Van bedriegelijke schittering MAGGI* SEIDERUSOEP WA Uit de Provincie. Zoeklichtjes FEUILLETON Burgemeesters. Bij Kon. Besluit van 25 Januari is aan G. \Y- Snijder, op zijn verzoek, met in gang van 18 Februari, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oud-Vossemeer. Uitvoering van de Ziektewet. Ongeveer 40 bedrijfsvereenigingen zul len zich bezig houden met de uitvoering van de Ziektewet. In verhand met de wettelijke voorschrif ten, waarbij is bepaald, dat het college van toezicht den minister moet adviseeren omtrent de erkenning van de bedrijfsver eenigingen, zal de eerstvolgende vergade ring van dit college plaats hebben op 10 Februari. Wanneer er dus nog vereeni- gingen zijn, die het voornemen hobben, erkenning aan te vragen, is het in haar eigen belang, dat deze aanvrage vóór dien datum binnen komt. Zooals men weet, treedt de wet 1 Maart a.s. in werking. Nat. Landstormcommissie. Tot lid van de Nat. Landstormcommis sie in de plaats van den Minister van Oorlog, mr dr L. N. Deckers is, naar wij vernemen, benoemd de beer A. N. Fleskens, lid der Tweede Kamer (R.-K.). Uit de diamantindustrie. De drukbezochte vergadering van de Algemeen e Juweliersvereeniging te Am sterdam, heeft gisteravond met groote meerderheid besloten ook voor de maand Februari de stopzetting te bestendigen. Algemeen werd de gunstige uitwerking der stopzetting in de vorige maanden op de geslepen markt geconstateerd. Men jicht- te het in het 'belang van den handel en voor het handhaven der prijzen wensche- lijk, den maatregel nog een maand te bandhaven. Uit Oost-lndië. De desbetreffende commissie uit den Volksraad heeft thans rapport uitgebracht over het Verslag der Algem. Rekenkamer over 1923. De commissie is, naar zij mee deelt opgevallen, dat zich in 1923 niet minder dan 636 gevallen van meerendeels frauduleus© onregelmatigheden op het ge bied van geldelijk en materiëel beheer hebben voorgedaan, waarvan bet bedrag tot dusverre (in 14-1 gevallen is de schade neg niet vastgesteld) valt te .stellen op f430.918.415. Daar dus dq totale schade over 1928 ongetwijfeld meer dan een half millioen zon beloopen, het juiste bedrag za) t.z.t. gaarne worden vernomen, en in 1927 't bedrag der tekorten op f 275.343.15 (comptabele ambtenarenf 173.085.39, niet-comiptabele ambtenaren f 102.262.96) moet worden gesteld, meent de oommis sie, dat van een ontstellende toeneming van het aantal fraudes moet worden ge sproken. Zij spreekt daarom de stellige verwachting uit, dat voor zoover mogelijk door verscherping^ van toezicht als anders zins getracht zal worden in dezen ernsti- gen misstand verbetering te brengen, zon der dat dit nochtans zal voeren tot uit breiding van personeel. De spoorlijn naar Wieringen. Men meldt uit Anna Paulowna aan de Maasbode: De spoorwegverbinding Anna Pau lownaWieringen zal worden aangelegd voor dubbel spoor. Even ten Noorden van het tegenwoordige station Anna Pau,- lO'Wna zal de aan te leggen lijn zich naar het Oosten ombuigen, om langs Ewijoksluis en den afsluitdijk Den Oever te bereiken. Het emplacement van het station te Anna Paulowna zal in verband met de aansluiting aanzienlijk worden uit gebreid. Het aanleggen van den spoordijk zal zoowel in den Anna Paulownapol- der als op Wieringen het plaatsen van een groot aantal duikers tengevolge heb ben. Op Wieringen is langs de spoorbaan een rijksweg geprojecteerd, die aan weers kanten een rijwielpad zal krijgen. Studiereis van textielfabrikanten. Een twintig Twentsche textielfabrikan ten zijn voornemens, in April per stoom schip „Statendam" naar Amerika te gaan, ten einde in de Vereenigde Staten en misschien ook in Canada de groote tex- door H. ZEEBERG. 14.) O Anna keek haar verloofde aan. Op" het voorhoofd, tusschen de oogen, kwam een diepe rimpel. Dien had zij nog nooit gezien. Instinctmatig begreep zij, dat er iets onaangenaams aan verbonden was. „Wat is het, Huib?" vroeg zij fluiste rend. „Ken je dien heer?" „Neen, gelukkig niet", antwoordde hij bitter. Zii schrok op. „Maar jongen, wat is dat toch?" „Och dat zal ik je nog wel eens ver tellen, later, 't Is een heele geschiedenis." „Je mag geen geheimen hebben voor je vrouwtje, hoor", dreigde zij quasi-ernstig, om hem in goede luim te brengen. Even glimlachte hij, trok haar dichter naar zich toe en zei warm: „Die heb ik niet, hoor. Dat weet je wel, hé?" „Zul-je het vertellen?" „Natuurlijk. Je moet mij trouwens hel pen. Want ik weet, dat ik er verkeerd aan doe. Ik heb er geen vrede mee." „Hebben jullie weer geheimpjes? Wordt moeder weer buitengesloten?" Schalks vroeg mevrouw Hansen het. tielbedTijven' te bestudeeren. De reis zal twee maanden duren. Wettelijke bescherming van arbeiders Krachtens de wet vergadert de direc teur-generaal van den Arbeid met de districtshoofden en hoofdambtenaren der Arbeidsinspectie althans viermaal per jaar, teneinde do eenvormigheid in de wetstoepassing zooveel mogeljjk te be verderen. Op de eerste in 1930 volgens dit voor schrift gehouden vergadering, die tevens werd biigewoond door minister Ver schuur, heeft de directeur-generaal, de beer Zaalberg, een openingsrede ge houden. Spr. herinnerde eraan, dat in ons va derland sedert veertig jaren de wettelijke bescherming der arbeiders stelselmatig is aangevat en dat het veertig jaar geleden is, <jat de arbeidsinspectie werd inge steld. Spr. wees op het veelzijdig ka rakter van de arbeidsinspectie. Deze eischt behalve voortdurend, onverflauwd toezicht en propaganda bij de belangheb benden ook speciale kennis, studie en ervaring waarover niet elke onderneming kan beschikken. Hierdoor is bet noodig geworden, dat de arbeidsinspectie .zich ontwikkelt tot een leiding-gevend cen trum van technische en hygiënische stu die. Spreker vestigde de aandacht op de vele beslommeringen, die nu weer de invoering van bet winkel-werktijdenbe sluit over de ambtenaren van de arbeids inspectie uitstort. „Als ik", aldus spre ker, „hoor van een filiaalhouder, die in 24 jaai' geen vrijen dag heeft gehad, van echtparen, die nooit te zamen hun vrijen dag hebben en ik zie nu op £ondag al veel meer winkels gesloten, als ik de vreugde hoor over de verkorting van vaak zeer lange arbeidsdagen en over de heerlijke, vroeger onbekende vrije midj- dagen, dan geeft dat voldoening en kracht onvermoeid werkzaam te blijven en we verlangen naar de mogelijkheid om nieu we groepen vrijheids-slachtoff-rs eindelijk te hulp te komen." Spreker besloot met den wensch, dat de nu veertig jaar oude inspectie nog lang in haar taaie moge slagen. De minister heeft in zijn antwoord de Arbeidsinspectie met haar veertigjarig jubileum geluk gewenscht en daarbij zijn vclledig vertrouwen in dezen dienst uitge sproken. Voorts heeft de minister don wensch te kennen gegeven, de uitvoerende taak der Arbeidsinspectie van nabij te ken nen door meer dan tot dusver gebruike lijk was, de periodieke bijeenkomsten der hoofdambtenaren bij te wonen. Voorschriften omtrent openbare wegen. Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor openbare werken, enz.., inzake het ontwerp houdende vaststelling van voorschriften omtrent openbare wegen. Uit de daarbij gevoegde bijlagen blijkt, dat de minister het niet noodig acht om een overgangsbepaling van een 'jaar in de wet op te nemen ten aanzien van het voorschrift, dat een weg, welke gedu- „Neen, dat weet u toch wel beter, hé?" zei Anna. „Maar alles mag u toch ook weer niet weten. Dan wordt u veel te neuswijs", plaagde zij er direct weer op los. Langzamerhand kwam Huib in 'n an dere stemming. Even had-ie weer aan Cor gedacht, toen het bezoek van den heer Zondervan werd aangekondigd. Hij zou Anna vragen, wat zij zou doen. Zij was veel zachter dan hij. Maar daar stond tegenover, dat zij niet had méége- maakt al dat zieleleed, dat hij van z'n vader had gezien, gevóéld meer... Of beter nog: hij zou het straks, als de heer Hansen terug kwam, onmiddellijk te berde brengen! Die zou hem wel raad verschaffen. Verzoend met de gedachte, dat het straks wel in orde zou komen, ging hij weer op in z'n meisje. „Speel wat", zei hij. Zij nam plaats voor het orgel. Hij bege leidde met diep, zwaar stemgeluid. Dat maakte, dat zij het binnenkomen van den heer Hansen niet bemerkten, die acher hen stond. Hij keek ze beiden aan, daarna lachend, zijn vrouw. Hij wist, dat ze beiden veel van mekaar hielden, eikaars gebreken en tekortkomingen zouden dragen, en dat waren de voornaamste factoren om, met God in het verbond, het leven door te gaan. Dan kan het ook gaan door een dal van schaduwen... Het leven is lang niet altijd zon-zijde. rende 30 "achtereenvolgende jaren voor een ieder toegankelijk is geweest, bij het in werking treden dezer wet openbaar werdt. Ook de vraag, of bet gewenscht zou zijn aan te geven, op welke wijze van de bestemming van een weg óf een strook grond tot openbaren weg 'kan blij ken, blijft de minister ontkennend beant woorden. Bii nota van wijziging komt de minis ter tegemoet aan het verlangen der Com missie, dat de Waterschappen de bevoegd heid krijgen wegen in onderhoud te nemen. De minister maakt deze bevoegdheid daarbij echter afhankelijk van de goedkeu ring van Ged. Staten. Ten slotte beantwoordt de minister ont kennend de vraag, of in het wetsontwerp bepalingen moeten worden opgenomen be treffende bet plantrecht langs openbare wegen en betreffende .de verplichting tot onderhoud van de beplanting voor zoover dit noodig is voor het onderhoud en de bruikbaarheid van den weg. „De Zeeuw" en de Vereen, voor Wetenschappelijke Belangen te Goes. Do Goesche Courant, die zelf in haar nummer van Vrijdag 1.1. opmerkte, dat de voordracht-avond van mx Kamp, die van de Vereen, voor Alg. Wetenschappelijke Belangen uitging, heelemaal niet weten schappelijk was (een opmerking, die wij voor onszelf ook gemaakt hebben, doch maar niet op papier zetten), neemt het ons kwalijk, dat wijl de belangstelling der leden maar matig hebben genoemd. Volgens haar was de voorstelling zeer bevredigend bezocht. Wij ontkennen ten stelligste met deze opmerking iets onaangenaams bedoeld te hebben, ook al zegt de Goesche Crt bijzonder collegiaal bij' voorbaat, dat van ons niet te willen gelooven. Wij hebben ook het Bestuur, dat mei benijdenswaardige volharding iederen win ter vier k vijf lezingen, enz. organiseert, geen enkel verwijt gemaakt, maar wel de leden, die en dat houden wij vol den arbeid van Bestuur en Spre kers bijlzonder weinig blijken te appre- cieeren. De opkomst is soms bedroevend, terwijl de vereeniging toch leden genoeg heeft. En wat de meening van de Goesche Courant betreft, wij willen daarvan niet anders zeigigen, dan dat de JJedactie dan blijkbaar niet veel gewoon is. Wij! daar entegen wonen b.v. wel eens lezingen der Vereen, van Chr. Winterlezingen bij', waar niet eenige tientallen, maar eenige hon derdtallen belangstellenden zijn. De Goe sche Courant mag het controleeren I Het is wel eigenaardig, dal dit blad ons een verwijt maakt over onze opmer king. Lazen wij niet eenigen tijd geleden in de „Goesche Courant" en het nu ter ziele zijnde „Ons Zeeland" klacht op klacht, dat b.v. tooneelvoorstellingen in Gces zóó slecht bezocht zijn, dat ze soms niet kunnen doorgaan? Maar „De Zeeuw" mag vooral iets dergelijks niet opmerken. Dan is het als onaangenaamheid bedoeld! Over een andere opmerking van de „Gcesche Courant", n.l. over het al of niet kiesch© van een door Mr Kamp voor gedragen liedje gaan wij niet discussi- eeren. Wij hebben door de .ervaring geleerd, dat met dit blad niet is te praten als het kwesties geldt, waar zedelijkheid of kieschheid in het geding zijn. Dat blijkt ten overvloede nog uit het volgende giftige zinnetje van de „Goesche Courant", dat voor zichzelf spreekt: „Aangezien „Wetenschappelijke Belan gen" geen specifiek-christelijke vereeni ging is, dus geen vereeniging wier leden verplicht zijn te blozen als er van een blooten meisjes-arm sprake is, adviseeren we het bestuur der vereeniging boven bedoelde opmerking vg.n „De Zeeuw" niet van invloed te doen zijn op de keuze der sprekers." Met iemand, die zoo over leden van Chr. vereeniging en oordeelt, te gaan dis- cussieeren is een onbegonnen werk. Ten slotte kunnen wij de „Goesche Courant" nog meedeelen, dat op denzelf den avond, waarop mr Kamp te Goes declameerde, de R.-K. „Maasbode" even VIII. Zij trachtte door de volte heen te drin gen. Zij moest alleen zijn met haar duizen den gedachten. Zij wou niet hooren de opmerkingen, die gemaakt werden door vele van de menschen, die met haar in hetzelfde kerkgebouw waren geweest, de opmerkingen over het weer, over de volle kerk, over de preekgaven van den domi nee. En daarom haastte zij zich, om weg te komen. Als zij een eind weg was, zou die groo te menigte wel verspreid zijn naar alle richtingen. Cor Zondervan slaakte een zucht Zij had het niet langer kunnen uit staan, dat knagen van haar geweten. Telkens kwam het maar terug, als zij 's avonds alleen in de kamer zat, als broertje reeds sliep en de dienstbode in de keuken was. Overdag had zij haar werk wel; dan ging het wel. Maar 's avonds, gebogen over haar naaiwerk, waarmee ze maar niet vorderde, dan werd het haar te machtig. Dan had ze het wel kunnen uitgillen van angst, van smart, van wroe ging, ja van wat al niet. Meermalen was het gebeurd, dat zij de dienstbode had geroepen, onder een voorwendsel maar. Dan maakte zij een praatje: „Je zit zoo alleen in de keuken. Je kunt gerust hier 1 komen." eens critiek op zijn optreden (ditmaal in Den Haag) uitoefende. Er zijn dus nog meer niet-„weldenken- de menschen", die aanstoot hebben ge nomen. Bekrompen menschen toch! Schoonmaak. Electrolux stof zuigers en parketboenders (ook te huren) J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. De besteller J. W. de Smidt van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Vlissihgen is benoemd tot conducteur der brievenmail en en werkzaam gesteld bijl het spoorwegpostkantoor nr 2 met standplaats Roosendaal. Benoemd tot opzichter bijdenProv. Waterstaat in Zuid-Holland dhr A. Meeuw- sen, geboren te Oudelande, en dhr C. Zuidweg, geboren te Biezelinge, beiden buitengewoon opzichter van den Rijles- waterstaat in het arrondissement Arn hem en oud-leerling van het Zeeuwsch technisch instituut te Goes. Goes. De toren-restauratie. Van daag wapperde van de top van den in de stellingen verscholen toren der Groote Kerk de vlajg, ten teeken, dat de hoogste steiger, die voor de restauratie noodig is, voltooid is. Het bouwen van dezen steiger, speciaal van de bovenste etages, is een buiten gewoon gevaarlijk werk geweest, dat veel durf vereischte. Maar het is zonder onge lukken volbracht. Het restauratie-werk kan pu in zijln ge heel geschieden. De toren is tot op een hoogte van ongeveer .13 Meter (gemeten vanaf de nok van de kerk), tot op de hoogte van de oude stelling yeeds geres taureerd. Nu volgt nog het bovenste ge deelte. Gebleken is, dat de spits in een zeer slechten toestand verkeert. Toen de bie- kleedihg van het hout van het geraamte werd weggenomen, bleek, dat het hout vrijlwel verpulverd was. Het ligt dan ook in de bedoeling de bovenste 10 Meter van de spits geheel af te breken en nieuw op te houwen. Voor zoover bekend, is deze inwendige restauratie de eerste van Beteekenis, zoo lang de kerktoren er staat .Wel is de buitenbekleeding in den loop der tijden vernieuwd. Maar van een restauratie bin nenwerks is niets te bespeuren. Het iigt dan ook in de bedoeling van den Directeur van Gemeentewerken, den heer Rothuizen, van deze omvangrijke restauratie een uitvoerige beschrijving te geven, zoodat het nageslacht precies kan weten, wat er in 19291930 is gebeurd. Met de toren-restauratie is in Juli 1929 begonnen. Het zal naar wiji vernemen wel Juli 1930 worden eer het werk geheel klaar zal zijn. Baarland. Men schrijft ons: Maandag middag hebben wij hem grafwaarts ge dragen, precies een week, nadat we het zijn vrouw deden. Nu liggen ze naast elkander, de tachtigjarigen. Cornells Wis se beeft ruim 32 jaar trouw zijn dienst vervuld in de Ned. Herv. Kerk van Baar land. Een heel eenvoudige dienst, die van orgeltrapper. Maar grooteu noch klei nen kunnen in het Huis des Heereu ge mist worden. Moge 'them tegengeklonkem hebben: „Wel gij goede en .getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten; ga in, in 'de vreugde uws Heereu." Heinkenszand In tegenwoordigheid van bet dagelijksch bestuur der gemeente werd gisteren alhier de nieuwe alge meen© begraafplaats in gebruik gesteld. De eerste die op deze rustplaats werd ter aarde besteld was de oudste inwoner. Maandagavond hield het mussohen- gilde alhier haar jaarvergadering. Tegen woordig waren 31 leden. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren J. Si mons© en J. de Jonge. Ingebracht werden 7842 musschen. Door den heer J. Pie- te.rse het hoogst aantal 1830. De inkom sten bedroegen 100.80, de uitgaven f 105.44, nadeelig slot f 4.64. Aan pre- miën werd uitbetaald een bedrag van f 50. N.- en St.-Joosland. Tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Boskoop is Die was dan gekomen met haar naai- of breiwerk. Ze had ten minste aanspraak! Het was niet heel veel bijzonders, maar enfin. Die klaagde, dat haar vader haast geen werk had tengevolge van de mobilisatie; dat het toch wel een vreeselijke tijd was tegenwoordig; dat het vreeselijk was, dat al die mannen daar in den oorlog mekaar doodden en dat alleen, omdat hun vor sten dat wilden; en dat er zulke mooie stukken waren, den laatsten tijd, in den Flora-bioscoop; en dat zij met haar vrijer had afgesproken, Donderdag naar den Stadsschouwburg te gaan... Cor vond wel een schrille tegenstelling tusschen haar eerste klachten en laat ste mededeelingen. 't Was toch waarlijk geen tijd, om naar vermaken te jagen! Maar zij liet haar maar praten. Dan had ze ten minste afleiding. En daar was het om te doen. Maar als de dienstbode uit was of werk had elders in huis, dan was ze toch al leen. Herman zag ze nooit. Die kwam altijd heel laat thuis. Die voelde natuur lijk ook 'dm drukkendea last van bun huwelijk. Maar d'r was bij hem wel iets bijge komen, den laatsten tijd. D'r was vast iets met de zaak. Aanvankelijk had ze het hem willen vragen, maar ze durfde niet. Nooit had-ie haar over z'n zaken gesproken. En nu zou-ie inmenging zeker afkeuren, nu hun verhouding den laatsten tijd toch al In Duitschland is een enquête ingesteld over de vraag, of de jeugd van thans anders is, dan die van een kwart eeuw geleden. Deze vraag werd van alle kanten toestemmend beantwoord. De leidster van een kleuterschool kon het waarnemen, evenals de leerares van een gymnasium en een onderwijzer. En een treinconducteur had het eveneens op gemerkt. Als vroeger een kind alleen op reis moest, dan kwam daarbij heel wat kijken, maar tegenwoordig voelen "kinde ren zich al heel gauw beleedigd, als ze meiken dat er toezicht op hen wordt uit geoefend. 'tKomt mij voor, dat wat nu heel ge wichtig door middel van een enquête is geconstateerd, ook wel op een andere manier is vast te stellen. Iedereen kan het waarnemen. De vraag is maar, of deze verandering een verbetering beteekent. Tot op zekere hoogte ongetwijfeld. Maar er zijn ook schaduwzijden. De meerdere zelfstandigheid gaat heel vaak gepaard met een emancipaliezucht, die leidt tot losbandigheid, tot een schijn vrijheid, die in werkelijkheid met slaver nij gelijk staat. OPMERKER. benoemd de heer Ch. J. Toebes te Kou- dekerka, thans werkzaam ter secretarie te N.- en St. Joosland. Amemutden. Zaterdagavond hield de Chr. Jomgelingsvereeniging „Maranatha" haar jaarvergadering in een lokaal der openbare school. Dhr C. JoO'Sse sprak een kort inleidend en welkomstwoord. Daarna werd de avond gezellig doorgebracht met gezang, voordrachten, het leveren van eenige op stellen over Vaderiandsche en Bijbelsche geschiedenis. De talrijke aanwezigen wa ren zeer voldaan, over wat ten gehoore werd gebracht. Na afwerking van bet programma dank te de voorzitter de aanwezigen, waar na de heer C. Geertvliet, die als afge vaardigde der Geref. Jongelingsvereeni- ging aanwezig was, namens zijn ver eeniging de beste wenscheu uitsprak. Aan het einde werd een collecte ge houden voor de in deze gemeente aan te schaffen hoogtezon. Biggekerke. Bij de alhier gehouden in ventarisatie van aardappelen bleek, dat nog aanwezig zijn 11230 H.L. aardap pelen, d.i. ongeveer 79 pet. van de ge oogste hoeveelheid. scherper geworden was. Zij snakte er naar, dat het anders zou worden. Want in den grond der zaak hield zij toch wel van hem. Zoo graag wilde ze een goede vrouw voor hem zijn. Het leven, dat hij tegen woordig leefde was geen leven... Maar al te dikwijls kwam hij onder den invloed van sterken drank thuis, meestal diep in den nacht. Verdronk hij dan z'n leed? Zocht hij dan gezelligheid in kof fiehuizen, omdat zij hem die niet kon aanbieden? Dat was het grievendste Sinds Corrie's dood was het nog erger geworden. En opmerkelijk had zij dat ge vonden, omdat, het kind toch heelemaal haar karakter had. Zou-ie dan werkelijk niets voor "haar gevoelen Ze wou, dat het was zooals in het eerste jaar van hun trouwen. Toen ging hij des avonds nooit weg. Altijd waren ze bij elkaar of gingen ze samen uit. Maar dan sprak zij ook nooit tot hem over godsdienst! Later was dat ge- komen, toen van binnen een stem bij haar sprak, een stem van beter-weten Getracht had zij, beter en vriendelijker voor hem te zijn. Maar zij kon het niet. Want zij deed het in èig,en kracht. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2