No. 117 Maandag 17 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse&Cos Bank N.V. Goes a 98 VA EERSTE BLAD. verschijnt elken werkdag. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Provincie NOORD-HOLLAND uitgifte van 4 obligatiën inschrijvingen worden tot a. s. Donderdag aangenomen door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.™ Losse nummers f0 05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Gevaarlijke politiek. Bij de behandeling van de Indische ■begrooting in de Tweede (Kamer is de vorige week door den "heer Colijn dui delijk in het licht gesteld, het gevaarlijke van de politiek, welke door de S.D.A.P. ten opzichte van de Indische vraagstuk ken Wordt gevolgd. Deze partij hoewel overtuigd van de groote gevaren, die hieruit zoowel voor ons land als voor de bevolking van Indiö "kunnen Voortvloeien heeft als haar meening uitgesproken, dat de band tusschen Nederland en Tndië zoo spoedig mogelijk moet worden verbroken. Dat is bet doel, waarop wordt aange stuurd. En het spreekt vanzelf, nu moet dit streven .ook gemotiveerd worden. Op welke wijze wordt dit .gedaan? Waai' zocht die motiveering nu in den regel haar uitgangspunt? „Hierin, aldus de heer Colijn, dat zij ons koloniaal bewind moet voorstellen als ondraaglijk en de reactie daartegen moet verklaren uit de zucht om van een zoo gehaat dwangjuk te worden verlost. Dat hoort er bij; dat kan men er niet van scheiden en "dat blijkt ook, wanneer men acht slaat op hetgeen in de ver schillende protestvergaderingen, die na het Utrechtsche congres vanwege de S.D.A.P. belegd zijn, ten gehoore is ge bracht. Dan wordt daar over onze Neder- landsche koloniale politiek gesproken als over een onderdrukkingspolitiek; dan wordt zij genoemd een politiek van sla vernij; dari is de wijze, waarop het be wind in Indië regeert, fascistische ter reur; dan wordt het optreden van som mige 'extremistische ve-reenigingen in In dië genoemd een uiting van nationale verbetenheid van 50 millioen menschen; men gaat nog verder en stelt dit op treden voor als te zijn geprovoceerd door de Regeering, die opstand- en moordge- rucbte-n zou hebben laten uitstrooien om daartegen te kunnen optreden; dan zijn niet meer de revolutionair gezinde gees ten verantwoordelijk voor dit optreden!, maar de heeren Fock en De Graef, en als dit dan door een spreker in de ver gadering gezegd wordt, dan zorgt het pu bliek er wel voor, dat er ook nog een derde naam genoemd wordt, en men be hoeft niet te gissen, wie 'die derde is. Zoo wordt dan onze Nederlandsche koloniale politiek door Nederlanders gequalifieeerd als een onwaardige poli tiek, terwijl die zelfde politiek door bui tenlanders, op grond van 'kennis en ervaring, geprezen wordt en genoemd wordt een voorbeeld voor andere landen. Daarom meen ik, dat de sociaal-de mocratische partij in ons land, het spijt mij, dit te moeten zeggen, steun verleent aan en sterkt de woelzieke geesten in In dië, die zij daardoor aanmoedigt om voort te gaan op den weg, die tot niets goeds leiden kan. Ik erken .gaarne, dat van de zijde der sociaal-democratie gewaarschuwd wordt om niet. tot opstand over te .gaan, maar dan is het dubbel verkeerd, om aan die waarschuwing de belofte te verbinden: indien gij er desalniettemin toe overgaat, zullen wij u beschermen!" Het is wel een gevaarlijke en on verantwoordelijke politiek, die hier wordt gevolgd en die "beheerscht wordt door de zucht om met de onder Russi- schen invloed staande Communisten te conourreeren. Om dat te kunnen doen beeft men een leuze noodig, de leuze: los van Holland. En om het aanheffen van die leuze te motiveeren moet men er wel toe ko men, de bolsjewistische excessen te steu nen- en bet gezag der Regeering te on dermijnen. Een belangrijke conferentie. Vandaag zal te Genève op initiatief van den Volkenbond de conferentie in zake een wapenstilstand op douanegebied bij eenkomen. In tegenstelling met de groote econo mische conferentie van 1927, die een con ferentie van deskundigen was, zal deze conferentie er eene van de regeeringen zelve zijn. Dat wil dus zeggen, dat men het niet bij praten zal behoeven te laten, maar ook wat zal kunnen doen... als men maar wil. Een groot aantal staten zal aan deze conferentie deelnemen. Van de aanbeve lingen van de Economische Conferentie van 1927 ten gunste van een verlaging der douanetarieven is evenwel niets te recht gekomen. In de laatste vergadering van den Vol kenbond, in September, echter gaf het denkbeeld van de Britsche arbeidersregee- ring om door het aangaan van een wa penstilstand op het gebied van de dou anetarieven een tijdperk van rust te scheppen, nieuwen moed aan hen, die op het omverhalen of althans verlagen der tariefmuren aansturen. Zoo werd dan besloten oen conferentie bijeen te roepen, die zou hebben te over wegen of het niet gewenscht zou zijn, om een overeenkomst te sluiten, waarbij men zich zou verbinden voor eenige jaren om de bestaande douane-tarieven niet te verhoogen, geen nieuwe beschermende rechten in te voeren en geen nieuwe handelsbelemmeringen te scheppen. Niet minder dan 26 regeeringen waaronder ook Nederland toonden zich bereid aan een dergelijke conferentie me dewerking te verleenen. Deze bereidwilligheid echter kan nog geen reden geven tot optimisme. Want sterk zijn in de verschillende protectionis tische landen de krachten, die zelfs te gen een dergelijke pauze in den economi- schen oorlog zich kanten. Men heeft in de laatste jaren kunnen waarnemen, hoe ondanks de economische conferenties het protectionisme vorderin gen maakte. Hopen we het beste van de conferentie! De communistische agitatie. Zaterdagavond trokken troepjes leden der anti-fascistische jonge garde naiar het gebouw van de „Vorwarts" fe Berlijn, waar zij de ruiten insloegen. Daarna ver spreidden zij zich, kwamen in de Frie- dricbsstrasse en Leipzige-rs-trasse weer bij een -en verbrijzelden er de raampjes van ettelijke taxi's. Zij gingen daarop op nieuw uit elkaar en doken elders weer op. Een Po-lizeioberwachtmeister werd overvallen, zwaar aan bet hoofd gewond en van zijn wapens e.a. voorwerpen be roofd. In de Behrenstras'se moesten de ruiten van een schouwburg het ontgelden. ■Inmiddels was bet overvaloommando: ge waarschuwd, dat de belhamels spoedig in de ^aten bad en er 14 wist te arrasi- teerem. Niettemin verzamelden zich. nog maals 300 man, Unter den Linden, waar wederom een Oherwaobtmeister door sla gen Qp bet hoofd zwaar werd gekwetst. De opium-commissie. De permanente oommissie van den Vol kenbond beeft haar jaarlijksche hoofdver- gadering, die ditmaal vier weken duux- <de, geëindigd. Het belangrijkste resultaat betreft de voorstellen tot onmiddellijke beperking van de productie van opium, cocaïne en heroïne. Volgens deze voorstellen zal de we reldbehoefte volgens de opgaven van de afzonderlijke staten ieder jaar worden vastgesteld en de productie door een cen traal bureau volgens een bepaalden sleu tel over de landen van voortbrenging worden verdeeld. De desbetreffende onderhandelingen zullen wel tegen den herfst zijn afgeslo ten, zoodat die oommissie het bijeenroe pen van een nieuwe internationale opium- conferentie voorloopig tegen einde No vember overweegt. Om -den sluikhandel in narcotische mid delen onder controle te brengen, welke handel zich -over bijna de geheele we reld uitstrekt, en waarvan de bron nog onbekend is, niettegenstaande talrijke smo-'kkelgevallen zijn ontdekt, zal op het secretariaat een zwarte lijst worden aan gelegd van firma's en personen, die zich met dezen handel bezig honden. De chauffeursstaking te Berlijn. Van de staking der Berlijnsche taxi chauffeurs is volgens de bladen tot dus ver nog niet heel veel te bemerken. Al leen in de buitenwijken is geen taxi te krijgen; op de meer afgelegen standplaat sen durven de arbeidswillige chauffeurs zich blijkbaar niet te vertoonen. De bedoeling van de stakingsleiding was, de beweging gisteren nog in den loop van den dag zoo algemeen mogelijk te maken. De groote bedrijven hebben arbeidswil lige bestuurders aangesteld. Men hoopt, dat beide partijen het binnen niet al te langen tijd eens zullen worden op den grondslag van een waarborgloon. Gisteren is het in enkele deelen der stad tot botsingen gekomen tusschen stakers en arbeidswilligen. Groote communistische samenzwering, De politie is een enorme communisti sche samenzwering op het spoor gekomen, waarin zoowel Grieksche communisten als agitatoren uit het buitenland zijn be trokken. In het huis van den inspecteur-generaal der communistische federatie Kolozov werden bijeenkomsten gehouden, waarin plannen werden gesmeed voor een revo lutie in Griekenland en in den geheelen Balkan. Bij de aldaar gehouden huiszoe king is materiaal in beslag genomen, waaruit blijkt, dat alle stappen van de federatie gedirigeerd werden van Moskou uit. Uit gevonden rekeningen blijkt, dat het communistische blad Rizispastis maandelijks 40.000 drachmen ontving en bovendien ieder lid der directie 4000 drachmen. Er werden een aantal beslui ten van de federatie gevonden betreffend propaganda bii leger en marine. Een aantal communisten, die met vervalschte passen uit Duitschland naar Griekenland zijn gekomen, zijn gearresteerd. De poli tie heeft meegedeeld, dat nieuwe sensa- tioneele onthullingen betreffend de com munistische opstanden in Griekenland en in den Balkan verwacht kunnen worden en dat het den schijn l-re-ft, dat het mid delpunt der communisten naar Athene is verplaatst, om de werking dan traps gewijs in andere Balkancentra te organi- seeren. Aardschokken. In de stad Herakleion op Kreta is Vrij dag een aardbeving gevoeld. De electri- sche centrale werd beschadigd. Er ont stond een geweldige paniek toen plotse ling alle lichten uitgingen. De bevolking vluchtte de straat op. Ondanks de groote koude hebben duizenden menschen in de open lucht overnacht. Ook te Athene en in andere steden werden aardschokken waargenomen. De seismograaf te Boedapest heeft Vrijdagavond om 7 u. 41 min. 9 sec. een aardbeving geregistreerd, waarvan de haard ongeveer 1200 K.M. verwijderd was. De aardschokken duurden ongeveer 20 minuten. Een telegram uit Cairo meldt, dat Vrij dag-avond te Heloean, Cairo en Alexan dria aardschokken gevoeld zijn, die meer dan twee minuten aanhielden. Gemeentewinkels In Engeland. In het Lagerhuis heeft Mo. Shane, een lid der Arbeiderspartij-, z(jn ontwerp inge diend o-m de gemeenten toe te staan het winkelbedrijf uit te oefenen. In de toelichting wees Mc. Shane er op, dat de burger desveririezende in een huis van de gemeente woonde, water van de gemeente dronk, zijn kinderen naar de gemeentelijke school zond en op het gemeente-kerkhof begraven werd. Waarom kon hij dan met hetzelfde recht geen gemeentelijke voorziening eisohen in andere eerste levensbehoeften, vooral melk vleesch, brood, steenko-ol en lijf goed De conservatief Sir Cerald betreurde het ontwerp, dat oneerlijke concurrentie bracht voor de neringdoenden in dezelf de artikelen, maar bovendien vond hij dat gemeentelijke autoriteiten al genoeg te doen hadden om zich met dit soort van koopmanschap in te laten, waarvan het risico zeer groot zou zijn, omdat gemeente-ambtenaren niet voor koop man opgeleid waren. Spr. vreesde van aanneming zware verliezen voor de ge meentelijke huishouding en dus ten slotte verhooging van belastingen om de gaten weer te stoppen. Minister Greenwood- zeide, dat on danks de zakelijke niet onjuiste critiek van Sir Gerald de grondgedachte van het ontwerp hem sympathiek was, maax hij achtte het beter als deze materie niet door een initiatief-ontwerp, maar door een Rijkswet geregeld zou worden. Met de toezegging, dat de regeering van Mo. Shane's ontwerp te gelegener tijd gebruik zou maken, werd de tweede le zing met 150 tegen 124 stemmen toe gestaan. Korte berichten. Bij een in alle deelen van New-York door drankverbodagenten gehouden raz zia zijn twaalf geheime distilleerderijen ontdekt. Er werden meer dan 5000 ga lons zgn. whisky in beslag genomen. Uit Granada wordt gemeld, dat er in het hospitaal zes kinderen zijn over leden tengevolge eener vergiftiging op gedaan door een middel tegen haar-uitval. Nieuw militair hoofddeksel. Zooals bekend, is oen commissie inge steld, teneinde te geraken tot de invoering van een ander militair hoofddeksel, zulks ter vervanging van de kepi. De werkzaam heden dezer commissie zijin thans zoover gevorderd, dat een nieuw militair hoofd deksel ontworpen is, dat veel overeen komst vertoont met dat in gébruik b$ het leger in Tsjech o-Slo-wakijie. De proef vin-rlt eerst bi] enkele 'tegero-nderdeelen;, o.m. in Breda, op beperkte schaal plaats, teneinde zich een oordeel over de p-racti- sche bruikbaarheid van dit hoofddeksel te kunnen vormen. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben, naar het Corr. Bur. mededeelt, in Januari ruim 9 ton minder opgebracht dan in Januari 1929. De opbrengst van de registratierech ten is met 2 millioen gedaald en die van de zegelrechten met 6,5 ton. De andere middelen vertoonden een mati- gjein vooruitgang. Uit de Communistische Partij. De Tribune bevat het ontwerp deir po litieke resolutie, die Moskou voor het congres achter gesloten deuren! der Comm. Partij Holland (C. P. H.) heeft klaar gemaakt. De rechtsche ele menten krijgen nog eens van dik bout zaagt men planken. In de partijleiding worden als zoodanig met name genoemd: van Riel, van Wijngaarden, Gerritsen, van der Glas en Perfors, die gedekt warden door „verzoenende" elementen als Bergr sma, Seegers en Goulooze. Zoover gaat de resolutie, dat zij de leden, die zoowel in het presidium als in de plaatselijke organisaties tegen de Russische besluiten hebben dwarsgedre- ven, en de „verzoenende" elementen (de z.g. „princiop-looizen") tweemaal voor „laffe opportunisten" uitmaakt Zelf dur ven de Russische machthebbers er niet rond voor uit te komen, dat zij aan de Nederlandsche partij de wet stellfen en spreken ze o-.a. van hun „voorstel" om het congres, dat aanvankelijk op- een vroe- geren datum zou bijeenkomen, uit te stel len. Schilderachtige uitdrukkingen worden gebezigd om den toestand van de partij te kenschetsen; zoo wordt o.m. van „de verkalking van het partjj-apparaat" ge sproken en van het „intrigantendom", dat de Mosk-ouschie besluiten trachtte te saboteeren. Er volgt dan een „ultimatum aan de oppositie", waarin vooral goed is de eisch, dat men zich aan de besluiten „der Komintern en der C. P. H." zal onderwerpen, en bo-vendien, dat de oppo sitioneel en van de juistheid der in de resolutie vervatte besluiten „overtuigd zijn". Aan de partijleiding wordt de op dracht gegeven, -o-m indien de eischen niet zouden worden opgevolgd, de partij van de daaraan schuldige elementen te zuiveren. Discussie over alle vraagstuk ken, waarover een besluit is genomen, wordt verboden. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is heden failliet ver klaard: J. Weststrate Jzn, groentenhande- laar te Krabbendijke. Rechtercommissaris Mr A. van der Hoop, rechter; Curator: Mr H. C. J. Zaaijer, advocaat te Goes. Goes. Df gemeente Goes heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, een aanbod gedaan tot levering van gas uit de gemeente- gasfabriek te Go-es aan de gemeenten Krabbendijke, Rilland-Bath, Waarde, Krui- ningen en Sonore, welke vijf gemeenten thans zijn vercenigd in de Zuid-Beve- landsohe gascentrale „Oosteinde" krach tens een gemeenschappelijke regeling, Binnenland. De opbrengst -der Rijksmiddelen. Chr. Zangvereenigingen in Zeeland. Buitenland. De economische wapenstilstandsconferen- tie. Gemeentewinkels in Engeland. Communistische samenzwering in Grie kenland. Aardschokken op den Balkan. Vlissingen. Uit het Kanaal door Wal cheren is het lijk opgehaald van een varensgezel, die vermoedelijk bij het aan boord gaan 'door tie gladheid te water is geraakt. Alhier had gisterenavond een vecht partij plaats 'tusschen de politie en een dronken man, waarbij een agent bloedend aan het hoofd werd gewond en zich deswege onder geneeskundige behande ling moest stellen. Middelburg. Aan het jaarverslag van den Chr. Besturenbond, uitgebracht door don Secretaris, A. S. Boone, ontleenen wij' het volgende: Ik zou dit verslag willen do-en staan in de woorden: „Dankbaar voor ge-noten zogen". Ik mag wijzen op- het feit, dat het G. N. V. in 1.929 zijn 20-jarig bestaan mocht herdenken. Vervolgens op den groei onzer beweging met duizenden leden vooral in het laatste halfjaar. En even min mag vergeten worden, zi-emde op de sociale wetgeving, gewag te maken van de totstandkoming der Ziektewet, als ook van het Winkelwerktijidenb-esluit. Op- economisch terrein ons oog latende gaan. mag van steeds meerdere opleving ge sproken worden. Wat Middelburg betreft, kan het niet aan onze aandacht ontgaan zijn, dat in het afgeloopen jaar de werkloosheid we derom geringere afmetingen had aangeno men; alzoo ook hier meerdere opleving, Echter is de werkloosheid nog van dien omvang, dat nog steeds objecten voor werkverschaffing noodig zijn. Diank zij den maatregelen van het, - gemeentebestuur, konden in 1929 nieuwe terreinen voor te werkstelling ter hand genomen worden. Voor den C-. B., B. tnaig, 1929 gezien worden als een j,i|dp©rk van opbloeiend vereeniigingslevan. Naast sterken groei van ledental, viel intensi-even arbeid waar te nemen, die den C.B.B., den aangesloten afdeelimgen en haren leden, ten goede kwam. W(j- mogen wijzen op de vele zegenin gen, welke God ons schonk. Gehouden werden in 1929 3 bestuurs-, 5 ledenvergaderingen en de jaarvergade ring. Het bezoek was goed, enkele ma ten zeer-goed te noemen. De propaganda voo-r de Chr. Vakbewe ging Is met groote activiteit door den C. B. B .ter hanid genomen, Op 6 Januari werden door de B-,Bonden en de afdeelingen op- Walcheren van den Ghr. Landarbeiders Bond met het hoofd bestuur van die organisatie besprekingen gehouden, hoe op de meest afdoende wijze onder de landarbeiders op ons eiland kon worden ge-propageerd. Een dergelijke bij eenkomst wer-d in het najaar van 1929, n.l. op- 30 October, andermaal gehouden. Onze B.B. had ter bewerking op zich ge nomen de dorpen Veere, Vrouwep-older, St. Laurens en Grijipskerke. Dat het met dezen arbeid nog zeer moeilijk vooruit gaat, kan blijken uit het feit, dat de C.B,.B. op 20 Maart te Veere en op 26 Juli te St. Laurens een propagamdavergadering belegde, welke geen enkel resultaat op- jleverda. 1 Op- 25 April en 6 Mei werd te Veere en op 7 Mei en 22 Mei te N. en St. Jo-osland een prop-agandavergadering ge houden, in samenwerking met het hoofd bestuur van den Chr. Fabr, en Transport- arb, öend, In beide plaatsen mocht het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1