Hoestm Anga DE ZIEKTEWET. Uit de Provincie. a Bronchiti- Bronchitis en Kinkhoest al® politiek. Zijn antecedenten wijzen daar niet op. De opstootjes in Indië zijn te wij ten aan het regime Jb'ock-De Graaff; alles wat er zich afspeelt, is een gevolg van dat regime. De minister is voor spr. geen dui delijke klare figuur. Spr. denkt aan het bekende amendement-Feber. Zal hij zich voor of tegen de politiek van den heer Co- lijn verklaren? In dat opzicht heeft spr. respect voor den heer Colijn, die althans een doel heeft, terwijl de minister een laat-maar-waaien-eysteem volgt. Indien men de kosten der maatrege len tegen de onlusten gebruikt had voor welvaartspolitiek waren er geen onlus ten uitgebroken. Het beste middel tegen Moskou is onderwijs en welvaartspolitiek. De minister staat een ongebreidelde ont wikkeling van het particulier initiatief voor. Spr. ontkent niet, dat Indië een ka pitaalarm land is, dat vreemd kapitaal noodig heeft, maar de bevolking lijdt ge brek en dat is een gevolg van de kapi talistische koloniale politiek. Uit tal van plaatsen komen berichten over hongersnood. Spr. vraagt den minis ter de Kamer over den economischen toe stand der bevolking volledig in te lich ten.^ Ook de staatkundige politiek is niet in de eerste plaats op het belang der bevol king gericht. Spr. wijst op het zeer be perkte kiesrecht der bevolking, op de samenstelling der raden, waarin zorgvul dig is gewaakt tegen een Inlandsche meerderheid. Alleen in den regentschaps- raad is een Inlandsche meerderheid. Van de provincies, die de minister voor staat, moet spreker niets hebben. Spreker sluit zich ten deze aan bij de critiek op het boek van den heer Colijn o.a. in „De Tijd" uitgeoefend, waarvan gezegd wordt, dat ze door dezen minister was geïnspi reerd. Spreker weet niet of dit juist is, maar thans gaat de bestuurshervorming van dezen minister geheel in de richting- Colijn. Spreker vraagt of er in de zelf- besturende landschappen ook vertegen woordigende raden zullen komen en of die iets te zeggen zullen hebben over de landshoorigen. Spreker bespreekt thans de houding der Regeering tegenover delnland- sche beweging. Het moderne vere nigingsleven heeft zich volgens den mi nister, dank zij de welwillende houding der regeering, krachtig kunnen ontwikke len, doch bij de leiders zou zich een ver keerde mentaliteit openbaren. Hoe komt dat? De nationalisten, ook de zeer gema tigde, stellen terecht geen vertrouwen in de regeering. Tot spreker's grooten spijt heeft de minister in zijn memorie van antwoord zich aangesloten bij de meest reactionnaire leden der Kamer. Spr. komt verder op tegen de huis zoekingen bij de S. K. B. I. op 29 Decem ber van het vorige jaar en de arrestatie van verschillende leiders. De resultaten der huiszoekingen waren zeer gering en de gearresteerden moesten spoedig weer vrijgelaten worden. Voor het optreden zijn geen behoorlijke motieven aan te voeren, maar de gevolgen zullen zeer ernstig zijn. Het eenige resul taat zal zijn, dat de leiders zich nauwer zullen aaneensluiten en dat zij zullen inzien, dat een zeer langdurige en hard nekkige strijd moet worden gestreden. De Kamer moet zich beraden over den te vol gen koers. Den thans gevolgden koers, ingezet met een razzia, acht spr. noodlot tig. Reeds eerder heeft spr. hiertegen gewaarschuwd en thans herhaalt hij zijn verzekering, dat deze politiek moet uit- loopen op een catastrophe. Spr. dient twee moties in: één, waarin wordt betreurd, dat de Indische Regee ring weigert inlichtingen te geven aan den Volksraad over de resultaten der huiszoekingen; een tweede waarin ophef fing wordt gevraagd van alle bepalingen die de vrijheid van vereeniging, vergade ring, staking enz. beperken, opheffing van de voorloopige hechtenis der in verband met de huiszoekingen gearresteerden en algemeene amnestie voor alle politieke gevangenen. De vergadering wordt te 4.55 verdaagd tot Donderdag 1 uur. DE RIJKSBEGROOTING 1930. Aan de Mem. van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer nopens de algemeene beschouwingen is het vol gende ontleend: Na een uitvoerig betoog over den uit slag der verkiezingen en de samenstelling van een extra-parlementair kabinet, zegt de regeering, gaarne de verzekering te geven, dat zij niets zal verzuimen om een spoedige afdoening van zaken te bevorde ren. Nederland en België. De regeering beantwoordt bevestigend de vraag of zij in haar geheel nog steeds den inhoud van het op 7 Mei j.I. aan de Belgische regeering overhandigde memo randum tot richtsnoer houdt. De door eenige leden geuite klacht over het gebrek aan voortgang in de regeling der Nederlandsch-Belgische quaestie en over de weinige voorlichting van volk en volksvertegenwoordiging, komt der regee ring niet gerechtvaardigd voor. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk dat elke gedachtenwisseling met buitenlandsche regeeringen ter kennis van de Staten- Generaal wordt gebracht. De regeering streeft naar een zoo spoe dig mogelijke oplossing der geschilpunten met België en het is haar gebleken dat de Belgische regeering met dit streven instemt. Het ligt echter voor de hand, dat aan den wensch naar spoed bij de afdoening de eisch, dat de te treffen regeling ook op den duur aan beide landen bevrediging moet geven, niet ondergeschikt mag wor den gemaakt. Sociale wetgeving. Wat de sociale wetgeving betreft, zegt de regeering, dat het niet in de bedoeling ligt, bij de wettelijke regelingen inzake de bedrijfsraden en de verbindendverkla ring van collectieve arbeidsovereenkom sten aan belanghebbenden in een bedrijf wetgevende bevoegdheid te geven. Beide regelingen zijn zoodanig gedacht, dat be langhebbenden omtrent bepaalde onder werpen voorstellen kunnen doen, doch dat eerst door de goedkeuring der regee ring bindende regels ontstaan. Sociale en cultureele belangen. Ook de Regeering is van oordeel dat be lastingverlaging en delging van Staats schuld, hoezeer begeerlijke doeleinden, niet behooren te worden nagestreefd ten koste van de sociale en cultureele belan gen die tot de algeheele verheffing der bevolking kunnen bijdragen. Herziening der ouderdomsrente en be vordering van het nijverheidsonderwijs liggen in het voornemen der Regeering. Wat de belangen der groote gezinnen be treft, daarmede wordt van overheidswege rekening gehouden in de belastingwetge ving en bij de salarisregeling. De Nederl. nijverheid. Reeds sedert jaren wordt door de Re geering het systeem gevolgd om bij ove rigens gelijl i omstandigheden wat be treft qualiteit enz. aan producten der Ned. nijverheid de voorkeur te geven, indien hun prijs niet meer dan een zeker per centage hooger is dan overeenkomstige producten uit den vreemde. Het ligt niet in de bedoeling om van deze gedrags lijn af te wijken. (Slot) Vaststelling der premie. Voor den verzekerde bij een Raad van Arbeid worden de premiën door de Kroon vastgesteld, voor het gebied van eiken Raad. De mogelijkheid bestaat dat, in verband met het vergroot gevaar voor ziekte, voor sommige groepen van verzekerden de pre mie wordt verhoogd. De verhooging is geheel door den werk gever verschuldigd. Indien de premie te laag blijkt te zijn, kan deze verhoogd of Ue uitkeering verlaagd worden. Voor de verzekerden hij een bedrijfsver- eeniging wordt de premie door de be drijf svereeniging vastgesteld. Het aandeel dat de verzekerde in deze premie moet betalen, ma,g niet grooter zijn dan het bedrag, dat deze zou betalen, indien hij bij de kas van een Raad van Arbeid was ingeschreven, dus nooit hooger dan de helft van de normaal-premie vastgesteld voor de Raden van Arbeid. Betaling der premie. De premie is voor de helft door den werkgever, en voor de andere helft door den arbeider verschuldigd. De werkgever betaalt en mag het betaalde van het loon afhouden. Dit bedrag mag niet hooger zijn, dan de helft der normaal premie. Storting voor het prophylaxe fonds. Uil do premiën wordt jaarlijks gestort een 1/4 Pr° mille van het loon, dat in het afgeloopen jaar voor premiebetaling in rekening is gebracht. Bovendien moeten de werkgevers, met verplicht verzekerde arbeiders, elk jaar een bijdrage storten van 4 pro mille van het loon, dat in het afgeloopen jaar voor premiebetaling in rekening is gebracht. Hiervoor mag niets van het loon wor den afgehouden. Vrijwillige verzekering. Zoowel bij de Raden van Arbeid als de Bedrijfsvereeniging is vrijwillige verzeke ring mogelijk. Bij de Raden van Arbeid echter alleen die categorieën van personen, welke bij Koninklijk Besluit daartoe zijn aange wezen en diegenen, wier verplichte ver zekering is geëindigd. Voor de vrijwillig verzekerden gelden dezelfde bepalingen als voor de verplicht verzekerden. Gemoedsbezwaren. Een algemeene maatregel van bestuur zal de wijze regelen, waarop iemand, die gemoedsbezwaren 'heeft tegen de wette lijke ziekteverzekering, daarvan kan wor den vrijgesteld. Het bedrag dat anders als premie had opgebracht moeten worden, wordt nu .geïnd op het biljet van de Rijksinkomstenbelasting. De administratie der belastingen draagt dit over aan den Raad van .Arbeid. Geneeskundig onderzoek. De verzekerde is verplicht, zich te on derwerpen aan ,een geneeskundig onder zoek door een, door het orgaan, waarbij hij verzekerd is aan te wijzen geneeskun dige, zich op last van dien geneeskundige tot het ondergaan van dergelijk onderzoek te laten opnemen in de door hem aan gewezen inrichting en in het algemeen de voorschriften van dien geneeskundige, welke strekken om een geneeskundig on derzoek mogelijk te maken, op te volgen. De besturen van den Raad van Arbeid en van de Bedrijfsvereeniging zijn bevoegd bij de inschrijving en zoo dikwijls zij dit noodig achten, gedurende de ongeschikt heid tot werken, indien daarvoor zieken geld wordt gevraagd, een geneeskundig onderzoek te gelasten. Bij weigering van den verzekerde kan het recht op ziekte- geld verloren gaan. Kon. Badalt Inzak* da premie*. De premie voor de verplichte ziekte verzekering van de bij de ziekenkas van een Raad yan Arbeid verzekerden be draagt volgens Kon. Besluit van 3 Jan. 1930 voor het gebied van alle Raden van Arbeid 2.3 pCt. van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de betaling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premiebetaling in aanmer king komt. Tan het loon van een verzekerde bij eene bedrijfsvereeniging zal dus ook nooit meer dan 1.15 pCt. van het loon mogen worden ingehouden. In afwijking hiervan bedraagt de pre mie voor verzekerden in dienst van een onderneming, waarin 26 met name ge noemde bedrijven worden uitgeoefend 3.4 pCt. van het loon dat voor het tijdperk waarover de betaling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premie-betaling in aanmerking komt; Hiertoe behooren o.a.: het bedrijf van vervaardigen van ce ment; het bedrijf van vervaardigen van ven sterglas of spiegelglas; het steenhouwers- en steenzagorsbe- drijf de bedrijven, uitgeoefend in chemische fabrieken; het lakstokers- en vernisstokersbedrijf en het bedrijf van vervaardigen van verf; het bedrijf van bereiden van bedveeren of kapok; het bedrijf, uitgeoefend in cokesfabrie- ken; het bedrijf van vervaardigen van bou ten, klinknagels of moeren; het bedrijf van vervaardigen van brand kasten, kachels, ijzeren meubelen of voor werpen van plaatijzer; het metaalgietersbedrijf het bedrijf, uitgeoefend in moffelarijen; het bedrijf van verzinken, vertinnen, of vernikkelen, voorzoover 'dit niet langs galvanoplastischen weg geschiedt; het bedrijf van slijpen of polijsten van ijzer of metaal het ijzergietersbedrijf; de suikerraffinaderij, daaronder 9I of niet begrepen de vervaardiging van kandij. Verder van het bedrijf van mijnbouw; het bedrijf van aanleggen van mijn gangen en mijnschachten; het hoogovenbedrijf, daaronder al of niet begrepen het vervaardigen van cokes en het. vervaardigen en het distribueeren van lichtgas: 4.9 pCt. van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de betaling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premiebetaling in aanmer king komt. Een ordeverstoorder. Dins dagavond j.I. werd de hulp ingeroepen van1 de marechaussee's te Klooster zand©, aainigeziien zich een persoon, die onder den invloed van sterken drank verkeer de, zich bevond op den openbaren weg in de gemeente Ossenisse en die de orde in bet openbaar op een ergerlijke wijze verstoorde. Toen de marecbaus- sée's ter plaatse -kwamen, bleek zekere de K. inderdaad dronken te zijn en kon hij zijn weg alleen niet vervolgen. Men pakte den man vast ten einde hem over te brengen naar een arrestanten lokaal. Deze overbrenging ging aanvankelijk goed, tot op een gegeven moment de K. zich ernstig tegen de politie begon te ver zetten en deze schopte en sloeg waar hij maar raken kon. Ten slotte is de K. door de politie met behulp van burgers naar het arrestantenlokaal gedragen. De gemeenteveldwachter A. bekwam dusda nige verwondingen, door de K. toege bracht, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Dienzelfdera morgen had d-e K. voor het Kanton gerecht Hulst, wegens openb. dronken schap gepleegd bij herhaling, terecht ge staan, en werd tegen hem 3 w. hechtenis en 3 maanden opzending geëischt. De man, J. F. de K., 31 j., werkman te Ossenisse, is thans ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Vuile handen. Vloeibare zeep en zeep-automaten zijn voordeelig in ge bruik. J. M. Polderman, Goes. Adv. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Dezer dagen is te Sluis een vergadering gehouden van tegen standers van de waterleiding. Omdat Sluis prachtig water heeft is de overwegende meerderheid der ingezetenen tegen aan sluiting. vooral omdat het tarief van het water veel te duur zal worden. Men was in de vergadering ontstemd dat de leden van den gemeenteraad, die weten dat de ingezetenen niets voor aan sluiting gevoelen, toch willen medewer ken aan de totstandkoming van de water leiding. Deze leden hadden beter gedaan voor hun lidmaatschap van den raad te bedanken. Het resultaat van de vergadering was dat alsnog getracht zal worden Sluis „om" te krijgen, in zooverre dat de ge meente de totstandkoming der waterlei- niet zal helpen bevorderen. Te Oostburg is overleden de 19- jarige Leenhouts, die te Hoofdplaat in een dorschmachine was gevallen, waardoor eienl zijner beenen werd versplinterd. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassan verbanden eeremedaille, in brons, aan mej. F. 0. de Fluiter, dienstbode bij' de familie Rui tenbeek, te Middelburg. Middelburg. De 50ste verjaardag van de Koningin. Gisteravond hield het bestuur van de vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" weder een verga dering met afgevaardigden der buurtcom- missies, die in zeer grooten getale waren opgekomen. De voorzitter, de heer W. de Graaf, heetto allen welkom en zeide, dat het bestuur heeft gemeend, gezien de ramp die Middelburg op 7 December j.I. getrof fen heefl, het werken voor het feest in het openbaar tijdelijk te moeten stil zet ten, al is in stilte door het bestuur voorlgewei'kt. Thans begint men zich te herstellen van den schok, en hoopt spr., dat men 31 Augustus te Middelburg op feestelijke en plezierige wijze zal kun nen yieren. Door het bestuur is een eere-comité benoemd, waarvan de heer Jhr Mr J. W. Guar les van Ufford, Commissaris der Ko ningin, het eere-voorzitterschap heeft aan vaard en de heer P. Dumon Tak, bur gemeester, het voorzitterschap. Do voorzitter deed daarop mededee- lingen over de verdere plannen voor den historischen optocht. Er is rekening ge houden met den uitgesproken wensch, dat het onderwerp verband zal houden met iels uit de geschiedenis van bet Oranje buis. De keuze is gevallen op den intocht van Prins Willem V, stadhouder, in 1786 met zijn gezin, n.l. zijn gemalin en zijne drie kinderen, onder wie de .latere Ko ning Willem I. De Prins nam "toen zijn intrek in de Abdij en heeft een paar weken in Zeeland vertoefd en verschil lende deputaties ontvangen. Bij de keuze heeft bet bestuur alle medewerking ge had van den Rijksarchivaris, den heer mr A. Meerkamp van Embden. De heer Dr J. lluizinga is bereid gevonden, den optocht verder uit te werken. De intocht had plaats in den tijd van den hevigen strijd tusschen patriotten en prinsgezinden. Noord-,, en Zuid-Holland wilden de erfelijke opvolging van bet Oranjehuis als stadhouder doen vervallen, dcch Zeeland stond aan de spits van de Prinsgezinden. Terwijl de Engelsehe gezant in Nederland aandrong op aanslui ting van de republiek bij zijn land, was het de Raadspensionnaris van Zeeland, v. d. Spiegel, die alles goed inzag. Het was de tijd van veel kuiperijen en voor den Prins waren het zeer moeilijke tijden. Het is wel niet een der mooiste epi soden uit onze geschiedenis, maar wel een der minder bekende, en juist hier zal blijken, hoe de Zeeuwen altijd Oranje gezind ,zijn geweest. De heer Huizenga hoopt te zijner tijd ock in „De Zeeuw" over een en ander uitvoerig te schrijven. De aankomst van de Prinselijke fami lie bad destijds plaats aan de Rotterdam- sche kade met een jacht komende van Rammekens, en ook nu wil men daar de aankomst doen geschieden en wel des Maandagsmiddags. De optocht zal niet in de Abdij, doch bij het Stadhuis eindi gen omdat de Markt zich beter leent om zooveel mogelijk menschen van het schouwspel te doen genieten. Bovendien zal de optocht des avonds tusschen 7 en 8 werden herhaald en dan door een ander deel der stad. Spr. verzoekt in verband met het aan komen aan de Rotterdamsche kade de buurtccmmissie van Dam en omgeving, waarde meeste huizen dateeren van voor het historisch feit, dat herdacht wordt, geen versieringen te doen aanbrengen, doch zich tot het uitsteken der vlaggen en tot illuminatie te bepalen. Waar aan den optocht 160 tot 180 personen zullen deelnemen, is .het dui delijk, dat alleen reeds voor dit onder deel zeer veel geld noodig is. Helaas houden zich .niet alle 'buurtcommissies aan de toezegging 25 pCt. te zullen af dragen. Het Bestuur dient vasten grond onder de voeten te krijgen en daarom vraagt spr. thans, wat iedere commissie denkt te kunnen afdragen. De heer K. Helder deelde namens de commissie voor Lange en Kortedelft me de, dat deze na den brand gedeprimeerd was en haar werk tijdelijk opschortte. Thans heeft zij echter tot doorzetten besloten .en zal zij zien wat zij doen kan. Hoe het ook loopt, de commissie beeft besloten haar toezegging van 25 pCt. afdracht gestand te doen. De voorzitter wees er nog eens op, dat er veel geld noodig is, en drong er op aan, dat binnen 14 dagen ook de andere commissies het bedrag opgeven. Dit kan geschieden bij den penningmeester, Hee rengracht 36 De voorzitter deelt verder mede, dat er een vergadering is gehouden met des kundigen o,p het gebied van verlichting en ofschoon biji daarvan wellicht meer van kan vertellen in de volgende vergadering, die binnenkort zal worden gehouden, kan men wel zeggen, dat men veel licht ge- wenscht acht en dat de stroom gratis zal worden geleverd. (Applaus.) Verder werden tal van onderdeelen, spe ciaal de verlichting betreffende, bespra ken. I Ook werd verzekerd, dat het Kinderfeest oip het programma is gehandhaafd en Za terdags zal plaats hebben. Tenslotte werd nog de groote wensche- lijkheid naar voren gébracht, dat meer kapitaalkrachtige personen, zich niet be palen tot het bijdragen aan de buurtcom missies, doch hel goede voorbeeld vol gen reeds door enkelen gegeven, en ook direct de centrale kas goed bedenken, om het werkelijk grootsche feest, Middel burg waardig, te doen, slagen. Goes. Vanwege den Chr. Besturenbond werd gisteravond in „de Prins van Oranje" alhier een vergadering gehouden, waarin de over enkele weken in werking tredende Ziektewet toegelicht werd. De heer Ruppert uit Utrecht (penning meester van hot Chr. Nat. Vakverbond), die deze toelichting zou geven, vu ver- m SirOOp per fl«Kh 1 9ld Bonbons per doos 60 ct *0.'] Apoifc. en JQ|Q048ten hinderd. In zijn plaats trad op dhr Van Nierop, secretaris van den Chr. Bestu renbond ie Utrecht. Hij werd ingeleid door den voorzitter, den heer A. de Lange, die in zijin oper ningswoord wees op het tot dankbaarheid stemmende feit, dat nu eindelijk het ideaal van wijlen onzen Talma in vervulling zal gaan. Dank past ons jegens God, en ver der jegens regeering: en volksvertegen woordiging, dat straks, dank zijl de ziekte wet wederom veel nood en ellende zaj worden gelenigd. Dhr v. Nierop, behandelde daarna op duidelijke, eenvoudige wijze pa haar voor geschiedenis vooraf te hebben nagegaan, het voornaamste van den inhoud der Ziek tewet, de rechten en verplichtingen van werkgever en werknemer, enz. Nadat was gepauzeerd werd gelegenheid gegeven tot discussie, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Deze vergadering, die zeer goed was bezocht (de zaal was geheel bezet) werd door den spreker met dankgebed beëin digd. Goes. Naar de onderscheidene gods dienstige gezindten was de bevolking per 1 Januari 1930 verdeeld als volgt: Ned. Hervormd 2516 m., 2766 vr., to taal 5282; Waalsch Hervormd 1 m.; De monstrant 7 m., 5 vr., tot. 12; Chr. Ge reformeerd 14 m„ 18 vr., tot. 32; Doops gezind 10 m., 7 vr., tot. 17; Evang. Lutbersch 14 m., 24 vr., tot. 38; Be hoorende tot de Geref. Kerken 467 m., 528 vr., tot. 995; Roomsch-Katholieken 851 m., 910 vr., tot. 1761; Ned. Israëliet 1 m., 2 vr., tot. 3; Behoorende tot een andere kerkelijke gezindte 218 m., 292 vr., tot. 510; Tot geen kerkelijke gezindte behoorende 202 m., 166 vr., tot 368 pers. Totaal bevolking 4301 m., 4718 vr., sa men 9019 pers. Vlissingen. B. en W. stellen alsnog voor aan L. van den Heuvel 203 M2 grond achter zijn garage in de Wilhelminastraat te verkoopen voor f5 per M2. De prijs is aldaar vastgesteld op f 20 per M2., docih dit stak is geheel ingesloten en dus minder waard. Oudelande. De raad vergaderde Maan dag j.I. Afwezig was de heer A. J. Mol. Do voorzitter deelde mede van God. Staten een schrijven ontvangen te hebben waarin dit ooilege zelf de verordening op den keuringsdienst van waren had ge- wijzigd, welke wijziging in een der vo- rigje vergaderingen met bijna algemeen© stemmen was afgewezen. Ingekomen was het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim en van idem van toe zicht op het l.o. over 1929. Een verzoek van J. J. Romijnse te besluiten toit toie- treding door de gemeente tot de regelin gen vervat in hot Werkloosheidsbesluit 1917 werd ingewilligd meit dien verstande, dat vonrloopig een proef zal worden ge nomen tot 31 Dec. 1930'. Eveneens werd op bet verzoek tot toetreding tot den Prov. Brandweerbond en Kon. Ned. Brandweervereenigjng besloten voor slechts één jaar een proef te namen en te zien of het lidmaatschap iets uithaalt voor de plattelandsgemeenten. Algemeen was men van oerdeel, dat door onder linge en snelle samenwerking van om liggende gemeenten meer bereikt zal kun nen worden. Voorts besloot de raad voor de uitvoe ring der ziektewet ingaande 1 Maart a.s. eene verzekering aan te gaan bij de Ver eeniging van Ned. Gemeenten, doch al leen voor de verplichte verzekerden. De helft der premies zal op hen verhaald worden. Kapelle. Dinsdag j.I. trad voor het nuts- departement Kapel te-op mevr. E. J. van den Broeckede Man uit Aardenburg, met een wel gekozen programma. Voor de pauze werd door de spreek ster op meesterlijke wijze voorgedragen het monodrama in 7 tafereelen getiteld „Menske" door Ds Vissel, dat ons in schrille kleuren een beeld geeft van de verwoestingen welke de oorlog op licha melijk en geestelijk gebied kan aanrich ten. Na de pauze werden door de spreekster eenige kleinere stukjes voorgedragen, welke ook bij allen zeer in den smaak vielen. Wij noemen o.a. het gedicht „Het Hek- senlied" van Von Wildenbruch, dat ons een blik gaf in het bijgeloof van vroe gere tijden, terwijl een fragment uit „Wannes Raps" van Ernest Claes ons een staaltje van fijnen Vlaamschen humor verschafte. Het publiek was van het begin tot het einde vol aandacht en spanning. Mevrouw van den Broecke—de Man heeft den hoorders een genotvollen en leerzamen avond verschaft. De zaal was geheel gevuld. Domburg. Met ingang van 1 Maart a.s. is door B. en "W. alhier aan mej. W. O. van Sluijs als ambtenaar ter secretarie eervol ontslag verleend. Oostkapelle. Woensdag yergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorz. deelt mede, dat door Gedep. Staten, is goedge keurd de gemeenterekening over 1928. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering ingekomen adres inzake bestrijd ding van den bastaard-satijtavlinder heb ben B. en W, zich gewend tot het bestuur

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2