No. 105 Maandag 3 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLË" per 1 Februari vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L.. Burg. Tel. No. 259. 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het pachtvraagstuk. D-e Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk heeft de vorige week een vergadering gehouden, waarin door Mr F. A. Nelemans gesproken werd over de nieuwe pachtwet en haar beteekenis voor de diaconieën der Ned. Herv. Kerk. Blijkens het verslag in de bladen werd door den spreker aan het tweede gedeelte vair zijn onderwerp weinig aandacht ge schonken, maar behandelde hij meer de algemeene beginselen van het voorgestel de wetsontwerp, waartegen door hem ern stige bezwaren ontwikkeld werden. In de eerste plaats maakte hij bezwaar tegen het recht op remissie en dat op verhooging van den pachtprijs. De formuleering die het wetsontwerp, dat dit recht dwingend wil maken, er voor geeft, munt uit door vaagheid. Groot mee- ningsverschil zal kunnen rijzen omtrent de vraag, wat buitengewone omstandig heden zijn, waarbij dit recht zou gelden, wat een aanzienlijk mindere opbrengst is, en wat. bij het aangaan der overeen komst in deze te verwachten was. Het hoofdbezwaar tegen een dwingend remis sie-recht is wei, dat het de verantwoor delijkheid van den pachter als landbouw ondernemer miskent en dat het uitgaat van een auasi-vennootschappelijke verhou ding tot den verpachter, terwijl deze ge durende den pachttermijn niets kan doen om het risico te .beperken." Van nog meer belang werd door den Spr. beschouwd het. verleenen van een recht aan den pachter op continuatie van de pacht bijhet eindigen van den pacht termijn. Erkend werd, dat in het afgetrokkene beschouwd, de positie van den pachter minder vast, meer afhankelijk is dan die van den eigenaar-gebruiker. In den regel is dat 't geval en met name klemt dat voor den pachter van een boerderij! Men kan er dus inkomen, dat men den zitten- den pachter aldus tracht te beschermen, dat het gebruiksrecht van den door hem bebouwden grond versterkt wordt. „Echter zijn er tegen dit recht belang rijke bezwaren, n.l.1. er zal een be perking gevormd worden van het vrije beschikkingsrecht over den grond, in pri vaten eigendom; 2. de contractsvrijheid wordt belemmerd; 3. processen zullen er waarschijnlijk door vermeerderd wor den; 4. er zal geen sociale hervorming o£ bescherming in den goeden zin des wo-crds opgeleverd worden; 5. voor ener gieke, bekwame, goed-onderlegde jonge boeren zal dit recht een groote hindernis kunnen zijn; 6. voor den verpachter zal het een belemmering kunnen zijn voor de omzetting bijv. van grasland in tuin land; 7. zoowel een eigengeërfde boer als een pachter kan belemmerd worden in de ontplooiing van zijn bedrijf." Bij ,de hierop volgende besprekingen bleken de meeningen nogal verdeeld te zijn. Terwijl Ds Langman hier zag een niet gemotiveerd diep ingrijpen in het leven van het Nederlandsche volk, waardoor het eigendomsrecht wordt aangetast, ter wijl de goede verhoudingen worden ge schaad, betoogde de heer Westerdijk, die herziening van de paohtwetgeving niet noodzakelijk oordeelde, dat het wetsont werp van weinig ingrijpenden aard is en dat het aan de diaconiën weinig zorg zal geven. Mr Nelemans bleek de laatste meening te deelen. D i t wetsontwerp, zoo betoog de hij, brengt weinig bezwaar, maar als men eenmaal den voet in den beugel heeft zal men verder gaan en daarom moet -,wie op het standpunt staat, dat de eigendom niét mag worden aange tast zich tegen het ontwerp verzetten, „Niet de verpachters, maar de pach ters zijn oorzaak van de hóoge pachten. Door te trachten de mentaliteit van de pachters te veranderen, zou de Begee ring nuttiger werk doen dan door het wetsontwerp. Ziet men niet over het hoofd, dat het in bezit hebben van land een zekere vorm is van credietverpchaffing? Zou men dat mogen uitschakelen? Mag men ook aan de industrieën een bepaalde winst voorschreven? Gaat men er toe over, zoo de pachters te beschermen, zijn er dan ook nog niet tal van andere catego rieën, die er voor in aanmerking komen? Men komt dan langzamerhand tot een toestand als in Rusland." Er was hier dus, evenals in andere kringen, en in de afdeelingen der Tweede Kamer, nogal verschil van meening. En het lijkt dan ook niet waarschijn lijk, dat uit de thans aangeboden ontwer pen een eenigszins algemeen bevredigende regeling geboren zal worden. V Notarissen. Wij kunnen de discussie met bet „Prot. Zuiden" over de kwestie van de notarisbenoemmgen tot onzen spijt niet voortzetten. Dat dit orgaan ijvert voor de benoe ming van een geestverwant i3 zijn recht. Dat het, gezien de verhoudingen daarbij over zeer sterke argumenten beschikt en. zelfs een zeker „reciht" kan laten gelden, werd door ons volmondig toegegeven. Maar de middelen waarmee het zijn doel tracht te bereiken zijn van dien aard, dat verdere discussie ommog,elijk wordt. Nadat eerst van wat wij schreven een verkeerde voorstelling was gegeven, ont ziet het „Prot. Zuiden" zich thans niet, in bedekte termen veronderstell-en-derwijfe, een -ppwekking te doen hooren om den te benoemen functionaris wanneer deze niet tot de gewensahte richting behoort, te b-o-yootten. Benoemingen van allerlei aard hoe kan het anders zijn telkens weer in -de p-ers ter sprake gekomen. Het is er daarbij weleens scherp toegegaan. Maar het, thans door het „Prot. Zui den" gebruikte wapen het afschuwe lijke wapen van den boycot zagen w.ij tot nu toe nog nergens gebruikt. Op die wijze wordt alle verdere dis cussie onmogelijk. Zoo worden de verhoudingen grondig vergiftigd. De vlootconferentie. Do conservatieve „Daily Tel.", die ver leden week Zaterdag een vinnigen aan val deed op de Franschen en o-p wat het blad de toegevendheid van MacDo-- nald ten opzichte van Frankrijk noem de, heeft Zaterdag weer iets .nieuws uit gevonden, om er de Labour-regeering mee te bestoken. Onlangs verklaarde de mi nister van marine n.l., dat de xegeering twee kruisers van 10.000 ton, de „Sur rey" en de „Northumberland", had afbe steld. Wat later deelde de minister schrif telijk mede, dat van het bo-uwprogram voor het jaar 1929 ongeveer 50 procent was geschrapt, n.l. twee .kruisers, waar van één van 10.000 ton, vier torpedo jagers, drie duikbooten en drie kleinere schepen. Nu blijkt volgens de „Daily Tel." dat de „Surrey" en de „Northumber land" behoorden .tot het bouwprogram van 1928, zoodat er dus nu in to-taal vier kruisers zijn geschrapt in plaats van twee, plus dan nog de andere genoemde schepen. Do „Daily Tel." is van meening, dat de regeering hier een wel wat eenzijdig voorbeeld van ontwapening aan de con ferentie geeft; ze betreurt dit des te meer, o-mdat Engeland juist in de klasse d©r kruisers en duikbooten betrekkelijk zwak staat tegenover de andere .partijen. Dit blad verwijt de regeering, dat zij de positie der Britsche delegatie onnoo- dig verzwakt door haar het materiaal voor onderhandeling reeds van Je voren uit de handen te nemen. De „Daily Tel." berekent, dat het vijf- jaars-program van 1925, dat voorzag in zes kruipers, nu reeds is gereduceerd tot twee, en het blad ziet tegenover deze tegemoetkomende houding bij de andere partijen nog geen gelijkwaardige navol ging. Met de Engelsche houding vergelijkt de „Daily Tel." de opvatting der Ameri kanen. President Hoover heeft onlangs weliswaar den bouw van drie kruisers uit de nieuwe reeks van vij'f, die door het Congres was toegestaan, geschorst, maar dat wil nog niet zeggen, dat deze schepen daarom van de baan zijn. De -opvattingen over den duur van de conferentie 1-oopen ui-teen. Terwij-1 En gelsche politici gelaoven, dat de conferen tie reeds ini de tweede helft van Februari zou kunnen eindigen, spreekt Tardie-u van 1 Maart -als einddatum; d-e Amerikaanscha delegatie -daarentegen gelooft, dat de con ferentie nog tot in Maart zal duren. De Fransche minister-president Tardieu is Zaterdagmiddag naar Parijs vertrok ken. De meeste gedelegeerden zijn tijdens hief -einde van de week van Londen af wezig. Besprekingen iin het kader der vlootconferentie hadden dan ook Zater dag niet plaats. De financiëele moeilijkheden van Berlijn. Tusschen Berlijn en een onder leiding vami -de Pruisische Staatsbank staan-d con sortium wio-rden onderbande'ingen gevoerd -over bet sluiten van een groote leening, waardoor een einde zou komen aan de in -de -hoofdstad bestaande financieele moeilijkheden. Er valt hog niets positiefs te meld-en over de hoogte van het cre- dief en over den looptijd der leening. Zeker is echter reeds, dat de onderhanden 1-inigen zullen slagen en de Duitsohe ban ken eindelijk zullen breken met hun prin cipe geen credieten van beteekenis te verstrekken aan de steden, een principe waardoor ze -de steden steeds weder heb ben verplicht hun h-eil te gaan zoeken in het buitenland. Verzekerd wordt, dat -het aan de inter ventie van de Pruisische regeering te danken is, dat eindelijk maatregelen wor den getroffen om paal en perk te stellen aan de financieale ellen-de van de hoofd stad. De werkloosheid in Oostenrijk. De Ocstenrijksohe bondskanselier heeft vertegenwoordigers der vakvereeniginjgen ontvangen om met hen te spreken over de bestrijding van de werkloosheid. Bijzondere aandacht heeft de emigratie naar andere landen, speciaal de emigra tie naar Frankrijk zal binnenkort vermeer deren. Als voornaamste middel tot be strijding van de werkloosheid wil de re geering een wet tot bevordering van den woningbouw voorstellen, waardoor 30.000 woningen gebouwd zullen warden. Men begint met kleine en middenstandswo- ningen. Storm aan de Fransche kust. Sedert Vrijdag beerscht er aam de Fran sche kust van den A-tlantischen Oceaan een -orkaanachtige storm, die vergezeld gaat van zwaren hagelslag. De vissohers^ schepen hebben in allerijl hun havens op-gezocht. D-e scheepvaart is z-o-o goed als stil gelegd, aangezien de hevige hagel buien het zicht -ontnemen. Ook in het Kanaal woedt de storm met groote hef tigheid. Tal van schepen bevinden zich in no-od. De fransche kustradiostations hebben verscheidene noodseinen van schepen o-p- igievangen, die niet meer konden manoeu vre-eren. Spanje onder nieuw bewind. Volgens een bericht ui-t Madrid heeft -de Spaansohe mi-nisteraad besloten, voortaan iederen Donderdag onder voor zitterschap van dien koning zitting te houden. Primo -de Rivera, de afgetreden dicta tor, bracht Zaterdag een afscheidsbezoek aan den Koning, dat nog geen tien mi nuten- d uurde. De professoren, die door Primo de Rivera ontslagen waren, worden weer aangesteld. Dit geldt o-.a. geldt o.a. voor den 65-jarigen auteur Unamuno, die doo-r Primo -de Rivera was verbannen en de laatste jaren in Frankrijk leef-de. De universiteit te Madrid is weder her opend en -d-e voorlezingen zijn hervat. De militaire wachten zijn teruggetrokken. Inzake de aangekondigde amnestie ver luidt nader, dat de nieuwe minister van enderwijs binnen korten -tijd de door de dictatuur tegen de studenten genomen maatregelen zal opheffen, den gearres teerden voorzitter der algemeene studea- tenvere-eniging in vrijheid zal s-tellen en tevens de een jaar geleden vrijwillig af getreden vijf professoren opnieuw zal aanstellen. Verder w-oidt een uitgebreide amnestie voor studenten en militairen aangekon digd, benevens een algemeen herstel in functie van de in het voorjaar 1929 ont slagen artillerie-officieren zonder dait te-, gen hien een proces zal worden gevoerd. Na de vrijlating der hij de jongs-te on lusten in Spanje gearresteerde studenten, is het in verscheidene universiteitssteden tot betoogingen van de studenten tegen Primo de Rivera gekomen, waarbij, ook portretten van d^n afgetreden dictator, die in de lokalen der universiteit hingen, verbrand zijn. De communistische bank te Parijs gesprongen. De „Banque ouvrière et paysane", te Parijs do-or de communisten gesticht en die in Augustus van het vorig jaar aan vervolging heeft bloot gestaan wegens het fourneeren van fondsen voor mis dadige woelingen en anti-militaristische pro-pagamda, is door de rechtbank, als niet -overeenkomstig het statuut van het bankwezen in Frankrijk, in staat van ont binding verklaard. Daar -de leiders geen kans zien, haar op een wettelijken grondslag te vestigen en de aandeelhouders het kapitaal te doemi bijeenbrengen, heeft een vergade ring van. aandeelhouders en inleggers be sloten tot liquidatie. Men vermoedt, dat vandaag het fail liet der bank zal worden uitgesproken. De wandelende berg. De wandelende berg in Zui-d-Wales tus schen Cwm (spreek uit: K-oem) en Nieuw Tredegar, is gisteren door den ragen der laatste dagen weer een ach-t yard opgeschoten en de hoofdweg van Tredegar naar Nieuw Tre degar wordt m ernstig bedreigd. Op den to-p heeft zich een nieuwe spleet gevormd van -onpeilbare diepte. Geregeld blijven stukken rots afbrokkelen, maar gelukkig -geen gro-ote. De Indische Katoenindustrie. Uit Bombay wordt giemald, dat de vier groots-te fcato-enfabrieken bekend hebben gemaakt, -dat zij- -oip 1 Maart haar deu ren zullen sluiten totdat in den han del verbetering intreedt. Hierdoor komen 13.000 arbeiders buiten werk. Verder zul len een aantal fabrieken het werk acht dagen per .maand stoip-zetten inp-laats van vier. De aangekondigde communistische betoo gingen in Duitschland. Die communistische leiders te Berlijln hadd-en zich de gebeurtenissen van Zater dag z-eker heel anders voorgesteld. Ze ha,dden zeker niet gerekend op de arres tatie van 78 van hun beste medewerkers, die .nog Vrijdagavond laat heeft plaats gehad en zeker hadden zij1 niet verwacht dat hun actie tot het houden van betoo gingen zoo jammerlijk zoiu mislukken. Voor zoover bekend, is de orde over dag nergens in Berlijln gestoord. - Wel is het in den laten avond nog ta melijk rumoerig geweest. In verschil lende deelen van Berlijn trokken steeds w-eer troepen jeugdige communisten onder het zingen van revolutionaire liederen1 door de straten. Meestal gingen de be- toogers echter reeds aan den haal bj} het nad-eren van politie. Deze moest echter -een paar maal handelend optreden. Uit een om tien uur uitgegeven commu niqué blijkt, dat in het geheel tien agen ten -en 1 betooger werden gewond, dertig personen werden ingerekend. Kleine -groepen van communistische de monstranten, 50 k 100 man sterk, die zich te Hamburg oip verschillende punten der stad verzamelden, vluchtten bij het na- de-ren v,an de politie. Do politie arres teerde eenige rustverstoorders. Ondanks het verbod heeft een groot aantal communisten uit Lübeck getracht met p-artijgenooten uit den omtrek langs omwegen naar Hamburg te komen. Zij zijn -evenwel door -de .politie tegengehou den en wegens overtreding van het ma nifestatieverbod gearresteerd. Korte berichten. Uit Ruislanld wordt groote koude ge meld. Te Petersburg b.v. is de tempera tuur plotseling van hot vriespunt tot 16 gr G. beneden 0 gedaald. IJsbrekers worden gereed gehouden om- schepen, die even tueel in het jjs vastraken, te bevrijden. Nadat men oen gesprek tusschen In dische studenten had afgeluisterd, is in de Indische afdeeling van het Biritsch mu seum te Londen in een hoek verborgen, een bom gevonden. Do politie onder zoekt of het werkeljjk een helsch werktuig is, of dat de aanslag gefingeerd was Die vulkaan' San Miguel in San Sal vador is plotseling gaan wenken.Op de steden San Jorge en San Rafael is een - aschrogen neergedaald. De uitbarsting I werd door ondoraardsch gerommel bege leid. Binnenland. Do Zeouwsch-Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij wordt niet ontbonden. Ernstig auto-busongeluk bij Deventer. Geknoei met poio-taardappelen. Do ragenpro-ef weer niet doorgegaan. Wisselvervalschiers te Amsterdam gear resteerd. Buitenland. Do vlootoonferentie. Weer een aanval van -de Daily Telegraph. Storm in het Kanaal. Spanje -onder nieuw bewind. Do werkloosheid in Oostenrijk. In geheel Zwitserland is bij sterk dalende temperatuur sneeuwval ingetre den. Tweede Kamer. Do Tweede Kamer is in apenbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dingdag 11 dezer te 1 uur. De voorzitter zal in deze vergadering voorstellen onmiddellijk een aanvang te maken met de beraadslaging over de Su- rinaamsche begrooting voor 1930. Voorts staan op de agenda o.a. de Nfiderl.-Indi.sch-e begroeting voor 1930-, het wetsontwerp tot regeling van de winkel sluiting en de interpellatie-Wijnkoop naa.r aanleiding van de huiszoekingen, die ge daan zijn b^j de Communistische Partij; Holland. Behandeling der Rijksbegrooting. Naar het H d b 1. verneemt, laat het zich aanzien, dat de Eerste Kamer zal worden bijeengeroepen tegen 25 Februa ri a.s. voor het houden van algemeene^ beschouwingen over cle Rijksbegrooting voor 1930 en de behandeling hiervan. Onderwijzers-salarissen. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Van Zadelhoff betreffende het nemen van maatregelen tot vervroeg de storting bij de Bank voor Nederland sche gemeenten van de gelden, benoodigd voor de maandelijksche uitbetaling der onderwijzerssalarissen heeft de minister van Onderwijs, K. on W. o.m, geantwoord; De gelden, benoodigd voor de uitbeta ling der onderwijzerssalarissen, worden door het Rijk bij de Bank voor Nederl. gemeenten gestort op den op vijf na laat- sten werkdag van elke maand, zoodat de storting niet op den 27sten doch als regel op den 24sten of 25sten der maand geschiedt. Deze regeling welke sinds 1 Januari 1928 wordt toegepast, heeft nooit tot eeni ge klacht van een gemeentebestuur aan leiding gegeven. In 1927 had de storting bij de Bank nog plaats op den op drie na laatsten dag der maand. De minister acht het niet noodig, thans weder maatregelen te nemen om de be- noodigde gelden op een nog vroegen da tum betaalbaar te doen stellen, en dat te minder omdat het renteverlies ten na- deele van den Staat, dat het gevolg is van die maatregelen, zooveel mogelijk be perkt behoort te blijven. Koopen op afbetaling: De minister van Justitie heeft ingesteld een oommissie, aart welke is opgedragen te -onderzoeken of en zoo ja, op welke wijze d-e overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet 'moeten worden geregeld en van de uitkoms-ten van dat onderzoek aan den Minister van Justitie verslag uit te brengen en wel, wanneer de commissie tof het besluit 'komt, dat wettelijke regeling wensohelijk is, vergezeld van een of meer ontwerpen van wet met Memorie van Toelichting. Benoemd zjjn tot lid en voorzitter prof. mr E. J. J. van der Heyden, boogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, tot leden mr dr G, van den Bergh, lid der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1