No. 106 Dinsdag 4 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HendriksB Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. CARDS© Caruso luidspreker Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Februari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.'- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Verblijdende cijfers. Een artikel over collectieve arbeids overeenkomsten in het laatste nummer van „De Gids", geeft enkele verblijdende mededeelingen. Allereerst wordt er op gewezen, dat het laatste jaar het aantal en de omvang der collectieve arbeidsovereenkomsten weer grooter werd. Op 1 Juni 1929 wa ren 18.268 ondernemingen met 290.738 werklieden door zulk een overeenkomst gebonden. Toegegeven kan worden, dat dit aan tal nog te gering is, dat het veel groe ier kon zijn, maar hét mag dan toch genoemd worden. En zooals bekend, is het door het totstandkomen van het col lectieve arbeidscontract in de metaal-in dustrie niet onbelangrijk vergroot. Van belang is ook, wat gemeld wordt omtrent de wijze, waarop de bestaande collectieve contracten tot stand kwamen. „Het oude socialisme zoo lezen wij heeft zich .indertijd verzet tegen het instituut der collectieve contracten. Er mocht geen vrede worden gesloten met de „uitbuiters". Later is men daarvan teruggekomen; men heeft de coll. arbeids overeenkomsten aanvaard, maar die ver klaard als slechts te zijn een wapen stilstand, waarin men zich voor nieuwen strijd gereed maakte, die hij den afloop van een collectieve arbeidsovereenkomst met zooveel te meer vuur zou gestreden worden. Het blijkt echter niet zoo te zijn. De collectieve arbeidsovereenkomst blijkt in derdaad een vredesinstituut. Zij schept een sfeer van samenwerking en v e r t r o u w e n. Niet minder dan 93.7 pet. van alle afgesloten collectieve contracten is afge sloten, na in der minne rechtstreeks door partijen gevoerde onderhandelingen". Verhlijdende mededeelingen. We zien hier den zeer sterken invloed van onze 'Christelijke sociale beweging. Verblijdend is ook, wat gezegd wordt omtrent de kindertoeslagen. Het geven van kindertoeslag maakt langzaam vorderingen. Sinds 1 Januari 1920 tot 1 Juni 1929 steeg het aantal arbeiders dat ingevolge de bepalingen van een collectief contract recht had op kin dertoeslag van 34.028 tot 65.138. Dit aantal is nog te gering. Maar er is dan toch vooruitgang. De Christelijke gedachte wint veld. En dan zijn er nog de vacantia- r e gelingen die genoemd mogen wor den. Van 1 ,Juni 1928 tot 1 Juni 1929 steeg het aantal arbeiders, dat op grond van de C. A. O. van een vacantie-rege- ling geniet van 115.396 tot 235.691. En thans is dit cijfer zeker tot 280.000 ge stegen. Een belangrijke vooruitgang alzoo. Ook hier mogen we zien de doorwer king van de Christelijke beginselen. De vlootconferentie. Gisteren kwam als een onaangename verrassing het nieuws, dat sinds Vrij dagavond eigenlijk jn het geheel geen vorderingen gemaald zijn. Het eeniige vraagstuk, waarmee de con ferentie te doen heeft, is dat betref fende de Fransche formule voor een com promis op de methode van beperking] op den grondslag van globale tonnage. De Fransche delegatie had Vrijdagavond het .plan rondgezonden aan de andere delegaties en men verwachtte niete an ders dan dat de schriftelijke antwoorden zouden worden voorgelegd aan het van daag te houden comité-generaal. De Amierikaansche delegatie heeft'echter gisteren bekend gemaakt, dat er nog veel van gedachten moet worden gewisseld, alvorens het mogelijk zal zijn, deze voor stellen in té dienen. Geen der pndere mogendheden heeft een antwoord gereed. Aldus is een toe stand ontstaan van onzekerheid. Dat alle vier delegaties het onmogelijk hebben gevonden voorstellen te doen, kan niet als een gunstig teaken beschouwd j worden. De conf erentie gaat vandaag haar derde week inl Beweerd wordt, dat de Japanners gun stig staan tegenover de Fransche plannen en op den grondslag daarvan zekere voor stellen zullen doen. Verschillende conferenties zijn gisteren gehouden. In verband hiermede deden later geruchten omtrent een gunstiger wending de ronde. De Engedschien zou- 'deml namelijk compromis-voorstellen ge formuleerd hebben. Brutale treinroovers. Gisteren is een brutale overval ge pleegd op den personentrein Boekarest Temesvar. Toen de trein het station Ca- lesti uitreed, werd er aan de noodrem 'getrokken. De trein stopte en verscheidene personen riepen den passagiers, toe uit te stappen, aangezien er gevaar bestond voor een botsing met een goederentrein. Onder do reizigers brak daarop een pa niek uit. E enige sprongen uit de ramen en bekwamen verwondingen. Intussohein maakten de bandieten, die het gevaar gesuggereerd hadden, zich van de bagage der reizigers meester. Zij' hiel den het personeel van den trein met revolvers in bedwang en slaagden erin, ongehinderd te 'Ontkomen. Een financiëele dictator te Chicago. Uit Chicago wordt gemeld, dat een commissie uit de burgerij een- finamcieelen dictator aangesteld wil zien. Deze commissie zal trachten, de mid delen bijeen te brengen, om de salarissen en lo'Onen van het personeel in dienst van de gemeente, welke thans sedert zes weken niet zijn uitbetaald, te voldoen en voorts voldoende middelen, om liet crediet van de stad weer te herstellen. De commissie heeft zich tot den ge meenteraad gewend, om een algemeen© volmacht, zonder welke zij, deze middelen niet wil verschaffen. Deze algemeen© vol- 1 macht is daarop door den gemeenteraad verleend. De „bom" in het Britsche Museum. Men is meer en meer geneigd, te ge- looven, d^t het neerleggen van de „bom" in het Britsche Museum slechts een grap was, waarbij geen Indiërs betrokken wa ren en waaraan geen politieke beteekenis moet worden gehecht. De politie tracht thans den Engelschrnan op te sporen, die de eerste inlichtingen verstrekte. Gisteren zouden autoriteiten van bin- nenlandsoh© zaken en de „director of public prosecutions" oonfereeren om te beslissen of er een strafvervolging zal worden ingesteld tegen de personen, die aansprakelijk zjjn. De „bom" was een blikken sigaretten doosje, bevattend een grijs poeder met een stukje zwarte lont. De stad van de misdaad. Te Chicago neemt de misdadigheid hand ■over hand toe. Zondag zijn binnen een tijd van zes uren niet minder dan veer tig roofovervallen gepleegd op personen, die zich op straat bevonden. Daarbij kwamen ettelijke diefstallen en inbraken, terwijl verder een bomaanslag werd ge pleegd in een bioscoop, waardoor tal rijke personen werden gewond eni onder het publiek groote paniek ontstond. Maandag is opnieuw een bomaanslag gepleegd, waardoor drie winkels in de luoht vlogen; dit zou de ernstigste bom aanslag zijn, die men te Chicago tot dus ver heeft beleefd. Algemeen eischt men krachtige maat regelen. Oe storm aan Frankrijks Zuid-West-kust. Uit Biarritz wordt gemeld: Sedert de redding der schipbreukelin,- gen van de „Knepworth" is de storm nog in hevigheid toegenomen, zoodat het wrak geheel uit elkaar wordt geslagen. Zondagavond werd de wandelpier door een vloedgolf overstroomd, waarbij een groote hoeveelheid wrakhout en zware balken de kaden deerlijk hebben bescha digd en groote verwoestingen hebben aan gericht aan en in de restaurants en mar gazijnen, welke daar zijn gevestigd- Op verschillende andere plaatsen der kust is schade aangericht. Ook aan de kusten van Spanje en Portugal woeden nog steeds zware stor men. In Portugal is veel sneeuw gevallen. Ook komen groote overs too oniingen voor. De ontvoering van den Russlschen generaal Koetepoff. Zendagavond werd bekend, dat de Fransche politie van den leider der te Parijs vertoevende Russische emigranten nog eenige aanwijzingen heeft gekregen die bij haar pogingen om de ontvoerders v.an den wit-Rassischen Generaal Koete- poft op te sporen van groote beteekenis kunnen zijh. De ontvoerders zouden in sovjet-krin gen zeer bekende personen zijn, waarvan één reeds twee jaar geleden met da Fran sche recherche te doen heeft gehad. Gedenkplaat voor den moordenaar Frincip onthuld. Zondag is te Serajewo, zoioals aange kondigd, een gedenksteen onthuld als her innering aan het feit, dat op 28 Juli 1914 de gymnasiast Princip den aartshertog van Oostenrijk Frans Ferdinand en zijn gemalin te Serajewo doodschoot. De getaeele plechtigheid verliep zooider italcidonten. De deelnemers aan de plechtigheid be gaven zich naar de plaats, waar ruim vijf tien jaar geleden de aanslag gepleegd werd. In den muur van een huis daar ter plaatse is de marmeren gedenkplaat aangebracht met den naam van den moor denaar: Princip. Wassili Grditsch, die indertijd als me deplichtige ter dood was veroordeeld,, werk vonnis echter niet was uitgevoerd, verzocht den aanwezigen door twee minu ten stilte Princip te willen herdenken. De nationalist Nitsohitsch onthulde daarop' de gedenkplaat, waarna de aanwe zigen een driewerf „Slava" (Heill) .uit lij achleh. Korte berichten. In Zuid-China verwacht men bin nenkort hevige gevechten, tusschen de op standelingen en de regeeriagistooepen, wel ke laatste belangrijke versterking hebben ontvangen. De strijd zal waarschij'nlijk in de buurt van de havenstad Woetchow worden geleverd. De lijfarts van. de koningin van Zwe den meldt uit Rome, dat de toestand van de koningin nieit verder verergerd is. Vo'OTlaopig zullen geen verdere mede deelingen over den gezondheidstoestand van de koningin meer worden gedaan. In geheel Italië werd Zaterdag de zevende verjaardag der fascistische mi litie feestelijk gevierd. Mussolini ontvmg verschillende opper-commandanten der militie en gaf een overzicht van de ont wikkeling der nationaie-militie. Op ver schillende plaatsen werden parades ge houden. Gezien de groote massia's nieuwsgie rigen welke pich das Zondags aanbieden voor een oezoek aan 0© terreinen der wereldtentoonstelling, te Antwerpen, heeft het bestuur, vooral ook op het verzoek der eixposanten, het besluit genomen de terreinen des Zondags gesloten te houden. In een hevigen storm is het Itali- ■aanscha s.s. Birioni op een rote geloo- pen be Runicih ten Z.Wl van Lissa. Het schip js igezonken. Twee leden der beman ning zij'n verdronken en 2 gewand; de an deren zijta gered. Sajudowski, herdicht inbreker §n ge- velteerist, die reeds uit tal van gevange nissen is ontkomen, is weder ontsnapt uit da gevangenis van Berlijn Tegel. Hij was In gevangenisMeeren en zonder hoofddeksel. In de nabijheid van Fulda is een autobus van de posterijen waarin een enkel beambte z.at op den straatweg tegen gehouden door twee handieten, die den beambte met hun revolvers in bedwang hielden en er niet acht duizend mark vapdoor konden gaan. Naar uit Washington wordt ge meld, is bij het Amarikaanische congres ■een verzoek van president Hoover ingeko men om uitbreiding van den geheimen be wakingsdienst, die is verbonden aan het. Witte Huis, om het leven van den presi dent en zijta gezin 'te beschermen. Koningin en Prinses in Beieren. Blijkens een te 's Gravenhage ontvangen telegram zij'n H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met haar reisge zelschap gisteravond laat in goeden wel stand te München aangekomen, waar overnacht werd teneinde heden door te reizen naar Oberstdorf, waar Koningin en Prinses eenigen tijd zullen verblijven. Radioraad. Bij Kon. besluit van 31 Jan. is, met inigang van "31 Januari 1930, aan prof. mr R. Kranenburg, tei Leiden, op zjjln verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Radioraad, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is, voor het tijdvak van dien zelfden datum tot en met 31 Deo. 1933, benoemd tot lid van den Radioraad mr W. H. M. Werker, te 's Gravenhage. Raad van Indië. Bij Kon. besluit is aan het lid van den Raad van Nederlandsch Indië mr H. G. P. Duyfies, op zijn verzoek, met ingang van 12 Febr. 1930, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den Lande bewezen. De Nederland Express. De 'Mij. „Nederland" meldt, dat het stoomschip Johan de Witt, tengevolge van door stormweer ondervonden oponthoud, eerst Zaterdag 8 Februari a.s. om 12 uur 's middags van Genua kan vertrekken. De Nederland Express, die bestemd .was om in aansluiting met dei Johan de Witt Op 6 Februari a.s. te vertrekken, zal thans eerst Vrijdagmorgen 7 Februari op den- zelfden tijid rijden. De vee- en vleeschexport. In opdracht van den minister van Staat, minister v.an binnenlandsche zaken en landbouw hebben de directeur van het Veeartsenijkundig staatstoezicht, dr Ber ger, en de directeur van de rijks-serumt inrichting, 'dr Lonrens, zich naar heit bui tenland begeven in verband met bespre kingen over veterinaire aangelegenheden! betreffende de belangen van onzen vee- én vleeseliexpiort en tevens met het oog op de nieuwe Rijfcsseruminrichting. Abonnementskaarten op de spoorwegen. Naar aanleiding van het door verschei dene Kamers van Koophandel en indus trieels kringen gedane verzoek, om de prijzen van de algemeen© abonnements kaarten op de spoorwegen te verlagen, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen in October van het vorige jaar een voorstel bij den minister van waterstaat ingediend, waarbij de prijzen van deze abonnementskaarten terugge bracht werden tot de prijzen van de groepskaarten, zoodat deze abonnements kaarten afgeschaft zouden kunnen worden. De directie verklaarde zich daarbij te vens bereid, gevolg te geven aan het van zeer vele zijden met aandrang kenbaar gemaakte verlangen, om, evenals ten aan zien van de trajectkaarten, te bepalen, dat de geldigheidsduur van een algemeene abonnementskaart eiken dag zou kunnen ingaan, en om den langen termijn, welke thans voor het aanvragen van een kaart in acht genomen moet worden, te Jaten vervallen, of althans belangrijk te be korten. Bovendien stelde de directie voor, de achtdaagsche abonnementskaarten blijvend gedurende het geheele jaar verkrijgbaar te stellen. Deze voorstellen werden door den mi nister ■gan waterstaat om advies over gelegd aan den Spoorwegraad, in welk college ze een punt van breedvoerige be spreking hebben uitgemaakt. Sommige leden van den Spoorwegraad hadden tegen die voorstellen der directie ernstige be zwaren, hetgeen leidde tot het indienen van nieuwe voorstellen. Onder meer werd opgemerkt, dat de minder draagkrachtigen niet alleen niet zouden profiteeren van de voorgestelde verlaging, doch voor ben de wijziging een verhooging zou beteeke- nen. In de op 15 November gehouden ple naire zitting van den Spoorwegraad werd de zaak behandeld, met het resultaat, dat verdere besprekingen met de .spoorweg! directie zouden worden .gevoerd. Tot een oplossing is de zaak evenwel niet gekomen. De directie van de .Neder landsche Spoorwegen heeft thans aan den minister van waterstaat meegedeeld, dat zij haar ingediende voorstellen terug neemt. Binnenland. De Z.L.M. en het pachtvraagstuk. Aanvaring op de Zuiderzee. De reigenfabriicage weer Aiislukt. Weer een arbeidsconflict te Sluiskil. Buitenland. De Vlooteonfeirentie maakt geen vorderin gen. Gedenkplaat voor den moordenaar Prin cip onthuld. Weer gevechten in China verwacht. Theinroof 'in Roemenië. LANDVERHUIZING. Men verzoekt ons plaats voor de vol gende waarschuwing: G,aat, als gij emigratie-plannen hebt, niet te rade bij belanghebbende wervers, slaat geen geloof aan. wat zij ui vertellen, maar tracht te weten te komen wat zij u verzwijlgien. Wendt u om inlichtingen, althans ook, tot de Nederlandsche Ver eniging „Landverhuizing" (adres Rezui- denhoutsche weg 97, 's Gravenhage), die uitsluitend uw belangen dient. Hilversum. Vooy Radio N. S. F. en Philips: J. M. Polderman, Goes. Tel. No. 129. Adv. Weeir eeni ^arbeidsconflict te Sluiskil. Zaterdagmorgen! is weder om een arbeidsconflict uitgebroken te Sluiskil. N,abij< de bouwwerken! van de Blrussel- scfijé hetonbouwersfirma Monnoyer, die voor de nieuwe ammoniakfabriek van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote een aantal faKrieksafdeelingen boiuwt, waren ongeveer zestig wagons cement aange* fcomen, welke 'gelóst moesten worden. Diaartoe werden .ongeveer 40 arbeiders a,angewezen om met het lossingswerk te beginnen. Indertijd is een collectieve arbeids overeenkomst aangegaan met de drie bouwvakarbeiders bonden, waarbijl .de uur- loonen voor de ongeschoolde arbeiders zijtai vastgesteld op 40 cent, voor de geschoolde op 45 ceimt, en voor de vak lieden op 50 cent. Voor het lossingswerk ,van de wagons cement zou aan de daartoe aangewezen arbeiders 40 cént pier uur worden betaald, zoo deelde men, aldu® het .„Dag blad voor Noiord-Brabanit", Zaterdag morgen aan de arbeiders mee. Toen dit bekend werd, verlangden de arbeiders evenwel met het oog op Ret ongezonde van dezen .arbeid en de grootere slijtage .aan kleeran bijl het lossen van zakken cement, dat zij! ingedeeld zouden worden inl die loonschaal van 45 cent per uur. Toen men daaraan geen gevolg gaf, legde de een na den ander het werk neer, Daar op is aan ©en iiieuwe ploeg werklieden] van ongeveer 40 man het lossingswerk opgedr agen, Ook deze arbeiders gingen tot staking over. Een dorde ploeg heeft even eens het werk neergelegd. Naar gemeld wordt, zouden naar schat ting ongeveer 120—180 arbeiders aan deze wilde staking hebben deelgenomen. Uitbreiding van het Bel gisch loodswezen. Het ministerie van: marine zal in April twee nieuwe lo'odsbooten in. de vaart brengen. Korten tijd daarna zullen nog vier andere nieujwe booten aan het loodswezen toegevoegd worden, waarvan er twee zullen dienen voor bet aflossen., Tenslotte zal het Bel gisch loodswezen te Vlissingen met drie nieuwe sloepen bedacht worden. Al deze schepen zullen van motoren voorzien zijn. Vlissingen. Hedenmorgen1 keerde de Prov. boot welke om 9 uur naar Ter- neuzen vertrokken was, na een balf uur weer juni de haven van Vlissingen terug wegens defect aan een der raderkasten. ook voor Radio-Centrale's en elk radio-toesdel Dubb.HAGH EET5YSTEEM ƒ30' 4pojig ANKER5Y5TEEM ƒ40- N V Peters Prinsengracht 220/24 AMSTERDAM Tel. «««2.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1