No. 115 Is )ES. Vrijdag 14 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK Hendrikse Cos Bank N.V. Goes STEEM AMSTEL- BATTERU Fh|5 per stuk 25 ct. EERSTE BLAD. en. chool ris bekend ons U met huren jaar tijd e Prijzen, talogi. 4 Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Vlugkokend Quaker Havermout is het meest gevraagde havermout ter wereld VluyAoA end is hel beste Havermout Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Binnenland OVeuUveckciidhacur. H.V.Sebr. "Peten Prinsengracht AMSTE R DAM TEl.48882 zenden. De landag zul- woensdags ur eindigen uur ver- erdags van platen, de uitzen- 5e golf van 6 uur weer ze regeling veranderen. and. Belaw&n. Sabang. hverpool. te Sout- v. Sabang. Marseille. Mij. S. Marta. ua. Vigo. te Algiers. Indië 1. v. Ialencia n. N.B. en 7 latania. 1. n. Rott. Rotterdam. (10 v.m.) ERICHT. ld van 14 test 2--0'OS- ol'kt, droog, g lichte tot i uur: i» N, die hun ind wenschen EEUW" het advertentie- rief. ilKZEE: ven 496 ssen in: —5 uur. —4 uur. :rom 21. 6, Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKFN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco por post, f3.-= Losse nummers f0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. De S. D. A. P. en Oranje. In „Het Volk" van Woensdagavond komt een artikel voor, dat rechtstreeks gericht is tegen ons Koningshuis en dat bedoelt stemming te maken tegen Ko ningin Wilhelmina. Het begint met een verheerlijking van Koning Albert van België door wien de zer dagen officieel werd tegengesproken, dat de Socialisten bij het aftrekken der Duitschers met revolutie zouden hebben gedreigd als zij niet in de regeering wer den opgenomen. Naar aanleiding daarvan heet het dan verder: „Bij 'onze Belgische partij genooten heb ben wij nimmer een neiging ontdekt om aan de socialistische samenleving een koninklijke bekroning te geven. In Groot- Brittannië vindt men socialisten, zelfs bij de socialistische ministers kennen wij er een, die voor het Britsche rijk, voor de Britsche statengemeenschap het koning schap, als symbool van de eenheid, on misbaar acht. Royalistische socialisten kennen wij in België niet. Maar het spreekt vanzelf, dat in een land waar de koning niet schroomt om in het publiek op te treden tegen lasterlijke socialisten- bestrijding, onze partij genooten de af schaffing van het koningschap niet als een punt van urgentie op hun verkie zingsprogram plaatsen. Tijdens den oor log heeft Camille Huysmans eens gezegd: als wij van België een republiek maken, zal Albert haar eerste president zijn. In andere landen is het anders. Toen in 1918 de kronen bij dozijnen over de straat rolden, liet in het land van Kokan- je het hoofd van het koningshuis zich rondzeulen door het land; haar rijtuig werd voortgetrokken en omstuwd door joelende benden, wier feestlied was: weg met de socialen. In het land van Kokan- je biedt een uitgelezen schare van pries ters der wetenschap aan een jonge doch ter uithet koningshuis met de meest weerzinwekkende strijkages den doctors bul aan, en heel de burgerlijke pers beju belt dit tooneel van onwaarachtigheid en zelfvernedering." Alsof dit alles nog niet mooi genoeg was, wordt er nog aan toegevoegd, dat het geen verwondering behoeft te wekken indien ons land door de Belgen met wei nig respect wordt behandeld. De Socialisten hebben in ons land hun ne anti-monarchale gevoelens nooit onder stoelen of banken' gestoken, maar toch werd meermalen met waardeering ge waagd van de voortreffelijke wijze waar op onze Vorstin haar hooge taak ver vulde. Tegen de Koningin, zoo heette het dan, had men niets. Maar dat wordt nu anders. Thans wordt terwijl vergeten wordt te melden, dat de Socialisten hier wèl een smadelijkmislukte poging deden om de macht te grijpen, een rechtstreek- sche aanval gedaan op het Hoofd van den Staat, en keert men zich tegen O r a n j e. Tot nu toe waren wij zoo gelukkig, dat ons Vorstenhuis niet in den politieken strijd werd betrokken. Als de Socialisten daarin verandering brengen is dat hun zaak. Maar dan zullen ze, evenals in de woe lige dagen van 1918 ervaren, dat de over- groote meerderheid van ons volk zich nog altijd met geestdrift schaart om ons geliefde Oranjehuis en in 't bijzonder om H. M. de Koningin, die steeds blijk heeft gegeven een zeer hooge, een echt natio nale opvatting te hebben van hare zware taak. De vlootconierentie. Groot opzien, baarde gisteren een pu blicatie der Franschien. Na lezing ervan moet men zich afvragen, waarom de Frans ohm aan deze conferentie deelne men, die in hun oog&a vrijwel overbodig moet zijn. Het stut zet uiteen, hoe Frankrijk zich sedert 1914 in zijn vlootbouw beperkt heeft. Het is daarin ongeveer met Enge land en Italië te vergelijken. Uitvoerig worden alle beperkingen in materiaal en in stelsel, die Frankrijk zich heeft opge legd, opgesomd. Frankrijk zou bereid zijn; zich tof 1936 aan een bepaald program te houden, als ook de anderen dit doen. Dit program, dat Frankrijk bereid zou zijn .als zijn maximumi te aanvaarden, is echter het bekende vlootpro'gramma van Franrijkk en zal aan Frankrijk tot 1936 een vloot verschaffen van 724.470 ton in de voor beperking in aanmer king komende categorieën. Daarbij zijn b.v. (ien kruisers van 10.030 ton. Frank rijk heeft echter nog een tegoed van 70.000 ton voor nieuwe pantsersohepen volgens het vervangingsschema van Was hington. Door het verschijnen van een nieuw type pantsersohip zal Frankrijk nu verplicht zijn van een gedeelte van1 dit tegoed gebruik te maken, zoo zegt bet memorandum. In geval echter een con ventie in zake den bouw van pantser- schepen tot stand kwam, ware Frankrijk bereid daaraan mee te doen, maar en nu komt het voorbehoud Frankrijk dringt er opnieuw op aan, dat iedere beperking betreflende de maritieme be wapening in verband moet worden ge bracht met het probleem der bewape ning te land en in de lucht. Kort gezegd komt de mededeeling van Frankrijk daarop neer: Wiji hebben ons vlootprogram meegedeeld en zijn bereid ons daaraan te binden, als de anderen het doen ten opzichte van hun program, waarover wij liet eens moeten worden. Toen een lid van het Engelsche La gerhuis gisteren vroeg of het in het voor nemen ligt op een gegeven ©ogenblik vertegenwoordigers van D'uitsohland uit te nooiigen om de vlootconferentie bij te wonen, antwoordde Mac Donald, dat men niet van plan is thans het dioel- of den omvang der tegenwoordige con ferentie uit te breiden. De vervlaamsching der Gentsche Hooge- school. Bij de gisteren in de Belgische Kamer voortgezette behandeling van het vraag stuk der vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool, kwam F. van Cauwelaert eerst op tegen de gaarne verspreide op vatting, dat het Nederlandsch geen ge schikte taal is voor wetenschappelijk on derzoek en onderwijs. Het Nederlandsch was een even volmaakt instrument als het Fransoh. En zoo zal de vervlaamschte Gentsche hoogeschool niet een soort ker ker zijn voor Vlaamsche studenten, maar wel een centrum der wetenschap. Spr. kan zich niet aansluiten bij welk voorstel ook, dat tengevolge zal hebben, dal de thans in het Frans.Ji gehouden colleges te Gent ook in de toekomst in het Fransch zullen worden gegeven. Ge zegd wordt, dat dit een vereischte is, om studenten uit zuid-oost Europa naar Gent te lokken. Van Cauwelaert was echter van oordeel, dat de toekomst van het Vlaamsche volk niet kon worden opgeofferd aan de belangen van buiten- landsche studenten. Trouwens, in Nederland bezoekt naar verhouding een grooter aantal buiten- landsche studenten de universiteiten. Van Cauwelaert betoogde verder, dat de Vlamingen een integraal Vlaamsch hooger onderwijs eisohen, omdat Fran- sche cursussen onnoodig zijn, geldverspil ling beteekenen, ten nadeele van Vlaam sche cursussen, die naast de Fransche zouden bestaan. Wie Fransch onderwijs wenscht, kan zich naar Luik, Leuven, of Brussel begeven. Er mag pok geen splitsing zijn, omdat de Gentsdie universiteit het kenmerk moet dragen van haar sociale zending, n.l. te zijn de factor tot opleiding van het Vlaam sche vólk. Spr. kwam daarna op tegen de moge lijkheid, dat riyee universiteiten, een Vlaamsche en een Fransche, te Gent naast eikaar zouden bestaan. Spr. weet wel, dat achter 't Vlaamsche vraagstuk het Belgische vraagstuk rijst» De frontisten kunnen Vlaanderen nietten onder brengen, maar wel België. Daarom zal de gansche Kamer het er wel mee eens zijn, om de kwestie van de Ver vlaamsching der Gentsche universiteit eerst en vooral en zonder verband met de Vlaamsche vraagstukken op te lossen, opdat niet-, in plaats van de blijde klok ken van den honderdsten verjaardag der onafhankelijkheid, de alarmklok zou luiden. Onvoorzichtige autobestuurders. In den laatsten tijd neemt in Duitsch- land het aantal verkeersongevallen ten gevolge van het onvoorzichtige rijden door autobestuurders weer aanmerkelijk toe. Vaak is de oorzaak van het ongeluk, dat de bestuurder in dronken toestand achter het stuurrad zit. De Pruisische regeering. heeft zich in verband met een en ander genoopt gezien in een aanschrijving aan de verschillende autoriteiten, die hierbij betrokken zijn, er met nadruk op te wijzen dat de hand gehouden moet worden aan de verkeers- voorschriften, waarin het o.a. chauffeurs verboden wordt voor en tijdens het rijden alcohol te gebruiken. Bestuurders, die zich aan die voor schriften niet houden, zijn ongeschikt voor hun vak. Overtreders moeten gestraft worden met, intrekking van hun rijbewijs, hetwelk slechts mag worden teruggegeven onder zeer bepaalde voorwaarden en pas na verloop van langen tijd. De godsdienstvervolging in Rusland. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Engelsche Lagerhuis heeft minister Henderson verklaard, dat de be richten over de godsdienstvervolging in Rusland in Engeland en andere landen groote bezorgdheid hebben doen ontstaan en dat deze aangelegenheid door de Brit sche regeering ernstig bestudeerd wordt. Het is zeer twijfelachtig zeide hij, of» het doel waarnaar men streeft door een beroep op den volkenbond kan worden bereikt. Echter zal de regeering op het geschik te oogenblik haar geheelen invloed laten gelden, om de zaak van de godsdienst vrijheid en van de uitoefening van den eeredienst te steunen. De Engelsche gezant te Moskou heeft opdracht gekregen, om een zeer uitvoerig rapport over den toestand der christe nen in Rusland uit te brengen. In het Hoogerhuis protesteerde de Ang- licaansche aartsbisschop van Canterbury andermaal tegen de godsdienstvervolging in Rusland. Lord Parmoor antwoordde namens de regeering. Hij wees op de moeilijkheden en gevaren van een inmenging in Rus- lands binnenlandsche zaken. Echter, ver zekerde hij, Henderson zou al het moge lijke doen, om dien gruwel te verzachten. Amerika en Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Amerikaansche regeering 'den plaats- vervangen den commissaris van verkeer, Sulimoff, die in opdracht van de sowjet- regeering in New-York bestellingen wilde doen voor de Russische spoorwegen, den toegang geweigerd. Sumiloff, die zich op het oogenblik to Berlijn bevindt, zal naar Moskou terug- keeren. De sowjetregeering zal pogen langs di- plomatieken weg een verlof tot binnen treden van Washington te verkrijgen. De reden tot de weigering £"ijn nog niet be kend. Een wolkbreuk boven Sardinië. Sardinië is geteisterd door een hevige wolkbreuk, die groote schade heeft aange richt. De rivieren zijn vele meters gestegen en groote stukken land zijn overstroomd. In verschillende plaatsen zijtn huizen ingestort o.a. t'e Serrenti, waar de toren en de frontmuur van een kerk, de kazerne en het gemeentegeibouw instortten. In de nabijheid van Lanussei werd een bnugdoor de gezwollen rivier weggespoeld. Bij Nuero werden twee personen door het water, dat buiten zijn oevers "trad, meegesleurd. Ook van Sicilië komen berichten bin nen over het noodweer, dat daar heeft gewoed. In de nabijheid van Geeenze werd eveneens een brug weggeslagen en 'n auto, die korten tijd later den weg passeerde, stortte in de rivier. De chauffeur werd ge wond en de tweede inzittende vond den dood in de golven. Hevige ontploffing in Brooklyn. Volgens berichten uit New York heeft gisteren in Brooklyn een ontploffing plaats gehad in een huis waar een gehei me distilleerderij gevestigd was. Tegenover dit huis lag een school waar in zich op het oogenblik van de ontplof fing ongeveer 2000 kinderen bevonden. Alle ruiten van deze school werden ver nield en 60 kinderen werden door de glas scherven gewond. Het hoofd der school spoedde zich di rect na de ontploffing door alle klassen om de kinderen gerust te stellen en liet DIT beroemde merk havermout wordt in alle landen van de wereld verkocht. Waar het komt wordt het voor een ieder dagelijksche spijs. Vlugkokend Quaker Havermout is het voed zaamste gerecht voor ieder maal en een van de smakelijkste bovendien. Let er op, dat men U Quaker Havermout verkoopt uaker hen in het gelid aantreden, om zoo kalm het gebouw te verlaten. Enkele der door de glasscherven gewonde kinderen moes ten door de leeraars en andere scholie ren naar buiten worden gedragen. De ontploffing die op verren afstand hoorbaar was gaf aanleiding tot het ge rucht, dat in de school een bom was ont ploft. Daarop spoedde zich 'n groote me nigte van ouders naar de school. Enkele opgewonden moeders drongen door de af zetting van de politie heen en renden om hun kinderen roepend de school bin nen, hoewel alle kinderen zich reeds op straat bevonden. Volgens een nader telegram werden 10 kinderen zoo zwaar gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Korte berichten. Uit Brussel wordt gemeld: Blijkens een mededeeling van het hof is het door prinses Astrid op een hofbal verloren juweel teruggevonden. Bij de razzia's, die de laatste dagen te Chicago zijn gehouden, zijn ongeveer 3000 misdadigers gearresteerd. Ongeveer 1200 personen zijn in hechtenis gehou den en daarboven nog 45, die met revol vers gewapend waren. De commissie van burgers ter bestrijding yan de misdadig heid stelt met voldoening vast, dat er gedurende de laatste 36 uur voor het eerst sedert langen tijd geen moord te Chicago is gebeurd. De staking in de kleermakersbedrij- ven te New-York is bijgelegd. Gisteren zouden 22.000 arbeiders het werk weer hervatten; 8000 arbeiders zullen weer aan het werk gaan zoo'dra hun werkgevers ziel met de betrokken vakvereenigingen hebben verstaan. De .voornaamste eisohen. van de stakers zijn ingewilligd, namelijk de instelling van de veertig-urige werk week en de afschaffing der uitbuiting door accoordwerk. Naar een telegram uit Berlijn meldt, had gisterochtend zekere Frau Martha Schüler terwijl ze haar ondersteuning in ontvangst ging nemen haar kinderwagen met een jongetje van 7 maanden voor het stadhuis van Neuköln laten staan. Toen zij terugkwam was de kinderwagen met het knaapje verdwenen. In een mijn bij Bochum zijn 7 ar beiders onder instortend gesteente bedol ven. Twee hunner konden slechts als lij ken geborgen worden. De overigen wer den lichtgewond. Volgens een bericht uit Madrid zijn tengevolge van verkeerde medische be handeling in het ziekenhuis te Granada vijf kinderen overleden. Zestien kinderen verkeeren nog in levensgevaar. Gemeld wordt, dat er bij den brand op de „München" geen post verloren is gegaan. Zoowel de pakketten als de aan- geteekende stukken en de zendingen van allen aard zijn gered. De Parijsche rechercheurs, die naar Berlijn overgekomen waren in verband met het geval Koetjepof, zijn weer ver trokken, zonder dat hun onderzoek iets positiefs heeft opgeleverd. Te Berlijn heb ben zij geen aanwijzingen gevonden dat Koetjepof vermoord zou zijn. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat al daar gisteren een geweldige brand is uit gebroken, in een der hoofdstraten, ten gevolge waarvan het Royal Theatre en een aantal kantoren een prooi der vlam men zijn geworden. De schade wordt voor- loopig geschat op 5 millioen gulden. Binnenland. D© Tweede Kamer over de Indische be grooting. Amsterdam heeft 750.000 inwoners. Een slachtoffer van de papegaaienziekte. Buitenland. Engeland en de Christenvervolgingen in Rusland. De vervlaamsching der Gentsche Hooge school Wolkbreuk bovetn Sardinië. Hevige ontploffing in Brooklyn. Volgens een bericht in de „Rote Fahne'" is Woensdag de verantwoorde lijke redacteur van het blad, Arnim Hauswirth, in hechtenis genomen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Dit is reeds de derde maal binnen veer tien dagen, dat een verantwoordelijk re dacteur van het blad gearresteerd wordt. De redacteur van de „Popoio di Triesta", die bij den aanslag op 't gebouw van dit blad werd gewond, is overleden. De toestand in de diamantindustrie te Antwerpen schijnt te verbeteren. Van de 15000 arbeiders, die de vakvereeniging telt, zijn er 10 tot 11.000 aan het werk. De Ziektewet. Naar wij vernemen lag het aanvanke lijk in het voornemen bij de Raden van Arbeid om bij de invoering van d<> Ziek tewet, met ingang van 1 Maart a.s., de premiebetaling zoo te regelen, dat de werkgevers drie maanden premie voor uit betaalden. Thans is men echter van deze gedachte teruggekomen. In een binnenkort ver schijnend Kon. besluit zal bepaald wor den, dat de premiebetaling voor de Ziek teverzekering dient te geschieden op de zelfde wijze als voor de Ongevallenver zekering gebruikelijk is. De S. D. A. P. en de alcohol. De afdeeling Lóchem der S.D.A.P. heeft, blijkens bericht in „Het Volk" met bijna algemeene stemmen besloten, geen mede werking meer te verleenen aan verlotin gen ten bate van het Troelstra-Oord, zoo lang dit gebouw niet alcoholvrij is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1