No. 108 Donderdag 6 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hsndrikse Co's Bank N.V. Boes Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Februari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.«- Losse nummersfO.C Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. B|j abonnement belangrijke korting. V Land aan landarbeiders. Bij de behandeling van de vraag wat er gedaan kan worden tot verbetering van de maatschappelijke toestanden, moet met name in Zeeland niet over het hoofd worden gezien, de mogelijkheid om te ko men tot de uitgifte van land aan landar beiders. Daardoor toch kan de economische po sitie van de arbeiders aanmerkelijk wor den versterkt, terwijl voor de landbouwers de kans grooter wordt steeds over behoor lijke werkkrachten te beschikken. Omtrent het voordeel van het landge bruik werd reeds in 1906 door de Staats commissie voor den Landbouw opge merkt, dat het den landarbeider in staat stelt zijne inkomsten uit loondienst aan te vullen; een arbeidsveld te verkrijgen voor zijn vrijle uren en voor de arbeids kracht van vrouw en kroost; zich eenigs- zins te vrijwaren tegen de gevolgen van werkloosheid; betrefeelijk goedkoop1 aan winterprovisie en voeder voer het vee te komen; terwijl het grondbezit ook de mo gelijkheid opent om op den duur van den loondienst af te komen en zelfstandig boer te worden. Deze voordeelen zijh onweersprekelijk. En daarbij komt dan nog, dat op deze wijze de ontvolking van het platteland kan worden tegengegaan, met als gevolg dat er ook de beschikking is over de noo- di'ge arbeidskrachten. Het blijft dan nok te betreuren dat er nog altijd gemeentebesturen zijh, die wei geren hunne medewerking te verleenen en dat ook van particuliere zijde vaak weinig tegemoetkoming w-ordt getoond. 'tls waar, dat hier en daar ook van teleurstellende resultaten kan worden ge sproken. Maar dat mag toch geen reden zijn om zich verder over deze .toch inder daad belangrijke zaak niet te bekommeren. Overwogen zou daarom kunnen worden b.v. door de bestaande landbouworgani saties, afdeelingen van „Patrimonium", enz., of er niet iets gedaan kan worden om de uitgift© van een „plaatsje" of van „los land" te bevorderen. Voorts zou in de vergaderingen van de Kiesvereenigingen de aandacht van de raadsleden op deze zaak gevestigd kun nen worden. Krachtige,,, bevordering van de uitgifte van land en" plaatsjes is bij uitnemendheid practische politiek. En het is tevens Christel ij ke politiek. Oip deze wjj'ze kan de volkskracht wor den 'gesterkt, de werkloosheid onder de landbouwbevolking wore an tegengegaan, het belang van de landbouwende bevol king worden gediend. De vlootconferentie. De Fransche Minister-president Tardieu is te Londen teruggekeerd. MacDonald had de delegaties tegen gisteravond uitgenoodigd voor een min of meer feestelijke bijeenkomst en later in den avond gaf de Eerste Lord der Admiraliteit te hunner eere een receptie in het Gebouw der Admiraliteit. Reuter verneemt van bevoegde zijde, dat er in de bijeenkomst van de Engelsche delegatie met de delegaties der overzee- sche gebieden, ernstige critiek is uitgeoe fend op het langzame tempo van de con ferentie. In de voltallige vergadering, welke thans voor 11 Februari is uitgeschreven, zal Engeland nogmaals voorstellen de duikbooten definitief af te schaffen als wapen in den oorlog ter zee. Zoo dit voorstel verworpen wordt, dan zal het voorstellen in ieder geval een maximum tonnenmaat voor de duikbooten vast te stellen en tevens te bepalen, dat de ver oorloofde tonnenmaat voor de kruisers niet mag overgebracht worden naar de categorie der duikbooten. Het tegenover gestelde zou wel mogen, namelijk dat men kruisers bouwt voor de veroorloofde tonnenmaat aan duikbooten. Men blijft van gevoelen, dat er wel een voor allen aannemelijk compromis zal ge vonden worden. Oproerige actie in Albanië. Naar uit Belgrado wordt gemeld, wordt in: Albanië ©en opstand voorbereid. De legeering is in groote moeilijkheden ge raakt. De Volksstammen in het Noordelijk deel des lands van Elbasan tot Skoetari zijn imi beweging gekomen. Zij klagen over de financieel© overheerschimig van Albanië door de Italianen. Naar verluidt worden in de hoofdstad troepen samengetrokken' en rijn daar 200 Italiaansche officieren afgekomen. D>e Koning verlaat reeds se dert geruimen tijd zijin paleis niet meer, maar laat zich voortdurend van den toe stand op de hoogte houden. De „Monte Cervantes". In den vroegen ochtend van den 2en Februari is het s.s. „Monte Sarmiento" met de geredde schipbreukelingen van de „Monte Cervantes" in Buenos-A ires tinnengeloopen, waar de opvarenden door een vertegenwoordiger van het Duitsche gezantschap werden begroet. 'Zondagmid dag werd in de Duitsche-Evangelische kerk in tegenwoordigheid der gehöele be manning en geredde passagiers en onder groote belangstelling van de Duitsche ko lonie te Buenos-Aires een indrukwekkende herdenkingsdienst gehouden. Stuwdam bij Schneidemühl doorgebroken. Dinsdagavond is een stuwdam van het groote waterwerk „Flederborn" in de na bijheid van Schneidemühl doorgebroken. Alle pogingen om den dam te stoppen waren tevergeefs. De oorzaak van de breuk is onbekend. Het stuwbekken, dat een inhoud heeft van 3 millioen M3., is geheel leeggeloopen. Het water heeft een groot gedeelte van den omtrek overstroomd. Het plaatsje Flatow staat geheel onder water. Op sommige plaatsen staat het water twee meter hoog. Veel vee is ver dronken, huisraad 'beschadigd of wegge dreven, terwijl groote oogstvoorraden ver loren gingen. De schade is ontzaglijk groot en niet te overzien. Installatie van en aanslag op den President van Mexico. Uit Mexico wordt gemeld: In tegenwoordigheid van 50.000 perso nen werd Ortiz Rubio gisteren in het groote nationale stadion tot president der republiek Mexico geïnstalleerd. Even later werd gemeld, dat een jonge man heeft getracht den nieuwen presi dent te vermoorden. Hij loste zes schoten, toen de president het Stadion verliet na zijn installatie. De dader van den aanslag werd gepakt en aan een verhoor onderworpen. Hij wei gerde echter elke inlichting omtrent zijn persoon. Bij den aanslag werd een toeschouwer gewond. Volgens berichten uit Mexico is presi dent Rubio bij den moordaanslag aan de kaak gewond. De kogel is langs opera tieven weg verwijderd. Twee leden van het gevolg van dein president zijn gewond. De echtgenoote van 'den president kreeg een schampschot. Een nichtje werd ook licht gewond. Voorts zijn twee omstanders getroffen. De dokters zeggen, dat de toestand van den president ernstig is. Korte berichten. De doctoren vreezen, dat er op ieder oogenblik een hartcrisis kan optre den bij den Amerkaanschen oud-Presi dent Taft. Zij hebben weinig hoop op herstel, al viel er gisteravond wel eeni- ge beterschap op te merken. Aan alle Universiteiten in Spanje zijn de colleges weder hervatln de gevan genis van Valencia hebben de politieke gevangenen een hongerstaking geprocla meerd. Ze hopen hierdoor hun onmid- delijke invrijheidsstelling te bereiken. Het eerste transport Duitsch-Russi sche emigranten, die door de Duitsche re geering waren opgenomen, is te San Francisco do Sul in Brazilië aange komen. Dinsdag zijn 8000 textielarbeiders van Rousse andermaal in staking gegaan, omdat zij niet accoord gingen met van patroonszijde gedane nieuwe loonsvoor stellen. Te New-York zijn 30.000 arbeiders in de kleedingindustrie tot staking over gegaan. Zij eischen invoering van vijf werkdagen per week en afschaffing van het stukloon. Men verwacht dat Vrijdag nog 10.000 arbeiders in de kleedingindustrie zich bij de stakers zullen aansluiten. Dinsdag heeft in de nabijheid van Bordeaux een zware dijkdoorbraak .plaats gehad aan de Atlantische kust bij het plaatsje Soulao. De golven drongen kilo meters ver het land in en overstroomden de geheèle streek. Het plaatsje Soulac moest in allerijl door de bewoners wor den ontruimd. DE ZOMERTIJD. Aanvang 15 Mei. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de ver vroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen op 15 Mei en zal ein digen op 5 October 1930. De vluchten naar Ned.-Indië. In het Lagerhuis heeft de Staatssecre taris voor Indië, naar aanleiding van een vraag of er al een beslissing geno men was betreffende het verzoek van den Nederlandschen gezant voor faciliteiten voor verdere proefvluchten via Britsch- Indië, medegedeeld, dat er nog geen be slissing gevallen was. Onze luchthavens. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende de maand Januari 1930 aangedaan door 218 vliegtuigen van het regelmatig hurger-luchtverkeer en door 230 militaire vliegtuigen van Leger en Marine, terwijl 21 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Tevens hadden er 50 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek en 25 lesvluchten met Fander-vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 111 verkeersvliegtuigen en door 45 militaire, terwijl 9 proefvluchten met K. L. M. machines plaats hadden. Bovendien werd Waalhaven aangedaan door 6 particuliere vliegtuigen, terwijl met 3 Pander-vliegtuigen der Nationale Luchtvaartschool een groot aantal korte vluchten werd uitgevoerd Onvolwaardige arbeidskrachten. Naar het „Vad." verneemt, ligt het in het voornemen der regeering uitbreiding te geven aan de Staatscommissie, betref fende het vraagstuk der onvolwaardigen. Zoo is binnen eenige dagen de benoeming tot lid te verwachten van Mr Dr H. L. van Duyl, voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Dansen te Roosendaal. Te Roosendaal en Nispen geldt een ver ordening, waarhij o.m. is bepaald, dat per sonen beneden 18 jaar niet mogen wor den toegelaten in lokalen, voor welke een dansvergunning is verstrekt. Daar deze verordening echter nog te vaak werd overtreden, is thans bepaald, dat niemand tot een danslokaliteit mag worden toegelaten dan op vertoon van 'n bewijs van Nederlanderschap of eenig an der identiteitsbewijs met foto, waaruit blijkt, dat hij (zij) den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. Verzending van postwissels. Tot nu toe was het bij verzending van een postwissel slechts noodig naam en adres van den afzender te vermelden op de daarvoor aangegeven plaats van het linkergedeelte van het postwisselformu lier. Sedert 1 Februari j.l. is echter tevens vermelding van naam en adres, van den afzender noodig op het middengedeelte, het z.g. lichaam van den postwissel, hoe wel daarvoor op de bestaande formulie ren nog geen speciale ruimte is gereser veerd. Deze maatregel, welke voor den afzen der weinig moeite medebrengt, maakt in schrijving van de wissels door den post dienst in een daarvoor bestemd register overbodig, omdat aldus het lichaam van den wissel alle gegevens bevat, welke voor eventueele latere navragen noodig zijn. Het publiek wordt verzocht in dezen medewerking te verleenen door reeds da delijk bij het invullen van den postwissel met het bovenstaande rekening te houden. De vermelding van naam en adres van den afzender op het lichaam van den postwissel geschiede bij voorkeur boven aan, met inachtneming van een ruimte voor frankeerzegel. Nieuwe postwisselformulieren worden aangemaakt, op welke ruimte voor deze vermelding zal worden vrijgelaten. Het Rijk en de Gemeenten. Naar aanleiding van het gerucht, dat tallooze gemeenten niet op tijd zouden zijn geweest met de inzending der opga ven aan Ged. .Staten, ter uitvoering van de wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de .ge meenten, wordt door de Vereeniging van Nederl. Gemeenten medegedeeld, dat dit gerucht geheel onjuist is. Van de 1078 .gemeenten hebben er 1075 tijdig de opgaven ingezonden, zoodat er slechts voor drie gemeenten door de commis sarissen der koningin opgaven behoeven te worden samengesteld. Telefoonverkeer met Ned. Indië. Gedurende Januari 1930 werden in hei radio-telefoonverkeer Nederland—Ned. In dië 344 gesprekken gevoerd, waarvan er 130 in Nederland en '214 in Indië werden aangevraagd. Van de uitgaande gesprekken handel den er 59 over zaken en 71 over familie aangelegenheden voor de inkomende ge sprekken wa,ren deze aantallen resp. 51 en 163. Bovendien warden In Januari nog 190 Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken afgewik keld, waarvan. 39 in Nederland en (51 in Indië werden aangevraagd. Een dnur spoorweglijntje. Een nader onderzoek van het baanvak tusschen Nieuwerkerk en Moordrecht heeft aangetoond, dat zich onder het baanlichaam een laag veen bevindt van ongeveer zeven M. dikte. Ten einde verdere verzakkingen te voorkomen, laat de spoorwegmaatschap pij thans over een lengte van ongeveer één K.M. langs beide zijden van den spoorweg een z.g. bekisting aanbrengen. Elke bekisting bestaat uit twee rijen dam planken, dik 15 c.M. en lang 10 M., op een onderlingen afstand van 2.50 M. De onderkant der planken zal ongeveer 2.50 M. in den vasten zandbodem onder het veen reiken, de bovenkant zal onder het niveau van het water van den polder blijven. Beide rijen damplanken worden onderling stevig gekoppeld, waarna over een paar M. hoogte het veen tusschen die twee rijen wordt vervangen door zand. Langs de baan komen dus om zoo te zeg gen, twee stevige muren, die zullen belet ten, dat het veen onder het baanlichaam kan wegpersen. Het veen is geheel verzadigd van water, de totale massa zal dus, zoolang alles flink tusschen de twee bekistingen blijft opgesloten, zeer weinig samendrukbaar zijn, omdat water weinig samendrukbaar is. Er zal dus een zeer stevige baan worden verkregen, waarover te zijner tijd met 't zwaarste materiëel en de grootste snelheden zal kunnen worden gereden. De hoeveelheid hout, noodig voor deze voorziening, is zeer belangrijk. Aan do N.V. het Spoorwegbedrijf is de uitvoering opgedragen. Deze maatschappij heeft al het benoodlgde hout gekocht. Een 500 kub. Meter is reeds aangevoerd. Met het heien is een begin gemaakt. Twee hei stellingen zijn reeds eenige dagen aan het werk; de derde is gisteren in bedrijf gesteld, en de vierde zal morgen met de werkzaamheden beginnen. Iedere heistelling slaat per dag onge veer tien M. lengte wand, zoodat de 1000 M. over drie vier maanden gereed zul len zijn. Het heiwerk wordt uitgevoerd door den aannemer Kastelein te Dordrecht. MISERE IN HET SIGAREN-WINKE LIERS-BEDRIJF. Nu hier, dan daar, zegt de Maasbo- d e, duiken artikelen op, waarin sigaren winkeliers hun hart luchten over de mi sère in hun bedrijf. Buitenstaanders zullen de aangevoerde bezwaren en grieven niet steeds als bij zonder gewichtig beschouwen. Zij verge ten, dat bij de uiterst felle concurrentie, welke juist in dit bedrijf te constateeren valt, zelfs die betrekkelijk geringe be zwaren toch voor de betrokkenen hoogst ernstig zijn. Onder de vele grieven is er vooral een, die ook op buitenstaanders indruk moet maken. Wij doelen op het misbruik maken van de sigaren-banderolles. Binnenland. Rede van den Amerikaanscihen gezant over de Nederlanders in Amerika. Do zomertijd. De „Veendam" in zwaar weer. Die herstellingen aan het baanvak Nieu werkerkMoordrecht. Do classis 's-Gxavenihage der Geref. Ker ken^, schrijft tegen 23 Februari een bid stond uit. Buitenland. Oproerige actie in Albanië. De vlootconferentie. Aanslag op den nieuwen president van Mexico. De t.alenkwestie in België. Om sigaren van 10 cents plakt men een banderolle voor sigaren van 15 cent, en verkoopt dan die sigaren voor 11 of 12 cent met de bewering, dat de klant 3 a 4 cents korting krijgtl Het komt ons voor, dat hierin zonder eenigen twijfel schuilt strafbare oneerlijke mededinging. Hier wordt het publiek misleid, teneinde het handelsdebiet uit te breiden. Practisch is hier echter de groote moei lijkheid: hoe uit te maken, met afdoende zekerheid, dat de met een 15-cents-bandje voorziene sigaren eigenlijk maar sigaren van een dubbeltje zijn? Kan dit bewezen worden en bij be paalde merken is dit zeer zeker mogelijk dan kan een veroordeeling wegens oneerlijke mededinging volgen. Laten de belanghebbenden de handen ineenslaan en 'n klacht bij de Justitie in dienen ten aanzien van een niet twijfel achtig geval. Slaagt men daarin, dan zal dit euvel voor een goed deel de kop zijn ingedrukt. Slaagt men niet, dan'zal misschien de Minister van Financiën of zijn ambtge noot van Justitie in den arm kunnen worden genomen. Maar men heeft geen recht van klagen, als men niet eerst alle middelen, die de bestaande wetgeving biedt, heeft aange wend, althans getracht heeft ze aan te wenden. Samenwerking van Gemeenten op Brand- weergebtad. Nu eerst 's Hoer Abtekerke em 's Gravenpolder meenden te moeten besluiten aïcJi niet bij den op' te richten Prov. Birandweerüond te moeiten aansluiten, maar samenwerking te moeten zoeken met naburige gemeenten en Se- rooskerko (W.) alleen bijl den Rond doch niet bij' de Kon. Ned. Brandw eervereeni- ging wil aansluiten, meenen wij1 nog eens op de circulaire van het Comité van voor- -boradinig te moeten terug komen, omdat zeker voor 15 Febr. nog verschillende gemeenteraden een besluit ten deze op zichte zullen nemen en het o.i. blijkt, dat beide genoemde gemeenteraden de circu laire niet goed hebben gelezen. Het doel van den. Rond wordt als volgt omschreven: a. het behartigen der belangen em het vethoogen van 't peil van 't brandweerwe- zein in de Provincie; b. het verstrékken van voorlichting en het verleenen van medewerking bij het oprichten of reorganiseerem van brand weerorganisaties c. het vormen van brandweer]eiden? ein brandweerlieden; d. het ontwerpen van regelingen tot on derlinge hulpverleening en samenwerking van brandweren; e. het bevorderen van de invoering van maatregelen ter voorkoming van brand; het versterken van den band tusschen brand weerkameraden g, het verleenen van medewerking aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1