No. 104 Zaterdag 1 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Zorg voor Uw gezondheid! „H1LLESHÖ6" Kendrikse Go's Bank N.V. Goes PUROL M T^and^t^wcntlen, N.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad-SP VAN DEN BOSCH Co. EERSTE BLAD. A. C. VAN DER REST Buitenland. SUIKERBIETENZAAD Van origineel Zweedsch stanizaad geteeld in Nederland. „HILLESHOGZAAD" Sarphatistraat 9 - Amsterdam ZAADHANDEL - Telef. nO. 89 - GOES. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Alle Bank- en Effectenzaken. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 4 biaden. DE STAM MET DE HOOGSTE SUIKEROPBRENGST PER HECTARE EN MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS! Verlang van Uw fabriek of Inkoopvereeniging VOOR INLICHTINGEN: ALLE per 1 Februari vervallende worden verzilverd door 1 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.<— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Schoolhygiëne. Dr G. Bakker schreef in „Stemmen des Tij ets" een artikel over: de school en de besmettelijke ziekten. Hij wijst er op, dat onze schoolgaande jeugd, te lijden heeft van een groot aantal besmettelijke ziekten en dat het daarom noodig is, de kinderen daartegen zooveel mogelijk te beschermen. In de eerste plaats door hygiënische inrichting der schoolgebouwen, maar voorts ook bij de exploitatie eener school, waarom het gewenscht is, dat er aan iedere school een hygiënist verbonden is. „Niet een dokter, die de kinderen be handelt. Want de geneeskundige be handeling behoort in geenerlei opzicht aan de school gebonden te zijn. Op de school komen de kinderen om 'onderwijs te ontvangen en niet om geneeskundig be handeld, gevoed, gekleed of gebaad te worden. Maar voorzoover de school door het samenbrengen der kinderen enz, de gezondheid dier kinderen kan bedreigen, dienen ook van de school de maatregelen uit te gaan om dat gevaar zooveel moge lijk af te wenden. Hierbij is noodig gedu rige samenwerking tusschen school en huis, waarbij de deskundige voorlichting van den hygiënist der school niet mag worden gemist". Na vervolgens tal van practische wen ken met betrekking tot deze zaak te heb ben gegeven, komt de schrijver tot de taak die onze Christelijke scholen ten opzichte hiervan hebben. Hy' stelt op den voorgrond dat de v r ij- h e i d der scholen zooveel mogelijk moet worden gehandhaafd. „De besturen moeten namens de ouders het zeggenschap in de scholen blijven be houden, hetwelk zij weer gedeeltelijk kun nen overdragen aan hen, die de scholen door het geven van onderwijs dienen". 'Ook de vrijheid der ouders mag niet noodeloos worden ingekort. Vaccinedwang en dergelijke behooren daarom op de Christelijke scholen niet thuis. Hieruit mag echter niet volgen, dat hu de noodige hygiënische regelingen achter wege zouden blijven. Het ligt veeleer op onzen weg om z e 1 f op onze scholen de hygiënische voorzie ningen te treffen die noodig zijn. „Op een groot aantal plaatsen is het mogelijk met zeer weinig kosten zich de medewerking te verzekeren van een medi cus, die in kleine bij-functie de schoolbe sturen en het onderwijzend personeel als schoolhygiënist 'dient". Wat hier gezegd wordt is niet bepaald nieuw, maar het is toch goed, dat het nog eens herhaald wordt. Een goede schoolhygiëne is ongetwij feld onze belangstelling waard. De vrijheid van onze scholen, die toch al zooveel is ingeperkt mag daardoor echter niet nog meer bedreigd worden. Daarom is het noodig, dat onze school besturen hetzij alleen, hetzij gezamenlijk, zelfstandig optreden, om naar eigen inzicht deze zaak te regelen. De eischen van het practische leven. De bekende paedagoog Meima, schrijft ia „De School met den Bijbel": „Hoe langer de ikinderen schoolgaan, hoe grooter de noodzakelijkheid wordt, dat de school rekening houdt met de eischen van het practische leven. De ouders zullen het allergauwst verzoend worden met de gedachte, dat de kinderen een jaar langer moeten schoolgaan, wan neer ze straks zien, dat dat jaar de kin deren in de gelegenheid gesteld heeft, straks des te beter toegerust het leven in te kunnen gaan. We weten allen, dat op menige plaats het zevende leerjaar nog niet populair is. De ouders meenen, dat bet voor vele kin deren een verloren jaar is. En zij willen er niet veel van weten, dat heel wat jeugd jaren Vein de kinderen vroeger op de droevigste wijze door de ouders werden uitgebuit. Voor een paar centen gaven de kinderen hun krachten ten beste. Daarom heeft nu de school de taak, Bezoek vaak de zaak van Ass. APOTHEKER LANGE KERKSTRAAT - GOES te laten zien, dat het jaar van laatste voorbereiding niet weg is voor de kinde ren, maar hun een grooten voorsprong geeft straks, waar ze des te beter tot hun werk worden toegerust. Ze leeren oogen en ooren en handen gebruiken en leeren vooral in dat laatste jaar de waarde van den tijd kennen, omdat wij hun daar la ten zien, dat men in korten tijd zooveel kan doen. Daarom mag er geen moment van verveling komen, doordat ze maar weer met klas zes „meezeulen". Zooals bekend is van de Regeering in de richting van het rekening houden met de eischen van het practische leven niet teveel medewerking te verwachten. Een poging, om het 7de leerjaar dienst baar te maken aan het landbouwonderwijs vond geen steun. Maar hieruit volgt niet, dat er nu in deze richting niets ge daan zou kunnen worden. Integendeel. Zooveel als maar eenigszins mogelijk is, moet het zevende leerjaar, dat in vele gevallen eindonderwijs geeft, een prac- tisch karakter dragen. Terwijl hiermee met, de keuze van de leerstof gerekend moet worden, is het. vooral ook noodig, dat de kinderen die leerstof zelfstandig verwerken. Werkloosheid in Canada. Er is te Winnipig een conferentie van vertegenwoordigers uit de provincies en de steden van West-Canada gehouden, om een gemeenschappelijke actie tegen de werkloosheid te beramen. De werk loosheid is dezen winter zeer groot ten gevolge van den onvoldoenden oogst en den langzamen uitvoer van koren. Men besloot aan te dringen op de bij eenroeping van een conferentie uit het geheele land, waarin beraadslaagd zal worden over tewerkstelling van werk- loozen en het binnenstroomen van immigranten. Het monument voor Princip. Zooals wij reeds gemeld hebben, wordt morgen te Serajewo een gedenksteen ont huld voor Princip, den moordenaar van aartshertog Frans Ferdinand. Naar de Times meldt, is dit een daad, die van de familie en de vrienden van Princip uit gaat. De Servische regeering heeft er geen deel aan en was naar zij zelf verklaart ook niet in staat er tegen op te komen. Er zullen echter geen ver tegenwoordigers van de overheid of van officiëele instellingen bij de onthulling aanwezig zijn en toespraken zullen niet geduld worden. Van verschillende kanten, ook uit lan den, die in den oorlog aan Servië's zijde streden, heeft men de oprichting van de zen gedenksteen, nog wel op de plaats van den moord, ten strengste afgekeurd. Sneeuw. Na vele weken van droogte heeft het thans in het Zuidelijk deel van het Zwar te Woud flink gesneeuwd. In het gebied van den Feldberg is 30 c.M. sneeuw geval len. Ook in het Reuzengebergte heeft het gesneeuwd. In de dalen ligt ongeveer 12 c.M. sneeuw. Gistermorgen vroor het in de hoogere gebieden 8 graden, in de da len 0. Gisteren is ook in Saksen de tempera tuur sterk gedaald. Gisternacht bij 1 2 graden vorst heeft het in geheel Saksen flink gesneeuwd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 8 c.M. hoog. Uit alle winterspoorplaatsen wordt sneeuw ge meld. De Vlootconferentie. Op de Loudens cha vloiotconferentie heb ben de vijf boo'fdgededeigeerdein gisteren de besprekingen voortgezet over de vraag, of de beperking van de bewapening vol gens de totale toanenmaat of volgens klassen zal plaats hebben. Met uitzondering van de Ver. Staten hebben alle mogendheden, hun opvattin gen aan de commissie medegedeeld. De Amerikaansche gedelegeerde verklaarde, dat hij bet Amerikaansche standpunt eerst kan mededeel en, nadat de delegiatie het vraagstuk nader bestudeerd zal hebben. ten tijd lag de sneeuw 30 tot 50 c.M. hoog. Het verkeer langs de wegen van Virginië en Maryland is bijna geheel gestremd. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, is de sneltrein Madrid—Algeciras, bij het station Les Barrios, toen hij even ten Oosten van Gibraltar een brug passeerde van de helling gestort. Gelukkig waren de meeste reizigers reeds op tusschenstations uitgestapt. Fenige wagens vielen om. Er zijn twen dooden. Het aantal gewonden is nog niet vastgesteld. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Korte berichten. De Italiaansche rijstverbouwers hebben te Rome vergaderd en een motie aangenomen, waarin zij een vermeerde ring van het rijstverbruik in Italië nood zakelijk noemen en den wil te kennen geven van een krachtige propaganda ter bevordering van het rijstverbruik in het binnenland en ter vermeerdering van den uitvoer. Briand, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, is gisteren naar Parijs vertrokken, waar hij eenige dagen zal blijven om dringende zaken van staat af te doen, alvorens zijn werk in de Fran sche delegatie te hervatten. Washington en een groot deel der omstreken zijn geteisterd door een sneeuwstorm, zooals in acht jaren niet meer is voorgekomen. Binnen zeer kor Te Brussel is in den ouderdom van 60 jaar overleden generaal Ouwercx, die bij het laatste offensief van den we reldoorlog nogal strategische successen heeft behaald in het fameuse bosch van Houthulst. Na de jongste verklaringen van ge tuigen. inzake de verdwijning te Parijs van generaal Koetepoff, wordt thans als vaststaand aangenomen dat deze 'door de bolsjewisten is ontvoerd en "de open bare meening eischt ingrijpen der regeei- xing. In verband met een voor heden aangekondigde werkloozenbetooging te Berlijn heeft de politie aldaar omvang rijke maatregelen getroffen tot handha ving van de orde. Binnenland. De fraude aan de Goöp. Zuivelfabriek Walcheren te Middelburg. De Leidsche wonderdokter voor den Kantonrechter te 'Goes. Een staatscommissie ter beperking van het dansgevaar. Do eere-promotie van Prinses Juliana. Kamer van Koophandel te Middelburg. Buitenland. Treinongeluk in Spanje. De vlootconferentie. Winterweer in Duilrchland. Werkloosheid in Canada. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. Hieromtrent worden nog de volgende bijzonderheden vermeld: Enorm was de belangstelling om 3 uur in den omtrek van den Stillen Rijn te Leiden, toen de Prinses daar, uit de wo ning van haar studie-vriendin, Mej. Roo- senboom in den voor haar gereedstaan- den hof-landauer stapte, welke bespan nen was met wit-bepluimde paarden, de kleur van de faculteit van letteren en wijsbegeerte. Tegenover de prinses namen plaats haar beide studievriendinnen, de dames Jkvr. De Brauw en Michelin, -die als haar paranymphen fungeerden. Bij de Universiteit aangekomen begaf de Prinses zich rechtstreeks naar de voor haar bestemde kamer. Tegen half vier arriveerde in auto's de geheele Koninklijke familie: H. M. de Ko ningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. De koninklijke familie, die onderweg door de langs den weg staande menigte was toegejuicht, werd bij den ingang ver welkomd door een commissie uit den Se naat, bestaande uit den secretaris en den pro-secretaris van den Academischen Senaat, Prof. Vogels en Prof. Krom en den promotor, Prof. Huizinga. De dochtertjes van de hoogleeraren Wensinck en Krom boden de Koningin en de Koningin-Moeder 'bloemen aan. Nadat vervolgens de rector-magnifïcus Prof, Dr N, van Wijk, het hij de promo ties gebruikelijke sein had gegeven, be trad de Prinses-promovenda, voorafge gaan door de beide pedellen in vol ornaat met. den pedelstaf in de hand, de Senaats kamer, gevolgd door haar beide para nymphen, De Prinses droeg een bloem stuk in de hand. Nadat de vorstelijke promovenda in het midden vóór de grpene tafel had plaats genomen en haar beide paranymphen, zooals gebruikelijk, zich achter haar had den geplaatst, opende de rector-magnifi- cus,. Prof. Dr H. N. van Wijk, op de ge bruikelijke wijze de plechtigheid, waarom trent wij gisteren reeds een en ander me dedeelden. Na de sluiting van de plechtigheid ver lieten de Prinses en hare paranymphen de Senaatskamer, voorafgegaan door den pedellus maior. In de gang werd aan Prinses Juliana een bouquet aangeboden door Henriette van Eysinga. Toen bega ven de Prinses en hare paranymphen zich naar het Klein Auditorium, waar de jonge doctor verwelkomd werd door de dames Van Eysinga, Vogel en Krom en door een aantal vrouwelijke studenten, waaronder de leden van de jaarclub en van het dispuutgezelschap der prinses. Weldra kwamen ook de Koningin en de Koningin-Moeder en de Prins naar het Klein Auditorium. Nadat eerst de vorstelijke personen en daarna allen, die de plechtigheid in de Senaatskamer had den bijgewoond, de Prinses hadden ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1