I Pracht-Orgels IOH. DE HEER Gemengd Nieuws. Telegrammen. Rechtzaken Burgerlijke Stand Marktberichten. Scheepstijdingen. Adyertentiën. Lezing J 1 ROTTERDAM v Afloop, Verkoopinp, Aanbestedingen, eiu Comité van Ghr. Winterlezing Kapelle-Biezelinge. op Maandag 3 Februari a.s. f175.-. fl.25 per week. Tuinbouwvereeniging „Koudekerks". heeft de minister van financiën geant woord: Het antwoord op bovenstaande vraag luidt bevestigend. Theol. candid a. at. Aan de Theol. School te Kampen is geslaagd voor het candidaatsexamen de heer J. C. Borg- dorff Le Oud-Beijerland. Te Soerabaja, waar hij leeraar aan de Hoogere Burgerschool was, is overle den de heer R. van den Bout, vroeger leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium te Middelburg ZIGEUNERS OVER DE GRENS. Wij lezen in „De Maasbode": Ze hebben zich zelf weer over de angstvallig bewaakte Nederlandsche grens gesmokkeld, en zij zijn weer netjes terug gebracht: de Zigeuners. Bruingebrande, scherpgesneden gezich ten. Over het lage voorhoofd pikzwart, glanzend, dik en nattig haar. Oogen kool zwart en glinsterend als edelgesteenten. Tanden krijtwit. Hun kleeren zijn lom pen, maar gelapt, zoo bont en felkleurig, dat het lijkt, alsof een zigeuner, als ie 'n nieuw costuum zoekt, precies zoo'n oud maskeradepak zal aantrekken. De kerels paffen ontelbare bittere ciga- retten, de vrouwen zuigen aan stompjes pijp- Onder hen leeft PietrO' Bongo, de hoofd man. Hij woont er in een aparte gele tent. Hij is oeroud; z'n tanden is hij lang geleden al verloren, maar hij is op perhoofd over vijfhonderd wagens, over duizend mannen en vijftienhonderd vrou wen. een despoot zonder land. De trekken van z'n gelaat zijn haast onvindbaar tusschen de plooien en vou wen yan zijn oude huid, maar het zijn die welke wilskracht en bewustheid sparen in dien starren ouderdom. Pietro Bongo dampte dichte wolken tabaksrook. Zijn natte sigaren liggen als geklemschroefd tusschen zijn lippen. Zijn wenkbrauwen jzijn borstelig; z'n haviksneus wijst naar z'n scherpe kin; z'n kin naar z'q neus; z'n oogen liggen diep in hun kassen en fonkelen. 'n Schilder moet aarzelend turen op z'n bont palet bij dit model. Wat verraadt de uitdrukking van dezen man? Verslagen heid, sluwheid, routine, daemonie? Hij 'is in den zomer met de eindelooze karavaan aan de Vlaamsch© kust geweest, en onder de Amerikanen, de Engelschen, toeristen van alle landen heeft zijn volk goede zaken gemaakt met hun souvenirs uit den groetten wereldoorlog. Wanneer de regen evenwel weer gaat stjroomen, en dé storm loeien, dan wordt het weer stil om zijn groote kamp', de honger sluipt weer door de wagens Het bloed komt weer tot z'n recht, het langzamer voortdurende zwerven neemt weer 'n aanvang. Hij is in Bulgarije geboren, bijna een eeuw geleden. Met paard en wagen trok .hij door alle landen van Europa. In So*- fia koos hij z'n eerste, in Sevilla z'n tweede vrouw. Hij begroef ze in 'tyÜlaan. Nu wordt bij verzorgd door een vierde vrouw, die 'n halve .eeuw jonger is dan hij'. Pietro Bongo, wil z'n laatste^ jaren uit leven in Duitschland of in Holland, maar hij weet dat z'n wensch niet in vervul ling zal gaan. „Altijd en 'eeuwig ben ik opgehitst", heeft hij grimmig, geklaagd bij een Duit- schen journalist. Voortgezweept dag in, dag uit. Men mag den ouden, bruinen man niet, en scheldt hem dief, bedrieger, schoft. Men zou ons allen tezamen wil- Ipu hangen, en men vergeet dat ook aem zigeuner een mensch met een gevoelig hart isHij spreekt als een filosoof. Ieder ménsch, die over de negentig jaren is, is wijsgeer, des te meer Pietro Bongo, die geen nationaliteit heeft, die met één woord en één gebaar ketellap pers en lepelmakers regeert en vrouwen, die rinkelen en glinsteren van een half dozijn halskettingen, gingen en armban den, Bongo, die parlementen en uniformen haat met 'n duivelschen afkeer omdat hij van z'n ras en zijn. geheimzinnig volk houdt. Een paar van hun wagens hebben zich weer over de Nederlandsche grens ge smokkeld; zij'zijn weer netjes terugge bracht. Marechaussée, politie> douanebeambten, militairen leven en zijn waakzaam in de winterstille bosschen„ \gaan over de naakt» vélden, staan, fa geweer aan den voet, voor hun wachtpost om de mysterieu.se invasie van zulk een zonder lingen indringer te weren. En als Bongo noodgedwongen naar Aken .en Duitschland trekt, voorspelt men, dat cok daar een ongenooden gast niet welkom is. Zonder einde reeds twee en negentig ja,ar lang voortgejaagd en opgehitst. Ontzettend ongeluk te Willemstad. Onlangs werd melding gemaakt van een treurig ongeval, dat op 29 December in de haven van Willemstad heeft plaats gehad en dat aan drie personen het le ven heeft gekost. Hieromtrent wordt thans nog hef volgende gemeld: fa een motorbootje van de G.P.I.M keerden vroeg in den ochtend de kapitein van de EngeisChe tankboot „Achatina", de heeren P., W. en R., resp. le en 4e machi nist en de 2e stuurman van de „Filipa", da heer K., 2e stuurmaln van de „Josefina" eö de heer v. BL teruig van een feest vain het Alg. Ned. Verband. Bijl den En gelschen tanker aangekomen, die bezig was gasoline in te laden, wilde de kapitein zich aan boord begeven, toen hij1 opeens door een, gcdf gasoline overgoten werd, waarschijnlijk door heit te vol pompen van de tank. Le gasoline kwam terecht op den i onbedekten gloeikop van den motor en in een oogwenk stond de motorboot in lichte laaie. Het vuur deelde zich mede aan den tanker en de op het wa ter drijlvende gasoline. Onmiddellijk spron gen .allen te water om zich te redden, De kapitein kwam jammerlijk om in de vlammen en werd den volgenden ochtend geheel verbrand opgevischt. Het goud van zijn tanden was zelfs gesmolten en bevond zich als een klompje goud in den mond De heer P. dook onder de vlammenzee door en wist zich met nog een persoon te redden op een boei, doch niet dan na ernstige brandwonden te hebben ppge^ loopen. De kapitein van de motorboot wist zich met den heer K. naar den wal te redden evenals de heer B. Die hee ren W. en R. werden echter vermist, hun lijken werden drie dagen later in verre- gaanden staat van ontbinding opgehaald. Het vuur op 'den tanker was men spoedig meester. Een arrestant in rok. De Haagsche politie heeft inlichtingen inge wonnen bij de poütïe te Weenen, Berlijn, Brussel en Londen naar aanleiding van een persoon, die zegt van Roemeensche afkomst te zijn en dip Maandagavond is aangehouden in den Princesse-Schouw- burg te Den Haag, juist op het moment, dat hij zijn hand in een anders zak had gestoken. Er werd reeds eenigen tijd naar een zakkenroller gezocht, die steeds in den Prinoesse-Schpuwburg zijn slag trachtte te slaan door faet stelen van beursjes en taschjes van bezoeksters. De man zit op 't oogenblik op het bureau van politie. Op het moment, dat hij betrapt werd, was hij in rok gekleed. Zijn Mee ding was geheel op het zakkenrollen in gericht. Verschillende slachtoffers hebben hem herkend als iemand, die in hun nabijheid zat op den avond, dat zij iets kwijt geraakt waren. Een pseudo-ingenieur. Bij den herbergier K. te Roosteren was sinds enkele dagen in den kost een heer, die zéide ingenieur te zijn en belast met de voorbereidende werkzaamheden en het toezicht op de' ijzerconstructie ,bij den bruggenbouw over het Julianakanaal te Roosteren. „Mijnheer" deed echter zoo weinig ingenieursachtig. dat K. al spoedig vermoedde met een bedrieger te doen te hebben. De ingenieur scheen de ge dachten van zijn kostbaas te hebben ge raden, want plotseling was hij spoorloos- verdwenen met achterlating van schul den. Uit een nader onderzoek bleek, dat de ingenieur een bedrieger en gros was en dat hij een paar malen gesignaleerd stond in het Politieblad wegens oplich ting. Dienstmeisje vergiftigt t w e e - j a r i g kind. Te Erfurt heeft een 19-jarig dienstmeisje des nachts het 2-ja- rig zoontje van de familie, bij welke zij in dienst was, met lysol vergiftigd. Het meisje wilde wraak nemen voor het feit, dat zij na veertien dagen ,in dienst te zijngeweest, reeds weer was opgezegd. Het kind is aan de gevolgen van de vergiftiging overleden. Belangrijke inbraak te Was senaar. In -den nacht van Maandag op Dinsdag is in Huize Beatrice aan den Lan gen Kerkdam te Wlassenaar een belangrijke inbraak gepleegd, waaraan in het belang van het onderzoek tot heden geen bekendheid is gegeven. De dief of dieven zijn binnengedrongen aan de voorzijde van de villa door het open steken van een raampje in de vestibule, waardoor zij de voordeur wisten te .openen. Verschillende kamers bleken doorsnuffeld te zijn. Er werden juweelen gestolen ter waarde van f 5500 benevens ©enig' geld en een doos Sigaretten van 100 stuks. De betrokken verzekeringsmaatschappij heeft reeds -een belangrijk bedrag uitgeloofd voor dengene, die zoodanig© aanwijzing weet te geven dat de dader of daders kunnen wor den opgespoord. Dezen schijnen hun vak wel te verstaan, want zij hebben andere kost baarheden en zilveren voorwerpen, die moei lijk aan den man te brengen zjjni, onaange roerd gelaten. De politie leidt op energieke wijze bet onderzoek, maar tot dusverre zonder resul taat Van het Hof. DEN HAAG. Naax wij vernemen ligt het fa het voornemen van H. M. de Koningin om met Prinses Juliana op- 3 Februari a.s. voor twee'h drie weken naar Beijeren te vertrekken. VLISSINGEN. Tengevolge van den zwa- ren mist heeft op de reede alhier, een aanvaring plaats gehad tusschen het Oos- tenrijksche stoomschip „Arkadia" en een Belgisch schip. De brug van het Belgi sche stoomschip is vernield. Het heeft de reis onderbroken en is op de reede voor anker gegaan. De „Arkadia" kon de reis voortzetten. Mobilisatie-slachtoffers. DEN HAAG. Het in verschillende dag bladen verschenen bericht als zou het rapport van de Commissie van onderzoek inzake wijziging van de Wet van 13 Mei 1927 (Staatsbl. nr. 161) betreffende steun- veileening aan z.g. mobilisatieslachtoffers bij het Departement van Defensie zijln in gekomen, is onjuist, zondat oiok aan de daaraan vastgeknoopte beschouwingen geen waarde kan worden toegekend. Van andere zijde vernemen wij nog, dat het bericht, volgens hetwelk het bestuur van den B'ond van Mobili satie-invaliden in de gelegenheid zon zijn om met me&ewerkaag van &b Regeering aan bedoelde dienstplichtigen en hunne nabestaanden geldelijke schadeloosstelling te doen toekomen, allen grond mist. EINDHOVEN. Vanmorgen bij het uit gaan van de school is het 7-jarig zoontje van den heer L. uit Gestel, bij het over steken van de Keizersgracht bij het post kantoor door een autobus overreden en gedood. Uitvoering Ziektewet. DEN HAAG. Dezer dagen zal een be spreking plaats hebben tusschen de Ver- eenigingen van Raden van Arbeid en de Federatie van Bedrijfsvereenigingen, ten einde te overleggen over de mogelijkheid en den besten vorm van samenwerking tusschen de bij de Federatie aangesloten bedrijfsvereenigingen en de Raden van Arbeid ten aanzien van de controle op de verzekerden ingevolge de Ziektewet. DEN HAAG. De Hooge Raad van Ar beid zal Maandag 10 Februari a.s. bij eenkomen ter vaststelling van adviezen fa- zake de regeling van den huisarbeid en het voorontwerp van bestuur betreffende slagerijen, tevens slagerswinkels. DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST IN RUSLAND. K0FN0. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn gedurende de laatste drie maanden in Rusland 980 kerken en on geveer 200 moskeeën en synagogen ge sloten. Het Verbond van Atheïsten heeft bij de Sovjet-regeering een nieuw wetsontwerp ingediend, waarbij met ingang van 1 Juli 1931 de bouw van kerken wordt stopge zet. Het Verbond eischt ver der, dat de be staande particuliere rejigieuse academies die onafhankelijk van den Staat zijn, on middellijk langs wettelijken weg gesloten worden. De strijd tegen den godsdienst in Sov jet-Rusland is gedurende den laatsten tijd zeer verscherpt. Te Woronesch werden Donderdag op de markt meer dan 3000 heiligenbeelden verbrand, die tot nu toe in verschillende kerken en kloosters on dergebracht waren. HET AFTREDEN VAN PRIMO DE RIVERA. PARIJS. Omtrent de reden, die Pri mo de Rivera, den dictator van Spanje, er toe brachten af te treden, wordt nog het volgende gemeld: In universiteitskringen te Barcelona en andere plaatsen, heerschte de laatste da gen weer groote beroering, die nog steeds toenam. Uit verschillende provincies kwamen voorts berichten 'binnen, dat er een sterke beweging tegen het directoraat aan den gang was, en dat commandant Franco des nachts te Cadix zóu zijn aan gekomen, teneinde aan de legers instruc ties te geven voor een algemeenen op stand der garnizoenen tegen den dictator. Na een bespreking over den toestand met het Kabinet, begaf Primo zich, ver gezeld van de Ministers van Binn. Zaken én Financiën, des avonds naar den Ko ning, die hem onmiddellijk ontving. Na den Koning de politieke situatie uiteen te hebben gezet, legde Primo hem een be sluit ter onderteekening voor, waarin hij het onmiddellijk aftreu a van den gene- raal-overste van Andalusië, den Infant Don Carlos, een zwager van den Koning, eischte. Toen de Koning weigerde dit besluit te onderteekenen, legde Primo hem zijn ont slagaanvrage voor. t Primo heeft verklaard een officieele nota te zullen puhliceeren, waarin de oor zaken van de regeeringscrisis worden uiteengezet. LONDEN. Iri de nabijheid van Colo rado zijn bij een brand in ceh huis een man, vrouw en 5 kinderen omgekomen. EXECUTIES IN RUSLAND. Enkele weken geleden werd melding gemaakt van een massa-executie in Rus land, 23 menschen werden op een enkelen .dag terechtgesteld. De vorige week werden vier oud-officieren tot den dood door den kogel veroordeeld. En nu meldt het jong ste nummer van de „Times", dat Zon dag j.l. vijftien leiders van de godsdien stige organisatie der „witte kruisvaar ders" gedood zijn. Dergelijke berichten zijn geen wange drochten eener verhitte fantasie, maar zuivere, ontstellende waarheid. En zoo als het deze drie dagen gegaan is, zoo gaat het practisch op alle 365 dagen van het geheele jaar. De massa-executies zijn in het groote Russische rijk aan de or de van den dag. De roode tsaar Stalin baadt tot de knieën in het bloed. Wat heeft de beschaafde wereld over deze massa-moorden te zeggen? Niets! Zij zwijgt. Evenals eenigen tijd geleden in Mexico onder den bolschewiek Calles, zoo roept dagelijks in sovjet-Rus land het bloed van onschuldigen ten he mel om wraak. Het communisme heeft het Russische vaderland tot een ware hel gemaakt, waar alle vrijheid en rechtvaardigheid onderdrukt zijn. Maar Europa en Amerika zwijgen. Ter burgerlijke zitting van de Recht bank te Middelburg is heden beëedigd ais ambtenaar van den burgerlijken stand te Veere, dhr H. Dironkers, burgemeester aldaar. Behandeling in"hooger be roep. Woensdag 12 Februari a.s. zal voor het Gerechtshof te 's Gravenhage in honger beroep worden behandeld de zaak tegen W. N. J., particulier te Souburg, in voor-arrest, die bij vonnis van de Rechtbank te Middelburg destijds werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, wegens oplichting van een be jaard echtpaar te Aaigtekerke, voor een vrij aanzienlijk bedrag aan waardepapie ren, en van welk vonnis J. in hooger be roep 'kwam. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, werd heden aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed het bouwen van twee haven loodsen en een dienstgebouw met bij komende werken aan de buitenhaven te Vlissingen. Raming f 224.000. Inschrijvers: N.V. Enkhuizer beton- ijzerhouw v.h. Last en Zonen te Enkhui zen f 245.300; G. Hollema, Middelburg f 240.220; N.V. Th. Smeulers aannemers bedrijf f 239.000; N.V. H. Boetzers' Be ton en waterbouw, Den Haag f 233.000; J. J. Jansen, Middelburg f 225.000; G. P. van Balen, Oude Rijn en F. G. van Balen, Bilthoven f 221.847; A. van der Straaten, Hansweert en P. J. de Bourgraaf, We- meldinge f 218.900; N.V. Aannemersbe drijf v.h. P. A. van Wijnen, Dordrecht f 215.000; N.V. Beton- en Woningbouw maatschappij, Gouda f 213.480; N.V. Al- gemeene Bouwmaatschappij „Albouw", Breda f 208.970; firma W. en C. van den Bosch, Dordrecht f 206.900; N.V. Aan nemersbedrijf C. van Leeuwen, Hillegers- berg f 204.94-9. Een drietal biljetten, waarop de aan duiding „30 dagen" ontbrak, werden van onwaarde verklaard, zij waren resp. van f 234.400, f 233.700 en f 218,430. MIDDELBURG. Bevallen: A. Daan©, geb. Gabriëlse, d.; L. van Damme, gieb. Krijger, d.; M. Thieme, geb. de Lange, d.; M. J. Wisse, geth. Brasser, z.; G. W. A, R'Oiuffaer, geb. Oors, z. Overleden: J. E. Machiiels, 58 j., ongeh. d.; M. M. B. Tevis, 82 j., wed. v. H. P. Siegers. GOES. Overleden-: Regina Felix, 71 j. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid-Beve- land". Veiling van 28 Januari. Peren: Comtesse de Paris 13—23, Gieser Wil deman 6—13, Kleiperen 59, St. Remy 7. Pondsperen 5—7, Winterlouwtjes 37, Wintersuikerij 3—5, Witte Co-zijn .4. Appels: Goudreinetten 10—35, Fran- sche goudreinetten 7—14, Safamé 8, Gol den Noble 6. .Belle de Pointoise 6, Ster- appel 6. Grimes Golden Pipping '3—6, Rende Paradijs 4, Adams Permain 4, An-, nanas reinetten 4, zure Bellefleur 5 15, dubbele zure Bellefleur 10, Rembour Mortier 5 Court Pendu 3—7, Hondsmuil 3. Geld. Holaart, 6—8, Pomme d'Oranje 6—7. zoete Armgaard 68, zoete Belle fleur -7, zoete Campagne 49, alles per l.O K.G. Diversen: Spinazie 30, Stoofsla 26, Spruiten 7—12, Wortelen 1.50, 'Kroten 1.90, Uien 0.30—1, alles per 100 K.G. Roode kool 2—4, Gr. Sav. Kool 34, Koolrapen 3.30, Noten 0.13—0.15, eieren 5.90, alles per 100 stuks. Prei 3—8 per bos. Fazanten 1.96 per stuk. VLISSINGEN. Veiling van 28 Jan. Gie ser Wildeman 67, kleiperen 35, goud- reineit 8—17, campagnezoet 39, zure bellefleur 56, ermgaard 9, zoete belle fleur 46, fluismianszoet 56, grauw- zuur 4, grauwzoeit 6, dunsel 3236, win ter post eleijn 1113, bruine bopnen 19, uien 1, spruiten 811,5, kroten 22,5, wijnpeen 12, Heine peen 3,5, witlof 7 9, schorsieneeren 29 ct., alles per kilo; kipeieren 4753 ct. p-. 10 st.; boerëkool 1,53, gavoij'e kool 1,55,5, j>|pemko<ol 620,5 c,t„ alles .per stuk. Selderie 25. prei 49, peen 8—9 ct., alles pier bo;s; spruitkoppten 78, veldsla 2534, peter selie 6 ct. alles per kist of mandje. ROTTERDAM, 28 Jan. Ter Rotterdam- sche Veiling, Warmoezierstr. 3739, wa ren aangevoerd 165.000 eieren. Prijzen: kipeieren f4.95f 7.30, eendeieren 16.35 f 7.—. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 30 Jan.: Meest matige Z.-O. tot Z.-W. wind, vevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag; lichte vorst des nachts, overdag dooi. Stand van hedenmiddag 2 uur: Licht op voor fietsers: Donderdag 5.02 u|. Stoomvaart Mij Nederland. ROTTI, uitr., p. 27 Perim. RONDO, thuisr., 28 v. Londen. Kon. Nederl. Stoomboot Mij. PLUTO 28 v. Amsterdam te Genua. EOS, Valencia n. Roti p. 28 Gibraltar. FOHR 28 v. Amsterdam te Dasfeig. Rotterdamsche Lloyd. KEDOE, thuisr., 28 (1 v.m.) v. Suez. SIBAJAK, thuisr., p. 28 (5 n.m.) Perim. Wisselkoersen. Amsterdam, 29 Jarq, 2.30 u. Berlijn 59.48—59.50 Brussel 34.67—34.68 Parijis 9.779.781/2 Londen 12.111/s12.11V4 New York 2.48Vs—2.49Vs des avonds 7 ure in de Geref. Kerk, door den WelEerw. Heer Ds. L. H. VAN DER MEIJDEN, Den Haag. Onderwerp Henoch de zevende van Adam. Entree 35 cent. Gezinsleden vrijen toegang. Wederom ontvangen j Prima merk Müller Prijzen vanaf Betaling vanaf slechts I Vraagt nu omgaand inlich- tingen aan OOSTZEEDIJK 324-332 30 Jan. 7 uur Verenigings lokaal. LEZING; dhr. ADEMA, Ambtenaar Plantenziektenkun- digen dienst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3