DEZEEDW TWEEDE BLAD HET ADRES A. WIL KING KLIERZIEKTE - Wat er deze week voorviel FEUILLETON Niet door eigen kracht Berlijnsche Brieven. Kerknieuws. (Wordt vervolgd.) is een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts,schrijft in zijn brochure: „Wen ken en raadgevingen bi; de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevat van ge- neesheeren en genezen patiënten, wordt U op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharrn. Ond. Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen, Alkmaarsche- straat D 9. 959 VAN ZATERDAG 8 FEBR. 1930. No. 110. Er is dan nu toch eindelijk van regeeringg- wege een eerste stap gedaan om het dans- kwaad, dat reeds zoo diep is ingevreten, tegen te gaan. Een commissie is benoemd, die den Minister ran Justitie zal hebben te ndviseeren, welke taak de Overheid hier heeft. Moge deze poging tot een spoedige daad leiden I Hoe moer we om ons heen zien, des te meer treft het ons, dat tal van zonden zoo diep in het leven van ons volk ingrijpen. Steeds meer openbaren zich de gevolgen van slechte films, boeken, enz. Ook in de afgeloo- pen week waren berichten over oplichterijen, vervalschingen, roofovervallen, enz. schering: en inslag. Ook uit het buitenland kwamen verschillende berichten, die ons tot diepen ernst stemmen. Denk slechts aan den droeven burgeroorlog in China, aan den aanslag op den president van Mexico, aan den opstand in Albanië en aan de vreeselijke Christen-vervolgingen in Rusland. Het is speciaal om laatstgenoemd feit, dat de classis 's-Gravenhage dcjr Geref. Kerken voor deze kerken een bidstond heeft uitge schreven en wel tegen Zondag 23 Februari in den morgendienst. Dit besluit zal zeker worden toegejuicht. Het is immers de taak der Christenheid, om te letten op de teekenen der tijden en de nooden der menschheid onzen Hemelschen Vader voor te leggetn. Ook op economisch gebied is het lang niet overal gunstig gesteld. Lazen wij niet van toenemende of althans weinig afnemende werkloosheid in Engeland, Duitschlamd, Oost lenrijk, ja zelfs in Canada? Ook is het noodig, dat wij acht geven op de geweldige activiteit, die de commu nisten den laatsten tijd, vooral in Duitsch- land, onze Oostelijke buurstaat, ontplooien. Het lijkt wel, dat wij hier te doen hebben met een doelbewuste actie, om de revolutie te ontketenen. Steeds heeft Moskou een be- geerig oog op het Duitsche rijk geslagen en het schijnt, dat de bolschewistische bewind voerders het oogenblik gekomen achten om weer een kans te wagen. Ook op dèn Balkan, in onze Oost en in China zijn duidelijk de symptomen van de communistische actie waar te nemen, zoodat de uiterste waakzaamheid geboden is. Van de Londensche vloot-conferantie is wei nig meer te vertellen, dan dat de zeemogend heden het omtrent de hoofdpunten nog lang niet eens zijn. Men is nu vol verwachting voor de a.s. Dinsdag te houden zitting en hoopt men zoover te komen, dat na 3 H weken arbeid da agenda zal kunnen worden opgemaakt! DE VERBETERING VAN DE RIJKS WEGEN. In een adres aan den minister van waterstaat wijzen de besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. op de wenschelijkheid van een sneller tempo van uitvoering van de wegenverbetering. Bij de behandeling van de begrooting van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1927 heeft de minister van financiën toe gezegd, dat bij de uitvoering van het Rijkswegenplan zou kunnen worden ver werkt wat technisch en economisch, d.w.z. zonder opdrijving der prijzen, mogelijk zou zijn en dat, voor zoover de hiertoe noodige bedragen hooger mochten zijn dan de bijdrage, welke het rijk uit het wegenfonds ontvangt ten behoeve van het Rijkswegenplan, dit verschil als voor schot uit de rijkskas aan het wegenfonds zou worden verstrekt. Bij de sindsdien verschenen begrootin gen van het wegenfonds is ook steeds met die toezegging rekening gehouden. In de Wegenfondsbegrooting voor 1927 waren de uitgaven geraamd op ruim f 15 millioen en de inkomsten op rond 13 mil- lioen, zoodat een voorschot van f 2 mil lioen zou noodig zijn, doch in werkelijk heid hebben de inkomsten zoowel als de uitgaven omstreeks f 15^ millioen be- loopen In 1928 waren de uitgaven geraamd op door Annie Lucas 6.) o HOOFDSTUK VI. „O, vader, wat-möeten wijl beginnen?" was Margaret's onwillekeurige uitroep. Zijb woorden zeiden haar slechts, wat ioeds duidelijk genoeg te zien was, dat hij! een zware ziekte onder de leden had, maar zijd blik en de toon zijher stem vervulden haar met een onbeschrijlflijken angst. „Gij moet goed voor mij1 zorgen, mij verplegen, en alles doen. wat Dokter Charlton u zeggen zal," antwoordde hij', zijn best doende om opgeruimd te spre ken. „Dr Charlton! Hij: is zoo jong." „Maar hij heeft een goed hoofd op zijin schouders. Gijl kunt hem gerust vertrou wen. Hij heeft een buitengewoon helder inzicht voor iemand van zijn leeftijfd. In- diett hij ar nog een ander bij wil hebben, vend i 96 ié millieen an de inkomsten «9 rond f 17 millioen, en was gerekend op een voorschot van rond f 9% millioen, terwijl in werkelijkheid de uitgaven rond f 15 millioen en de inkomsten rond f 19 millioen hébben bedragen, zoodat dit jaar instede van een voorschot te eischen een batig saldo van rond f 4 millioen heeft opgeleverd. De voor 1929 geraamde bedragen wa ren in ronde cijfers resp. f 30 ka millioen en f 18 millioen, zoodat voor dat jaar een voorschot noodig zou zijn van f 12^ mil lioen, doch volgens de mededeelingen van den minister van waterstaat in de memo rie van antwoord betreffende de begroo ting van het wegenfonds voor 1930 zou naar de toen bekende gegevens in 1929 aan de wegen rond f 20 millioen worden verwerkt en ook voor dat jaar geen voor schot noodig zijn. Tenslotte is voor 1930 in ronde cijfems gerekend op f 25% millioen aan uitgaven en f 20 millioen aan inkomsten, zoodat een voorschot van 15% millioen noodig zou zijn. Aangezien er geen reden is om aan te nemen, dat de zaken zich dit jaar anders zullen ontwikkelen dan de vorige jaren, mag worden verwacht, dat ook in 1930 weder een belangrijk deel der toegezegde bedragen onverwerkt zal blijven, want het is een algemeen hekend feit, dat op aandrang van den minis te r van financiën bij het opmaken der begrooting voor 1930 zeer groote bedragen geschrapt z ij n, die zeker geheel of gedeeltelijk zou den kunnen worden verwerkt en dat de uitvoerders van enkele groote werken zelfs bepaald onthand zijn door het schrap pen van posten, die noodzakelijk zijn voor een regelmatige snelle voortzetting daar van. Verschillende van die werken zijn zelfs reeds aanbesteed, en de uitvoering daar van kan niet worden nagelaten, wat er toe leidt, dat andere werken, die thans op de begrooting van 1930 zijn gebracht, niet voor uitvoering in aanmerking kun nen komen en dat die begrooting dus fei telijk geheel wordt ontwricht. De besturen wijzen er voorts op, dat als motief voor het snoeien der begrooting zeker niet kan gelden, dat de grens van wat technisch en economisch kan worden verwerkt, reeds zou zijn 'bereikt, omdat er toch geen sprake van is, dat de Ne- ■derlandsche wegenbouwers niet meer dan tot dusver zouden kunnen verwerken zon der opdrijving der prijzen. Integendeel, juist door ben inplaats van kleine stuk jes weg groote trajecten ineens in uitvoe ring te geven zou veel meer en veel eco nomischer gewerkt kunnen worden. Aangezien er dus naar de meening van de besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. alle reden bestaat, om, inste de van de voor 1930 beschikbaar te stel len fondsen te beperken deze zoo ruim als maar eenigszins mogelijk is te verstrek ken, hebben deze in hun adres aan den minister van waterstaat dezen verzocht alsnog een ruim opgezette suppletoire be grooting van het wegenfonds voor 1930 aan de volksvertegenwoordiging te willen voorleggen. voor Manufacturen, Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST De Robinson der twintigste eeuw. De Fransche schrijver Alphomse Karr leefde honderd jaar geledeai in Parijs. Op een goe den dag overkwam ham- hetzelfde, wat iede- ren bewoner eener wereldstad wel eens over komt: hij was de oppervlakkigheid en het rumoer zat. -Hij wilde op een onbewoond eiland gaan wonen en rustte met, aleer hij' op de Seine een' met gras begroeid eilandje hetgeen noodig zou kunnen zijn, laat dan Fairfield roepen." „Was Allan maax thuis," zuchtte Mar garet. Er vertoonde zich een uitdrukking van bittere droefheid op het bleekie gelaat van den zieken man. „Arme Allan! arme jongen!" sprak hij als toit zich zelf, ,,'tzal voor hem het ergste wezen." „W,at?" vraagde Margaret in .angstige spanning. Haar vader antwoordde niet, maar zijln stoel naar de tafel trekkende, haalde hij het schrijfgereedschap, dat daarop stond, naar zich ;toe, en het hoofd op 'de hand geleund, schreef hij haastig eenige re gels Maar hoe weinig ook, toch kostten zij1 hein groote moeite. Toen hij er mee klaar was, deed hij! het papier in een cou vert, waarop hij den naam' van Allan schreef. „Draag hier zorg voor, Margaret," zei hij. „Geef den brief aan Allan, zoodra hij thuis komt, met mijn besten groet en m$n zegen." „Vader!" klonk het van Margaret's Lippen. 'tWas een angstige vragende uit- roeip. esMefct haê. Bis» Üoawefe hg étbseiS ses houten huisje en voelde zich overgelukkig. Maar op een morgen in dm herfst liep hij' tot zijn niet geringe ontzetting een met twee paaiden bespannen hooikar tegen het lijf eti op den bok zat een welgedane boer, dia al even verbaasd beek als Alphonse Karr. De dichter vroeg den boer, hoe hij dit onbe woonde eiland had ontdekt m jangs welken' weg ljjj met z'ijn kar was gekomen? De boer wees hem op een drogen zandbank, die alle jaren bij warm weer begaan en dus ook be reden kon worden. Het eilandje was zijn persoonlijk eigendom en hij kwam bet hooi inhalen. Den dicher bleef niets anders over, dan terug te koeren naar huis en heel Parijs had schik in den Robinson der negentiende eeuw. Dn beurt ia thana aan Berlijn, om te lachen on te praten over den Robinson der twfatig- »te eeuw. Daar echter de Spree geen gele genheid biedt tot soortgelijke avonturen, moest da man, om wien het hierbij gaat, zijn hól in den vreemde gaan zoeken. Ditmaal is het ook geen dichter, maar een doodgewone dokter, dr Friedriclh Karl Rilter van naam en de roman,, die zijn naam tot titel zal dragen, is gebaseerd op weten schappelijke nuchterheid. Door een expeditie van Amerikaansche on derzoekingsreizigers, welke van Chicago naar den Stillen Oceaan waren getogen, werden op een der Galapagoseilanden twee Europeeërs aangetroffen. Man en vrouw woonden har monisch in een houten hutje op het kleine Charles-eiland en bleken er rost het onge civiliseerde leven der inboorlingen volmaakt tevreden te zijn. De leider der espeditie, Eugene "Mao Do nald, zond vonktelegrammen naar Chicago en vandaar uit kwam ook Europa op de hoogte van de zonderlinge historie. Omgekeerd gaan thans van Berlijn mt te legrammen naar alle deelen der wereld, om iets naders over dr Ritter en diens onder nemende acoompagnatrioe te berichten. Hef zal dus, naar ik vermoed, niet lang meer duren, dat ook op het eenzame eiland op den Stillen Oceaan hartelijk gelachen wordt om de opschudding, welke dit avontuur te weegbracht. Berlijnsche vrienden teekenm dr Ritter als een origineel en eigenaardig karakter. Het laatst was hij werkzaam te Berlijn als prakti- kant in de hydrotherapeutische universiteits kliniek in de Monbijousitraat. Voorts werkte hij zelfstandig als geneesheer, tevens als tand arts in de Kalckreuthstrasse, waar hij' nog steeds een kamer aanhield. In datzelfde huis woont zijn collega, dr Graatz, voor wien hij vaak de practijk waarnam. Men is in medische kringen overtuigd, .dat dr Ritter zijn plan zorgvuldig overwogen en uitgewerkt heeft. Op de Wannsee leerde hij zeilen en daar hij wist hoe moeilijk tandziekten in het gebied van den equator behandeld kunnen worden, liet hij al zijn tanden uittrekken, om Juni 1929 met een valsch gebit op reis te gaan. Hij gaf zelf als motief zijner zwerftochten aan, dat hij psychologische studies wilde ma ken en vaststellen, hoe de verhouding tus- schen klimaat en natuurlijke voeding is. La ter wilde hij deze studie voor een promotie uitwerken. Dr Graatz kreeg den eersten tijd af en toe bericht, maar hoorde het laatste half jaar niets meer van zijn collega, zood'at nie mand wist, waar hij vertoefde. Pas door de ontdekking van Mac Donald werd men gewaar, dat dr Ritter nog tot de levenden behoort. Daar zijn vrouw voor de voedingsmethode van haar man niet veel voel de, leefden beiden gescheiden. De dame, die hem vergezelde, is de echtgenoote van een Berlijnsohen Studienrat, wiens echtgenoote als patiënt kennis maakte met dr Ritter. Deze vrouw voelde veel voor dr Ritier's opvattingen en liet haar gezin in den steek, om de ontdekkingsreis mee te maken. Beiden waren overtuigd van de wetenschappelijke be- teekenis der onderneming en men zal moeten afwachten, wat dienaangaande later gepubli ceerd wordt. Het Charles-eiland wordt slechts door en kele negers bewoond. Het eiland bezit een haven, Floriana ge naamd en zelfs een postkantoor, dat echter door niemand benut wordt. De temperatuur is tropisch, want de equator gaat er dwars over heen. De flora en fauna is er niet zeer omvangrijk. Men ziet er allerlei kaktussoor- ten, voorts verwilderde geiten, honden en katten, eertijds door andere toeristen achter gelaten. Voorts vindt men er reusachtige schildpadden, .waar 't woord Galaragas aan herinnert. Met een klein zeilschip werd de Stille Oceaan bevaren. Augustus '29 werd de equator bereikt en waarschijnlijk had men a!s bemanning een paar inboorlingen aan boord. Men neemt aan, dat hij later het „Mijn kind," sprak hiji, haar mot groote teederheid aanziende, „men weet nooit vooruit hoe zulk een ziekte kan afloopen. Ik zou u niet gaarne noodeloos veront rusten, maar ik mag u mijn vrees niet verzwijgen, dat ik zeer ernstig ziek zal worden. Evenwel, God kan mijl voor ulieden spaien; de afloop van deze beproeving is ini Zijln hand, bijl Hem zijln de uitgangeto des levens I De mogelijkheid bestaat dat ik weggenomen zal worden, maar, door dit te e-ifcennen, vergroot men het gevaar toch niet? „Neen; maar ach vader! 'tls te vree- selijk om aan te denken," en zijl vefborg het gelaat in de 'handen als om aetrï schrikbeeld af te weren. „En toch moet ik van u vergen er u een oogenblik in te verdiepen, daarna moiogt ge de gedachte van u afzetten, Dr Carlton laten halen, en doen, wat gij kunt om mij1 zoo spoedig mogelijk weer gezond te krijgen." Hij -deed zijn best om opgeruimd te spreken, maar zijn hart bloedde bijl de ge dachte aan de zware taak van zorg en verantwoordelijkheid, die zoo onver wacht op deze zwakke, jonge schouders soiu gelegd worden, Hij wilde hef meisje eefcae$je uiteend, <m tevgnsmiadele# in te halen en dat hij sedert dien aan zijn lot werd' overgelaten. Men krijgt uit de binnengeko men berichten allerminst den indruk, dat dit vrijwillige of geforoeerde isolement beiden on aangenaam was. Niettemin heeft de Ameri kaansche expeditie voor een jaar normale, althans voor ons gewone stervelingen normale levensmiddelen achtergelaten. Mijn vriend en collega Frank Kunzendorf, die onder den naam Frakun elke week een ondeugend gedichtje in de Deutsche Alige- meine Zeitung publiceert, neemt een loopje met dezen Robinson Crusoué der 20 eeuw. Hij zingt spottend Kurz, er wollte aua Berlin. In die Einsarokeit entfliehn. (Zu dom vorerwShnt en Sdhritt Nahro er eine Dame null) In «an ander Barlijnsah Wad zag ik roods een serie spotprentendr Ritter als nor maal huisvader in de Kalkreuhtstrassa; dr Ritter op de Wannsee ijverig aan 't zeilen dr Ritter bij den tandarts, om zich alle tanden uit te do>en trekken; dr Ritter met Frau Studienrat vlak voor het Charles-eiland, geestdriftig de handen in de lucht stekende! Berlijn, 3 Februari 1930. Kerkel ijk geschil te Dok- k u m. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland (Ned. Herv. Kerk) heeft eind beslissing gegeven in da békende zaak van het geschil tusschen den Ring van Dokkum en den Kerkeraad aldaar over de vaststelling van de predikbeurten tijdens do vacaturen in die gemeente. Dit bestuur heeft geconcludeerd, dat do Rinjg Dokkum recht heeft op het waar nemen van de in deze gemeente bij' het ontstaan dor tweede vacature bestaan heb bende predikbeurten en de reglementen den kerkeraad van Doikkum het recht niet toekennen, de rechten van den Ring inzake den tijd dezer predikbeurten te verkorten. Het besluit der ouderlingen en diakenen van Diofckum, waarbij1 dezen de vacature- beurten op 7 en 2 uur stellen, is, da.ar hot bij' afwezigheid en zonder toestem ming van den consulent genomen is, on wettig. Bijaldien wettig zou zulk een be sluit in strijd zijn mot art. 22 Regl. oi. d. Vac., volgens hetwelk de consulent binnen 5 dagen na het ontstaan der vacature aan den praetor een lijst der te vervullen predikbeurten zendt. Ten slotte zegt het prov. kerkbestuur van Gelderland in zijn stuk, dat een „zonder eenige beperking" door den ker keraad vaststellen van den tijd dar beur ten, gelijk het prov. kerkbestuur van Fries land voorstaat, leiden kan 'tot grenzelooze niet verontrusten met zij'n eigen sombere voorgevoelens, doch haar slechte enkele noodzakelijke dingen zeggen, die als het ergste mocht gebeuren, voor haar en voor Allan een erfenis van steun en troost zouden zijh. Maar hiji had zooveel te zeg gen, en de tijd was zoo kort, en zijn krachten waren zoo gering; want hiji ge voelde, dat zijn toestand elk oogenblik verergerde. „Gij moet de 'kamer van Allan zoo spoedig mogelijk voor mijl in orde ,laten maken," ging hiji voort, „die is het meest afgezonderd, en de kinderen moeten on middellijk uit het huis gestuurd worden. Zult giji daarvoor zorgen? Charlton zaJ zooveel mogelijk mijln patiënten overne men. Ik behoef u de zorg voor uw moeder niet op het hart te drukken. Deel haar een .en ander met de grootste voorzichtigheid mede, laat zij1 zich in 'gpen geval vermoeien, en bespaar haar zooveel in uw macht is alle onrust en angst. Margaret, mijn axm kind, gijl weet niet van hoeveel belang dat is." „Wat is er dan, vader?" fluisterde Mar garet met heesche stem. „Het hart van uw moeder is ernstig aangedaan; elke schok, elke opwinding kan oorzaak worden van een hevige be willekeur en moeilijkheden, daar toch de kerkeraad eener vacante gemeente alsdan den Ring op elk door hem gewild uur zou kunnen doen optreden, zonder hierbij re kening te houden met de belangen van predikanten, gemeenten en anuere vaca turen. Vereeniging tot versprei ding der Heilige Schrift. De Ver eeniging tot verspreiding der Heilige Schrift deelt mede, dat zij met het oog op de groote vraag, die er is naar Psalm boekjes voor arme kinderen op Chr. Scho len, Zondagsscholen en Evang. Vereeni- gingen een groote oplaag van deze boek jes ter perse heeft laten leggen. Zij stelt 50.000 van deze Psalmboekjes gratis voor bovengenoemde Scholen en Vereenigin- gen beschikbaar. Aanvraag-formulieren hiervoor zijn te verkrijgen: Keizersgracht 328, Amster dam. Kerkbouw. In de Donderdag ge bonden vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg werd na ampele bespreking aangenomen het voor stel van de Comm. van Beheer inzake verbouwing- van de Hofplein-kerk: lo. De zijgalerijen vervallen, terwijl de achtergalerij grooter wordt gemaald. (Het aantal plaatsen wordt daardoor 850); 2o. in plaats van. één ingang komen er twee; 3o. de kluis vervalt, terwijl de con sistorie vergroot wordt; éo. de verwarming wordt als in de Gastbuiskerk; 5o. de aanbesteding der Hofplein-kerk heeft plaats onder aannemers, die lid zijn van pen dar Gereformeerde Kerken in ons land. Over een nieuw orgel in de Hofplein- kerk zal nader worden gesproken. nauwdheid met doodelijken afloopi Het schijnt wreed, om u dit te zeggen, mijh kind, wreed om uw hart te bezwaren met zulk een droevig geheim, maar het ware nog erger u onder deze omstandig heden in onwetendheid te laten. Indien Allan hier was -geweest, zou ik het nooit gedaan hebben, maar hiji kan niet tijdig genoeg thuis zijln. Gij behoeft u echter niet noodeloos ongerust te maken. Deze toestand hooft al 'jaren geduurd, en er is thans geen grooter reden tot bezorgd heid, maar bij' het vooruitzicht van mijh ziekte is het noodig, dat iemand geheel op de- hoogte van haar toestand is, ten ©inde haar a.Ue aandoening te besparen." mm© Margaret I Het was of de jjrond ondei hare voeten wegzonk. Zijl begreep duidelijk hoe groot de bezorgdheid van haar vader moest wezen, want indien hjj den toestand niet zeer ernstig had ingezien, dan zou hiji er noodt toe geko men zijn haar deze mededeeling te doen Er volgden eenige oogenblikken van be nauwende stilte, maar zgl was te ontsteld en als het ware te verbijsterd om iets te kunnen zeggen. Eindelijk deed Dr. May- burn zichzelf geweld aan. Vele plaatsen in ons land, vooral Birabant en Limburg, worden bedreigd door een hoogst ernstige rupsenplaag. Bijna geen boom of struik, die niet mot de onheil spellende nesten is bezaaid. De gerheentebesturen hebben, de burgerij nadrukkelijk ge-wezen op de verplichting om de nesten te verdelgen. Een tuinder, bezig, door middel van, in petroleum gedrenkte sponzen, de nesten te verbranden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5