No. 101 Woensdag 29 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 4<|2 °|o AMSTERDAM 1930 Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Alle Bank- en Effectenzaken. STER-TABAK VERLEDEN EN HEDEN. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 98 >/4 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Admlnisiratie No. 11. Postrekening No. 44495. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSGHiJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.1— Losse nummers fO.OO Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. II. Verschillende factoren werkten er toe mee, dat de welvaart vermeerderde. Men begon zijn geld productief te ma ken door het rentegevend te beleggen, al waren er aanvankelijk nog velen, die dat wat al te gewaagd vonden. En dan, alles bewoog zich in opgaande lijn, zoodat men altijd goedkoop kocht of pachtte. Er werd altijd verdiend. Dit is een factor van groote beteekenis. In op gaande tijden verdient men en wordt het beter, maar juist in neergaande tijden koopt en pacht men altijd te duur, wijl het steeds terug gaat. Heel langzaam is toen de welvaart ge stegen tot ongeveer 1875. Kocht men in de jaren 1845 tot diep in de vijftiger jaren een hofstede voor f 120 tot f 180 per gemet, in 1875 was de prijs gestegen tot plm. f 1100. Toen kwam er stilstand tot het ramp jaar 1879, waarna het weer in dalende lijn ging. Als een merkwaardigheid merkt de schrijver hierbij op, en hij noemt het te recht een in-treurige merkwaardigheid, dat de toestand èn het loon der arbeiders precies gelijk waren gebleven. Zij hebben toen in de jaren des overvloeds van de welvaart der boeren niet geprofiteerd. Het jaar 1879 was een in-droevig jaar. Reeds het voorjaar was erg nat, en in Juni viel er zooveel regen, dat de hooi oogst geheel en de graanoogst bijna ge heel mislukte. En het bleef regenen tot in den winter. Van de tarwe, die sterk ge kiemd was, was bijna geen 'brood te bak ken. Dat ééne jaar was zóó nat, dat nog ja ren later de nadeelige gevolgen daarvan werden gevoeld, temeer, daar de volgende jaren eveneens een overvloed van regen gaven. In den winter van 1890 tot 1891 kwam er echter een zeer strenge vorst, waardoor de vruchtbaarheid van het land zeer ver meerderde. In die jaren waren de oordeelen Gods over den boerenstand kennelijk zwaar. De Heere gaf regen, als er groote behoefte aan droogte was en het was droog, als soms naar regen verlangd werd. En daarbij kwam er nog een sterke da ling in de marktprijzen, die duurde tot in het laatst der vorige eeuw. Waren dus de tachtiger jaren onvruchtbaar, in de ne gentiger jaren was er wel een betere op brengst, maar toen had men de malaise tengevolge van de lage markten. Het waren voor velen donkere dagen, met als gevolg, dat ook de grondprijzen' sterk daalden, n.l. sinds 1875 van f 1100 per gemet tot beneden de f 300. In of om streeks 1890 liep de prijs op tot ruim f400. De schrijver komt dan tot de 20ste eeuw, waarvan hij' zegt, dat deze voor den boerenstand niet anders dan zegen heeft gebracht, hoewel de arbeiders daar van aanvankelijk niet hebben geprofiteerd Dat de loonen na 1879 niet omhoog gin gen is begrijpelijk; trouwens de arbeiders begrepen toen zelf ook, dat het niet kon en waren tamelijk tevreden, maar het valt te betreuren, dat daarin ook geen verbetering kwam, toen later de toestand verbeterde. In het begin van deze eeuw was de op brengst van verschillende artikelen goed, terwijl de prijzen wat omhoog gingen. Ook de grondprijs en de pachten begonnen weer op te loopen. Toen kwam in 1914 de mobilisatie, die heel wat geld in de zakken der boeren bracht, terwijl echter de arbeidsloonen niet omhoog gingen. Althans aanvanke lijk niet. Later werd dat iets beter en begon men met één, of zelfs twee kwart jes per dag meer te geven. De jaren 1918 en 1919 waren voor de boeren goede jaren, maar hoe voordeelig ook, ze zijn voor hen over het algemeen niet ten zegen geweest. De pacht- en koopprijzen stegen toen tot een ongelooflijke hoogte, zelfs tot f 2000 per gemet. De loonen der arbei Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) ders gingen toen ook wel omhoog, maar ze hielden met den algemeenen vooruit gang geen gelijken tred. Het waren voor de landbouwers gou den jaren. De inkomsten stegen verbazing wekkend. Maar, zooals het vroeger hij Israël ging Jeschurun werd vet en sloeg achteruit. En steeds is het goed blijven gaan, tot er nu een keer gekomen is. De prijzen van de producten zijn laag, terwijl de pacht- en koopprijzen nog steeds hoog blijven. De schrijver is, gezien de historie, voor de toekomst niet optimistisch gestemd. Vooral voor degenen, die zonder genoeg zaam kapitaal begonnen zijn, ziet bet er, naar bij meent, donker uit. Op de vraag wat er gedaan moet wor den om dezen toestand van malaise bet hoofd te bieden is zijn antwoord, dat men niet moet beginnen met den arbeiders bet loon te onthouden, maar wei en dat geldt zoowel voor boeren als voor arbei ders op kleineren voet te gaan leven, minder aan weelde en opschik uit te ge ven en ernstig rekening te houden met de mogelijkheid en zelfs waarschijnlijkheid, dat na den tijd van weelde, die achter ons ligt, een tijdperk van malaise zal aan breken. Tot zoover de schrijver, een man van rijke levenservaring. Of zijn pessimistische verwachtingen zullen blijken juist te zijn wagen wij niet te beslissen, al moet worden toegegeven, dat er meerdere factoren zijn, die daar op wijzen. Natuurlijk zullen onze landbouwers met versobering alleen niet kunnen volstaan. Zij zullen er oog voor moeten hebben zooals dat bij velen reeds het geval is dat de nieuwe tijd ook nieuwe en zeker niet minder zware eischen stelt aan het bedrijfsleven. En voorts moge het tot bemoediging zijn, dat, hoe ook de tijdsomstandigheden mogen zijn: God regeert. Zij er bij ons volk de bereidheid om in Zijne wegen te wandelen en naar Zijn Woord te leven. DE BELGISCHE DOCUMENTEN AFFAIRE. Ward Hermans' interpellatie in de Kamer Frontafgevaardigde Ward Hermans heeft gisteren in de Belgische Kamer -ge ïnterpelleerd over de handelwijze van sommige Belgische overheden, die de publicatie hebben uitgelokt van het ver ondersteld Fransch-Belgisch militair ver drag en daarmede in verband staande documenten. Van de zijde van het publiek was er groote belangstelling. Dr Borms bevond zich op de gereserveerde tribune, terwijl Albert Frank, alias Frank Heine, onder de toeschouwers op de publieke tribune een plaats had gevonden. Vele Katholie ke, liberale en socialistische Kamerle den waren aanwezig. Hermans zei, dat zijn interpellatie ge richt was aan den Belgischen Staat, vij and en verdrukker van Vlaanderen. „Ik", aldus spreker, „heb geen enkel document vervalscht en als er tusschen de aan het „Utrechtsch Dagblad" door be middeling van naar Holland uitgeweken Vlaamsche activisten overhandigde do cumenten valsche stukken waren, dan wa ren zij het werk van den'prins der ver- valschers, Frank Heine, ambtenaar van het Belgisch ministerie van Defensie. Hij legde er den nadruk op, hoewel ver der hulde brengend aan Mr Ritter,' den hoofdredacteur van het Utrechtsch Dag blad, nooit relaties m. deze courant of met Mr Ritter te hebben gehad. Als er samen werking bestond, dan was dat alleen tus schen den interpellant en enkele in Ne derland verblijvende uitgeweken Vlamin gen. Men beeft mij verrader genoemd, doch men verraadt niet, als men zijn volk en den vrede heeft gediend met het openbaar maken van Fransch-Belgische militaire overeenkomsten. Frank Heine stond in goede relatie met de Franskiljonsche pers, waarin hij in December j.l. nog een campagne tegen mij mocht voeren. Ward Hermans deelde mee, dat hij ver scheidene dreigbrieven van Frank Heine ontving, meldende, -dat in Brusselsohe dagbladen tegen hem een intimidatie- campagne zou worden ingezet, indien hij het aandurfde over de Fransch-Belgische documenten te interpelleeren. De voornaamste schuldigen van alles, wat gebeurd is, zijn de Belgische militai re veiligheidsdiensten, de Fransch-schrij- vende Belgische pers en enkele Vlaam sche bladen". Omtrent de al of niet authenciteit van deze documenten, hebben wij de verkla ring van officieele zijde, dat alles valsch is. De tusschenpersoon, onze leverancier, heeft ze voor de publicatie echt, na de publicatie valsch, en wat later weer voor 70 procent echt verklaard. Spreker zeide nog, dat op het mo ment, dat hij zich met de documentkwes tie bezig hield, -hij absoluut van hun echtheid overtuigd was. Hij eindigde met de Kamer te verzoeken een commissie van onderzoek te benoemen, die de docu menten-affaire zou onderzoeken en rap port zou uitbrengen. Minister-president Jaspar, die na mens de regeering antwoordde, had voor de buitenwereld een goeden indruk kun nen maken met dit onderzoek te aanvaar den, doch hij heeft zich daar wel voor gewacht en op de interpellatie geant woord met oppervlakkig en op hooghar- tigen toon naast de kwestie te praten. Hij begon met te zeggen, dat hij niet lang bij deze interpellatie, die vol be dreigingen is, wilde stilstaan. In Maart 1929, vervolgde hij, is hier bewezen, dat de Utrechtsc'he documenten valsch waren. (Ongeveer een jaar later is echter de vervalsoher, de Belgische ambtenaar Frank Heine, nog steeds niet door het gerecht gestraft geworden. De minister was zoo handig, de aan dacht van de hoofdzaak af te leiden en zei: Het zou heel wat interessanter zijn iets te vernemen over de medewerking van Hermans aan de Franc-tireurs-bro- chure van Jan Terzake. Hermans onderbreekt: Ik wil u gele genheid geven, mij' in een interpellatie daarover rekenschap te vragen. Jaspar: Hermans heeft in die brochu re de bewonderenswaardige Vlaamsche bevolking gelasterd. De Katholieke democraat, Vergels, riep, dat Hermans de knecht is van Duitschland en Holland. Een ander Brusselsch democraat, Fieul- lieu, beweerde eveneens, dat Hermans in dienst stond van Duitschland, hetgeen de zen laatste den uitroep ontlokte: Gij zijt ook al een vervalsoher. Na een scherpe woordenwisseling, waarbij uitroepen gehoord werden als: verrader, idioot, enz., eindigde deze in terpellatie, die nu juist niet in het voor deel der regeering is geweest. Bestrijding der werkloosheid in Engeland. Gisteren heeft minister Thomas in het Engelsche Lagerhuis een aantal vragen te beantwoorden gehad over de werk loosheid, de bereidwilligheid van de ban ken om kapitaal te verstrekken aan de industrie, en de resultaten van zijn be zoek aan Canada. In antwoord op een vraag van een afgevaardigde zeide Tho mas, dat een van zijn bedoelingen bij zijn bezoek aan Canada was geweest, den uitvoer van Britsche goederen paar Canada te stimuleeren. Hij had goede hoop, dat met medewerking van. de be trokken handelaren en industriëelen een belangrijke uitbreiding van den handel tusschen Engeland en Canada zal worden Twee schoolmakkers twee sportbroeders vrienden in vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte en... beiden ge nietend van hun geliefde Inhetgenotvandezeheer- lijke tabak ligt de krach-i tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. verkregen. In antwoord op oen vraag van een anderen afgevaardigde zeide Tho mas, dat de positie van de groote ban ken, die bereid waren gevonden kapitaal beschikbaar te stellen door de reorga nisatie van de industrie eenigermate ver schilde van die der belanghebbenden in de City, over wie hij in zijn rede van Maart had gesproken. Hij had reden om te verwachten, dat de gedragslijn, die hij had aangegeven, ook voor de banken aannemelijk zou blijken. Van belanghebbenden in de motor-in dustrie had hij verzoeken ontvangen tot het behouden van de z.g.n. MaoKenna- rechten op den invoer van puto's. Hij had hiervan den betrokken ministers in kennis gesteld, doch kon geen verdere verklaring afleggen. 'Ook Graham, den minister van han del, werden ©enige vragen gesteld over door hem ontvangen petities tot het be houd van de „safeguarding"-reohten,die anders in Juni automatisch zouden .op houden. van de kousen-industrie te Not tingham en van de messen-industrie .te Sheffield. Hij had geen aanleiding ge vonden om deputaties te ontvangen, daar de politiek der regeering ten opzichte van deze rechten voldoende bekend was. Verscheidene leden ondervroegen den minister hierover, waarop deze zei de, dat hij het inzicht van de sprekers niet deelde, dat de we reldhandel werd uitgebreid door een aantal hinderpalen in den weg te .stellen. (Luide toejui chingen van de banken der liberalen en arbeiders.) De Sklarek-affaire. Naar het „Berl. Tagebl." meldt, heeft burgemeester B-öss aanj de magistratuur der stad Berlijn een schrijven gezonden, om in het belang dier stad af ta treden als eerste burgemeester. Hij geeft intusschen uiting aan zjjn vaste overtuiging, dat bat neig aanhangige onderzcek naar zijn gedragingen als eer ste magistraat tot zijn volkomen rehabili tatie zal leiden. Böss zegt verder in zijn Schrijven, dat hij geen afstand, kan doen van. zijn recht matig verworven aanspraken op pensioen, nadat hij' 35 jaar in dienst van den staat en de stad heeft doorgebracht, te meer daar hij zonder vermogen is en zijn gezondheid verzwakt is. Hevige regenval In Italië. Sedert ©enige dagen valt er in som mige deelan van Italië veel regen, en, zooals meer het geval is hij hevige re gens beginnen ook thans op verschil lende plaatsen huizen' in1 te storten. In de provincie Genua stortte een nieuw Binnenland. Gemeenteraad Middelburg. Nieuwjaarsre- dovoerinigen. Stukken van de K. v. K. te Middelburg. Buitenland. Bestrijding der werkloosheid in Engeland. Het aftreden van Primo de Rivera. De strijd tegen den godsdienst in Rusland De Belgische Kamer ovèr de documenten affaire. Inschrijvingen op bovengenoemds uitgifte worden tot a.s. Vrijdag gaarne aangenomen door huis van vijf verdiepingen, van gewapend beton als een kaartenhuis in elkaar, na dat tengevolge van den regen de grond aan één zijde geheel was weggespoeld. De arbeiders konden zich nog bijtijds redden. Te Sampierdarena, vlak hij Genua, stortte een: muur in over een lengte van 12 meter, waardoor de kazerne van de karabiniers beschadigd werd. Terwijl men met bet opruimingswerk bezig, was, stortte ook het overige gedeelte van den muur in, waardoor de kazerne geheel werd vernield. Schipbreuk bij Biarritz. Het Engelsche s.&. „Knepworth" heeft bij den vuurtoren van Biarritz schipbreuk geleden en js in tweeën gebroken. Een en-twintig leden der bemanning en twee vrouwen konden het voorste deel van heit schip bereiken. Na pogingen, die twaalf uur duurden, is het gelukt, met de schipbreukelingen eieni kabelverbinding tot stand te bren- giemj. Met behulp van een langs dezen kabel looipende reddingsboei konden reeds enkele schipbreukelingen de kust berei ken. De eerste geredde deelde mede, dat zijn broer overboord was gespoeld. Er waren1 van de 23 opvarenden nog 22 in leven. De reddingspogingen met de boei vorderen langzaam, doch men hoopt alle opvarenden te redden. De verbinding met het schip loopt echter gevaar, door dat de kabel langs een klip loopt, waar door Irij kans heeft te breken. Communistische betooglngen. Zaterdag heeft voor het stadhuis te New-York ©en botsing plaats gehad tus schen de politie an een aantal communis ten en, werlcloozon, die protesteerden te gen het Wooden van een staker door een politieagent, verleden week. Er werden daarbij twaalf personen ernstig gewond. Zes commu/nistan, waaronder drie jonge meisjes, werden aangehouden. Gisteren zou bet stoffelijk overschot van den doodgeschoten communist wor den] begraven ,an naar aanleiding daarvan hadden de communisten een groote betooging georganiseerd. Het lijk van den doodgeschoten man zou tijdens een protesivergadering op. het Union Square op een haar worden geplaatst en daarop in een, plechtigen stoet door een der wijken van de stad worden gedra gen. De politie -had een en ander verbo den 'en alleen de protestvergadering toe gestaan. De communisten hadden het hoofd der politie van New-York telegra fisch meegedeeld dat zij bij hun oorspron kelijk plan bleven. Primo afgetreden. Uit Madrid wordt gemeld, dat Prima de Rivera is afgetreden en dat Beren- guer met de vorming van een nieulw kabinet is belast. (Berenguer is de chef v.an het militaire huis dos konings.) De plenaire zitting der Nationale Ver gadering, welke heden zou worden ge houden, is voor onbepaalden tijd uitge steld. Korte berichten. Nabij het eiland Falster (Den.) zijn, waarschijnlijk tengevolge van een ver keerde manoeuvre, twee militaire vlieg-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1