DE ZEEDW ELBURG ers, 4> TWEEDE BLAD «r Niet door eigen kracht Uit de Provincie, Sjalotten, KE. est, telefoon »2. GOES vraagd, genuren. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON bedaren maakt het slijm los gspredikatie emeente te 8916 door cts. Boek- Crabbendijke. OL, Ierseke. E N voor AS? iet duur. rgoed. 1 - GOES. koop n zaken Rund- en iex Fijne varend dorp Slagerij", joes. - 50 per Kilo. 12 9 ii ii J agenaarstr. lie bladen op het Segeersweg Bloem- nplanten. jang, Mid- >n Reuzel I, zwaar Kilo. Middelburg. 3iggekerke. akkers- ng, rde. 3 en een .ENBAAS, Rilland, a.s. Ill) Goes. loodigd, remeldinge. :onden aan lishouding. 6, 't Zand. VAN DINSDAG 4 FEBR. 1930. No. 106. Humor heeft men in soorten, ook in de politiek. Soms komt ze zelfs voor in officiëele stukken al moet men ze daar dan ook weten te vinden. Onwillekeurig dachten we daaraan, toen we ons verdiepten in het Voorloopig Verslag, dat onze Eerste Hamer de .wereld inzond .over de alge- meene beschouwingen over de Rijksbe- hegrooting. Wij willen er een paar. zinnetjes uit over schrijven, die onze bijzondere aan dacht dadelijk trokken. „Door een aantal leden werd opge merkt dat zij over den uitslag der ver kiezingen „slechts matig" tevreden kun nen zijn; het ware hun liever geweest, indien deze verkiezingen hadden geloond een grooter vertrouwen in de Soc. Dem. Arbeiderspartij. Gaarne wilden deze leden aan de R.-K. Staatspartij „de eer" toe kennen, dat zij met al hare kracht er naar heeft gestreefd, om zooveel mogelijk R.-K. stemmen op hare lijsten te verzamelen. Indien men haar „die eer" wil geven, moet daarnaast, volgens hen, toch onmid dellijk gesteld worden de vraag: kunnen de middelen, welke door de Roomsch-Ka- tholieken zijn aangewend, den toets der critiek doorstaan?" Tot zoover het Voorloopig Verslag. Wij vestigen speciaal de aandacht op de woor den, die wij tusschen aanhalingsteekens plaatsten. Want. daar zit 'm de humor. De Sociaal Democraten zijn hier zelf in hun knollentuin. Men weet, dat de voorzitter der S. D. A. P. tegenwoordig lid der Eerste Kamer is en in dit stuk wordt heel duidelijk verreweg het groot ste gedeelte der huidige, bijna niemand bevredigende, toestand op politiek en par lementair gebied, gesteld op rekening van de R.-K. Staatspartij, wier partij-voor zitter van voorheen thans premier is van het extra-parlementair kabinet. Het is hier 'weer de bekende taktiek: de Soc. Democraten willen de drie recht- sche groepen, en met name de R.-K., verantwoordelijk stellen voor het optrë- den en de daden van dit Kabinet. Wij stemmen toe, dat hier, vooral voor de R.-K. Staatspartij, niet onbelangrijke „aanwijzingen" zijn, maar voor een von nis zijn zij zeker niet voldoende. Daar voor is meer noodig. Doch het gaat hier feitelijk om heel iets anders. Het is hier één der vele uitingen van den strijd, dien de S. D. A. P. tegen de R.-K. voert. De R.-K. Staatspartij is, politiek ge sproken, de sterkste .partij in ons land. Op haar volgt, .al weer berekend naar het aantal stemmen, de S.D.A.P. De laat ste weegt weinig, telt altijd. Voor haar zijn getal en macht bijkans synoniem. Zij wil de eerste, d.w.z. de sterkste paitij zijn. En uit dat oogpunt brachten de jongste verkiezingen haar een bittere teleurstelling. Het Wilde niet vlotten, de prcteten, die brood eten, hadden zich weer eens vergist. Maar we zijn er nog niet. Vooral in Brabant en Limburg voert de S.D.A.P. een voortdurende campagne tegen Rome. Ook die leverde tot heden toe geen be hoorlijke winst op. Ook hier weer pech. Nog is er meer. Sedert jaar en dag doet de S. D. A. P. aan de Roomschen verstaan, dat zij best met hen achter de Regeeringstafel plaats wil nemen.' Op een bepaald accoord natuurlijk, maar dat is dan „democratisch" d.w.z. prima. Ook hier gaat het heel slecht, de „vrijage" lukt niet. Dat zijn alle nuchtere feiten, waarlangs men wel heen kan praten, maar die men niet wegredeneert. Wie nu eenig gevoel voor politieke humor heeft, zal die stem ming van de S.D.A.P. best kunnen be grijpen. Door dit alles wordt echter de goede verstandhouding tusschen de beide groot ste politieke partijen in ons land er niet beter op, maar wel slechter. Uitingen van socialistische zijde, als er nu weer in het Voorl. Verslag der Eerste Kamer te lezen staan, werken allerminst guns tig in de richting van verbroedering. Practisch komen ze hoe langer hoe verder van elkaar te staan. De beroemde „democratie" blijkt hier weer een heel slecht bindmiddel. Heel nuchter gezien, is het niets dan een kwestie van poli tieke concurrentie. Inzet daarbij is de Roomsche arbeider. De S. D. A. P. plaatst zich voor hem met de boodschap: je kunt gerust R.-K. blijven, hoor, als je lid van de S. D. A. P. wordt; geef ons je stembiljet maar! Tegen die taktiek komt Rome in het geweer. En dat is volkomen begrijpelijk. Dan is bet ook duidelijk, dat heel de strijd tusschen Rome en de S. D. A. P. op het moment loopt over het bezit van den Roomschen arbeider. In dien strijd volgt de S. D. A. P. haar bekende tak tiek. Als het noodig is, spreekt ze over Nu de Staatsmrijtoen gas gaan leveren ,aan de verschillende .zuidelijke steden, staan de gasfabrieken met hun hooge ketels, zwarte stookhuizen en uitgebreide kolenvelden ten doode opgeschreven. De gasfabriek te Roermond is het eerste slachtoffer van de leverantie op verren afstand. In Maart heeft zij; haar taak volbracht en zullen de gebouwen verdwijlnen. door Annie Lucas 2) -O' Zooveel mbgelijk zörgde de dokter er voor, dien avond geheel voor zichzelf te houden. De eerste uren stelde hij zich volkomen ter beschikking van de kleine dwingelanden van de kinderkamer, die ter eere van deze bijzondere gelegenheid deel mochten nemen aan de familie-tbc© en een uur later opblijven dan gewoonlijk; en het verdere gedeelte hield hij zich op vroolijke .gezellige wijze met de overigen bezig. Nu en dan kwam er wel eens een ongewenschte stoornis, onvermijdelijk in het gezin van een dokter, maar in den regei werkten de omstandigheden mée om het feest naar wensch te doen slagen. Eigenlijk was het een zeer eenvoudig •eest. Een sierlijk gedekte, ruim voorziene theetafel, bij welks toebereiding rekening was gehouden met ieders bijzonderen maak, van de oudsten tot de jongsten m daarna muziek en spelletjes met veel gelach en vroolijk gebabbel, en op het eind een rustig, prettig praatuurtje in gemakkelijke stoelen rondom het gezel lige haardvuur. Ziedaar het geheele feest, eigenlijk niet veel verschillend van de gewone, huiselijke winteravonden. En toch was het een dag, waarop lang van te voren gezien, en waarvan lang daarna gesproken werd; een heldere plek in bet leven der Mayburns, dat oip zich- zelfs reels zoo beider en zonnig was. De tiénde viel dit jaar oip een minder gelukkig tijdstip. Ongeveer eene maand geleden was er een kwaadaardige koorts- ©pidemie in de stad uitgebroken. Hadford- Leiigh was tegen de helling van een heuvel gelegen. Het oudere gedeelte, een doolhof van smalle, bedompte straten aan den oever van een traag stroomend ri viertje, terwijl de nieuwere, beter gebouw de wijken ziclh in de hoogte uitstrekten. Gelijk te verwachten was had de koorts zich het eerst vertoond in de slecht ge ventileerde buizen in de nauwe, onge; zonde stegen van de benedenstad. In dan beginne hoorde men nog slechts van en kele .alleen staande gevallen, maar weldra breidde de epidemie zich op onrustba- rendè wijze uit,'en had de ziekte menige maal een doodelijfceu afloop. De doktoren beleefden moeilijke, ang stige dagen, en Dr Mayburn niet het minst. Nog nooit was zijn toeloop van arme patiënten zoo .groot .geweest. De menschen wisten, dat zij van hem geen hooge rekeningen hadden te .vreezen, en dat hij hm niet haasten zou met de be taling. de verhouding van godsdienst en leven met twee tongen. Ais het moet, doet ze zelfs heel „religieus". En tegelijk doet ze niets anders, dan haar „concurrent" bespottelijk en bela chelijk maken, met de speciale bedoeling, dat de arbeiders, om wie het gaat, toch zullen inzien, hoe ze aan het lidmaat schap der R.-K. Staatspartij zijn bekocht en zichj vol verlangen, zullen werpen in de armen der S. D. A. P., die koeien met gouden horens belooft. Zoo boeren we maar voort. Het is met dat aJ een slechte tijd voor de z.g. „de mocratie". En het parlementaire stelsel loopt ten onzent op krukken. Daarbij dreigt het gevaar, dat velen, die de rust in den leunstoel beminnen, zullen gaan denken: '1 gaat nog zoo slecht niet het gaat. best. Wij kunnen tenminste op tijd ons dutje doen en behoeven ons nu over die politieke dingen gelukkig niet meer zoo druk te maken. Het is te vree zen, dat tegenwoordig in de politiek het aantal familieleden van Jan Salie niet onaanzienlijk toeneemt. J. H. HET LEGER DES HEILS. De nieuwe generaal van het Leger des Heils vertoeft thans in ons land. Zaterdagmiddag kwam hij met zijn echt genoot© uit Parijs te Rotterdam aan, waar hij Zondagmiddag in een groote bijeen komst het woord heeft gevoerd. Nadat hij door Mr de Bie was ver welkomd, verkreeg generaal Higgins het woord, die begon met te danken voor de vriendelijke woorden tot hem ge- sproken. De lasten welke op mijn schouders drukken - aldus spreker zijn niet licht. Er zijn 29.000 officieren, 10.000 posten, 1000 instellingen voor armenzorg, en zendingswerk onder hen, die in duis ternis leven. In de „afgèloopen twaalf maanden is er veel over het Leger des Heils gepubliceerd dat juist was, maar er is ook veel verkeerds gepubliceerd. Er zijn nu velen gekomen, die nimmer iets van het Leger hadden vernomen, maar die ook nu hun verwachtingen van het Leger hebben. "Spr. maakt er zich bezorgd over, hoe aan die verwachtin gen kan worden beantwoord. Dat kan geschieden door groote toewijding. De voorzitter aldus vervolgde spr. heeft mijn twee voorgangers herdacht. De slichler, William Booth, was .een merk waardig man, en zijn zoon was een even edel en hoogstaand mensch. Bramwell Rcoth stond zijn vader met bewonderens waardige getrouwheid ter zijde. Hij en zijn vader hebben goed werk verricht onder Gods zegen. Spr. vraagt zich af hoe hij jn hun voetstappen verder zal kunnen gaan. „Wanneer ik aan hun be kwaamheid entoewijding denk aldus spr. dan voel ik mij verootmoedigd". Spr. zal alles doen voor de bevorde ring van de groote belangen waaraan zij hebben gewerkt. Spr. uitte den wensch, dat het Leger een Internationale kracht zou mogen blij ven. Toen de stichte.r stierf meende men dat het Leger zoo met zijn persoonlijk heid was samengeweven, dat het nu uil een zou moeten vallen, maar sindsdien valt er een grooter vooruitgang te con- stateeren dan ooit te voren. Toen de wereldoorlog kwam, meende men ,dat nu het Leger in stukken zou vallen. Ook deze groote crisis is door slaan, zonder dat de eenheid is verloren gegaan. Van de crisis van de laatste maanden heeft men in sommige landen gebruik ge maakt, om te zeggen, dat er nu wel na tionale legers zouden worden gevormd. Voer deze veronderstellingen bestond niet de minste grond. Het Leger staat nog als een vereenigde strijdmacht. Spr. maakt zich niet bezorgd over de dingen, die veranderd zullen moeien wor den, maar wel ma.akt spr. zich bezorgd over de dingen, die niet veranderd mogen worden. Spr. deed een beroep op iederen heilsoldaat om de groote .beginselen van den stichter door alle mogelijke tijden heen te bewaren. Wanneer hij spreekt over zeventig na ties onder één vlag, dan is dat niet in politieleen zin, maar in den zin vaar liefde. Uitvoerig stond spreker stil bij het inter nationale werk van bet Leger. Hij had het dien dag bijzonder druk gehad, en aan het middagmaal de Mav- burns aten vroeg had hij er vermoeid uit gezien en was tegen zijn gewoonte stil en afgetrokken geweest. Dr Mavbum bezat de benijdenswaardige hocdan'gl'ieid va.n onaangename gewaarwordingen van zich af te kunnen zetten, en hoe vol deelneming hij ook voor zijn patiënten was, en met hoeveel ernst hij zich te ge legener tijd in hunne ziekten en kwalen verdiepte, toch liet hij niet toe dat hun lijden en hun nooden evenmin als zijn eigen overleggingen en bezwaren een schaduw wierpen over zijn huiselijk en maatschappelijk leven. Maar de invloed van voortdurend© zorg;, en van den onafge broken arbeid der laatste weken scheen zich eindelijk te doen gevoelen. Hij had op dit oogenblik verscheidene zeer ern stige gevallen. Over één patiënt maakte hij zich vooral ongerust. De zieke was de broodwinner voor een zwakke vrouw en verscheidene nog kleine kinderen. Na jaren lang getobd ein gezwoegd te heb ben begon deze man er juist bovenop te komen, en thans hing zijn leven als aan een zijden draad en stond het spook sel van honger en ellende voor vrouw en kinderen voor de deur. De 'dokter had haastig gegeten, en was dadelijk daarna weer uitgegaan. In antwoord op het koor van jeugdige stemmen, die er hem aan Nadat generaal Higgins zijn rede nog met tal van geestige anecdotes had geïl lustreerd, stelde hij de vraag, hoe lang h©t Leger nog zou blijven bestaan. Het Leger zal blijven aldus spr. zoo lang wij door Jezus' liefde worden be wogen, zoo lang al onze dappere offi cieren en soldaten hun liefde blijven ge ven aan de menschen. Kloetinge. Bevolking. Ingekomen: A. C. van den Berg, bakkersknecht A 176; Pa. Schipper geb. de Jager, zonder beroep D 3; M. Koie, bakkersknecht, A 170; Vertrokken: Ea. Grombeedke, zonder beroep, naar Dordrecht, Voorstraat 52. lerseke. Donderdagavond na 10 uur heeft iemand door het inwerpen van een brandende sigaret brand gesticht in de brievenbus aan het postkantoor. De scha de aan de aanwezige post is aanzienlijk. Ieder, die iets gezien mocht hebben, zou goed doen zulks aan de politie te melden, die een ernstig onderzoek heeft ingesteld. Tot heden evenwel zonder resultaat. Oesterverzending Januari 1930. Ne-, derland 280.357. België 845.267. Duitsch- land 483.250. Engeland 2.421.375. F"a.nk- rijk 25.75,0. Andere landen 20.900. To'na! 4.076.899. Vorig jaar Januari een totaal van 3.220.834. Kapelle. Daartoe vanwege het Comité voor Chr. Winterlezingen uitgenoodigd trad in de Geref. Kerk alhier op Ds L. H. v. d. Meijden, uit Den Haag, met het onderwerp ^„Henoch, de zevende van Adam". De spreker werd ingeleid door den voorz. van het Comité dhr F. P. de Graaf. Hij bepaalde zijn gehoor hij het wandelen met God: het getuigen voor God en de opname tot God. Met aandacht werd deze ernstige en boeiende rede ge volgd. Veere. Vrijdagavond vierde de Geref. Meisjesvereen. „Tabitha" haar jaarfeest in de feestelijk versierde zaal van de Voorbereidingsschool. De vergadering stond onder leiding van den weleerw. heer Ds P. van Strien, die de vergadering opende met gebed. De presidente der vereeniging, mej. A. van Sorge, sprak een kort openingswoord, waarbij ze de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Opstellen, voor drachten, tableaux en stukjes varia wis selden elkaar voortdurend af. Bijzonder viel in den smaak een spreekwoorden wedstrijd waaraan door alle aanwezigen kon worden deelgenomen. In de pauzes werd getrakteerd op thee met koekjes en chocolademelk. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteress© wa ren optimistisch gestemd. De vereeniging had een talrijke ledenwinst te boe-kan, terwijl ook hare financiën er goed voor staan. Namens den kerkeraad en verschil lende bevriende veresnigjngea werden de feestvierende vereeniging hartelijke feli citaties aangeboden. Aan 'tslot van de zen gezelligen avond sprak Ds v. Strien SIROOP E4im|// doet het hoesten [£"i Vrooj bel oonJeel von Uw Ooktfrl Agtnttnfi}8 Afe/'ndewno-Oer ttoqp nog een enkel woord, waarna de heer de Wolf voorging in dankgebed. Oud-Vossemeer. De afd. van den Ohr. La(ndarb ei dersband hield Vrijdag haar jaarvergadering. De heer Van Vliet sprak een openings woord, waarin hij de gelufcwenschen van 't Hoofdbestuur overbracht waaraan hij de zijne toevoegde. Tevens feliciteerde hij den heer J. Deurlöo met het feit, dat deze 10 jaar voorzitter der afdeeling is ge weest. De secretaris weüschte eveneens den heer J. Deurlo geluk. Hij wees er op, dat het ideaal van den voorz. was dat aan 'thoofdbestuur kon worden gerapporteerd: al de arbeiders die bij ons hooren, hebben wij1. Hierna, bekwam de heer J. Deurloo het woord. Hij zedde zich kijin tekortkomingen als voorzitter bewust te zijn. Hij bracht hartelijk dank aan bestuur ea leden voor het cadeau hem namens de vereen, aange boden. Die heer Van' Vliet verwelkomde daar na de wethouders en den gemeentet-secre- taris. Namens 't gemeentebestuur sprak de heer Dane, die er op' wees dat de heer Deurlo dikwijls 't ongenoegen van den pa troon had ondervonden maar ook van zijn medearbeiders. Na de pauze sprak de heer Van Vliet e^n feestrede uit. Hij herinnerde er aan, hoe voor 10 jaar de arbeiders te Oud- V cssemeer op de gedachte gekomen wa ren oen vereeniging op te richten. Tegenwoordig is er een crisis in den land- en tuinbouw. Dat ondervonden de arbeiders vroeger direct in hun loom. Nu is dat niet meer in die mate liet geival, ais tr maar een organisatie is. Verder werd de avond gevuld met voordrachten. Hierna sloot de heer Van Vliet de vergadering op ÖLo gebruikelijke wijze. Terneuzen. Einde vorig jaar, bij de behandeling van de gemeente-begrooting werd in den gemeenteraad uitvoerig ge spreken over het ziekenhuis alhier, ook in verband met opmerkingen van .patiënten en bezoekers over de bezoekuren e.d., welke men o.m. verge- leefc met die van het ziekenhuis te Sluis kil. Thans wordt aan deze vragen om uitbreiding tegemoet gekomen. De ge legenheid wordt opengesteld des Zon dags-, Dinsdags- en Donderdagsnamiddags, benevens gedurende eeu half uur des avonds; dit laatste voorloopig eiken dag. Op den Rijksweg nabij Deventer is Zondag een autobus in voile vaart tegen een boom gereden. Alle drie en twintig der inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Het interieur van de autobus na het ongeluk. herinnerden, aat er "dien avond op hem gerekend werd, had hij geantwoord, dat hij waarschijnlijk opgehouden zou wor den, en dat men in geen geval met de thee op hem moest wachten. Maar theedrinken zonder vader op den tienden, dat was buiten kwestie, en toen de pendule op den schoorsteen reeds een uur over den bepaalden tijd wees, werd er nog steeds op hem gewacht. Wij willen deze gelegenheid te baat nemen om wat nader kennis te maken met de verschillende leden van het gezin Mayburn. 'tWas een groote, gezellige kamer, waarin allen bijeen waren. De keurig gedekte en met bloemen versierde tafel gaf aan het geheel een feestelijk voorko men. Op een lagen armstoel bijl het vulur zat Mevro'uiw Mayburn met haar jongsten lieveling, een .aardig, blond ventje, op haar schoot. Haar geheele voorkomen ver ried een zwakke gezondheid; de bijna marmeren witneid van haar vervallen, maar noig altijd schoon gelaat, getuigde maar al te duidelijk van.1 een voortdurend lijden. Haar gezondheid had zich nooit geheeJ hersteld van hetgeen zij in de eerste moeilijk© jaren van haar huwelijk onder vonden had, en sedert de geboorte van haar jongste- kind, het blonde tweejarige ventje, dat zijl oip- den schoot hield, was zijl lijdende gebleven. Voor het geoefend oog vani „ecn man van het vak had de aard van de noodlottige, kwaal die haar gestel ondermijnde, niet lang verborgen kun nen blijVen. De gedurig terugkeerende be nauwdheid, gevolgd door dagen van vol komen uitputting, lieten op dit punt geen twijfel over. Dr Mayburn kon zijn oogen niet langer sluiten voor de droeve zekerheid, maar 't was of 't besef daarvan oorzaak was, dat hij, nog meer dan te voren, zich slechts bij het geluk van het oogenblik wild© bepalen. Daar dreigde een wolk, maar hij kon, hiji wilde die niet zien Het was niet te verwonderen, dat de kinderen hun gelukkig, opgewekt bestaan naast hun zwakke moeder onbezorgd voortzetten, zonder een voorgevoel te heb ben van een mogelijke verandering, een dreigend verlies. Zelfs de oudsten hadden haar zelden anders dan zwak .en lijdende gekend en nog altijd oefende zijl hetzelfde rustige, door allen geëerbiedigde gezag over hen uit; nog altijd toonde zijl dezelfde belangstelling in hun plannen, hun genoe gens en hun werk; nog altijld was zijl even bezorgd voor hun graote en kleine nooden en behoeften. (Wordt vervolgd.) v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5