PIHII LI PS Uit de Provincie, Kerknieuws. Onderwijs. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. Prijs f 330.- ONTVANGTOESTEL 2511 I Tweede Kamer te Amsterdam; rar F. W. Fischer, voorzitter van de Vereeniging van directeuren van financierings Mij en in Nederland te Amsterdam; mr W. F. Fr aim, raad-adviseur bij heit Departement van Justitie; J. J, Korff, lid van den Middenstundsraad te Amstordam; prof. dr N. J, Polak, boogie oraar aan do Handels- hoogoschool to Rotterdam, en mr N. H. Stenekor, lid van den Nijverheids raad te Amsterdam, Aan de cpmmissie is toegevoegd als secretaris mr L. D. Frank, advocaat en procureur te Amsterdam. De Kon. Lnchtvaartmij en de postvluch- ten naar Indië en terug. In een persconferentie ten kantore van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën heeft de directie van die maatschappij mededeelingen ge daan omtrent den loop van de gehouden vluchten naar Indië, de ervaringen, wel ke daarbij zijn opgedaan, zoowel tech nisch als commerciëel en omtrent haar plannen voor de toekomst. Daarin vertelde de directeur, de heer Plesman, dat de thans volbrachte vluch ten nog moeten worden beschouwd als proefvluchten, welke als zoodanig geheel zijn geslaagd, behoudens één, die dicht bij Indië, in Satoel, haar beëindiging vond, bij welke laatste echter de post nog een belangrijken voorsprong op de bootreis heeft gehad. Deze proefvluchten hadden eigenlijk 'een dubbel doel: het ging om de vlieg techniek èn om de postale resultaten. Wat het eerstgenoemde doel betreft, dit had men wellicht zuiverder bereikt, wan neer de vluchten niet met het postver voer waren samengekoppeld, en men full-proof zou zijn geweest op het tijd stip, dat de eerste postvlucht zou worden ondernomen. Maar om financiëele rede nen zou een serie zuiver- technische proefvluchten niet uitvoerbaar zijn ge weest, afgezien nog van de omstandig heid, dat de luchtpostverbinding met In dië dan tot heden nog niet zou zijn tot stand gekomen. Men heeft nu gemiddeld 222 K.G. post op de heen- en 191 K.G. op de terugreizen per vliegtuig kunnen overbrengen, d.i. gemiddeld ongeveer 1500Ö poststukken per toestel. De overeen komst met de postadministratie gaat tot 500 K.G. post per vliegtuig; er is dus, ook technisch, nog een ruime reserve. De vluchten van 1929 werden in gemid deld 122/3 dag heen en ll10/i3 dag terug volbracht; de K.L.M. had aangeboden, de post in 14 dagen over te brengen. Men is dus ruim beneden dezen termijn ge bleven. De langste vlucht duurde inder daad 14 dagen, de kcrtste maar 10 dagen en deze had nog kunnen zijn gereduceerd tot 9 dagen, wanneer men geen paspoort moeilijkheden te Aleppo had onderbon den. In de toekomst is intusschen nog een aanmerkelijke versnelling mogelijk. Zou b.v. de K.L.M. 24 toestellen met volledige bemanning beschikbaar kunnen stellen, dan zou men met behoud van het aantal dagvlieguren per toestel in snelle opeenvolging van de ploegen de reis kunnen bekorten tot 5 dagen, en zou men het aantal vlieguren per dag verdub belen en bijv. in twee dagen Amsterdam Bagdad, in twee dagen BagdadCal cutta en tenslotte in twee dagen Calcut taBatavia afleggen telkens met een fris- sche ploeg, dan ware toch nog in zes dagen het geheele traject afgedaan. Vraagt men den bemanningen, of zij een vlucht van ongeveer 16 uur twee da gen kunnen volhouden, dan antwoorden zij bevestigend. De medische proeven van dr Jongbloed hebben trouwens aange toond, dat, wanneer een zoo lange vlucht op één dag moest worden ondernomen, de bestuurder en zijn assistenten volko men „fit" waren gebleven. In het alge meen is het vliegen gezond: men profi teert urenlang van hoogtezon en onbe smette lucht. Wat de financiëele uitkomsten betreft, deze zijn voor de K.L.M. evenmin ongun stig, daar zoowel de Nederlandsche als de Indische posterijen voor de heen- en retourvluchten een garantie hadden ge steld. De K.L.M. is ook zeer ingenomen met de propaganda, die het hoofdbestuur der posterijen in allerlei vorm maakt voor de postvluchten, en zij is overtuigd, dat hoe meer het publiek aan den op roep van het hoofdbestuur gevolg geeft, des te meer zal worden medegewerkt om de totstandkoming van een vaste weke- lijksche iuchtverbinding met Indië te be reiken. Men hoopt daartoe einde 1931 te geraken. De hervatting van de vluchten wacht thans op de toestemming van de Engel- sche zijde om van haar landingsterrei nen in Britsch-Indië gebruik te maken, een toestemming, welke is aangehouden, omdat h. i. de terreinen niet in orde waren. In den avond van 24 December 1.1. werd door vernieling .van een ruit, in gebroken in de woning van den land bouwer de K. te Kleverskerke, gemeente Arnemuiden. Uit een in de kamer staand kabinet, waarvan het slot eveneens ver broken werd, werden een partij 'gouden voorwerpen ontvreemd. Een destijds door de politie ingesteld onderzoek had geen resultaat. Thans is het de politie mogen gelukken den dader op te sporen en een zekere de V., werkman te Souburg, aan te houden. I De V. bekende de inbraak te hebben ge- pleegd en eenig© ontvreemde voorwerpen (gouden sieraden) werden nog in zijn be- 1 zit gevonden. Deze werden in beslag ge nomen. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Ierseke. Men verzoekt ons naar aan leiding van een passage in het Raads- verslag voorkomend in ons nr van 29 Ja nuari J.I., mede te deelon, dat de voor zitter in zijn Nieuwjaarsrede niet zooale uit het verslag zou kunnen wor den opgemaakt gezegd heeft, dat de Cokzo hem de gegevens betreffende de oesterverzending heeft verstrekt. De uitlating, dat „zij de schuld schuift op de vele buiten de vereeniging staande „verzenders" is evenmin van den voor zitter afkomstig. De burgemeester heeft slechts de be langhebbenden op het hart gedrukt, te willen overwegen, of wellicht de ver zending buiten de Cokzo om, oorzaak was van de huidige moeilijkheden; conclu sies zijn door hem niet getrokken. Westkapelle. Zaterdagmiddag vergader den alhier in het café „De Valk" een 50-tal aangelanden van den Middelburg- schen Weg met het doel om te komen tot het verharden van dien weg, zoo mogelijk met daarop uitloopende zijwegen. De vergadering werd geleid door den heer J. Cijsouw Lz. Spr. deelde mede, dat hij de plannen, welke een voorloo- pig comité had ontworpen, aan de ver gadering zou voorleggen. Bij de bestrating van den Middelburg- schen weg to den Boudewijnskerkschen weg, die een lengte heeft van 2010 M., zouden de kosten voor de aangelanden per gemet bedragen f 96. Een bestrating van den Rooversweg 607 M2 f 60, van de wegeling Poppekerke, 162 M2., f 24. Werd de bestrating van hoofdweg en zijwegen gezamenlijk onder nomen, dan zou het bedrag, door elkaar genomen, komen op f 63 per gemet. Door een der aanwezigen werd opge merkt, de billijkheid, dat ook Leunis de Rijksweg, welke 1136 M. lang is, in het plan der bestrating werd opgenomen, waarmede de voorzitter en de vergade ring accoord gingen. Op een desbetreffende 'raag deelde de voorz. mede, dat de kosten dan zou den bedragen f 72 per gemet. In aanmerking moet evenwel genomen worden, dat voor dergelijke werken door het Polderbestuur 20 pet. in de kosten wordt bijgedragen. Ook werd opgemerkt, dat de gemeente dergelijke wegen later, wanneer gebleken is, dat de nieuw aangelegde wegen aan alle eischen voldoen, zelf in onderhoud overneemt. Gevraagd werd, hoe het in dezen staat met de overname van de zijwegen, Roo versweg en Wegeling Poppekerke. Men hoopte evenwel, dat de gemeente, na over leg, ook deze wegen wel in onderhoud zou overnemen. Nadat de plannen uitvoerig waren be sproken, verklaarden de aanwezigen een stemmig op een vraag van den voorz. mede te werken tot het bestraten van de genoemde wegen. Daarop werd overgegaan tot het kiezen van een commissie, bestaande uit 5 leden, die de plannen nader zou uitwerken, om deze in een volgende vergadering te bespreken. In deze commissie werden benoemd de heeren J. Cijsouw Lz., J. Minderhoud Pz., P. Roelse, L. Versluijs en P. Wester- beke. De vier eerstgenoemde heeren namen hun benoeming aan; de heer Westerbeke wenschte deze nog een paar dagen in beraad te nemen. Daarop sloot de voor zitter, onder dank aan de aanwezigen voor hun opkomst, de vergadering, na dat hij had medegedeeld, het plan om de volgende week Zaterdag weder te verga deren, waarbij hij hoopte op een veel drukker bezoek van belanghebbenden. Biggekerke. Zaterdagmiddag hield de vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs haar Jaarvergadering. De voor zitter J. Wisse, sprak naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte Psalm 131 een kort openingswoord. De penningmeester dhr J. Lampert, bracht hierop verslag uit over het verloopen boekjaar, uit welk verslag bleek, dat de school in gunstige conditie verkeert. Overgegaan kon wor den tot uitloting van 2 obligaties van f 100; het lot viel op de nummers 33 en 237. Het aftredende bestuurslid, dhr J. Lampert, werd herkozen. Het Hoofd der school, dhr A. Janse, bracht vervolgens verslag uit over het schooljaar 1929. Hij deelde mee, dat het aantal leerlingen van 55 op 46 was gedaald, doordat 5 leerlingen waren overgegaan naar de andere Chr. school, die met 1 Dec. was geopend en 4 leerlingen naar elders waren verhuisd. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Schoolvereeniging haar gemengd ker kelijk karakter had behouden en toonde dat met de cijfers aan, zoowel wat de leden der Schoolvereeniging, als wat de schoolbevolking betreft. Verder vertelde hij van het schoolleven, gaf mededeelin gen omtrent de verdeeling der lesuren over de verschillende vakken en gaf een overzicht van de leermiddelen, die voor ieder vak aanwezig zijn. Hij wees op het voorrecht, dat ongehinderd van Gods Woord en van Zijn werken mocht worden gesproken en herinnerde aan de landen waar dit thans verboden is. Ook herin nerde hij aan den schoolstrijd en aan 't Woord des Heeren: die Mij eeren, zal Ik eeren, wat ook aan de pioniers van 't Christelijk onderwijs is bevestigd. Hier na sluiting. Opgave loop der bevolking over de maan Januari. /Ingekomen: Elizabeth Snijders, A 71, van Den Helder. Arnemuiden. Vrijdagavond werd in de Openbare school alhier een ouderavond gehouden. Door den heer Israël werd een lezing gehouden over het schoolrap port. Daarna werd het werk der leerlin gen door de ouders bezichtigd. De gezelligheid op dezen avond werd verhoogd door een traktatie op chocolade melk aan de ouders, waarna dhr A. Buis Azn, voorzitter der oudercommissie, dezen aangenamen avond sloot. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Buurse, M. C. W. We geling te 's Heerehhioek. Voor Denekamp, J. Mortier te Zalk en Vecaten. Voor Kampen, A. F. P. Pop te Vaassem. Geref. Kerken. Beroepen te Wolpbaartsdijk, G. van Hei ningen te Ter Aar. Aagtekerke Geref. Gemeente. Woensdag 2 en 6.30 u. Ds Lamain. Emeritaat. Ds E. Emmen, Ned. Herv. predikant te Renswoude, heeft om gezond heidsredenen zijn emeritaat aangevraagd met ingang van 1 Mei. Hansweert. Op het te 's-Gravenhage ge houden examen voor 2en stuurman voor de Koopvaardij is geslaagd de heer N. P. Kruithof, leerling van de Ruyterschool te Vlissingen. De afd. Walcheren yan de vereen. van Chr. Onderwijzers hield Zaterdagmid dag in het Militair Tehuis te Middel burg een algemeene vergadering- Na de gebruikelijke opening hield dhr J. Biirza, hoofd -eener Chr. school te Aagtekerke een inleiding over: „Wat heeft het boek van E. M. Rerrfèrque ons, onderwijzers, te zeggen?" Door het aan- ha'en van enkele gedeelten van dit boek liet de spreker liet verschrikkelijke van den laatsten wereldoorlog zien. Boezem de het lezen van boeken over vroegere oorlogen vaak ontzag in, dit boek verwekt ontzetting. Volgens deskundigen zal een toekomstige oorlog nog verschrikkelijker zijln. Het antwoord opi de gestelde vraag is volgens den inleider, dat de onderwij'zers den leerlingen moeten inprenten den oor log te haten. In de leesboeken of schoioJ- bibliO'theken nioet weinig of geen oorlogs- lectuur voorkomen. De vroegere oorlogen uit de vaderlandsche geschiedenis niet uitweiden en verheerlijken. De leerlin gen moeten bekend gemaakt worden met 'twerk der vredesbewegingen, der vredes conferenties, enz. Inzonderheid moet ge wezen worden op den grootan Vredevorst, Jezuis Christus. Dit onderwerp gaf een zeer geanimeer de discussie, waaruit bleek, dat men in hoofdzaak het met den inleider eens was, maar er was verschil van .meaning b.v. over de vraag, hoe moet de oorlogsge schiedenis uit onze rijke vaderlandsche historie op school worden behandeld. In de raadszaal ten stadhuize te Mid delburg vergaderde Vrijdagavond boven genoemde Kamer van Koophandel, onder voorzitterschap van den heer Boudewijn- se. Aanwezig waren 16 leden, afwezig de heeren Wesseling, van Bommel van Vlo ten, Enzlin en P. G. Laernoes met van Raalte en Machgeels zonder kennisgeving. Wel was aanwezig het nieuwe .lid, de heer Menheere, met wien het eerste lid in Zeeuwsch (Zuid-Bevelandsch) costuum zijn intrede in dit college deed. Na de rede van den voorzitter bracht dhr M. Laernoes namens de aan wezige leden den voorzitter dank voor het uitvoerig overzicht over het afgeloopen jaar. Er spreekt daaruit wel optimisme, maar spr. meent, dat er ook wel reden is voor pessimisme, waar verschillende lan den nog steeds tariefmuren opbouwen, doch niet afbreken. Inzake de commissie voor de verbindingen tusschen Zeeland en Brabant en Zuid-Holland heeft spr. als eersten indruk gekregen, dat ze een groo- te kapstok was om alles aan op te han gen. In de eerste vergadering werd een subcommissie benoemd, die voor het ein de van het jaar rapport zou uitbrengen. Een tocht langs de verschillende veren werd gemaakt, om aan te toonen, hoe moeilijk het verkeer is in Zeeland, maar tot nu toe is geen rapport verschenen. Spr. heeft den secretaris nog eens gerappel leerd, maar geen antwoord ontvangen. Hij meent, dat men zich om de kwestie niet meer bekommert. Spr. hoopte, dat de heer Boudewijnse nog lang op zijn beken de voorkomende wijze de vergaderingen zal leiden en dat het hem, ook in zaken, in 1930 goed moge gaan. De voorzitter deelde mede, dat de commissie voor onderzoek der geloofs brieven van de herkozen leden en het ge kozen lid deze in orde heeft bevonden. Naar aanleiding van de vraag van den heer de Vos om pogingen in het werk te willen stellen om te komen tot een rechtstreeksche spoorwegver binding tusschen Middelburg en Wolfaartsdijksche Veer, deelde de voorzitter mede, dat het bureau aan Ged. Staten verzocht heef:, eventueele pogingen te steunen. Vergaderd werd met de commissie van toezictri op de Prov. stoombootdiensten en daarbij werd door 't bureau toegezegd een globaal plan te zullen doen ontwerpen om eenig over- Zoo wonderschoon de weer gave, zoo weergaloos eenvou dig is de bediening van het Philips Ontvangtoestel 25111 aansluiting op de lichtleiding slechts één knop voor hef afstemmen - de selectiviteit tot het hoogste opgevoerd, aesthetisch uiterlijk, het toestel dat bij referendum op de groote Olympia Radio Tentoonstelling te Londen den eersten prijs behaalde. met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie zicht te verkrijgen van de aan de verbete ring verbonden kosten. Alvorens dit plan bij de directie der S. S. in te dienen, zou het ter ken nis van de commissie van Toezicht worden gebracht. Nadat eenige pog.ngen o:n iemand ie vinden, die he plan met kostenraming zou kunnen geroed ranken, waren mislukt, werd de heer van lor Hooft te Klooiin- ge hiertoe bereid ge'ouden Deze diende zijn rapport in October j.l. in. Hij ontwierp een plan voor de aanslui ting te 's H. Arendskerke en ©en drietal plannen aan het Wolfaartsdijksche Veer. De kosten te 's 'Heer Arendskerke werden geraamd op f 18.000, die bij het Wol faartsdijksche Veer bij plan I op f 44.000 of met aanvulling van een door het werk ontstane kom op f51.300, bij plan II resp. f 49.000 en f 52.300 en bij plan III resp. f 52.000 en f 60.300. Dit rapport werd ter kennis van de commissie van toezicht ge bracht. Eerst in het begin van Januari ontving het Bureau eene uitnoodiging de ze aangelegenheid met het College van Ge- dep. Staten te komen bespreken. Dit ge schiedde op 17 Januari. Het algemeen ge voelen was, dat het, gezien de hooge kos ten, niet gewenscht zoude zijn bij de Spoorwegen een verzoek in te dienen om ook de werken bij het Veer uit te voeren, aangezien daardoor de kans op verbete ring te 's Heer Arendskerke te verkrijgen niet zou worden vergroot. Ged. Staten zeg den ten slotte toe, een schrijven te dezer zake tot de directie der N. S. te zullen richten en blijkens een toegezonden af schrift, is aan deze toezegging voldaan. Herkozen werd als voorzitter de heer Boudewijnse. Tot voorzitter der af- •deeling Grootbedrijf de heer M. Laernoes en tot voorzitter van de afdeeling Klein bedrijf de heer Stofkoper. De leden der vaste commissies werden bij acclamatie herkozen, en in de vaca ture Chamuleau in de commissie voor Nij verheidsbelangen gekozen de heer Anker. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werd aangenomen het voorstel van het bureau in verband met de voorgeno men invoering van brieftelegrammen en het daarvoor ontworpen antwoord aan den directeur-generaal der P. T. T. Rondvraag. De heer Mes juichte het toe, dat de voorzitter in zijn Nieuwjaarsrede ook den landbouw besproken heeft, die zoo nauw samenhangt met de belangen van handel en nijverheid. Nu het den landbouw slecht gaat, wordt dit in den kleinhandel vooral sterk gevoeld. Spreker wilde daarom twee punten speciaal onder de aandacht van het bureau brengen. Ten eerste, dat het gewenscht is, dat de rijks- en provinciale opcenten op de grondbelasting worden verminderd en ten tweede, dat ook Ne derland eigen producten beschermt. De voorzitter herhaalde, dat de Landbouwaangelegenheden niet op den weg der Kamer liggen en het een verkeer den weg inslaan zou zijn, zich daarmee uit eigen beweging te bemoeien. Wel hangen belangen van den handel er nauw mede samen en als er uit landbouwkringen om steun werd gevraagd zou steun kunnen worden verleend. De heer Jeronimus zeide, dat hij het ten deele eens is met den voorzitter en ten deele met den heer Mes. Het belas- tingvraagstuk is wel degelijk een alge meen belang en men zou op egelisatie van de belastingen ook van de provincies on- derling moeten aandringen. De voorzitter meende, dat het wel handig is van den heer Jeronimus van do woorden van den heer Mes gebruik te ma ken, om wat hem na aan het hart ligt naar voren te brengen, maar het is iets heel anders dan de heer Mes zeide. De heer Olthoff stelde de vraag of het inzake het nagaan van de werking van de nieuwe locale telefoontarieven niet beter is zich tot het bedrijf zelf te richten, dan zooals het bureau doet tot de aangeslote nen. De voorzitter zeide, dat deze wenk nader zal overwogen worden. Het voor deel van den door het bureau gekozen weg is echter, dat de aangeslotenen wel enkele gegevens meer zullen verstrekken Er zijn zaken, die groot belang hebben bij de verlaging der interlocale tarieven, waardoor de kosten der locale gesprek ken worden opgeheven. Men hoopt zoo 'n algemeen overzicht te krijgen van ver schillende zaken. Spr. kent een zaak, die aan locale gesprekken naar raming f 170 meer zal betalen, andere wellicht niet. Spr. geloofde, dat de weg, die het bureau koos wel resultaten zal hebben. De heer M. Laernoes geloofde, dat een globale opgave niet het juiste inzicht zal geven. Men moet weten wat de gevol gen voor handel en nijverheid zijn. Voor particulieren is het nieuwe tarief wellicht voordeeliger. De heer Bosman geloofde, dat ook het winkelbedrijf er schade van heeft. De heer Lindenbergh juichte de circulaire toe en wekte reeds personen op, er goed gevolg aan te geven. Spr. meent, dat voor het platteland de nieuwe tarie ven voordeel brengen. Verder komt spr. terug op het door den beer Mes aange voerde en zegt dat de landbouw niet ge baat is met verlaging der grondbelasting, althans niet in het algemeen. De kwestie van het tarief is wel eco nomisch, doch veel meer politiek en de landbouworganisaties moeten zich daar buiten houden. De heer Mes betreurde het juist, dat men er politiek van heeft gemaakt. Men moet 'kijken naar hetgeen andere landen doen. Dan zal wel degelijk blijken, dat bescherming noodig is. De heer J eronimus wees op de de zer dagen ontvangen biljetten van de Rijksverzekeringsbank, waarop voor het tweede half jaar allerlei vragen ter in vulling worden aangegeven en kwam op tegen het voorschrift, dat, als men zaken of filialen in verschillende gebouwencom plexen heeft, men verplicht zal worden de daarin werkende arbeiders groepsgewijze op te geven. Dit is dikwijls onmogelijk. De voorzitter zeide, dat dit nu niet in eens te verwerken is, maar het bureau zal het eens bekijken. De heer Klok zou in verband met de verbinding Middelburg-Wolfaartsdijksche Veer er bij Ged. Staten op aan willen drin gen direct verbeteringen, ook voor den huidigen dienst te bewerkstelligen en wel omdat de toestand zeer treurig is, o.a. een week of drie geleden was de bus weer overvol en toch werden onderweg nog menschen aangenomen. Het is absoluut onverantwoordelijk. De voorzitter zeide, dat dit bij de bespreking met Ged. Staten ook naar vo ren is gebracht. Het heeft ook medege werkt aan de beslissing om zich tot de N. S. te wenden. Dhr De Vos deelde een geval mede, dat de bus vol met zinken bladen was geladen, dit brengt toch ook gevaar voor de reizigers mee. Hierna sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2