No. 112 Dinsdag 11 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes CARLSe Informatiën EERSTE BLAD. Caruso luidspreker If. v. d. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. binnen» en buitenlandsche worden verstrekt door Binnenland I dan een voor vers ber Koude- nde in |j. G. te Irhaling lohtenis; loor den fijn ver- f 10 Itig zin- p. J. Wl. loopen: Woensr 3 d. h. isent euwdorp A. A. btschool. Ie f 5 b. leen bar 5 b. evareinde M. H., lotterdara al 2 d. h. die v. L., de lin- d. G., Wia- nde aan- |f 2 b. 8. J. K., jialing, J. I. W, I.; I f 15b. s. jrgunning Borasele [.ring ge'- bevoegd Lal f 100 jertreding bevel en pa- w e t. De vorderde ling der boven ontvan- plakzegel i 'A Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. V1BSCHUNT ELK EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posf, Losse nummers f3.- f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Beginselstudie. Niet genoeg kunnen wij ons zelf en and wen er van doordringen, dat op elk gebied waar wij ons bewegen, de begin selen beslissende beteekenis hebben. Dit blijkt niet altijfd even duiklelijlk. Wanneer op een groot station twee trei nen gelijktijdig vertrekken, dan heeft het soms den schijtn "dat ze geheel parallel loofen. Er is aanvankelijk slechts een nauw merkbare afwijking. Ze schijnen het zelfde einddoel te hebben. Maar dit duurt slechts kort. Straks loo pen de wegen uiteen en terwijl de eene trein zijn reizigers naar het hooge Noor den brengt, voert de andere ze naar een anderen uithoek van het land. Er is ver-, schil in uitgangspunt en dat beslist over het verdere van de reis. En zoo gaat het op elk gebied. De beginselen beheerschen de wereld Beginselen het is terecht gezegd zijn maar niet dorre formuleeringen of doode abstracties. Het zijn levende krach ten, die, uit welke bron van energie ook gesproten, doorwerken in de wereld van den geest en van daaruit hun invloed doen geiden in den wjjderen kring van den kosmos. Die beginselen worden gevonden op elk gebied van het leven; zij zjjm de stuw kracht van al het gebeuren. Overal en altijd wordt de weg van dien menscb bepaald door een beginsel, dat tevens beslist over het einddoel. Want een begin is steeds een begin van een einde. En daarom van zoo alles beheerschende beteekenis. Het is daarom van zoo veel belang vooral in onze dagen, nu zooveel schoon schijnende leuzen worden aangeheven, de beginselen te kennen, zich bewust te wor den van de beginselen waaruit men leeft. Alleen wie leeft uit een beginsel, zich dat beginsel helder bewust is, en tevens ook in staat is de beginselen van anderen te onderscheiden, zal in staat zijn in den wirwar van het politieke en sociale le ven don rechten weg te vinden. Wie niet let op de beginselen, maar ai- gaat op den uiterlijken schijn zal altijd bedrogen uitkomen. Op studie van de beginselen, bij 'ton- bedriegelijke licht van 'Gods Woord, kan daarom nooit genoeg worden aangedron- gen. In „Het Volk" van 10 Februari schrijft een inzender in verband met de vervol gingen in Rusland o.m.: „Waarom doet men in godsdienstige kringen toch eigenlijk zoo verontwaardigd over de politiek der Sovjet-Regeering? Is het uilgeven ,en verspreiden van de courant „De God-looze" zoo vreeselijk? Men schijnt te eischën, 'dat iedereen zich maar zonder tegenspraak heeft neer te leggen bij de theologische in-de-ruimtel- p rate rij, doch dan wordt het toch hoog tijd, dat men de onbeschaamdheid van zoodanige-n eisch leert inzien. De „afschaffing van den Zondag" (be doeld wordt hier waarschijnlijk de af schaffing van de Babylonische 7-dagen- week in verband met de. doorvoering van de ononderbroken productie) is eenvoudig een economische noodzakelijkheid, waar men toch niets tegen kan hebben, indien men het hoogere gemeenschapsbelang niet uit het oog verliest. Het verbod van den reeds lang onder de critiek bezweken bijbel kan evenmin afgekeurd worden, wijl door dien bijbel bij godsdienstige menschen alleen maai verwarring wordt gesticht en hij boven dien in strijd is, niet alleen met de waar heid, doch ook met de goede zeden. Het verbod van bidden lijkt mij alles zins juist, omdat bidden, uit een gods dienstig oogpunt beschouwd, godslaste rend, en, uit een jiiet-godsdienstig oog punt, aanstootgevend is. De niet-„christelijke" opvoeding van de jeugd moet men ten zeerste waardeeren, als men het resultaat ziet van een „chris telijke" opvoeding; het zal dezen men schen gaan, als alle geestelijk ontwaak ten. Zijn ze eenmaal boven den gods dienst uit, dan zijn ze hen, die hen daartoe hebben opgewerkt, erkentelijk; ze zjjn werkelijk menschen geworden met een hoogere moraal dan het godsdienstige speculatie-systeem. De maatregelen der Russische Regee- ring zijn dus juist om hun opvoedende strekking hoogelijk te waardeeren. Over het „dwingen" van de menschen zou ik vooral als „christen" mijn mond maar houden, waar de dwingelandij bij de christenen vereenzelvigd is met hun geheele geschiedenis en nóg hun voor naamste ruggesteun is, waar daarvoor de kans zich maar gunstig voordoet." De redactie van het socialistische hoofdorgaan had blijkbaar geen enkel be zwaar deze godslasterlijke taal op te nemen. Zij protesteert ar ook niet tegen. Alleen wordt de opmerking gemaakt, dat dwang op dit gebied valt af te keuren. Wanneer we hierbij echter in aanmer king nemen, dat een groot deel van de S.D.A.P. tegen dwang op schoolgebied geen bezwaar blijkt te hebben, dat op het terrein van den arbeid jgieer dan eens onduldbare dwangmaatregelen worden toegepast, en dat deze inzender vermoe delijk volstrekt geen eenling is in zijn partij, dan is het wel duidelijk, dat de S.D.A.P. van het Communisme en de Communistische methodes lang niet zoover af staat, als het vaak wel schijnt. Dat wekt trouwens ook geen verwon dering, waar er omtrent de diepere be ginselen overeenstemming bestaat. De vlootconierentie. Het werk der Conferentie bleef giste ren grootendeels beperkt tot een bijeen komst der delegaties om zich rekenschap te geven van hetgeen de conferentie tot dusver heeft tot stand gebracht en om een werkprogramma op te maken voor de komende week. Voor Frankrijk was wel Briand, maar niet Tardieu aanwezig, die nog niet uit Parijs was aangekomen. "Gezegd wordt, dat Tardieu voornemens was geweest, met den Franschen „Goliath" over te steken, doch dat op het laatste oogen- blik verandering was gekomen in de plan nen. Is dit juist, dan is Tardieu aan een ontzettende ramp ontkomen, want dit vliegtuig is door het onklaar raken van het hoogtestuur bij Marden gevallen en verbrand. In plenaire zitting van vanmorgen over het vraagstuk der duikbooten zal Alexan der de First Lord der Admiraliteit het woord voeren voor Groot-Brittannië. Het is onwaarschijnlijk, dat er zal worden gesproken over algeheele afschaffing van duikbooten. Hieromtrent is dan ook door geene van de delegaties een voorstel ge daan, wat daarover ook in de bladen moge zijn beweerd. Waarschijnlijk is het echter, dat óf Amerika óf Groot-Brittannië een voor stel zal doen voor het humaniseeren van de duikboot. In het Lagerhuis heeft gisteravond de Engelsche premier MacDonald op uitnoo- diging van Baldwin een verklaring afge legd, waarin hij zeide, dat het Britsche memorandum niet in overleg met eenige andere delegatie was opgesteld. Hij acht te het thans moeilijk mede te doelen, hoe 't stond met de onderhandelingen. Hij kon alleen zeggen, dat over de geheele linie vooruitgang was gemaakt. Hij verwachtte stellig, dat over de zeer moeilijke vraag stukken, die aan deze conferentie waren voorgelegd, overeenstemming zal worden bereikt. Hij kon niet in nadere bijzonder heden treden. Verdoovende middelen op de Fhilippijnen. De opium-commissie van den Volken bond besprak gisteren een belangrijk rap port van do regeering der Vereenigde Staten over den handel in verdoovende middelen op de Philippijnen. Uit dit rap port bleek, dat ondanks het totaal verbod van opiumschuiven, dat in dit gebied bestaat, 3000 K.G. bereide opium en 568 K.G. morphine in één jaar in beslag is genomen door de agenten van binnen- landsche ontvangkantoren en door de po litie. De Britsch-Indische gedelegeerde, Sir John Campbell, rekende de commissie voer, dat het misbruik van verdoovende middelen op deze eilanden per hoofd der bevolking veel hooger is dan b.v. in Nederlandsch-Indië, waar het opium-schui ven door een regeeringsmonopolie gereg lementeerd is. Met voldoening constateerde Sir John Campbell dat geen gram van de smokkel waar^ die in de Philippijnen in beslag is genomen, uit Britsch-Indië afkomstig is. Blijkens het rapport der Vereenigde Star ten komt alle smokkelwaar uit China. De Engelsche gedelegeerde Sir Malcolm Delvigne wees er op, dat de in beslag genomen voorraden morphine op de Phi lippijnen grooter waren dan de werkelijke jaarlijksche behoefte van het geheele Brit sche rijk. Merkwaardig is, dat bij de besprekin gen van het rapport over de Philippijnen de Chineesche gedelegeerde het raadzaam had geoordeeld, zich uit de vergaderzaal terug te trekken. Rusland en Engeland. Gisteren werden in het Lagerhuis ver scheidene vragen gesteld met betrekking tot de Russische propaganda, doch daar door werd geen nieuw licht over de zaak verspreid. Sir Kingsley Wood vroeg minister Hen derson, of hij bij den Sovjet-ambassadeur had geprotesteerd tegen de godsdienst vervolgingen in Rusland. Toen de minis ter niet antwoordde zeide Sir Kingsley Wood: De minister zal toch stellig in eigen belang antwoorden op een derge lijke ernstige vraag? A. M. Samuel (Cons.) vroeg: Is het niet altijd de trots geweest van het land, dat het steeds geprotesteerd heeft tegen gods dienstvervolgingen in andere landen? Hoewel van de conservatieve banken lui de: „Antwoorden, antwoorden!" werd ge roepen, bleef de minister hardnekkig zwij gen. Dranksmokkelarij te Chicago. Gisteren werd te Chicago een wijd-ver- takt dranksmokkelsyndicaat opgeheven. Het geldt hier een omvangrijke onderne ming, die vrijwel over de geheele Ver eenigde Staten met een kapitaal van 60 millioen dollar werkte en waaraan ruim 200 personen deelnamen.. Een later bericht meldt: Honderdvijf tig personen en 21 maatschappijen zijn vandaag in staat van beschuldiging ge steld wegens het schenden van de drank wetten en het verduisteren van 45.000 H.L. alcohol, afkomstig uit regeeringsvoorra- den, die voor de consumptie ongeschikt gemaakt moesten worden. Onrust in Spanje. Een telegram uit Madrid meldt, dat de voormalige premier graaf Romano- nes de wenschelijkheid betoogd heeft, dat Spanje een republiek zou worden met koning Alfonso als president voor het leven. Ook de radicalen hebben een manifest gepubliceerd, waarin het instellen der re publiek wordt bepleit. De „Daily Telegraph" maakt op opval lende wijze melding van een dergelijk bericht van zijn correspondent te Madrid. De nieuwe minister-president verklaar de aan een persvertegenwoordiger, dat nieuwe verkiezingen zullen worden uit geschreven, zoodra de partijen zich geor ganiseerd hebben. Het parlement zal daarna zoo spoedig mogelijk bijeen geroepen worden, wan neer is echter nog niet met zekerheid te zeggen. In verschillende plaatsen zijn aanplak biljetten met den naam Primo de Rivera afgescheurd. Betoogingen maakten het ingrijpen van de politie noodzakelijk en strenge maatregelen moesten worden ge troffen, om de orde te handhaven. Ontslag van drie duizend taxi-chauffeurs te Berlijn. Eenige groote autobedrijven te Berlijn hebben gisteren ongeveer 1500 hunner chauffeurs ontslagen, omdat een scheids rechterlijke uitspraak in een loongeschil door de chauffeurs niet aanvaard is. Ruim 700 taxi's zijn daardoor in de garages gebleven. Een nader bericht meldt, dat reeds 3000 chauffeurs ontslagen zijn. Hierdoor is het derde deel van de in Berlijn loopen- de taxi's buiten bedrijf gesteld. Hier en daar zijn reeds relletjes ont staan maar de politie heeft ernstige wan ordelijkheden weten te voorkomen. Verwacht Rusland oorlog? V olgens een bericht uit Moskou worden groote congressen georganiseerd om proi- paganda te maken voor de gedachte van de landsverdediging. Te Moskou is een congres der weert organisatie begonnen, tot welke organi satie 5 millioen arbeiders en kantoorbet- dienden behooren. Deze organisatie wil de weerkracht van Rusland verhoogen door voorbereiding van de bevolking voor den gas oorlog, het inzamelen van geld voor den bouw van vliegtuigen en tanks en militaire opleiding van de leden. Het congres werd geopend met toespraken van Rykoff en den volkscommissaris van ocrlog Worosjiloff. Tevoren hielden onge veer 20.000 leden van de organisatie een parhde. Fransch verkeersvliegtuig verongelukt. Gisteren is een vliegtuig van de Air Union van Pargs naar Londen te Marden in Kent naar beneden gestort en vernield. Het toestel vloog in brand. Twee passagiers werden gedood; de vlie ger werd gewond. Het vliegtuig is in brand gevlogen, toen het den grond bereikte. Een Engelsch echtpaar is levend verbrand. Een derde passagier, de bestuurder en twee meca niciens zijn gewond en in een ziekenhuis opgenomen. Volgens ooggetuigen is de gewonde passagier uit het toestel gesprongen, toen het bijna op den grond was.-Hij heeft zich zeer dapper gedragen door den bestuur der en de twee mecaniciens uit het bran dende vliegtuig te trekken. Frontersbetooglng te Antwerpen. Zondagnamiddag kwamen kroonprins Leopold en prinses Astrid de gala-voor- stelling in de Vlaamsche Opera bijwonen. De fronters, wier vereenigingslokaal te genover de Opera gelegen is, maalden van deze gelegenheid gebruik een Vlaam sche betooging te houden. Zij hadden een spandoek uitgehangen met het op schrift: „Geen recht, geen land, geen Koning". Toen het kroonprinselijk paar aan de opera uitstapte, hieven de fronters „den Vlaamschen Leeuw" aan. Kreten klon ken: „Weg met. België, leve zelfbestuur, leve Vlaanderen." De hoofdcommissaris van politie com mandeerde de fronters hun spandoek bin nen te halen en die betooging te sta ken. Toen daaraan geen gevolg werd ge geven, liet de politie de brandweer aan rukken en ladders tegen de muren plaat sen, maar de fronters brachten het doek telkens op een andere plaats. Ten slotte gaf de politie bevel de be- toogers met de spuiten te bespuiten. De politie nam tenslotte de manifestanten in hechtenis. Burgemeester van .Cauwelaert, die de voorstelling in de Opera bijwoonde, ont bood den lokaalhouder der fronters en verklaarde, dat hij het gebouw zou doen sluiten in geval de manifestaties niet zouden ophouden. Dat werkte kalmeerend, maar na de voorstelling werden de betoogingen op straat voortgezet en ,toen het kroonprin selijk paar wegreed, ontstonden opnieuw relletjes. De politie moest opnieuw qp- treden en eenigen werden gearresteerd. De betoogingen hebben groote op schudding gebracht in Antwerpen. De kerkvervolging in Rusland. Zondag werd te Parijs een groote pro test-betooging gehouden van de protes- tantsche gemeente tegen de kerk-vervol- ging in Rusland. Ongeveer 2000 personen namen aan de betooging deel. De voorzitter van de protestantsche véreeniging in Frankrijk wees er op, dat de anti-kerkelijke organisatie in Rusland, die ongeveer een millioen leden telt, zich niet tegen een bepaalde kerk keert, maar alle religie, van welken aard ook, met bruut geweld onderdrukt. Behalve tal van protestantsche predi kanten nam ook een vertegenwoordiger van het opperrabbinaat van Frankrijk aan de betooging deel. De Fransche bladen merken als bijzon derheid op, dat dit de eerste maal was, dat een rabbijn in functie een christelijke kerk betrad om daar deel te nemen aan een plechtigheid van kerkelijken aard. Het protest van den Paus tegen de kerkvervolging in "Rusland vindt in Enge land vooral in .conservatieve kringen veel weerklank. Verschillende conservatieve bladen steunen het protest en verlangen, daf de Engelsche regeering zal overwegen, wel ke stappen gedaan kunnen .worden tegen het schrikbewind in Rusland. Ook wordt de hoop uitgesproken, dat de Engelsche Binnenland. De Koninklijke Familie in Beieren. De Eerste Kamer over de begrootingen. De ond-Rijksontvangeir te Tholen in hoo ger beroep. De papegaaien ziekte te Amsterdam. Vergadering Bond van Oud-leerlingen van L.- en T.bouwcursussen. Buitenland. Fronters belonging te Antwerpen. De kerkvervolging in Rusland. De Vlootconierentie over de duikbooten. kerk zich bij het protest van den Paus zal aansluiten. Korte berichten. In Engeland zijn tengevolge van de plotseling ingetreden koude drie personen doodgevroren. In de nabijheid van Laibach (Ljubl jana! in de Krain is een autobus tenge volge van een defect aan de stuurinrich ting in een afgrond gereden. Het voer tuig sloeg eenige malen over dein kop en werd geheel vernield. Van de twintig inzittenden werden zeven personen ge dood en drie zwaar gewond. Een Engelsch visschersvaartuig, dat van Engeland naar Noorwegen onderweg was is vergaan. De 16 leden van de be manning zijn verdronken. DE ZOMERTIJD. De tijdsaanwijzing op de openbare klokken. Do minister van binnenl. zakem en landbouw heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen de aandacht gevestigd op het Kon. Besluit, volgens hetwelk de zomertijd dit jaar z.al aanvangen den löen Mei en zal eindigen op 5 October. Do minister eindigt zijln circulaire mot do opmerking, dat de gemeentebesturen gelieven toe te zien, dat dé tijdsaanwij zing op do openbare door die besturen beheerde 'klokken gedurende genoemd tijd vak in overeenstemming ziji miet de tijds- vor vroeging. De Kon. Familie in Beieren. Naar wij' vernemen heeft de prins het voornomen zich 17 Februari a.s. naar Oberstdorff te begeven, en daar eenige dagen te verbleven. De koningin en de prinses woonden met gevolg Zondag 1.1. de godsdienstoefening bijl in de Evangelische kerk. De koningin stelde veel belang in de ski-wedstrijden welke de vorige week zijn gehouden. Uitvoering Rijkswerken. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft den minister van binnenl. zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Kan de minister meedeelen of de Raad van Ministers reeds een beslissing heeft genomen omtrent de opnamen van de ver plichting tot het aanvaarden en naleven van collectieve contracten in bestekken voor de uitvoering van Rijkswerken e® omtrent de toepassing dier contracten bij werken door het Rijk in eigen beheer uit gevoerd? Indien een beslissing genomen is, van welken datum af kan dan de bedoelde ver plichting geacht worden te gelden? ook voor Radio-Centrales en elk radio -toestel Dubb.MAGH EETSY5TEEM /30* 4poligANKER5YSTEEH/40- toGvetcuttrttkiypvcuxA. NV Peters Prinsengracht 22Q/2A \MSTCROAM Tel. 48682.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1