No. 114 Donderdag 13 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK Hendrikse Go's Bank HI Goes Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. Binnenland W*9oat-' Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. y Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EI.KEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,~~ Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. r - *J* De Vlootconferentie. Meer dan drie weken duurt nu reeds de Vlootconferentie en nog zijn er geen resultaten, van beteekenis bereikt. Daarvoor loo;pen de belangen van de comfereerende mogendheden te veel uiteen em daarvoor is er ook nog te weinig ver trouwen in de vredesgezindheid van de verschillende volken. Engeland en Amerika, de landen die gröote kruisers bezitten1, welke kruisers echter door een kleine duikboot naar den kelder geholpen kunnen worden, voelen veel voor afschaffing van de duikbooten, terwijl Japan, Frankrijk en Italië daar van niets willen weten, omdat zij1 de duik boot beschouwen als een doeltreffend en naar verhouding goedkoop wapen. Met name van de zijde van Engeland is er op gewezen, dat de duikboot toch eigenlijk een onmemschelijk wapen is. En dat is ook zoo. Maardatzelfde geldt ook van vliegmachines en luchtschepen, aan de afschaffing waarvan door niemand gedacht wordt. Vast staat nu ai wel, dat de duikbooten blijven. Het eenige wat hieromtrent mis schien bereikt wordt is, dat zekere re gelen omtrent het gebruik b.v. tegenover koopvaardij- en passagiersschepen worden gesteld wat zeker niet zonder betee kenis is en dat de tonnemaat ©eni germate wordt beperkt Het zou wel een heel mager resultaat zijn van dit deel der besprekingen, maar ondanks al de fanfares van zekere zijlde, groote dingen vielen hier nu eenmaal niet te verwachten. Voor de beperking van het oorlogsge vaar en de oorlogsgruwelen is van deze conferentie hoe goed ook bedoeld weinig te hopen. Daarvoor is noodig een omzetting van de geestesgesteldheid der volken, waarvan helaas nog altijd geldt: hatelijk zijnde en elkander hatende. Dit ontslaat ons niet van den plicht om het wapengeweld te bestrijden en het vrede door recht te propageer ren. Maar aan dwaze illusies, de vlootconfe rentie is er het bewijs van, mogen we ons daarbij niet overgeven. De vlootconferentie. In werkelijkheid is men gisteren niet veel verder gekomen. Dit was althans de verzuchting van een lid der Japan- sche delegatie, toen hij de vergadering verliet. Het rapport dat de commissie van deskundigen gisteren heeft ingediend, bevat voorstellen om het Engelsche en het Fransohe schema met elkaar te ver zoenen. Uit het rapport bleek wel, dat men het in verschillende opzichten nog niet eens is. Na drie en een halve week is men dus nog steeds niet over de voorberei ding heen. Dit zou niet zoo erg zijn, als met de voorbereiding dan ook een belangrijk deel van de hoofdtaak af- geloopen was. Dit is echter heelemaal niet het geval. Er heerscht in deze dagen heel wat wrangheid ter conferentie. Tusschen de Engelschen en Amerikanen bestaan moei lijkheden, waarvan de kwestie van de slagschepen die deze week opgedoken is, een uiting was. De Amerikanen hebben moeilijkheden in eigen kamp, daar vélen ontevreden zijn met Stimson, die inder daad een zeer zwakke .figuur blijkt. De Japanners zijn zeer terughoudend. De verdwenen Russische generaaL Verschillende berichten uit Fransche bron opperen de veronderstelling dat ge neraal Koetepoff via Antwerpen ontvoerd is. Thans heeft een Rijsselsche industri eel verklaard, dat hij daags na de ont voering te Antwerpen een grijze Fran sche auto heeft gezien, welke beant woordt aan het signalement. Daaruit wordt andermaal de conclusie getrokken, dat de generaal over Antwerpen naar Rusland zou gezonden zijn. Te Antwerpen is daarvan niets bekend. De mogelijkheid is echter niet buitenge sloten. Op te merken valt, dat het sov jet-schip „Karl Marx" den 27sten Janu ari, dus daags na de ontvoering van Koe tepoff, uit Hamburg te Antwerpen is aan gekomen. De „Karl Marx" is 1 Febru ari uit Antwerpen naar Liverpool vertrok ken, vanwaar het waarschijnlijk naar Rusland zou terugkeeren. Op zijn reis op de Schelde raakte het schip aan den grond, het vroeg geen assistentie, kwam bij hoog water met eigen middelen vlot en zette zijn vaart voort. Is generaal Koetepoff aan boord van dit stoomschip gebracht? Het is niet te zeg gen; niemand heeft er iets van bemerkt. Regeeringscrisis in Engeland op komst? De „Star" schrijft dat er in het Engel sche kabinet geschillen zijn gerezen over de beschermende rechten. Snowden zou ze wel willen opheffen en hij wordt hier in door verscheidene zijner collega's ge steund, doch ofschoon hij minder aan hangers heeft in het kabinet, er meer heeft in de Lagerhuisfractie. Thomas vreest, dat plotselinge opheffing de werk loosheid zal verergeren. Men verwacht thans spoediger algemee- ne verkiezingen dan de partijleiders wil len toegeven. Zoolang de vlootconferen tie aan den gang is, zal geen crisis wor den geforceerd, maar na afloop daarvan kan de ontbinding van het parlement vrij spoedig worden verwacht. Winter in Spanje. In het Noorden van Spanje heeft het zoo hevig gesneeuwd, dat verscheidene dorpen van de buitenwereld geheel af gesneden zijn. Te Barcelona ontlastte zich een hevige hagelbui. In Midden-Spanje vertoonen zich benden wolven, die zich tot in de buurt van de dorpen wagen. Ook in Por tugal zijn aan de Spaansche grens ten gevolge van den zwaren sneeuwval vele dorpen van de' buitenwereld afgesneden. De Portugeesche regeering heeft de Spaansche steden in de buurt van deze dorpen verzocht de bewoners van levens middelen te willen voorzien. Aan de westkust van Spanje is tijdens een storm een visschersvaartuig vergaan, waarbij de uit 25 koppen bestaande be manning om het leven is gekomen. De brand op de „Iffünchen". Volgens berichten uit New-York, is men er gisteren, ondanks groote inspanning, nog niet in geslaagd, de schade, die door den brand aan boord van het Duitsche stoomschip „München" is ontstaan, op te nemen. In ieder geval schat men thans reeds de schade op ongeveer 10 millioen mark. Vermist wordt de ingenieur Franke, die waarschijnlijk in de machinekamer om het leven is gekomen. Het lijk van den van boord van de brandweerboot geslin- gerden stuurman is op de brug terug gevonden. In totaal werden zeven brand weerlieden gewond. Tot in de late avonduren van Dinsdag leek het inwendige van het schip één gloeiende vulcaan. Het schip lag onder een hoek van dertig graden, met den boeg ver omhoog stekend, in het water. Het lijkt een wonder, dat bij de ontplof fing niet veel meer menschen om het leven zijn gekomen. Wat niet door het vuur is aangetast, is door het water bedorven. Aan boord van de „München" bevond zich o.a. een zending van 7000 kanarie vogels en eenige honderden nachtegalen, die naar men vreest zijn omgekomen. Het verkeer per ondergrondschen van New York naar Hoboken en New Yersey is hervat. De ingenieurs, die een onder zoek instelden, zijn van meening, dat de druk van de „München" op de tunnel niet zóó groot is, dat er voor een instor ting of breuk gevreesd behoeft te worden. Volgens de laatste berichten uit New York was de brand van het stoomschip „München" vanmorgen 5 uur plaatselijke tijd bedwongen en om 8 uur 30 gebluscht. Het schip is ongetwijfeld sterk bescha digd, doch er is geen sprake van een algeheel verlies. Men wil trachten, na een onderzoek door de duikers, het schip te lichten en leeg te pompen. Eerst later zal vastge steld kunnen worden of het schip op eigen kracht naar Bremen kan terug keeren of daarheen gesleept zal moeten worden. Toen de bemanning vandaag aan boord van het stoomschip kwam, bevond zij, dat het grootste gedeelte van de 7000 kana rievogels, die deel van de lading uit maakten, nog in leven was. Korte berichten. De secretaris-generaal van den Vol kenbond ontving van den zaakgelastigde van de Vereenigde Staten in Bern de me- dedeeling, dat de Amerikaansche regee ring den eersten secretaris van het ge zantschap in Parijs opdracht heeft gege ven, om met den consul het werk op de conferentie voor het sluiten van een wa penstilstand op het gebied van de dou anetarieven te volgen. Het aantal werkloozen in Engeland is de vorige week voor het eerst sedert geruimen tijd niet gestegen. Het bedraagt thans ongeveer 1% millioen, wat 140.000 hooger is dan verleden jaar om dezen tijd. Primo de Rivera is zonder eenige begeleiding te Parijs aangekomen en heeft in een hotel zijn intrek genomen. Het Engelsche Lagerhuis heeft Dins dag met een meerderheid van 62 stemmen (226 tegen 164) verlof verleend aan het lid der arbeiderspartij Benson tot het indienen van een wetsvoorstel tot afschaf fing van lijfstraffen. Gisteren hebben 1500 werkloozen te Cleveland in den staat Ohio het raadhuis bestormd. Nadat de geheele politiemacht van de stad op de been gebracht was, slaagde men er eerst in de onlusten te bedwingen. Bij de botsing werden talrijke personen gewond. In tal van groote Duitsche steden, zooals te Dresden en te Frankfort, zullen in de toekomst alleen nog personen als gids voor vreemdelingen werkzaam mo gen zijn, die hiertoe een bijzondere ver gunning van de politie hebben verkre gen. Deze gidsen zullen speciaal voor hun taak worden opgeleid. De jongeman, aansprakelijk voor het neerleggen van de bom in-het Brit- sche museum te Londen op 1 Februari dezelfde die de bom „vond" is tot een boete van 20 p.st. subsidiair twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. Wijlen Lord Fortviot, president-com missaris van de bekende whiskey-fabrie- ken Joh. Dewar en Sons heeft een for tuin van 4.405.000.pd.st. achtergelaten. Aan successierechten zal hierop 1.700.000 pd.st. verschuldigd zijn. Gistermorgen zijn hevige aardschok ken in Nieuw-Zeeland waargenomen, waarvan het centrum gelegen moet zijn in het district Poran Gahau, waar alle schoorsteenen instortten. In het heele wes telijk deel van het Noordereiland wer den de schokken waargenomen. Voor zoo ver bekend zijn er geen slachtoffers te betreuren. De Wieringermeerpolder. Uit Aartswoud meldt men aan de N. R. Crt., dat het water in den afgesloten Wieringerpolder zienderoogen zakt; aan de kust is reeds een groote strook land droog komen te liggen. Floris Vos verloochend. Bij de Tweede Kamer is een adres ingekomen van heit bestaar der Midden partij voor Stad en Land (Middenstands- partij) van den volgenden, inhoud „De algemeene vergadering van de Mid denpartij voor Stad en Land (Midden- standspartij), in vergadering op 15 Jan. 1930 te Amsterdam hijeen, spreekt haar ernstig leedwezen uit over de houding van den heer Floris Vos, afgevaardigde dier partij in de Tweede Kamer, bij ver schillende gelegenheden in strijd met het programma dier partij aangenomen, en verzoekt het bestuur van deze motie ken nis te geven aan de leden der Tweede Kamer." De pensioenen der oud-militairen. Het Dagelij'kscib Bestuur van het Comité van Acitie der samenwerkende Bonden van oud-militairen en militairenwedu'wen heeft zich met een adres tot da Eerste Kamer gewend, waarin de hoop woordt uitgesproken, dat de Eerste Kamer be reid zal worden gevonden, de zaak der oudigepensionneerden, waarover reeds zooveel jaren is gesproken en geschreven, ernstig onder de oogen te zien, wat wel licht tot gevolg zou kunnen hebben, dat van .uit de Eerste Kamer een vinger wijzing gaat tot die Regeering om de belangen der oud-militairen anders en be ter te behartigen^ dan tot nu toe het geval was. Het wetsontwerp-drankwei. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft den minister van arbeid, h. en n. de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat het nu door de plaatsgevonden re geling van werkzaamheden van de Twee de Kamer vrijwel met zekerheid is fco- miern vast te staan, dat een zoo tijdige behandeling van het wetsontwerp-Drank wet door de beide Kamers van de Sta- ten-Generaal, dat dit ontwerp met 1 Mei 1930 als wet in het „Staatsblad" zal kun nen verschijnen, niet mogelijk is drin- giend noodig is een voorloopige regeling te treffen ten aanzien van de vergun ningen verleend aan vennootschappen, ze delijke lichamen of aan de besturen van deze, die volgens de overgangsbepaling van de bestaande Drankwet op 1 Mei a.s. automatisch zullen vervallen? Is het den minister bekend, dat hier mee groote economische belangen voor alle deelen van bet land gemoeid zijn, dat hierdoor alleen in de drie grootste steden reeds 531 vergunningen worden getroffen? Is de minister bereid, de zeer spoedige indiening- te bevorderen van een wets ontwerp waarbij de termijn, genoemd in de overgangsbepaling van de bestaande Drankwet met een rodelijken tijd wordt verlengd? Gemeente-secretaris Arnhem Mr J. L. C. van Essen, sedert Decem ber 1908 gemeente-secretarie, heeft tegien begin Maart om gezondheidsredenen ont slag gevraagd. steecis Wybert-tabletten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. TWEEDE KAMER. Afdeelincjen. In de vergadering van gisteren deelde de Voorzitter mede, dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeelingen de heeren Nolens, Albarda, Golijn, Marchant en Schokking en tot onder-voorzitters de heeren Knottenbelt, Lovink, Vliegen, Heemskerk en v. Vuuxen. Surinaamsche begrooting. Voortgezet wordt de behandeling der begrooting van 'Suriname. De Minister van Koloniën, de heer De Graaf f, vervolgt zijn rede. Hij wijst de vergelijking met de Zuiderzee werken af. Het laatste is een technisch werk, dat volgens een vast plan kan wor den uitgevoerd. Inzake de koffiecultuur heeft de regeering aandacht voor de proefnemin gen van den heer Fernandes. Met de constructie van machines wordt begon nen. "Wat de boschcultuur aangaat is een concessie gegeven. Cijfers over het gehee le jaar 1929 van den rijstuitvoer heeft spr. niet. De moeilijkheden in verband met de marktwaarde en de kwaliteit zullen binnenkort overwonnen zijn. De gouver neur is van meening, dat de komst van een landbouwconsulent moet voorafgaan aan die van een irrigatiedeskundige. Bij de vruchtencultuur is de kleine landbouw ten zeerste betrokken. Die cultuur blijft dan ook de aandacht der regeering hou den. Eeir groot mechanisch land- bouwbedrijf zou spreker gaarne be vorderen, maar proeven in die richting hebben tot teleurstelling geleid. Hiermede wil spr. niet zeggen, dat nu het laatste woord hierover gesproken is. Spr. kan niet inzien, dat het noodig is, de kosten voor Suriname te splitsen in saneeringskosten en den eigenlijken sluit post. Het practisch nut daarvan ziet hij niet in. Wat tenslotte het onderwijs be treft merkt de minister op, dat hij onder gelijkstelling verstaat, dat de bijzondere scholen niet achter mogen staan bij de openbare. De begrotingswetgever maakt Binnenland. De Tweede Kamer over de Indische be grooting. De Memorie van Antwoord op het Voor loop ig verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting '30. Groote brand te Amsterdam. De voornaamste bepalingen der Ziektewet. De Middenstandspartij ontevreden over Floris Vos. Installatie der commissie inzake dansge- vaar. j Buitenland. Dfc vlootconferentie. Nog steeds geen vor deringen. De brand op „de München". Winterweer in Spanje. Regeeringscrisis in Engeland op komst? uit, of er aanleiding is gelden te votee- ren voor nieuwe bijzondere scholen. Bij art. 82 (bezoldiging van geestelij ken, predikanten, godsdienstleeraren) wijst de heer v. V u u r e n op de stelsel- looze wijze van salarieering. Tegen on derscheid tusschen gehuwden en onge- huwden heeft spr. geen bezwaar, maar dan late men dit gelden voor allen en niet alleen voor katholieken. De Minister erkent, dat van eenige regelmatigheid in de salarissen der gees telijken geen spoor is te ontdekken. Gaarne wil spr. zich nader met het ont werp hezig houden en overleg plegen met den gouverneur. Bij de afdeeling openbare gezondheids dienst bespreekt mevrouw De Vries- Bruins, S. D., den hygiënischen toe stand in Suriname, die zeer slecht is. Zij wijst op de tuberculose en de zuigelingen sterfte, die bevorderd worden door de slechte Woningtoestanden. Er is een te kort aan medische hulp als gevolg van de onvoldoende medische opleiding in Suri name. De Minister orkent, dat de medi sche zorg onvoldoende is, en toch is er geen land, waar zooveel aan de medische zorg wordt gedaan als in Suriname. Een zeer moeilijke factor is de absolute on verschilligheid der bevolking zelve. De woningtoestanden zijn inderdaad verre van gunstig, vooral te Paramaribo. De bevolking moet echter meer arbeidzaam zijn. Dat de zuigelingensterfte grooter is dan in Nederland behoeft niet te verbazen, daar Nederland te dien opzichte een zeer goede plaats inneemt. Spr. zal de opmer kingen overwegen. De heer Wjjnkoop, Comm., komt er tegen op, dat de minister den hoon uitspreekt, dat de bevolking niet arbeid zaam is. In geen geval mag dit een reden zijn voor den Nederlandschen overheer- scher om deze niet-arbeidzame bevolking te laten wonen zooals thans nog het ge val is. De begrooting komt in stemming. De heer W ij n k o o p verklaart, dat z.i. Suriname alleen tot kracht zal kunnen komen door losmaking der bevolking van de vreemde overheersching. De begrooting wordt aangenomen met 4521 stemmen, Tegen de soc.-democra- ten, de vrijz.-democraten en de heer Wijn koop. Indische begrooting Aan de orde is de begrooting van Ne- derlandsch-Indië voor 1930. De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Cramer, S. D. A. P., be toogt, dat bet emancipatie-proces, dat zich in geheel Azië op sociaal-economisch en politiek gebied voltrekt, voor het eerst in vele eeuwen de aandacht trekt. Spr. vraagt zich af, of deze minister wel the right man on the right place is, om in dezen tijd leiding te geven aan de koloni-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1