Pijnlijke Spieren? LINIMENT Het Vrouwenhoekje. Wetenschap en Kunst Voor huis en hof. Het Zeeuwsche hoekje. Dammen. DOODT PIJN Zon- en Maaneclipsen In 1930. In 1930 zullen twee zons- en twee maansverduisteringen plaats hebben. 1. Een gedeeltelijke maaneclips op 13 April, in Nederland onzichtbaar. Grootte der eclips is 0.111 der maansmiddellijn. 2. Een centrale zoneclips op 28 April in Nederland onzichtbaar. De centrale lijn loopt van even boven San Francisco tot Labrador over Noord-Amorika. In Califor- nië wcrdt de eclips even totaal, voor de rest is zij ringvormig. 3. Een gedeeltelijke maaneclips op 7 October, tusschen 19 u. 6 min. en 19 u. 47 min., in Nederland zichtbaar. Slechts een veertigste der maanmiddellijn wordt verduisterd. 4. Een totale zoneclips op 21—22 Oc tober. De zóne der totaliteit valt geheel binnen de Stille Zuidzee; de grootste duur der totaliteit is 1 min. 55 sec. Een nieuw geneesmiddel tegen Rheumathiek? Men meldt uit Weenen aan de N.' R. Crl., dat men, te oordeelen naar e©n mededeeling van een der geneeskundi gen aldaar, in Oostenrijk met bijzonder succes ook bij ernstige ziektegevallen (speciaal rheumaliek) een door een ze kere Geise bereid geneesmiddel genaamd Causyth heelt toegepast en dit -thans bin nenkort door een der bekendste Neder- landsche pharmaceulische importeurs ook in ons land zal worden ingevoerd. Deze mededeeling is inderdaad juist. Causyth is een combinatie van een „prikkelmid del" (het Duitsche woord „Reizkörper" is feitelijk onvertaalbaar) met een pijnstil lend middel. Scheikundig is het een cy- clohexatrienpyridine-sullonzure pyrazolon- verbinding die in den vorm van tablet ten door de Oesterreischische Heilmittel- stelle bereid wordt. Het wordt aanbe volen voor de causale-symptomatisehe be handeling van rheumatische aandoenin gen, ischias, migraine, kiespijn, influenza en dergelijke, waarbij het niet alleen tij delijk de pijn zou verlichten maar ook de abnormale prikkelbaarheid der zieke cellen tot normale verhoudingen zou te rugbrengen. Nadere bijzonderheden en literatuur staan op het oogenblik niet ten dienste, zoodat zal mo-eten worden afge wacht of dit middel Inderdaad waarde heeft. Kaapsche Bollen. Vallota purpurea. De Vallota purpurea is een der fraaiste bolgewassen, als kamerplant uitstekend ge schikt. Dat deze plant bij- de massa niet zoo populair is, moet wel op rekening van onbekendheid worden geschreven, hoewel het reeds lang een oude bekende is. De Vallota purpurea heeft als vaderland Zuid-Afrika, haar naam is ontleend aan Peirre Vallot, Fransch botanicus, en indien we de plant behoorlijk verzorgen, onthaald ze ons ieder jaar op schitterende, oranje roods bloemen. De plant verlangt een vo-ed- zame bladgrond, vermengd met scherp zand. Er bestaan verschillende goede grondmelngt- sels en men kan haa.r kweeken. in oen mengsel bestaande uit 1 deel kleigrond., 1 deel blad- grond, 1 deel oude verteerde mest en 1 deel scherp zand. Hebben we niet de beschikking over mest, dan kunnen we ook nemen D/z deel tuingrond, li/3 deel turfmolm en 1 deel scherp zand. Een groot voordeel van de Vallota purpurea is, dat we ze niet ieder jaar behoeven te verpotten (de tijd hiervoor is Maart), doch dat we ze gerust een jaar of drie in den- zelfden pot kunnen laten staan. De standplaats moet zoo zonnig mogelijk zijn, zoowel in den winter als 's zomers. De bladeren, 8 k 10, komen waaiervormig uit dan bol te voor schijn en zijn diep donkergroen van kleur- De bloeiperiode valt in JuliAugustus. De bloemstengel breekt terzijde van het hart der plant door en groeit uit tot een krachtige steel, gekroond door 4 a 6 groote vlammend oranjeroode bloemen, met goudgele meeldra- Over Niouwjaarsredevoeringen in hel algemeen en die van den Rillandschen burgemeester in het bijzonder. De Staat als grond eigenaar. We hebben weer de maand der Nieuw jaarsredevoeringen achter den rug, ja er worden er zelfs in Februari nog wel af gestoken. Het aantal burgemeesters, dat zich beperkt tot het uitspreken van e©n soberen Nieuwjaarswensch in de eerste Raadsvergadering van het jaar, wordt steeds kleiner. Vele burgemeesters van stad en dorp hebben van te voren een plechtige, vaak niet korte, meestal pro zaïsche, maar zelfs nu en dan iet-wat lyrische speech op papier gezet en spre ken die voor de vroede vaderen ojt bur- gervaderlijken toon uit. Of er veel heil steekt in deze gewoonte, waag ik niet uit te maken. Nieuws wordt er meestal niet verteld. Ea de samen vatting vair alle door den Raad genomen fce-sluiten en vanwege de gemeente uit gevoerde werken, alsmede bevolkings-cij- fers enz. vindt men later ook wel in het gemeenteverslag. Ook heb ik wel eens gemeend te kunnen waarnemen, dat al thans in enkele Gemeenteraden, voor de Nieuwjaarsrede de belangstelling der Raadsleden niet zoe buitengewoon groot bljjkt te zijn. A«*. D. Usmw rij* van tamelijk langen duur, terwijl krachtige bollen 2 k 3 bloem stengels na elkaar kunnen voortbrengen. Mein hoort wel eens klachten over het slechte bloeien, doch daar kan men met eenvoudige middelen heel wat aan doen. Geef de plant in 't laatst van Juni matig water, alleen dan als de grond tamelijk droog is. De behan deling duurt 2 èt 3 weken en als men dan weer volop water geeft, breekt de bloemsten gel spoedig door. Men kan de Vallota in den zomer naar den tuin overbrengen, op een zonnige plaats, doch dit laatste is geen gebiedende eisch. Ze laat zich uitstekend in. de vensterbank kweeken. De potten moeten niet te groot genomen worden; een geraniumpot is voor een bloeien de bol ruim voldoende. Heeft men eenmaal een volgroeid exemplaar, dan kan men vrij gemakkelijk nieuwe plantjes opkweeken van de jonge bolletjes, door de oude bol afgezet. Deze jonge bolletjes laten we aan de oude bol zitten, tot ze een paar blaadjes gevormd hebben. Dan worden ze van dan ouden bol genomen en zelfstandig in kleine stek-potjes in zandige aarde opgekweekt. Gedurende den groei en bloei is de plant zeer dankbaar voor gieren met een aftrek sel van koemest (eens per week) en ruim water. Na het blo<eien ban het gieten reeds worden verminderd, terwijl in den winter de plant het best overwintert in een vorstvrij vertrek. Vanzelfsprekend wordt dan het gieten tot het strikt noodige beperkt. Bij het planten der bol moeten we er voor zorgen, dat de nals der bol goed boven den grond uitsteekt. Moeten we in Maart tot verpotten overgaan, dan moet zulks met de noodige voorziet 'gheid geschieden, teneinde beschadiging der wortels to voo, komen. De Vallota vormt een vrij zwaar worteikluwen, dicht langs den rand der pot liggende, zoo- dat het gevaar van beschadiging lang niet denkbeeldig is. Rauwe spijs als bijvoeding. Tegenwoordig wordt een streven merk baar, om zich te voeden met rauwe spij zen. Er wordt heel wat reclame voor ge maakt. Zooals heel vaak het geval is, heeft ook deze voedingsmethode haar voor- en nadeel en. Wie niet overdrijft, zal zich best be vinden bij het gebruik van komkommer en salade, verscbe vruchten, noten, e.d., wanneer hij daarnaast ten minste het ge kookte voedsel in eere houdt. Onze maag is er bepaald niet op ingericht, louter rauwe spijzen tot zich te nemen en 'tHol- landsche klimaat ook niet. Bovendien la ten vele voedingsmiddelen zich piet on gekookt nuttigen. Een rauw ei dat gaat, maar rauw vleesch eten kan enkel maar liefhebberij' van wilde stammen zijin. Aardappels zijn, ook al om hun samen stelling, onmogelijk rauw te nuttigen en omgeroost koren of niet tot brood be reid graan zal voor ons waarlijk geen lekkernij zijn. Afwisseling in de prijzen is altijd zeer aan te bevelen, maar een plotselinge over gang kan bedenkelijke gevolgen hebben. Laten we alleen in zoover tot de na tuurlijke leefwijze terugkeeren, dat we een te veel aan suiker en lekkernijen, een overvloedig gebruik van conserven en sterk gekruide vleeschsoorten vermijden, om er voor in de plaats te nemen groo- ter hoeveelheid appels en sinaasappelen, bananen en tomaten, salade en noten, 's zomers, als ze voorhanden zijn, natuur lijk ook meloenen en verschillende bes- vi uchten. 'tZal lichaam en geest ten goede ko men. Enkele recepten. Cake van zelfrijzend bakmeel, IV4 ons bloem; l1/* ons boter; I1/4 ons suiker; 3 eieren; geraspte schil van 1/2 citroen; wat zout. Bereiding: Roer de boter tot room, veeg de suiker toe, wat zout, de geraspte citroenschil en één voor één de eieren. Roer deze massa lang en luchtig. Voeg het gezeefde zelfrijzende bakmeel vlug in een paar slagen toe. Zorg, dat een vorm klaar staat. Smeer dezen in met boter en bestrooi hem met wat bloem. Doe het deeg er in, zóó Een enkele maal echter zegt een bur gemeester in zijn Nieuwjaarsrede wel eens iets interessants. N De burgemeester van Rilland-Bath b.v. cl-ie vorig jaar moest constateeren, dat zijn gemeente zoo sterk in bevolking was verminderd, wees toen op de groote na- deelen van het eenzijdig grootgrondbezit, die zich daar bijzonder sterk doen gevoe len en op de stelselmatige sabotage der Landarbeiderswei door grondeigenaars en rentmeesters. En in zijn Nieuwjaarsrede van dit jaar, (waarin nogmaals gewag moest worden gemaakt van een niet onbelangrijke be volkingsvermindering) heeft dezcl de bur gemeester weer op een feit, dat zeker de aandacht verdient, gewezen. Volgens hem maakt het een pijnlijken indruk, dat de Staat zich als grondeige naar niet van een betere zijde doet kennen. Op 15 November van dit jaar eindigt n.l. de pachttermijn van de aan den Staat toebehoorende gronden in den Kreekrakpolder. Daarom werd reeds in 1929 'onderhandeld over bet weder im- pachten dier gronden. Te betreuren is het echter, dat van Staatswege blijkbaar de bedoeling voorzat, de buitensporige pachtprijzen, welke eenige jaren geleden bij openbare verpachting in wilden wed ijver werden opgedreven en die loopen tot f S00 per bunder, ook voor de toe komst te bestendigen. Voor de pachters beteekent dit, zoo zoi dat het ia 't midden wat laager is da* aan de kanten, omdat dé cake in 't midden het sterkste rijst. Bak de cake in een matig, warmen oven, gedurende plm. 1 uur goed bruin en gaar. Gehakt (voor 4 personen). 2 ons rundergehakt, 2 ons varkensgehakt, 1 dikke snede oud brood, 1/2 lepel zout, peper, nootmuskaat, 4 lepels vet of bo ter of van beide de helft. Week het brood in wat kakend waiter, druk het daarna goed uit. Voeg zout, pe per, nootmuskaat aan het vleesch toe. Vermeng alles tot een gelijke massa; proef deze of ze goed van smaak is. Maak er oen of meerdere ballen van. Haal deze op eiem bord door bloem of paneermeel (tegien het stuk gaan tijdens het bakken). Maak het vet blauw-dampend of de bO' ter lichtbruin in een ijzeren pan. Wentel het vleesch er aan alle kanten in. Braad het daarna aan alle kanten mooi bruin. Maak de jus aan met wat wat water en Jaat het gehakt dichtgedekt zoo drie kwartier voor groote, een half uur voor kleine ballen nastoven. Eenige wenken. Roet in den schoorsteen ver drijft men wel door het verbranden van aardappelschillen, maar nog beter is ci troenschillen te nemen. Wij kunnen zelf zorgen den heerlij ken geur der dennenbosschen in onze kamers te hebben. Daartoe is het vol doende een kom of ander geschikt voor werp te vullen met een liter kokend water en daarin druppelsgewijs een lepel vol es sence van terpentijn te gietep. De verkwikkende lucht van dennenaal- den zal zich weldra Boor het vertrek verspreiden en door deze bewerking een paar keeren per dag te herhalen, zal men tevens ziektekiemen dooden. Het middel is ook zeer goed voor borstlijders en niet duur. Hoe een piano te bederven. Onze lezeressen, die een piano bezit ten, moeten die nimmer tegen een bui tenmuur plaatsen en evenmin in de nabij heid van een brandende kachel. Het bovenblad van de piano mag niet werden belast (ten minste niet te zwaar I) mot muziekboeken of foto's in lijst, ook niet mot gevulde bloemenvazen. Dit laat ste moet bovendien worden vermeden, om mogelijke kringen of watervlekken te voor komen. Wanneer er niet gespeeld wordt, blijL ve als regel de klep gesloten. Wil men van tijd tot tijd de toetsen aan 't licht blootstellen, om geel worden 'te beletten, dan doe men dat, als er in 4e kamer niet gestoft of gewerkt en ook weinig heen en weer geloopea wordt. De piano moet liefst nooit met was worden geboend, de glans blijft behou den, wanneer men het hout iedere week wrijft met ©en ouden zijden lap. Krassen of vlekken late men verwijde ren door een meubelmaker. Schoonmaken van bruine schoenen. Een lezeres schrijft aan het Hbld. Telkens als dat noodig blijkt, maak ik vcor dat schoonmaken een mengseltje van drie eetlepels rauwe melk en één eetlepel terpentijn, met welke vloeistof, die good geschud moet worden vóór bet gebruik, ik de te reinigen schoenen af- wasch. Dat afwasscben bestaat in het stevig afwrijven met een doekje, dat in de vloeistof gedoopt is. Met een schoenen doek droog i'k ze na, waarna ik de schoe nen eerst insmeer met goede bruine cream of polish, om ze later (ik zet ze namelijk eerst een poosje zóó weg) met een flanel len lap op te poetsen, totdat ze mooi glanzend zijh. Voor die laatste bewer king kan men ook een fluweelen kussentje gébruiken. Met genoegen constateer jk altijd, hoe veel beter verzorgd de schoenen van mijn kinderen er uitzien dan die van de meeste kameraadjes. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. de burgemeester, harde .inspanning zon der eenig uitzicht op een rendabel bedrijf en voor de gronden beteekent dit roof bouw. Beter ware het, dat het Rijk besloot tol verkoop der bedoelde gronden met vcerkeur aan de tegenwoordige pachters en tot toepassing van de Landarbeiders- wet op een deel der gronden. Het betreft dus hier een van die vele gevallen, waarin de pachters zich een strop gepacht hebben. Het zal wel gegaan zijn bij de eerste publieke verpachting der bedoelde gronden, zooals de Rilland- sche burgemeester het zei: een opdrijven der pachtsommen in wilden wedijver. Men zit dan later en vooral in een tijd, als we nu beleven, waarin de prijzen onge kend laag zijn, met „de gebaldten peren". De betrokkenen moéten dan ook, gelijk meerdere van hun mede-landbouwers, als ze eerlijk zijn, beginnen met zichzelf de schuld te- ge-ven. Wie koo-pt of pacht tegon een bedrag, waarvan ieder, die maar eenigszins met den landbouw op de hoog te is, terstond zegt, dat het dwaasheid is, is toch zelf in de eerste plaats de schul dige. Maar nu gaat het over een her ver pachting. De pachters hebben er zes jaar lang den grond bewerkt, dezen nieuwen pol der in cultuur gebraeht en hun bedrjjf ge ëxploiteerd. Moet men deze menschen Wanneer de gewrichten stram zijn en de spieren pijn doen kunt gij U door Sloan's Lini ment verlichting en welbe hagen verzekeren. Brengt het eenvoudig lichtelijk aan op de Verkrijgbaar bij alle pijnlijke plek. Het liniment dringt van zelf door, brengt de pijn tot bedaren, maakt een eind aan bloedaandrang en doet alle sporen van stramheid en pijn snel verdwijnen. Apotheker, en Drogisten. Oplossing probleem No. 126. Auteur J. Daane, Zoutelande. Stand. Zw. 7 sch. op; 7 tot 10, 25, 26, 36, dam op 12. Wit 10 sch. op: 18, 19, 22, 23, 27, 29, 30, 31, 37 en 43. Oplossing. Wit: 19—14 27—22 22X4 4X31 31—36 36X40. Zw. 10X17 12X48 36X27 25X34 48X31. Oplossing probleem No. 127. Auteur: A. de Graag, Heusden. Stand. Zw. 9 sch. op: 11, 12, 20, 21, 23, 24, 27, 28 en 33. Wit 9 sch. op: 32, 35, 36, 37, 39, 42 tot 45. Oplossing. Wit: 42—38 39—33 36X29 45X43 35-30. Zw.: 33X31 27X40 28X39 24X33. Oplossing probleem No. 128. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zw. 12 sch. op: 3, 6, 8, 11, 14, 18, 19, 23, 24, 25, 29, 36. Wit 10 sch. op: 21, 26, 27, 30, 31, 32, 34, 40, 42 en 47. Oplossing. Wit: 21—17 34—30 26-21 21—17 27—22 42X2 2X18. Zw.: 24X44 11X22 25X34 22X11 36X38 18X27. Oplossing probleem No. 129. Auteur: P. Kleute Jr, Den Haag. Stand. Zw. 7 sch. op: 7, 15, 18, 19, 20, 26 en 36. Wit 7 sch. op: 16, 17, 21, 33, 39, 41, 45. Oplossing. Wit: 17—12 40-34 16—11 11X24 45X12. Zw.: 26X8 36X47 47X40 20x29. Goede oplossingen. Ontvangen van: J. Daane (alle nos), te Zoutelande; A. Verhage (alle nos) en P. de Visser (allo nos) te Aatekerke; P. Boo ne (alle nos) te Nieuwdorp en D. de Hullu (alle nos) te Oostburg. Probleem No. 131. Auteur: J. Daane, Zoutelande. 1 2 S 4 6 47 48 49 50 Zw. 8 sch. op: 10, 13, 14, 20, 24, 26, 31 en 45. Wit 8 sch. op: 25, 28, 29, 32, 34, 40, 42 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. nu geheel gelijkstellen met eventueel© nieuwe liefhebbers? Neen, zegt de Staat. En daarom luidt een der voorwaarden „Voor het eindigen van de pacht zul len de pachters, die naar het oordeel van den Minister van Financiën hun per- ceelen naar den eisch van goede cul tuur hebben behandeld, in de gelegen heid worden gesteld om hun verpachte peioeelen tegen een door dien Minister Ie bepalen pachtsom en onder nader vast te stellen voorwaarden wederom voor 2es jaren in te pachten." De Minister moet dus beginnen met een pachtsom te bepalen. Hoe heeft Z. Ex. dat gedaan? Vermoedelijk heeft de Ingenieur der Domeinen, onder wien de Kreekrakgron- den ressorteeren, hierin geheel zelfstan dig gehandeld, althans geadviseerd, met het resultaat, dat de pachten vrijwel onge wijzigd zijn gebleven. Een enkele is iets verhoogd of verlaagd. Terwijl dus over bet pachtvraagstuk zoo ontzaglijk veel is geschreven en gespro ken, terwijl wetsontwerpen dienaangaande zijn ingediend, gaat de Staat zelf te werk naar een metbode, die de meest geraffi neerde grondeigenaar-pachtersuitbuiter hem niet zou verbeteren. Van een raadplegen van erkende des kundigen of pachtbureaux geen sprake] Nog erger: de paehters, die unaniem omdat ze het aan den lijve gevoeld hebben de voorgestelde pachten veel Cursus voor beginners. XVIII. Voordat wij beginnen aan het positie spel moeten de lezers volkomen op de hoogte zijn met de meest voorkomende standen. Alle bevatten een opsluiting aan den rechtervleugel. Men trachte eerst de oplossingen zelf te vinden en vooral zonder de stukken aan te raken. Dat mag in de partij ook niet. Het stuk, dat men aanraakt moet ook gespeeld worden. Dus niet probeeren! 47 48 49 50 Zwart begint en maakt dam. No. 2. 1 2 3 4 5 16 26 36 46 47 48 49 50 Wit begint en wint twee stukken. No. 3. 1 2 3 4 6 15 25 35 45 47 48 49 50 Hoe behaalt wit voordeel? De oplossingen staan aan het eind van de rubriek. No. 1. Zwart: 23—29 25X34 24X31 19x46. No. 2. Wit: 28—22 26X17 34—29 32X12 27X20 44—39. No. 3. Wit: 28—22 26X17 34—30 40X29 38X29 32X25. te hoog vonden, deden hierover hun be klag bij den Minister van Financiën, en verzochten bij schrijven van Augustus 1929 een taxatie door bevoegde personen of bureaux. Bijna een half jaar later hebben ze nog geen antwoord ontvangen. Zij staan nu voor eigenaardige moeilijkheden. Immers, als de zaken eens zulk een loop nemen, dat dit jaar hun laatste pacht jaar wordt, dan moeten zij zich onder werpen aan tal van bezwarende bepalin gen in de pachtvoorwaarden. Dan moeten zij ongehoord groote hoeveelheden kunst mest uitstrooien en zijn zij in de keuze van de te zaaien gewassen niet vrij. De tijd dringt ende pachters kunnen hun teeltplan niet opmaken! Als de Staat straks in het Zuiderzee gebied een even humane grondeigenaar blijkt te zijn als in den Kreekrakpolder, dan ziet het er voor de pachters niet best uit. Dan wordt het zeker dringend nood zakelijk, dat bet Parlement spoedig de pachtwetten aanneemt, teneinde daar mede allereerst den Staat zelf een wei nig aan banden te leggen. Zoo kan een Nieuwjaarsrede van een burgemeester nog tot gevolg hebben, dat de aandacht op een misstand als deze wordt gevestigd. Den Rillandschen burgemeester zij dank gebracht, dat hij deze zaak ter spra ke bracht. LUCTOR.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6