DE ZEEUW DERDE BLAD. Uit de Provincie. Rechtzaken ELKE HUIDLIJDER KRAKAM HUIDZALF KRAKAM HUIDZEEP VAN ZATERDAG 1 FEBR. 1930. No. 104. Radio-centrale. Honderden zijn aangesloten. Als U reeds plannen hebt, laat U dan nü inschrijven. Adv. Hansweert. De Belgische sleepboot Leopold", welke te Bath in station ligt, is gisternacht bij Saeftingen omhoogge- varen en blijven zitten. Met laag water zat de boot geheel droog. Vermoedelijk zal de „Leopold" met hoog water vlot komen. 't Sleepschip „Flandria" van de fir ma van Ommeren geladen met benzine naar België, is gisteren op de Ooster- schelde op een gasboei gevaren en heeft .tengevolge daarvan lekkage in de voor- piek gekregen. Door de pompboot „Zee hond" is het schip te Wemeldinge binnen gebracht. Men zal trachten het lek met een noodreparatie te dichten. Serooskerke (W.) Zooals in het num mer van gisteren is geannonceerd, zal mr P. Dieleman uit M'burg a.s. Dinsdag avond voor de afd. „Patrimonium" spre ken over „Arbeid en Loon". De toegang tot de vergadering is vrij. Oostkapelle. Donderdagavond hield de plaatselijke afdeeling van „Vrederust" haar jaarvergadering in de consistorie der Geref. Kerk. De voorz. Ds Douma, opende de verga dering, die slechts matig bezocht was en sprak naar aanleiding van het voorge lezen Schriftgedeelte Dan. 4:2837 een openingswoord. Uit de jaarverslagen bleek, dat de toestand der afdeeling vrij wel stationair gebleven is. De afgevaardigde naar de laatste jaar vergadering bracht hierover verslag uit. Als Bestuurslid werd herkozen dhr G. van Schagen en gekozen Ds P. N. Gijs man. Besproken werden enkele middelen om het medeleven met „Vrederust" te bevor deren. Dez winter zal weder een bidstond voor de vereen, worden gehouden. moet zich verplicht gevoelen zijn huidziekte zoo spoedig mogelijk te bestrijden met de heerlijk genees krachtige Verkrijgbaar o.a. bij Drogisterij GEBR. MULDER te Goes en M. KOOMAN te Wemeldinge. Kantongerecht te Goes. „De Leidsche Wonderdokter". (Vervolg.) Mej. Hoogstrate—van Liere verklaarde vervolgens, dat zij, na geen genezing te hebben gevonden bij den dokter te Ka pel 1© en dr Planteijdt te Goes, en, waar zij in de financiëele onmogelijkheid ver keerde, in het Ziekenhuis te worden op genomen, zich bij verdachte vervoegde. Zij is door zijn behandeling veel beter ge worden, hoewel nog niet 'heelemaal ge nezen. De volgende .getuige, B. de Klerk te Kapelle, is naar verdachte geweest, om dat. hij iemand gesproken had, die in de krant van zijn zittingsuren had gelezen. Hij leek in hevige mate aan eczeem en kon vaak 's nachts niet slapen van de ondragelijke jeuk. Getuige verklaarde, dat verdachte hem had .gezegd, het eczeem te kunnen ge nezen. Hjj had .getuige gevraagd, of hij zelf de geneesmiddelen wou bestellen, dan wel of verdachte zelf dit voor hem meest doen. Ambt. O.M.: was U al eens bij een dokter er voor geweest? Getuige: bij onzen dokter en bij dr Snethlage. Ik leed er al een paar jaar aan. Toen ik de geneesmiddelen van 'het Zuid-Hollandsche Kruidenhuis had ont vangen, en daarvan gebruikt, merkte ik al spoedig beterschap. Maar na vier dagèn werd het fleschje met een der genees middelen in beslag genomen door de politie. Ambt. O.M.En merkte u na vier dagen toch al beterschap? Getuige antwoordt bevestigend. Ambt. O.M.ik zal u straks eens ver tellen, wat er in zat. Verdachte merkt op, dat hij aan de K. nog meer heeft geadviseerd dan dat fleschje. Hij moest ook kruiden laten trek ken en daarvan innemen.» Ook moest hij karnemelk drinken en zich er moe was- scben. Ook deze man is er een, die bij andere doktoren ,geen baat had gevonden. Ambt. O. M.tot getuige Post: acht u bet mogelijk, dat dezeman beterschap heeft gehad door den inhoud van dat fleschje? ue.-u go antwoordt ontkennend. Verdachte: maar getuige moest meer deen. Ook wil ik nog opmerken, dat getuige mij geld wilde geven voor mijn advies. Maar ik heb dat geweigerd. Daar toe had ik geen bevoegdheid. Volgende getuige was mej. J. Bloot if Leiden. Kantonrechter vraagt inlich tingen aangaande het Zuid-Hollandsche kruidenhuis. Getuige: dit is mijn eigendom. Maar mijn broer behandelt den boel. Die is daartoe gemachtigd. Klingers heeft er niets .mee te maken. Er wordt ook met hem nooit afgerekend. Ik heb de zaak van Klingers gekocht. Kant.: is het een N. V.?' Getuige: het staat op mijn naam. Kant.: Maar die broer dan? Getuige: die voelt er zooveel voor, omdat de menschen bij die geneesmidde len zoo'n baat hebben. Evenals ik. Kant.: dus het is alles zuiver philan- tropie? Getuige: ik ben zelf ook door die middelen genezen. Kant.: waarom kocht u die zaak? Getuige: omdat ik er zin in had. Kant.: Waarom deed dhr Klingers het niet langer? Getuige: dat weet ik niet. Kant.: Hoe kwam u aan hem? Getuige: doordat ik self ook door zijn adviezen genezen ben. Hij heeft een nieuw mensch van me gemaakt. De doktoren hadden mij opgegeven. Naast "God dank ik hem. Kant.: ik begrijp nog niet, waarom dhr K. uit de onderneming ging. Getuige: dat weet ik ook niet. K. krijgt van ons geen cent. Ambt. O.M.Hebt U wel eens van meineed gehoord? Hoeveel geld hebt u aan K. gegeven Getuige: daarover laat ik me niet uit in het openbaar. Ambt. O. M.dat moet u zeggen, als dat van U als getuige gevraagd wordt. Anders laat ik u .in gijzeling stellen. Kantonrechter: waarom kocht u toch die zaak? Getuige: om de lijdende menschheid te helpen. Kant.: Maai' die lijdende menschheid werd toch door Klingers geholpen? Dat kan de beweegreden niet geweest zijn. Getuige: ik ben alleen de geldschie ter geweest. Meer niet. De zaak staat op mijn naam, *en mijn broer is gevol machtigd. Verdachte K.: deze juffrouw staat er geheel buiten. Haar broer verkeerde in staat van faillissement en kon dus geen geld opnemen. Zij heeft haar broer daar toe in de gelegenheid gesteld. Het Zuid-Hollandsche Kruidenhuis is niet door mij opgericht. Ik heb verkocht „Klingers laboratorium" (waarin ik han delde in kruiden) en het merk. Toen heeft dhr Bloot, nadat zijn zuster de zaak had gekocht, er het Zuid-Hollandsche Kruidenhuis van gemaakt. Getuige: ik weet het niet meer. Ik heb al zooveel gezegd. Ambt. O.M.U hebt veel te weinig ge zegd. Kantonrechter tot verdachte: waarom verkocht u de zaak? Verdachte: omdat ik geen kruiden mag verkoopen. Ambt. O.M.u mag ook geen raad geven. Getuige: Geen raad geven? En ik ben door zijn raad een ander mensch ge worden i Ambt. O.M.geen geneeskundige raad. Verdachte: ik mag toch op resultaten wijzen I Ambt. O. M.suggestie! Verdachte: en de resultaten zijn hier in de rechtzaal te zien. Ambt. O. M.de menschen denken maar. dat ze genezen zijn. Een der getuigen: neen, het is echt waar! Ambt. O. M.: voor hoeveel is de zaak gekocht Getuige: ik weet het niet, ik zou het even moeten nazien, Ambt. O. M.U weet het wel. U hebt het tegenover een rechercheur te Leiden ook gezegd. Ik stel er prijs op, dit in het openbaar te hooren. Getuige: ik weet het niet. Ambt. O. M.dan constateer ik wei gering en zal gijzeling moeten requireeren U moet als getuige antwoorden. Getuige: ik ben niet onwillig. Ambt. O. M.dat is u wel. Volgende getuige was J. R. Bloot. Deze zegt algemeen gevolmachtigd pro curatiehouder van het Kruidenhuis te zijn Kant.: krijgt u instructies van Klin gers? Getuige: heelemaal niet. Kant.: En boe weet u dan aan wie u middelen moet sturen? Getuige: van dev patiënten zelf. Die bestellen ze. Kant.: En Klingers, doet die dan niets? Getuige: die brengt wel eens verzoeken van patiënten over. Kant.: Wie vult de fleschjes? Getuige: Daar laat ik me niet in bet openbaar over uit. Ik doe het niet. en dhr Klingers ook niet. We betrekken die geneesmiddelen uit een homoeopatische apotheek. Maar die apotheek kan ik niet noemen. Kant.: op dit fleschje staat S 29. Wat bete© kent dat? Getuige: dat is het nummer van de specialité. Kant.: krijgt u geen instructies vpn Klingers? Get.: Neen. Kant..: Van wien is dat recept S 29? Getuige: dat is geen recept. Het is gewoon besteld in een hom. apotheek. Ambt. O. M.u zal die apotheek toch moeten noemen. Getuige verklaart verder, dat hij het werk in het Kruidenhuis in de avond uren doet. Het is voor hem een bijbaan tje. Zijn vrouw doet er ook wel wat aan. Ambt. 0. M.En er zijn dagen, dat K. 25 ;i 30 menschen behandelt.. Die moe ten toch geneesmiddelen hebben. Getuige: Klingers is gek. Hij is een en al philantroop. Ambt. Q. M.JJTeen ,,hij is niet gek. Hij is slim. Getuige: Een slimme man staat hier niet voor dergelijke nonsens. Kantonrechter: houd uw mond! Ambt. O. M.: Is er aan de zaak ook een Goossen verbonden? Getuige Neen. Ambt. O. M.dat is dan ook al een valsche handteekening. Verd.Valsche handteekeningen wor den er niet geplaatst. Kant.: Maar waarom is de naam Klin gers aan de zaak verbonden? Getuige: Klingers zat .financiëel moei lijk. Toen heeft mijn zuster den voor raad en het merk gekocht. Ook ik wil niet als eigenaar beschouwd worden. Ik ben handelsagent. Ik denk er over me er heele'inaal los van te maken. Dan behoef ik hier niet met jij en jou aangesproken te wor den. Klingers is een arme kerel. Hij ver zoekt aan vele menschen gratis de krui den te sturen. Ambt. O.M.De menschen die hier staan, hebben allemaal betaald. Vervolgens wordt gehoord dr Planteijdt te Goes. Ambt. O. M. vraagt, of de behandeling van dhr Klingers voor mej. van Liere baat gegeven kan hebben. Dr Planteijdt. erkent, dat haar handen er eenigen tijd geleden erger aan toe wa ren dan nu. Maar de warme baden had getuige haar ook reeds voorgeschre ven. Verdachte: ik heb haar meer ^geadvi seerd dan baden. Ambt. O. M.die kruiden en fleschjes is maar humbug. Verdachte en getuigen protesteeren. Verdachte vraagt aan dr Planteijdt naar de hom. verdunningen. Deze wil daar over niets zeggen ,want hij is geen ho- moeopaath. Het verhoor van getuige J. R. Bloot wordt voortgezet. De kantonrechter vraagt ook hem naar de koopsom der zaak. Getuige wil dit niet in het openbaar zeggen. Hij weet ook den prijs niet zeker. De akten zijn echter geregistreerd, dus die kunnen het uitwijzen. Kant.: Vult u de fleschjes? Get.: Neen. We krijgen ze toegezonden van een hom. apotheek. Hierna wordt de openbare zitting voor eenigen tijd geschorst. Requisitoir. Na heropening is het woord aan den Ambtenaar O. M. Deze zegt., opzettelijk veel aandacht aan do zaak geschonken to hebben pn de getuigen Bloot te hebben opgeroepen omdat verdachte herhaaldelijk moet te recht staan. Hij is den waarn. kanton rechter zeer dankbaar, dat hij geheel be langeloos deze zaak zoo heeft willen uit pluizen. Volgens mij, aldus de Ambtenaar staat bet vast, dat Klingers vo-or de zaak een ljpdrag ineens ontvangen heeft van de familie Bloot, of dit nog voor een déél zal ontvangen. Tegenover een rechercheur te Leiden is 'f 1100 genoemd. K. zag er blijkbaar voordeel in, zijn laboratorium er aan t© geven en zich aan te kondigen als de Leidsche wonder dokter. K. is geen domme, maar een slimme man. Hij is het eerst op Zeeland, en wel op de goedgeloovige bevolking van Wal cheren en Zuid-Beveland neergestreken. De menschen zijn daar zeer vatbaar voor suggestie. Dit is nu de vierde kwakzalver van den laatsten tijd, dien Spr. meemaakt. Drie keer is het Spr. gelukt, ze te ver drijven, het. zal hem een genoegen doen, als het ook nu gelukt. In Sept. 1929 verscheen de eerste ad vertentie van Klingers. In Leiden is hij het eerst veroordeeld. Toen deed Spr. ingrijpen. Volgens spr. is hier de overtre ding van art. 436 W. van S. bewezen. K. heeft als onbevoegde buiten nood zaak de geneeskunde uitgeoefend. Hij heeft het slim aangelegd en gezorgd met het kruidenhuis zoo weinig mogelijk te doen te hebben. Maar dat die relatie bestaat, blijkt wel uit alles. K. beeft er wel degelijk belang bjj, dat het kruidenhuis floreert. Om artikel 436 te overtreden is niet noodig dat men geldelijke vergoeding vraagt en ontvangt. Het goedgeloovige Zeeuwsche publiek moet worden beschermd tegen lieden van dit soort. Het. bedrag, dat voor de geneesmidde len gevraagd wordt, acht Spr. ongehoord hoos. Aan al de z.g.n. genezingen hecht Spr. niets. Het is voor 3/4 suggestie. De pa tiënten zijn ontevreden over den dokter, de bcdiandeling duurt te lang, de reke ning is te boog enz. en dan gaat men naar een kwakzalver Menschen als deze zijn gevaarlijk. Zij kunnen oorzaak zijn, dat patiënten, die aan een ernstige ziekte lijden, te laai bij den dokter komen. Spr. komt er tegen op, dat dhr Klin gers zijn middelen homoeopathische neemt. Daardoor wordt de homooopa- Ihie, die een wetenschap op zichzelf is en door respectabele doktoren wordt uitget- oefend. gebracht in de buurt der kwak zalvers. Spr. geeft de familie Bloot in overwe ging voorzichlig te zijn, anders zullon zij vervolgd worden wegens overtreding der wet op de artsenij-bereidkunst. Spr. beschouwt iemand als dhr K., die zegt te werken bij de gratie Gods en om- de lijdende menschheid tè helpen, ge vaarlijk en eischt 2 maal f300 boete subs. 2 maal 60 d.h. Beklaagde zegt, dat hij niet eerst in Zeeland is begonnen. Dit is in Leiden geweest en wel twee jaar geleden. Twee jaar geleden is hij eigenlijk begonnen geneesmiddelen te vervaardigen. Spr. had succes. De eene patiënt ver telde het aan den ander. Hij heeft nu eenmaal liefhebberij om anderen te ge nezen. Bij ieder kantongerecht, waar hij te recht staat, staan vele getuigen als .even zocvele dankbare patiënten. Men yiag die genezing aan suggestie toeschrijven (al meent spr., dat het kwijt raken van galsteenen geen suggestie is.) wat het is, doet er minder toe, als de menschen er maar mee gebaat zijn. Spr. wil zich niet verrijken ten koste van lijdende menschen. Spr. is er niet rijk door geworden. Als het regent aldus Spr. loop ik met natte voeten. Gaat u maar eens bij mij thuis kijken Het is juist anders dan het O. M. zegt: De menschen blijven niet van den dokter weg, maar patiënten, die bij geen dokter baat gevonden hebben, worden door gpr. geholpen. Hij 'beschouwt het als zijn plicht zijn medemenschen te hel pen, als hij kan. ,Spr. voelt zich niet strafbaar. Misschien heeft hij uitt onwe tendheid gezondigd tegen de letter, maar toch niet tegen den geest der wet. Hij heelt, geweigerd ge!d aan te nemen. Spr. verzoekt de boete zoo laag mo gelijk te stellen. Zoolang men zoo tegen hem optreedt, kan hij niet verder gaan, met de men schen te helpen. Gelukkig is hier niet de einduitspraak. D-e kantonrechter zal over acht dagen vennis wijz-en. Rechtbank te Middelburg. Aan den meubelmaker P. J. EL, 23 j„ vroeger wonende te Stoppeldijk, thans te Antwerpen, was ten laste gelegd, dat hij te Stoppeldijk in het laatst van Augustus of September 1929 als koopman zijnde, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers verschillend huis raad en wel een wagenwiel, huismeube len bestaande uit ledikanten, kasten en stoelen aan zijn boedel heeft onttrokken, terwijl hij bij vonnis van de Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg op 11 September 1929 in staat van faillisse- ment was verklaard. Wegens een dergelijk feit stond even eens terecht J. T. H., 41 j., meubelmaker, vroeger wonende te Stoppeldijk, thans te Rotterdam. De eerste verdachte was niet versche nen en de tweede werd rechtskundig bijgestaan door Mr Cohen, advocaat te Rotterdam. De curator in het faillissement, Mr Lambooij, legde verklaringen af aan gaande zijn bevindingen. Verdachte gaf toe de vorenvoormelde goederen te hebben verkocht, doch aan gezien hij geld moest hebben van zijn broer, meende hij daartoe gerechtigd te zijn. De Officier van Justitie wil hiermede rekening houden en eischt tegen verdach te een geldboete van f 100 of 25 d. h. Te gen den niet verschenen verdachte werd 9 maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger bepleitte op juridische gronden vrijspraak. A. de K., 23 jaar, en P. E. L., 32 jaar, beiden van beroep landbouwer en wonen de te Hontenisse, stonden terecht als ver dacht van huisvredebreuk. Eisch voor ieder f 25 of 25 d. h. H. v. d. B., 26 j., timmermansknecht te Middelburg, verdacht van diefstal van een steekbeitel ten nadeele van H. M. Minderhout, en van een zaag ten na deele van J. D. Slager te Goes in Novem ber 1929. Eisch f25 of 25 d.h. Door J. G. S., 23 j., tuinman te Goes, was hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens een vuur doen branden op zoo korten afstand van gebou wen en goederen, dat daardoor brand gevaar kon ontstaan, werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d.h. Eisch bevestiging vonnis van den Kantonrech ter. A. M. J. P., 41 j., chauffeur te Baar land, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den Kantonrechter waarbij hij wegens overtr. van de Motor en Rijwielwet (als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een openba ren weg rijden, terwijl men verkeert on der zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat men niet in staat moet worden geacht het mo torrijtuig naar behooren te besturen), werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d.h. en ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. Eisch bevesti ging vonnis van den Kantonrechter. De verdediger van verdachte Mr Zaaij er advocaat te Goes, bepleitte een geringe boete zonder ontzegging. Uitspraak 15 Februari a.s. De fraude aan de zuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg. Op de zitting van de Rechtbank te Middelburg van gisteren kwam onder meer in behandeling de zaak tegen L. K., 29 jaar, destijds* boekhouder bij de Coöperatieve Melkinrichting en Zuivelfa briek (Walcheren) te Middelburg, aan wien blijkens de tor terechtzitting voorge lezen dagvaarding werd ten laste gelegd,, dat hij in den loop van de jaren 1924 tot 1929 in zijn kwaliteit van boekhou der aan die fabriek, ten nadeele daarvan verschillende geldsbedragen in gedeelten van f 160 tot f 250 en tot een geza menlijk bedrag van ongeveer f 15000, welke hij uit hoofde van zijn beroep ten behoeve dier fabriek heeft ontvan gen, had ontvreemd. Verdachte die terzake is gedetineerd was ter terechtzitting aanwezig en wend rechtskundig bijgestaan door Mr. J. J. Adriaans©, advocaat te Middelburg. Als eerste getuige werd gehoord J. C. den Hamer, kassier van de Boerenleen bank te Souburg, die zeide, dat de Bank in December 1924 met de Melkfabriek „Walcheren" in relatie was getreden. In den beginne bedroeg het verstrekte cre- diet f 25.000, dat later is opgevoerd tot f 40.000. Get. was gewoon iedere drie maanden een rekening courant te .zenden aan de fabriek die hij nooit terug ontving. Meermalen had de Directeur van de Melk fabriek get. verzocht om toezending van de rekening courant, die get. dan steeds reeds had ingezonden.. Blijkbaar kreeg de directie dat stuk evenwel noodt in handen. Die voorzitter van de melk fabriek is tevens bestuurslid van de Boerenleenbank, merkt getuige op. De saldobiljetten die get. van de fabriek ont ving, waren steeds door verdachte getee- kend. Op een vraag van den verdediger her haalt get., dat de rekeningoouramt pnge- zegeld en ongeteekend om de drie maan den aan de fabriaksdirectie werd gezon den, ter inzage. Verdachte docr den President onder vraagd, zeide da.t bet hem bekend was dat de rekeningcourant, voordat deze aan de fabriek kwam, gezegeld moest zijn, doch dit was niet het geval. President: Hebt U daar nooit geen aan merkingen op gemaakt? Verdachte: Neen. Wel de heer Janse, inspecteur van den Zuivelbond te Breda. Get. de Hamer merkt naar aanleiding daarvan op, dat dit niet zoo is en hem nooit een aanmerking is gemaakt. Get. Lampei', landbouwer te Vrouwe polder, medebestuurslid van de fabriek Walcheren, zeide, dat om de drie maan den accountants rapport werd uitgebracht. Zoo nu, en dan werd de kas nagezien en deze klopte steeds op een kleinigheid na. Op een vraag van den President of get. doelt op het nazien van de kas of van de boekhouding ,zegt get., dat bedoelt wordt de dagalijksohe kas en de hoofd boekhouding. President: Hebt U toen nooit een on regelmatigheid ontdekt. Get.: Neen. Pres.: Hoe komt het dan dat er een tekort van f 15000 kon worden gecon stateerd Gei. weet dit niet te verklaren. Op een vraag van den verdediger, hoe verdachte aan de fabriek bekend stond, d.w.z. naar de -bekwaamheid voor zijn taak, antwoordt get., dat hij goed stond aangeschreven. Verdachte merkt naar aanleiding van vorenstaande op, dat de accountant nooit de kas controleerde. Op een vTaag. van den Rechter, Mr Bortheine, of de kas dus steeds klopte met het kasboek, omdat verdachte daarin knoeide, antwoordt verdachte bevestigend. De accountant Jansan was belast met de driemaandelijksche cnotrole van de boeken. De kas zelf keek get. nooit na. Get. vermeldde alleen in zijn rapport hoe veel er in de kas moest zijn. Den laat sten tijd kreeg get. geen afrekeningsbawijr zen1 of rekeningcourant onder de oogen. Meerdere malen heeft get. aan het be stuur van de fabriek medegedeeld, dait hem bij de controle geen rekeningcourant was vertoond. Get. weet niet te zeggen of de laatste rekeningcourant gezegeld en geteekend was. 17 Oct. is de kas- inspectie geweest. Get. heeft toen niet kunnen ontdekken, dat er in de boeken geknoeid was. Op een vraag van den verdediger of get. niet moet toegeven, dat indien hij alles volgens den eisch van dienst vergeleken hadj hij had moeten ontdekken, da.t er iets niet zuiver was, antwoordt get., dat alles klopte met de stukken die aanwezig waren. President: Dus de controle van U gaf niets, althans praktisch. Get. zegt, dat de controle een moment opname was. Get. Schroder, Inspecteur Centr. Raif- feisenbank te Utrecht, zegt een onder zoek naar de boeken te hebben ingesteld, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat een post van f 30.000 was veranderd in f 20.000. President tot get.Hoe acht U het mogelijk, dat (jdeze fictieve boeking zoo lang verborgen is gebleven? Get.: Zoekt het in de eerste plaats in de wijze van onderzoek en kasopname. Het bestuur van de fabriek liet het aan de controle over en de controle aan het bestuur. Verdachte door den President onder vraagd, zegt aanvankelijk f 75 per maand en later f81.501 per maand als boekhouder te hebben verdiend. Hij genoot nog een wachtgeld ui,tkeering van de^emeente Vlis- singen k f 109 per maaiu, welke uit- keerimg naderhand is ingehouden. Ver dachte zegt in 1924 te zijn begonnen geld uit de kas te ontvreemden. Het ontvreemde geld gebruikte hij uitsluitend voor zijn plezier en genoegen en latest toen hij getrouwd was, in d© huishouding. President: U had daar toch een betrek king van vertrouwen en moest toch be grijpen hoe ver U kon gaan. U kon tloich zelf wel inzien, dat U voor Uw baantje niet deugde. U behoefde toch zoo royaal niet te leven. In vijf jaar tijd hebt U f 15.000 opgemaakt. Ik vind het een groot schandaal. Geeft U aile feiten toe zooals zij zieb hebben voorgedaan? Verdachte: Ja. De Officier van Justitie aan bet woord komende, zegt, dat vast is komen te staan dat verdachte voortdurend gelden heeft verduisterd. Spr. acht de zaak als straf zaak eenvoudig. Het salaris van verdachte als boekhouder bij de fabriek was inder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 11