Uit de Provincie. Zoeklichtjes Gemeenteraad van Middelburg, moert dat op de een of andere manier worden goedgemaakt. Uw eigen onder zoek naar het gewicht, dat gegeven wordt, heeft nog eens aangetoond, hoe dat hij sommigen gebeurt. Het beste zou zijn als men overal het goede gewicht ging geven en een behoorlijke winst nam. Dat zou juist door deze verlaging kun nen gebeuren. Maar men zal wel door blijven gaan met deze oneerlijke concur rentie en de suiker dus een paar cent per K.G. in prijs verlagen. Op de suikerhoudende artikelen zal het maar heel weinig schelen. De chocolade fabrikanten hebben reeds besloten geen prijsverlaging in te voeren. Wanneer deze accijnsverlaging er niet gekomen zou zijn, hadden wjj de prijzen moeten verboo- gen, hebben zij verklaard. Anijstabletten en hagelslag, om een paar voorbeelden te noemen, bevatten 98 pet. suiker. Wellicht, dat die ook in prijs wat dalen. Maar veel kan het na tuurlijk niet zijn. En de overige artikelen bevatten zulk een gering gewicht aan suiker, dat de verlaging per verkoops- eenheid slechts een gedeelte van een cent bedraagt. Over de geheele linie zal het dus niet veel uitmaken. Het pu bliek zou er pas van profiteeren, wan neer men. den accijns eens op de helft terugbracht." Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Middelburg onder voorzitter schap van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Na de Nieuwjaarsrede van den burge meester en de beantwoording daarvan door den heer Hondius gaf de Raad be wijzen van instemming. Ingekomen stukken. De voor zitter deelt mede, dat de instructie van den Schoolarts door Gedep. Staten is goedgekeurd en mitsdien in werking; i? getreden. Ontvangen is een bedrag van het Rijk groot f55.494, wegens te veel be taalde bijdrage aan de R.H.B.S. Dit be drag is voorloo.pig in de gemeentekas gestort. Dus nu is minder kasgeld noodig. Later kan een beslissing over de bestem ming worden genomen. De voorzitter deelt mede, dat B.. en W. besprekingen hebben gevoerd met drie Desiuursleden der Kon. Ned. Brandweer- veieenigmg. Zij zullen belangeloos advi- seeren inzake de reorganisatie van dd brandweer. Ze zijn reeds met hun werk zaamheden begonnen. Inzake den herbouw der verbrande per- ceelen hebben besprekingen plaats gehad tusschen belanghebbenden en de Monu menten-commissie. De zaak is in werking en loopt aanvankelijk goed. De voorzitter zegt toe, dat de Raadsleden te zijner tijid gedurende een paar dagen gelegenheid zullen hebben de plannen tot wederopbouw in te zien. Verder zegt de voorzitter, dat 500 M. brandslang is aangekocht en dat tegen f 100 per maand een auto-motorspuit van de fa. Bickers te Rotterdam) voorloopig is gehuurd. B. en W. stellen voor de loting, hiji de brandweer in afwachting van de reorgani satie niet te doen plaats hebben. Goedge vonden. Het zooveelste adres van den heer Hen- diikse wordt voor kennisgeving aangeno men. Naar aanleiding van den brief van den Directeur der Arbeidsbeurs vestigt dhr J e- r o n i m u s de aandacht op een uitlating in dat schrijven, dat de loonen in Sluiskil buitengewoon laag zijn. Nu is dat laag of zeer laag een zeer subjectieve opvat ting. Het is Spr. bekend, dat de landbouwers in West Z.-Vlaanderen veel last hebben van het wegtrekken van landarbeiders uit. hun omgeving naar Sluiskil, enz. De juist heid daarvan is Spr. heden nog gebleken. Het is zóó erg, dat bedoelde landbou wers van elders werkkrachten moeten zien te krijgen. Zoo doet men pogingen, om uit Drente arbeiders te halen. Het Jijkt Spir. daarom onwaarschijnlijk, dat de loonen in Sluiskil zoo laag zouden zijn. Anders zouden de landarbeiders er niet heen trekken. Wel er'kent Spr. dat de landarbeiders- loonen over 't algemeen laag zijn. Maar men zal er de Middelburgsche werkloozen toch op moeten wijzen, dat er in Z.-Vlaan deren werkgelegenheid is. Zij zullen zich aan die lage loonen moeten aanpassen. Hoe zal men hier industrie moeten vesti gen als de loonen hier ter stede te hoog zijn voor industrie? Dhr Paul concludeert, dat dhr Jero nimus wil, dat. de Middelburgsche werk- loozen zich zullen aanpassen aan de lage loonen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De land- ar bei dersl oenen zijh echter buitengewoon laag. Spr. gaat dan ook niet accoord met die oplossing. Spr. zou willen vastleggen, dat de ar beidsbeurs geen bemiddeling zal mogen verleunen, als de loonen beneden de con tractueel e zijn. En wat de loonen in de hier te vestigen industrieën betreft, dit hangt geheel af van de soort van industrie. De loonen loopen in de verschillende branches sterk uiteen. Weth. On der dijk zegt, dat het schrij1- ven van den Directeur van de Arbeids beurs den heer Jeronimus geen aanleiding geeft zijn stokpaardje te berijlden. Het ging er om, of er werklooze Middel burgers naar Zeeuwsch-Vlaanderen kon den. Dit blijkt niet mogelijk te zijln. Alleen timmer-betonwerkers worden gevraagd, maar die zijn hier niet. De voorzitter wijst er op, dat als werkloozem van hier naar Sluiskil gaan werken, ze daar toch kostgeld moeten betalen. Wat schiet er dan orver voor de gezinnen Dlir Jeronimus heeft gehoord, dat er in Sluiskil door ongeschoolde arbeiders loonen van f26—f28 worden verdiend. Dhr. v. d. Weel: dat gelooft ut toch zelf niet? Dhr Jeronimus heeft het niet kun nen controleeren. Dhr v. d. F e 11 z heeft gehooid, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen autobussen te kort zijh om de werklieden dagelijks, naar Sluiskil te vervoeren. Er is daar dus veel vraag. Spr. zou willen informeeren naar de loonbedragen te Sluiskil. De voorzitter zegt dit toe. Dhr W onder gem zegt, dat de loonen der fabrieksarbeiders te Sluiskil varieeren van f 18f 22. Weth. de Veer zegt, dat in die fabrie ken aldaar lang niet iedereen kan werken. Men moet dat van zijln jeugd af gewoon zijn. Het is er ongezond werken. Dhr Mes, R.K., heeft gehoord, dat de loonen in Sluiskil f 21 per week bedragen. Van Biervliet gaan er 90 arbeiders da gelijks heen. Dhr Streefkerk zegt dat men jn Z.-Vlaanderen voor 45 cent per uiur losse werkkrachten kan krijgen. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. naar de loonen zullen informeeren!. Het verzoek van het Bestuur der school van de Geref. Gemeente om beschikbaar stelling van een schoolgebouw en van het Bestuur der Oir. School ia de Graven straat aangaande de speelplaats, gaan naar B,. en W. om prae.-advies. Ingekomen is nog een adres van de bewoners van den Veerschen Weg, waar in electrische straatverlichting wordt ge vraagd. De gaslantaarns laten veel te wen- schen over. Dhr den Hollander vraagt, waarom de bestaande lantaarns zoo vaak niet branden. Kort geleden is daar nog iemand in een put gevallen en heeft zich ernstig bezeerd. Dhr Paul ondersteunt ook 'tverzoek. De kabel ligt er al. f De voorzitter zegt, dat B. en W. de betrokkenen zullen helpen. Zoo noodig zullen zij er in den Raad op terug komen. Ingekomen is nog een verzoek van den Prov. Zeeuwschen Bakkersbond om sub sidie van 30 pet. der kosten van een cur sus. Het Rijk geeft de andere 70 pet. Het schrijven gaat naar B. en W. oio advies. Invoering commercieel be heer Gem.-werken. Dhr Streef kerk, G.H., is «enigszins huiverig voor den breeden opzet. Kan b.v. niet volstaan worden met een afrekening met den ge meente-ontvanger en kan de girodienst er niet buiten gelaten worden? Verder lijkt het Spr. minder gewenscht, •dat de Directeur alleen toezicht zou hebben op het werk van den boekhouder Hij moet voor dat werk ook verantwoorde lijk zijln. i Dhr Portheineis niet zoo bang voor den bceeden opzet. Men moet de zaak vol ledig inrichten. Spr. vraagt echter waarom de gehouwen enz. niet kunnen worden ingebracht en als bezittingen beschouwd. Dhr Paul, s.d., juicht, evenals de bei de vorige sprekers, het voorstel in zijln ge* heel toe, maar doet nog eeniga vragen omtrent onderdeelen. Dhr Jeronimus zou willen voorstel len de gebouwen in te brengen b.v. tegen f 1, dus als afgeschreven. Men kan ze ook taxeeren tegpn een zekere waarde en jaarlijks afschrijven. De v o o r z. voelt er ook veel voor, de gebouwen enz. in te brengen. Weth. Onder dijk meent, dat men een bedrijfsbegrooting óf niet, óf goed moet opzetten. Het is noodig, dat er een over zichtelijke toestand komt. Daaraan ont breekt momenteel alles, omdat alles door elkaar gebaald wordt, en niet iedere post apart is te houden. De boekhouding moet dus los zijh van het stadhuis. Daartoe is ook noodig een loop end e rekening bijl den post-chequé- en girodienst of bijl een bank. Spr. zegt, dat het de meening van B. en W. is, da,t de boekhouder verantwoordelijk is tegenover den Directeur. Zoo noodig zal dit nog in de instructie beter tot uitinig komen. Het lijkt Spr. bijl nader inzien ook juister de gebouwen tegen een zekere geschatte waarde in te brengen. De waar de op f 1 te stellen lijkt Spr. onjuist. Dhr. Streefkerk zegt, dat gemeente werken een intern bedrijf zijb. Heel an- deis dan gas, waterleiding en electriciteit. Laat men dan ook 't externe er uit houden (de post-chequé- en girodienst) en den gemeente-ontvanger er in betrekken. De voorzitter: de reinigingsdienst is ook geheel intern. En het is de bedoe ling bij gemeente-werken precies als bij de reiniging te handelen. Weth. O n d e r d ij khet idee van dhr Streefkerk is alleen te verwezenlijken, als de gemeente-ontvanger de centrale'-kassier van alle bedrijven werd. Maar zoover zijn we nog niet. Nu volgt artikelsgewijze behandeling. Enkele kleine wijzigingen worden aange bracht waarna het voorstel z.h.st. wordt aangenomen. Opheffing tap verbod gedu rende de Kermisdagen. Dhr v. (L W eel, s.d., juicht de houding van B. en W. toe. Het blijkt toch wel, dat hef. tapverbod goed heeft gewerkt. Zoo noodig vraagt Spr. streng toezicht op hetgeen in de kermisteï.ten wordt verkocht, zulks naar aanleiding van een bewering in een der stukken. De voorzitter zegt, dat er geen kwestie ,van is, dat in de kermistenten dranken met een hoog alcoholgehalte werden verkocht. De politie heeft hem dat. dat verzekerd. Alleen in een paar inrich tingen wordt bier verkocht. Dhr Jeronimus vraagt hoe het staat met gemeenten, waar tijdens de kennis geen tapverbod bestaat. Is daar sprake van ernstig drankmisbruik? Spr. voelt er niet voor, dat de Overheid als curator op treedt. Spr. is niet overtuigd van de absolute noodzakelijkheid van een tapver bod gedurende de kermis. De voorzitter weet positief, dat door het tapverbod het aantal gevallen van dronkenschap sterk is verminderd. Spr. hoopt van ganscher harte, als hoofd der politie, dat het gehandhaafd blijft. Dhr Mes, B.K., zegt, dat de café houders voor een geheel jaar vergunning krijgen. Nu moet men die menschen niet gaan beknotten. Spr. zou het eens zon der verbod willen probeeren en vraagt- als er gieen tapverbod was, zouden B. en W. dan met een voorstel komen om het in te voeren? De voorzitter: ongetwijfeld. Dhr Hondius, A.R., kan niet begrij pen, dat er nog menschen zijn, die niet snappen dat de gelegenheid den dief maakt. De voorzitter: en ,denk vooral om de jeugd. Dhr Hondius: Dhr Mes sprak alleen over verstandige menschen. Maar er zijn ook anderen. Spr. is geen geheel-onthou der, maar weet toch dat moord en dood slag dikwijls hun oorzaak hebben in al coholgebruik. Interruptie: dan moet je het geheel verbieden! Dhr v. d. Feltz, C.-H.,: bijna alle mis daden worden op Zaterdag en Zondag ge pleegd en voor 't grootste deel onder in vloed van sterken drank. Dhr Mes: sluit Schiedam! De voorzitter: de koffiehuizen wor den niet gesloten! Er kan nog genoeg ge bruikt worden! Het voorstel van B. en W. (handha ving tapverbod) wordt aangenomen met 15 tegen 2 st. (tegen dhrn Mes en Je ronimus.) De voorzitter: ik geloof, dat 't aan genomen is! (Gelach.) Aan den heer H. Dronkers wordt eer vol ontslag verleend als lid van het Be stuur der Godshuizen. Crediet voor gas- en water leiding in den Lange Viele- singel. Naar aanleiding van een vraag van dhr Paul zegt de voorzitter, dat van Ged. Staten vorige week toestemming is gekregen om de buizen te leggen. Er is met Koudekerke nog een klein geschil over de brandkranen. De hoofdzaak (de concessie) blijft echter onbeslist. Dhr Paul: dat komt wel in orde! Dhr v. d. W e e 1 vraagt of er nu aan dien singel een wandelpad wordt aange legd. De voorzitter: dat is de bedoeling. Salarisregeling van en be taling pensioe n-p rem ie door den Commissaris van Politie. Mevr. W e ij 1 zegt, dat het salaris van een Commissaris van Politie in Roermond ongeveer gelijk is aan dat van Middel burg. Maar in Zutphen is het aanmerke lijk beter. Het lijkt spr. gevaarlijk, alleen op twee voorbeelden af te gaan. Spr. vindt het niet billijk, dat de Raad in 1923 aan de Kroon verlaging van het salaris van den Commissaris van Politie voorstelde. Dit is niet gebeurd in samen hang met andere verlagingen. Toen is daarna nog gekomen de pensioenkorting voor het geheele gemeentepersoneel, dus ook voor den Commissaris van Politie. Spr. wil het salaris brengen op het peil van Zutphen, n.l. f 4200f 5200 en direct één verhooging toekennen. (In Mid delburg wordt dan nog voor het pensi oen gekort.) Het voordeel voor den betrokkene is dan misschien voor het oogenblik gerin ger dan volgens het voorstel van B. en W. Maar voor de toekomst bij pension- neering is hij er mee gebaat. Dhr Portheine wijst op den leef tijd van den betrokkene. Hij moet drie jaar lang het volle salaris hebben, wil hij het volle pensioen hebben. Daarom is het,.voorstel van mevr. Weijl voor den betrokkene nadeeliger dan dat van B. en W. Hij moet dan twee jaar langer in dienst blijven. Dhr Mes, R.-K., zou adviseeren het sa laris van den tegenwoordigen commis saris te bepalen op f 5000 en voor een volgenden functionaris het salaris te be palen als in Zutphen. De voorzitter: dat doet de Kroon nooit. Dhr Mes: en in Goes is het salaris van f 3300 op f 4200 gebracht. De voorzitter gunt den Commissa ris van politie graag een goed salaris, maar hij heeft alles geweten, toen hij solliciteerde. Dhr v. d. Feltz: de man is eenigs- zins gedupeerd. Hij heeft bij zijn voor ganger geïnformeerd, maar die had geen pensioen-korting. Voor hem, als nieuw- aangestelde, geldt ze echter wel. De voorzitter: dan had hij aan het goede adres moeten informeeren. Mevr. W e ij 1 wijzigt haar voorstel. Zij stelt wel voor de salarisregeling van Zutphen, maar wil twee verhoogingen nu reeds toekennen. Dhr Paul wil een ander geluid laten hooren en niet verder gaan dan B. en W. Deze stellen voor hem twee periodieke verhoogingen toe te kennen en de rege ling ongewijzigd te laten. Dhr den Hollander gaat ook ac coord met B. en W. Deze Commissaris is op leeftijd. Maar een jong gezin wordt door de pensioenkorting veel zwaarder getroffen. En dan wordt er niet over ge praat. Mevr. W e ij 1 wil niet de gevolgen van de pensioenkorting ongedaan maken. Dat zou onbillijk zijn. Dhr den Hollander: praetisch doet u het wèl. De voorzitter wil de kwestie van de pensioenkorting geheel buiten beschou wing laten. Daartoe heeft de Raad nu eenmaal besloten. De betrokkene had toch kunnen begrij pen, als hij op zijn 59ste jaar solliciteer de van Zierikzee naar Middelburg, dat hij moeite zou hebben om op 65-jarigen leeftijd zijn volle pensioen te hebben. Spr. voelt overigens wel voor de regeling- Zutphen. Weth. de Veer merkt op,dat,hoewel het salaris bekend was, er een legio aan tal sollicitanten was. Dit salaris bleek voldoende om er geschikte menschen voor te krijgen. Spr. ziet geen enkele reden, om in het salaris verandering te brengen; en zeker niet, als men de verhouding met de an dere salarissen alhier in aanmerking neemt. Wel kan spr. iets gevoelen voor het argument, dat de betrokkene met den pensioen-aftrek is gedupeerd. Hij had ge rekend op een salaris van f 4200f 4800 zonder aftrek. Spreker ziet echter de onbillijkheid om op den pensioen-aftrek terug te ko men, maar laten wij dan het salaris be palen op f 4200f 5200 met aftrek. Weth. Onderdijk merkt op, dat ter wijl dhr Goorhuis hier was, er nooit ge kikt is van verhooging, hoewel deze man een gezin had. Spr. wil wel mogelijk maken, dat de Commissaris van Politie op 65-jarigen leeftijd volledig pensioen krijgt. Dat kan door vervroegde toeken ning van periodieke verhoogingen. Dan blijft de salarisregeling onveranderd. Ver der wil spr. niet gaan. De voorzitter is buitengewoon te vreden over dezen Commissaris van Po litie. Maar wanneer een jongere was be noemd dan hadden we die drukte niet gehad. Mevr. W e ij 1 wil het salaris in 't alge meen vaststellen zooals in Zutphen. De voorzitter: B. en W. vinden het tegenwoordig salaris voldoende en hand haven alleen de vervroegde toekenning der periodieke verhoogingen. Het voorstel-mevr. Weijl (de regeling Zutphen met directe toekenning van twee periodieke verhoogingen) wordt verwor pen met 13 tegen 4 stemmen (voor mevr. Weijl, dhr Mes, mevr. de Graaf en dhr v. d. Feltz. Mevr. W e ij 1 stelt nu voor: de regeling van Zutphen maar met toekenning van één periodieke verhooging. Dhr Cornelisse protesteert tegen de zen gang van zaken. De Commissaris v. I'olitie heeft kunnen weten, welk sala ris hij hier zou krijgen. Het tweede voorstel van mevr Weijl wordt verworpen met 12 tegen 5 stemmen (voor mevr. Weijl, dhr Mes, mevr. de Graaf, dhr v. d. Feltz en.dhr Streefkerk). Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aangenomen. (Zie vervolg, in het 2e blad.) Onweer. Aanleg en beproeven van bliksem-afleiders. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Kapelle. Door den kerkeraad der Geref. Kerk te Biezelinige werd besloten om de Geref. Zondagsschool niet op te heffen Uit zijn midden werden bereidwilligen gevonden om dit werk ter hand te nemen. Dhr „Th .Fossen, die dezen arbeid meer dan 40 jaar heeft verricht, werd genood zaakt dit werk in 1Ö28 neer te leggen. Opvolger werd diens zoon J. D. Fos sen, welke thans*militieplichten moetver- vullen.Deze Zondagsschool wordt, door ruim 40 kinderen bezocht. Icrseke. De A.R. Kiesvereeniging, houdt morgen (Vrijdag) avond een vergadering, die zeer belangrijk belooft te worden. Drie aetueele onderwerpen (de grondbe ginselen der A.R. partij, de belastingen en het dansgevaar) worden ingeleid. Ver der zal een dameskoor enkele nummers zingen, terwijl in de pauze ververschia- gein worden aangeboden. Het Bestuur heeft deze vergadering dus goed voorbereid. Het verwacht dan ook, dat de leden dit waardeeren en in groo- tem getale met hun huisgenooten boven 16 jaar zullen opkomen. N-. en St. Joosland. Dinsdagavond hield da muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" alhier haar jaarvergadering. Uit da jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat de ver een! ging geen ongunstig jaar achter den rug had. Bedoelde verslagen werden met alge me ene stemmen goedgekeurd. De twee aftredende bestuursleden de heeren C. M. Roozemond en K> Klap werden bij acclamatie herkozen, terwijl de heer W. Fritz in de plaats van J. Jooss© werd gekozen. Laatstgenoemde stelde zich niet meer beschikbaar. Besloten werd aan het a..s. concours te Wisseikerke deel te ne men. Den Burgemeester van N.- en St. Joosland zal het eere-voorzitterschap van de vereeniging worden aangeboden. De beer C. M. Roozemond werd als voor zitter herkozen. Serooskerke (W.) Alhier kwam de ver een. van oud-leerl. L. W. C. Maandag avond in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van dhr W. de Buck uit Meliskerke. Ongeveer 50 personen woon den deze vergadering bij. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter op de moeilijke tijden, die de landbouw heeft door te maken en dat er daarom aan den landbouwer zware eischen worden ge steld, wil hij zich kunnen handhaven op den duur. Hoofd en hand moet wor den gebruikt; hoe meer echter landbou wers tobben moeten, hoe meer zij geneigd De voorzitter van den Gezondheids raad heeft, naar ik in „Stemmen des Tjjds" las in het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde betoogd, dat het door staan van de alastrim een betere .im muniteit tegen de pokkon verschaft, dan de koepokinenting kan geven. Men kan met deze uitspraak twee kan ten uit. Men kan zooals reeds gedaan werd -- met hel oog op het onvatbaar maken van het volk voor pokken bijzondere maat regelen ter bestrijding van de alastrim afkeuren, maar men kan ookkunst matig alastrim verwekken teneinde op die manier het pokkengevaar te verminderen. Dit laatste klinkt vrij onwaarschijnlijk. Maar als ik zie met hoeveel gemakke lijkheid vele vaccine-aanbidders door dik en dun zich over de vaccine-gevaren uit laten, dan weet ik nog niet wat gebeu ren kan. Waarom zou men, als men d© ver plichte vaccinatie ondanks alle ernstige gevaren daaraan verbondep,, wil blij ven doordrijven nog niet een stapje ver der gaan in deze richting? OPMERKER. zijn enkel de handen tot een maximale prestatie te dwingen, terwijl vergeten wordt ook het hoofd goed te gebruiken. In ons parlement en ook wel daarbui ten wordt, als de landbouwbelangen wor den besproken, er telkens op gewezen, dat de landbouwvoorlichtingsdienst voor de boeren van zoo groot belang is. Daar ook van overtuigd zijnde, heeft on ze vereen, Ir C. Stevens gevraagd te be handelen „Onze Walchersche Boonencul tuur". Dit cultuurgewas is nog wel het meest rendabele van het Walchersche land bouwbedrijf en toch is nog altijd nage laten, dit gewas wetenschappelijk te se- lecteeren, waardoor productie en kwali teit zeer zou kunnen bevorderd worden. Dhr Stevens- werd in 't bijzonder wel kom geheeten en kreeg daarna het woord. Spr. begon met te zeggen, dat in de landbouwliteratuur van de witteboonen- teelt heol weinig te vinden is. In Walcheren is het een bekend en ge liefd product, ook .in Tholen wordt in beperkte mate aan deze teelt gedaan, verder in Nederland niet. In enkele Zuidelijke landen vooral in Frankrijk, is deze teelt ook bekend, het Walchersche product is echter het meest gevraagd. Voor deze teelt is noodig een mild kli maat en zachte temperatuur, daarom dat dan ook voor 1 Mei nooit met zaaien wordt begonnen. Ook de gesteldheid van den bodem speelt voor het al of niet slagen een groote rol; bewerking, bemesting, voor vrucht en structuur enz. is van beteeke- nis. Ook in Walcheren is nog groot ver schil, de gronden van Vrouwenpolder zijn in dezen beroemd. Het product schijnt veel gebruikt te worden ter ver vaardiging van luxe dingen en ook wel als groente. Tot op heden is er nog maar enkel het oude landras om zaaizaad van te nemen, selecteurs en kweekers hebben nog nim mer deze boon veredeld. In dat oude land- ras zijn vele soorten aanwezig; dat zou pas ontdekt worden, als men stammen ging kweeken; ook bij andere producten heeft men hij de veredeling dat ontdekt; de minderwaardige moeten er uit, dan krijgt men een variëteit met grooter pro ductievermogen, dat ook meer uniform is. Spr wees op de resultaten, die daarmee zijn verkregen met de bruine 'boonen. Ir. Koopman uit Zierikzee, heeft uit de oude landrassen gekweekt de Aka-, Beka- en Ceka-boon. Vooral de Ceka-boon heeft een groot opbrengstvermogm; ter wijl de Aka-boon, (gewonnen uit de klei ne Walchersche bruine boon) buitenge woon uniform is en door den handel zeer gevraagd wordt. Aan de hand van grafieken toonde spr. aan, met hoeveel stammen men begon nen is te kweeken en eindelijk met een paar van de beste de vermeerdering is begonnen. Dien 'kant moet het ook uit met de witte boonen; de wetenschap en de prac- tijk samen, moeten de hand aan den ploeg slaan. Verschillende ziekten noemde dhr Ste vens; o.a. het schuimen tijdens den groei, waardoor rotting ontstaat en verder de vlekken op de vrucht, wat tengevolge heeft, dat het product ongeschikt wordt om te verkoopen. Afbeeldingen van ziekten werden door hem rondgegeven. Met een serie lantaarnplaatjes besloot de Rijkslandbouwconsulent zijn lezing, welke plaatjes in betrekking stonden tot de selectie in het algemeen. De voorz. bracht huid© voor het ge- sproken© nadat nog een breedvo-erige en leerzame gedachtenwisseling over het on derwerp had plaats gehad. Verder bracht de secretaris, dhr S. de Visser Jzn. uit Oostkapelle het jaarver slag uit; de vereen, neemt in bloei en ledental toe, verschillende onderwerpen, rakend© het bedrijf, zijin behandeld gewor den. Dhr P. de Buck, penningm., deed reke ning en verantwoording van zijn gehouden beheer. De rekening sloot met een flink saldo. Als bestuursleden werden herkozen de heeren K Kluij'fhout, S. de Visser en P. de Buck. Als afgevaardigd© naar de Bondsverga- ring op 11 Febr. te Goes, werden gekozen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2