No. 110 Zaterdag 8 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Engelsche Heerenstoffen „H1LLESHÖG" Hendrikse Go's Bank N.V. Goes VAN DEN BOSCH Co. Ruwe Handen VOORMAR en ZOMERSEIZOEN 1930 EERSTE BLAD. HET DANSGEVAAR. J. DONNER-MEIJLER Birtenland. SUIKERBIETENZAAD Van origineel Zweedsch stamzaad geteeld in Nederland. „HILLESHOGZAAD" N.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad-M» Sarphatistraat 9 - Amsterdam ZAADHANDEL - TELEF. NO. 89 - GOES. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Rotterdamsciie Lloyd Vraaagt inlichtingen. Uit de Provincie. BURGGRAAF Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE STAM MET DE HOOGSTE SUIKEROPBRENGST PER HECTARE EN MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS! Verlang van Uw fabriek of Inkoopvereeniging VOOR INLICHTINGEN: Ruwe Huid-Schrale Lippefi AGENTSCHAP SIGAREN N.V. Zuid Ned. Sigarenhandel, v/h J. i. LAGAAY - Vlisslngen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.*— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiün: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen de regeering van voorlichting te dienen over de vraag, in hoeverre van Overheidswege met betrek king tot het dansen maatregelen dienen te worden genomen. De „Goesche Crt" is over dezen maat regel slecht te spreken. Zij ziet hier een beperking van de „vrijheid", tracht deze „officieele netheid" bespottelijk te maken en troost voorts de liefhebbers van de danssport door er op te wijzen, dat de verbindingen met het buitenland steeds beter worden, zoodat men daar kan vin den wat men hier mist. Wanneer wij hierover iets zeggen, dan krijgen wij natuurlijk naar het hoofd, wat ook van de bovengenoemde commissie ge zegd wordt, dat we niets van het dansen afweten, zoodat we het recht van mee spreken missen. Daarom is het misschien beter even 't woord te geven aan anderen, die wel tot oordeelen bevoegd zijn. Welnu: In 1926 schreef de heer Willy Bosboom, een bekend dansleeraar in „De Kunst": „Het wordt te erg. Ofschoon wij de Charleston in Nederland importeer den, zouden wij' thans niets liever wen- schen, dan dat er een verbod werd uit gevaardigd tegen charleston-excessen". Het liberale „Vaderland" voegde hier aan toe, dat er al veel eerder geprotes teerd had moeten worden en dat, als de menschheid blijk geeft niet zonder goede leiding te kunnen dansen, censuur uitgeoefend zou moeten worden. In hetzelfde jaar werd door „De Tele graaf" het oordeel van tal van vooraan staande personen gevraagd over het dans- verbod op Zondag door den burgemeester van Amsterdam. Onder de antwoorden was ook dat van Mr van 'Geuns te Amsterdam, die het dansverbod een uitstekende maat regel noemde. En Mevr. PothuisJSmit (Soc. Dem.) schreef te hopen, dat het verbod niet zou worden opgeheven, omdat dit zou betee- kenen: vermeerdering van de verzoeking om den vrijen dag door te brengen met een vermaak, dat tegenwoordig vrij- wel zinneloos en zelfs dikwijls immoreel is. Henri Borel, wien toch zeker nie mand van overdreven preutschheid zal verdenken, schreef kort daarna in het „Haagsche Maandblad" o.a.: De moderne dansen zijn voor den nog niet door dansmanie en psychose aange tasten enkeling van zulk een gruwe- lijken wansmaak en onnoemba re gemeenheid, dat het niet gemak kelijk is er over te schrijven zonder uit drukkingen te gebruiken, welke dezelfde menschen, die deze gemeenheden zonder een blosje op de wangen bedrijven, het schaamrood naar de wangen zouden ja gen en verontwaardigd zouden doen pro testeeren. „Het moet nu maar eens ronduit ge zegd worden: de moderne dansen zijn in den grond perverse bewegingen; al dat heenschuifelen en knikken en bibberen en draaien en quasie-gracieus likkebaarden en knoeien en wringen gaat naar verbo den daad toe". In 1928 schreef het dagelijksch bestuur der Federatie van Jeugdwerkbesturen te Haarlem aan den burgemeester o.m.: De ondergeteekenden zijn van oordeel, dat ook degenen, die tegen het dansen zelf geenerlei bezwaren zien en dit integendeel 'beschouwen als een on schuldig tijdverdrijf zonder zedelijke of maatschappelijke gevaren, in het instituut der openbare dansgelegenheden een mo gelijkheid zien, die allen, die het wel inee- nen met onze rijpere jeugd, met be zorgdheid vervult. Een verder: „Kweekplaats van misdaad en prosti tutie is het meerendeel der openbare dan cings tot een sociaal gevaar geworden. Niet alleen door de financieele eischen, die het geregeld bezoeken aan deze in richtingen stelt, maar bovenal door de ONTVANGEN uitgebreide collectie Voor Kleeding naar Maat GOES TELEF. 130 ïoJ sfeer, die er heerscht. Deze gevaren be staan gelijkelijk in de inrichtingen waar de bezoekers 'behooren tot de. meest wel gestelde groep der bevolking, als in de inrichtingen, waar de minder draag krachtige bevolkingsgroep tot de bezoe kers behoort". Wij kunnen in dit verband ook nog wijzen op het rapport, uitgebracht door de commissie inzake volksvermaken in op dracht van het Alg. Bestuur der Tucht- Unie, die geen kwaad ziet in het dansen op zichzelf en zelfs meent, dat er een ver edelende invloed van kan uitgaan, maar die niettemin uitspreekt, dat het veel vuldig bezoek der danszalen de zedelijke kracht verslapt, het verantwoordelijk heidsgevoel vermindert^ het idealisme van het huwelijk vernietigt, en de echtschei ding bevordert, waaraan tenslotte wordt toegevoegd, dat overheidsbemoeiing op dit punt noodzakelijk is. Als zoo de voorstanders van het dan sen spreken, dan is er zeker wel reden voor de Regeering om zich te dezer zake te laten voorlichten. Wij juichen het dan ook van harte toe, dat thans een commissie is ingesteld. Laat de „Goesche Crt." dan maar spot ten. Laat zij dan maar trachten het op treden van de Regeering belachelijk te maken! Wij hebben de zekerheid, dat zij niet vertolkt het gevoelen van zeer vele vrij zinnigen. Wij zijn overtuigd, dat de Regeering hier handelt in het belang van het volk, daar het thans heerschende dansgevaar beteekent een bedreiging van de Christe lijke grondslagen van ons volksleven. De godsdienstvervolging in Rusland. Volgens een mededeeling, van den voorzitter der Russische bfeschopssy- node aan den bisschop van Chelmford zijn sinds het uitbreken der bolschewis- tische revolutie 3 bisschoppen, 1560 geestelijken en over de 7000 monniken en nonnen zonder vorm van proces ge dood. Acht en veertig bisschoppen, 3700 geestelijken en 8000 monniken en non nen vertoeven nog in de Russische ge vangenissen. Ter leniging van nood. Rij'kspresident Hindenburg heeft, met het oog op den slechten ©economischen toestand, besloten dit jaar de gebruike lijke parlementaire avonden te laten ver vallen en bet hierdoor bespaarde be drag ter beschikking te stellen van de „Hindenburgspende", ter leniging van den nood onder de oorlogsslachtoffers en oor- loigsinvalieden. Ook de rijksregeering heeft een der gelijk besluit genomen en het bespaarde bedrag ter beschikking van de gemeente Berlijn gesteld om arme schoolkinderen van voedsel te voorzien. Loebe heeft eveneens de parlemen taire bieravonden voor dit ja.ar afge schaft en het geld, dat hiervoor zou worden uitgegeven, bestemd voor werk- loozen uit het Oosten, die reeds lang zonder werk zijn. Verkeersstaking te Berlijn? Naar Wolff uit Berlijn seint heerscht onder het personeel van de Berliner Ver- keihrsgesellschaft grootte opwinding. Het technische personeel klaagt erover, dat door de vermindering van bet aantal werklieden, het werk niet meer kan wor den afgedaan.. Gisterenavond heeft een drukbezochte vergadering plaats gehad; de stemming' was zeer opgewonden en reeds werd met het proclameeren van een verkeers staking te Berlijn gedreigd. Intusschen zal nog moeten blijken, of men hier met een spontane beweging te doen heeft of met communistische propaganda. Moordaanslag op den Braziliaanschen vice-president. Een telegram meldt, dat een moordaan slag is gepleegd op den vice-president der Braziliaansche republiek, Dr Mello Vi- anna, die ernstig werd gewond in den nek en het hoofd. Verscheidene personen zijn gedood of gewond. Volgens onbevestigde geruchten zou het na den aanslag tot een groote .schiet partij zijn gekomen, waarbij totaal vijf personen werden gedood, o.a. de secreta ris van Dr Vianna, en 15 personen ge wond. De vlootconferentie. Ten aanzien der kruisers stelt de Brit- sche regeering voor de tonnage-grens voor kruisers met 8 inch kanonnen op 10.000 ton te handhaven, gelijk deze in het ver drag van Washington is voorzien, en voor haar kleinere schepen op ongeveer 6000 of 7000 ton vast te stellen. De Britsche regeering stelt de afschaf fing der duikboot voor. Wanneer men het hier niet over eens kan worden, zal de Britsche regeering voorstellen voorleggen, welke de duikbooten streng tet verdedi gingsbehoeften 'beperken. Vóór Maandag zijn geen officieele bij eenkomsten vastgesteld. Dan zal de eer ste commissie 'bijeenkomen ter hervatting van haar beraadslagingen over de ver schillende methoden ter vaststelling der tonnage. Korte berichten. Hot Enige) scbe Lagerhuis heeft gis teren met 295 tegen 198 stemmen het voorstel tot invoering van den 71/2-uri- gen werkdag in het mijnbedrijf aange nomen. Donderdagavond is brand ontstaan ini de wattenfabriek C. F. Schnabed te Huckeswagen. In een tijd van ander half uur was de geheele fabriek ver woest. De brandweer moest er zich toe bepalen de belendende perceelen door nathouden te beschermen. Toch vielen nog een aantal kleine arbeidershuisjes mede ten prooi aan de vlammen. Gistermiddag is op het vliegveld te Dusseldorf de 17-jarige leerling-vlie ger H. Espenlaub, de broer van den bekenden Duitschen vlieger en vliegtuig- oonstruoteur, bij een proefvlucht neerge stort en zoodanig verwond, dat bij bin nen enkele uren bezweken is. Uit Bombay wordt gemeld: Er zijn 12.5000 Hindoesche arbeiders der spoor- wegwerkplaatsen in staking gegaan; 6000 employé's van de afdeeling vervoer heb ben eveneens het werk neergelegd. Nochtans is het verkeer over het gehee le spoorwegnet niet gestoord. De Wieringermeer. A.s. Maandag zal, nu de periode van proefmaten is afgeloopen, met de de finitieve bemaling van de Wieringermeer worden begonnen. Het ligt in de be doeling, de definitieve in-werking-stelling van de gemalen in Den Oever en te Medemblik met eenige plechtigheid te doen doen plaats hebben. Deze zal omstreeks 12 uur beginnen, De directeur-generaal der Zuiderzee werken en de minister van Staat, de beer H. Colijn, voorzitter van den Zui- derzeeraad, zullen het woord voeren, waama de minister van' Waterstaat de bemaling in gang zal zetten. Daar er geen gelegenheid is, bedde ge malen te bezoeken, zal de plechtigheid in het gemaal te Medemblik plaats hebben. Eenige autoriteiten zijn ter bijwoning daarvan uitgenoodigd. DdniA Unl#l. CMlumlA I Innaa Binnenland. De controle op eieren. Bijzonderheden over den moord te Hen gelo. Buitenland. Moordaanslag o-p den Braziliaanschen vice-president. De vloot-oonferentie. Engelsche voorstel len. Godsdienstvervolging in Rusland. Naar een verkeersstaking te Berlijn? Goedkoope spoorkaarten. Namens den Nederl. Bond van Christ, rabrieks- en transportarbeiders is aan de directie van de Nederlandsobe Spoorwe gen verzocht, het daarheen te leiden, dat voor arbeiders, die op verren afstand van hun woonplaats werkzaam zijn, goed- faooipe 3e klas spoorkaarten ongeveer op den voet van de bestaande weekkaarten, worden beschikbaar gesteld, waardoor het voor deze groep van arbeiders moge lijk zal worden, den Zondag in hun W'oonplaatsen en in dan huiselijken kring door te brengen. Het kaarten in de treinen. Het Verbondsbestuur van „Patrimo nium" heeft een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat over het groote euvel, van het kaartspelen om geld in de treinen, waarmede het bedoelt het kaartspelen van de reizigers onder elkan der, dat dikwijls om grof geld geschiedt en dat jonge mensehen alsmede de gezinnen in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. Het verzoekt den Minister na te gaan of bij de wijzigingen van het spoorweg- reglement geen voorschriften kunnen worden gegeven, die een sterker optreden tegen het gesignaleerde kwaad mogelijk maken. Uit het drukkersbedrljf. Als gevolg van de pensioenkwestie in het typografenbedrijf zou gisteren de Al- gemeene Nederlandsche Typografenbond ongeveer 160 leden, die bleven weigeren hun bedrag in het verplichte pensioen fonds te storten, royeeren. Doordat op het laatste oogenblik nog ongeveer veertig leden zich tot premie storting bereid hebben verklaard, be draagt het aantal verzonden royements aanzeggingen ongeveer 120. Deze aanzeg gingen gingen vergezeld van een brief, waarin den geroyeerden is meegedeeld, dat indien zij binnen veertien dagen hun premie storten, het royement ongedaan zal worden gemaakt. Verleend is de eeremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan T. Walhout, te Borssele, oud arbeider aan den calamiteuzen polder te Borssele. Iri alle standen, inlmmshafider

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1