No. 100 Dinsdag 28 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 4| 1o AMSTERDAM 1330 HeniSrikse Go's Sank N.V. Goes CAFUSe VERLEDEN EN HEDEN. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contrdle 98V4 Caruso luidspreker Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pos!, f3.«= Losse nummers fO.G Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl B(j abonnement belangrijke korting. i. In verband met wat in ons blad ge schreven werd over de positie der boeren en landarbeiders, ontvingen wij van een bejaarden landbouwer uit Walcheren een schrijven, waarin bet beden bezien wordt bij het licht van bet verleden. Hij geeft daarin allerlei bijzonderhe den uit vroegere jaren, waaruit zeker wel eenige leering te putten valt. Het schrijven was niet voor publicatie bestemd, maar wij ontvingen toestemming er een en ander uit over te nemen, wat wij gaarne doen. De schrijver begint met er op te wijzen, dat voor de landbouwers de vette en de magere jaren elkaar steeds hebben afge wisseld. In mijn jeugd, zoo zegt hij, heb ik nog met landbouwers die in de tachtiger jaren van de 18e eeuw geboren waren, gespro ken. Zij hadden Napoleon nog wel ge kend en hem wel persoonlijk gezien. De laatste jaren van de 18e eeuw was' er een ontzettende malaise. Zoo werd b.v. in 1801 te Grijpskerke 'n mooie hofstede in publieke verknoping ge presenteerd, maar er kwam geen enkele kooper. Dezelfde hofstede brengt nu een rente op naar een kapitaal van plm. 150 duizend gulden. Er werden in die dagen stukken wei en bouwland verkocht b.v. voor een pols stok, een flescb wijn en meer dergelijke kleinigheden. In dezelfde omgeving vindt men dan ook nog een stuk land „De Driest" ge naamd, dat zoo genoemd werd, omdat bet in dien tijd driest lag, daar het was door het sterven van den eigenaar vrij gekomen niemand 'het hebben wilde. Het kon de lasten niet opbrengen. Toen ons land weer onafhankelijk was geworden, werd de toestand iets beter, maar er was toch nog onder de boeren stand groote armoede. De schrijver vertelt verder van een hof stede, groot ongeveer 60 H.A., die beheerd werd door een boer met drie zoons en een dochter en slechts één knecht. Diezelfde hofstede werd in het midden van de vorige eeuw bewerkt door een boer, die steeds hard meewerkte, een zoon, drie dochters, vijf vaste arbeiders, twee flinke tweede knechts, en een loopjongen, terwijl bij er in den zomer wekenlang nog drie of vier losse arbeiders op na hield. Wel een groot verschil 1 In de twintiger jaren van de vorige eeuw was de toestand voor de boeren heel wat beter. Ze konden er toen, hoewel ze zuinig moesten leven, heel .goed komen. De toestand van de arbeiders was echter diep treurig. Omstreeks den tijd van den Belgis'c'hen opstand (1830) ging het enkele jaren nog wat vooruit, waarna weer 'n tijdperk van malaise intrad. Dit duurde tot 1845, het jaar van de aardappelziekte. Deze aardappelziekte werd algemeen beschouwd als een zwaar oordeel Gods, maar wat een oordeel scheen werd voor vele landbouwers een zegen. Vóér 1845 vulden de boeren de putten en dammen met aardappels, die ze zelf niet verorberen konden, omdat deze vruch ten eenvoudig geen waarde hadden. Maar, wonderlijk zijn Gods wegen, ook op dit gebied. De tarwe gold toen f 2 a f 2,50 per zak (72 Liter)gerst en paardeboonon hoog stens f 1,50, erwten en witte boonen naar rato. De aardappelen kon men niet kwijt. Men moest ze voor enkele stuivers door zware zand- of onrijdbare kleiwegen naar de stad brengen en dus was het be ter en voordeeliger ze maar te vernietigen. Onwillekeurig is men geneigd te den ken, dat zooiets toch nooit meer zal ge beuren. Maar een klein voorproefje wordt er nu toch al van gezien. Het leven der arbeiders was toen in- treurig. Een landarbeider die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat 'werkte, verdiende 60 cent per dag. Voor de vrouwen be droeg het loon 30 a 40 cent per drie schaft. Maar, zooals gezegd, in 1845 kwam er verandering. De prijzen gingen omboog. Tarwe, erwten en witte boonen werden verkocht voor f 20 per mud. De aardappe len kwamen op f 2 en meer. Het was voor tal van boeren bet eer ste jaar, dat ze iets over konden leggen. Een paar boeren vertelden aan den schrijver van deze bijzonderheden, dat ze 's nachts niet konden slapen, uit vrees voor diefstal, omdat ze een paar hon derd gulden in hun bureau hadden. De prijzen gingen al spoedig weer wat dalen, maar de echte malaise-tijd was toch voorbij. Er kwamen oude kousen en zakken op de proppen om het geld te bewaren. Bank- of muntbiljetten schenen toen nog weinig in omloop te zijn, de boeren althans ken den of wilden ze niet. Dat er echter veel geld in de kousen kwam, bleek wel bij de wisseling der oude twee gulden zestigers (1848). De boeren stroomden naar het wisselkantoor. Eén boer kwam met een paardemand volmiet broekzakken en kousen, die met Zeeuw- scbe rijksdaalders gevuld waren, door hem en zijn knecht gedragen, het kan toor 'binnen. Het geld op rente zetten of grond koo- pen durfde men nog niet; men was nog te veel onder den indruk van de magere ja ren, die, naar men vreesde, terug zou den keeren. Dus ging het in die dagen den boeren werkelijk goed. Maar, en dat was bet droevige, de loonen der arbeiders 'gingen niet mee omhoog. Die bleven op 75, 80 en in den hooitijd op 90 cents per langen dag van 4 uur 's morgens tot 8 uur des avonds, en voor de vrouwen op 45 cents, waarvoor ze dan in het langste der da gen 10 uur op het veld of in het hooi moesten ploeteren. In-treurig! De Vlootconferentfe. Tardieiui verklaarde dat de vergadering der conferentie van gistermorgen weer een zeer vriendschappelijk verloop' had gehad. Hij deelde verder mede, dat er een1 uit voerige bespreking plaats had over de Framsch-Italiaansche gezichtspunten be- treffende de volgorde van de te behande len onderwerpen. D'e vergadering der delegatieleiders diuiurde ruim 3 uur. Er verscheen een of- ficieele communique, dat later werd aan gevuld met de officieuse medédeeling, dat de besprekingen wel zeer moeilijk waren, doohaeen zeer hartelijk karakter droegen. In den namiddag had' een samenkomst van de Fransche, Italiaansche en Engel- sche delegaties plaats. Naai" verluidt, moet Engeland hebben voorgesteld, de verschil lende vraagstukken in alphabetische volg orde te 'behandelen. De besprekingen der Vij'f worden van ochtend voortgezet. Een praetisch voorbeeld 'gaf gisteren de Britsche regeering door definitief order te geven om de bouwcontracten van twee kruisers van 10.000 ton, de „Surrey"' en do „Northumberland", in te trekken. Reeds in Juli 1929 werd door MacDonald de uitvoering van deze contracten voor loop i'g opgeschort, maar thans is die order definitief geworden, hetgeen vandaag al lerwegen wordt opgevat als een bewijb. dat !da Engelschen er van overtuigd zijn, dat deze conferentie resultaten zal ople veren, waarop de regeering nn zelfs al durft vooruitloopen Fabrieksbranden. Iü het ketelhuis van een chemische fabriek te Hrnschau in Silezië brak een brand uit, die snel om zich heen greep en weldra de uit zes gebouwen bestaande afdeeling had bereikt, waar anhydriet werd vervaardigd. De brandweer was spoedig ter plaatse, eö tastte het vuur aan met 8 motor- en 6 handspuiten. Tengevolge van den gloed kon men de brandende gebouwen echter niet tot op korten afstand naderen, zoodat niets gered kon worden. De ongeveer 400 brandweerlieden, die aan het blus- schingswerk deelnamen, moesten zich be perken tot bet beschermen v,an de in de omgeving liggende gebouwen, waarin men ook slaagde. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. De schade bedraagt meer dani een mil- lioen kronen en wordt door verzekering gedekt. Te Ostrau (Moravisch) brak ïtt de ka- balafdeeling van de mijn-maatschap pij' in Oderbetrg een brand uit, die zeer spoedig o:p het magazijta oversloeg. Beide gebou wen brandden tot op de fundamenten af. Biji het blusschen van den brand, waar aan achttien brandweren deelnamen, werd een brandweerman zwaar gewond. De schade wordt op enkele millioenen Tsje chische kronen geschat. Nieuw gemeentelijk.casino te Knocke. Zaterdag heeft te Knocke aan Zee de in huldiging plaats gehad van een gedenk steen in den gevel van het in aanbouw zijnde gemeentelijke Casino. De Kursaal, die een magnifiek gebouw in niiidernen stijl zal worden, heeft 'n gevellengte van 70 M. biji een totaal- oppervlakte van 6000 vierk. M. Gelijkvloers worden, behalve de halls, ook ruime expositiezalen gebouwd. Zalen voor post, telegraaf, politie, brandweer en andere diensten zullen eveneens in dit gebouw aanwezig zijn, dat twintig millioen francs zal kosten en begin Juli opgeleverd moet worden. Beneden bevinden zich de concertzaal met 2500 plaatsen en verder leeszalen, salons en een restaurant. Het Casino te Knocke belooft één der mooiste gebouwen in modernen stijl van België te worden. Uitgifte van valsch geld. De politie heeft Zaterdag te Neuren berg een bende valschmunters, 3 mannen en 2 vrouwen in hechtenis genomen, welke op reis naar Tsjecho-Slowakije was, om daar valsch geld uit te geven. Ook werd de goed ingerichte werkplaats ontdekt, waar verschillend materiaal, voor de vervaardiging van valsch geld bestemd, in beslag werd genomen. 1 De bende werkte sedert 14 dagen en heeft ongeveer 100 stuks valsche 5 Mfc. stukken in omloop gebracht. Het geld is te Regensburg, Neurenberg, Schwabacb en Fürth in omloop gebracht. Moord-complot in Mexico. Negentien personen, onder wie ver scheiden vrouwen ,zijn door de politie te Mexico gevangen genomen, onder ver denking een complot tot het plegen van een reeks moorden te hebben gesmeed. Nader wordt geméld, dat de politie een groote organisatie van samenzweer ders heeft ontdekt, die zich ten doel stelt, drie Mexicaansche staatspresidenten, te vermoorden. Zooals uit gevonden documenten bleek, waren de samenzweerters van plan den 5en Februari, den dag, waarop de nieuwe president van Mexico, Ortiz Rubio, plech tig zal worden geïnstalleerd en waarbij ook de vroegere presidenten Galles en Portez Hil tegenwoordig zullen zijn, de Mexicaansche staatslieden door een ko gelregen neer te schieten. Teen deze geruchten bekend werden, maakte zich van de bevol'kipg over het geheele land een hevige ontsteltenis meester. De politie is van meening, dat nog meerdere personen in de samenzwee ring de hand hebben en heeft krachtige maatregelen genomen. President Ortiz Rubio en zijln voorgan gers Galles en Portez Gil worden steeds door geheime beambten bewaakt, Hun wo ningen staan ondier strenge bewaking der politie. Tumult In Aken's Raad. Incidenten zijn in den Akenscben Raad geen zeldzaamheid, maar een berriezit- ting als j.l. Vrijdagavond beeft dit be stuurslichaam in langen tijd niet be leefd. Reeds kort na de opening van de ver gadering brak de „krach" los. Wethouder Servais had in een lange rede stelling ge nomen tegen de verschillende communis tische voorstellen en een der leden stelde voor, zonder verdere debatten tot stem ming over te gaan. Heftige verontwaardiging bij de commu nisten. Zij eisebten bet woord om de voor stellen nader toe te lichten. Burgemeester, Dr Rombach, bracht him echter aan het verstand, dat de heeren in de betreffende commissie reeds uitvoerig en overvloedig van hun zienswijze hadden kunnen doen blijken. Het regende intusschen allerlei hate lijke interrupties, en velen uit het pu bliek de tribune was stampvol de den daar dapper aan mee. De atmosfeer werd meer en meer ge spannen. De communistische rijksdagaf gevaardigde Dautzenherg, die zich onder het publiek 'bevond, nam plotseling het woord en begon een lange rede af te ste ken. De voorzitter verzocht hem herhaalde lijk, de zaal te verlaten, vergeefs. Met toe stemming van de meerderheid van den Raad gaf Dr Rombach tenslotte 'bevel, den rijksdagafgevaardigde door de politie te doen verwijderen. De zitting werd ge schorst. Drie Kriminalbeambten versche nen en sleurden den rijksdagafgevaardig de, die zich hevig verzette, de zaal uit. Het communistische raadslid, Begasse, had middelerwijl post gevat voor de ta fel der centrumspartij en dreigde de raadsleden dezer partij' met een stoel, ter wijl hij zijn dreigement met een stortvloed van scheldwoorden kracht bijzette. Nadat Dautzenherg uit de raadszaal was verwijderd, werden de debatten her vat. Begasse eischte bet woord. De voor zitter wilde den communist zijn zin ge ven, doch de raad besliste met overgroote meerderheid het tegendeel. Een jonge man uit het publiek mengde zich in den strijd, schold en raasde. Met een vaartje het stadhuis uit gewerkt. On verkwikkelijk werd de affaire andermaal, toen de communist Begasse heftig te keer ging tegen den wethouder Kuhnen en de zen allerhande perfide verwijten deed. Begasse werd tot 'drie keeren toe tot de orde geroepen, wat niet hielp en tenslotte uit de zaal gestuurd. Alle partijigenooten omringden hem en scheldend en schim pend ging het groepje naar buiten. Toen keerde de rust in de vergaderzaal terug. De voorzitter stelde neg voor, om Be gasse gerechtelijk te doen vervolgen, we gens eenige door hem gebezigde uitdruk kingen. De dictatuur In Spanje. Na de sonSat'ionaale verklaring, waarin hij' mededeelde, dat hij leger en vloot wilde vragen!, of hij! zijn functie Zou blijVen bekleeden, publiceerde Primo de Rivera gisteren in de officieus e „Noti- ciere del Luneg", een .toelichting, waarin' hij zegt, dat hij zijta eerste verklaring heeft openbaar gemaakt zonder overleg met den koning of met de andere minis ters. Het is een, persoonlijk door hem' geno men besluit. Hij' heeft thans zeer moeilijke maatregelen te treffen en wenscht te vo ren de zekerheid te hebben van die mede werking van leger en vloot:. Zijln optreden wordt a oor den huldigen politiefcen toe stand gerechtvaardigd. De regeering meent nog steeds het ver trouwen van het volk ^n de kroon te bezitten. Dit vertrouwen heeft zijl noodig, om tegenwerking, manoeuvres en kuipe rijen te kunnen afwenden, welke de dicta tuur verhinderen, zich rustig terug te trek ken en haar een logischen en piassenden Opvolger te verzekeren. Wanneer Primo echter inziet, dat zijln aftreden noodzakelijk is, zal hij zeker niet meer aan de volgende regeering, deelne men. Op het verzoek van1 Primo de Rivera heeft de 'kapitein generaal van het militair district Saragosa volgens, de „Journal" al geantwoord. Dit antwoord luidt, dat het garnizoen elke regeering zal gehoorzamen, welke den steun der kroon bezit. De Byrd-expeditie. Uit New York wordt gemeld, dat een1 Amerikaansch radioamateur er in is ge slaagd, verbinding te krijgen met de Biyrd- ■öxpeditie, die hem meedeelde, dat de leden der expeditie zich niet bezorgd ma maken, als zij nog 6 maanden in het ij1? moeten doorbrengen. De expeditie heeft reeds alle maat regelen met het oog op deze mogelijkheid getroffen. Chicago's geldnood. Naar gemeld wordt, is het gemeente bestuur van Chicago voornemens, nood maatregelen to treffen, daar de banken geen crediet meer geven. Het gemeentelijk personeel, aan hetwelk de stad reeds oWgeveer 10.000.000 dollar schuldig is, zal met noodgeld betaald worden. De za kenlieden van Chicago weigeren echter dit noodgeld .aan te nemen. Er is een steuncommissie benoemd, die 'n bedrag van 20.000.000 doll, beschikbaar heeft gesteld, doch dit bedrag wordt in bevoegde kringen onvoldoende geacht.^ Er zcKui tenminste 48.000.000 dollar noódi'g zijn. De „hongeroptocht der werkloozen" In weerwil van het verbod van betoo- Binnenland. Drama in Den Haag. De moord te Voorburg. Een veifdachte aangehouden. Buitenland. De Londensche Vlootconferentie. Herrie in den Gemeenteraad van Aken. D'e dictatuur in Spanje. De geldnood van Chicago'. Moord-complot in Mexico. Inschrijvingen op bovengenoemde uitgifte worden tot a.s. Vrijdag gaarne aangenomen door gingen in de open lucht in Pruisen en Hamburg maken de communisten in de omgeving dezer stad zich gereed voor den „hengeroptoebt der werkloozea" naar Hamburg en de op 1 Februari aldaar te houden hongerdemonstratie. Te Sleeswijk is gisteren een troep werk loozen uit Flensburg, op weg naar Ham burg, floor de politie ontbonden. Te Preetz in Holstein zijn 21 com munisten, 'eveneens op weg naar Ham burg, aangehouden en naar het politie bureau overgebracht, vanwaar zij naar Kiel zijn getransporteerd om te worden verboord. Korte berichten. Op de eilanden Psara en Antipsara zijn aardschokken waargenomen. Talrijke huizen zijn ingestort. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. De aard schokken duren nog voort. Volgens een bericht uit Portugal beeft Zondag een hevige storm aan de Portuigeesche kust gewoed. De scheepvaart oip de Taag ondervond daardoor veel belemmering, terwijl ook groote schade weid aangericht. Men maakt zich bezorgd over het lot van '20 visschersvaartuigen, die sedert eenige dagen worden vermist. In den Maandagmiddag gehouden ministerraad heeft de Belgische regeering besloten het kweeken van muskusratten in België totaal te verbieden. De voor naamste kweekers van muskusratten zijn gevestigd in Henegouwen en in het Noordoosten van de provincie Luik. Rijkspresident von Hindenburg heeft gistermorgen koning Gustaaf van Zweden ontvangen, die op zijln doorreis naar Roime te Borlijh vertoeft. Ter gelegenheid van den verjaardag van den ex-keizer Wilhelm II heeft gister ochtend in de Friedenskirche te Potsdam een godsdienstige plechtigheid plaats ge had .waaraan tal van prinsen en prin sessen, alsook tal van delegatie» van veireenigingen met hun vaandels, hebben deelgenomen. Ir. J. J, Beynes. f Te Nijmegen, waar hij de laatste jaren woonde, is overleden, 57 jaar oud, Ir. J. J. Beynes, lid der N. V. Koninklijke fa briek van spoor- en andere wagens, voor heen firma J. J. Beynes te Haarlem. De heer Beynes was mede-oprichter, commissaris en lid van den raad van toe zicht van de Spaarnebank te Haarlem. Voorts was hij nog buitengewoon lid der tariefcommissie. ook voor Radio-Centrales en elk radio-loestel Dubb.MAGHEETSVSTEEM ƒ30- 4polig ANKER5Y5TEEM/4Q- Gv&Za/wtku/g&iaA. NV Peters Prinsengracht 22Q/24 AMSTERDAM Tel. 48882.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1