„BOHEMIA" Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten. Posterijen en Telegrafie W. I. VAH DOESELAAR VULPENHOUDERS T. FABERIJ DE JONGE BERG EN-O P-ZOOM INSCHRIJVINGVAHIEERLIHGEII Coöp. Voorschotver. en Spaarbank PRIMA RIJWIELEN Koopt nu RADIO. C. v. BOVEN Jr., Krabbendijke BLOEMPOTTEN en BLOEMSCHALEN BLOEMVAZEN „Swa n" „Waterman" e.a. „Ingersoll" Goud en Zilver - GOES Ochtendvoer „Meulemans" 100 K.G. f 15.50. ArrtöacïHibóSiïöol Timmeren, Huls- en Decoratieschilderen Machlne-Bankwerken, Huis- en Hoefsmeden, Electro-Techniek en Instru mentmaken, Rijwiel- Motor- en Auto-her stellen. MAANDAG 3 FEBRUARI 1930 f45.- Openbare Verkooping. Veiling te Westkapelie. Geref. Gemeenten. Aan het ver slag in de Banier van de vergadering der Zuidelijk® Particuliere Synode der Geref. Gem., gehouden te Middelburg, is het volgende ont leend Ds B, van Neerbos van Temeuzen opent de vergadering. In zijn openingswoord wijst Ds van Neer bos op bet algemeen verval onzer dagen en op het voorrecht, dat de Kerk nog in vreae mag samenkomen. Us Verhagen wordt gekozen tot voorzit ter, De van Neerbos tot scriba, Ds Hof man en Ds Vreugdenhil tot assessoren. Ds Fraanje en Ds Kok worden als vertegen woordigers der Noordelijke particuliere Sy node toegesproken, terwijl ook Da KerBten welkom wordt geheeten. Wat betreft de inwendige zending werd nader aangegeven de taak en de roeping der kerk. Gezocht zal worden naar een persoon die met het werk der inwendige zending zal kun nen worden belast. Nu kwam ter sprake de vraag van Mid delburg om uniformiteit inzake Gemengde Hu welijken. De Synode liet haar waarschuwende stem hiertegen hooren. Alleen dan zullen deze hu welijken kerkelijk worden bevestigd, als van te voren zekerheid is gegeven dat de kin deren, die geboren zullen worden, der kerk zullen worden ingelijfd. De gemeente Dinteloord is geïnstitueerd. Iemand, wien vrijheid gegeven is te pro- poneeren, doch die niet naar het ambt staat, werd besproken. De oms andigheden in aan merking nemend, legt de Synode zich neer bh het beslotene ter Generale Synode 1919. Nadat gezongen was Ps. 68 5, werd de vergadering met dankgebed door Ds Verha gen gesloten. Ds M e r k e 1 ij n. Aan een brief van Ds Merkelijn in de „Zeeuwsche Kerkbode" is het volgende ontleend: Een mooi moment was het toen we onze eigen woning binnentraden. Het gezin, dat tijdens ons verlof de pastorie had bewoond, had de kamers voor ons ingericht en den eersten nacht konden we weer in ons eigen huis slapen. De eerste gang in ons huis was naar de achtergalerij, vanwaar we een schitterend uitz-cht hebben op. den Soembing, een der hoogste bergen van Java. Wie hou den van dien berg; voor ons verlof zalen we iederen morgen een oogenblikje op. die achtergalerij en genoten dan van het heer lijke uitzicht op dien berg; en het zien van dien ouden berg vanaf de plaats, waar wij zoo dikwijls gezeten hadden bracht ons het klaar bewustzijn: „we zijn weer thuis". Want hoeveel we ook in ons verlof genoten hadden, toch was het voor ons heerlijk, dat God ons weer naar ons geliefd Magedang had willen leiden om daar in ZijnKoninr krijlc te mogen arbeiden. Wie konden echter niet lang genieten, we moesten ons haasten om op tijd bij Dis v. Duinen te zijn, waar we den maaltijd zouden gebruiken om, daar na de gemeentevergadering bij te wonen waar wij feestelijk zouden worden ontvan gen. Toen we weer in ons huis kwamen, kwam er echter ook een ander gevoel op,; we gevoelden nu, dat we in ons eigen huis, waar westeeds met onze drie kinderen ge woond hadden, er twee moesten missen, die in Holland achtergebleven waren. Wie voel den het: hun stem zullen we in dit huis niet meer hooren; we zullen voortaan zonder hen in dit huis moeten leven; er was iets leegs, iets verlatens in ons gekomen en we voelden dat zooals we het tevoren nog niet gevoeld hadden. Opi reds hadden we zoo. dikwijls zonder de kinderen moeten zijn, zoo lang we reisden voelden we dat gemis dan ook niet zoo, maar als we thuis kwamen dan waren er onze kinderen. Maar nu wa ren ze er niet en het huis was daarom voor ons veranderd. Maar door Gods goed heid was de toon der dankbaarheid toch overheerschend, dat de Heere ons in Zijn dienst gebruiken wou .en we konden onze kinderen overgeven in Zijn trouwe Vader hand. Algem. Nederl. Zendingscon ferentie. Donderdag is te Amsterdam de jaarlijksche vergadering gehouden van het co mité voor de Algem,eene Nederlandsche Zen- dings-conferentie onder voorzitterschap' van den heer L. J. van Wijk. Deze heette mej. Adriani welkom als vertegenwoordigster van den Vrouwen Zendings-Bond en. tevens als de eerste vrouw, die in het comité zitting krijgt. Een belangrijke discussie ontspon zich o-ver de vraag, of de zandingsfilm een goed pro- paganda-middel is; enkele leden gaven voor keur aan stille beelden, waarbij het gespro ken woord zijn werk kan <joen, wat bij de film is uitgesloten. Door den penningmeester, ds H. D. J. Boissevain, werd de jaarrekening uitgebracht'. Deze sluit met een batig saldo van f 857.82. De inkomsten bedroegen f 2851.51, de uit gaven f 1993.69. De rekening werd goed gekeurd onder décharche van den penning meester. Verder werd de oonferentie-1930 bespro ken. Deze zal gehouden worden te Amster dam van 2022 October. Kerkbouw. Blijkens een oproep voor een te houden bazar in de Zesuwscihe Kerk bode, werd in een onlangs gehouden gcmeen- tevergadering het besluit van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg, om zoo spoe dig mogelijk tot afbraak en wederopbouw van de Hofpleinkerk over te gaan, met in stemming ontvangen. Door de leden der Geref. Kerk te Apel doorn is naar de Stand, meldt, in enkele weken ongeveer f 40.000 bijeengebracht het bedrag in de offerblokken voor kerk bouw meegerekend ten behoeve eener derde kerk, terwijl de aotie om bet ont brekende bijeen te brengen in vollen, gang is met verblijdend resultaat. Kerkinstitueering? Te Dordrecht wordt, naar men aan de Rotterd. meldt, gewerkt aan de msdtueerriag eanwr Gere?. Gemeente. Uitwonende leden van de Geref. Gemeente van Alblasserdam en eenige „be zwaarde" leden der Oud-Geref, Gemeente van Dordrecht (wier .predikant Ds M. Overduin is), stellen daartoe poging® in het werk. Reeds in een samenkomst gehouden, waarin Ds Wi, C. Lamaa, van Delden, voorging. Theologische studenten. De „Vereeniging van studenten in de theologi sche faculteiten in, Nederlandtot welke zijn toegetreden de theologische faculteitsvereem- gingen te Amsterdam (S. U. en V. U.), Gro ningen, Kampen, Led,dan en Utrecht (Theol. Fac. van het U. S. C., later ook die van U. S. R.) en welke zich ten doel stelt te ge raken tot een doeltreffende voorziening in (alrijke practische aangelegenheden, die be trekking hebben op het protest, theol. hoo- ger onderwijs (in het bijzonder door behar tiging der interacademiale studiebelangen), zal overgaan tot de uitgave van een interacade miaal, protest, theol. tijdschrift, dat zes maal per jaar zal verschijnen en den naam „Vox theologica" zal dragen. In Februari zal het eerste nummer uitkomen. Hoofdredacteur is de heer H. Faber te Leiden. Tevens zal deze organisatie op 11 en 12 April a.s. te Lunteran een interacademiale theologen-conferentie houden. Op deze samen komst zal prof. dr. F. Wi. Grosheide spre ken over „De Kerk in het Nieuwe Testament", prof. dr H. IJ. Groenewegen over „De grond van ons geloof" en prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine over „De predikant en de sociale vragen". Benoemd aan. de Ghristelijfce school voor L. en Mulo onderwij's, Helmstraat te S'cheveningen, de heer J. Kleinepier, hoofd der Chr. school, te Zonitelanjde. Zondag 2 Febr. 1930. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. dis Hoogendijk van Sittaxd, 2 ii. (la de Chr. Bewaarschool) ds Hioimbubg, Bed. H. Doop, 6 u. (in de Bewaarschool) ds de Vries, 6 u. (in de Bioscoop) ds Hooigemdijk (Jeugd dienst). Wilhelminadorp', vm. ds Homburg, ami. Igeen dienst. 'sHeetr Arendskerke, vm. ds de Voogd,- nm. ds de Vries. Ritthem vm. en nm. dr van Oijen. 'sHear Abtskerke, vm. ds v. d. Plasscbe, nm. geen dienst. Rilland-Batn,. vm. en nm. ds Wildschut. Geref. Kerken. Rilland, vm. en nm. leesdienst. Wissekerke, vm. aa nm ds Vogelaar te Scharen, dijke. Auto sneller dan trein. Een Birifcsche auto heeft dezer dagen den be kenden „train blue", die van St. Raphael aan de Riviera naar Galais rijdt, geslagen. De afstand per trein bedraagt ongeveer 1400 K.M. Vier jonge Engalsohen hadden de wed denschap aangegaan. Twee stapten in den luxe-trein, de twee anderen in hun auto, Oip hetzelfde o,ogenblik reden ze van St Raphael weg. Toen de trein "te Calais .aankwam, stond de auto al voor het station. Hij was 20 minuten eerder aan gekomen 1 Gevolgen van sensati «lec tuur. In verband met de inbraak ia een R. K. kerk te Hengelo heeft de politie nog een vierde peirsoom ingerekend, n.l. zekeren, T. v. d. V. Die politie veronderstelt thans de geheele bende te pakken te hebben. Uit bet ingestelde onderzoek is verder nog gebleken, dat gearresteerden ook debet zijn aan de vorige week gepleegde inbraak in een boerderij van ten V. Terwijl eein zuster van ten V. wakker werd en alarm maakte, zijn de inbrekers op de vlucht gegaan. Omtrent de gepleegde inbraak in het Tech nisch Handelsbureau, hebben de daders be kend, dat zij een geldkistje in bet water heb- ben gegooid, dat eenige vrachtbrieven en geldswaardige papieren inhield. Het kistje is door de politie opgevischt. De vier jongens hadden een „dub" gevormd, waarvan een hunner tot penningmeester was gepromoveerd. Uit bet onderzoek is voorts nog gebleken, dat vooral de jongsten onder hen tot hunne verkeerde daden zijn gekomen door het le zen van sensatie-lectuur. Een onwillige gemeenteraad. In de openbare raadsvergadering te Sleen hebben alle raadsleden geweigerd de ge- meenterekening 1928 na te zie'n en er over te rapporteeren. Gevecht in dien trein. Naar bet blad „Tempo" meldt, heeft in dien ©xpres- trein WarschauParijs op het station Bent- chen een hooggeplaatste Poolsche politie ambtenaar, die in een slaapwagen reisde, zich bü' een woordenwisseling met den con ducteur zóó opgewonden, dat hij1 tot hand tastelijkheden overging. Hij maakte den con ducteur een standje, omdat deze zijn jas had laten vallen, hetgeen de conducteur be slist ontkende. De Pool moet daarop den conducteur met zijn vuist,en geslagen en met zijn sabel bedreigd hebben. De conducteur heeft daarop van dit voorval rapport uit gebracht. Bjj het geneeskundig onderzoek moet ge bleken zijn, dat de conducteur verschillen- 1 de verwondingen heeft opgekropen. miss Brand. HELMOND, In den aigeloopen nacht heeft hier een hevige brand gewoed. Omstreeks elf uur gisteravond brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de hooiperserij der fa. Welke uit Oss, gelegen nabij sluis 8, even buiten de .qtad. Het vuur vond gretig voedsel in het geheel uit hout opgetrokken gebouw, waarin een groote voorraad hooi en gtroo was opgeslagen. Dit gebouw stond dan ook spoedig in lichte laaie. Het vuur werd met twee motorspui ten bestreden. De brandweer beperkte zich tot het beveiligen der omliggende perceel en. De brand heeft den geheelen nacht voortgeduurd. Hedenmorgen acht uur was de perserij geheel afgebrand. Eerst tegen den morgen kon een deel der brandweer inrukken. De schade bedraagt eenige tienduizen den guldens. Alles was op beurspolis verzekerd. Van 2330 Januari 1930. SOUBURG. Getrouwd; Johannes Cor nells Kögeler, jm. 26 jaar en Maria Eli zabeth Bouwman, jd. 24 jaar. Geboren: Willem, z.v. Willem Joziasse en Johanna Izeboud. Henriet te Jacoba, d. v. Jacobus Josephus Tax en Maria Cor nelia van Zalen. Jan, zv. Jan de Visser en Jannetje Pieternella Gideonse. Willem, z.v. Adriaan Joos.se en Sara Goedbloed. KORTGENE. Geboren: 27, Willemina Pieternella, dv. Pieter Abraham Flipse en Johanna Geuze. 28, Marinus Maris, zv. Abraham Izaak Houtzager en Jaco- mina 'Geldof. Over de maan Januari. 's-HEER ABTSKERKE. Geboren: Ge rard Pieter Adriaan, z. v. Jacobus Braam en Johanna de Graag. FR OU WE POLDE ROndertrouwd: 21. J. Broers©, 21 j. jm'. en J., Mesu, 21 j. Overleden: 13, Adr. Wisse man van P- de Kam, 60 j., 14, J. Cl. Kass©, kind v, D. K,asse en J. Simonse, 4 Bevallen: 7, J. M. M. den Hollander, gab. de Bruijne, d. GOES, 31 Jan. 1930. Vehrngveraemging „Zuid-Beveland". Peren:Afomtesse die Paris 6, Giezer Wil deman 713, Kleiperon 38, Pondsperen 5; Appels: Goud Reinetten. 1116, Zure Belle fleur 6—10, Rembour Mortier 3, Court Pen- du 67, Tante Dora 6, Ganzebout 5, Pomme d'Orangie 9, Zoete Bellefleur 7, Zoete Arm- gaard 6; Diversen: Snijsla 17.'Spruiten 610, Koolrapen 13, Kroten 1, alles per 100 K.G. Prei 3 per 100 bos, Selderij 2 per 100 bos. Bloemkool 1118, Roode kool 3.106, Eieren 5.705.80, alles per 100 stuks. VLISSINGEN, 31 Jan. 1930. Kleiperan 2 8, Bengemot 49, Curé 1, Rietperen 9, Comtesse de Paris 18, Gieser Wildeman 11, Reine d'Or 4, Zure Bellefleur 38, Erm- gaard 412, Goudrednetten 523, Huisman- zoet 69, Roode ribben 12, Adams Par- main 5, Caimpagner Zoet lg, Rood bakker 4, uien 11,5, Rapen 11,5, Koolraap 2, Sprui ten 815, Kroten 1,53, Kleine peeën 3, Witlof 310, Schorseneer© 310, Dunsel 32 35, Bruine boonen 1820, Roode kool 1,52, Winterposteleijn 1011, alles per K.G. Kipeieren 5462 per 10 stufe Boerekool 1,53, Roode kool 1,52, Savoye kool 2,5 5, Bloemkool 1018, alles per stuk. Sel derie 23, Prei 36, Peeën 7,5, Rapen 2,5, alias per bos. Spruitto,ppon 46, Veldsla 3252, Andijvie 4887, Kervel 10, Peter selie 927, alles per mandje of kist. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten., van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen aan het post kantoor te Goes, in de 2e helft der maand Januari 1930. Brieven Binnenland: J Zweedijk, D'en Haag; M. de Jonge, Breda; Premie-Effectenhandel (A. H. de Haan) Rotterdam; Ganadeeache Staatsspoor, Rot terdam; Christiaans, Almelo. Briefkaart, binnenlandG. Hartog, Steenbergen. Stand van Zaterdagmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 740; Licht op voor fietsers: Zondag 5 :u. 11. 5 ju. 12. Hedea verssfem Provinciale Almanak voor Zeeland voor het Jaar 1930. Samengesteld door J. F. MAGENDANS, Chef der 2e Afd. der Prov. Griffie van Zeeland Een onmisbare vraagbaak voor allen, die met Besturen van Gemeen ten, Polders en Waterschappen in aanraking komen. Bevat een schat van gegevens en blzonderheden onze provincie betreffende. 500 bladzijden. Prijs ingenaaid f3.—, geb. f3.60. De Uitgevers LITTOOIJ OLTHOFF. Gevraagd EEN DEGELIJK MAN VOOR VASTE GELEIDELIJK OP KLIMMENDE POSITIE IN ONZEN VERKOOPSSTAF. Goede kans voor den rechten soort man, met verdiensten boven het gemiddelde. On ervaren sollicitanten komen In aanmerking. WEKELIJKS INKOMEN GE GARANDEERD. Volledige verkoopstraining v. gekozen sollicitanten. Volledige in lichtingen over mogelijke ervaring, leeftijd en tegen woordige positie aan Dis trictkantoor der N.V. Hoover Handelmaatschappij Spoor straat 37a, Breda. Door ALLE Boekhandelaren worden ADVERTENTIËN en ABONNEMENTEN voor ons blad aangenomen De allernieuwste Telefunken Radio Toestellen, geheel com pleet vanaf f 125.— Demonsfratie gratis. Telef. 32. Na 8 uur nam. Telef. 59. Weer ontvangen de volle sor teering in graniver van de Glasfabriek „Leerdam". Tevens ontvangen een nieuwe zending van „Leerdam". Tel. 256 Tel. 256 In de bekende merken met 25 jaar garantie Wegens daling der Graanprijzen wéér verlaging van Ochtendvoer. Analyse Laboratorium der Cultuur- Maatschappij „Loverendale' Dom burg, 28 Eiwit, 6 Vet. L. PASSENIER, Kinderdijk 120, M'burg Het Bestuur der Ambaohtssohool voor Bergen-op-Zoom en Omstreken geeft kennis, dat de zal plaats hebben vanaf heden tot en met 23 Februari 1930, voor den cursus welke 1 April aanvangt, voor de volgende ambachten: Aanmelding bij den Directeur in de School, alwaar ook inlichtingen zijn te verkrijgen. Namens het Bestuur, DE DIRECTEUR. TE GOES. Alle Spaarinleggers worden uitge- noodigd hun boekjes, ter vergelijking met de boekhouding en bijschrijving der rente ter zitting van in te leveren. Spaargelden worden dezen avond niet ontvangen of uit betaald. Voorschotaanvragen wor den als gewoonlijk behandeld. HET BESTUUR. met gesloten Kettingk' "n Freeuwheel compleet met een jarantie van Aanbevelend, J. GOOZEN - OOSTKAPELL.E. P. DE WILDE te Goes, zal op Dinsdag 4 Februari a.s., des namiddags om 1 uur, op het Slot Oostende te Goes, doen veilen en verkoopen: drachtige Zeugen en Loop varkens. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op Zaterdag 8 Februari 1930, 's namiddags U/a uur, aan het woon huis en ten verzoeke van dhr. I. TORBIJN, aan de Emmastraat No. 6 te Goes, VERKOOPEN: Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilde rijen, Regulateur, Fornuiskachel, Geëm. Vulkachel, Ledikant, Kinder wagen, enz. enz. Te bezichtigen 1 uur voor den verkoop. De Notaris Mr P. LOEFF, zal Zaterdag 15 Februari 1930, om 2 uur in Café „Tramzicht publiek verkoopen: A. Twee Huizen met Bijge bouwen en Erf, aan de Kloosterstr. A 54. Te bezichtigen 12 Februari 1—4 uur. B. Een Huis met Schuurtje en Tuin, aan de Zuidstraat A 136. Te bezichtigen 14 Februari 2—4 uur. C. Zes Perceelen Bouwland, in den Papenhoek, aan het Slaaks- wegs-Wegeling, het Paulus-Wege- ling en bij den Noord weg Alles in de Gemeente Westkapelie. Aanvaarding De Huizen Klooster straat, gedeeltelijk terstond, het Huis Zuidstraat uiterlijk 15 Mei, de Bouw landen gedeeltelijk terstond en overi gens rooven oogst 1930. Alles nader omschreven bij biljet ten, verkrijgbaar bij den Notaris te Koudekerke en den Crieerder A. Louwerse te Westkapelie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3