No. Ill Maandag 10 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Mrih&Co's Bank O. fioes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen koopt en verkoopt VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco par post, f3, Losse nummers f0, Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De antithese. Mr P. J. Troeistra, dia zich in verband mat zijn gezondheidstoestand uit het po litieke .strijdgewoel te,rug heeft moeten trekken, en zich thans in de rustige rust van het ziekenvertrek bezighoudt met het samenstellen van zijlne gedenkschriften, bomt nu tot de erkenning dat hij zich meermalen vergist heeft. In 1918 beging hij de groote vergissing, dat hij meende dat ons land rijp was voor de revolutie en dat nu wal met ver- j loochening van de democratische begin selen, een greep naar de macht kon wor den gedaan. En reeds jaren te voren beging hij een niet minder belangrijke vergissing, door de antithese dood te verklaren. ..Ik vermoedde niet, schrijft hij, nu zelf, dat nog zoo vele jaren nadien de Neder- lanidsche politiek door het in stand blij ven der antithese zou warden vertroe beld. Ik heb in die jaren werkelijk ge meend, dat, de antithese heel wat gauwer zou sterven dan geschied is; ik heb haar eenige malen dood verklaard, maar daar om was zij nog niet dotod." Inderdaad niet. Ter verontschuldiging van Mr Troelstra kan worden aangevoerd dat hij niet de eenige was die zich wat dit betreft ver gistte. Over de .antithese zijn altijd zonderlinge begrippen in omloop geweest, zoowel wat betreft den oorsprong als het eiinde. Hoe vaak hebben we het niet kunnen lezen dat het Dr Kuyper was, die de antithese had „uitgevonden" en dat die uitvinding van Dr Kuyper nu dood was en begraven. En men begreep niet dat de antithese er altijld geweest is en dat zij in meerdere cf mindere mate de politiek zal blijven beiheerschen. Zoolang daar menschen zijn en partijen die van oordeel zijn dat in het politieke leven diet met God en met de Godde lijke ordinantiën gerekend behoeft te wor den, die "het souverein gezag van God dein Heere miskennen, die in de plaats van het Woord van God stellen mensche- lijk inzicht en menschelijk verlangen, zoo lang zal er ook blijven de antithese, de aJles-beheerschenlde tegenstelling. Men kan die antithese dood verklaren' en haar begraven zoo veel men wil, dit mieemt niet weg dat zijl leeft en dat zij het leven ook van ons volk zal blijven beheerschen. Dat Mr Troelstra zich in 1913 in de verhoudingen vergistte als hiji toen deed was voor een staatsman van zijlne sta tuur erg. Maar veel ergier nog was de vergissing omtrent het afsterven der antithese, wier bestaan terecht eenmaal werd aangeduid als een ontroerende werkelijkheid omdat daaruit spreekt verzet tegen Gods Woord en Wet. En Europa zwijgt. Verschrikkelijke dingen worden uit Rus land gemeld. Volgens een mededeeling van den voor zitter der Russische bisschopssynode aan den bisschop van Chelmsford zijn sinds het uitbreken der bolsjewistische revolu tie 3 bisschoppen, 1560 geestelijken en over de 7000 nonnen en monniken zonder vorm van proces gedood. Bovendien ver toeven nog 48 bisschoppen, 3700 geesten lijken en 8000 monniken en nonnen in de Russische gevangenissen. Hierbij komt dan nog de slachting, die onder de protestanten is aangericht En Europa zwijgt Wanneer economische of politieke be langen geschaad worden, dan regent bet protesten. Dan boort pjen spreken van het verbreken of het niet aanknoopen van diplomatieke betrekkingen. Maar nu daar een strijd tegen den gods dienst gevoerd wordt als in de geschie denis zijn weerga niet heeft, hoort men van niets. In Rusland wordt de vervolging onge stoord voortgezet. Het bloed der marte laren vloeit als nooit tevoren. En Europa zwijgt! De werkloosheid in Engeland. Vrijdag vergaderde het Britsche kabi net teneinde te beraadslagen over den toestand, die geschapen is door de moei lijk op te lossen kwestie der werkloos heid. De ministers Mosley, Lansbury en John ston, die met den minister voor de werk loosheid Thomas de behandeling van het werkloosheidsprobleem jn handen hebben, hebben met voorbijgaan van Thomas een van diens standpunt afwijkend memoran dum bij bet kabinet ingediend. In dit memorandum wordt scherpe cri- tiek geoefend op de maatregelen, waar mede minister Thomas denkt de werk loosheid te kunnen bestrijden en de indie ners .stellen nieuwe maatregelen voor, die sterk afwijken van die van Thomas; c.a. wordt de pensionneering vastgesteld van arbeiders op hun 60ste jaar, waar deer een groot aantal arbeiders van de arbeidsmarkt wordt afgevoerd. In de zitting van gisteren besprak het kabinet o.a. de kosten, die .aan de uit voering van de- voorstellen der drie minis ters verbonden zouden zijn. Naar verluidt, zou in hot kabinet ern stig verschil van meening heerschen, aan gezien Thomas het zijn drie collega's ten zeerste kwalijk neemt, dat zij hun memorandum hebben ingediend zonder hem vooraf te, raadplegen. De drie ministers verklaren echt-er, dat zij Thomas herhaaldelijk hebben gezegd, dat zij het niet eens zijn met de door hem getroffen maatregelen. Het autoverkeer In België. De Belgische minister van openbare werken heeft besloten, langs de groote wegen: BrusselOstende, Brussel—Es- schen, BrusselHerbestal, BrusselArlon BrusselFransche grens (Bergen) tele foonposten op te richten, waar de auto mobilisten in geval van panne of on geluk direct om hulp kunnen vragen. Op eiken kilometer afstands zal een dergelijk telefoon-toestel geplaatst worden hetwelk ook gebruikt mag worden door de politie en het personeel der wegen. De jaarbeurs van Nisjni Nowgorod opgeheven. Volgens'éen bericht uit Moskou- heeft de Russische regeering beslaten tot af schaffing van de beroemde jaarbeurs-van Nisjni Nowgo-ro-d. Het besluit tot opheffing van deze se dert eeuwen bestaande jaarbeurs is gen-o men op de overweging, dat zij fei-telijk overbodig is geworden, nu de etaats- hiamdel en -nijverheid zich steeds meer cintwi-kkelen. Er wordt op gewezen, dat de betoe-kenis van deze jaarbeurs, vo-o-r de ontwikkeling van den (handel tus schen Rusland en het verre Oosten reeds aanmereklijk is verminderd. De jaarbeurs van Nisjni Nowgorod da teert reeds uit het midden van de 16e eeuw. Oorspronkelijk werd zij in een klein plaatsje in de buurt van Nisjni Nowgo rod gehouden en in het begin van de 19e eeuw naar Nisjni Nowgorod ver legd. De jaarbeurs was het middelpunt van den handel tusschen Europa en Azië. De voornaamste goederen, die daar verhandeld werden, waren manufactu ren, hont- en pelswaren, leder en thee. „Vleeschlooze" dagen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de raad van volkcommissarissen van de Sovjet-Unie besloten tot invoering van elf „vleeschlooze" dagen per maand voor het geheele land. Op deze dagen zal het verboden zijn vleesch te verkoopen. De Gpoe is belast met de controle op de na leving dezer verordening. Zij wordt ge motiveerd met de mededeeling, dat Sov jet-Rusland niet meer voldoende slacht vee bezit om te voorzien in de dagelijk- sche behoeften. In de toekomst zal vleesch slechts op „vleeschkaarten" verstrekt wor den. De winter in het Noorden. Donderdagavond heeft in Noord-Jut land een sneeuwstorm gewoed, die het verkeer bemoeilijkte. Op vele plaatsen moesten de autobusdiensten den dienst staken. Ook'het spoorwegverkeer onder vond vertraging, daar talrijke treinen in de sneeuw zijn blijven steken. Blijkens een bericht uit Stockholm is in de omgeving van de Zweedsche hoofd stad en te Stensele (Dalekarlië) de tem peratuur plotseling aanzienlijk gedaald. De Paus tegen Sovjet-Rusland. De Paus heeft een brief gericht aan kardinaal Pompili, den vicaris-generaal van Rome en hiermede het aangekondigd© offensief der katholieke kerk tegen het. bolsjewisme en in het bijzonder tegen bolsjewistisch Rusland geopend.. De correspondent van de Vossische Z-e-itung te Rome, seint, dat uit den scherpen toon van dien brief voldoende blijkt, dat de onderhandelingen, die te Rome in stilte tusschen het Vaticaan en Moskou zijp gevoerd, als definitief mislukt dienen te wo-rden beschouwd. De brief begint aldus: „De vreeselijke eSa God-slasterende 'misdaden, die eiken dag opnieuw tegen God en tegen de zie len van het Russische volk worden ge pleegd en zich voortdurend verscherpen, hebben ons ge-moed diep- getroffen." De Paps herinnert er voorts aan Bteeidisi te belbP ben getracht het Russische volk te be schermen. Tevens deelt hiji mee, dat tot nu toe niet bekend was, dat hij tijdens de conferentie van Genua, aan de daar ver tegenwoordigde regeering-en had voorgef- steld, de Sovjet-regeering alleen te erken-"* nen, indien deze zich bereid verklaarde de gods-dienstige vrijheid en het bezit van de Kerk te eerbiedigen. Een dergelijk besluit zou ook andere kerken dan de r.- katholieke ten goede zijn gekomen. Men heeft deze punten echter geofferd aan wereldsche belangen, die intusschen h©ter beschermd waren geweest, indien de verschillende regeeringen met de rechten Gods rekening had-den gehouden. Helaas, vervolgt -de Paus, is men niet in een interventie getreden. Het is intus schen toch gelukt den patriarch Tycihon te redden van de doodstraf en met behulp van giften uit de heele wereld 150.000 kinderen te redden van den hongerdood, totdat onze medewerkers gedwongen wer den hun werk van barmhartigheid te sta ken, daar men liever duizenden onschulf- dig in den dood dreef, dan ze te laten redden door christelijke naastenliefde. De brief wijlst er voorts op-, dat het bols jewisme voornamelijk de jeugd bedreigt en bederft, laster verspreidt en tegen de menschelij'ke natuur indruischt. De Rus sische kerk heeft nooit nagelaten te bid den voor verbetering van dezen toestand. Zij heeft zelfs een bijzondere commissie benoemd, die de wereld moet inlichten over de afschuwelijkheden, die het bolsje wisme pleegt. No-g tijdens het jongste Kerstfeest heeft men .jn Rusland honder den kerken gesloten. De feestdagen zijin afgeschaft. Men is zoover gegaan de arbei ders te dreigen hun de brood- en woon- Kaa.rten Te ontnemen, indien zij geen af- stalnd -deden van hun gel pof. In alle Rus sische steden zijn goddelooze- carnaval®- fe-esten gehouden, waaraan de buitenland- sche diplomaten moesten deelnemen. Elke veertig minuten een moord. De commissie ter behandeling van mis drijven heeft het sensationeele feit ont huld, dat er in de Ver. Staten elke veer tig miniuten een moord wordt gepleegd. De commissie adviseert tot een groo-tere gestrengheid in de w-etgeving over t© gaan en de bevoegdheid tot het dragen van wapenen tot de politie te bepierken. Korte berichten. In het hoogovenbedrijf van Krupp te Essen-Borbeck, is een ernstig ongeluk ge beurd. In de ventielkamer gingen plotse ling de veiligheidskleppen open. Door het uitstroomende gas zijn twee bazen en drie arbeiders vergiftigd. Drie van hen konden in het' leven behouden blijven, doch één baas en een arbeider zijn omgekomen. Door den sterken regenval der laat ste dagen is nabij Florence een huis in gestort. De bewoners, een vrouw met zoon en dochter zijn ernstig gekwetst onder de puinhoopen vandaan gehaald. Te Livorno is een bende geldverval- schers aangehouden, die voor honderd duizenden lire valsche bank- en muntbil jetten had gemaakt. De nagemaakte bil jetten waren haast niet van echte te on derscheiden. In heit Zuiden van Zui-d-Slavië heeft een wolkbreuk groote verwoestingen aan gericht. Een spoorweg is op- velschillende plaatsen weggespoeld. De oeconomische commissie van den Duitschen Rijksdag heeft een voorstel aan vaard, waarin het aantal café's, proefloka len, koffiehuizen, enz. in Pruizen op 1 per 400 inwoners wordt bepaald. Indien dit voorstel -door den Rijksdag wordt aange nomen, z-ullen ongeveer 70.000 herbergen in Diuitschland moeten worden geslo-te-n. Een ambtenaar van den gezondheids dienst te Washington die een aantal pape gaaien onderzocht had, is aan papegaai en- ziekte overleden. Het lab-oratorium van den 'gezondheidsdienst deelt mede, dla.t men ex nog niet in geslaagd is den ver wekker van de ziekte op te sporen. Op de lijh ParijsRouaan heeft Za terdag de eerste trein met een radio- installatie voor de reizigers geloop-en. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in het artilleriepai'k te Vincennes. De schade is zeer groot. De naburige patronen- en kruitfabrieken konden worden behouden. Het werk de-r brandweer werd bemoeilijkt doordat er voortdurend granaten ontplof ten. De Christelijk-Historische Unie. In -de dezer dagen gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie, werden naaT de N e d e r 1. meldt, breedvoerig© besprekingen gewijd aan de belangen der Chr.-Hist. peis. V-oor -de verkiezing van drie leden van bet Hoofdbestuur zullen aan de Alge meen© Vergadering worden, aanbevolen de beiide aftredende leden S-noeck Henk-e- mans en Tilanus en v-o-or de- vacature-de Visser de h.h. Mr A. van der Hoeven te Rotterdam en Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, te Wassenaar. Besloten- werd aan Dr J. Th. de Vis ser, bij zijn nederleggen van het lid maatschap van het Hoofdbestuur, een schrijven te richten van hartelijke dank zegging voor het vele, ook in deze func tie, do-or hem gedaan voor de Unie, en v-oor -de bevestiging van het Christelijfc- Historisch beginsel -onder ons volk. Ten sl-o-tte werden uitvoerig besproken de voorstellen, door een tiental kiesver- ©eni'gingen ingediend, ter behandeling op de Algemeene Vergadering der Unie van 23 April a.s. Over enkele dezer voorstellen zal na der overi-eg met de voorstellers worden gepleegd. Ten aanzien der overige werd het advies van het Hoofdbestuur vast gesteld. Zuiderzeewerken. Naar aan de „Leeuw. Ct." wordt ge meld, wenden de gemeentebesturen van Lemsterland, Kuinre, Blankenham, Blok zijl, Stad Vollenhove, Ambt Vollenhove, Genemuiden, Kampen, Zwartsluis en Urk krachtige pogingen aan om nu de afsluit dijk WieringenZurich zijn voltooiing nadert, daarna het eerst met de droog legging van den N.O.-polder te begin nen. Op uitnoodiging en onder leiding van den heer H. Pollema, burgemeester van Lemsterland, heeft een bespreking der ge meentebesturen plaats gehad, en is een adres aan regeering en Zuiderzeeraad ver zonden. Kapelle. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag voor de eerste maal in 1930 in voltallige zitting bijeen. De voorzitter heet de leden en Secre taris hartelijk welkom en hoopt dat 1930 in beroep of bedrijf gunstig mag zijn. Voor rampen en onheilen werden wij in 1929 bewaard. Wel dreigde een 300 H.A. van de vruchtbaarste gronden verloren te gaan, door verzakking van den Zee dijk aan den Calimateuzen Willem Anna- polder te Biezelinge, doch met aller kracht en inspanning is het gelukt dit t^ behouden. De landbouw en tuinbouw was minder goed te noemen, de aardbei en uitgezonderd. Hiervan waren de prij zen ongekend hoog. De bedrijven gaven bevredigende uitkomsten, de groentendro- gerij steeg geweldig. Werkloosheid kwam niet voor. Wat de financiën betreft deze gingen in stijgende lijn. Vele verbeterin gen werden aangebracht, zoodat geen ver mindering maar wel verhooging van be lasting staat te wachten. Verschillende straten werden beklinkerd en opnieuw verlegd, een nieuw postkantoor voor Ka pelle en Biezelinge verrees. Een onder- grondsche telefoonkabel werd gelegd, zoo* Binnenland. De moeilijkheden met die Coöp. Suikerfa briek Zeeland. Nederlandsch schip gezonken.. Twee main verdronken. Stukken v-oor de Prov. Staten van Ze-e land. Buitenland. De werkloosheid in Engeland. Het aantal moorden in Amerika. Winterweer in bet Noorden. De Paus tegen Sovjet-Rusland. dat de palen verdwenen, Een brandvrije kluis werd gebouwd. Met toeslag der ge meente verkregen ook de bewoners aan den Dijkwelschen zandweg aansluiting met de waterleiding, wat mede bevorder de nieuwbouw aldaar. De beide Bewaar scholen ontvingen meerder subsidie. Het B. A. zegde toe de helft van de kosten te willen dragen in de verpleging van armlastige krankzinnigen. Besloten werd tot electrificatie met ondergrondschen ka bel. 22 nieuwe woningen werden gebouwd het aantal inwoners steeg van 2706 tot 2751. De kassencultuur nam met 850 M2. oppervlakte toe. 44 vergaderingen werden door B. en W. gehouden en 11 door den raad. Weth. Zegers beantwoordde deze rede en hoopte, dat de geuite wenschen in ver vulling mochten treden. Dhr v. d. Graaff dankt voor den goeden toon, die te be luisteren was. Dhr J. Zaanen berichtte zijn benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te aanvaarden. Goedkeu ring van Ged. Staten van de onderhand- sche verhuring van het postkantoor en woning. Door hetzelfde college werd aan gedrongen op zorg voor de brandweer. B. en W. te Goes berichten onderhande lingen te willen voeren inzake gasvoor- ziening. Ged. Staten bewilligden hierin, mits passende in het kader der centrale voorziening. Het B. A. beantwoordde het rapport van de Commissie tot nazien van de reke ning 1928 (zie hierover het afzonderlijke bericht). De Commissie tot wering van schoolver zuim bood haar jaarverslag aan. De voorz, deelt mee. dat voor een goed vergaderlokaal voor de Commissie is zorg gedragen. B, en W. besloten de aanvrage van het bestuur van de Chr. school in te willigen om twee borden te plaatsen aan het be gin van de school voor autobestuurders enz. ter waarschuwing, waarop staat school. De voorz. deelt verder mee, dat aan de bestrijding van den bastaardsatijn- vlinder volle aandacht is gewijd. De daar toe bestemde circulaires zijn verzonden. Dhr A. Gyzel te Biezelinge werd alsnog niet bereid gevonden de vastgestelde f5 per jaar te betalen voor ingebruikneming gemeentegrond. Het verzoek van de Landarbeidersveree- niging „Eigen Erf" om een voorschot in gevolge de Landarbeiderswet tot verkrij ging van grond gelegen in Pauwkens- hoek tot een bedrag van f 6608 voor 1 H.A. 10 c.A. werd niet ingewilligd. B. en W. kwam de prijs te hoog voor. Wel durf de men hier op ingaan indien de prijs kwam op f 5000. De heeren van Wingen en Fraanje waren voor voteering. Gewe zen werd door beiden op dure woningen, die veelal betrokken moeten worden, zon der grond. De waarde van den grond is hier veel meer dan in andere streken. Bij stemming stemden beiden voor, de andere leden tegen. Reclame's hondenbelasting. Ingewilligd werden de verzoeken van de heeren J. Klap, J. Tanis en N. de Regt voor een half jaar ontheffing in den aanslag, af gewezen die van de Wed. Van Driel en F. de Nooyer. Adres oud-leerlingen van den Tuin- bouwcursus Kapelle. Verzocht werd om meerder en beter toezicht tot bcscher-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1