Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. t v I t I |i tyi der Lahdhouwvereen. om advies. Dat be stuur adviseert dat het mdg niet noodig is om èen verordening vast te stellen ter bestrijding. Op voorstel van R. en W. werd besloten geen verordening hiervoor vast te stellen. 1 Aangezien ingevolge de Drankwet we der voor vijl jaar het aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank moet wor den bepaald, stellen R en W. voor weder het aantal vergunningen te bepalen op twee. Dhr Zwermer zag gaarne het aantal vergunningen gedaald tot één, liever geen en stelt voor om het aantal vergunningen te bepalen op één. Dhr Braadzou het aantal vergunningen willen laten zooalg het op dit oogienblik is. Maar zou, wanneer een der houders van een vergunning over ging tot verkoop van zijin perceel waar in de vergunning wordt uitgeoefend, het. in willen krimpen tot één. De voorz. zegt dat de gedachte van dhr Brand niet opgaat, omdat de ver gunningen voor 5 jaar moeten warden vastgesteld. Het voorstel van dhr Zwemer werd ver worpen met 4 tegen 3 st. Voor de hoe ren Brand, de Kam én Zwemer. Het voorstel van Bi. en W. wordt nu aangeno men. De instructie voor het schoonhouden van het slachthuis en laboratorium werd vastgesteld. Axel. Gisteren werd alhier de alge- meene vergadering gehouden van de Ver- eeniging voor Chr. Nationaal School onderwijs. Zestig leden waren aanwezig. Het verslag van den secretaris sprak van een gezond vereenigingsleven. Ook de medewerking van het gemeentebestuur werd geroemd. Ook het hoofd der school, dhr Cou- mou, bracht zijn verslag uit. Op 1 Jan. 1930 waren pp school 420 leerlingen, één leerling is in 1929 gestorven. De hoop wordt uitgesproken, dat de Minister het onderwijs nu eens met rust zal laten, omdat voortdurende wijzigingen vaak storend werken. De begroeting voor 1930 werd! vast gesteld met een inkomst en uitgaaf van f 26.013.40!/2. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren L. P. Bakker, Jae. Dekker, L. van Hoeve en H. van Luijk met groote meerderheid herkozen. Een vacature werd vervuld door de verkiezing van den heer W. A. den Boggende. Alsnu .was aan de orde het bestuurs voorstel om te komen tot oprichting van een Chr. bewaarschool. Met algemeene stemmen werd besloten om tot oprichting over gaan. Het bestuur der school werd gemachtigd verder voort te wer ken. Het zal laler met definitieve plan nen op een algemeene vergadering ko men. De gemeenteraad besloot met 6 tegen 5 stemmen in te gaan o>p het voor stel van het dag. bestuur van Terneuzen om bij brand desgewensoht wederkee- rig kosteloos hulp te verleenen. St. Annalaod. Alhier is een afdeeling der S.D.A.P. opgericht. Ned. Herv. Kerk. Zestal te IJmuiden: J. H. H. van Beem te Breda, J. van Dijk te 0 verlink el, H. P. Fortgens te Voorschoten, C. M. Luteijn te Apeldoorn, H. Mondt te Leiderdorp en A. R. Rutgers te Usselo. Beroepen to Mensingeweer, G. J. J. Rensink te Broek in Waterland. Te Rijns burg, H. Stolfc te Goutum. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam (vac. Elshove), D. J. B. Allaart te Kolium en Y. K. Vellinga te Meppel. Te Amersfoort, C. W. Keur te Ouidewater en W. H. v. d. Veigt te Bergum. Krulnlngen. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor 2 notabelen bij de N. H. kerk werden uitgebracht voor elke vacature 37 stemmen. In de vacature J. Sinka komen in herstemming dhrn I. Verbrugge en Ph. Meijiaard. In de vaca ture A. Ie Clercq 'koimen "in herstemming dhr I. Vermeulen en A. J. Deurwaarder. Emeritaat. De J. C. v. Mantgem, Geref. .predikant te Hijken (Dr.) heeft met ingang van 1 April a.s. eervol eme ritaat aangevraagd. De v. Mantgem heeft 40 dienstjaren. Naar de Amsterdammer ver neemt, is door Ds S. Bosma, sedert 5 Juni 1921 predikant bij de Geref. Kerk van Locham, tegen 1 December a.s. eme ritaat aangevraagd. Ds J. Kooiman, Doopsgezind pre dikant te Temaard, denkt na 40-jarige ambtsvervulling in April a.s. zijn eme ritaat aan te vragen. Afscheid en intrede. Op Zon dag 2 Maart hoopt Ds R. Kok afscheid ta nemen van de Geref. Gemeentei taGioluda. Op Donderdag 6 Maart zal de bevestiging te Veenendaal plaats hebben door Ds Fraanje van Barneveld, waarna Ds Kok oip Zondag 9 Maart te Veenendaal zijn intrede hoopt te doen. Beroepbaar. De classis Haar lem der Geref. Kerken' heeft Beroepbaar verklaard die heeren J. H. Becker en D. Zemel, te Haarlem, oand. aan de V.U. De heer Beciker stelt zich nog niet be roepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft den heer G. K. Wiersma. theol. cand. te Leiden en ro mende te 's-Gravenhage, tot de evangelie- bediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten. Ds L. A. Smi 1de f. Te Ommen is Dinsdagmiddag in den ouderdom van ruim 70 jaren overleden Ds L. A. Smilde, Geref, .predikant. De overledene nam Donderdag nog een deel zijner catechisaties waar. Een long ontsteking maakte in enkele dagen een einde aan zijn leven. Hij diende eerst de kerk van Leerdam 18861894 en daar na die van Ommen. Beroepingswerk. Om aan den wensch van Ds G. Mansvelt, bij zijn af scheid als predikant bij de "Ned. Herv. gemeente te Amsterdam geuit, tegemoet te komen, dat n.l. zijn opvolger, evenals hij in het jaar 1904, zonder strijd, dus als candidaat van de beide rechtscbe groepien, zal worden gekozen, zullen, naar de R o t- terd. verneemt, èn de „Vriendenkringen" (confessioneel) en „het Evangelie" (ethisch), in de vacature Ds Mansvelt één drietal vormen, waaruit als diens op- volger Dis D. Kuilman, uit Leiden, ge noemd wordt. Nieuwsvande zendingsvel- den. Voor de Noordkust van Nieuw- Guineia liggen de Schouten-eilanden Biak en Soepiori. D© bevolking daarvan, vroiet- ger voor een deel beruchte piraten, heeft langen tijld een zeer moeilijk Zendingsob- ject gevormd en vele jaren is er zonder veel vrucht aan ben gearbeid. Hoezeer ook bier een verandering in de geesten is ontstaan kan bet volgende bericht van den heer Hartweg, Zendeling op Korido, lemen. Wat was dat e.en dag voor Sowek, den 20eh October. Doop .van 300 menschen. Het was een feestdag. Sowek is geheel boven bet water gebouwd, zonder ver binding met den vasten wal. Ook de sehool'kecfk staat er. Toen dus 20 Oc tober 'smioigens de triton-schelp geblazen werd, begon het Op de heels groote vlakte der zee van Sowek te wemelen van prauwen en menschen, allen in het wit gestoken, en het werd een wedloop om plaatsen in de kerk, tot ik zelf tusscben- beiide moest komen en helaas honderden naiar huis moest sturen, omdat de kerk diei toen 18 Meter lang, 7 Meter 'breed was, de menschen niet bevatten kon, hoe wel zij tegen, elkaar gedrukt zaten, de meiesten op den grond, dus zqnider ban- 'klein. Wij schatten het aantal aanwezigen op 700. Ook 's avohds bijl het Avondmaal walaraan 120 leden aanzaten, moesten ve len naar huis terug, omdat de kerk te klein was om de hoorders te bevatten. Nu hebben de Sowekners bun kerk nog eiens vergroot met een aanbouw naar den achterkant van 11 Meter lang, zoodat zij een oppervlakte heeft van 200 vier kante Meter. Tusschen de Schouten-eilanden en de kust liggen de 'Padeido-eiLanden, een kleine .archipel van een tiental eilandjes. Daarheen heeft de heer Agber, de andere Zendeling v.an Bii,afc, onlangs een reis gemaakt. Al was er de toeloop lainig niet zoo groot als op Sowek, en al was de bevoilkifligissterirte ier niet zoo groot als verwacht werd, toch kunnen ook hier eien paar posten geopend worden. Eén dezer eilandjes, Meok Woendi, is békend uit de legende v.an Mansren Mangoendi, dle door vele Papoea's verwachte Verlosser. Een konor, die bijl de in 1926 door dit geloof verwekte beweging een rol speelde, was nu zelfs van aanraking met den Zendeling niet afkeerig. Het zijln inderdaad wonderlijke dingen, die hier gebeuren, Gruwelijk profaan. Door een Amerikaansche azijlnfabriek is een recla me-biljet met den lymigptan prijls bekroond, dat voorstelt den gekruisigden Christus die weigarde de spons met edik, wijl Hij de azijh. van deze fabriek boven alle an dere soorten verkoos. „Een .volk moet," zegt de bekende Dr J. H. Gunning J.Hzn. in zijh weefcblald ,^Pniël", „toch wel laag staan, dat zulke laffe, gemeen e, smerige spotternij dulden kan. Laat ons hopen, dat een algemeene .verontwaardiging dezen verachtelijfcen las teraar getroffen en zijln. azijlnfabriek ge boycot heeft." Goes. Op 12 dezer werd in hotel „Cen traal" alhier het examen gehouden van wege de Federatie van Ned. Stenografie- Leeraren systeem I. Pitman, hoofdzetel te Arnhem en slaagden de volgende leer lingen voor het diploma A Stenografie I. Pitman: Mej. E. C. Feij, Mej. M. S. J. v. d. Plassche en dhr J. A. van Dixhoorn te Terneuzen. Voor het vaardigheidsdiploma Machine- schrijven (10-vingersysteem) slaagden: Dhr J. A. Hanse, Nieuwerkerk; Dhr Joz. de Zeeuw, Terneuzen; dhr Joh. Jac. Kaan, Terneuzen; Mej. E. C. A. G. Koe- voets, Terneuzen; A. van Aken, Terneu zen; dhr Joh. Coumou, Zierikzee; P. A. Pennings, Goes; P. I. Goedhart, Goes; dhr F. C'. Hanse, Eikerzee; Mej. Dani Timmer man, Zierikzee; dhr J. L. de Wilt, Kats; J. J. Bliek, Terneuzen; Mej. Al. G. Th. v. d. Kwast, Zierikzee; Lena Koppejan, Goes; H. J. v. d. Stolp«, Kloetinge; Th. F. de Doelder, Terneuzen. Voor het snelheidscertificaat (50 w. p. m.) slaagden met lof: dhr J. A. van Dixhoorn te Zaamslag en mej. M. S. J. v. d. Plassche te Terneuzen. Aan één candidaat kon het diploma niet uitgereikt worden wegens herexa men. Allen zijn leerlingen van de Pitman- school, Directrice N. Crucq, Wilhelmina- straat te Goes. Voor de nieuwe cursussen wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school te Sluiskil z^jn geplaatst de heeren G. J. Do awes, hoofd der school fa Terschelling, A. J. Platteeixw, hoofd' der school te Poortvliet en F. van Spiegel, onderwijzer te Harlingen. Benoemd tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Breskens, dhr D. J. v. d. Velde, thans tijdelijk onder wijzer te Haamstede. Benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. school te Hollandsche Veld meg. S. de Hondt te Koudekerks. Lich. oefening. De minister van onderwijs heeft teneinde er zooveel mogelijk tegen te waken dat ongelukken ontstaan tengevolge van den onvoldoen den toestand van leermiddelen bijl het onderwijs in de lichamelijke oefening- voor zooveel de gymnasia, lycea, hoogere burgerscholen en handelsscholen betreft, de inspecteurs van de lichamelijke opvoe ding opgedragen, zich ten minste een maal in de vijf jaren te vergewissen van .den toestand dier leermiddelen. Ongelukken. Een 2-jarig kind van K. te Akkerwoude beeft kokende melk over zich heen gekregen en is aan de gevolgen overleden. Die heer IJ. v. 'd. Wal uit de Singelstraat te Leeu warden, is van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. Groote fabrieksbrand te Amsterdam. Gisteravond te ruim half zes 'ontdekte dr J. Pinkhof te Amsterdam, die met zijn huisgenoolen aan den disch zat, in de achterkamer van zijn wioninlgl aan de Plantage Muidergracht 91, dat er brand was uitgebroken in de fabriek der Sofia Cigareften Mij. Deze fabriek is een gebouw van naar schatting 50 bij 15 meter. Dr Pinkhof waarschuwde onmiddellijk de brandweer, welke spoedig met veel materieel ter plaatse was. Reeds spoe dig bleek, dat er niemand meer in het gebouw aanwezig was. Later kwam vast te staan, dat het personeel, uit 14 man bestaande, te ongeveer half zes de fabriek had verlaten. Al spoedig, nam de brand zulk een omvang aan, dat te 6.20 bet sein „groote brand" werd gegeven. Kort daarop waren ter plaatse vijf motorsporten en 2 brand ladders, terwijl te 6.45 ook de drijvende motorbrandspuit Jan van der Hoyden ver scheen. De bewoners der omliggende huizen ondervonden van dezen brand veel onge mak, daar de brandweer ten einde bij den vuurhaard te kunnen komen slangen door verschillende perceelea moest leg gen. In het geheel werkte da brandweer met 12 stralen. Te kwart voor zeven slaagde het vuur er in zich een uitweg door bet dak te banen. Knetterend sprongen de vlam men omhoog en zetten den hemel in rooden gloed, terwijl zware rookwolken omhoog stegen. De brandwachts hadden thans gelegen heid om van de daken der omliggende huizen en van andere hooggelegen pun ten da vlammenzee met een overvloed van water te bestrijden. Het gevecht tus schen vuur en water was hardnekkig, doch! werd ten lange leste in het voor- deal van het natte element beslist. Te kwart over zeven kon de brand weer zeggen al vielen er nog ern stige vuurversohijnseilen waar te nemen dat zij den brand meester was,. De eerste verdieping en de vliering van de fa briek zijn geheel uitgebrand. Da gelijk- straats'che verdieping, waar de machines zijn opgesteld, kon behouden blijven. Wel is er in deze ruimte veel schade aange richt door het bluscbwater, evenalsin de omliggende peroeelen. Te ongeveer kwart voor acht kon een gedeelte van het materiaal inrukken; en kele mo'torspuiten bleven echter voor de nablussching achter. De fabriek, die met inventaris verze kerd is, behoort aan een koopman van Griekscb origine. Dertienjarige steekt zijn schoolmakker. Twee schooljongens van 12 en 13 jaar, T. en P., te Leiden, hebben gisteren bij het naar school gaan, ruzie gekregen. P. heeft toen voor de school aan de Duyvenbodestraat T. met een knipmes een diepen steek in den buik toegebracht. T. is naar bet Academisch ziekenhuis overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. P. verklaart uit noodweer te hebben gehandeld. Bouw ongeval te B er 1 ijn. Gistermorgen tegen negen uur heeft te Berlijn een ernstig ongeluk plaats .gehad. Van het nieuwe Karlstadt-bouwwerk, in de Charlottenburgstrasse, te Weissen- see was blijkbaar de zoldering van den kelder te zwaar belast met zakken cement die men daar tijdelijk even had neergezet. Juist toen de bouwarbeiders waren gaan schaften voor de ochtendpauzen, stortte de zoldering van den kelder 'in. De arbeiders, die in den kelder bun ontbijt waren gaan nuttigen, werden on der het vallend gesteente bedolven. Het gelukte de brandweer, die spoedig ter plaatse was, de pngelukkigen te be vrijden. Drie arbeiders werden dood onder de puinhoopen vandaan gebaald en 'zes ern stig gewond. Deze laatsten zijn in bedenkelijken toe stand naar het ziekenhuis overgebracht G e v a a r 1 ij k e p o 11 o o d e n. In de „Amsterdamsche Tramkrant" wordt de aandacht gevestigd op de gevaarlijke inkt- potlooden, die een soort fijt veroorzaken. Een dezer dagen is op Goeree en Overflakkee bü een postambtenaar een geval van bloedvergiftiging door het ge- bruik van inktpotlooden geconstateerd. Bjj een kantoorbediende was door een stoot de punt van het inktpotlood onder het vel terecht gekomen en afgebroken, wat meestentijds gebeurt. Na enkele dagen werd dat gedeelte van de hand, waar de punt was binnen gedrongen, zichtbaar dikker en kreeg het een blauwachtige tint, wat aan een ont steking moest worden toegeschreven. Daarna ontwikkelde zich een fistel, waaruit weken lang een blauw en water achtig vocht liep. Dit alles ging zonder koorts gepaard en veroorzaakte ook geen noemenswaardige pijn. Langzamerhand vermde zich een verzwering, die steeds gTocter .werd, het beenderstelsel aantast te en eindelijk afsterven tengevolge bad. In dit stadium gekomen, was het eenige redmiddel: tot amputatie van bet zieke lichaamsdeel over te gaan. Het waterachtige vocht was vrij van bacteriën. Men heeft hier dus met een voortwoekerende ziekte te doen, en waar van de oorzaak moet worden toegeschre ven aan de steeds toenemende inwerking van aniline op de levende cellen. Men kan haar dus, uit scheikundig oogpunt, gelijk stellen met fijt. De stof verspreidt zich ver, en tast zoodoende ook de om liggende cellen aan, die op hun beurt ten doode zijn opgeschreven. De verzwering nam langzamerhand nog grooter afmetingen aan en liep als een slinger van blauw door de weefsels heen. Daar is slechts één middel, om het voortwoekeren tegen te gaan. En dat is den geheelen weg, dien de kleurstof heeft genomen, weg te nemen langs operatieven weg en liefst zoo ver als mogelijk is, om .zeker te .zijn, dat er geen kleurstof aanwezig is. Door een trein gegrepen. Toen eergisteravond de sneltrein, die even na 5 uur van Utrecht naar Gronin gen was vertrokken, het station Biltho- ven zou voorbij snorren, zag de machi nist op liet oogenblik, dat de locomotief het begin van het perron dicht was ge naderd, dat iemand, die zich op dat perron bevond daarvan afviel, en op de rails terecht kwam. De machinist remde zóó hevig, dat de sneltrein reeds tot stilstand werd gebracht, terwijl de wagons nog langs het perron stonden vóórgerel- den. Men vond terzijde van de spoor baan het zwaar verminkte lijk van een als heer gekleed persoon. Het bleek een inwoner van Amersfoort te zijn, 61 jaar oud. Op een pn be waak ten over weg. Te Haldern bij Emmerik had H. te B., knecht van den molenaar Heuzink- vekl te Gendringen het ongeluk met zijn kar te worden aangereden op 'den onbe- waakten overweg. H. werd opgenomen met een schedel breuk. De beide paarden bleken licht ge wond. De kar werd totaal vernield, terwijl de lading meel geheel verloren ging. Ontevreden werkloozen. Door bemiddeling van het ,gemeente-be- stuur van Groesbeek werd aan het mee- rendeel der werkloozen in die gemeente werk verschaft. Er ontstond dezer -dagen ontevredenheid over een verschil in loon, waardoor het werk moest worden stop gezet. Dit veroorzaakte onder de nu weer werkloozen ontevredenheid. Een steeds aangroeiende groep school de Maandagavond, al jouwende, samen voor het gemeentehuis en nam weldra een dreigende houding aan. Een der leden van de werkverschaifmgscommissie werd bij het huiswaarts keeren met steenen gegooid. Een versterkte politiemacht was spoedig op het terrein aanwezig en dreef de ontevredenen, onder wie ook eenige vrouwen, uiteen. Dinsdagmorgen herhaalde de samen scholing zich in dezelfde mate. Toen werd het gemeentehuis onder bewaking van marechaussees en rijkspolitie gesteld. Thans heeft, de burgemeester een ver bod van samenscholing van meer dan twee personen op den openbaren weg uitgevaardigd. Dinsdagavond echter werd de rust nogmaals -verstoord door talrijke groepjes kwajongens, die door het dorp trokken en „honger, honger, geef ons brood I" riepen. De politie ontruimde de straten spoedig Het suikersmokkelen. aan de grenzen. De smokkelarij in sui ker schijnt nog altijd een zeer winst gevend bedrijf te zijn. De vorige week werd door de douane weder een vrachtauto met suiker aan gehouden. Dezer dagen echter speelde zich 's nachts een sterk staaltje af, dat ge tuigt van verregaanden durf en bruta liteit. Op een uur afstand van Weert in de richting Belgische grens nabij Tungel- roy brak de as van een vrachtauto', komende uit België. De inzittenden be gonnen kalm de vracht het moet 1500 K.G. suiker zijn geweest te los sen. De zakken werden achteloos langs den weg opgestapeld. De vrachtauto werd met vereende krachten gekeerd met den motor in de richting België. Men zou niet anders gedacht hebben dan dat daar langs het bouwland een lading kunstmest lag. Zelfs de chef der douane met een ambtenaar, die daar passeerde rooken blijkbaar geen lont en reden met hun fietsen kalm vporbij den buit. Even later wisten de smokkelaars in eien paar vrachtjes met een anderen auto den buit in veilige haven te bren gen. Passagier uit een vlieg tuig gevallen. Een eigenaardig on geval. ,dat herinnert aan den dood van den Belgischen bankier Laewenstein, vond gisteren plaats in de nabijheid van de Parijsche luchthaven £,e Bourgei Een Fransche militaire vlieger had een kennis uitgenoodigd voor het maken van een korte rondvlucht. Piloot en passa gier startten met een klein ééndekker- jachtvliegtuig en vlogen eenige ronden om de vlieghaven. Toen het toestel gedaald was en weer op den grond stond, ontdekte de pi loot tot zijn grooten schrik, dat zijn pas sagier zich niet meer op zijn plaats be vond. Eerst na langdurig zoeken vond men den ongelukkige dood in een tuin in de nabijheid van Le Bourget. Men neemt aan, dat hij tijdens het nemen van een scherpe 'bocht uit het toestel Is gestort. Wisselkoersen. Amsterdam, 13 Febr., 2.30 u. Berlijn 59.54—59.57. Brussel 34.7534.77. Parijs 9.769.78. Londen 12.123/412.13. New-York 2.493/g'2.495/8. VLISSINGEN. Het stoomschip „Welton- dale", komende van Antwerpen en op weg naar Engeland, is nabijl Nieuwersluis vast geloop en doch zonder sleepboot-assisten- tie weer vlot gekomen. Tegen het dansgevaar. 's-GRAVENHAGE. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft hedenmorgen de door hem en den Mi nister van Justitie ingestelde commissie inzaike het dansvraagstuk geïnsta'leerd mat een rede, waarin hij op grond van de bedreiging der volkszeden een onderzoek gewettigd verklaarde naar de vraag of het vermaak van den dans geen groote zorg wekkende uitwassen vertoont. De commissie zal zich moeten bera den over de moeilijke vraag hoe de bei- staande en erkende dansexoessen kun nen worden bestreden en daarbij zal moeten worden nagegaan in hoeverre de verzwakking van het onderlijk gezag hier een rol speelt en of, indien van Over heidswege behoort te worden ingegrepen, met gemeentelijke maatregelen kan wor den volstaan. Wellicht zal de Commissie daarbij het verband tusschen den drank en de dans exoessen moeten onderzoeken. Tenslotte verklaarde de minister dat naar zijn oordeel, verkeerd begrepen vrij heidsbeginselen op dit terrein, de voor keur geven aan zorgeloosheid en verwaar- looizing van den meest kostbaren schat die ons volk moet bewaren. De Voorzitter van de Commissie, Mr de Bie, deed in zjjn antwoord uitko men, dat het niet de bedoeling is het dansen als zoodanig te verbieden, maar alleen om na te gaan of maatregelen! noodig zijn om excessen te keeren. Het pensioen Ier typografen. AMSTERDAM. mmorgen had de behandeling plaats van de procedure-Clau sing tegen den Algemeenen Nederland- scben Typografenbond over de rechtmatig heid van de premiebetaling aan het be drijfspensioenfonds. Als raadsman van den heer Clausing trad op de heer mr Simon de Jong. Voor den A. N. T. "B. mr Tb. Muil-" Massis. De president Mr Coninck Westenberg zal a.s. Dinsdag uitspraak doen. ZAND VOORT. Tijdens den dikken mist is ongeveer 3 K.M. ten Zuiden ,van Zand- vo-ort op <de tweede plaat een motorboot gestrand. Twee sleepbooten zijn ter assis tentie uitgevaren. GRONINGEN. De Officier van Justitie bij de Groningsche rechtbank heeft van morgen een maand gevangenisstraf ge- eischt tegen den 19-jarigen E. J. N., die op 14 Dec. onder de gemeente Kantens met zijn auto te water is geraakt, waarbij een inzittende mevrouw om het leven kwam. APELDOORN. Gisteravond is een uit slaande brand uitgebroken in de woning van Hendriks in de Tuindwarsstraat. De brand brak op 3 plaatsen tegelijk uit, n.l. in twee kamertjes op de bovenverdieping en in de woonkamer. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, ging toch de geheele inboedel verloren. De bewo ners waren afwezig en waren toen de brand reeds gebluscht was, nog niet te ruggekeerd. UTRECHT. In den afgeloopen nacht heeft een verlofhouder in de Schelde- straat met zijn 62-jarigen broer uit Vleu ten oneenigheid gekregen over een geld kwestie. De broer trok zijn mes en trof den verlofhouder in het hoofd. De politie stelt een onderzoek in. Duitschland en het Saargebied. BERLIJN. De Soc. Dem. Rijksdag-frac tie heeft de volgende resolutie aangeno men: ;.J Het is de eenstemmige wensch van het gieheele Duitsche volk, dat na de aanvaar ding van het Young-plan het nog van het Rijk gescheiden Saar-gebied zoo spoe dig mogelijk met het Duitsche rijk wordt vereenigd. Bij de onderhandelingen over deze kwestie moet het de taak der Rijksregee- ring zijn 'er voor te zorgen, dat de Saar- mijnen weer onder Duitsch beheer komen en dat de vroegere Staatsmijnen aan de vorige eigenaars worden teruggegeven. Wij wensch en van de Rijksregeering te weten, of zij bereid is, mede te dea len, of de onderhandelingen der Duitsche delegatie te Parjjs in dezen zin worden gevoerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3