Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. De avonturen van een verkeersagentje. Mellakerke. Donderdagavond vergaderd© alhier de afd. Patrimonium. De voorz. ds M. Vreugdemhil, heette, na opening inet gebed, allen welkom, en wees in zijn openingswoord de vergadering pp de taak, die wij hebben in het maatschappelijk leven als Christen. Be secretaris dhr L. Geschiere, bracht jaarverslag uit, met dankbaarheid kon van .zegen worden ge tuigd. Dhr P. Sinke, penningmeester, deed re kening en verantwoording. Verder was uit genood! gd om op deze vergadering te spreken dhr W. de Buck, onderwerp: Het Pachtvraagst.uk. Spr. zegt dit onderwerp gekozen te heb ben oimdat naar zijn meening het Pacht- "VTaagstuik een s o c i a a 1-economisch ka rakter draagt, en daarom ook een on derwerp is voor Patrimonium van belang Inleider staat in hoofdzaak bij twee punten stil: ten eerste, waarom men in deze materie zoo om verbetering roetpt; en ten tweede ,wat de wetgever van plan is tot verbetering te doen. Het pachtvraagstuk is betrekkelijk van ouden datum. Zooals dei toestand nu is kan men er moeilijk over tevreden zijn. Tusschen verpachters en pachters zijn meerdere en nieuwe regelingen geboden- Een wettelijke regeling zal veel goeds kunnen doen, al zullen wel niet alle moeilijkheden ondervangen kunnen wor den. Met voorzichtigheid moet hier worden opgetreden, niet luk-raak. Want al zijp er droevige toestanden, toch zou er ook nog veel bedorven kunnen worden. Er zijn ook nu nog vele landheeren, die de gebruikers hunner gronden een goed bestaan gunnen en die met hun pachters omgaan niet als heerschers doch als vrienden; die in tijden van hoogcon junctuur hun pachters een eerlijke winst doen verdienen, en 'die in dagen van de pressie het zoo regelen, dat hun pachters het houden kunnen. Voor deze categorie is geen wettelijke regeling noodig. Maar er zijn helaas ook andere ver pachters, wien het om woeker te doen is, of rentmeesters, die nog hardvochtiger zijn dan hun lastgevers. Er zijn ook vele pachters, die worden uitgebuit en, zijnde de economisch zwak ste partii, worden gedrukt. Vroeger zal het ook niet altijd rozegeur en maneschijn geweest zijn, maar toch is het wel verscherpt, door de groeiende vraag naar cultuurgrond en ook door de hangende crisis in den landbouw. Mis bruik maken van positie en omstandighe den komt voor; om nietigheden zijn wel pachters uit hun bestaan gezet en is hun brood hun ontnomen, om plaats te maken voor anderen met een grooteren geldbui del. De wetgever moet hier optreden. Wij eerbiedigen het nrivaat bezit, voor het privaat bezit komen wij op, de maat schappij kan er niet buiten, doch bovenal Gods Woord spreekt hierover. De grondeigenaar heeft echter te be denken, dat hij over zijn goederen 'door God is aangesteld als rentmeester. Het eigendomsrecht is dus niet onbeperkt. Naast rechten zijn er ook plichten. In de samenleving moet voor elk een plaats zijn, en hebben er verdrukkin gen plaats of zijn er grove wantoestan den, omdat macht boven recht geldt, dan heeft de overheid in uiterste instantie —als de particulier te kort schiet een taak om te helpen en te beschermen. Daarvandaan, dat in de huidige om standigheden, ook wettelijke bepalingen noodig zijn, welke bepalen de verhou ding tusschen eigenaar en gebruiker van den bodem. De bodem van een land heeft een vaste bestemming, hij moet dienen om er op to wonen en als productiemiddel. De Overheid nu heeft toe te zien, dat de bodem aan die bestemming beant woordt. Dan kan het mogelijk zijn, dat het particulier voor het algemeen belang wijken moet. In Nederland is het thans zóó, dat de grond in beperkte mate aanwezig Is. Daartegenover zijn er vele gegadigden, die goede cultuurgrond willen bebouwen. Het pachtniveau is hierdoor abnormaal op- gevoerd. Zonder nog te spreken van pu blieke verpachtingen bij opbod. Het be staan van een gedeelte der pachters is door een en ander in de knel gekomen en daarom hebben de ministers Kan en Donner uit het vorige Kabinet twee wets ontwerpen ingediend, een ontwerp-pacht- wet en een ontwerp-pachtcommissies. Het ontwerp-pachtwet regelt voorna melijk drie dingen: 1. vergoeding voor ver beteringen; 2. het remissierecht en 3. de continuatie van pacht. Vergoeding voor verbeteringen bestaat niet bij eenjarige pacht en ook niet voor verbeteringen langer dan 10 jaar aange bracht. Zeer ingrijpende verbeteringen komen slechts ten laste van den verpach ter als deze voor die verbeteringen uit drukkelijk toestemming gaf. Van de ver beteringen die de pachter aanbrengt, moet bij kennis geven en ook de kosten opgeven. Ook kan er in het contract wor den vastgelegd, welke verbeteringen door den pachter moeten geschieden. Het remissierecht wordt in ons Burgerl. Wetboek ook al genoemd. Doch in de practijk is dit niet merkbaar, omdat de wet vrijlaat in bet pachtcontract hiervan af_te wijken, zoodat vele pachters in 'hun contract afstand doen van hun recht op remissie. In het ontwerp is thans dat remissie- recht dwingend geregeld. Een sterke prijsdaling mag niet als een buitengewone omstandigheid worden be schouwd en schade, die door assurantie gedekt kan worden, mag ook niet in aan merking komen. Ook de verpachter 'heeft een ïecht op verhooging van de pacht, indien hem las ten worden opgelegd, wegens buitengewo ne werken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt. Do continuatie van pacht is ook in hot ontwerp een belangrijk punt. Natuurlijk kan do pachter op zoodanig recht nooit aanspraak maken, indien do verpachter gegronde redenen heeft de pacht op te zoggen. Üok geldt het reciht op verlenging meit onbeperkt. Verlengd kan worden met een termijn gelijk aan den voorgaand en huur- tijd en dit slechts tweemaal tot een ma ximum van 10 jaar. Bovendien mag de rechter niet verlen gen dan na verhoor van beide partijen en van de paohtcommissie. Het andere wetsontwerp regelt de pachtcommissies. Tot dusverre waren door verschillende [Landbouworganisaties pachtbureau's-com- missies of -raden ingesteld. Het ontwerp wil meer officieele lichamen. Di© oommissies zullen worden samen- igesteld uit twee verpachters, twee pach ters en een voorz., die rechtsgeleerde moet zijn, welke worden gekozen na over leg met da landbouworganisaties gehoord Ded. Staten. Het ontwerp heeft aan deze Commissie een veelzijdige taak toegedacht: het geven van scheidsrechterlijke uitspraken; het vaststellen en wijzigen van pachtvoor- waarden; het geven van adviezen; het ontwerpen van model-pachtovereenkom sten; en het geven van voorlichting aan den rechter. Spreker hoopt, dat in het Parlement deze ontwerpen gunstig mogen ontvangen en tot wet verheven mogen worden; niet omdat het vraagstuk dan geheel zal zijn opgelost, want daarvoor is meer noodig; doch dan is vanwege de regeering toch weer iets gedaan in het belang van den landbouw, tot bevordering van recht en gerechtigheid in de samenleving, in het bijzonder ten plattenlande, boer en ar beider tot baat. Een breede, leerrijke bespreking volg de op dit onderwerp. Nadat de voorz. de vergadering geslo ten had ging de inleider voor in dank gebed. Terneuzen. Door zijn a.s. vertrek naar het buitenland, kan da heer B. v. Neer bos Jr. (St. Geref.) zijn functie als lid van den gemeenteraad niet blijven vervul len. Hij zal worden opgevolgd door den (beier F. Dekker Az., oud-lid van Prov. Staten. Zierikzee. Verbouw Gemeente huis. B. en W. doen den raad toekomen een plan met begrooting van kosten, voor verbouw van het raadhuis. De Com missie van Fabricage kan ,zich niet met deze verbouwing vereenigen en meent, dat met een eenvoudiger en dus minder kostbaar plan, kan worden volstaan. B. en W. kunnen zich niet vereenigen met de meening van de Commissie van Fabricage, maar geven de voorkeur aan het door den gemeente-bouwmeester op gemaakte plan, waarvan de kosten wor den begroot op f 9322.70. In het plan van den gemeente-bouw meester is opgenomen een vergrooting der secretarie. De cellen van het politie bureau voldoen niet aan de eischen daar aan door den Minister van Justitie ge steld. Op afdoende verbetering is in dat plan gerekend, terwijl dan de huisves ting van het politiepersoneel eveneens kan worden verbeterd. Verder is in hot plan opgenomen ©en lckaal voor den gemeente-bouwmeester. De Commissie van Fabricage wil het bu reau voor gemeente-w erken overbrengen in het voormalig Yklokaal, doch B. en W. willen dit lokaal voor genoemd doel be stemmen en ook bezigen voor bedee- lingslokaal van het Burg. Armbestuur. Het •plan-Panny kost plm. f 5000. De secretarie wordt dan niet vergroot; het werk aan de cellen achter het politiebureau wordt tot het minimale teruggebracht, terwijl volgens laatstgenoemd plan het ijklokaal voor bureau van gemeentewerken kan worden ingericht. Verkorting kermis. B- en W. hebben een onderzoek ingesteld naar den ra den vorigaa raad ge'e!Ion wonsch, den: duur der kermis te bekorten. B. en W. stellen voor te besluiten, dat da kermis zal worden gehouden van den eersten tot en met den tweeden Donderdag in September, ter nadere goedkeuring van Ged. Staten. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Nijmegen, (vao.-W. C. Posthu mus Meiyjes), J. Th. Èggink te Delfshaven, G. Di. v. Noppen te Zwolle en G. van Ramshorst te Drummen. Beroepen te Amsterdam (vac.-Ds L. Beer) L. Di. Poot te Haarlem. Aangenomen naar Hansweert, A. van Selms, cand. te Hilversum. Bedankt voor Haarlem, W. A. Zeydner te Dedemsvaart. Gerei. Kerken. Beroepen' te Vledder, G. Melles, cand. te Zwolle. Te Nieuwerkerk (Zeel.) I. de Wolf, cand. te Middelburg. Particuliere Synode. Morgen zal in de Kerk der Geref. Gerni. te Mid delburg de particuliere Synode-Zuid der Geref. Gemeenten gehouden worden. Hedenavond zal Dis Hofman van Krab- bettdijke in een bidstond voor de werk zaamheden der Synode voorgaan. Beroepingswerk. Het bericht van „De Stand." inzake 't opheffen van 't hulp-predikantschap bij de Geref. Kerk valt Haarlem en het beroepen van een derden predikant, blijkt voorbarig te zijln. Delni Kcrkeraad is dienaangaande nog niets bekttnd. Kerkrestauratie. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Deventer heb ben besloten (overeenkomstig de bedoe ling van den erflater) de helft van het legaat ad f20.000 van wijlen den heer H. J. Jordens te bestemmen voor de res tauratie der Groote Kerk. Goes. Aan de Christelijke school voor L. O. aan de Westwal, hoofd de heer Nederhand, is voor vast benoemd met in gang van 1 Mei de beer- J. Jonker te Sommelsdijk. Tot tijdelijk onderwijzer is 'benoemd met ingang van 1 Februari de heer J. Dijs te Amstelveen. Voor het ingenieursexamen voor eleotroitechniscb ingenieur slaagde he den te Delft de heer C. G. A. von Lin- dern te Rotterdam, voorheen te Goes. De heer J. J. B a s t m e ij e r te Goes is benoemd tot tijdelijk hoofd van de Chir. School te Giessen-Oudekerk. Tot onderwijzeres hij de o. 1. school te Schiedam is benoemd mej. N. Rottier te Borsseleu. Op de voordracht voor de benoe ming van ©en onderwijzer aan de open bare lagere school A te Schoondijfce zijn .geplaatst M. P. L. Geene, Klooster- zande, J. S. Versprille, tijdelijk te Schoon dijfce (S asp ut) en A. Jansen, tijdelijk te Biervliet. De Klokkenberg. Met ingang van 1 Mei is op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den heer P. Oosterlee als direc teur en aan G. J. Meerdïni! als leeraar vain dlei christelijke normaalschool De Klokkenberg te Nijmegen. Met ingang van 1 September is benoemd tot directeur de heer A. Oosterlee, directeur van de Christelijke normaalschool te Zetten, en met ingang van 1 Mei tot leeraar de heer E. J. v. d. Eist, leeraar aan de Jan van Nassau-kweekschool te Utrecht. Ongelukken. De 17-jarige J. was Zaterdag alleen aan het werk in een kiezelgroeve te Stein (L.). Door ©en instorting werd de jongen bedolven. Eerst toien hij 's avonds niet thuis kwam vrees de men1 voor een ongeluk en stelde een onderzoek in. Hij was toen reeds over leden. Het bijna zevenjarig zoontje van den heer E. te Herxen, die dage lijks met een aantal andere schoolkin deren per rijtuig naar school wordt ge bracht, viel gisteren uit dien wagen op den rijksweg te Herxen. De jongen zat voor bij den koetsier en toen hij ach teruit wilde kijken, kwam hij te vallen. Een der achterwielen ging het kind over den buik. Hij werd bij omwonenden bin nengebracht. De dokter kon slechts den dood constateeren. De 29-jarige M.t was in de zwavelzuurfabriek der Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabxiek te Vlaar- dingen gisterenmiddag beizig met de mon tage van een gaskanaal op ruim 9 me ter hoogte. Hij zat hierbij op een plank. Plotseling brak deze doormidden, vermoe delijk door het invreten van het zwa velzuur, en M. sjoitte naar beneden. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De 8-jarige S., die de vorige week te Katwijk door een' auto werd overreden, ls aan de bekomen verwon dingen overleden. Inbraak in een kerk. Toen Zondagmorgen de stoker van de centrale verwarming in een R. K. Kerk te Roer mond binnentrad, bemerkte hij twee per sonen, die bij zijn komst op de vlucht sloegen ©n door een raam verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat zij via dit raam ook waren binnengekomen, waarna zij in de kerk de offerblokken hadden gelicht. Het geld, een bedrag van ruim f 150, lag gereed om te worden meegenomen, doch werd inderhaast achtergelaten. Po gingen om de daders op te sporen had den nog geen resultaat. Trommel met f4000 gestolen. Tijdens de afwezigheid van de bewoners, die een partijtje bijwoonden, is Zondag nacht ingebroken in de lunchroom „Ane- ta", te Velsen. Een trommel, bevatten de ongeveer vier duizend gulden aan geldswaarden en verdere papieren, wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. Duitsche luchtballon ge daald. Men meldt uit Udenhout: Zondagmiddag, omstreeks half drie, werd de Biesenmortel, een uithoek van deze gemeente, door een ongewone ge beurtenis verrast. Een Duitsche luchtbal lon zweefde zóó laag, dat bet touw over den grond sleepte, 't Sloeg rond de elec- trisohe draden, waardoor Biesenmortel tot 's avonds half acht zonder licht zat. In den tuin der Paters Capucijnen grepen eenige fraters net touw stevig vast en wilden 't gevaarte binnen de kloosterom heining trekken, Doch de vriendelijk wui vende Duitschers riepen hun toe: „Abblei- benl" Hun vaart was te snel om op deze manier te dalen, vertelden ze later. Eeni- ge honderden meters verder kwamen ze zender eenig letsel in een weiland terecht. De vier inzittenden, 'n dokter, 'nbactej- rioloog en twee industrieelen, kwamen van Bochum. Om kwart voor elf waren ze in Gelsenkirchen opgestegen voor me teorologische waarnemingen. De lage wol ken noodzaakten de luchtvaarders echter van 1000 M. tot beneden 200 M. te da len. Bij Helvoirt zochten ze 'n landings plaats en vlogen daar op 'n halven meter afstand van den toren. Ze wisten trou wens niet meer waar ze waren en vrees den al dicht bij zee te zijn. Eenmaal gedaald, was, met behulp der aanwezigen spoedig alles ingepakt en naar 't station Udenhout gebracht. Door onmatig alcoholge bruik overleden. Een jonge Oost- Pruisische arbeider had .met eenige vrien den gewed, een flesch cognac in één teug te kunnen leegdrinken. Na de flesch te hebben leeggedronken, begaf hij zicb naar het station van zijn woonplaats om zijn krachtprestatie te la ten zien. Onderweg stortte hij meerdere malen in elkaar en stierf tenslotte. Fraude bij werkl o o zenon der s t e u n i n g. Bij de afdeeling Kerk rad© van den Neutralen Bond van Bouw vakarbeiders is een fraude geconstateerd met betrekking tot de uitbetaling van werklo'Ozenondersteuning. Het betrof n.l. den penningmeester van de afdeeling zelf, die werkloosheidsgelden zou hebben ont vangen, vtkwM daartoe* W Jht had en zonder dat hij dagelijks op den wexklo'O'Sheidsstaat heeft geteekend. Kinderverlamming. Te Hil- legom heeft zich een geval van kinderver lamming voorgedaan. Het kind is in het Academisch ziekenhuis te Leiden over leden. DelentekomtDe eerste leden van de reigerskolonie, die in de Rotterdamsche Diergaarde haar zomer residentie heeft, 'zijn gisteren daar neer gestreken op de nesten, die zij in den herfst verlaten hebben. Naar Rotterdamsche opvatting doet met de reigers de lente haar intrede. De Zigeuners. Uit Roermond wordt aan de „Tedegr." gemeld, dat door de marechaussee uit Weert de groep zi geuners over den, Napoleonsweg, langs Roermond naar Venlo is geleid, ten einde aldaar over de Duitsche grens gezet te worden. Het transport dat onder strenge be waking plaats had, ging met vele moei lijkheden gepaard. Deze zigeuners blijken afkomstig te zijn van een hoofdgroep, die bij Hoogstraten in België gelegerd is. Zij protesteerden heftig tegen hun gedwongen doorreis door Nederland. Gedurende de laatste weken is de grensbewaking weer aanzienlijk ver scherpt, daar telkens kleine groep'en dezer nomaden de Nederlandsc'he grens trach ten te overschrijden. Te Venloi is den zigeuners voorloopig ©en verblijfplaats aangewezen op de Klei ne Heide .aldaar. Aangezien men ver moedde, dat deze zwervers in het bezit waren van deugdelijke passen, werden allen naar de marechausseekazerne ge bracht, terwijl gedurende dien tijd de vier wagens, waarin zij huisden, gron dig werden onderzocht. Werkelijk vond men daar, verborgen in een zak meel, enkele goede passen, ten name der fa milie Biella. Op gronid hiervan zal 'uit wijzing naar Duitschland van een ge deelte van den tro$p plaats hebben. De rest der passen hoopt men in de eer ste dagen te vinden. Intusschen is om het kamp een omheining van prikkeldraad gemaakt, zoodat niemand zich verwijde ren kan door een nauwen uitgang, die dag en nacht bewaakt wordt. Inkoop van levensmiddelen e.d. gebeurt dan ook niet anders dan onder geleide van marechaus sees, zoodat de inwoners van Venlo wei nig of geen last van dit nomadenvolk]'e zullen ondervinden. Ter bewaking zijn heden nog tien marechaussees als ver sterking aan het plaatselijk corps toege voegd. Een hardhandige gemeente ambtenaar. In het dorpje Berghemj heeft zich, naar het Hd'b. meldt, heit volgende af gespeeld Een inwoner vervoegde zich op het Ge meentehuis om een buitenlaodscih paspoort aan te vragen. Hij kreeg' ten antwoord', dat hij eerst naaï den rijksontvanger te moest om een be wijs, dat hij zjjin bel ig had betaald. De rijksontvanger zei, dat zijn aanslagbil jet voor dit jaar er noig was en dat tot zoo- ver alles was betaald. Met deze boodschap ging hij naar het gemeentehuis te Berg!','.1 Diaar nam mien echter geen genoegen met zjin mondelinge verklaring en hij werd naar Osa gestuurd om een schriftelijke verklaring van den ontvanger. De ontvanger te Oss zeidie, dat zulks niet noodig was, man.r op zijn aandringen gaf men hem toch een bewijs. Toen hij- voor de derde maal op het ge meentehuis kwam te Benghemi, kon men, of wilde men, niet teruggeven van een biljet van f 10. Diat moest hij zelf maar gaan wisselen. Vanzelfsprekend werd de man nu ongeduldig en hü gaf zijn misnoegen te kennen door te zeggen, dat het nn toch wel wat bont werd'. Om voor een paspoort tweemaal dien weg van Bierghem naar Oss en terug te moeten afleggen 'en vijfmaal naar het gemeentehuis plus een rit door Bierghem om geld te wisse len. De 'gemeente-ambtenaar wist daarop geen ander antwoord te geven dan,edn Idap om de ooren van den pian". Opbrengst van loten niet af gedragen. De recherche te Groningen, heeft den 36-jarigen T. H. aangehouden. Hijheeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van geldien, ten nadeele van de vereaniging Eerste Hulp bij' Ongelukken voor welke vereeniging hij' loten verkocht. Hij hield de opbrengst der loten onder zich en wendde die ten eigen bate aan. Hij zal ter beschikking van dia justitie worden gesteld. (TeJegr.). De onbewaakte overweg. Gistermorgen is op den onbewaakten over weg bij Ruinerwold ©en hondenkar door den sneltrein uit Groningen aangereden en totaal verbrijzeld. De bestuurder van de kar wist er nog tijdig af te springen. De beide honden waren vermorzeld. De trein had ruim 15 minuten vertraging. DRAMA TE 's GRAVENHAGE. DEN HAAG. In de Van Merienstraat te Den Haag heeft zich gisteren een drama afgespeeld, dat twee menschenle- vens heeft gekost. Daar woonden de 54- jarigie oud-administrateur K. en echtge noot© met twee kinderen. Toen gisteren de iö-jarige dochter uit school thuis kwam, vond zij, het lijk van haar vader liggen in een groote plas bloed» met een revolver naast zich. Het meisje snelde naar buiten waar zij haar 21-jarige broer ontmoette die de politie alarmeerde. Bij een door de politie ingesteld on- flierzoek vond men in een ander vertrek 19. Voorgegaan door een kabouter, op wiens hoofd het stijve suikerbrood wel geplakt scheen, gingen ze door een deur, die in een grooten stam van een boom was aangebracht, naar het paleis van den koning der kabou ters. „Zal ik maar voorgaan?" had de kabouter gevraagd. „Graag, beste menneer", zeide Keesie, „want goed voorgaan, doet goed volgen". 20. Daar betrad hij het paleis van den koning, die op een grooten wortel van een boom als een troon zat. Hij werd aan den koning voorgesteld en uit beleefdheid wilde Keesie zijn helm afnemen. „Houd je gedekt, brave", zeide de koning", het kan hier aardig tochten en daarom houd ik mijn kroon en houden mijn onder danen hun mutsen op. „Zooals U wilt, majesteit, sire, koning, ik zeg maar beleefdheid kost niets", merkte Keesie op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3