Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Adyertentiën. SANATOGEN, A. C. VAN DER REST, Zendings-Vergadering JEKKERS BONKERS <jp> 1 HHHHHBHHHi Alle Muizen Finaal Uitgeroeid. M. VAN LOO telegrafisch weerbericht. Verwijdering van Rupsennesten, Oost- en West-Souburg. op Vrijdag 14 Februari a. s., Zendeling VAN BONZEL. en F tegen spotprijzen VERKOOPHUIS „AMERIKAAN" Wij zijn beter en goedkooper! Korte Noordstraat Middelburg paardenfokker,- heeft dit bedrijifsonderdeel lief en gaat daarom wel niet al te nauw keurig na, of dit onderdeel nog wel loo- nend is of niet. Dit kan niet bestendigd blijven, al doet vermindering voor den Zeieuwschen boer zijd. Algemeen is de vraag ontkennend be antwoord: mag in dezen tijd van depres sie nog een paardenfokkerij' in stand ge houden worden, ten koste van andere on derdeden, die riog baten kunnen ople veren? Opgemerkt wordt, dat de crisis in de paardenfokkerij! al verscheidene jaren duurt. De motortractie neemt sterk toe. In de mijnen wordt het paard veelal verdrongen door electriciteit. Ook de land bouwer gebruikt auto en tractor. Het paard heeft veel terrein verloren en her winnen zal moeilijk zijd. Wel durft Spr. te beweren, dat het zware paard grooter kansen heeft dan het lichte. Maar dit is wel zeker, op de basis van heden ia geen loonende fokkerij mogelijk. De massa-fokkerij met rijp en green moet stopgezet. De vermindering van het aanbod moet nog sterker worden. Reeds is het aantal gedekte merries sterk ver minderd, maar het overschot is nog te groot. Natuurlijk moet voortgefokt voor eigen bedrijf in bet binnenland. De allerbeste paarden zouden hiervoor moeten worden gebruikt. Dan bleef de basis goed, als straks eens weer opleving kwam. Aanbeveling verdient, dat iedere land bouwer eens uitrekent, wat een door hem opgefokt paard van drie jaar oud, hem kost, vanaf het ©ogenblik, dat de paring heeft plaats gehad, aan onkosten van voeder en verzorging per dag. In de rapporten komt men tot een gemiddeld bedrag van f500. In dit opzicht kan de landbouw veel van de industrie leeren. Deze past er wel voor .producten af te leveren be neden kostprijs. Haar boekhouding is tip top in orde. Spr. merkt nog op, dat afvalproduc ten piet bij een paard tot waarde kun nen worden gebracht, zooals dit bij hoorn vee bet geval is. Resumeeremde zegt Spr., dat vraag en aanbod elkander dienen te dekken. Nu is er nog steeds over-produotie, omdat de fokkers de malaise onderschatten. Het is een Zeeuwsch landbouwbelang, ja een algemeen belang, dat de paarden fokkerij wordt ingekrompen. De stamboeken' hebben in dezen tijd een bijzondere taak. Zij' moeben de ver dere afbrokkeling van bet terrein van bet paard tegengaan. Er moet ook re clame worden gemaakt voor bet paard. Dit moet niet alleen gekiekt in concours- draf, maar er mag ook wel eens wor den aangetoond welke arbeid bet paard kan verrichten. Verder moeten de fok kers van voorlichting worden gediend. Rij de discussie werd nog door dhr le Cleru opgemerkt, dat de stamboeken te veel nadruk leggen op bet exterieur van de paarden. Het is in onzen tijd meer dan noodig, dat veel meer aan dacht wordt geschonken aan de inner lijke waarde van het paard, wat het dus aan trekkracht presteert. (Krachtig ap plaus.) Ook werd vanuit de vergadering ge- critiseerd, dat het stamboek bezig is af te breken, wat het zelf vroeger heeft opgebouwd. Wensoht bet een strenger keuring, dan dient het te beginnen met de jonge paarden, maar niet met de paarden, van 7, 8 jaar, die op de ten toonstelling te Goes en op de nationale tenitoonsteaiing tal van medailles hebben behaald. Dhr le Clercq merkt nog op, dat het stamboek veel te vroeg de gelegenheid tot inschrijving in stamboek A heeft ge sloten. Het zal iin de toekomst vete le den verliezen. Hierna pauze. Schatting van landerijen. Naar aanleiding van wat de heer J. Snoodijk te Woifaartsdijk hierover dezer dagen in ons blad schreef, zegt de heer Siebenga, Secretaris van de Z. L. M. in het „Landbouwblad": De beer S. beklaagt zich er over, dat in „zulke vage termen, zonder meer de uit voering van aan kommiezen opgedragen dienstwerk is beoordeeld". Wanneer de beer S. even slecht schat als bij blijkbaar beeft nagedacht, dan zul len op zijn dienstwerk vermoedelijk nog wel eens aanmerkingen te maken zijn. Immers zelf schrijft de heer S., dat hij „een kort verslag in „De Zeeuw" heeft gevonden en hij zou bij' ©ven nadenken, daaruit hebben moeten afleiden, dat in een dergelijk kort verslag alleen de fei ten en geen argumentaties kunnen wor den opgenomen. Het „waarom" is te vinden in het adres dat aan onze centrale organisatie is ge- jicbt. Uit de door den heer S. gestelde vragen zou men kunnen opmaken, dat hij wei gevoelt, waar de schoen wringt! In het adres wordt o.m. het navolgen de gezegd: „Het Dag. Bestuur der Z. L. M. acht het niet gewenscht, dat in de toekomst als regel de schattingen door de kommiezen zullen geschieden, aangezien deze perso nen onvoldoende kennis hebben van de waarde van onroerend goed en te weinig kennis hebben van de factoren en omstan digheden, welke die waarde bepalen (grondsoort, landbouwkundige beteekenis ligging, etc.), te vaak verplaatst worden om met plaatselijke omstandigheden vol doende rekening te kunnen houden. Bedoelde personen staan in den regel te ver 'buiten bet practische leven om zich de gewenschte kennis eigen te maken. Maar bovendien achten wij '(genoemd Dag. Bestuur) bet gevaar niet denkbeel dig, dat bedoelde personen de neiging zul len hebben om de fiscale belangen te die ren. Het schatten door fiscale ambtena ren, inplaats door ter goeder naam of faam bekend staande personen, die ook door de belastingplichtigen als deskundi gen worden erkend, zal bet wantrouwen tegenover den fiscus helpen versterken. Wij vxeezen aldus 'het adres dat hier een fiscaal dillettantisme zal ont staan, dat tot groote moeilijkheden en onaangename verhoudingen aanleiding zal geven". Tot zoover het adres, waarop wij geen commentaar behoeven te geven. Nu meent de heer S., omdat „de kommiezen in meer dere of mindere mate belast zijn met schattingen van huurwaarden" zij nu ook zonder meer geschikt zijn om schattingen van landerijen voor de vermogensbelas ting te doen. De heer S. betoogt, dat de kommiezen „over veel meer gegevens beschikken dan ieder ander". Uit zijn betoog blijkt, dat de heer S. zijn schattingen alleen grondt op administratieve gegevens en daartegen gaat juist het 'bezwaar! Hij voelt blijkbaar niet, dat men, om de waarde van lande rijen te schatten, beschikken moet over voldoende kennis van de grondsoorten, verkoopwaarde en tallooze factoren, die deze bepalen, zooals in het adres is op gemerkt. Waarom, zoo zou men kunnen vragen, moesten de kommiezen eerst een tijdlang de werkelijke deskundigen vergezellen, alvorens bun door de belastingautoritei ten de schattingen werden opgedragen? Hoe is bet te verklaren, dat de schat ting van een kommies met negen honderd gulden (f 900,per H.A. werd verlaagd toen onlangs een belastingplichtige in beroep kwam tegen een hem opgelegden aanslag? In dit geval wordt o.i. de ondeskundig heid voldoende gedemonstreerd. De heer S. besluit met den wensch, dat er een goede verstandhouding tusschen belastingplichtigen en kommiezen 'bestaat. Ik sluit mij daar gaarne bij aan. Doch de heer S. had daarom zijn laatste opmer king beter achterwege kunnen laten. Laat hij immers niet doorschemeren, dat de vermelding van het feit „dat schattingen door kommiezen ongewenscht worden ge acht" in bedoeld kont verslag, de-ze ver standhouding zou kunnen beïnvloeden? Dit beeft veel van een intimidatie, doch noch de landbouwers, noch bun organi satie, zullen zich daarvan veel aantrekken. Het adres van de Z. L. M. gaat trouwens tegen het stelsel en niet tegen bepaalde personen. Wisselkoersan. Amsterdam, 11 Febr., 2.30-u. Berlijn 59.52—59.55. Brusisel 34.73—34.75. Parijs 9.75—9.78. Londen 12.121/212.123/4. New-York 2.49V22.49s/8. De papegaaienziekte te Amsterdam. AMSTERDAM. Wij hebben, zoo meldt Vaz Dias, hedenmorgen bij den Directeur van het Wilhelmina-gasthuis geïnformeerd naar den toestand van de patiënten, die in verband met de papegaaienziekte in de barakken vo-or besmettelijke ziekten van genoemd ziekenhuis zijn opgenomen. Wat het gezin van den overkant van het IJ betreft, waarvan de vader, de- moe der en de 20-jarige dochter zijn aange tast, werd medegedeeld, dat de patiënten zich rustiger gevoelen, doch dat de tem peratuur nog hoog is. Van de 5 in het Wilhelminagasihuis opgenomen leden van het gezin in de Oostzaanstraat is van 3 de- toestand ernstig, terwijl de 2 ande ren weinig ziekte-verschijnselen vertonnen AMSTERDAM. Donderdag a.s. zal in kort geding uitspraak worden gedaan over de wettigheid van de gedwongen pensi- oenstorting door de typografen. MIJDRECHT. In de-n afgeloopen. nacht is hier verbrand de werkplaats en de wo ning van den loodgieter J. van Walraven. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De Vlootconferentie over de duikbooten. LONDEN. Alle delegaties ter Vloot conferentie waren hedenmorgen in de plenaire zitting van de Commissie aan wezig. In bespreking kwam de algemeen© kwestie der duikbooten. De stand van de sterkte der duikbooten is voor de vijf mogendheden, die ter Conferentie vertei- genwoordigd zijn als volgt: Vereen. Staten 122 en 5 in aanbouw, totaal 127; Frank rijk 52 en 47 ,in aanbouw, totaal 99; Japan 64 en 7 in aanbouw, totaal 71; Engeland 53. in aanbouw 10 en ontwor pen 3, totaal 66. Italië niet opgegeven. De eerste Minister van Engeland, Mac Donald presideerde de zitting van heden morgen en bet Britsche voorstel tot ge- heele afschaffing van de duikbooten werd ingediend door den eersten Lord der Ad miraliteit, Alexander. Deze verklaarde, dat dit voorstel in geenienkel opzicht veirwon<fe ring behoeft te wekken. Er is door de op volgende Britsche regeeringen voortdu rend op aangedrongen en op de conferen tie te Washington werd er zeer speciaal de aandacht op gevestigd. Spr. schetste den strijd door middel van duikbooten als in strijd met oorlogsrecht en menschelijk- heid. Het is noodzakelijk, dat hiertegen maatregelen worden genomen. Alexander verklaarde er zich bewust van te zijn, dat eenige der vertegenwoor digde mogendheden niet gea-egm zijn mee te werken tot afschaffing van de duikboo ten. De -delegatie 'begrijpt valkomen, dat 1 up houding gebaseerd i p Hm meenin. ten opzichte van het gebruik der duik booten voor bun defensieve doeleinden. In den afgeloopen oorlog is echter geble ken, dat bet gebruik van duikbooten voor kustverdediging pen groote mislukking was, en dat in verhouding tot de kosten ■de duikboot niet effectief is. LONDEN. De gezant der Sovjet-Unie in Mexico is naar gemeld wordt met een Fransch stoomschip uit Mexico yertrok- ken. Vóór hij aan boord ging, ontving hij den leider der Mexicaansche communist ten. Hij weigerde verklaringen af te leg gen omtrent de vraag, of verschillende van zijn "diplomatieke papieren, zooals onlangs gemeld werd, in beslag waren genomen. ROME In geheel Rome is heden de eerste verjaardag van ,de onderteekening van het Lateraan-verdrag tusschen Italië en het Vatioaan feestelijk herdacht. Leven en eigendom. Een inzender uit Veere, schrijft in het „'Handelsblad" Ik weet niets van jurisprudentie af, maar sedert verleden jaar, toen ik heb bijgewoond dat een dronken vlegel van een jongen met de auto van zijn baas op den verkeerden kant van den weg rij- dende, uit zuivere baldadigheid een meisje doodreed en voor zijn moeite drip maanden gevangenisstraf met een dou ceurtje van „aftrekking van voorlooipig arrest" kreeg, sedert dat oogenblik heb ik met belangstelling de afdeeling Rechtza ken gevolgd, .en nu vind ik hedenavonjd deze twee berichtjes onder elkaar. In het eene geval is een knaapje miet een fiets de schuld van iemands dood, en in het tweede geval oefenen strandjutters hun oud en eerwaardig vak uit, en stelen ©en tros van een gestrand schipi. Het po<- tentieelo moordenaartje krijgt 50 gulden boe to en de strandjutters krijigen zes maanden: De Haagsche Rechtbank heeft den 18-jari'gen timmerman G. V. uit Delft, die in den avond van den 8en Nov. van het vorige jaar, terwijl hij met een vriend op de fiets aan het „racen" zou zijd geweest, bij het oversteken van de Markt te Delft een passeerendan voetganger heeft aange reden, die daardoor ernstig is gewond en aan 'de gevolgen daarvan is overleden, terzake van het Veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een geldboete van f 50. De eisch was 4 maanden gevan genisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaren. Het O-. M. bijl de rechtbank te Leeuwarden eischte tegen drie zeelieden van Terschelling, ter zake van het ste len van een tros en een takel in den nacht van 16 op 17 Dec. van het vorig jaar van het aan het strand van Terschel ling gestrande Engelsche stoomschip „Benwyvis", zes maanden gevangenisstraf voor iederen verdachte. Uitspraak 19 Februari. En nu zou ik (en misschien andere lezers), die van dit alles niets begrij pen, uw juridischen medewerker er dank baar voor zijn, als hij' ons eens vertelde hoe dat in mekaar zit. Louter uit nieuws gierigheid. De redactie toekent hierbij aan: Het is altijd gevaarlijk om een oordeel over vonnissen te gov on, als men de overwegingen van den rechter niet vol ledig kent, en af moet gaan op kranten berichten, welke, hoe goed ook, toch al tijd uiteraard onvolledig zijn. Deze krantenuitknipsels zijln wel zeer beknopt. Wij1 hebben bijl beide aanrijdin gen blijkbaar te doen met lood door schuld, waarop de wetgever als maxi mum gevangenisstraf of hechtenis van negen maanden stelt. Onder schuld wordt verstaan, een onopzettelijke daad of on opzettelijk verzuim. Bij diefstal is dat anders; daar is geen quaestie van een o n opzettelijke daad, maar daar heeft de dader het oogmerk gehad, zich iets wederrechtelijk toe te eigenen. De maximumstraf oip diefstal va rieert tusschen vier en vijftien jaar, naar gelang van de omstandigheden, waaronder hij is gepleegd en, da gevolgen, wel'ke hij heeft teweeg gebracht. Een andere quaestie is, dat de rechter lijke macht meermalen verweten wordt dat zijl den eigendom sterker beschermt dan het leven. In het bijzonder wordt de maximumstraf van negen maanden en de bijkomende straf van hot ontnemen van het rijbewijs voor één of twee jaar, bij recidive, voor een roekeloos, zorge loos of .nalatig rijder door velen o.i. terecht als veel te licht beschouwd Goes, 11 Febr. 1930'. Nieuwe Tarwe f9.5010.15„ Cheva- liorgerst f 7f 7.50, Haver f 6f 6.40, Kookerwten f 9.50f 10.25, Schokkers f 13f 13.60, Bruine boonen f 10.50—f 12. Aanvoer ruim, handel flauw. Eieren per 100 stuks f 5.30, middenprijs per 25 stuks f 1.321/2, winkelprijs 61/2 at. Eendeieren f5.30 per 103 stuks, poelede ren 4 at. Boter per K.G. f2, middenprijs per 1/2 K.G. f 1, winkelprijs f 1.10. Eierenverkoop Onderafd. Zuid-Beveland V.P.N. Aanvoer 14993 stuks. Prijs f5,70 per 100 stuks. MIDDELBURG, 10 Febr. 1930. Aardappelen 23, Poters 12, Koolrapen 12, Wijnpeen 1—3, Spruiten 3—22, Veldsla 29—33, Wit lof 412, Uien 12, Snijsla 3639, Spinazie 2427, Kroten 12, Brain© boonen 10—13, Winterpostelein 1315, Nero 217, allea per K.G. Peea 57. Tiaaps&aïeffl 24, TVrf 211, Savoy© kool 28, Rood© koel 210, Witte kool 45, Selderie 26, Peterselie 24, lies - bos. Andijvie 3259, Boorekocl 12—36, aide per kist. Tuinkers 1012 pe, doosje. GOES. Overleden: Jacob us van Elsacker, 47 j., echtgenoot van Anna Ca- iharina de Graaf; Hubregt Bouwens, 49 j., te Kruiningien, echtgenoot van Adriana Dieik; Jannetje Geene, 66 j., weduwe van Pietar Geluk. Stoomvaart Mij Nederland. J. P. COEN, thuisr., 7 v. Singapore. CHRISTIAAN HUIJGENS, uitr., 10 te Sabang. ROTTI, uitr., 10 te Belawan. SIMAL'OER, 8 v. Amst. te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. MERAUKE, thuisr., p. 8 (5 n.m.) Kaap del Armi. PATRIA, uitr., p. 8 <9 n.m.) Periiru. DJAMBI, thuisr., p. 9 Point de Galle. E'ELI, uitr, 9 Port Said. KOTA IN TEN, thuisr., 9 v. Sabang. PATRIA, uitr., jp. 8 Perim. SLAMAT, uitr., p. 9 Finisterre. TAPANOELI, uitr., p. 9 Perim. TJERIMAI, .9 v. Rott. te Batavia. TOBA, thuisr., 10 te Suez. SIBAJAK, thuisr., p. 10 v.m. 8 u. Ouessant; 11, v.m. 7 u. te Southampton en 12, v.m. 8 u. te Rotterdam verwacht. Verwachting: Zwakke tot matige Noor delijke tot Noord-Oostelijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt, tot lichte dooi. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van gistermiddag 780'. Licht op voor fietsers: Woensdag 5 u. 26. Heden overleed in het Gast huis, Oostwal te Goes, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Man en Vader, de heer HU3RECHT BOUWENS, n, den ouderdom van 49 jaar en 5 maanden. Wed. A. BOUWENS—DEK. LEUNTJE. Kruiningen, 11 Februari 1930. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig doch geduldig lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JANNETJE GEENE Wed. van Pieter Geluk, in den ouderdom van 66 jaar en 4 maanden. Haar diepbedroefde Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Kloetinge C. J. GELUK. M. GELUK—HIBELS. Goes E. C. VOOIS-GELUK. J. VOOIS en Kinderen. Vlissingen J. C. VAN VREDEGEM- GELUK. C. VAN VREDEGEM en Kinderen, Goes J. D. VENTEVOGEL- GELUK. M. VENTEVOGEL en Kinderen. P. GELUK. M. J. GELUK-SCHIPPER en Kind. Vlissingen K. C. KENTIN—GELUK. C. H. KENTIN— en Kinderen. Goes D. B. GELUK. J. M. GELUK- DEN TOONDER en Kind. J. C. VAN DE VELDE- GELUK. J. VAN DE VELDE. Goes, 11 Februari 1930. \.v - vav, stelling en betoonde hulp, (inzonder heid van Dr Meijnen en Zuster De Bel) ondervonden, tijdens de ziekte en na het overlijden onzer geliefde Echtgenoote en Moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie: JAN VERSCHUURE. Wolphaartsdijk, Februari 1930. het versterkingsmiddel bij uitnemendheid, wordt U steeds versch geleverd door Ass. Apotheker, Lange Kerkstr. 42, GOES. Telef. 168. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat ingevolge het bepaalde bij ge meentelijke Verordening, de eigenaars, pachters, huurders of gebruikers van erven, ieder voor zooveel zij deze beheeren, verplicht zijn, de boomen en gewassen, op die erven staande, van rupsen en rupsennesten te zuiveren of te doen zuiveren. De rupsen en rupsennesten, die uit de boomen of gewassen gehaald zijn, moeten door de zorg van boven genoemde personen worden verbrand. Onmiddellijk na 1 Maart a.s. zal door of vanwege de gemeente-politie, desnoodig bijgestaan door deskundi gen, een schouwing van de boomen plaats hebben. Weigering in het toelaten der ambtenaren en deskundigen, met de schouwing belast, tot de erven, is strafbaar. Zij, die nalatig zijn in de nakoming der bovenomschreven verplichtingen, stellen zich bloot aan strafrechter lijke vervolging. Goes, 10 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders van Goes. Uitgaande van de Classis Walcheren, half acht uur, in „Rehoboth". Spreker: Onderwerp: „DJAILOLO" met Lichtbeelden. Toegang VRIJ. Toegang VRIJ. a P 1 L. Noordstr. Middelburg 1 Een particulier te Deventer schreef ons, dat overal in zijn huls de muizen rondliepen en veel schade aanrichtten. Op aanraden van zijn drogist kocht hij een doosje Rodent en legde het vergif nog dienzelfden avond op de aange geven wijze uit. Na eenige weken bleek hij geheel van de muizenplaag verlost te zijn; nergens was meer een muis te vinden, in alle steden en dorpen zijn huizen, waar de muizen de provisie kast plunderen en de stoffeering ver nielen. Hebt U ook last van dit onge dierte? Stel dan niet langer uit, maar koop nog heden een doosje. Spoedig bent U van de plaag verlost. Verkrijg baar bij alle drogisten in doosjes van 50 ct. en 1.- Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. E31 Blauw Keper Jassen f2.50—f3.50 Simson Jassen f 3.25—f 4.75 Blauw Keper Broeken f 2.25f 3.25 Kruideniersjassen f 2.50f 3 50 Grijze Broeken f 2.25f 2.95 Overallsf 3.75f 6.50 Eenmaal drager onzer Vakkleeding koopt U beslist geen andere meer. Dat bewijst onze steeds stijgendeomzet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3