Uit de Provincie. Kerknieuws. lukgewenscht, -werd de thee gebruikt. De Senaat trad daarbij als gastheer op. Na het vertrek van H.H.M.M. en Z.K. H. den Prins begaf de Prinses zich met hare paranymphen per rijtuig naar het olubgebouw der V, V, S, L. De nieuwe gouverneur vsn Curagao. Met hot mailschip „Venezuela" van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij1, heeft gisteren de nieuwbenoemde gouverneur van Gura- ga,o, de heer B. W. F. van Slobbe, zijn. reis naar West-Indië aanvaard. Notariaat. Bij Kon. besluit van 30 Januari is aan E. J. H. Wijnkes, op zijn verzoek, met ingang van 30 April eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van no taris te HeUendoiorn. De anti-danscommissie. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw en de minister van justitie hebben: A. een oommissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen de regeering van voor lichting te dienen over de vraag in hoe verre van Overheidswege met betrekking tot bet dansen maatregelen dienen te worden getroffen. B. benoemd: tot lid en voorzitter der commissie mr H. de Bie, rechter bij de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam; tot leden: mr. G. van Baren, burgemeester der gemeente Delft; mej. J. M. J. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Rotterdam; G. van Veen, adjunct-directeur van bet nutsseminarium voor paedagogiek aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, te Amsterdam; H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam; tot secretaris mr R. J. Th. v. d. Heij den, advocaat en procureur te 's-Graven- hage. B. Bepaald, dat de leien het recht heb ben afzonderlijke nota's bij het uit te brengen rapport te voegen. St.ot.) Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Naar gemeld wordt, eindigt op 5 Febr. de termijn, waarbinnen de gemeentebe sturen verplicht zijn de opgaven omtrent hun uitgaven op het gebied van lager onderwijs, armenzorg en politie aan Ged. Staten der provinciën te doen toekomen. Deze termijn kan niet dan tot nadeel der gemeentebesturen worden overschre den. Heeft een gemeentebestuur de op gave niet op 5 Febr. ingediend, dan ge schiedt devaststelling van hejt bedrag dat elke gemeente in rekening mag bren- een. door Ged. Staten zelfstandig, maar in dat geval heeft het nalatige gemeente bestuur tegen die vaststelling door Ged. Staten geen beroep. Door het niet vol doen aan deze verplichting benadeelt het gemeentebestuur dus alleen zichzelf. De P. Z. E. M. Aan „On3 Electriciteitsblaadje", orgaan voor 'eloctriciteitsverbruikers in Zeeland, is omtrent de P.Z.E.M. het volgende ont leend Door de centrale te Vlissingen zijln in het atgeloopen ja.ar ruim 6 millioen 226 duizend K.W.U. geproduceerd tegenover 4 millioen 732 duizend K.W.U. in het voor afgaande j.aar. Een groot aandeel in deze stijging werd veroorzaakt door aansluiting van de Kon. Mij. „De Schelde". Het aantal aansluitingen te Vlissingen steeg in 1929 van 3458 tot 3741. In de tweede helft van 1929 werden te Goes 337 aansluitingen tot stand gebracht, in St. Laurens 130, Serooskerke 70, Arne- muiden 55 en 'sH. Arendskerke 14.07. De belasting was in Goes 100 K.W., in St. Laurens, Serooskerke, Arnemuiden en 'sHeer Arendskerke resp. 3.3, 8.1, 5.1 en 11 K.W. In totaal dus 127.5 K.W. In 'sH. Arendskerke hebben 140 van de in de kom aanwezige perceel en zich opge geven. De kabelaanleg is gevorderd tot Dom burg, zoodat, zoodra de transformator- huisjes te O'O'Stkapelle klaar zijn, ook daar stroom geleverd zal kunnen worden. Op denzelfden kabel zal ten Westen van Oost- kapell© nog een transformatorhuisje ge sticht worden om ©en groep afnemers te bedienen, welke gezamenlijk de opstel ling van dit huisje en den aanleg van het laagspanningsnet garandeeren. Evenzoo werd een zjg. garantielijn ge bouwd en in bedrijf genomen in Oostelijke richting vanaf Arnemuiden: een zestal landbouwers en particulieren garandeer den dezen aanleg. De voorziening van Goes geschiedt thans met 10.000 Volt spanning, zoodat een tweede voedingspunt opgericht kon worden in de Voorstad aldaar; de span ning in de geheele gemeente is thans overal normaal. De kabels naar Heinkenszand, Nieuw- dorp en Kloetinge worden gelegd, terwijl het traject KloetingeKapelle-Biezelinge onderhanden is. De aanleg van het laagspanningsnet te N. en St. Joosland is nagenoeg klaar, zoodat binnenkort aldaar met de stroom- levefing kan aangevangen worden. Met de Compagnie Néerlandaise de l'Azote en de Hollandsche Beton Mij. wer den contracten gesloten voor stroomleve- ring ten behoeve van welken aan de Amimoniakfabriek te Sluiskil. Ook met de Coöp. Roomboterfabriek „Eensgezind heid" te IJzendijke en met de Coöp. Roomboterfabriek te Axel, van Men heer j Kooy te Terneuzen, kwam een overeen komst tot stroom!evering tot stand. Loopende onderhandelingen met de N.V. Walzenmolen te Sas v. Gent, inzake de af sluiting van een contract voor stroom] e- vering, gaan een goede richting uit. De overname van gemeentelijke en an dere netten hoeft een goeden voortgang, Per 1 Januari 1930 kwamen niet minder dan vier van dergelijke overeenkomsten tot stand, n.l. die met de Gemeenten Schoondijike, Philippine en Terneuzen en met de Coöp. te Sint Philipsland. Met de gemeente Zierikzee worden on derhandelingen gevoerd inzake de electri- ficatie van die Gemeente. Aan de gemeente Zonnemaire komt vcor Zeeland de primeur toe van het be zit van een installatie voor verwarming van de kerk. Gedurende de Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar heeft deze verwar ming reeds dienst gedaan. In het laatst van het jaar 1929 is in de gemeenten Dluivendijke, Zonnemaire, Ellemeet, Eikerzee, Oud-Vossemeer en Stavenisst het net onder spanning gegaan. De Gemeenten Serooskerke (S.) en Ncordwello zullen denkelijk in den loop der maand Januari 1930 van stroom wor den voorzien. Op 1 Januari 1930 stonden in de Noord- en Zuidgroep samen plm. 6500 aansluitingen te boek. Ons tedef. nr. is 369. Wilt u dit even noteeren? Dank UI Aanbev. W. v Klaveren, L. Kerkstraat 39, Goes. (Adv.) De eiectrische verlichting van de pastorie der X'ed. Herv. kerk te Wol- faartsdijlk is gegund aan het Electro-T&chn. en Radio-bureau „Prov. Zeeland", fa. Van Diriel, Goes. Teh 365. (Adv.) Toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan A. Lutgert, hoofdcommies der dir. bel, invoerr. en acc. te Hansweert Goes. Naar wij vernemen, zal de belas ting op den gebouwden eigendom in het Waterschap de Breede Watering bewes ten Ierseke zeker dit jaar nog niet ge heven worden. Gedep. Staten hebben nog geen beslissing genomen in deze zaak. De A. R. K i e s v e r e e n. zal a.s. Woensdag in de zaal „Bustraan" een le denvergadering houden, hoofdzakelijk ge wijd aan de gemeentepolitiek. De bespre kingen zullen worden ingeleid door Mr Goedbloed. De bedoeling is, dat een z.g. praatavond zal worden gehouden; dat dus niet één persoon aan het woord zal ko men, maar dat er volop gelegenheid zal zijn voor bespreking. Kloetinge. Vrijdagnamiddag is deze ge meente vanuit een eigen transformator- huisje ouder stroom gebracht. De wethouders waren hierbij tegen woordig, de Burgemeester was door ziek te verhinderd. Nadat Ir de Regt namens de PZEM de werking der verschillende installaties in het huisje had uiteengezet en de hoop had uitgesproken, dat ook in Kloetinge bet aantal aansluitingen spoedig zal toe nemen, nam de loco-burgemeester dhr M. Eversdijk het woord. Spreker begon met te memoreeren, dat reeds in 1912 het gemeentebestuur van Kloetinge pogingen in het werk heeft gesteld ten einde een eigen centrale te krijgen,. Deze pogingen zijn evenwel mis lukt. Toen zijn onderhandelingen gevoerd met de gemeente Goes om gasverlichting te krijgen, deze hebben tot gevolg ge had, dat in 1916 Kloetinge van gasver lichting werd voorzien. Het gasverbruik is van jaar tot jaar toegenomen, waaruit afgeleid mag worden, dat het goed vol doet. Niettemin hoopt spreker, dat ook het eleotrisch licht zal voldoen en dat het aantal aansluitingen gestadig zal toe nemen, al is bet duurder dan gas, Spre ker dankt allen die hebben medegewerkt aan het verstrekken van electrischan stroom aan deze gemeente. Dhr van Koolwijk, opzichter bij de PZEM dankt voor de gesproken woor den, terwijl Ir de Regt er de aandacht nog op vestigt, dat de prijs voor Kloe tinge 39 cent per KWU en dus niet zoo hoog is als in Zeeuwsch-Vlaanderen waar in sommige gemeenten de prijs nog 60 cent per KWU bedraagt. Hierna werd door den loco-burgemees ter de stroom van het hoogspanningsnet overgebracht op het laagspanningsnet en was Kloetinge van electrischen stroom voorzien. Gisteravond hield de Chr. Kleine Meisjesvereeniging „Het Mosterdzaadje" haar 4e Jaarvergadering, waarvoor als naar gewoonte veel belangstelling was. De leiding van deze vergadering berustte bij Ds Raams, die de samenkomst met gebed opende en een inleidend woord sprak. Daarna brachten de secretaresse, mej. A. Beenhakker en de penningmees- teresse mej. L. van Liere, haar jaarver slag uit, waaruit bleek, dat de vereeni- ging zich in gestadigen bloei mag ver heugen. In het jaarverslag van de secre taresse werd ook met waardeering mel ding gemaakt van het werk van mej. Weststrate, die in het afgeloopen jaar als presidente is afgetreden en is opge volgd door mevr. Oostingh. Door afge vaardigden van verschillende andere jeugdvereenigingen te dezer plaatse wer den felicitaties uitgesproken. Verder werd de avond afgewisseld met zang, samenspraken en tableaux. Uit al les bleek, dat de meisjes zich goed had den voorbereid. Vooral de nummers „Tooverklokjes" en „Elfje en Manestraal tje" oogstten veel bijval. Met dankzeg ging en het zingen van Gez. 180: 1 werd het jaarfeest besloten. Het was een goede avond, waarop de Kleine Meisjesvereeniging weder met vol doening mag terugzien. Ierseke. Gisteren vergaderde de A. R. Kiesvereeniging. De voorzitter, dhr M. Willemsen, sprak een openingswoord, dankte voor de goede opkomst, besprak de algemeene malaise op politiek gebied en herdacht het overleden lid en bestuurs lid Ds B. Meijer, waarna een dameskoor tje eenige liederen zong die een dankbaar gehoor vonden, Een der jongste leden, dhr P. Kole, gaf eenige leerzame beschouwin gen over de grondbeginselen der Anti- Rev. Partij. Een geheel ander onderwerp behandel de dhr P. van Weele, n.l.: „Belastingen". Hij zette uiteen waarom moet betaald worden en waarvan. Dit droge onderwerp werd pakkend behandeld. Nu zongen de dames het Wilhelmus en onzen strijdzang: „Zij zullen het niet hebben".. De derde inleider was dhr J. Rothuizen: Iets over dansgevaar. Met een pakkend beeld betoogde spreker dat we liefst zoo ver mogelijk van 't gevaar af moeten blijven. De tegenwoordige dans vooral is bijna altoos immoreel, te hartstochtelijk, een sport, die af te keuren is vanuit ons Chr. standpunt, Op onze dorpen is het ge lukkig nog niet zoo erg. Maar ziet naar onze groote en helaas ook kleine steden. De opvoeding het huisgezin moet ook dit kwaad bestrijden. Ook de over heid heeft een ernstige taak, n.l. de bur gemeester en de gemeenteraad. De bespreking op de onderwerpen was van heel gezelligen aard en de dank van den voorzitter aan de inleiders en de zan geressen was niet onverdiend. De wensch werd uitgesproken dat zoo'n vergadering nog eens mocht worden gehouden, 't Was bijna 11 uur geworden toen de heer J. Rothuizen den goedgeslaagden avond met dankzegging sloot. Wemeldinge. We beleen hier een brood oorlog. Door een paar ingezetenen wordt brood aangevoerd uit Goes en aan bet pu bliek verbocht voor 37 cent per vierponder De bakkers laten dit niet op zich zitten en bedienen nu hun klanten voor 35 cent per vierpond. Alzoo een afslag van 11 cent in enkele dagen, want de algemeene prijs was 46 cent. (Kr. Crt.). Souburg. Vrijdagmiddag kwam de ge meenteraad bijeen. Behalve dhr Jobse waren a'Ie leden tegenwoordig. De voorz. opent deze eerste vergadering van het jaar met gebed. De voorz. doet de volgende mededee- lingen: Dat een geldloening groot f6000 is aangegaan ten behoeve van de waterlei ding. Een aanvraag is ingekomen tot het plaatsen van een lantaarn in het Steenen- padio. Een aanvraag voor nieuwe school banken voor de School met den Bijbel en een voor aanschaffing schoolmeubelen in de openbare school. Deze worden teruggezonden naar B. en W Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeelirug van Ged. Staten dat me dewerking moet worden verleend aan d© Mamixschool op het verzoek om gelden voor het achtste leerjaar. De waterleidingswerken zullen kunnen beginnen. In het archief van den Rijksar chivaris is niets te vinden omtrent het veer Abeele. Aan de orde is nu stemming over het ontwerp Zondagswinkelsluiting. De stem men staken nu weer, rechts tegen links. Het voorstel is dus nu verworpen. De sluiitingsverordening in haar geheel in stemming gebracht zonder Zondag'sl ui ting wordt aangenomen met 9 tegen 1 st. die van dhr Cijsouw. De politieverordening, hierbij! aanslui tend, wordt met dezelfde stemmenverhou ding goedgekeurd. De bouwverordening wordt gewijzigd overeenkomstig advies van Ged. Staten. Van de vleesch en spekvereen. kwam een verzoek in om verlaging of geheele afschaffing vastgesteld tarief. Bu en W. adviseeren afwijzend. Dhr de Visser is dankbaar dat een dee) van het verzoek is ingewilligd (dat der afrekening) al is hiji niet geheel voldaan. Dhr Suurmond vraagt of dei kosten van het slachthuis kunnen worden genoemd en of f 6 per beest genoeg is. Hij is van meening, dat belanghebbenden mee moe ten betalen als er te kort is en wi] berekenen over een jaar. Weth. de Priester gelooft dat f6 per beest te weinig zal zijn voor het laatste jaar, daar e? te weinig gebruik van is 'ge maakt. Als blijkt dat het tarief later kan worden yerlaagd, dient dit te geschieden. Dhr de Visser zegt niet te willen discus- sieeren zoolang B. en W. niet van ziens wijze veranderen. B. en W. worden ge machtigd met het bestuur te onderhan delen. B'. en W. stellen den Raad voor weer f 1000 beschikbaar "te stellen voor het. fonds tot aanschaffing van een motor spuit en om als lid toe te treden tot den Prov. Brandweerbond. Dhr Cijsouw is ooggetuige geweest van den brand in Middelburg, maar is nog niet van .meening veranderd. Hij acht voor Souburg geen motorspuit noodig. gezien de veel kleinere gebouwen. Hij' kan de handelwijze van den Commissaris der Ko ningin goedkeuren in deze. Dhr Goedbloed is voor aansluiting bij den Bond, Hij is overtuigd dat de brand bluschmiddelen onvoldoende zijn, maar js toch tegen de f 1000 en stelt voor af te wachten wat de organisatie d,oen zal. Dhr Janssen is het eens met de circu laire en wenscht zich er bijl aan te sluiten De post van f 1000 is voor hem een voldoening en hij1 wil liever over „eer. ■goede spuit" spreken. Blijkt het dat zulks noodig is, dan kan deze aangeschaft wor den. Een handspuit is .z.i. totaal onvol doende, gezien den afstand van het op te zuigen water. Hij hoopt dat als de Raad dezen post verwerpt, dat Ged. Sta ten zullen dwingen dezen te handhaven. Dhr Suurmond zegt dat het zijn voorstel was, waarop de f1000 bjj de begrooting is geschrapt. Hjj' bestrijdt de toelichting van B. en W. waarbij! deze verklaren dat het materiaal onvoldoende is. De vcirelijkins met Middelburg gaat heelo- maal niet op en als de waterleiding er is kan pas worden vastgesteld wat man er mee doen kan, Hij1 is net met dhr Ge bouw eens dat de gebouwen hier .niet zijn te vergelijken met Middelburg. Daar is het brandgevaar veel grooter door ma gazijnen en dergelijke. Dit maakt wel een verschil van 1 tot 100. Hiji is overtuigd dat de tegenwoordige brandspuit voldoen de zal blijken als er waterleiding is. Ook het kleine brandblu&chmateriaal breidt zich geregeld uit; hiermee is meer malen een groote brand voorkomen. In dertijd is aan een andere gemeente hulp bewezen met de handspuit en met succes Met Be circulaire is hij het vooral op sommige punten eens en wil de rich ting uit van gemeenschappelijken aankoop van brandbluschmiddelen. Een gemeente moet geen kapitalen uitgeven voor de assurantie-maatschappijen. Hij vraagt aan B. en W. hoeveel een auitospuit wel zal kosten met het onderhoud er bijl. Hij schat dit op f 1000 per jaar. Zoolang er geen levensgevaren aan zijn verbonden is hij er tegen. Dhr de Visser is nog steeds overtuigd, dat de Verzekeringsmaatschappijen zich ook niet onbetuigd moeten laten zooals tot heden steeds is geschied. Weth. de Priester antwoordt, dat de ver gelijking met Middelburg niet opgaat. B. en W. vragen zich af, of de huidige midde len voldoende zijn en geschikt te achten en meenen dat zulks niet het geval is. Aan dhr Jansen antwoordt hij, dat B. en W. in overleg zullen treden met Ged. Staten. Hij ziet vervolgens de zaken anders dan dhr Suurmond. Toen besloten was tot aanleg waterleiding is ook de motor spuit ter sprake gekomen. Als dhr Suur mond nog eens inzage neemt van de no tulen zal hij bemerken, dat hij met zichzelf in conflict komt. Dat de waarde van de perceelen hier lager is, is geen motief en dat er geen menschenlevens te 'betreuren zijn tot heden ook niet. Als er brand uit breekt is het materiaal onvoldoende. Wat de kosten betreft: de tijd zal dit moeten leeren. Dat de assurantiemaatschappijen niets doen, mag geen motief zijn. De ver antwoording rust bij den Raad. Hieraan kan men zich niet onttrekken. Weth. Melis is van meening, dat de mo torspuit noodig is en als Ged. Staten zou den moeten dwingen, zou hij dat betreu ren. Hij wil niet te veel op de waterlei ding vertrouwen, daar deze niet altijd ge noeg druk beeft. De bandspuit is voor sommige straten, ondanks de goede be diening, toch onvoldoende. Hij acht bet 't beste op zichzelf te staan en niet op an dere gemeenten te rekenen. B. en W. zouden niet verantwoord zijn zonder dit voorstel. Dhr Cijsouw is nog niet van zienswijze veranderd. Van goedkeuring-onthouden door Ged. Staten is hij niet bang. Van 'n organisatie door de steden worden ge woonlijk de dorpen de dupe. Dhr Suurmond verdedigt nader zijn standpunt tegenover dhr de Priester, in zake aanschaffing klein materiaal. Hij wil de bestaande middelen handhaven en behouden en .eventueel aansluiten bij de streek-organisatie en procentsgewijze daarin bijdragen. Dhr Goedbloed is nog niet door dhr de Priester voor een motorspuit gewonnen en wil nog afwachten. Dhr de Priester wil er op wijzen, dat door bijna allen werd toegegeven, dat de brandbluschmiddelen onvoldoende zijn en toch is een deel er tegen. Dhr Melis zegt nu, dat er over dit eene punt tot vervelens toe is gesproken en bewondert het geduld van de niet-spre- kers. De belangstelling voor andere pun ten wordt er door verminderd. Wat de voorzitter de opmerking doet maken, dat dhr Melis licht ongesteld is en daarom nu wat ongeduldig is. In stemming gebracht wordt de post van f 1000 verworpen met 6 tegen 4 st. Het voorstel aansluiting bij de Prov Brandweerbond wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Aan de orde is nu voorstel wijziging be sluit aanlegging eiectrische kabel. Weth. Melis zegt geboord te hebben, dat bet aan B. en W. geweten wordt, dat er strubbeling gekomen is. Hij wenschte, dat in de pers was gepubliceerd, wat er werkelijk beeft plaats gevonden. De voorz. zegt, dat B. en W. steeds bij de P. Z. E. M. aangedrongen hebben, dat de prijs niet te hoog zou zijn. Uit de stuk ken blijkt, dat dit zoo is. Weth. Melis zegt, dat door toedoen van B. en W. f 10.000 is bespaard. Dit heeft veel tijd gekost en is de reden, dat het wat laat wordt. Dhr Suurmond wenscht zekerheid, dat de prijs niet hooger meer zal worden. Hij vraagt of de bovengrondsche leiding nog steeds kosteloos is en als er nu gedeelte lijk ondergrondsche leiding wordt aange legd, toch bijbetaald moet worden. De voorz. zegt: aan de orde is, of de Raad goed kan keuren, dat een gedeelte bovengrondscb wordt aangelegd. Dhr de Visser is teleurgesteld, dat nu een gedeelte er buiten valt. Het gevaar van een bovengrondsche leiding gaf bij hem den doorslag hij zijn voorstemmen Hij is nu geneigd zijn stem te wijzigen en te gen te stemmen. Dhr Goedbloed is van dezelfde gedachte. Het net dient overal ondergrondsch te zijn. Dhr Janssen brengt hulde aan B. en W. voor hun activiteit. Nu is een com promis noodig en hij is geneigd zoo noodig iets meer te besteden als het niet anders kan. Er is een vergissing begaan door een ambtenaar van de PZEM en wil het voor stel van B. en W. aanvaarden, Het net dient overal ondergrondsch te zijn. De Raad dient te staan achter B, on W,, wil de zaak voortgang hebben. Dhr Lorier vraagt hoe ver de kom is bepaald. De voorz. zegt, dat de directeur heeft gezegd, dat deze zoo klein moge lijk diende te zijn. Dhr Lorier dankt B. en W. voor hun stappen, welke zij reeds deden om een wachtlokaal met verlichting aan de Abee le te verkrijgen, vooral acht hij het ge- wenscht daar de situatie van den weg daar is veranderd. Weth. de Priester wil het onder grondsche net aanvaarden en onderhan delen om in het Tuindorp dit ook gedaan te krijgen. Weth. Melis wil trachten een zeker gevaar af te wenden. Hij vertrouwt even wel niet alle leden hoe zij zullen stemmen en wil daarom maar eens aanzien en eerst nog onderhandelen. Dhr de Priester is het hier niet mede eens, en wil dat de Raad nu uit spreekt of hij een boven- of een ondergrondsch net wil. Dhr Suurmond meent, dat de Raad nog vrij is en vraagt hoe een tegenstander nu voor kan stemmen als het nog duur der wordt. Hij vertrouwt de zaak nog niet volkomen en verlangt zekerheid dat bo venleiding kosteloos blijft. Dhr de Visser is ook niet voldaan en gelooft, dat het eindbedrag zal tegen vallen. Ook dhr Cijsouw is teleurgesteld. Hij wil, dat de kosten van de buitenbewo ners genoemd zouden worden. De voorz. antwoordt hierop, dat dit zal worden bepaald naar het getal aanslui tingen. Hierna wordt in stemming ge bracht het voorstel terug te zenden naar B. en W. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. De voorz. deelt mede, dat in het Tuin dorp de verbetering aan de rioleering bijna is voltooid. Dit bleek een zeer nut tig werk. Rondvraag: Dhr Goedbloed maakt de opmerking, dat het onderhoud aan de Gemeentewoning altijd door denzelf den aannemer geschiedt. De voorz. ant woordt, dat dit indertijd is besloten. Dit bleek het voordeeligst. Grootere werken worden aanbesteed. Verder vraagt dhr Goedbloed de Vrijburgstraat te verbeteren met koolasch en toezicht te houden waar dit gestort wordt. De voorz. zegt voor ziening toe. De heer de Visser vraagt om meer eco nomisch om te gaan met de faecalieën- tonnen. En dhr Janssen vraagt waarom de menschen worden gedwongen om een volledig stel tonnen te nemen. Weth. Melis beantwoordt beide spre kers. Weth. de Priester zegt, dat hij in dezen met dhr Melis van meening ver schilt. Aan dhr Leenhouts wordt toegezegd, dat onderzocht zal worden in hoeverre de gaten in de Kanaalstraat verbetering behoeven. Hierna sluiting. Zierikzee. De afdeeling „Patrimonium" kwam gisteravond in .vergadering bijeen onder presidium van dhr W. de Kam, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende en de aanwezigen welkom heette. Aan de orde werd gesteld een bespre king over de gehouden propaganda in de maanden November en December. Ver schillende leden die op huisbezoek waren geweest brachten verslag uit van hun bevindingen, terwijl als tastbaar resul taat kon worden geboekt de toetreding van een vijftal nieuwe leden. De voor zitter constateerde, dat de gevoerde pro paganda niet alleen bij vernieuwing heeft bewezen, dat huisbezoek het beproefde middel blijft, doch ook dat de toekomst voor de afdeeling moedgevend is. Hierna werd de inrichting besproken van de binnenkort te houden jaarvergade ring, terwijl de voorzitter daarna het woord nam om te spreken over Sociale politiek", waarbij hij wees op {le bet ee kenis van deze .politiek, die een breed terrein bestrijkt. Deze politiek houdt zich bezig met de vele maatschappelijke vra gen, welke tezamen bet sociale vraagstuk vormen. Hij sprak voorts over de taak van de overheid met betrekking tot het sociale leven, die z.i. baar schild ter bescherming van het zwakke en tot handhaving van het recht moet opheffen. De Overheid heeft echter niet alleen een taak. Warmer en sympathieker achtte hij de taak der Chris telijke organisatie, terwijl ook de verschil lende maatschappelijke krachten een taak hebben. Bij al deze punten werd uitvoe rig stil gestaan, terwijl op deze inleiding een drukke en zeer aangename bespre king volgde. Dhr J. Dirks sloot de ver gadering met dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Maaisseui, J. J. Timmer te Errnelo; B. Bartlema te Zeist; B. N. B. Bouthoorn 'te Putten; W. L. Mulder te Voorthuizen: S. van Dorp te 's Graven- hage; en T. Lekkerkerker te Delft. Beroepen te St. Anna ter Muiden, J. L. Adriani te Nes op Ameland. Te Bun- eik, Jhïr J. L. A. Martens van Sevenho- ven te Utrecht. 4 Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam (Zuid), W. Hen- driksen te Ede.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2