DE ZEEUW Van bewegelijke schittering WA JAN©* TWEEDE BLAD. van Uit de Pers. Uit de Provincie. FEUILLETON DONDERDAG 30 JAN. 1930. No. 102. Plaatselijke keuze. Over dit onderwerp schrijft „De Ne derlander": De minister heeft uit het ontwerp- Drankwet de plaatselijke keuze terugge nomen. „Het Hdhlad" verheugt zich daarover; doch men raadt in geen tien keer, wéér- óm. Omdatde drooglegging van Ame rika een mislukking is geworden! Nu hebben wij omtrent die mislukking ons eigen inzicht. Ten einde echter de discussie te vereenvoudigen, zullen wij op gezag van „Het Handelsblad" zon der meer aannemen, dat de drooglegging inderdaad mislukt is. Maar mogen wij dan vernemen, wat dit met plaatselijke keuze te maken heeft? In Amerika is nationaal VERBOD in Nederland was voorgesteld plaatse lijke KIJUZE. De Amerikaansche wet zegt: verkoop enz. van alcoholische dran ken is verboden. De Nederlandsche wet, inclusief het artikel omtrent plaatse* lijke keuze zou zeggen: verkoop enz. van alcoholische drankeh is geoorloofd. De' Amerikaansche wet bant wijn en bier; het Nederlandsche P. K. artikel z w ij g t over wijn en bier. Wij herhalen het: mogen wij weten, wat ter wereld iemand .beweegt om bij het P.K. voorstel over Amerika te praten De minister zal in elk geval moeten komen met meer-zeggende argumenten. In de nota van wijziging staan deze niet. Daar staat, dat de minister „vooralsnog niet bereid is een voorstel te doen tot invoering van plaatselijke keuze". Het zou ons aangenaam geweest zijn, als de me- dedeeling met redenen was omkleed. En zeker zal dit alsnog moeten geschieden. De zaak is te piquanter, omdat deze minister voorstander is van plaatselijk verbod. Het ontwerp handhaaft namelijk de mogelijkheid, dat hetzij een geheele gemeente, hetzij een gedeelte van een gemeente op voorstel van den gemeente raad wordt drooggelegd. Dit is dus volgens den minister een gezonde gedachte: droog-legging van bo- ven-af zonder toetsing of de .bevolking zedelijk voor dien maatregel rijp is. Maar het is een ongezonde gedachte, om zulk een maatregel op zedelijk gebied slechts te nemen nadat de bevolking is getoetst en haar rijpheid is gebleken. Dit laatste immers is de kern van de P.-K. En dit mag niet! 't Is duister. Er is één lichtzijde. Het nieuwe voor stel inzake de vennootschapsvergunnin- gen maakt zeker een nieuw aldeelings- onderzoek noodig. Dan kunnen tevens inzake de P.-K. de beide vragen worden opgeworpen, <jlie wij zoo even stelden, De memorie van antwoord kan zeggen, wat de nota van wijziging nog verzweeg. En de mondelinge behandeling is dan door de schriftelijke gedachtenwisseling voorbereid. - Aanvaring. Gistermorgen heeft op de Schelde bij Neuzen een aanvaring plaats gehad tusschen het Engelsche stoomschip Scheafcrest en het Letland- sche stoomschip Tallvalldis. De 'Scheaf crest was op weg van Neuzen naar New castle en had geen lading aan boord. Waarschijnlijk doior den mist vond de aan varing plaats. Beide schepen kregen vrij ernstige schade, doch konden op eigen kracht doorstoomen naar Vlissingen, waar zij gerepareerd zullen worden. De Scheaf crest is 2750 bruto-register groot en .is eigendom van de Scheafsteam Shipping Company te New Castle. Annexionitische boottocht door H. ZEEBERG. 16.) _o_ Als mokerslagen waren die woorden ge vallen. Hij had er niets tegen kunnen in brengen. Bedremmeld had hij daar geze ten als een schooljongen die straf ver diende, van zijn onderwijzer. >Toen was hij opgestaan, had de heer Hansen de hand toegereikt en alleen gezegd: „Ik hen niet vertoornd op u; ik hegrijp, dat gij niet kunt". Als een verslagen, gebroken man, had hij willen heengaan. De heer Hansen had .em tegengehouden, had gesproken <>.ij verstond er niet veel van, want hij •vas óp, verslagen, vernietigd van gaan ■aar 'God, van vergeving, van heter leven. „Maar wat heb ik daaraan?" dacht hij, irwijl hij door Amsterdams straten liep, nverschillig voor hetgeen er om hem een gebeurde, „wat heb ik er aan! Kan :at mij er nu momenteel bovenop hel en?" Hij dacht er niet aan te gaan naar het ■afé, waar hij stamgast was. Alles liet op de Schelde. Het algemeen secre tariaat van de Belgische annexionistische en fascistische Jeunesses Nationales, van Pierre Nothomb .Joereidt' een tocht op de Westerschelde voor, die in Juni zal plaats hebben. Hel is de bedoeling, aan dezen demonstratieven tocht verscheidene boo ten te laten deelnemen en, in verband met liet eeuwfeest der Belgische revolutie, aan den tocht een speciaal "karakter te ge ven. Benoemd tot Rijksveldwachter ter standplaats Koewacht G. A. Wieme, agent van politie te Breda. Vlissingen. 25-Jarig jubileum Ghr. Nat. Werkmansbond. Gister avond hield de afdeeling Vlissingen van den Ghr. Nat. Werkmansbond ter gele genheid van haar 25-jarig bestaan in de Groote Kerk een herdenkingsplechtigheid, waardoor bij verschillende sprekers het woord werd gevoerd, terwijl de Christ. Gemengde Zangvereeniging „Hoop op Zegen", onderafdeeling van den Werk mansbond, haar medewerking verleende. De eere-voorzitter, Ds J. S. Hartjes, opende de zeer druk bezochte bijeenkomst en verzocht te zingen Gez. 2:1, waarna hij voorlas Psalm 89 119, en voorging in gebed. De Zangvereeniging zong daarna het Bondslied van den Christ. Nat. Werk mansbond. 'Het was ons, aldus Ds Hartjes in zijn openingswoord, een behoefte van ons hart om hier God te danken, voor bewe zen weldaden. We hebben op God kunnen rekenen in de 25 jaren, die achter ons liggen, een tijd van moeite, van strijd, maar ook van vreugde en zegen. Ook voor de volgende jaren is ons vertrouwen op God geves tigd. Het was den Werkmansbond een be hoefte om dit heuglijk feit in het midden der gemeente te vieren. De Christelijke arbeidersbeweging heeft geen gemakkelijke taak te vervullen, om dat zij boven het materieele het geestelij ke stelt. Het medeleven der gemeente stemt tot blijdschap en spreker vraagt naast deze sympathie ook het gebed voor den arbeid van den Werkmansbond, die bedoelt de liefde voor de Ned. Herv. Kerk te bevor deren en het Evangelie van Christus uit te dragen in de wereld. Hierna zong de zangvereeniging „Nu zijt wellekomme" en „Uit boegen he mel daalt Hij neer", waarna Ds G. B. Westenburg van Rotterdam sprak over het onderwerp: „Een man dierbaarder dan goud", het woord, dat eenmaal Ds Talma inspireerde, zooals spr. herinnerde, een woord, genomen uit de Heilige Schrift. Ook de Christ, arbeidersbeweging moe! bezien worden in het licht der H. Schrift. Spreker zegt, dat Jesaja's eschatologische blik ziet het planmatige in deze wereld, het plan Gods ziet hij voor zich ontvou wen, en het komen tot algeheele volma king. Uit de verte komt het naar hem toe en het wordt realiteit in zijn ziel. Wij leven in den tijd, zoo ook de Werk mansbond, maar toch eschatologisch. Spreker vraagt, hoe wij in deze maat schappij, zooals zij nu is samengesteld, moeten verkeeren als Werkmansbonders. Zullen wij onze geestelijke roeping in deze maatschappij verstaan, dan moeten wij allen iets hebben van den profetischen geest van Jesaja. Jesaja zag alles in hemelsch licht en zag dus alles in zijn diepsten grond, ook de sociale kwestie zijner dagen. Wat gee- selde hij de sociale misstanden scherp. Spreker wees~*óp het verschil tusschen de Christelijke en de moderne arbeiders beweging. De Christ, arbeider ziet het ma terieele in het licht van Hem, Die net materieele geschapen heeft. Dat is niet altijd gemakkelijk. Op boeiende' wijze behandelde de be gaafde spreker de psychologie van don arbeid welke zich openbaart in het ziels leven. Als iemand zijn ziel niet in zijn arbeid kan leggen, dan wordt -de arbeids vreugd gemist. De groote industrie dreigt zoo vaak af te stompen van de geestelijke dingen, hem koud. Even, heel even maar, was er een stem geweest, die had gezegd: „Ga er heen, ga je leed verdrinken. Het is Kerstavond, 't Is er gezellig. Je vrin den zitten op je te wachten, zooals altijd!" Hij had die verleidelijke stem niet gehoor zaamd, aan dat sirenenlied geen gehoor verleend. Hij zou maar naar huis gaan. Cor was misschien wel thuis gekomen Nu ja en wat dan nog? Wat moest hij zeggen? Zoo lang was het reeds geledein, dat hij alleen met haar in de huiskamer zat. Een gezellig praatje zou hij niet kun nen maken. Zij zou niet eens naar hem luisteren.Hij had haar immers te veel verwaarloosd! hij had immers 'n schan delijk leven geleid. Zij wist wel niet hlles, o neen, lang niet alles; maar o>p z'n vervallen ge'.aat was wel te bespeuren, dat het schandelijk wasHaar over z'n verloopen zaken te spreken? Maar zij had er zich nooit mee bemoeid! Kon zij dan hulp verschaffen? Neen, zij kon hem alleen met verwijten overladen. En had hij die niet verdiend? Onder al dat gepeins en die overleg gingen was hij vóór zijn woning gekomen. Toen hij in den corridor zich van hoed en jas ontdeed, zag hij in de kamer licht branden. Cor was dus thuis ge komen. De Friescbe klok liet elf slagen hooren: half elf. Hij nam zich voor even door haar geestdoodenden arbeid, en dit is het moeilijkste vraagstuk ook van de Chr. Arbeidsbeweging. Laten we ons dan ook als Christenen bezinnen om te leeren verstaan de ziel van den arbeid en zoo mede te bouwen aan het Koninkrijk Gods. Dat is een rijke en heerlijke taak en spr. hoopt, dat 00$: in de komende jaren de Chr. Werk mansbond aan dit heerlijk ideaal zal mede werken om te maken» dat een man dierbaarder wordt dan goud. De zangvereeniging zong nu: „Herders, ik boodschap blij van stem" en „Ons lied van de Zee", waarna Ds E. H. Blaauwen- draad bet slotwoord sprak. Spr. brengt dank aan Ds Westenburg voor zijn bezielende rede, en hij wijst er verder op, dat er velen dankbaar zullen zijn, voor het vele, dat de jubileerende vereeniging in den loop der jaren voor hen is geweest. Laat er bovenal dankbaarheid zijn je gens God voor de vele zegeningen, die Hij in den Werkmansbond geschonken heeft. De zangvereeniging zong nu: „Komt, dankt nu allen God", en ging Ds Blaau- wendraad voor in dankgebed. Met bet gemeenschappelijk zingen van Gezang 180 1, werd de plechtigheid be sloten. Wemeldinge. Dinsdagavond werd in de Chr. school een leden- en ouderavond ge houden, die goed bezocht was. Deze ver gadering stond onder leiding van den voorzitter Ds Drost, die naar aanleiding van Gen. 5: 29 een openingswoord sprak, er op wijzende welk een zegen en voor recht het is, wanneer ouders zien dat hun kinderen wandelen in de vreeze des Heeren. Het jaarverslag van den secretaris stemde tot dankbaarheid voor genoten ze gen, maar ook tot bezinning in dezen on rustvollen tijd, die eischt: Weest op uw hoede; bewaart en bewaakt wat na stoe- ren strijd verkregen is. De oudste onderwijzer behandelde het onderwerp: „Straffen" en de jongste leer kracht las een drietal „Schoolschetsen" voor. Ds Oskamp eindigde na een slotwoord gesproken te hebben, met dank aan God. De verzorging der pauze's was, als ai- tijd, uitstekend. Ierseke. Na afloop der geheime zitting van den gemeenteraad van Dinsdagavond is nog het Werkloozen-comité van 1929 herbenoemd. In de vac.-J. Ossewaarde is gekozen de heer de Jager en als niet- raadslid is gekozen na 4 stemmingen de heer Jan van Putten. Ook werd er nog gesproken over een wachthuisje aan de Postbrug, opdat bezweete fietsers kunnen schuilen tegen wind en regen. Een zoo danig verzoek zal aan den Minister wor den gericht. Het raadslid Mol zag gaarne de „Vate" op den Dam gereinigd. Deze week is een monster zaaioesters naar Frankrijk gezonden. Er schijnt veel vraag te zijn in genoemd land naar oes ters van 30—40 K.G. per 1000. Vooral daar door den grooten voorraad en de dalende prijzen in de frankenkoers eenigszins tegemoet wordt gekomen, ziet men met veel verwachting den afloop van deze proef tegemoet, 't Ware zeker te wen- schen, dat Frankrijk eens een 20.000.000 zaaioesters afnam. Serooskerke (W.). Dinsdag hield de Landbouwvereeniging haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat er dit jaar door de ver eeniging een poterbewaarplaats is ge bouwd. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de vereeniging in omzet van hulpmeststoffen, zaaigranen en voe derartikelen weder belangrijk is vooruit gegaan. Alsnu volgt een bespreking om voor taan ovenals vroeger weer aanbesteding te houden van kunstmeststoffen. Er werd op gewezen, dat de prijzen bij aanbe steding aanmerkelijk lager zijn in verge lijking met de Coöperatie (Eiland Wal- che en) Na rijpe overweging wordt besloten in de najaarsvergadering deze zaak opnieuw te behandelen na in dien tijd de juiste gegevens verzameld te hebben. Nu overhandigt de vice-voorzitter, dhr naar binnen te gaan en dan maar naar bed. Morgen kwam er weer een' dag, om te peinzen. O, 'twas om gek van te worden! 'tWas het verstandigst het fail lissement maar te verhaasten. De bom moest toch eenmaal barsten. Of het mor gen was over veertien dagen, 'tkwam toch .op hetzelfde neer. Met deze gedachten opende hij de deur. Zijn vrouw, die zat te lezen, keek ver baasd op, had de dienstbode verwacht. Haar verwondering uitte zij niet. Ze zei alleein: „Goedenavond, Herman". „Cor." Kort stroef, zooals altijd de laatste maanden. Meer niet. „Dan, zonder de minste belangstelling: „Is er soms post?" „Neen. 'tls vandaag immers Zondag", antwoordde zij vriendelijk, anders dan gewoonlijk. Verwonderd, heel even, keek Herman op, sprak niet. „Maar er is wel een kruier geweest, met een brief, Daar ligt-ie", vervolgde Cor. Herman opende het couvert, las: „Kom morgen even ten mijnent. Het komt mis schien in orde. Hansen." Hij slaakte een zucht van verlichting, stond op het punt, alles, alten te zeg gen, niét te verzwijgen aan Cor, ook van den brief van haar broer. Maar hij deed liet niet. Wat zou het zijn! Immers J. Goedbloed Jz., den tot voorzitter ge kozen heer P. Melis Wz. den voorzitters hamer. Aangezien eerstgenoemde van meening was dat een voorzitter van een dorpslandbouwvereeniging iemand moet zijn, die zelf een bedrijf heeft, wilde hij niet voor voorzitter in aanmerking ko men. Dhr P. Melis Wz. spreekt eenige waar- deeiende woorden tot den vice-voorzitter voor de uitnemende wijze, waarop hij de vele vergaderingen die dit jaar gehouden zijn, heeft geleid. Na nog enkele opmerkingen over een en ander sluit de voorzitter de vergadering, waarna gezamenlijk de poterbewaarplaats met haar inhrud wordt bezichtigd. OostRapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Opening met ge bed. Aangezien het de eerste vergadering is in het nieuwe jaar wenscht de voorz. den leden in dit jaar Gods zegen toe. Weth. Poppe dankt voor de gesproken woorden en wenscht den voorz. wederkee rig met zijln familie Gods zegen toe. Ingekomen is, het jaarverslag van de comm. tot wering van schoolverzuim. Eveneens is ingekomen 'n schrijven van de Gezondheidscomm. zetel Veere, inzake een inrichting voor afzondering van ver pleging van besmettelijke zieken voor ge heel Walcheren. Ingewilligd wordt een verzoek van het bestuur der Bijz. School om een voorschot uit de gemeentekas te ontvangen van f 1000. Besloten wordt om ook dit jaar aan het hoofd van den Keuringsdienst een toe lage van f 200 te geven voor gebruik van zijn auto. Ingekomen is een circulaire van den Commissaris der Koningin inzake bestrip- ding van den bastaard-satijn-vlinder. Op voorstel van B. en W. werd 'besloten het advies van de Landbouwvereeniging in .te winnen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om ten opzichte van een destructor voor het vernietigen van iïfgekeurd vleesch voor de Zuidelijke provincies de noodige medewerking te verleenen, indien er voor do gemeente geen kosten aan verbonden zijn. Ingekomen is een verzoek van de kerk voogden der Ned. Herv. Kerk, om, aan gezien de Ned. Herk. Kerk maar één uitgang heeft, een nooduitgang te mogen maken in den toren, om, in geval va.n bi and enz. hiervan gebruik te kunnen maken. Eenzelfde verzoek is in 1922 van de hand gewezen omdat toen in den to ren zooveel ruimte werd ingenomen voor bergplaats van de brandspuit en dergelijk bijfoehooretid materiaal. Aangezien nu voor de brandspuit een aparte bergplaats is gebouwd en er zoodoende meer ruimte komt, meenen B>. en W. voor te moeten stellen, dit verzoek in te willigen, aange zien -alle kosten voor rekening der Heiv. Kerk zijn. Met 'alg. st. werd dit verzoek ingewilligd. De voorz. deelt mede dat door de ver eeniging voor Wijkverpleging in overwe ging is genomen om een tweede wijkver pleegster aan te stellen, aangezien het wei'k voor één verpleegster te zwaar wordt. Daar dit meerdere kosten tot een bedrag van f2000 met zich zal brengen heeft het bestuur een onderzoek ingesteld bij degenen, die de vereen, financieel steunen naar de mogelijkheid om de bij" drage te verhoogen. Dit zou dan door de gemeente .gebracht moeten worden van f 100 op f 250. B'. en W. vragen nu of de Raad zijn goedkeuring zou kunnen verleenen ,aan het. besluit om de bijdrage te verhoogen en medewerking te verlee nen aan de e.v. aanstelling van een twee de wijkverpleegster. De voorz. deelt mede dat B.. en W. or in geslaagd zijn een plaats te vinden voor de asch uit de aschbakken in een sloot aan een perceel grond van dhr P. de Kam Andrz., aan den Grijipskerk- schen weg. Nu heeft echter dhr de Kam om een verklaring op zegel verzocht, dat de asch uit de bakken daarin onafge broken zal gebracht worden en niet voor oen ander zal beschikbaar zijn. Weth. J.anise zegt het billijk te vinden als do asch onafgebroken daarheen ver voerd wordt, maar zou een opgaaf willen van de kosten van vervoer. Dhr Brand zou een vast bedrag) willen geven aan de Kam waarvoor hij de ascli- verwijt op verwijt 1 Hij zou eerst het onderhoud met den heer Hansen afwach ten. „Ik ga naar bed", zei hij kort; „slaap wel." „Slaap wel, Herman". Ze had de kracht om het kalm te zeg gen, maar nauwelijks was de kamerdeur gesloten, of haar lichaam schokschou derde van ingehouden emotie; de tranen vloeiden. O, er was wat! Iets ernstigs zeker. Her man zag er zoo somher uit. En hij was zoo vroeg thuis. Dat gebeurde nooit. Zij begreep het niet, dacht eerst aan verbete ring. Maar de illusie was gauw vervlo gen. Tegen haar was hij nog altijd even norsch, kort en stug als altijd den laatsten tijd. Ze begrepen elkaar niet meer. Maar zij nam zich voor, dat het, met Gods hulp, veranderen zou. Tenminste, haar zou geen verwijt treffen. Liefdevol moest zij hem tegemoet treden; hardheid met zachtheid vergelde^, vurige kolen op zijn hoofd la den; de andere wang hem toekeeren, als hij, in figuurlijken zin op de eene had ge slagen. En vóór zij zich ter ruste legde, steeg een vuriv gebed op tot den troon van het Lam, geslacht op Golgptha's top, om sterk te in dien strijd. Een gebed voor zichzelf, maar ook voor haar man, dien zij nu wist zij 'het zeker nog even liefhad als toen zij hem trouwde. bakken ledig hield en vraagt of er het geheele jaar door gelegenheid is de sloot met een wagen te bereiken. De voorz. zegt dat de Kam alleen de sloot "beschikbaar stelt tot het storten van de asch, maar de gemeente moet voor het vervoer zorgen. De voorz. wil echter in de verklaring vastleggen dat het ver voer geschiedt zoover ais diet met den wagen te bereiken is, zoodat de Kam moet zorgen, of voor het geregeld kunnen bereiken vjjn de sloot, of voor het ver der vervoer van de plaats van storting. Aldus werd besloten. Ingekomen is een schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken om zooveel mo gelijk samenwerking te zoeken.ten opzich te van brandbestrijding. Verder een schrij ven van het comité van voorbereiding om to komen tot oprichting van een Prov. Brandweerbond. De contributie zou voor deze gemeente bedragen f 4 voor de Kon. Brandwetrvereen. en f4 voor de afd. Zeeland. Weth. Poppe voelt alleen maar wat voor toetreding tot de Prov. afd. Besloten werd om e.v. als lid toe te treden. Ingekomen is een schrijven van het ge meentebestuur van Domburg om bij em- stigen brand wederkcerig elkander te hel pen met brandbluschmiddelen. Besloten werd om te berichten, datTïïeEaaii gulrne zai gevolg gegeven worden op nader over een te komen voorwaarden. Hulp aan een naburige gemeente zal niet verleend wor den voor hierom gevraagd wordt. Verder zal een afwachtende houding aangenomen worden, op welke manier samenwerking mogelijk is. D>e voorz. verzocht machtiging tot aan schaffing van 2 slangen elk van 25 AI. en .12 nieuwe emmers voor eigen brand- bluischmiddelen. Verder zai aangeschaft worden een slangenbeschermer, opdat de voertuigen over een op de straat liggende slang heen kunnen rijden. Verder worden nog verschiltendSè plannen geopperd en wenschen geuit inzake de bestrijding van brand inzonderheid door de watervoor ziening. Besloten werd nog om verschil lende dingen aan te schaffen ter meubi- leering van het arrestantenlokaal, en wordt het bedrag voor schoonmaken van het arrestantenlokaal vastgesteld op f 1 per keer en van het brandspuithuisje op f0.50 per keer. Aangezien de rond vraag niets opleverde, sluit de voorz. de openbare vergadering met dankgebed en g:aat de Raad over in <jen zitting met gestolen deuren ter bespreking van een post schoolgeld X. I .1 „Ja, mijnheer Zondervan", zei de heer Hansen den volgenden mórgen tot Her man, „u zult vel verwonderd zijn, dat ik na mijn pertinente weigering van de ze week, zoo veranderd ben. Maar daar is reden voor, die ik u in het kort wil uit eenzetten. Gaat u zitten, dan wil ik het u vertellen". En als Herman is gezeten, niets be grijpend, ging de graanhandelaar voort: „Ik moet u even een korte mededeeling doen. Dezer dagen is mijn dochter ver loofd met een onderwijzer, die hier in garnizoen is en met wien zij in Friesland op één school werkzaam was. U zult vra gen: wat heeft dat nu met mijn zaken te maken? Maar daar gaat hot juist om. Die onderwijzer voelde zich bezwaard, omdat hij niet had gedaan, wat zijn vader vrien delijk aan hem had verzocht, daar hij in wendig een wrok voelde tegen den persoon naar wien hij een onderzoek moest instel len. Zóó heeft hij aan mij en mijn dochter verteld en ons gevraagd hem te helpen, omdat hij gevoelde, dat hij zijn Christen plicht verzaakte. Hem was n.l. gevraagd, te informeeren naar Herman Zonder van en naar diens vrouw, de laatste te zien te krijgen en trachten te spreken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5