^PUROL Jhvwe Ipr^scfvtajte i -huid Kerknieuws. Onderwijs. Binnenland Gemeenteraad van Middelburg. Uit de Provincie, en springende lippen Ooozm 30-60 en 90 ct- Tube 60 ct. Bit Apolh. ea Droglstaa tuigen op ongeveer 200 Meter hoogte te gen elkaar opgebotst. Een der aviateurs trachtte zich met behulp van de para chute in veiligheid te stellen. Het val scherm ontvouwde zich evenwel niet. Later werd de bestuurder stervende op den beganen grond aangetroffen; hij gaf spoedig den geest. De andere vlieger lag dood onder de puinhoopen van zijn ma chine. De Amerikaan Ralph Budd, presi dent van de Great Northern Railway, is verzocht een bezoek te brengen aan Rusland om het spoorwegstelsel der Sow- jots>te bestudeeren. Het Amerikaansche luchtschip Los Angeles is Maandag te Lakehurst, in den staat New Jersey, teruggekeerd, na een tocht van drie dagen te hebben vol bracht naar Augustin, in Florida. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. In de straten van Madrid was het gisteravond onrustig. De menigte riep: „Wij willen geen generaals meer!" De po litie heeft den sabel moeten trekken en verscheidene personen zijn gearresteerd. De rechter van instructie heeft aan de Fransche Kamerleden Cachin en Do- riot meegedeeld, dat zij van samenzwe ring tegen de veiligheid van den staat worden beschuldigd. Reuter meent te weten, dat de kwes tie der slagschepen boven aan op de agenda staat, zooals die voorloopig door de gedelegeerden ter vlootconferentie is opgesteld. Alastrim en encephalitis. In de week van 19 tot en met 25 Ja nuari zijn (geen gevallen van variola mi nor (alastrim) waargenomen hier te lande en cok geen gevallen van encephalitis na inienting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. Gedurende die week werd door de ent- stofinrichting te Amsterdam koepokstof af geleverd voot 1664 personen, te Rotter dam voor 152 en te Groningen vooir 34. Zomerdienst luchtverkeer. Het in werking treden van den zomer dienst bij de K. L. M. is bepaald op Maandag 7 April a.s. Dan wordt het ver keer op Scandinavië heropend en de tran sito-diensten van Londen en Parijs naar Hamburg, Kopenhagen en Malmö hervat. Bij de onderlinge samenstelling van de zomerprogramma's dor verschillende luchtvaart-maatschappijen treden opnieuw de moeilijkbeden, voortvloeiende uit den ongeiijktijdigen aanvang van den zomer tijd in Nederland, sterk naar voren. Landarbeiders naar Z.W. Frankrijk. De rijkscommissie voor emigratie van landarbeidersgezinnen naar Frankrijk heeft besloten, in het a.s. voorjaar wederom een aantal Nederlandsche gezinnen in Z.- West Frankrijk te plaatsen. De proef, tot nog ,toe genomen met R.-K. gezin nen in de streek van Ager, zal verder worden uitgebreid, en getracht zal wor den geschikte plaatsen te vinden voor Protestanlsche gezinnen in de streek van Montauban. De nieuwe gouverneur van Curasao. Aan het Nieuwjaarsartikel uit de „Ami- goe di Curapao" ontleenen wij het vol gende wat betreft de kolonie in 1929 en den nieuwen gouverneur. „Wij zouden eigenlijk niets liever doen dan een sluier werpen over het oude jaar, zonder hem ooit weer op te lichten. En ware het niet om den ophef, dien men in Nederland van het geval van 8 Juni gemaakt heeft en nog blijft maken, en om de slachtoffers, die gedurende en ten gevolge van den overval gevallen zijn, wij zouden het gebeurde reeds lang ver geten zijn. Als men dan maar de eenige practische conclusie trekt, die er te trekken valt, n.l. dat de rijksregeering, op wie ten slotte daar is de geheele pers het over eens door haar systeem van verwaarloozing de schuld yan het gebeurde neerkomt, nu met bekwamen spoed gaat zorgen voor een alleszins afdoende .verdediging van Curasao en bescherming van .de be langen der bevolking en der bier geves tigde ondernemingen. Dan beeft het gebeurde nog een goede zijde. Wij gaan thans het Nieuwe Jaar in met de verwachting van een nieuwen gouver neur. van wiens energieke persoolijkheid men veel verwachting heeft, zoiowel voor het prestige van het moederland, dat een geducbten knak gekregen heeft, als voor dit gewest. De nieuwe gouverneur heeft een goe de pers; en in een particulier schrijven wordt hij genoemd „een innemend mensch eenvoudig en toch krachtig." Hij heeft de volle medewerking van de regeering en "komt met de meest vol ledige volmachten om te reorganiseeren wat reorganisatie noodig heeft. En dat is heel wat. Geen wonder, dat men groote verwach tingen van hem koestert voor Curasao en zijn bevolking". Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. In de heden gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Middelburg hield de burgemeester, alvorens met de behan deling van de agenda werd aangevangen, de volgende rede: Voor dat wij met onzen arbeid beginnen zij bet mij vergund, de veeljarige traditie getrouw, enkele woorden te wijden aan wat het afgeloopen jaar ons beeft ge bracht en aan de vooruitzichten van on zen arbeid in bet nieuwe jaar. De samenstelling van Uw college onder ging dit jaar geen verandering. De eco nomische toestand in onze stad is nog niet veel veranderd. Ik meen, dat het af geloopen jaar niet mag beschouwd worden als een slecht jaar, maar van opleving in zaken is nog niet veel gebleken. De bier gevestigde fabrieken hadden flink werk en tot ons aller blijdschap is de Meelfa briek weer in werking gesteld. Ik hoop zeer, dat dit voor langen tijd zal zijn. Onze gemeentefinanciën toonen, al is bet dan ook langzaam, eenige neiging tot verbetering, dit blijkt wel daaruit, dat, terwijl in de begrooting 1929 de hoofde lijke omslag moest worden geraamd op f 540.000, die voor 1930 is begroot op f 477.500, dus f 62.500 minder, terwijl andere belastingen niet zijn verhoogd. Van de gebeurtenissen, die vorig jaar hebben plaats gehad, moet ik noemen den noodlottigen orand op 7 December. De daarbij noodzakelijk gebleken verbeterin gen in materiaal en personeel der Brand weer hoop ik U binnen niet te langen tijd in een voorstel van ons College te kunnen belichamen. "Wij hebben de Kon. Ned. Brandweervereniging gevraagd, om ons daarbij in den uitgebreidsten zin des woor ds van advies te dienen, welke Ver- eeniging zich biertoe bereid verklaarde en haar arbeid reeds heeft aangevangen. Om den wederopbouw der verbrande percee- len op harmonische wijze te doen plaats hebben, beeft de Rijksmonumenten-com missie zich bereid verklaard, baar advi- seerende hulp te verleenen. De bebouwing van de gemeentelijke ter reinen aan het park van Nieuwenbove is nu zoover gevorderd, dat weinig terrein meer beschikbaar is. Binnen afzienbaren tijd zullen dus plannen voor nieuwe ter reinen moeten worden gemaakt. De in werkverschaffing uitgevoerde werken aan de Oranjezon zijn vorig jaar be ëindigd. Men is nu begonnen met aanleg van industrie-terrein aan den Klevers- kerkschen weg. In verband met de nog voorkomende werkloosheid is de financi- eele steun, die wij bierbij van de regee ring ontvangen, zeer op prijs te stellen. De in 1929 in exploitatie gebrachte ge meentelijke zwemgelegenbeid aan den Oostelijken Havendijk is een groot succes geweest. Het voorstel tot uitbreiding der zwemgelegenheid beeft ons College reeds verlaten. Het schoolartseninstituut is in werking getreden. Naar mijn meening be looft dit een succes te worden. Door een besluit van Uw College en met steun van de K. N. A. C. en den A. N. W. B. kwam een zeer groote ver- keersverbetering in de Seisstraat tot stand. Uw Raad verleende subsidie aan de verbetering van den straatweg Middel- burg-Westkapelle en Middelburg-Veere. Wanneer deze verbeteringen bun beslag zullen hebben verkregen zal zeer zeker de communicatie met onze stad 'n groote ver betering hebben ondergaan, wat niet an ders dan voordeelig voor ons zal zijn. De Nieuwe Vlissingsche weg, voor .zooverre in onderhoud bij onze Gemeente, is met groote hulp uit bet wegenfonds verbreed en van een nieuwe bedekking voorzien. Een voor de gemeente voordeelige rege ling hebt gij goedgekeurd tusschen Rijk en Gemeente inzake de exploitatiekosten der R. H. B. S. Ook dit jaar wachten belangrijke za ken op een beslissing. Ik behoef slechts te noemen bet nieuwe ambtenaren-regle ment en bet Abattoir, en verbetering van de rioleering in het Z. Westelijk gedeelte der stad, terwijl de aanbesteding van de uitbreidingswerken van de waterleiding binnen korten tijd zal plaats hebben. Ter wijl de eerlang in werking tredende nieu we financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten nog vele besluiten Uwer zijds zal noodig maken, is nog niet te zeg gen, of die nieuwe regeling voor ons voor deelig of nadeelig zal blijken te zijn. Ge paste zuinigheid in bet beheer der Ge meentefinanciën zal nog steeds geboden zijn. De gezondheidstoestand was dit jaar goed. Besmettelijke ziekte kwam spora disch voor. De kindersterfte was normaal. Het voorkomen van alastrim in andere deelen van ons land maakte bet noodza kelijk bier voorzieningen te treffen, voor bet geval bier ook gevallen voorkwamen. Gelukkig is dat tot nu toe niet bet ge val geweest. De nieuwe wet op de be smettelijke ziekten zal bet noodzakelijk maken, bij Uw College met voorstellen te komen voor den bouw en eventueele ex ploitatie van een barak voor besmette lijke ziekten. Wij zullen trachten dat, zoo als de Wet de mogelijkheid opent, te doen samen met omliggende gemeenten. Ik dank U, hooggeacht College voor bet ver trouwen, dat gij ons steeds hebt geschon ken en voor de aangename samenwerking die wij van Uwe zijde hebben ondervonden Moge bet ons allen gezamenlijk gege ven zijn, dit jaar veel tot stand te bren gen, dat kan strekken tot bloei en wel vaart van onze stad. Ik eindig met U al len en onzen Secretaris met Uwe gezinnen een alleszins voorspoedig jaar toe te wen- schen. Antwoord van den heer Hondlus. De heer H o n d i u s antwoordde bier- op als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Getrouw aan de beslaande gewoonte, om de nieuwjaarsrede namens den Raad met een enkel woord te beantwoorden, valt mij wederom de eer te beurt U harte lijk geluk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat God U ook dit jaar spare voor Uwe familie en voor onze Gemeente. Gaarne onderstreep ik, wat door U aan gaande den toestand onzer goede stad is gezegd: 1929 mag niet worden beschouwd als een slecht jaar, dit ware ondankbaar. Het blijkt uit het feit, dat de hier geves tigde fabrieken flink werk hadden of weer in gang konden komen. Is stilstand ach teruitgang, dan mag doorwerken toch als een symptoom van verbetering wor den aangemerkt. Deze verbetering moge ook blijken uit den toestand van onze gemeentefinanci ti. Hooige belastingen kannen aanleiding ge ven tot kapitaalverlies en drukken vooral oip onzen middenstand, die toch reeds zoo zeer in bet gedrang komt; daarom i/s het* te hopen, dat de dit jaar in werking tredende nieuwe financieele ver houding voor onze stad voordeolig moge zijn, zoodat de beter gesitueerden niet gedwongen worden naar veiliger oorden te verhuizen, maar integendeel anderen kunnen besluiten zich te vestigen in onze mooie ook om hare gezondheid geroem de stad. Helaas heeft de schoonheid een ge voelige knak gekregen door de onherstel bare ramp, die ons aan het einde van het voriige jaar heeft getroffen. Reeds zooveel werd daarover gezegd en geschreven, dat ik daaraan het zwij gen kan toedoen; alleen spreek ik zeker namens alle raadsleden wanneer ik den wensoh uit, dat de gevolgen van den brand van jjien aard zullen zijn, dat voortaan onze merkwaardige gebouwen inzonderheid ons wereldberoemd stad huis en de Abdijgebouwen beter zullen worden beschermd door voldoende brand- bluschmiddelen. Een beroep op den Raad tot ingrijpende maatregelen zal zeker met instemming worden begroet. Dat de terreinen aan het park van Nieuwenlioven reeds nu bijna alle zijn bezet met woningen, die ook reeds in .gebruik zijn genomen, getuigt niet van achteruitgang. Wel is waar deelde ook onze stad in ;de daling van bevolking gelijk bijna alle Zeeuwscbe gemeenten, maar het verschil is geringer dan in vorige, jaren, ter wijl er nog steeds behoefte blijft bestaan aan een bepaald soort van woningen. Moge dit een spoorslag zijn voor par ticuliere bouwers om daarin te voor zien en voor de gemeente om dit aan te moedigen, opdat de natuurlijke werk verschaffing. toename en zoodoende de kunstmatige afneme, al zal deze ook in de toekomst toch nog noodig blijve. Van harte hoop ik, dat de daardoor beschikbaar komende handels- en in dustrieterreinen aan den Kleverskerkschan weg spoedig productief kannen gemaakt worden. Wanneer men nagaat, hoe onze Vroed schap in vorige eeuwen alles in het werk stelde, om handel en industrie herwaarts te lokken, door allerlei faciliteiten te verzekeren, dan is het misschien niet verkeerd, ons dagelijksch bestuur in over weging te geven de aandacht van ge gadigden te vestigen op deze z.oo gun stig aan diep water en spoorweg ge legen terreinen door advertentiën in onze groote bladen. We leven nu eenmaal in den tijd van reclame. Met instemming neemt de Raad kennis van de voorgenomen wegenverbetering die naar en langs onze stad voeren, en zoodoende het, verkeer kunnen bevorde ren; moge het ook gelukken om in de binnenstad de veiligheid voor voetgangers zooveel mogelijk te verbeteren. Gaarne z,al de Raad de voorstellen tegemoet zien, die nog steeds op een beslissing wachten. Ook al zal zich daarbij waarschijnlijk verschil van inzicht openbaren, toch hopen we, dat «ader Uwe zeer ge waardeerde leiding de goede geest, die steeds bij onze beraadslagingen beerschte, blijve voortduren. Moge de Almachtige U en ons de wijs heid schenken, die noodig is om het welzijn onzer stad te behartigen. Chr. Spoor- en Tramweg personeel. Gisteravond hield de afd. Goes en Omstreken van den Prot. Chr. Bend van Spoor- en Tramwegpersoneel in de ruime consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Krabbendijke haar dertien de jaarvergadering. Een groot aantal leden (die verspreid wonen van Rilland tot Sloedam) was met vrouw of verloofde aanwezig. De voorzitter, dhr J. Weststrate van Scbcre, opende op gebruikelijke wijze deze vergadering en wees, naar aanleiding van den voorgelezen Psalm 126, op het wee- nende zaaien en met gejuich maaien, dat ook geldt van den arbeid der Chr. Vak beweging. Als de toestanden van vroeger met die van nu vergeleken worden, is er reden tot groote dankbaarheid. God heeft ook den P. C. B. willen zegenen. Toch is er nog werk te over. Versta daarom jeder zijn plicht tegenover God, gezin, maat schappij en organisatie. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Treffers te Kapalle, bleek, dat er in het afgeloopen jaar zes leden- en bestuursvergaderingen zijn gehouden, dat deze vergaderingen beter dan vorig jaar werden bezocht en dat het aantal leden 49 (cn zes adspirant-ledcn) bedraagt. Veel mocht voor de leden gedaan worden. Een reisclub is opgericht en het vaandel-fonds is nieuw leven ingeblazen. De penningmeester, dhr Dorrepaal te Gces, deelde mede, dat de ontvangsten bedroegen f 695.83, de uitgaven f 595.78, zoodat er een batig saldo is van f 100 0". De vertegenwoordiger van het Hoofd bestuur, dhr Nauta. bracht de felicita'tos van dit bestuur over en wees er op, dat 1929 voor bet spoorwegpersoneel pen zeer bevredigend jaar is geweest. Het ontving ook weer een uitkeoring. Spr. verheugt zich over de houding der Di rectie, die ook hierin uitkomt, dat tal van verzoeken der leden werden inge willigd. Dit jaar zal voor de leden ook een belang rijk jaar worden. Spoedig zal een beslissing moeten worden genomen inzake de clas sificatie. liet desbetreffend voorstel brengt wel niet voor allen, wat verlangd werd, maar zal toch, als het wordt aangenn- ricmen, (wal Spr. hoopt) voor het per soneel in totaal een vermeerdering van f 800.000 inkomen per jaar beteekenen. Ook zullen nog meerdere vraagstuk ken in behandeling komen. Tenslotte wees ook dhr Nauta op den plicht der dank baarheid, waar het spoorwegpersoneel een behoorlijke loonregeling en rechtspositie heeft. Hierna feliciteerde Spr. namens bet H. B. den heer Kuzee uit Goes, die 25 jaar lid van den P. C. B. is. Hem .zal spoedig het gouden insigne van het C. N. V. worden toegezonden. Verder bracht dhr A. de Lange, voor zitter van den Goesc-hen Chr. Besturen bond de felicitaties van dezen Rond pvpr. Spr. prees de samenwerking met de feest vierende afd. in den Besturenbond, hul digde den voorzitter voor zijn prmei- piëele leiding en herinnerde aan de on derwerpen in de November-vergaderinsen van het Chr. Nat. Vakverbond, die ook in deze vergadering overweging verdie nen: „Dankbaar voor genoten zegen" en: „Zegen verplicht". Dankbaarheid mag er zeker ook zijn, als het spoorwegpersoneel zijn positie eens vergelijkt met die der landarbeiders. En wat 'de plichten betreft, die zijn er, behalve voor de organisatie, ook voor bet leven van eiken "dag, maar ook voor het kerkelijk en staatkundig terrein. De avond werd verder gevuld met zang en muziek door den heer en mej. Hek huizen, door gemeenschappelijk gezang en voordrachten, terwijl tot twee malen toe werd gepauzeerd. In de eerste pauze werd een koffietafel aangeboden, terwijl de tweede maal rijkelijk voor verver- schingen werd gezorgd. Het was een bijzonder gezellige ver gadering, die, na een dankbaar slotwoord van den voorzitter, door den heer Nauta met dankgebed werd gesloten. D o 0' del ij k ongeval. Gisteren is te Hontenisse1 een 13-jarige knaap, die spelende was op een ongeveer 8 Metier hooge hooischelf, daarvan afgevallen met het noodlottig gevolg, dat hij met het hoofd op den dorschvloer is terecht ge komen een ernstige schedelbreuk opliep en eenige oogenblikken nadien aan de gevolgen is overleden. Hansweert. De brievenbesteller F. v. d. Linde, alhier, wordt met ingang van 8 Febr. a.s. overgeplaatst naar Haarlem. Amemulden Dinsdagavond bad ©en kind van de Wed. Martijn, woonachtig te Kleverskerke, het ongeluk een naald in een voetje te trappen. Daar de naald echter afbrak bleef er een stuk in het voetje zitten. Onmiddellijk werd de hulp van Dr v. d. Bijl ingeroepen. Oostkapelle. Maandagavond vergaderde de Geitenfokvereen. „Ons Belang", onder voorzitterschap van dhr K. Louwerse. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat de Vereen, thans 66 leden telt. De penningm. sloot zijn boekjaar af met een batig saldo van f 27.73. Tot boekhouder werd weder voor een jaar benoemd J. Melse Gz. Tot bode werd herbenoemd C. Louwerse Ezn, terwijl als afslachter der jonge geitjes werd benoemd de eenige inschrijver J. de Voogd voor 10 cent per vel. In de plaats van dhr K. Louwerse, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen A. Bimmel. Besloten werd om. f 5 te storten in het Pensioenfonds voor den secr. der Prov. Vereen. Nadat de voorz. was dank gezegd voor zijn uit stekende leiding vanaf de oprichting der Vereen, sloot deze de vergadering. Het Bestuur is thans samengesteld als volgt: A. Bimmel, voorz.; F. Boone Pz., vice- voorz.; Adr. Louwerse, secr.; B. Corbijn, penningm.; G. Marinusse, alg. plaatsverv. Domburg. Maandagavond werd de alg. jaarvergadering gehouden van het On dersteuningsfonds „Onderlinge Hulp". Deze vergadering was vanwege haar belangrijkheid zeer druk bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Beijnhoudt Jz., bleek, dat in het af geloopen jaar een opgewekt verenigings leven heerschte. Bijna alle werkgevers in de gemeente hadden zich aangesloten voor de Ziektewet bij die Bedrijfsvereni ging, welke de plaatselijke ziekenkassen als uitvoeringsorganen hebben aange steld. Het jaarverslag van den penning meester, den heer A. van der Hage Sr., maakte gewag van het goed verloop der kas. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. Brand, voorzitter; J. Maas Jzn Jr en W. Baard, terwijl als lid der financiëele commissie werd herkozen de heer A. Labruyère Pzn. Eveneens werd behandeld het bestuurs voorstel ontwerp tot wijziging der sta tuten en huishoudelijk reglement, welke wijziging beoogde de werking van het fonds te doen aansluiten bij de Ziekte wet. Het ontwerp werd na het aanbren gen van enkele kleine wijzigingen in zijn geheel aangenomen. Axel. Gisteravond sprak voor de Ant. Rev. Prop. Club Mr P. Dieleman uit Mid delburg over het onderwerp „Arbeid en Loon". Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend door den voorz., den heer Jac. de Ruijter, was het woord terstond aan den spreker, die in een schoone rede zijn onderwerp aan de hand van de volgende punten behan delde: lo. De plicht tot den arbeid. 2o. Het recht op den arbeid. 3o. Het recht op loon. 4o. De aard van het loon. 5o. De eerbied voor den arbeid. Spr. gaf een mooie toelichting op deze punten er ten slotte o.p wijzende, dat ook de arbeid geheiligd is, door den grootsten arbeider, die er is Jezus Christus, en God den Vader, die alles heeft gemaakt, en die den arbeid geeft tot volmaking van Zijn glorie. Een 7-tal leden stelden vragen, welke juist en afdoende werden beantwoord. Uit de vragen bleek duidelijk het groot tekort, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen is aan Chr. organisatie. Moge de rede van den spr. medewerken, dat de organisatie alom baan breekt. Het parool zij van nu aan: Alles zij Chr. georganiseerd, zoo wel patroons als arbeiders; een goed middel daartoe is de Anti-rev. pers. Er waren een 50-tal leden aanwezig. Op verzoek sloot de spreker de vergade ring met dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostburg, A. Faber te Nieuwendam. Te Ravenswaay, J. D. Derk- sen te Stevensweert. Te Den Burg (Texel), J. Mortier te Zalk. Te Garsthuizen, M. N. W. Smit, cand. te Emmen. Bedankt voor Menaldum, U. P. Okken te Eexta. Geref. Kerken. Beroepen te Vianen, Chr. J. W. Teeu- w©n, cand. te Leiden. Remonstr. Broederschap. Tweetal te Dordrecht, L. B. Houtgast te Alkmaar en W. R. M. Noordhoff te Locbiem. Part. Syncde-Zuid der Geref. Gemeenten. Gisteren werd in de Kerk der Geref. Gemeente te Middelburg, door Dr Hofman van Krabbendijike een bidstond gehouden voor de op lieden te houden particuliere Synode-Zuid. Naar aanleiding van Ps. 119:36, dat gezongen werd, sprak Dis Hofman een inleidend woord, waarna tot tekst vrerd gekozen Jesaja 35:3 „Versterk de slappe handen en stelt de struikelende knieën, vast". Do volgende purtten werden ont wikkeld: Ho© men lot slappe handen en struikelende knieën komt, le door moede loosheid, 2e door machteloosheid, 3e door ongeloof, 4e door krankheid- Na deze predicatie werd de te houden Synode in het gebed gedacht. Ds A. II. J. G. van Voort huizen, Ned. Herv. Pred. te Rijssen, zal, naar de Stand, meldt, op medisch advies ©en rustkuur moeten doormaken en emeritaat moeten aanvragen, resp. zich beroepbaar stellen voor een kleinere ge meente. Legaten. Wijlen de heer I. D. Bierma te Pingjum heeft aan de kerk der Ned. Herv. gemeente aldaar ©enige perceelen land, ter waarde van onge veer f 7000 vermaakt. De dragende God. Onder den ver sohen indruk van de verwerping der Reorgani satie-voorstellen door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk hield Ds J. Knap Cz. te Groningen een predikatie over Jesaja 46 3 en 4. In de gemeente vond dit woord weer klank, en op veler verzoek om het als bro chure uit te geven, is deze predikatie nu onder het motto „De dragende God" in druk verschenen. Na een korte inleiding:, waarin aan de ver werping der reorganisatie-voorstellen wordt herinnerd, handelt Ds Knap over den dragen- den God die in den te behandelen tekst het aangezicht van zijn volk eerst naar het verleden en daarna naar de toekomst keert. In het tweede gedeelte waarin de tekst op den tegenwoordigen tijd wordt toegepast, wekt Ds Knap op, om ook bij het schijnbaar vernietigende sloopwerk den moed niet te verliezen en voorts: te vertrouwen op den Heere, te .werken zoolang het dag is en te bidden tot God om niet te vrrflaten wat zijn hand begon. Uitgever van 'deze brochure, die naar ver wacht wordt veel zal worden gelezen js N. V. J. H. Kok te Kampen. Op wachtgeld gestelde on derwijzers. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Surinig: Is cok de mi nister niet van oordeel, dat voor de op wachlg'eld gestelde onderwijzers het wachtgeld slechts dan door ouderdoms- O'f invaliditeitspensioen kan worden ver vangen, indien het toe te kennen pensioen hcoger is dan "bet genoten wachtgeld, zoolang het genot van dit wachtgeld niet is geëindigd, ook, indien overigens door den belanghebbende aan de voorwaarden, om voor zulk pensioen in aanmerking te komen, is voldaan? (Art. 48, 3e lid. der Pensioenwet 1922),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2