No. 116 Zaterdag 15 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK „HILLESHÓG" N.V. Hollandsch-Zweedsclie Zaad-AP VAN DEN BOSCH Co. Verstrekt credieten aan Landbouw, Handel en Nijverheid. Hendrikse Co's Bank H.V. Boes EERSTE BLAD. SUIKERBIETENZAAD „HILLESHOGZAAD" BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES HORLOGES HET GRONDBEGINSEL. Van origineel Zweedsch stamzaad geteeld in Nederland. Sarphatistraat 9 - Amsterdam ZAADHANDEL GOES. Buitenland. T. Faberij de Jonge - Goes Binnenland Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Oit nummer bestaat uit 3 bladen. DE STAM MET DE HOOGSTE SUIKEROPBRENGST PER HECTARE EN MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS! Verlang van Uw fabriek of inkoopvereeniging VOOR INLICHTINGEN; ÏELEF. NO. 89 ■i BLOEDKORALEN m C. J00SSE, St, Adriaanstr. Goes Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Adminisiratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firrna F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Te Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie! n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Heel het leven, ook het staatkundige leven, -wordt beheerscht door beginselen. Die beginselen moeten gekend worden, zal men in den wirwar van het politieke en sociale leven den rechten weg vinden. Welnu, het grondbeginsel der Antirevo lutionaire politiek is gelegen in de aan vaarding van^de ordinantiën 'Gods voor heel het leven. Op dit fundament berust de geheele An tirevolutionaire staatkunde en daarmee stelt de A. R. partij zich vierkant tegen over de revolutieleer, die uitgaat van het beginsel, dat niet Gods ordinantiën, maar de menschelijke Rede richtsnoer van het menschelijk handelen moet zijn. In tegenstelling met hen, voor wie de werkelijkheid van Gods absolute souve- reiniteit leugen en de leugen van 's men- schen volstrekt zelfbeschikkingsrecht wer kelijkheid is, vindt de A. R. partij haar uitgangspunt in de eerste woorden der Heilige Schrift: In den beginne schiep God den hemel en de aard e. Deze weinige woorden hebben een machtige beteekenis. „Geen woorden zijn er te denken, rijker van inhoud, juister van keus, meer alles in zich sluitend, scherper belijnd en in hun wijze van uitdrukking plechtiger en voller van majesteit. Elk woord van dit opschrift boven de ingangspoort der open baring bevat een gedachte, opgeweld uit de diepten des rijkdoms, beide der wijs heid en der kennisse Gods". Wie deze woorden aanvaardt, belijdt daarmede, dat alleen in God de bron van het souvereine gezag te vinden is. Als God, de Almachtige, Schepper is van hemel en aarde, dan volgt daaruit, dat ook alles van Hem afhankelijk is, dat alles naar Zijne wetten moet hooren, dat alle schepsel Zijn gezag heeft te eerbie digen. Wie zich voor deze woorden buigt, er kent daarin, dat God als de Heere ook in het leven der menschen op aarde moet worden gekend en erkend, geloofd en ge diend; dat alle wezen en alle leven, alle kracht en alle werking er op gericht moet zijn de heerlijkheid van 'den Schepper uit te roepen. Alle schepsel is van God den Schepper afhankelijk. Wat de mensch is, dat is hij door God. En daarom moet ook alles, wat hij' doet, ook in het staatkundige leven, zich rich ten naar de ordinantiën Gods. God heeft als Schepper in den volsten zin des woords, het bezit van den hemel en de aarde en van alle schepselen. Hij beschikt over hen in volkomen en in volstrekte onafhankelijkheid, Hij heeft het recht van bestuur en heerschappij. Hij is de absolute Souverein, Die geen gezag boven zich kent, Die steeds beveelt en nooit gehoorzaamt. Wie over de beteekenis van dit alles nadenkt, voelt zich klein worden. Want immers ook onze beste werken, ook die werken, die er op gericht zijn, de eere van God als Schepper te doen uit komen en Zijn souverein gezag tot gelding te brengen, zijn onvolkomen en met zonde besmet. Zelfs moeten we het meermalen met schaamte erkennen, dat wij door ons op treden oorzaak zijn, dat de eere van den Naam des Heer en inplaats van geprezen, verdonkerd wordt. Maar aan den anderen kant krijgt zoo ook de zooveel gesmade politieke actie een mooien kant. Er is in den politieken strijd veel, dat niet bekoort. Er zijn onaangename kanten aan. En oppervlakkig gezien is 't waarlijk geen wonder, dat gevoelige naturen, die voor zichzelf nauw leven, weinisr voor de politiek gevoelen en zich zooveel mogelijk van dit terrein terugtrekken. Maar als we ook deze dingen zien in het rechte licht, dan wordt deze arbeid een heerlijke taak, dan zien we daar in niet iets beneden onzen geestelijken stand, maar dan kunnen we er zelfs toe komen te danken, dat we op dit gebied mogen arbeiden, dat ons het voor recht geschonken wordt op staatkun dig terrein werkzaam te zijn. Geve God, dat we zóó steeds meer deze dingen mogen zien. Make Hij ons getrouw, om Hem als Schepper van hemel en aarde te eeren, ook in het staatkundige leven. De beschermende rechten in Engeland. Niet gering opzien baarde in het En- gelsche Hoogerhuis het optreden van lord Olivier, die secretaris voor Indië geweest was in het eerste labour-kabinet. Deze verklaarde namelijk dat Mr Snowden, de kanselier van de schatkist, de West-In dische suiker-industrie vernietigen zal, in dien hij uitvoering geeft aan zijn voorne men, tot afschaffing der preferenties op rijksproducten, waartoe ook suiker be hoort. Het voornemen reeds heeft West- Indische suiker op de markten ten zeer ste geschaad Lord Elibank, een conservatieve peer, heeft eilanden, welke suiker produceerein, bestuurd, en schetste een beeld van den wanhopigen toestand, waarin mr Snow den die eilanden zou brengen door ^af schaffing der voorkeursrechten op suiker. In zijn antwoord ontkende lord Pass- field niet, dat opheffing der rechten een ramp voor de suiker-industrie zou zijn. De Britsche schatkist zou dan een flinke som moeten uittrekken om den nood in West-Indië te lenigen. Maar .rechten maken de kop thee van de arme werk vrouw $ri de jam van het arme kind duurder. Over beperking der suikerproductie worden onderhandelingen gevoerd. Neder- landsch-lndië is een der Yoornaa-mste producenten, maar de Engelschen heb ben op ander gebied rubber en tin met de Hollanders ervarigen opgedaan, welke hen uiterst sceptisch doen staan tegencver de oprechtheid van het streven van dezen om bij internationale regeling tot productie-beperking te komen. Mij aldus lord Passfield zal het geen schrik baren, wanneer de dingen) goedkooper worden. Ik zal niet zeggen, dat dit een ramp zou zijn. Het particulier bezit ln Rusland. Vclgens een bericht uit Moskou heeft Stalin in een rede in de communistische universiteit verklaard, dat het laatste uur van het particuliere kapitaal in de sovjet- Unie geslagen is. De particuliere handelaars zullen vol ledig verdwijnen en geen ról meer spe len m het economisch leven der sovjet- Unie. Stalin's rede wordt als een nieuwe oorlogsverklaring aan de particuliere on dernemingen in sovjet-Rusland beschouwd die hun zaken nog niet gesloten hebben. Korte berichten. De Katholieke rechterzijde en de liberalen hebben besloten, dat de Bel gische Kamer $al weigeren het voorstel van het frontistisch kamerlid Ward Her mans, een parlementaire enquête vra gend inzake de onderhandelingen betrek king hebbend op het militaire Fransch- Belgische verdrag, te laten drukken. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) De poging tot bemiddeling in het loonconflict der taxi-chauffeurs te Ber lijn, heeft geen resultaat gehad. De vak- vereenigingen hebben daarom tot een al- gemeene staking der taxi-chauffeurs beslo ten, welke gisteren zou ingaan. Reuter seint uit Londen, dat er ten dienste van het publiek een draad loos-telefonische verbinding geopend zal worden met stoomschepen ,op de Noord- Atlantische routes, die met de daartoe henocdigde apparaten uitgerust zijn. Donderdag den geheeien nacht en Vrijdagmorgen hing boven het Kanaal een dikke mist. Donderdagavond is een Ame- rikaansch stoomschip in aanvaring ge komen met het lichtschip South Good win, waardoor dit boven 'de waterlinie beschadigd werd. Het is evenwel op zijn plaats gebleven. Boven Londen en tal van deelen van Engeland hing eveneens een zware .mist. -- Omtrent de plannen van Ford wordt gemeld, dat hij handelsscholen en andere inrichtingen van onderwijs wil stichten, omdat hij meent, dat de hooge crimina,- liteit in de Vereenigde Staten in hoofd zaak een gevolg is van het onvoldoende endenvijs. Te- Napels is in het centrum van de stad, waar graafwerk werd verricht, de straat over een groot gedeelte ingestort. Twee arbeiders werden onder de aard- massa's bedolven en zijn om het leven gekomen. Twee andere zijn min of meer ernstig gewond. Te Leuven hebben gisteren nieuwe studenten-onlusten plaats gehad, waarbij het herhaaldelijk tot botsingen met de politie kwam. Samenscholingen zijn thans verboden, politie en gendarmerie patrouil leeren door de stad. in Goud, Zilver en Nickel, als vest- of polsmodel. Groote sorteering - Jarenlange garantie Doet Uw voordeel - Koopt bij ons Aanbevelend, De papegaaienziekte. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft met ingang van 15 Februari den in- en doorvoer van pape gaaien, parkieten en andere papegaaiach tige vogels verboden. Afwijking van dit verbod kan in bijzon dere gevallen worden verleend onder door den directeur van den veeartsenij kundi- gen dienst te stellen voorwaarden. Voorzorg in West-Indische wateren. Onder bovenstaand opschrift lezen wij o.m. in het „Handelsblad": Wij vernemen uit goede bron, dat de tijdelijke versterking van de vlootmacht in West-Indische wateren niet uitsluitend berust op de toevallige omstandigheid, dat daar schepen, welke elkaar moeten af lossen, op hetzelfde oogenblik aanwezig zullen zijn, maar wel degelijk ook ver band houdt met de ontwikkeling van de gebeurtenissen in die streken. De activiteit van het bendehoofd Ur- bino met zijn volgelingen heeft na den be luchten overval van Willemstad en zijn nederlaag in Venezuela geen einde geno men. Er is reden om aan te nemen, dat Urbino zijn plannen om gewapenderhand tegen het bestaande bewind in Venezuela op te treden niet heeft opgegeven, en dat hij op naburig gebied, vermoedelijk Co lumbia, vertoeft, om een nieuwe cam pagne voor te bereiden. Russisch geld zou daaraan niet vreemd zijn. De mogelijkheid bestaat nu, dat Urbino met een versch uitgeruste legermacht op nieuw zou willen beproeven een der Ne- derlandsche eilanden tot uitgangspunt van zijn operaties te maken, daartoe wel licht aangemoedigd door zijn operett.e- succes op Curacao. Ditmaal zou hij ech ter de Nederlandsche overheid paraat vinden. Op dit oogenblik vertoeven in West-In dische wateren de Hertog Hendrik, de Van Galen en de Arend. Het is mogelijk, Binnenland. D© stranding van de visschersvaartuigen te Westkapelle. D© Coöp. Suikerfabriek „Zeeland". Vergadering der afd. Zeeland van bet Ned. Trekpaardenstamboek. Gemeenteraad van Vlissingen. Buitenland. De beschermende rechten in Engeland. Het particuliere bezit in Rusland. dat de Hertog Hendrik na „de aankomst van gouverneur van Slobbe (die den toe stand ter plaatse zal kunnen beoordeelen) voor reparatie naar Nederland zal terug- keeren. De torpedojager Witte de With zal dan hier in gereedheid worden ge houden om desnoods tijdelijk naar Cu racao te gaan, indien dit noodig mocht blijken. In elk geval blijkt dus, dat er met eventualiteiten wordt rekening gehouden. De nieuwe sluis te IJmuiüon. Naar gemeld wordt, zullen te beginnen op omstreeks half Maart a.s., eenige groote zeeschepen bij wijze van proef voor het eerst door de nieuwe groote zeesluis te LTrnuiden geschut worden. De eerste schut zal vermoedelijk het s.s. „Johan de Witt" der Maatschappij „Nederland" zijn. Wanneer deze proeven, die zich uiteraard over een geruimen tijd zullen uitstrekken, naar genoegen verloopen, zal tot defini tieve ingebruikneming worden overge gaan. Mlddenstandsbelangen. Als gevolg van het door de commissie van contact inzake middenstandsuangele- gemheden, ingesteld door den minister valn arbeid, handel en nijverheid, gepleegde overleg, is tusschen ae betrokken instel lingen en personen inzake het onder zoek naar hot zakenleven in het belang van den handoldrijvenden midden- sland, in beginsel overeenstemming ver- kragen. Het onderzoek, dat, naar het zich laat aanzien, eerlang in een of meeir branches een aanvang zal kunnen nemen, zal uiteraard in samenwerking met de direct belanghebbenden en hun vak-or ganisaties plaats hebben. Maatregelen inzake het dansen. De naaister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de gemeentebesturen ver zocht aan (1e Gedeputeerde Staten hunner provincie oen antwoord te doen toekomen op de volgende vragen: „1o. Zijn ln uwe gemeente bepalingen getrofJen met betrekking tot het dansen, en zoo ja, welke zijn deze bepalingen? 2o. Tn welke soort van Inrichtingen, die voor het publiek toegankelijk zijn, wordt gedanst? ;so. Is bekend of zich excessen voordoen ot hebben voorgedaan in bedoelde gele genheden, en zoo ja, waarin bestaan deze buitensporigheden?" Deze gegevens zijn noodig ten behoeve van het onderzoek naar de vraag in hoe verre van overheidswege maatregelen die nen te worden getroffen met betrekking tot het dansen, welk onderzoek door den minister van Bmnenl. Zaken c.s. en Ju stitie nnar men weet— aan een com missie is opgedragen. Oommissie werkverruiming, Dezer dagen heeft de rijkscommissie voor werkverruiming, in Den Haag ver gaderd, onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Met voldoening nam .zij er kennis van, dat de levering van een eerste gedeelte goederen ter uitvoering van een order ten behoeve van Nederl. Oost-Indië, tot genoegen van den opdrachtgever was uit gevoerd. Mededeeling werd gedaan van hef on derzoek, dat het bureau had ingesteld naar de oorzaken, welke tot gevolg heb ben, da.t de Nederlandsche metaalindus trie bij inschrijvingen vaak langeren leve ringstermijn moet aanbieden, dan buiten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1