CE ZEEUW TWEEDE BLAD FE ILLETON. Niet door eigen kracht Uit de Provincie. VAN MAANDAG 10 FEBR. 1930. No. 111. DE AFSLUITING EN DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. De afsluiting en drooglegging van den eersten Zuiderzeepolder. De bemaling van den Wieringermeer- polder heden officieel begonnen. Tegelijk met het aanleggen van den dijk tusschen Wieringen en de Friesche kust tot afsluiting van de Zuiderzee waar van de sluiting in Augustus 1932 ver wacht wordt werd sinds het voorjaar 1927 gewerkt aan het maken van den Noordwestelijken of Wieringermeerpol- der door het leggen van een ongeveer 18 K.M. langen dijk van Medemblik naar Wieringen. Op 29 Juli 1929 is het laat ste gat in dezen dijk dicht gemaakt, waar mede de )Vieringermeer was tot stand gekomen. Voor het droogmaken van dezen polder werden zoowel bij Wieringen als bij Medemhlik gemalen gebouwd in daar voor in zee drooggelegde werkputten, ter wijl tenslotte in de Wieringermeer reeds voor de afsluiting de afwaterings- en scheepvaartkanalen werden gebaggerd. Gedurende het najaar van 1929 werd :le afsluitdijk van den Wieringermeer- polder verder afgewerkt en intusschen kwamen tegen het einde van het jaar de heide groote gemalen gereed. Hiermede was het eerste stadium van de werkzaam heden voor den eersten Zuiderzeepolder gereed. De tweede phase is heden ingetreden met het officieel in dienst stellen van de beide gemalen door den Minister van Wa terstaat Mr P. Reymer. De officieele in dienst stelling. Hedenmorgen tegen half twaalf arri veerden met een extra trein uit Amster dam vele genoodigden te Medemhlik, om bij de officieele in dienst stelling van de beide gemalen te Medemhlik en Wie ringen tegenwoordig te zijn. Van het station begaf het gezelschap zich onmiddellijk naar het bemalingsge bouw, op ongeveer vijf minuten afstand gelegen. Hoog steekt het in wit beschil derd gewap'end beton opgetrokken ge bouw 10 M. boven en thans nog 20 M. onder den waterspiegel boven de grau we omgeving uit. Aan beide zijden spoelt het water nog tegen den afsluitdijk; links de Wieringermeer, waar wij over eenige jaren vruchtbare akkers verwachten, en rechts de Zuiderzee, over eenige jaren het IJsselmeer geheeten. Ir. D. Roosenburg is er door het weglaten van elke overbodige versiering in geslaagd, van dit bij uitstek technisch gebouw een stijlvol geheel te maken, waarbij zelfs de zeven bovengrond- sche sterkstroomdraden, die de 50.000 volt stroom uit Alkmaar aanvoeren, niet sto rend optreden. In de groote machinehal, van waar uit één man in staat is het geheele complex van pompen te bedienen, had de plechtige officieele in dienst stelling plaats. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr A. Roëll; de voorzitters en griffiers van de beide Kamers der Staten-Generaal, de leden van den Zuiderzeeraad, vele leden van de Staatscommissie Lorentz, van de commis sie Dr Lovink, van de commissie Mr G. Vissering, vele ingenieurs van de Zuider zeewerken, de directies van de maatschap pijen, die de werken uitvoeren, het ge meentebestuur van Medemblik en vele an deren. Nadat ververschinrren waren rondge diend, nam eerst de Directeur-Generaal van den dienst der Zuiderzeewerken, Ir V J. P. de Blocq van Kuffeler, het woord, die in het kort een overzicht "af -an de tot stand gekomen werken. Ver'-oPens voerde de voorzitter van ten Zuiderzeoraad. de heer H. C o 1 ij n, het woord. Hij wees op het groote belang van de Zuiderzeewerken voor ons land. door Annie Lucas. o 7.) „Indien het God mocht 'behagen mij weig te nemen," sprak hij met een krach tige poging om zich te beheerschen, „dan zal Allan mijn plaats innemen, en een vader voor u allen zijn. Het zal hem veel kosten mijn hart bloedt als ik daaraan denk het ofter van zijn schitterende vooruitzichten, van zijn beste levensja ren. Hiji zal voor u allen moeten zorgen. Ik had gehoopt nog eenige jaren voor ulieden te kunnen werken, om u eenig vermogen na te laten. Dat is miji tot nu toe niet gelukt, Margaret. Ik rekende op jaren van gezondheid en kracht k, die meer dan iemand anders, had moe ten bedenken, dat er maar één schrede is tusschen den mensch en den dood. teel zou het niet geweest zijh, maar lthans iets. Nu is het tfe laat, te laat" Hij streek zich met de hand langs het onzende hoofd. De pijn was bijina ondra gelijk. „Lieve vader, tob toch niet over die ingen. Ga liever dadelijk naar bed, dan -al ik om Dr Charlton, zenden." Daarna was het woord aan den minis ter van Waterstaat, Mr P. Reymer, tot het officieel in dienst stellen van de be malingsinrichtingen. Aan het slot van zijn rede gaf de mi nister het sein tot het in werking stellen der pompen. Telefonisch werd het sein doorgegeven naar Wieringen en terwijl op beide gebouwen en de gemeentehuizen de vlaggen werden geheschen, werden onder het luiden der klokken de pompinstalla- ties in werking gesteld om in continu-be- drijf in zeven a, acht maanden den Wie- ringermeerpolder leeg te malen. In groepen bezichtigden de aanwezigen onder deskundige leiding vervolgens het gebouw en zijn inrichting en te drie uur ongeveer vertrokken de gasten weer per extra trein uit Medemblik. *5 De inrichting van de gemalen. Onder de deskundige leiding van den hoofdingenieur, Ir J. F. Ligtenberg, Ir J. II. Verhey en den werktuigkundige Kok, hebben wij de bemalingsinrichting nabij Medemblik bezichtigd. Deze bevat drie gelijke pompen, die het water uit de Wie ringermeer door perskokers, die onder den dijk liggen, naar de Zuiderzee (later IJsselmeer) voeren. Het water wordt aan gevoerd door drie zuigkanalen, die thans nog 4 M. onder water liggen. De polder is in vier afdeelingen met verschillend peil verdeeld. De afdeelingen II, III en IV worden bemalen door het gemaal te Me demblik, de afdeelingen I en III door het gemaal nabij Wieringen. Het is evenwel mogelijk elke afdeeling van den polder door beide gemalen te doen bemalen. De capaciteit van de 'beide gemalen is onge veer Wi millioen M3. water per etmaal, hetgeen beteekent, dat bet water elke 24 uur 2 c.M. zakt. Sinds bet begin van het jaar werd reeds proef gemalen en in de afgeloopen weken is het water dan ook reeds ongeveer 75 c.M. gedaald, waar door de ondiepe gedeelten van den polder aan de Noordzijde reeds zijn droog geval len. Het gemaal nabij Medemblik wordt electrisch gedreven. De stroom, die 50.000 volt sterk door het Prov. Electrisch Be drijf (P. E. N.) wordt geleverd, wordt in het bovengedeelte van het gebouw ge transformeerd in 3000 volt werkstroom, terwijl ook transformatoren aanwezig zijn om 10.000 volt te verkrijgen, later te ge bruiken in den polder. Bevinden zich hier drie geweldige pom pen van het grootste en modernste type ter wereld, te Wieringen zijn twee pomp- installaties (voor twee afdeelingen van den polder) die gedreven worden door Dieselmotoren, die door olie gevoed wor den. Drie tanks,, ter plaatse kunnen ge noeg olie bevatten om een jaar lang van levering verstoken te kunnen zijn. Beneden de enorme machinehal, waar ook de schakelinrichtingen voor de drie pompen zijn opgesteld alles zoo ver vaardigd, dat hij een verkeerde schake ling de stroom automatisch uitgeschakeld wordt bevindt zich de pompkelder, met een waterdichte deur gescheiden van de Wieringermeerpolder. Onder den bodem van dezen kelder loopen de kanalen met daarin de waaiers der pompen. In den pompkelder bevindt zich voorts de stook inrichting voor de centrale verwarming, die, ter wille van de reinheid, met olie gevoed wordt. Tal van veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen. Wij zeiden reeds, dat bij een ver keerde schakeling de stroom automatisch uitgeschakeld wordt. Komt er evenwel storing op het electrisch net, waardoor de pompen buiten werking gesteld worden, dan kan met den gelijkstroom van een accumulator-inrichting de persbuis, waar door het water in de Zuiderzee gedreven wordt, electrisch gesloten worden om te voorkomen, dat het water terug stroomt. Behalve deze afsluiting heeft elke pers buis bovendien nog een houten afsluiting bij de opening en nog een ijzeren schuif in het hart van den dijk. Wanneer de polder eenmaal is droog gemalen, kunnen de beide gemalen (nabjj Medemblik en Wierin"pn"i den nolder in 2000 uur droog- houden. Daar een jaar echter 8600 uren telt, is er een reserve van 6600 uur om bij veel regen of bij veel water -door an dere oorzaken, den polder droog te hou den. „Nog niet, ik heb u nog meer te zeggen, Margaret." Jn stomme droefheid, met een doods- b'eek gelaat hoorde zij hem aan, zich ge weld aandoende om kalm te blijven. Na een oogenb'ik gewacht 'te hebben vervolgde hij: „Allan zal het niet zoo moeilijk- hebben als ik, hij is b;jna even oud als toen ik begon. Hij za.l een mooie praktijk krijgen, daarover maak i'k mij niet bezorgd, maar er wordt 'hem een moei lijke taak, een zware verantwoordelijkheid op de schouders gelegd. Zag hem, dat ik dit ten volle besefte. Misschien zal het hem 'goed doen te weten, dat mijn laatste gedachten en gebeden aan hem gewijd wa ren. Het is mijn uitdrukkelijke wensch, dat gij allen 'bij elkander blijift, Margaret. Zeg aan Cecil en aan de anderen, dat zijl Al lan gehoorzamen, zooals zij het mij ge daan hebben. En zeg Allan, dat hij een wakend ooig op Cecil houdt, en geduld heeft met Murray hij is niet vlug, maar heeft een warm hart. „Zeg hem" maar hier hield hij plotseling op. Hij had op afgebroken toon met gesloten oogen ge spro-ken, het was duidelijk te zien welk een inspanning het hem kostte. „Ik kan niet meer," bracht hij eindelijk met moeite uit, „ik kan niet meer geregeld denken. Alles moet ongezegd, alles moet ongedaan blijven, er blijft mij niets over Schoonmaak. Electrolux stof zuigers en parketboenders (ook te huren) J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Kapelle. Aan de beantwoording van het rapport der commissie belast met het enderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbe-stuur over het dienstjaar 1928 ont leen en wij: Wat de wijze van verpachting der hof stede betreft, deelen wij mede, dat al hoewel nog geen definitief besluit werd genomen omtrent de wijze van verkav-e ling der hofstede, het toch in de bedoe ling ligt, de gronden publiek ,te verpach ten, wat ook kan blijken uit de raming van een post groot f800, welke post op de goedgekeurde begrooting over het jaar 1930 is ingesteld. Het B. Armbestuur heeft dan ook den toestand ter plaatse eenig-en tijd geleden opgenomen. Zoodra de tijd daar is zullen wij met onze voornemens u in kennis stellen. Voor wat de uitkomsten over het jaar 1928 betreft, kan worden meegedeeld, dat de door de. commissie in haar rapport ge noemde cijfers een geheel onjuiste voor stelling wekken, daar zij den post „goed slot over het dienstj. 1926" groot f3716.84 geheel verwaarloost. De post va^i f 5-JÜ voor reserve kan o.i. gevoegelijk buiten beschouwing worden gelaten, omdat die post door den raad werd goedgekeurd. Deze post werd destijds op de begroe ting gebracht voor eventueelen nieuwbouw of grondige herstelling der armenhuizen. Hel behoeft geen betoog, dat zulks niet uit de eigen middelen zou kunnen ge schieden, daar de armenhuizen slechts te beschikken hebben over f3300. Inschrij ving grootboek rentende 3 pCt. 's jaars. Wij merken verder op, dat de post goed slot van een vorig dienstjaar, den post kasgelden vormt, welke noodig is voor het doen van betalingen over het tijdvak van 1 Jan. tot dat de landpachten over dat jaar (25 Nov.) inbaar zijn. Herhaaldelijk wordt de meening ver kondigd, dat het werkelijk goed slot aan het einde eener rekening het bedrag aan wijst dat. over een dienstjaar wordt over gehouden. Dit is onjuist, want daarin bevindt zich het kasgeld, waarmede die rekening wordt aangevangen. Het zuiver bedrag, waarmede de ontvangsten de uit gaven overtroffen bedraagt dan _ook slechts f 1112.06. Daar het armbestuur nimmer van de tot oordeelen bevoegde autoriteiten een aanmerking heeft ontvangen, kunnen wij gevoegelijk wel aannemen dat het steeds zijn plichten heeft gedaan. Van een overtollige belegging kan ook geen sprake zijn, daar over het tijdvak van 1 Jan. 1923 to-t 1 Jan. 1929 slechts f 3442.48 meer werd belegd dan belegd moest worden. Het bedrag o-ver dit tijd vak belegd is eigenlijk niet voldoende als men in aanmerking neemt, dat de bevolking alstoen in dit tijdvak met 241 personen is toegenomen. Da beschuldiging, dat het bestuur in den afgeloopen jvinter niet geheel aan zijn verplichtingen heeft voldaan, wijzen wb geheel af, en wel om de volgende redenen: ten le dat geen enkel persoon die zich om ondersteuning heeft aange meld, werd afgewezen. Ten tweede, dat aan de personen, die in de kolenbedee li'ng waren opgenomen tweemaal een ex tra-mud kole-n werd verstrekt. Ten derde dat.de voorzitter meermalen aan de vast- bed eelden heeft gevraagd, of ze iets noo dig hadden. Ten vierde, dat door het armbestuur niets op de schouders der be lastingbetalers werd gelegd. Ter verduidelijking van dit laatste zij meegedeeld, dat B. en W. hebben ge vraagd de helft der kosten voor werk verschaffing voor hun rekening te willen nemen, waaraan onmiddellijk onder na dere goedkeuring werd voldaan, alhoewel de1 armenwet van zulk een ondersteuning in hef geheel niet spreekt. De voorzitter heeft nog bij een bespre king met den Burgemeester en wethouder Zuidweg in het bijzijn van den secretaris ontvanger gezegd: laat het desnoods aan het armbestuur een .duizend gulden kos ten. Wij zijn dan ook overtuigd dat het armbestuur alles heeft, gedaan om zooveel mogelijk in den nood te helpen voorzien. Over de bewering dat een lid zich tot anderen om hulp heeft gewend kunnen dan mij neer te leggen in de schaduw va.n het kruis mijns Verlossers. God zij igedankt voor zulk een toevlucht in een ure als deze. Een veilige toevlucht, een zekere toevlucht." Dit waren Dr May- bum's laatste woorden. De koorts tastte de hersenen aan, en nog voor dat Dr Garlton gekomen was had hij het be wustzijn verloren, dat niet meer terug keerde. De ziekte liet zich van den beginne af zeer ernstig aanzien. Een Lonienisohe dokter, die in allerijl ontboden was, had niets dan lof voer de behandeling van Dr Charlton. Er kon niets meer gedaan wor den dan reeds verricht was. De koorts moest 'haar beloop hebben, alle hoep werd nog dadelijk niet opgegeven. De jongere kinderen werden onmid dellijk met de kindermeid weggestuurd, naar de boerderij van hare moeder, eenige mijlen buiten de st.ad gelegen. Lady Mait- laind, een eenigszins zonderlinge vrouw, doch een trouwe vriendin van het ge zin van Dr Maybum, kwam dadelijk met haar rijtuyig om Ella, Emmeline en Ce cil mee te nemen naar haar buiten, Ravenscraiig. Op zijn dringend verzoek werd het Murray vergund thuis te blij ven. Hij was voortdurend in de buurt van de ziekenkamer, begjeerig naar eene gedegenheid om den geringsten dienst te wij niet oordeelen, wel kunnen wij mede deelen dat zulks niet op last van het Armbestuur is geschied en blijft dit ook voor dit lid persoonlijk. Verder wordt meegedeeld, dat de hoofdleiding alles wat op het armbestuur betrekking heeft met de andere leden behandelt Wij kunnen echter wel aannemen dat een lid niet altijd precies op de hoogte van een lichaam is. Heinkentrand Vrijdagavond gaf de Mondharmonica-vereeniging „Concordia" alhier haar eerste winter-concert onder leiding van den heer ,T. J. Walhout. De verschillende muzieknummers wer den goed uitgevoerd. Een groot aantal belangstellenden was opgekomen. 's-Heer Arendskerke. Bij monde van den heer stationschef, dhr Westveer, werd den ploegbaas v. d. Broeke wegens zijn 40-jarig dienstjubileum bij de S.S. een wandelstok met zilveren knop aangeboden geschonken door het weg- en stations- personeel van 's Heer Arendskerke. Dhr v. d. Broeke dankte voor dit aardige sou venir. Rilland. Donderdagavond hield de ver. tot verkrijgen van grond, volgens de Landarbeiderswet hare jaarvergadering. De voorz., dhr Jac. Kole, opende de ver gadering en heette de vele opgekomenen hartelijk welkom, inzonderheid den Bur gemeester. Tevens sprak de voorz. den wensch uit, dat men niet zal versagen maar voortvaren totdat het doel moge vervuld worden, dat de vereeniging be oogt. Daarna gaf de voorz. het woord aan den eere-vöorzitter hem tevens verzoeken de, de leiding op zich te willen nemen van deze vergadering. In een kort maar krachtig woord richtte de eere-voorz. zich tot de vergadering, zich aansluitende aan de woorden van den voorzitter. Daarna las de secr., dhr Rijk, notulen en jaar verslag wat getuigde van teleurstelling, doch ook van zegen, wijl de vereeniging weer ruim 4 H.A. grond kon aankoopen. Vrijdagavond werd in de Chr. school aan den hoofdweg alhier de jaarlijksche ledenvergadering der schoolvereeniging gehouden. Uit het verslag van den secre taris bleek, dat van zegen kon worden gewaagd. De school werd gemiddeld door 46 leerlingen bezocht. Uit het financieel verslag bleek, dat was ontvangen f 5519.48^ en uitgegeven f 5280.92, zoodat in kas was een saldo van f 238.56^2. De aftredende bestuursleden de heeren J. Kole, J. van 't Leven en P. Nieuwenhuij- sen werden herkozen. Door het hoofd der school werden eeni ge mededeelingen betreffende het onder wijs gedaan, waai op deze verder een uit eenzetting gaf van het vak lichamelijke opvoeding en oefening welk vak 1 Janu ari 1936 als verplichtend zal moeten wor den ingevoerd. Besloten werd verder om binnenkort een openbare les in de school te geven waar dan door ouders en be langstellenden kennis kan worden ge maakt met het onderwijs. Biggekerke. Vrijdagavond hield de an- ti-rev. kiesvereeniging haar jaarvergade ring. Voorzitter de heer C. Polderman. Deze bracht verslag uit van een tweetal door hem bijgewoonde vergaderingen der Centrale. De Penningmeester, dhr D. Cop- poolse, deelde in zijn jaarverslag mede, dat de kas sloot met een batig saldo van f 45.43. De aftredende bestuursleden de heeren C. Polderman en M. Houterman werden herkozen. Alsnu was aan de or de bespreking der beweging van de an ti-revolutionaire jongerenactie. De voor zitter deelde een en ander mede over haar ontstaan, haar bestuur en ook haar doel, hetwelk is bestudeering, in een aparte daarvoor op te richten club of vereeniging, door jongelingen van de anti revolutionaire beginselen. Na bespreking kwam men tot de conclusie, dat het be staan van een afdeeling der anti-revol. jeugd-actie hier minder noodig is. De jongelingen, die in aanmerking zouden komen er lid van te zijn, zijn lid der Jon- gel. vereen, waar ook de anti-rev. begin selen worden bestudeerd. Wel werd be hoefte gevoeld de anti-rev. beginselen na der te bestudeeren, doch dan niet alleen door de jongeren maar ook door de oude ren. Besloten werd, dat de kiesvereen. inplaats van zooals voorheen slechts een maal per jaar te vergaderen ter afdoening van huishoudelijke zaken, voortaan meer- kunnen bewijzen, telkens een verwijt op- loopende over zijne onhandigheid, en iedereen in den weg staanide. Verder be moeide zich niemand met hem, wanneer zijn moeder niet aan hem dacht, aan den stillen, ernstigen, linkschen knaap, die haar zoo na aan het hart lag, zelfs in haar groote smart. Mevrouw May burn hield zich buiten gewoon .goed. Zij stond er op om met Margaret en Lucy de droeve wacht te mogen honden bij het ziekbed van haar geliefden echtgenoot, die meestal in een zware verd.ooving lag, volkomen onbe wust van hetgeen er rondom hem voor viel, maar het ontging de aandacht van Margaret niet, dat Dr Charlton haar op lettend gadesloeg, en met nielt: minder zorg behandelde, dan haar vader gewoon was te doen. Het duurde laiet l,an|g, of allen bfe schouwden Owen Charlton met een ge voel van dankbaarheid en vertrouwen. Slechts 'enkele maanden geleden was hij geheel vreemd te Hadford-Leigh geko men. Dr Mayburn, bij wien de herinne ring aan eigen moeilijke ervaring altijd groote deelneming voor anderen in. der gelijke omstandigheden opwekte, was den jongen man, in wien hij toevallig den zoon van een ouden studiemakker ont dekt bad, vriendelijk tegemoet gekomen, dere malen bijeen zal komen en op die vergaderingen door een der leden een inleiding te doen houden over een of an der politiek onderwerp. Op deze verga deringen zal dan de Jongelingsvereen. worden uitgenoodigd. 7 Maart hoopt men den eersten studieavond te houden. De heer C. Stuij hoopt dan 'n inleiding te ge ven, over een nader aan te kondigen on derwerp. In verband met een en ander werd de leeftijdsgrens, om als lid der kiesvereen. te mogen toetreden, bepaald op 20 jaar. 'Zoutelande. Vrijdagavond hield de ver eeniging tot stichting en instandhouding van de scholen met den Bijbel alhier haar algemeene jaarvergadering. Voorzitter was dhr H. Maas. Dhr J. Wisse, secreta ris, geeft in zijn jaarverslag weer een historisch overzicht van het afgeloopen vereenigingsjaar. De penningmeester, dhr K. de Witte, brengt vervolgens zijn financiëel verslag uit. Uit dit verslag en de bespreking, die erop volgde, blijkt dat de vereeniging in financiëel opzicht is vooruitgegaan. Besloten wordt dat het bestuur een vasten Uniecollectant zal benoemen. In de commissie tot het nazien der boeken worden benoemd de heeren Dekker, A. Geschiere en mej. Samuelse. Dhr J. Stroo is plaatsvervangend lid. In de vacature, ontstaan in het bestuur door vertrek van Ds W. de Kam wordt gekozen Ds F. K. van Evert. De heeren D. Kodde en K. de Witte worden als bestuursleden her kozen. Ds v. Evert sprak een slotwoord. Domburg. Vrijdagavond gaf het muziek gezelschap „Apollo alhier een openbare uitvoering. Voor dat men overging tot het afwerken van het programma, hield de voorzitter dhr M. A. Romijn een toe spraak tot die talrijke aanwezigen, in ver band met het 30-jari;g bestaan der ver eeniging, In het kort werd daarbij een terugblik geworpen op het verleden, waar bij de heer Romijn den heer A. v. d. Haige Sr. (penningmeester) huldigde met het feit van zijn 28-jarig lidmaatschap. Namens het gezelschap jverd hem een stel vazen van .gebrand koper aangebo den. Vervolgens werd het met zorg sa mengestelde programma afgewerkt. Kamperland. Vrijdagavond hield de af deeling Kamperland van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en N.- Beveland haar jaarvergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter, Ds Tcnsbeek, opende de vicei-voorzitter A. Mullie deze vergadering. Daarna volgde verslag van den secretaris-penningmeester dhr J. Verburg, waarin gememoreerd werd het ontstaan der afdeeling en de groei in ledental. Waren er 146 leden bij de op richting in April 1929, nu is dit aantal 240. Voorts volgde verslag der inkom sten en uitgaven. Saldo f57.38. Verder werd besloten nog meer propaganda te maken. Er werden twee bestuursleden bijge- kozen, te- weten Jan Leendertse Jacz. en II. Meulenberg. Opkomst was tamelijk Van de 55 gezinshoofden waren er 24 aanwezig. Zierikzee. De Gereformeerde Mannen- vereeniging „Bouwen en Bewaren" kwam Donderdagavond in vergadering bijeen. De vergadering stond onder presidium van dhr J. Dirks. Voordat tot de behandeling van het onderwerp werd overgegaan, werd aan de orde gesteld de mogelijkheid om in onze omgeving te komen tot Kringforma tie. De mogelijkheid daarvan werd onder het oog gezien en besloten op de eerstvol gende vergadering daarover nadere be spreking te houden, nadat een samen- spreking is gehouden met de andere daar bij betrokken vereenigingen. Tot afge vaardigde voor het bijwonen der jaarver gadering der afdeeling Goes werd geko zen dhr J. Dirks. Hierna werd door dhr Slegt verslag uitgebracht van de door hem bijgewoonde jaarvergadering ie Kruiningen. Vervolgens verkreeg de inleider, dhr J. van Schaik, het woord om te referee- ren over Particuliere- en gemeene genade. Op deze inleiding volgde een aangena me bespreking. vast besloten hem zooveel mogelijk voort te helpen, indien hij zulks verdiende. Na een korte kennismaking viel hier niet aan te twijfelen, en gedurende de laatste weken, waarin zij onophoudelijk met elkander in aanraking waren geko men, had Dr Mavburn een hoogen dunk gekregen, zoowel van het karakter als van de bekwaamheden van zijn jongen collega. Aan hem alleen had Margaret meege deeld, wat op dien onvergetelijk droeven morgen tusschen haar en haar vader be sproken was. Arm kind, het plotselinge gewicht van een dubbel verdriet was meer dan zij alleen kpn dragen, maar de harte lijke deelneming van Owen Charlton, die haar smart en zorg volkomen begreep, schonken haar den steun en den troost, die zij zoo zeer van noode had. Toch trachtte hij haar niet op te beuren met fcedriegelijke hoop, noch gerust te stellen met valsche verzekeringen. Maar hij gaf haar altijd juist datgene, waaraan zij het taeest behoefte gevoelde óf' zijin zwijt- genide deelneming, óf een opbeurend woord in donkere oogenblikken, óf zelfs een zachte berisping. Zij gevoelde het maar al te goed, dat zij zonder zijn steun, die vreeselijike dagen niet had kun nen doorleven. Maar nu hield zij zich flink. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5