Radio-Nieuws. Afloop, Verkoopinp, Aanbestedingen, en? Scheepstijdingen. Het Vrouwenhoekje. De avonturen van een verkeersagentje. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. Aan de leden van de bemanning van de reddingsboot Koningin Wilhelmina nit Stellendam is door den Letlandschcn gezant de leddingsimedaille uitgereikt voor de moeflige redding van de bemanning van het s.s. „Valka" op 16 Jan. 1929 Achterste rij';: v.l.n.r.: Troost, L. de Jager Blok, voorste rij: de Rijke, de Gelder, A. de Jager, de gezant de heer Woi't. daad laag. Indien het een paar keer was gebeurd, zou dit tot op een bepaalde hoogte een excuse kunnen zijn, doch thans niet, waar verdachte in den tijd van 5 jaar f 15000 of f 50 per week heeft verduis terd en het geld heeft gebruikt om roy aal te leven en uit te gaan. Spr. acht het een ernstig geval. Het rapport van de reclaseering dringt wel aan op een voor waardelijke veroordeeling, doch spr. kan daarin niet meegaan. Het rechtsbewust zijn zou dan ernstig worden geschokt. Spr. eischt een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, Mr Adriaanse, zegt dat verdachte een vreeselijke tijd achter den rug heeft. Eenmaal aan liet verduisteren kon hij niet meer terug. Over de mate van de schuld zou nog al wat te zeggen zijn. Verdachte was op liet hellend vlak en dan is remmen niet gemakkelijk. Zijn traktement was niet groot in vergelijking met zijn verantwoordelijke positie. Hij genoot nog geen f 20 per week. Hij had een vertrouwenspost en de gelegenheid maakt den dief. Verdachte voelde zich op het kantoor heer en meester en hem werd veel te veel vrijheid gelaten. Toen hij in de misère zat, kocht hij lot op lot in lote rijen, om, voor het geval hij een gelukje had, het verduisterde geld aan te zuiveren. Hij wou de heer uithangen en dat kon er niet af. Te begrijpen is het, dat de man in zijn fraude volhardde. Hij heeft in derdaad ernstig schuld, doch ook de con trole gaat niet vrij uit. "Wanneer deze goed gebeurd was, dan had het niet zoo'n vaart geloopen. Pleiter acht hier termen aan wezig voor een voorwaardelijke veroor- deeling en verzoekt de Rechtbank ver dachte nog een kans te geven. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 15 Februari a.s. Door P. S. K. te Vlissingen is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het von nis van den Kantonrechter te Middel burg van 29 Januari 1930, waarbij zij wegens overtreding van art. 453 W. v. S. is veroordeeld tot een hechtenisstraf van drie dagen. Donderdag is tegen denzelfde door den Ambtenaar O. M. bij het kantonge recht te Terneuzen eenzelfde straf ge- eischt. Daar is de uitspraak bepaald op 7 Februari a.s. In de gisteravond te Middelburg gehouden vergadering dezer Kamer, sprak de voorzitter een rede uit, waar aan wij het volgende ontleenen: Spr. dankt het afgetreden lid, den heer Chamuleau voor de toewijding, waar mede hij het lidmaatschap dezer Kamer heeft vervuld. In zijn plaats werd gekozen de heer A Menheere. Spr. heet hem welkom. Alle overige leden, welke aan de beurt van aftreding waren werden herkozen. Het jaar 1929 kenmerkte zich voor den landbouw door bijzonder gunstig weer. Behalve van vlas was de opbrengst goed. van enkele gewassen zelfs zeer goed. De prijzen zijn echter zeer laag en brok kelen nog steeds af, zoodat de finanlieele uitkomst heneden het middelmatige zal blijven. Voor vele landbouwers is dien tengevolge de toestand verre van gunstig. Voor de veehouders was de groote droogte zeer nadeelig, er was te weinig gras, zoodat bijgevoederd moest worden. Ook drinkwater moest aangevoerd wor den. De hooioogst was uiteraard gering. Voor de paardenfokkerij is de toestand slecht. Er kunnen geen behoorlijke prijzen gemaakt worden. Veie fokkers schijnen zelfs een teveel aan jongen paarden te hebben, omdat zij onverkoopbaar zijn. Ook voor de rundveehouderij was het afgeloopen jaar niet gunstig, doordat het vee te laag in prijs was. De zuivelprijzen waren goed, doch de opbrengst was te gering. Eveneens was de varkensfokkerij niet rendabel, hoewel op het einde van het jaar de prijzen zeer zijn opgeloopen door meerdere vraag uit het buitenland. Met do schapenfokkerij was het treurig gesteld. De prijzen der schapen waren zeer laag en de wolmarkt bleef op een zeer laag niveau. Bevredigend was de uitkomst van de pluimveehouderij, welke zich sterk ont wikkelt. Meer en meer wordt ingezien, dat deze een fiinken tak van bestaan vormt. De tuinbouw breidt zich nog steeds uit, Tin uitkomsten zijn bevredigend geweest. Het arbeidsvraagstuk in den landbouw begint hoe langer hoe meer de aandacht te vragen. Hier en daar komt zelfs ge brek aan landarbeiders voor, zoowel als gn-.'olg van den trek naar de industrie en de Zuiderzeewerken, als doordat ook de wegenaanleg veel arbeiders aan het platteland onttrekt. Elders eischt de tuin bouw veel handen. De verstrekte gegevens omtrent den toestand van den handel in de kleinnij- verheid in ons Kamerdistrict zijn uiteen loopend. Een paar middenstandsvereenigingen, wier zetel is gevestigd in een overwe gend landbouwgedeelte van Zuid-Beve land, noemen den toestand van den han del in het algemeen slecht, en ook uit Schouwen wordt gemeld, dat hij daar niet rooskleurig is. Uit andere plaatsen, waar scheepvaart grootere bedrijven,, vreemdelingenverkeer of meer steedsche behoeften niet zonder beteekenis zijn, kwamen echter geheel anders luidende berichten, varieerende van bevredigend en niet slecht tot goed, voor een enkele branche zelfs tot zeer goed. Wel wordt in enkele dier berichtgevin gen geklaagd over de uitbreiding van het grootwinkelbedrijf, of over het bestaan van te veel winkels. De toestand van de kleinnijverheid in de twee grootste gemeenten in ons Ka merdistrict wordt gunstig genoemd; boe- wel uit een dier plaatsen wordt bericht, dat de toestand zeer onregelmatig was, had daar het overgroote deel der zaken toch veel werk, en uit andere plaatsen werd medegedeeld, dat de kleinnijver heid zich in toenemenden bloei mocht verheugen. M. i. h. b. zij er melding van gemaakt, dat in Vlissingen het bouwen van de nieuwe keersluis veel werk gaf aan kleine inrichtingen en dat 1929 voor de bouwondernemers aldaar een druk jaar was. Omtrent den groothandel hebben mij geen gegevens bereikt. Aangaande de oestercultuur werd gun stig bericht ontvangen. Voor den mos- selhandel was 1929 een bij uitstek gun stig jaar. Van de grootindustrieën moet de Kon. Mij. „De Schelde" worden genoo d. De groote beteekenis van dit bedr moge worden geïllustreerd door vermelding van de getallen van het personeel, welke op 31 December j.l, 2084 personen bedroeg en dat in het afgeloopen jaar circa vier millioen gulden aan arbeidsloonen en sa larissen werd uitbetaald, Twee schepen werden te water gelaten en afgeleverd en verder werden afgeleverd diverse ketels en maohines. Bij The Vitrite Works bestond gedu rende het grootste gedeelte van het jaar drukte, doch later werd het slap. In dit bedrijf waren op 31 December werkzaam 657 personen. Nieuwe zaken van beteekenis werden niet opgericht, ar en moge worden aan- I gt stipt de inrichting van een zilvervos- senfarm te Heinkenszand. Het aantal ingeschrevenen in het Han delsregister bedroeg op 31 December 2432 tegen 2467 een jaar te voren; de zaken, welke werden opgeheven, waren echter niet van eenigen omvang. Meer en meer wordt van het Handels register gebruik gemaakt. De havenbeweging te Vlissingen was zeker niet ongunstiger dan het jaar te voren, al ontloopen de aantallen zee- en binnenschepen, waarvan kade- en lig geld werd geheven, elkander niet veel. Het aantal bunkerschepen liep echter te rug van 297 tot 238. Alles bereidt zich thans voor op de indienststelling van de verbeterde Buiten haven. Verwacht mag worden, dat de ha venwerken tegen het einde van dit jaar gereed zullen komen en dat de haven spoedig daarna in exploitatie zal kunnen worden gebracht. Met betrekking tot de exploitatie van de haven zal de Kamer binnenkort voor een belangrijke beslissing worden gesteld. Op verkeersgebied moge ik memoree- ren, dat destijds van den Minister van Waterstaat een uitnoodiging werd ont vangen, een lid der Kamer aan te wijzen voor de door Z. Exc. te benoemen com missie tot verkeersverbetering van de Z. Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met Noord Brabant, waarvoor werd aangewe zen de heer M. Laernoes. Eveneens zij gememoreerd, dat aan de Wegencommissie van den A. N. W. B. en de K. N. A. G. toezegging werd ge daan, dat een nieuwe brug over het ka naal door Walcheren te Middelburg zal worden ontworpen. Betreffende de destijds door een lid der Kamer ter sprake gebrachte verbin ding Vlissingen-Middelburg-Wolfaarts dijksche Veer, had in het afgeloopen jaar een nader onderzoek plaats, waaromtrent straks mededeeling zal worden gedaan. Rampen zouden niet te vermelden zijn geweest, ware het niet, dat in de laatste maand van het jaar Middelburg werd ge troffen door een zeer feilen brand, waar bij niet minder dan zeven huizen, waarin zaken gevestigd waren, in de asch wer den gelegd en aan nog eenige andere meer of minder schade werd toegebracht. Deze brand beeft wel zeer sterk aange toond, dat ook in gemeenten van mati gen omvang aan het brandweerwezen meer aandacht behoort te worden ge schonken. Van de aangelegenheden van meer al gemeen landsbelang moge ik naar voren brengen de welkome verlaging van eenige posttarieven en de verbooging van het toe laatbare gewicht van postpakketten. Ook het tarief voor interlocals telefoon gesprekken werd, met ingang van dit jaar niet onbelangrijk verlaagd, waardoor de belangen van den handel ten zeerste worden gediend. Minder welkom was echter het besluit tot wijziging van het telefoontarief voor locaal verkeer. Het Bureau besloot in ons Kamerdis trict over 1930 gegevens te verzamelen, ten einde te kunnen nagaan, welke gevol gen die tariefswijziging voor de abonné's zal hebben gehad. Voor Middelt mg en Goes werd door de Kamer verzocht, de beperking van den telefoondienst op Zondagen op te heffen, m. a. w. te dien opzichte gelijk stelling met andere gemeenten van ge lijke beteekenis gevraagd, doch een be slissing hierop mocht nog niet worden vernomen. Do inwerkingtreding op 1 Januari j.l. van het "Werktijdenbesluit voor winkels vroeg in het laatst van het vorige jaar de bijzondere aandacht van de winke liers. Op het stuk van belastingen ligt een verlaging van, rijksbelasting in het ver schiet, door de Tweede en Eerste Kamer word een desbetreffend voorstel reeds aangenomen. Verlaging van belasting wordt steeds met vreugde begroet, en zoo ook deze, maar toch is die vreugde wel wat getemperd door de wijze, waar op daartoe zal worden overgegaan, n.l. samensmelting van Verdedigingsbelasting II met Rijksinkomstenbelasting, waardoor een gedeelte van eerstgenoemde, een tij delijk karakter dragende belasting in een blijvende zal worden omgezet. Een gebeurtenis op meer algemeen teT- rein was de beurscrisis te New York, welke zich uiteraard ook, zij het dan in mindere mate, naar elders heeft voortge plant. Met het internationale handelsverkeer is het nog niet best gesteld. Tot ophef fing van in- en uitvoerverboden werd te Genève besloten, doch in de "practijk vlot het nog niet hard. Met de beste wenschen voor de leden eindigde spreker. Programma van Zondag 2 Febr. HUIZEN, 1875 M. 12.01—12.45 Lezing- reeks over muzikale meesterwerken. 12.45—2.00 Concert. 2.00—2.30 Boe- kenhalfuurtje. 2.303.30 „Confetti" (Kleurige muzioksnippers). 4.004.15 Gra- mofoonmuziek. 6.00 Vrijk. Ziekenhalf- uiurtjo. 6.30 Vrijiz. Kerkuitz. 8.15 li.00 Concert door heit omroeporkest. HILVERSUM, 1071 M. 8.03—9.30 Mor genwijding. 9.50 N.G.R.V. Kerkdienst Vaniuit de Ned. Ilerv. Kerk te Wassenaar. 12.30—1.30 Concert.' 2.30—4..00 Koorconcert en giramofoionmuziek. 5.15 N.G.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te IJmiuiidcM. 1 Uitslag der openbare verkooping, ge houden ten verzoeke van den heer L. Mar tens te 's-Heerenhoek, den 31 Januari 1930 ten overstaan van den notaris A. Th. Ver bist te Goes. Perceelen 1 en 2. Bouwland aan den West-Crayertschen weg, gem. 's-Heeren hoek, kadaster sectie A nrs 44 en 38 deels, samen groot 89 A. 67 c.A.voor f2680 per H.A. of f 2403.16 den hoop aan den heer Jacs Vermue Cornszn te Nieuwdorp, gem. 's-Heer Arendskerke, q.q. Perceelen 35. Bouwland in den Nieu wen West-Crayertpolder, gem. Borsselen, kadaster sectie A nr 102, groot 1.52.50 H.A. voor f 2700 per H.A. of f 4117.50 den hoop aan den heer Jan Boonman Janszoon te Borsselen. Perceelen 68. Bouwland, aldaar, ka daster sectie A nrs 180 en 179 samen groot 1.71.50 H.A., voor f 2500 per H.A. of f 4287.50 den hoop aan den heer Boon man voornoemd. Perceelen 9 en 10. Bouwland en dreef aldaar, kadaster sectie A nrs 176 en 156, samen groot 1.00.20 H.A., voor f 2540 per H.A. of f 2545.08 den hoop aan den heer Jan Westerweele te 's-Heerenhoek q.q. Koudekerk*. Gistermiddag werd alhier door notaris Mr P. Loeff voor dhr Ja nus Kluijthout te Biggekerke publiek ver kocht 2 gemeten 79 roeden bouwland aan Jac. Koppejan alhier voor f3280, en 3 gemeten, 46 roeden weiland aan Jan Groenenberg te Grijpskerke voor f2590. Stoomvaart Ml] Nederland. MANOERAU, thuisr., p. 80 Perim, P. C. HOOFT, thuisr,, 81 v. Genua, RADJA, thuisr,, 29 v, Padanj, S1NGKEP, thuisr,, 81 v, Marseille, Kon. Nederl. Stoomboot Mij. COTTICA, uitr^ 30 te Madeira. ERATO, 30 v. Amst. te Gothenburg. VENEZUELA, 31 v. Amst.' n. W,.-Indië. Rotterdamsche Lloyd. KERTOSONO, 81 v. Rott, te Batavia, SCHOUWEN, 80 v. Rott. te Batavia, Brusselsch lol. Brusselsch lof is voor velen een onbe kende groente; misschien komt het, door dat Brusselsch lof den roep van een bitteren smaak heeft en vroeger een vrij dure groente was. Op het oogenblik is ze in groote hoeveelheid te krijgen en niet duur, zoodat iedereen deze groente eens als afwisseling tusschen de stamp potten en erwten en boonen zal kunnen geven. Indien men niet van den bitteren smaak houdt, kan de groente met ruim water opgezet worden. Ook kinderen zul len dan het Brusselsch lof wel lekker vinden. (Recept I (voor 4 personen).) 2 pond Brusselsch lof, 2 kopjes melk of nat van het Brusselsch lof, 3 lepels bloem 1% lepel boter, zout. Schrap de struikjes voorzichtig met een mes goed schoon, snijd het onderste stuk van den stronk af. Snijd het lof in fijne reepjes. Wasch deze goed en zet ze op met niet te veel water en zout en kook ze gaar (ongeveer uur), laat ze op een vergiet uitlekken. Maak dan in de pan de saus. Verwarm hiervoor roerende de boter met de bloem tot een gladde mas sa. Voeg daarna, steeds roerende, bij klei ne scheutjes tegelijk de melk toe. Laat de saus even doorkoken en stoof hierin het Brusselsch lof nog 10 minuten na. Eenvoudiger is de saus te maken door de melk mot 1 lepel boter aan de kook te brengen. Meng 2 lepels aardappelmeel aan met wat koud water tot een dun papje. Giet dit roerende in de kokende melk en laat do saus even doorkoken. Recept II. 2 pond Brusselsch lof, zout, paneermeel of beschuit, boter, restje jus. Schrap het Brusselsch lof af, laat de struikjes heel. Snijd desverkiezend hee- le groote doormidden. Wasch ze goed, zet ze op met zooveel kokend water en zout, dat ze onderstaan. Kook het Brus selsch lof gaar uur). Leg ze met een vork in een vuurvasten schotel of email schaaltje. Giet een restje jus of wat ge bruinde boter over de groente. Bestrooi den bovenkant met wat paneermeel of fijn gestampte beschuit. Leg hier en daar een klontje boter en laat er in den oven een korstje opkomen. Bij gebrek aan een oven, wordt het schaaltje dichtge- dekt op een petroleumstel of hoekje van de kachel gezet. Aardappel-croquetten. 250 gr. koude aardappelen, 2 hard gekookte eier dooiers, wat fijngehakte ui, peterselie, sel derij, 30 gr. boter, iets melk, peper, zout, noot. Bereiding: De aardappelen fijn malen en vermengen met de fijngewreven eier dooiers, de fijngehakte kruiden, zout, peper en noot, de gesmolten boter en zooveel melk, tot men een goed samen hangend geheel heeft verkregen. Hiervan langwerpige rolletjes vormen, deze door los geklopt eiwit en paneermeel halen en ze in heel warm frituurvet goudbruin en knappend bakken. Een linoleum-praatje. Veelal is de oorzaak van klachten over linoleum in de behandeling van het li noleum te zoeken. Dikwijls wordt het te dik in de was gezet, als het nog nieuw is. Op deze wijze wordt dan een dikke waslaag op het li noleum aangebracht, die zeer moeilijk kan worden uitgewreven en al gauw een vetlaag op den vloer vormt, welke gemakkelijk vuil opneemt. De vette korst, welke hierdoor uit de te dikke waslaag met het opgenomen vuil is ontstaan, kan dan niet weer met water en zeep worden weggeboend. Om deze laag te verwijderen, dient het linoleum eerst te worden gereinigd met zeepsop. Na deze bewerking laat men den vloer goed drogen, waarna het linoleum op nieuw, doch dun, moet worden ingewast. Deze nieuwe, zuivere waslaag dient na ongeveer uur stevig te worden uitge wreven. Een linoleumvloer, welke niet al te veel wordt beloopen, kan men door geregeld afstoffen en afwrijven met een wollen doek in goeden toestand houden. Alleen op plaatsen waar veel wordt geloopen, kan men zoo nu en dan den drogen glans door inwassen herstellen. Goed uitgewreven linoleumwas mag geen veegen vertoonen, als men er over wrijft en mag niet kleven. Enkele wenken. Aardappels moet men voor het schillen goed wasschen en daarna schillen in schoon water. Op deze manier zal men heel weinig last hebben, dat aardappel schillen de handen vuil maakt. Gekookte lever bederft heel gauw maar niet als men ze bewaart in koud gekookt water dat men eiken dag ver- verscht. Wratten moet men eiken avond goed inwrijven, gedurende twee weken, met wonderolie. 27. .„Nu wa.s er een heks, die den witten vogel heelemaal in haar macht heeft. Op dien vogel vliegt ze door de lucht en verzint telkens kwaad." „Kan daar de politie geen stokje voor steken", vroeg het ver keersagentje. „Het is toch maar een sprookje, me neer Keesie" zeide de paleis wachter. „Luister nu ver der. De heks heeft altijd een tooverring bij zich en daarmee kan ze tooveren. De vogel is op onze hand, maar is geheel in haar maoht, zoolang de heks dien ring in haar bezit heeft". Ze vliegt over bergen, over dalen, over steden en dorpen. „Nou, dat is knap> die kan heed wat verhalen van haar reizen, want wie veel aan .reizen doet, die kan 'heel wait v e r h a 1 e n", merkte Keesie op. 28. „Twee kabouters", zoo vertelde de paleiswachter verder, „vonden het poppetje, dat aardig meisje schreien de tegen een boom zitten. „Wat soheelt er aan, scbatje", vroeg de eene kabouter. „En waar kom jij vandaan, lievert", vroeg de andere. Ze hadden medelijden met het schreiende kind, dat tranen met tuiten weende." „Medelijden", merkte Keesie op, „is wel het mooiste wat iemand kan hebben. Dat is een bewijs, dat je geen versteend hart hebt."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 12