DE ZEEDW anskneclit, TWEEDE BLAD Iburg. 71. Goes gen K Olmen cnecht, icht, rbeider, acht, tbode, 1 Brieven uit de Residentie. FEUILLETON Niet door ei^en kracht esloten de ont- ilen voor ER, Nisse. :bruati (5e bij loutelande. Den Helm, tkapelle. zeei dege- loekhandel flours en dappelen ïrijpskerke. 'ostkapelle. OOP, •Vl. Prima nv. Flinke Te bevr. bij lieuwdorp. CHTEN, Z.-Vl. gegevens gd Make- >m. Reuzel 95 ct., vet 1.10, Var iade f 1.20 ismarkt. (osthuis, cmd onder- JRIJPMA, lur U I S, met vóór- N SLUIJS, lundvleesch ravenstraat 'aliteit. 's avonds v. Kerk te Is. H. v. d. r de afdee- IVIJK, direct te :n Boekh. :lburg. crediet de Koe. emeldinge. ma Rijns- racht 91 °/0, S. Wage- e bevragen :woutsdijk. f. A. DE Seroos- Ierseke. Borsselen. l. MESU, A. DE dorp. fER, Bier- rV x A VAN DINSDAG 11 FEBR. 1930. No. 112. Gedurende een maand hebben wij nu in onze stad een belangwekkende ten toonstelling. Zij wordt gehouden in de historische Grafelijke zalen op het Bin nenhof, die daarvoor door de Regeering beschikbaar zijn gesteld en ze is door den Minister-President in eigen persoon geopend. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de bekende vereeniging „Volken bond en Vrede", wier huidige voorzitter de ook in onze kringen zoo goed be kende Prof. Anema is. Vele hooggeplaatsten in den lande heb ben in het eere-comité van deze ten toonstelling zitting genomen en ook van officiëele zijde is volle medewerking ver leend, om haar te doen slagen. Doel is, om mede door wat men te zien geeft, de beteeken is van de inter nationale vredes-idee en van den arbeid van den Volkenbond nader te brengen en sterker te doen spreken tot ons volk. Dat. is een aantrekkelijke gedachte. Nu zouden wij wel niet durven be weren, dat alles wat hier bijeen gebracht is en het is heel watl direct met een en ander ten nauwste samenhangt. Maar och, eenig verband is allicht aan te wijzen. Zoo is er wel een en ander, dat voor het welslagen der tentoonstel ling even goed gemist had kunnen wor den, maar dat neemt men er in dit geval gaarne op den koop toe bij. Omdat er overigens interessants genoeg te zien is. Van historische beteekenis, met name ook voor ons land, is b.v. de aanwezig heid van het oorspronkelijke vredes-trac- taa.t van Munster (1648), dat ons onaf hankelijk volksbestaan tot een onbetwist baar feit maakte. Er zijn aanwezig de vredes-verdragen van Nijmegen, Rijswijk en Utrecht. Ook zijn er de in den loop der tijden gepubliceerde ontwerpen voor een organisatie der Staten en voor het stichten van een Volkenbond. Dat alles nu nog eens te zien, heeft beteekenis. Ook al zou het alleen maar wezen om den historischen zin te scher pen, die in onzen tijd maar al te zeer afslijt.» En zij die met name geen vreem delingen zijn in de werken van Groen van Prinsterer, die weten, dat juist hij er telkens weer zoo krachtig den nadruk op legt, dat de christen de sprake der historie moet kennen en altijd weer het heden moet zien bij het licht van het verleden en de lessen van dat verleden niet mag vergeten. Hier is historie te zien, maar pok meer. De ontwikkeling der internationale vre desbeweging, alles wat medegewerkt heeft aan het tot standkomen ,der Vredes-con- ferenties, waardoor onze Residentie een internationaal centrum werd. Dan is er ook veel aandacht geschonken aan den Volkenbond en zijn werk. Dank zij de me dewerking van het gemeente-bestuur van Locarno, ziet men hier o.m. enkele cu riosa uit de zaal, waar zulke belangrijke conferenties gehouden zijn. Daar is de klok, die er hing en op wier slinger voor komt de handteekening van Europa's eer ste mannen uit die dagen. Volkenbonds- vereenigingen uit alle landen kwamen met een grootere of kleinere inzending. Wie vóór 6 Maart eens in de Resi dentie komt, raden we zeeT aan een poosje in de Grafelijke zalen te vertoe ven, Op zichzelf zijn ze de moeite van het doorwandelen reeds meer dan waard, maar het vele, dat er nu tentoongesteld is, trekt stellig bijzonder de aandacht. Op deze historische plaats dat alles te bezien, is als het ware een dubbel genot. Er zijn speciale inzendingen, die de aandacht trekken. Zoowel omtrent allerlei vredesarbeid, als omtrent de sociale, de economische en de moreele ellende van den oorlog. Als men zulke dingen ziet en men leest daar die felle affiches tegen den oorlog, dan wordt weer gesterkt die krach tige begeerte, die er leeft in het hart, naar vrede onder de volkeren. Vrede door recht Welk christen zou er niet naar ver langen? Al wat gedaan wordt om den vrede onder de volken te versterken en om de echte vredes-gedachte onder de menschen te populaxiseeren, heeft ook zijn sym pathie en zijn steun. Heeft ook zijn gebed. Van zekere zijde wordt het wel (met min-edele bedoelingen!) uitgekreten, dat wij, christenen, omdat we den eisch van nationale ontwapening gevaarlijk vinden en ijveren voor gelijktijdige internationale ontwapening, militairistisch zijn, en vrien den van den oorlog. Wij hebben de overtuiging, dat meer deren, die zooiets wel eens in de hitte van den verkiezingsstrijd zeggen, het zelf niet gelooven. De leuze: nooit meer oorlogI heeft - mits goed verstaan onze hartelijke in stemming. Maar zoo ergens, dan dient vooral hier niet gespeeld te worden met woerden. Met mooie woorden en mooie beloften is de wereld reeds zoo dikwijls bedrogen uitgekomen. De ware, de principiëele triomf van den vrede ligt in de triomf van het recht. Wie dat verstaat, is een vriend van den vrede. Ook van alle werk voor den vrede. Het schilderachtige plaatsje Oberstdorf, in Beieren, waar onze Koninklijke Fa milie vertoeft, staat op het oogenblik in het middelpunt der belangstelling. De vorige week hadden er groote sky-feesten plaats. Een groep jeugdige deelnemers. door Annie Luoas 8.) o— Eén ding was er waardoor de droef heid van deze afmattende angstige da gen niet weinig vermeerderd werd; na melijk de afwezigheid van Allan, en de onmogelijkheid om hem te bereiken. Ge durende dien zomer en het begin van het najaar had hij buitengewoon hard gestudeerd, ear eindelijk laat in den herfst had hij een lang beraamde reis door het noorden van Schotland ondernomen. Op den morgen van den tienden was er een brief van hem geweest, waarin hij' meedeelde, dat hij en zijln reismakker den volgenden dag hun tocht zouden aan vangen. „En daar wij!," zoo schreef .hij, ,v.an plan zijn een afgelegen en weinig Dezocht gedeelte te doorkruisen, kunnen wij geen bepaald adres opgeven, en zult gfo in de eerste weken waarschijnlijk wei nig van ons hooren." Deze mededeeling dad t oen weinig indruk gemaakt, te min- ior, daar Allan altijd een luie schrijver was geweest. Maar thans werd eiken dag mot reikhalzend verlangen en betraande oog®. naar den postbode uitgekeken; doch tot dusver, helaas, te vergeefs. HOOFDSTUK V. Op zekeren avond, kort voor het einde, kwam er eindelijk een brief aan het adres van Margaret. Met een uitroep van verlichting scheurde zij het couvert open, maar een oogenblik later viel het papier haar uit de bevende handen. Verscheidene dagen te voren gedateerd uit een klein dorpje in het noorden, gaf do brief niet de minste inlichtingen om trent Allan's tegenwoordig verblijf. Het was een kort zakelijk epistel, dat getuigde valn jong en onbekommerd genieten. De frissche wind, en de versterkend© berglucht hadden alle muizenissen uit zijln hoofd weggevaagd, aldus schreef hij1, en hij had een gevoel, alsof hij weer een jongen was. „Het is te hopen, dat de lucht van het lage land mij weer tot be daren zal brengen, anders is het te vree zen, dat Dr Allan Mayburg, wanneer hij in zijn nieuwe kwaliteit van zegevier rende intocht in Hadford-Leigh houdt, nog een eo.ht kwajongensachtigen indruk zal maken in het gild zijiner eerbiedwaardige, oudere collega's." De tegenstelling tusschen Allan's niet kwaads vermoedende, onbezorgde levens lust, en hun eigen diep© droefheid, en do vreeselijke gedachte aan de wreed© ontgoocheling, die haar broeder wachtte, en aan de smart, die hij zou gevoelen, Al weet hij, dat zoolang er menschen en naties naast elkander wonen, ook al ccnfereeren ze veel en al spreken ze veel mooie woorden, de vrede altijd door gevaar loopt en blijft loopen. Immers, zijn hart gaat uit naar een toe komst, waarin de bergen vrede zullen dragen en de heuvels heilig recht Die toekomst moge soms ver weg schij nen, zij komt. Omdat de Koning des Vredes komt. Die ook is de Koning van het recht Wie Hem verwacht, die heeft den vrede lief en is een vredemakerl J. H. DE ONDERWIJS-BEGROOTING. Aan het Voort Verslag over hoofdstuk VI (Onderwijs, K- en W.) der Rijksbe- grooting voor 1930 is het volgende ont leend Enkele leden klaagden, dat de L.O.- wet 1920 nog steeds niet volledig is ingevoerd. N u 's lands financieele toe stand gunstig te noemen is en een vol komen deskundig, in de praktijk van het onderwijs geschoold minister is opgetre den, spraken de leden, hier aan het woord, de hoop uit, dat deze zal trach ten. den toestand weer ©enigszins in goe de banen te leiden, voornamelijk betref fende verbetering van de lichamelijke op voeding; verlaging van het aantal leer lingen per onderwijzer; verbetering van de opleiding van de onderwijzers en ver betering van de onderwijzerssalarissen. Dezelfde leden .spraken er hun leed wezen over uit, dat de minister niets doet voor het voorbereidend onderwijs en voor het onderwijs aan zwakzinnige en onvolwaardige kinderen. Vele andere leden verklaarden zich te gen .subsidieering van het voorbereidetnid onderwijs. Eenige leden vroegen een wettelijke regeling van de spelling der Nederland- sche taal. Andere leden konden zich vol komen vereenigen met een vasthouden aan de spelling-De Vries en Te Winkel. Eenige leden vestigden de aandacht op de üeui\:resultaten van het staatsexa men tot toelating tot de Universiteit. Vele leden bevalen het nijverheidson derwijs, vooral het lager-, in de bijzon dere aandacht van den minister aan. Eenige leden waren verontrust over de resultaten van ons volksonderwijs, on danks de bijna f 10J millioen, die daar aan jaarlijks ten koste worden gelegd. Eenige Leien zouden gaarne vernamen of het niet mogelijk warev maatregelen in het leven te roepen, krachtens wel ke voortdurend en behoorlijke zorg aan monumenten zou worden gewijd, zoodat men niet telkens voor omvangrijke en kostbare restauraties zou komen te staan. Behoud in goeden toestand van het stadhuis te Veere werd een natio naal belang genoemd. Eeniige leden hoopten, dat de minister al zijn invloed zal aanwenden tot be houd van den voorgevel van het afge brande Leidsche stadhuis. Een lid wees O'p de gevaren, welke de flora en fauna van het duin loepen door onttrekking van water in steeds grootere hoeveelheden. OUD-GOUVERNEUR FRUYTIER. Zijn herplaatsing bij de arbeidsinspectie. in het Voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooling van arbeid vverdt medegedeeld, dat in verband met de indiening van de nota van wijzigingen, in bet bijzonder met het oog op de ver hooging van artikel 7 met f8000 voor vermeerdering van personeelsuitgaven bij de Arbeidsinspectie, verscheidene leden den minister verzochten om nadere toe- tichting van hetgeen in de pers is ver meld omtrent een evenlueele herbenoe ming van Ir L. A. Fruytier bij dezen dienst. Deze. leden waren algemeen van mee ning, dat een dergelijke herplaatsing bij de Arbeidsinspectie alleen dan zou kun nen geschieden, wanneer daar een vaca ture bestaat. Is zulks het geval, dan behoort de we der in den dienst opgenomen ambtenaar genoegen te nemen met de beschikbare opengevallen plaats. Zoo het inderdaad juist is, dat de zeer bekwame, te 's Gravenhage gevestigde to ads hij tot de ontdekking kwam, dat zijln v,ader stervende was, terwijl hij met volle teugen van het leven genoot; dit alles was bijna meer dan de arme Margaret kon verdragen. En 't gevoel van verlaten heid drukte haar met verdubbelde zwaarte. Die plotselinge vermeerdering van droefheid deed haar voor een. oogenblik de zelfbeheerschinig verliezen, die zij tot nu toe .altijd in de tegenwoordigheid ha- rer moeder had weten te bewaren. Haar hoofd zonk voorover op de uitgestrekte ar men en haar gansche lichaam schokte van bitter, onbedwingbaar geween. Juist onder deze uitbarsting van droef heid trad Dr Charlton de kamer binnen. Een oogenblik aarzelde hij, om haar zijln tegenwoordigheid op te dringen, bij deze natuurlijk uiting van smart, die, zoio meende hij, haar goed zou doen. En hij' kon haar ook geen troost brengen, daar hij juist uit de ziekenkamer 'terug keerde, waar hij dien dag een treurige verandering had opgemerkt. Maar in zijn hart gevoelde hij diep medelijden met het arme .meisje,- en hij kon toch niet heengaan zonder haar een woord van vriendelijke deelneming toe te spreken. Geheel verdiept in haar smart had Mar garet niets van z$n tegenwoordigheid ge merkt, totdat hij1, na eenige oogenblikken stilzwijgend naast haar gestaan te hebben, met zachte stem sprak: „Lieve juffrouw specteur ir Huijgens naar Maastricht werd overgeplaatst om den oud-gouvemeur van Curapao in de residentie benoemd te krijgen, dan achtten de leden, hieT aan het woord, zulks zeer onrechtvaardig Zij vragen zich af, welk algemeen be lang met. zulke mutaties gemoeid is. lm mers, alleen wanneer een algemeen be lang op bet spel staat, zijn dergelijke over plaatsingen te rechtvaardigen. Het was dezen leden niet gelukt het te dezer zake in gevaar gebrachte algemeene belang, dat vooral in het onderhavige geval wel zeer evident zou moeten zijn, op te sporen. Electrificatie. Voor aanleg huisinstallaties in alle plaatsen: J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. Adv. Middelburg. De aflee'ing Middelburg der schippersvereeniging „Schuttevasr" vergaderde Zaterdagavond in café Cen traal onder voorzitterschap van den heer A. C. de Vos, die het betreurde, dat men het trouwe lid, den heer P. Ver meulen, moest missen, die eenige maan den geleden plotseling overleed; zijn na gedachtenis zal bij de vereeniging steeds 'in eere blijven. Besloten v^erd de nooiige stappen te doen bij Waterstaat en bij de gemeente Middelburg o.m, indien mogelijk, in eenige zaken in het belang der scheepvaart ver betering te verkrijgen. Over een in dit jaar te houden Gon delvaart ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin, werd druk gediscussieerd. Staande de verga dering gaven zich reeds tien leden voor deelname op. Het bestuur zal zich met de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" in verbinding stellen» teneinde hot plan te doen slagen. Vandaag is de heer D. H. Loode- wijk, commies bij den Raad van Arbeid alhier, 25 jaar werkzaam bij de Soc. Verzekeringswetgeving. Goes. Te beginnen met morgen zal met behulp van de klok in den stadhuis toren drie maal per dag de juiste tijd worden aangegeven, en wel te 8 uur v.m., te 12 uur, en te 1 uur. Wij vestigen de aandacht op de geannonceerde belangrijke vergadering:, die, uitgaande van dan Chr. Besture,n- bend, morgenavond in „de Prins van Oranje" over de Ziektewet gehouden wordt. Waar zoowel werkgever als werk nemer hierbij belang beeft, kan zeker op een drukke opkomst gerekend worden. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr H. Eversdijk kwam de Tuinbouwvereeni- ging Kapelle en omgeving in algemeen© veigadering bijeen. In zijn openingswoord heet de voorz. alle leden welkom. Spr. hoopt dat 1930 een goed jaar moge zijn, over 1929 viel niet te klagen wat de tuinbouw betreft. Ingekomen stukken en mededeelingen: Ontslagaanvrage als controleur door dhr N. Eversdijk, welke wegens drukke werk zaamheden daartoe niet meer in staat is. Wordt verleend op de meest eervolle wijze. De voorz. dankt hem voor zijn trou we plichtsbetrachting. Voor de bestrijding van de bastaardsatij'avlinder stelt het be stuur voor f 10 uit de kas 'te voteerenl. Dhr J. A. Mol noemt dit evenals dhr J. Burger pover en stelt voor f20. Met meer derheid van stemmen werd besloten f20 uit te trekken. Ingewilligd werd het bestuursvoorstel om voor den te stichten proeftuin te Kapelle f25 te voteeren voor 1930 en als lid toe te treden. De secret.-penningm. D. Ganseman brengt verslag uit over gehouden beheer en deelt mee dat o.m. aangekocht werden 38875 boonstaken, 310 k.g. Rijhsche spek- boonen en 960 k.g. dubb. Princesseboonen. Dé inkomsten bedroegen f505.45 en de uitgaven f 136.97, aldus een batig slot van f368.48. De vereeniging telt 240 leden. Namens de commissie tot nazien van deze rekening adviseerde dhr J. A. Mol tot goedkeuring. Aldus werd besloten. Voor nazien der rekening 1930 werden benoemd de heeren J. A. Mol en Jolia Oele. Verslag controleur: Dhr N. Eversdijk deelde mee dat de door de leden ver kochte aardbeien over de veiling waren geloopen zoodat hiervan het aantal bij d© veiling nekend is en staat geboekt. Verkocht werden 20210 k.g. frambo zen aan den middenprijis van f42.47, wel ke opbrachten f8583.60, 95612 k.g. dubb. princesseboonen middenprijis f 10.34, to taal opbrengst f9886.07, Rijhsche spekboo- nen 643Ö5 k.g. middenprijis f 13.77, to taalopbrengst f 8859.69. In totaal ver kocht voor f27329.36. Verkiezing bestuursleden; aftredend H. Evorsd()k voorzitter en J. v. Wingen, 2e voorzitter, beiden werden herkozen met groote meerderheid. Als afgev. voor de al- gemeene vergadering der veiling werd de voorzitter, H. Eversdijk, benoemd en als secundus de seer., D. Ganseman. Bcnoepid werd als controleur dhr Jac. EvorsdijK. Eén sollicitant had zich aange meld. Het salaris van den 'secr.penningjm. werd vastgesteld op f70 dat van den 'controleur op f5 per dag. Diensten buiten om voor de veiling, worden met deze geregeld. Alsnu volgde aankoop boonstaken, zaai- boonen, enz. Dhr J. A. Mol pleitte voor deugdelijke waar, wil afnemen van be trouwbare, solide firma's welke hun goe den naam niet we.nsc.hen te verliezen. N.a een drukke bespreking werd besloten alleen deze firma's in aanmerking te doen komen. Eveneens werd besloten, hoewel dte leden verplicht werden tot directe opgave dit uiterlijk aan te houden tot Zaterdagavond a.s. Na dien datum zal tot aankoop overgegaan worden Getracht zal worden .zooveel mogelijk een zelfde soort te betrekken. Voor de In Crystal Palace bij Landen is Donderdag de grootste vogeltentoonstelling ter wereld geopend. Meer dan 10.000 exemplaren zijn er vertegenwoordigd in de meest uiteenloopende variëteiten. Een Yorkshire kanarie maakt todiet. Mayhurn, ik wilde dat ik u kon helpen en troosten. Maar in zulke oogenblikken al,s gij thans doorleeft, baten geen woor den. Laat mij u liever helpen door daden, en sta mij toe, zooveel in mijn macht is, de plaats van uw afwezigen broeder te vervullen. Ik begrijp dat het een stechte ruil is. Wilt gij mij echter uw vertrouwen niet schenken? Wilt gij mij niet zeggen, wa,ar mee en op welke manier ik u help,en kan? Gij hebt, dat spreekt vanzelf, oudere en betere vrienden, maar, geloof mij, daar is niemand, die meer medelijden met u .ge voelt in deze groote en plotselinge droef heid." „Diat geloof ik gaarne, Dr Charlton," antwoordde Margaret zonder op te zien. „Ik ben ouderloos," vervolgde hij. „Ik verloor mijh moeder, toen ik nog een kind w.as, maar niet te jong om haar onherstelbaar gemis te gevoelen. Mijn va der stierf plotseling, toen ik een vroolijfce, onnadenkende jongen was, ver weg, op school." „Dan .zult gij voor Allan kunnen voe len," riep Margaret snel het hoofd opbeu rende. „Er is een brief van hem, maar daarmee is alle hoop vervlogen, dat hij' nog tijdig genoeg hier kan zijln. Och, Dr Charlton, en ha,re tranen begonnen opnieuw te vloeien „dat kan ik niet dragen. Dit doet den beker overloopen." „God doet onzen beker nooit overloo pen. Hij zorgt voor ons, juffrouw May- bum." „Ik weet dat het niet goed van mij is, om zoo iets te zeggen," sprak zij op be droefden toon. „Maar het is of God zoo wreed voor ons is. Wij waren zoo ge lukkig. Ik ,kan .niet zeggen: „Uw wil ge schiede". „Daar zijn dingen, die God alleen ons leeren kan. Dit is er een van. Ik behoef u niet te zeggen, hoe gaarne Hij dit doen wil, hoe bereid Hij is om geduld te oefe nen met ons geloof en ons gebrek aan vertrouwen in Hem." „J,a, dat vertrouwen ontbreekt mij," sprak zij schielijk. „O, gijl weet het niet. Alles is zoo vreemd, zoo ongewoon. Er schijnt niets anders te zijn als verdriet." „Maar God is er ook nog, juffrouw Mabyum. De troost, de hulp, de sterkte, die gij noodig hebt, vindt gij in deze drie woorden: „God weet alles" T toTre juffrouw Maybura, vergeet niet, dat God Liefde is, dpt wij. Hem den. p'^aeriiauin geven. Vergeet niet, dat Hij1 weet wat maaksel wij zijn, dat Hiji onze droefheid en onze nooden kent. Hij bedroeft ons niet van harte. Hij heeft altijd de beste be doelingen met elke smart, die Hij ons aan doet. Hij heeft ons altijd iets te leeren." „Maar ik kan dit alles niet beseften, Dr Chariton, het is boven, het staat bui ten mij." (Woedt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5