No. 103 Vrijdag 31 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes AMSTEL- BATTERU EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Prijs per stuk 25 ct, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 Februari vervallende worden verzilverd door D irecteur-H cof dredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Pirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.*~ Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. De landbouw en de grondbelasting. Bij 'de behandeling van het wetsont werp tot afschaffing van de Verdedigings belasting II en van 'de opcenten op den suikeraccijns, is in de Eerste Kamer van verschillende kanten aangedrongen op ver laging van de grondbelasting. Eerst werd er door den heer De Ge selaar op gewezen, dat opcenten op de bestaande grondbelasting uit den booze zijn. In 1914 toen de nood drong en vlug gehandeld moest worden, werden zon der tegenstand de crisis-opcenten gevo teerd, maar nu is het dan ook de tijd, om deze opcenten, die de landbouw-be- langen schaden, af te schaffen. Door den heer Van Citters werd dit onderwerp meer in den breede be sproken. Na er op gewezen te hebben, dat tegenwoordig de opcenten op de grond belasting omhoog vliegen, vervolgde hij: „Nu hoort men deze opcenten verde digen met de redeneering, dat deze kos ten kunnen worden afgewenteld, maar dan zou ik willen vragen, aan welk kan toor die menschen zich moeten melden, om de opcenten afgewenteld te krijgen, die zij ieder jaar op hun belastingbiljet verhoogd vinden Dit is een zeer drukkende last op hun bedrijf. Vroeger heeft men zeer angstvallig het aantal opcenten, dat geheven mocht werden, bepaald op 10 of 20, maar men is op het oogenblik al zoover, dat de provincie, sinds de laatste wetswijziging, mag .gaan tot 50, de gemeente tot 80 op het gebouwd en 20 op het ongebouwd, verder 20 opcenten als crisisheffing, ter wijl bovendien meer en meer de mode ontstaat, dat gemeente-besturen in den vorm van wegbelasting ook over aan grenzende perceelen een onderhouds-be- lasting heffen, die gebaseerd is op de grondbelasting, waardoor voor sommige gemeenten de grondbelasting met 80 tot 100 opcenten wordt vermeerderd. Er zijn gemeenten .in ons land, waar men op die wijze driemaal grondbelas ting betaalt! Hoe zwaar de opcenten drukken kan men zien uit de publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de uitkomsten van de Rijksfinanciën over 1927. Het Rijk hief toen aan hoofdsom en opcenten f 20.447.000, en het totaal aan opcenten bedroeg f 24.266.000, dat is meer dan 100 pet. Dat was in 1927, en na dien tijd is het nog gestegen! Wanneer men spreekt over de grond belasting, denkt men aan grondeigenaren, die men zich licht voorstelt als een soort markiezen van Carabas, van wie men alles kan halenMaar degenen, die aangeslagen worden, zijn voo^r het overgroote gedeelte heel kleine menschen. Dat blijkt wel hieruit, dat er ruim 1 millioen aanslagen in de grondbelasting zijn op het onge- bouwd en 778.000 aanslagen in het ge bouwd, in totaal ruim f 1.778.000 aan slagen in de grondbelasting. Als men daartegenover stelt, dat' er maar 190 dui zend aanslagen in de vermogensbelasting zijn, dan blijkt daaruit, dat het over groote deel der aanslagen drukt op den kleinen man. Dat zijn de kleine bedrijven en kleine eigena ren van huisjes, kleine renteniertjes. De statistiek van ons grondgefiruik is nogal achterlijk. Maar uit de „Mededeelingen van den Landbouw" kan. men vrij nauw keurig afleiden, dat in 1928 60 pet. van het grondgebruik was in handen van den eigenaar, het overgroote 'deel daarvan in perceeltjes van 1—5 H.A." Door den heer Van Citters wérd er- verder pp gewezen, dat de afschaffing van deze opcenten niet gepaard behoeft te gaan met een offer uit de schatkist ten laste van den gewonen dienst, om dan te vervolgen: „Tweemaal heeft de Minister in de stukken gezegd, dat hij het zoo wen- sehelijk vond, de opcenten op den sui ker-accijns af te schaffen, ook als een welwillend en hoffelijk gebaar jegens de Economische Commissie te Genève. Ik zou willen, dat de .Minister nu ook nog eens een vriendelijk gebaar wilde maken jegens de Nederlandsche landbouwers en, als ik niet onbescheiden ben, zou ik wil len vragen, nu eens niet te overwegen, maar ons een hoopvolle toezegging te geven, dat nog vóór het begin van 1931 die opcenten van de aanslagbiljetten zul len worden verdreven." Het antwoord yan Minister De Geer was weinig hoopvol. In de toekomst, zoo betoogde hij, zal misschien iets in deze richting gedaan kunnen worden. Daar moesten de heeren het mee doen. Erg .hoopvol klinkt dat voor den land bouw niet. Het zal daarom noodig zijn, meer dan tot nu toe de aandacht van de Regeering op de landbouwbelangen te vestigen. De vlootconferentie. Na de vergadering van gisteren legde Ramsay MacDonald in ongedwongen vorm een verklaring af voor een groot aantal journalisten. Hij betoogde het vol gende: Zonder indeeling der vloten van de groote zeemogendheden in categorieën zou een overeenkomst niet mogelijk zijn en zou daarin ook geen vrede gevonden kunnen worden. Maar de strenge afschei ding in categorieën komt voor ons beter gelegen dan voor de kleinere vloten. Door de beraadslagingen onder elkaar op de basis van tegemoetkomendheid zijn wij reeds veel verder gekomen. Nog hebben wij, zoo zeide hij, geen oplossing gevon den, maar wij hebben toch al een belang rijken afstand afgelegd. Wij weten nu tenminste hoe ver wij zijn. Hij zeide, dat de indeeling der zeemogend heden ook te Genève zou moeten worden voortgezet, daar er veel mogendheden wa ren met belangen, die hier niet vertegen woordigd waren. Hier zullen wij slechts de hoofdpunten die de groote zeemogendheden betreffen, tot een goed einde trachten te brengen. Het nieuwe Spaansche Kabinet. Het nieuwe Spaansche Ministerie is reeds samengesteld: De oriënteering van het nieuwe Kabi net is conservatief. Met uitzondering van den minister-president en den Hertog van Alva, gaat het hier om een aantal vrij wel onbekende personen. Een gunstige reputatie als deskundig minister geniet de nieuwe minister van Marine, evenals trouwens die van Fi nanciën. Door vooraanstaande politici wordt deze regeering echter de slechtste genoemd, welke de laatste 25 jaar aan het bewind is geweest. Nadat de ministers den eed hadden af gelegd, zette de nieuwe minister-president generaal Berenguer, in enkele woorden de voornaamste doeleinden van zijn Kabinet uiteen. Zijn taak zal vooreerst bestaan in hét kalmeeren van de openbare opi nie vervolgens in de afwikkeling van de bestuurshervorming en ten slotte in het bewerken van den overgang van den uitzonderingstoestand, naar een consti tutioneel en normaal régime. Volgens berichten door de Liberté ontvangen via de Spaansche grensplaats Hendaye wordt door daar aangekomen reizigers een minder gunstig beeld van den toestand in Spanje opgehangen. Te Madrid zou de politie slechts met moei te den politieken demonstranten de baas zijn geworden, toen zij zich voor het ko ninklijk paleis verdrongen onder het ge roep: „Leve de Vrijheid". Te Barcelona zou het tot ernstige bot singen zijn gekomen. Volgens andere berichten van reizigers uit Spanje zou de toestand zoo kritiek zijn, dat slechts een zeer sterke regeering hem meester kan worden. Men heeft voorts den indruk gekregen, dat Primo de Rivera heelemaal niet van plan is zich in alle opzichten van het politiek terrein terug te trekken. Toenemende sierfte en achteruitgaande geboortecijfers. In den Pruisischen Landdag is ernstig gesproken over den gezondheidstoestand van het Duitsche volk. De woordvoerder van het centrum wees erop, dat de sterftecijfers in het jaar '29 buitengewoon zijtn gestegen, terwijH de geboortecijfers zeer zijh afgenomen. In Berlijn en andere groote steden zijfn meer sterfgevallen dan j geboorten vastge steld. 'Wanneer de medische kunst niet zulk een hoog peil bad bereikt, aldus spre ker, zonden wij reeds over het algemeen een uitstervend volk zijld. Minister Hirtsiefer bevestigde een en ander in hoofdzaak en verklaarde, dat het tijdstip, waarop de bevolking zich niet meer vermeerdert, doch stil blijft staan en afneemt, biji verdere ontwikkeling van de huidige omstandigheden z.i. niet veraf meer kan zijn. De geboortecijfers zullen in het hijzonder dalen, wanneer de tijdens en na den oorlogstijd géboren „lichtingen" den huwbaren leeftijd bereikt hebben. Er zijn reeds statistici, die berekenen, dat over 10 tot 20 jaar het bevolkingscijfer van Duitschland onder de 60 millioen gedaald zal zijh. riiikknl ie LaI A Dubbel is het genot met Wybert-tablètten, dl keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! Communistische actie bij de Duitsche Marine. In een bericht van den commandant van het marinestation' te Kiel worden mededeelingen gedaan omtrent de commu1- bfetische actie bij de marine en de gebeur tenissen te Kiel. In October 1929 kWara het commando er van op de hoogte ,cL*i de communisten in eenigo gevallen er in geslaagd waren zich invloed te verschaffen onder het ma rine-personeel. Het in samenwerking met de politie 'ingestelde onderzoek wees uit dat de K.P.D. ijverige pogingen in het iwerk stelde om contact te krijgen met ma rine-mannen. Zoo hebben b.v. aan een communistisch oudejaarsfeest in Dec 1928 heel wat marinemensohem deelge nomen. In verschillende als communis tisch bekend staande kringen heeft men bij de marine dienende personen in ge sprek gezien met communisten. Door uit latingen van een communistisch leider kwam men voorts te weten, dat de com munisten reeds over verscheidene vertrou wensmannen bij de marine beschikte®. In het voorjaar van 1929 vonden aan boord van het Russische stoomschip Kras- ni Profintern bijna dagelijks vergaderingen plaats, toen het schip voor Holtenau in het ijs lag. Deze vergaderingen werden druk bezocht door zeelieden ter koop vaardij en de andere schepen die in het ijs vast lagen. Aangezien de vertrouwens lieden der communisten bijl het 'leger en biji de vloot niet als leden der K.P.D. geboekt zij®, is het heel moeilijk hun schuld te bewijzen. Het eenige bewijs voor het feit, dat een marineman com munistische neigingen heeft, moet men putten uit zijn omgang met communisten. De wet betreffende de Gentsche Universiteit Biij de vaststelling van de agenda der Belgische Kamer voor de volgende week is het voorstel der regeering aangeno men, bepalend, dat de algemeene be spreking van de wet tot volledige ver- nederlandsching van de Rijksuniversiteit te Geht op 5 Februari of ten laatste den volgenden dag zal aanvangen. In een Donderdag gehouden bijeenkomst van li berale leden van Kamer en Senaat is «en amendement geredigeerd, strekkend tot behoud van de 'Fransche technische scholen "Her universiteit te Gent. Ook blijken de liberalen vast besloten hun stem aan het voorstel der regeering tot verneiderlandsching der universiteit te ont houden indien zij voor d'ien tijd niet alle waarborgen hebben gekregen omtrent bef grondig onderwijs van de Fransche taal op de Vlaamsche lagere en middelbare scholen en de mogelijkheid van oprichting in het Vlaamsche land van officieele scho len met Fransch als onderwij'staal. Korte berichten. Te Tokio komt sedert eenige dagen een epidemie van typhus en roodvonk voor. De overheid heeft onmiddellijk alle maatregelen genomen en barakken inge richt voor tweeduizend ljjiders, maar desondanks blijven de ziekten zich uitbrei den. Het roodvonk heeft een goedaardig karakter, aan typhus zijin reeds meer dan 20 menschen overleden. De Bank van Frankrijk heeft haar wissel-disconto van 3,5 op 3 pet. en de beleeningsrente van 5,5 op 4,5 pet. ver- Uit het drubkersbedrijf. Naar het Hbld. verneemt, hebben de bij het geschil inzake het verplichte lid maatschap van het Pensioenfonds voor de grafische vakken betrokken partijen thans besloten de kwestie aan een rech terlijke beslissing te onderwerpen. Er is een modus gevonden, tengevolge waar van het zgn. comité van actie hangende de procedure geen verdere stappen on derneemt; niettemin zal de Alg. Nederl. Typografenbond een aantal leden, die weigeren de pensioenpremie te betalen, royeeren, teneinde hen in staat te stel len in rechte tegen dat royement op te komen. Classificatie van het spoorwegpersoneel. Naar de Volkskrant verneemt, zal op 17 Februari te Utrecht onder leiding van den Personeelraad een gecombineerd be- sturencongres gehouden worden, ter be handeling van het rapport der classifi catie-commissie. Hoofdbestuur en afdeelingsbesturen van St. Raphaël zullen op denzelfden dag een vergadering houden ter bespreking van dezelfde aangelegenheid. Slechts en kele afdeelingen van St. Raphaël hebben zich tegen het rapport uitgesproken. FINANCIEELE BETREKKING TUS- SCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Inzake de financiëele betrekkingen tus- schen rijk en gemeenten heeft de minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw een circulaire gezonden aan de ge meentebesturen, waarin er de aandacht op gevestigd wordt, dat de verordenin gen betreffende percentage huurwaarde, afwijking grondslagen, classificatie ge meente volgens de wet op de personeele belasting eerst van kracht zijn met in gang van het belastingjaar, dat aanvangt nadat sinds de vaststelling der verorde ning vier maanden zijn verloopen. Zij zal dus vóór 1 September 1930 moeten zijn vastgesteld. Het verdient verder overweging, al be staat dienaangaande geen voorschrift, bij die gelegenheid tevens een beslissing te nemen over het aantal op de hoofdsom der grondbelasting te heffen opcenten en, indien noodig van het aantal op de hoofd som der vermogensbelasting te heffen op centen, hoewel hiervoor de urgentie niet zoo groot is. Voor een geregelden gang van zaken is van veel belang bovendien, dat zóó tijdig de besluiten betreffende classificatie voor de gemeentefondsbelas ting en opcenten op de hoofdsom der ge meentebelasting worden genomen, dat goedkeuring vóór 1 Januari 1931 moge lijk is. Ook aan Ged. Staten der provinciën is 'n schrijven gezonden, waarin, ter voor koming van vertraging wordt aangedron gen op vaststelling in de zomerzitting van elk jaar, van het getal opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor het volgende belastingjaar althans op vaststelling van het aantal opcenten, door de, provinciën op de hoofdsom der grondbelasting voor 1931 te heffen, in de zomerzitting der Staten van 1930, daar het is te voorzien, dat als gevolg van de inwerkingtreding van de wet van 15 Juli 1929 het aantal der opcenten voor het jaar 1931 zal worden herzien. Vuile handen. Vloeibare zeep en zeep-automaten zijn voordeelig in ge bruik. J. M. Polderman, Goes. Adv. —Dammen. Woensdagavond speelde Goes II tegen Souburg II voor den Zeeuw- schen Dambond. De uitslag is alsvolgt: Souburg IIGoes II: D. v. SoelenA. Hendriks 2—0; M. de Witte (niet opgeko men)G. Schrijver 02; J. WalraveJ. Crucq 20; N. DommisseL. C. de Waard 20; W. KerkhoveL. H. Wekers 02; J. v. EenenaamJ. Mange 2—0; B. Da- vidseH. Wezepoel 11; J. Vermaat M. Harinck 2—0; S. v. Eenenaam—B. Magielse 0—2;B. v. d. Vijver—P, Corne- lisse 0—2. Totaal 11—8. Binnenland. De eere-promo'tie van Prinses Juliana. De Eerste Kamer over de Staats bègroo- ting. De „Leidsebe wonderdokter" voor den Kantonrechter. Jubileum afd. Ohr. Nat. Werkmansbond te Vlissingen. Buitenland. Toenemende sterfte in Duitschland. De Kabinetswisseling in Spanje. Communistische acties bij de Duitsche marine. r Een beslag. Gisteren is door een deurwaarder ten verzoeke van de reederij Sheaf Steam shipping Company Limited, gevestigd ta New Castle, on Tyne, conser vatoir beslag gelegd op het bij de Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, ter reperatie liggende Zweedsche stoom schip „Talvaldis", thuis behoorende te Riga, reederij M. Stahl en Co. te Riga, zulks ter verzekering van de door de „Talvaldis" aan het stoomschip „Crest" van genoemde Engelsche reederij veroor zaakte schade bij een op de Schelde dezer dagen plaats gehad hebbende aanvaring. Hansweert. Aan den heer A. Lutgert, hoofdkommies aan boord van het Recher chevaartuig „Albatros" alhier, is de eere medaille van Oranje Nassau in zilver ver leend. Krabbendijke. Op de weegbrug, ge naamd „Krabbendijke" zijn in 1929 gewo gen: Beetwortelen 6310890 K.G.; Aardap pelen 2934957 K.G.; Ajuin 711907 K.G.; diversen 1027713 KG. AnwmuMcut. Woensdagavond hield de Geref. Meisjesvereeniging „Wees een Ze gen" haar jaarlijksche vergadering, on der leiding van ds Runia. Do penningmeesteresse brengt een gun stig financiëel rapport uit, waaruit blijkt, dat ei' nog een batig saldo is van f 6. Aan 17 behoeftige gezinnen werden verschillende gemaakte kleedingstukken uitgereikt. Het verslag over het afgelo pen vereemigin-gsjaar van de Secretaresse luidde tamelijk gunstig. Verder werd de avond afgewisseld met voordrachten en samenspraken onder het gonot van een ko-pje chocolademelk. Door een diaken werd namens de diaconie den meisjes hartelijk dank gebracht voor het we!rk, in het bolang*der armen verricht Hierna sluiting met dankgebed. Donderdagmiddag kreeg de 18-jarige M. S., werkman op de fabriek te Middel burg, een hoeveelheid gloeiend zand op beidie handen. De brandwonden hierdoor veroorzaakt, waren van dien aard, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. SerooskerkB. (W.) Donderdagavond j.l. vergaderde- alhier de A.R. Propagandas club Dr A. Kuyper. Door dhr J. de Wolf werd een inlei ding geleverd over „Ons nieuwe Kabinet" en door J. C. Verton over „School en Schoolstrijd". Blggekedce. Op feestelijke wijze her dacht de Geref. Knapenvereen. „Obadja", Donderdagavond baar tienden jaardag. De leider, de heer A. Janse zeide o.a. in. zijn openingswoord, 'het een voorrecht te achten, -dat het hem vergund is, nu oveccdveekujjibawr. MSér. 'Peters flwsengracét ïïlfóft AMSTE RDAM TEl.48882

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1