Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw De avonturen van een verkeersagentje. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg M w"'. ••'Ut*'.' Verbouwd dier en te worden de beste soor ten, zooals Zeeuwsche blauwe en bonto, de consumptie-aardappelen voor Nedler- land bij uitnemendheid, terwijl moet ge tracht om op de buitenlandsche markt te brengen best pootmateriaal. Hij waarschuwde tegen enkele ziekten, zooals topbont en bladrol. Zulke planten moeten verwijderd worden, terwijl de knollen in den herfst kunnen omtsmet met een sublimaat-oplossing, om daarna be waard te worden in de moderne bewaar plaatsen. Eveneens sprak spr. over de wintertar we: het ontstaan van Wilhelmina-tarwe, het nut van het uitzien naar de beste tar we met de meeste verkoopwaarde. Een nuttige bespreking volgde, terwijl de lantaarnplaatjes dit referaat nog toe lichtten. De opkomst kon beter geweest zijn. Na enkele werkzaamheden sloot de voorzit ter deze overigens goed geslaagde verga dering. Oostkapelle. Vrijdagavond hield de Landbouvvvereeniging „Algemeen Belang" haar Jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr Z. Maljaars. Door den secretaris, dhr Joh. Poppe, werd het jaarverslag uitgebracht. Het verslag van den penningmeester werd uitgebracht bij monde van het be stuurslid dhr Jac. Maljaars. Namens de commissie tot het nazien der rekening bracht dhr M. Coppoolse 'n gunstig rapport uit. In de vacature, ontstaan dpor het over lijden van wijlen djir J. de Visser Gzn., werd tot bestuurslid gekozen dhr J. Krij ger. Aangezien uit de bestuursleden nie mand genegen was de functie van pen ningmeester te vervullen, werd het be stuur gemachtigd iemand buitenom het bestuur te benoemen. Het rapport der commissie inzake vee voeder werd besproken. De contributie werd op voorstel van het bestuur vastge steld als vorig jaar. Na afloop van de vergadering werd door het bestuur tot penningmeester benoemd dhr A. Willemse Dz. Voor de Woensdag te houden raads vergadering zijn de volgende ingekomen stutten ter inzage gelegd. Een adres van de afd. Middelburg van het Nederl. Onderwijzers Genootschap', waarin dringend wordt verzocht een rege ling in het leven te roepien, waarbij aan' het waarnemend hoofd eener school gedu rende den tijld van vervanging, een vergoe ding wordt verleend, gerekend naar den grondslag der marge, die voor het hoofd schap wordt betaald, indien de bedoelde waarneming' langer dan drie dagen duiuit In verschillende andere plaatsen, o.a. Vlissingen, bestaat bedoelde vergoeding reeds. Een adres van het Dirankweercomité met verzoek het bestaande tapverbod ie handhaven, daar immers iedere vergun ning- of verlofzaak ook de dranken kan verknopen, die in de kermistenten worden verkocht en deze concurrentie blijft be staan, ook al zou er geien tapverbod meer zijiru. Verder wijst adressant er op, dat de Raad het tapverbod indertijd noodig oor deelde en de gelegenheid in dit opzicht in sterk© mate den dief maakt en de be zoekers van café's toch dranken kunnen koopen met een vrij' hoog alcohol-percen tage, zooals het adres der belangheb benden zelf opmerkt. Wat betreft het laat ste heeft, het comité aan Bi. en W. ver zocht op t dat hoog[e percentage toezicht uit to oefenen. De rekening van het Boimime van de Broeke-fonds over "1929; waaruit blijkt, dat aan rente' is gekweeld f2205; en dat dit bedrag ais volgt is verdeeld: Vereen, tot bevordering' van instrumentale muziek en de zangvereen. Tot oefening en uit spanning, ieder f734.87, het Middelb. Mu ziekkorps f 734.86, plakzegels f 0.30, in- nin'gskosten coupons f0.10. Het bekende schrijVen van het bestuur der Vrijwillige brandweer, ingevolge het' besluit der vergadering van 13 Jan.. en heit ree'ds gepubliceerde tweede rapL port van het bestuur over de brandweer van 3 Januari 1.1. Door B'. en W. was aan den Directeur van den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, naar aanleiding van opmerkingen in de raadsvergadering van 27 Nov. over de mogelijkheid van het verminderen van het aantal werkloozen door te pogen een gedeelde daarvan te werk te stellen in Z.eeiuwsch-Vlaanderen, alwaar jjebrek aan arbeidskrachten zou bestaan, ver zocht om inlichtingien. Die dircclenr neemt in zijd antwoord aan, dat bedoeld worden ongeschoolde, ar beiders. Toen nu sprake was van fa- briek'sbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft dia directeur via de arbeidsbeurs te Ter- nieuzen geïnformeerd naar de mogelijk heid om fabrieksarbeiders te plaatsen. Er werd toen direct geantwoord, dat uit Z.-Vlaanderen zelve zooveel aanbod zou komen van ongeschoolde arbeiders, dat plaatsing) ,uit andere gemeenten uitgesloten was. Toen in den zomer van 1929 de geruchten hardnekkig: bleven loepen, dat ei' te Sluiskil een groot gebrek was aan werklieden, is de 'directeur persoonljjfc er heen gegaan en heeft hiji zich persoon lijk -er van overtuigd, dat van heinde en ver uit het betrokken deel der provincie de losse werklieden zich by! tientallen, kwamen aanbieden tegen buitengewoon lage loonen. i Er meldden zich veel meer liefhebbers aan clan ooit geplaatst zouden kunnen worden, Wel was er tijdens den bouw der fabrieken regelmatig gebrek aan bouw vakarbeiders, voornamelijk betontimmer1- lieckn. Deze aanvrage werd dan ook op de gewone manier in behandeling geno men, met het resultaat, dat er door de beurs enkele personen werden geplaatst. Mededeeling van Ged. Staten dat zij de beslissing over de begrooting der ge meente van 1930 tot i April hebben verdaagd. Van het bestuur der Vereeniging tot het verstrekken van L. O. op Geref. grondslag een verzoek om beschikbaar stelling van een schoolgebouw, zulks ver gezeld van de bij de wet vereischte stuk ken, en een verklaring van 57 ouders van samen 120 kinderen, welke zij die school willen laten bezoeken. Van do Vereeniging voor Geref. On derwijs een adres waarin het bestuur mededeelt, dat het genoodzaakt is een groot deel van den tuin, liggend achter baar schoollokalen aan de Gravenstraat in te richten voor speelplaats. De gevaren waaraan de 250 kinderen dier school bij het spelen voor den aanvang van den schooltijd in de nauwe straat blootstaan, zijn vele. De kosten van de verandering tot speel plaats zijn op f 4200 geraamd en verzoekt het bestuur beschikbaarstelling van dit bedrag. De reeds gepubliceerde vragen ,ran den heer Jeronimus inzake brandspuit L en een 6 duims leidingbuis Blindenboek naar Dam. levens heeft de heer Jeronimus ver zocht te willen overleggen een schetstee- kening van de waterleidingbuizen in de omgeving van de onheilsplaats van 7 Dec. met aangeving van den diameter der bui zen en zoo mogelijk met aanduiding van de plaats, waar gedurende de catastrophe straalpijpen aangesloten zijn geweest, en of deze gediend hebben voor hand- of motorspuit. B. en ,W. leggen een tweetal situatie- teekeningen over, op welke de door den heer J. verzochte gegevens voorkomen. De eone teekening geeft aan, waar zich waterleiding van 5 Eng. duim bevindt, die van 1 Eng. duim en tevens alle brand- kranen in de gemeente. De tweede teekening geeft de plaatsen aan waar van uit de brand bestreden is. De motorspuit van Rotterdam stond op de Kade bij de Segeerstraat, die van Vlis singen, Goes, en Bergen op Zoom bij de St. Janstraat, waar ook een brandspuit van Middelburg heeft gestaan. De motor- spuiten van Middelburg hebben meerdere plaatsen gehad, staande op de waterlei ding of op putten en wel op de Markt bij Gravenstraat en bij de Noordstraat, op de Lange Burg, in de Lange Delft bij de Heeren straat, in de St. Janstraat, op den Wal. De militaire spuit stond op de achterplaats van het Kleedingmagazijn, de spuit van 'tZand op die van het R. K. gesticht Verder vinden wij, dat direct van uit dia waterleiding gewerkt werd in de Lan- gedelft, St. Janstraat, en Zusterstraat. Ten slotte het reeds in de vorige ver gadering ingekomen adres van H. Hen- derikse, die weder om vergoeding vraagt voor de schade geleden door dat hij uit zijn woning in de Bogardstraat is gezet. Zolder ingestort. In een der groote pakhuizen der fa. de Wied. Smits te Etten is gisterenmiddag een der zolders onder den zwaren last van den daar o-pgesta.- peiden voorraad bloem bezweken en met don derend geraas naar beneden gestort. Drie der werklieden, dia op eetn der 'zolders1 van dit pakhuis bezig waren, hoorden een kra ken van balken, waarop zij ijlings de vlucht namen om zich in veiligheid te stellen. Nau welijks waren zij buiten of de zolder met zijn geheelen last kwam naar beneden. Ge lukkig deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. Di e laatste aapjeskoetsier uit Bus sum verdwenen. Te Bus- sum heeft da laatste aapjeskoetsier oftewel snorder zijn zaakje opgegeven. Toch genoot hij nog tot het laatst het vertrouwen en lieten velen zich nog door hem rijden. Hij heeft ongeveer 40 jaar gereden, Oproer in een opvoedings gesticht. In 't opvoedingsgesticht Zoar bij Rothenburg in Ober-Lausitz is oproer onder de jongens uitgebroken, In een ge bouw van heit gesticht was één der jon gens wegens wederspannigheid tegen den vader van het huis opgesloten. 'Jon gens uit een tweede gebouw drongen daarop met geweld op den vader in; zij waren gewapend met ijzeren buizen en stangen. Hun opgesloten kameraad werd bevrijd en de vader vastgehouden. De plaatsvervangende directeur trachtte tevergeefs de indringers .tot het verlaten van het gebouw te bewegen. Tenslotte slaagde men erin de politie te alarmee ren. Een aantal gendarmen hebben drie belhamels gearresteerd .en de rust her steld. Tramongeluk. Te Stettin is een aanhangwagen van de tram losgeraakt van den voorsten wagen en uit de rails gesprongen. De wagen kwam hierbij met zulk .een geweld tegen een .gebouw, dat hij omsloeg. Volgens de eerste berichten zijn twee menschen gedood en hebben er ongeveer 17 kwetsuren opgeloopen. Het o v e r 1 ij d e n van B1 e e k e Willem". In verband met hardnekkige geruchten in de wereld van den Zeedijk, te Amsterdam, als zou het overlijden van den man, in die kringen bekend als „Bleeke Willem", die door gasverstitting om het leven kwam, niet zijn „toegegaan met rechte dingen" heeft de ^politie een ernstig onderzoek ingesteld. In die geruchten werd verband gezocht tusscben het verdwijnen van f 65.000 van een kantoorlooper op bet Koningsplein en het tragisch verscheiden. Het onder zoek betreffende een en ander is nog niet geëindigd. Zaterdagmorgen werden door justitie en politie in verschillende huizen, der stad huiszoekingen gedaan. Om het belang der zaak niet te scha den, kon aangaande het resultaat niets ■worden medegedeeld. Moord op een jachtopzie ner. I'n een „Buitengewoon Politieblad" looft de Officier van Justitie te Utrecht namens het hoofdbestuur der Nederland- scbe jachtopzieners een belooning uit van f 300 voor dongen© of degenen, die- ter beoordeeling van genoemden officier zoodanige aanwijzingen of inlichtingen geeft of geven, dat ze 'leiden tot veroor- deeling van den dader of de daders van den doodslag, in den nacht van. 17 op 18 Dec. j.l. onder Houtenburg gepleegd op den jachtopziener Johannes Kuyt. Visschersboot vergaan. Bij Bergen (Noorwegen) zijn bij een ernstige schipbreuk acht leden eener visschers- familie om het leven gekomen. In een zwaren storm, kenterde het schip, waarin zich behalve de eigenaar, zijn beide zoons, vier schoonzoons en een kleinzoon bevonden. Zeven omgekomenen waren gehuwd en laten een groot aantal kinderen achter. O n t a ar d o z o on. Vrijdag kwam het in een kapperszaak in Moabit tot een woeste scène. Tijdens afwezigheid van den kapper, verscheen zijn 17-jaritge zoon, e-en verloopen bakkers! eerli.ng, i,n den winkel en vroeg zijn moeder om geld. Toen deze dit weigerde, sloeg hij' op haar toe. De vrouw trachtte per telefoon haar man te roepen, maar de zoon maakte haar dit onmogelijk. Toen ze daarna de straat op vluchtte, achtervolgde haar de jongen en loste uit een zakpistool vijf schoten op zijn moe der, waarvan er twee' de vrouw troffen. D© ontaarde zoon werd in hechtenis genomen en de vrouw moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Met een slee onder den trein. In den omtrek van Rakos in de Slowaksche provincie Ungh kwamen twee jongens op hun rodelslee, van een hel ling afglijden, welke den spoorweg, kruist. De hoornen van den overweg waren ge sloten, doch de jongens zagen dat te laat om nog te remmen. Zij gleden onder do boomen door ©n kwamen juist op don spoorweg toen do trein don over weg bereikte. Een hunner was op slag dood, de andere is spoedig na zijn over brenging naar hot ziekenhuis overleden. Daad van een waanzinnige. Zaterdagmiddag hoeft in do Evertsenstraat te Leiden zekere S. zijn vrouw in een vlaag van waanzin mot een mos een ernstigen steek in den arm toegebracht. Do ma:n is naar een krankzinnigenge sticht,' do vrouw naar liet Academisch Zioikonhu is overgebracht. Kantongerecht te Goee- Door den kantonrechter te Goes zijin veroordeeld wegens overtreding Leer plichtwet W. L., Hoedekens'kerke f5 en f0.50 of 5 en 1 d. h.; A. R., Hoode- keinskerke f 3 of 3 d., J. d. J., 's Heeren- hoek le herh. f10 of 10 d. h.; zonder vergunning yoterij' aanleggen (haas verdobbelen) D. V., Kamperland f6 of 6 d. trekdier onbeheerd laten staan: W. B. M., Goes f5 of 5 d. 's avonds een voorwerp' onverlicht op den openbaren weg laten staan: P. R. Goeis fö of 5 d.; oip waterkeerende wetten schalpten ra pen: J. W., Kloeliage £5 of 5 d.; kipp'en laten loopen in een anders tuin: A. F., Schore f 10 of 10 d. h.; te Itrseke fietsen pp het trottoir: E. P., Ierseke f3 of 3 d. h.; 's avonds met een voertuig rijden zon der licht: J. d. W., Goes f3 of 1 w. t.sch.; M. C. R., Zierikzee f5 of 5 d. li.; 's.avonds fietsen zonder licht: P. S. Schore f3 of 1 w. t.sch., P. K„ A. N. K., 'sH. Arendskette fö of 5 d. h.; als voren en zonder bel: M. d. J„ 'sll. Arendskette 2 maal fö of 2 maal 5 d.; fietsen zonder rem: J. A., Wemeldinjgie fö of 5 d.; „als schipper in 'oen rijkskanaal zijln naam niet op zijln schip- hebben: D. v. .W., Bokhoven fö of 5 d. h.; Met een auto- geen toeken geven bij het omgaan van oen bocht: J. A., 'sHeer Arendskette, vrijgesproken. Niet behoorlijk uitwijken naar rechts: A. II., "Wemeldinge, f 3 b. s. 3 d.h. Ho'Oger beroep is aangeteekend door C. M., te Sinoutskerke, veroordeeld tot f 20 b. s. 20 d.h. en verbeurdverklaring van Jiet in beslag genomen geweer we gens overtreding der Jachtwet. Door Ambtenaar O. M. tegen "het vonnis van C. J. V. te Elfewo-utsdijk, waarbij deze is vrijgesproken, verdacht van overtreding IJkwet. Cassatie is aangeteekend door J. v. S. te Kruiningen tegen het vonnis, waarbij zij is veroordeeld tot f 15 b. s. 15 d.h. overtreding Straatschenderij. Hooger beroep aangeteekend door Z. S. te 's Hoer Arendskerke-, veroordeeld wegens het gedurende den schooltijd een leerplichtig kind laten werken tot f 15 b. s. ,15 d.h. Zeeuwsch-Belgisch Paardenstamboek. Het Zeeuwsch-Belgische Paardenstam boek (Z.B.S.) heeft aan de Société Royale du cheval de traite Beige erkenning van zijn stamboeken gevraagd. Winterwerk. Hoewel de echte winter met ijs en sneeuw zich nog niet vertoond heeft, is het noodzakelijk er op voorbereid te zijn daar iederen dag plotseling de volle winter in kan vallen en dan zou dat na het betrekkelijk zachte weer dat wij op het oogenblik hebben, veel meer schade aan de kippen doen dan dat ze er ge leidelijk aan gewend zijn. Vele kippen zijn thans flink aan den leg, misschien wel te flink voor den tijd van het jaar, waarin we alleen sterke kippen kunnen houden als we daar ook voeder naar ge ven en waarin we aan den anderen kant gauw de kippen te veel kunnen prikkelen met veel eiwit, zoodat er allerlei misère door ontstaat. In andere jaren houdt de n lit f. tv V.VV.. I 17. Toen de kabouters Keesie, het verkeersagentje za gen, keken ze verbaasd naar hem. Zoo'n kereltje hadden ze nog nooit gezien. Ze schenen meer verwonderd dan angstig onder de stijve mutsen, net suikerbrooden gelijk. „Ik voel me net als een vreemde eend in d e b ij t", dacht Keesie. 18. De kabouters kwamen naar hem toe en gaven hem heel beleefd de hand. „Hoe vaart U, mijnheer?" vroeg een van hen. „Ik heb meer gevlogen, dan gevaren, meneer", zei Keesie, ook beleefd. „Waarom bent U zoo netjes aangekleed, meneer?" „Ik ben een verkeersagent", antwoordde Keesie. „Verkeersagent, is dat om de menschen van het ver keerde pad te houden?" „Juist, om ze op den goeden weg te hou- de-n." natuur zelf el eenigszlns tegen ten bate der kippen. In den winter is natuurlijk de huisves ting hoofdzaak, De kippen moeten bij nat, guur weer of sneeuw vrijwel den geheelen dag binnen blijven en dan wreken fouten in het hok zich veel meer dan 's zomers, Vooral kieren en spleten werken nu schadelijk en het beste doet men het hok in dat opzicht nu grondig te inspecteeren. Let vooral ook op de plaatsen wuar do kippen 's nachts zitten en als de noordelijke kant van het hok onbeschut is,, breng daar dan als het kan met rietmatten, zakken of dergelijk ma teriaal een extra laag tegen het hok aun. De dakbedekking moet ook goed na gekeken worden, want sneeuwwater trekt door de minste of geringste spleet heen, deuren, die niet al te best sluiten of trekken moeten hersteld worden. Nu behoeft men ook weer niet al te bang te zijn voor de koude zelf. Kippen verdra gen droge koude beter dan vocht en om uit angst voor koude alle ventilatie af te sluiten of zelfs het hok te verwarmen, is ook niet aan te raden. Ventilatie moet er zijn, de kippen moeten frissche lucht hebben en als het extra koud is kan men beter 's avonds voor de zitstokken eeni- ge zakken hangen, dan alle ventilatie af te sluiten. Deze zakken moeten natuurlijk weer in het voorjaar weg, anders geven zij aanleiding tot een muffe en schimme lige atmosfeer. Bovendien zijn ze dan niet noodig en zelfs ongewenscht. In landen waar het geweldig koud is worden de hokken soms verwarmd. Zoo zag ik verleden jaar in Polen kippen hokken, geheel van steen opgemetseld en met kachels er in en ook in Canada zag ik verwarmde hokken. Men houdt daar echter de temperatuur maar aven boven het vriespunt, van eigenlijke verwarming is dus geen sprake. Als het drinkwater ontdooit blijft is de temperatuur goed, zoo ongeveer 4 5 gr. C. boven nul. Kleine hokken verliezen naar Verhou ding meer warmte dan grootere. 10 kip pen kunnen hun ruimte niet zoo goed verwarmen als 300, dus kleinere hokken moeten beter beschut zijn dan grootere. Als de kippen niet veel buiten komen krijgt men in het hok natuurlijk veel gau wer een vieze lucht dan anders, daar zoowel de mest als de kippen zelf een eigenaardige lucht afgeven. De mest ruikt ook bij het ecne voer heel anders dan bij het andere on verschilt ook sterk in hoeveelheid. Op liet oogenblik neem ik in vier hokken ieder van 50 kippen een proef met verschillende soorten diermeel en vischmeel, de verschillon in de mest alleen zijn soms een half pond per nacht en zullen overdag ook wel een half pond bedragen. Ik weeg alleen de mest van de mest- plank 's morgens en deze bedraagt zoo gemiddeld 2 K.G. Het spreekt vanzelf, dat de'mest, als het ware in een dun laagje over de mestplank uitgespreid, veel reuk verspreidt en dat het beste middel daar tegen is iederen morgen de mestplank schoon te maken. Dit gaat het beste als men haar met een dun laagje zand, zaagsel of turfmolm bedekt, waardoor men de mest veel gemakkelijker weg kan halen. In het buitenland zag ik veel hok ken, waarbij de mestplank feitelijk een schuif is, die men naar buiten kan schui- fen. Men trekt haar dus 's morgens bui ten het hok, maakt haar schoon en schuift haar als een lade wéér in het hok. Hierbij moet men uiterst goed op passen, dat op de plaats waar de plank door den wand van het hok schuift, geen tocht kan ontstaan door kieren. Men moet deze plaats dus met een extra slui ting voorzien en dan kan men op die manier heel gemakkelijk de hokken rei nigen zonder in het hok zelf te kruipen of de kippen te verontrusten. Nu ik toch over de mestplank bezig ben, wil ik daarover nog iets vermelden, dat van groot hygiënisch belang is. Men mo.et eens opletten hoe in sommige hok ken de kippen de gewoonte hebben zich tusschen de zitstokken te laten zakken en op de mestplank gaan loopen en schar relen. Als de zitstokken hoog zijn krui pen ze daar onder door en bevuilen zich op die manier heel sterk. Nu is de mest als er kwestie is van besmettelijke ziek ten of wormen, direct besmet en gevaar lijk en kippen die op de mestplank loo pen besmetten snavel en pooten en be smetten daardoor drinkbak, voerbak en strooisel op den bodem. Om dit nu te voorkomen, kan men onder de zitstokken een raam van gewoon kippengaas aan brengen, dat dus op de mestplank rust. De mest der kippen valt er doorheen, doch de kippen kunnen niet meer op de mestplank loopen, als men er maar voor zorgt, dat dit gaasraam een centi meter of vijf boven de mestplank ligt. Op die manier kan men heel eenvoudig weer een hoop besmetting der kippen onderling tegengaan en bij ziekten ais tuberculose, diphtheria, wormen bereikt men op die manier al aardig resultaat. Zorg voor frissche lucht en reinheid en vooral droog I Verder voorkomt men op deze manier ook de kwade gewoonte van sommige dieren, die 's avonds niet op de zitstok-" ken gaan zitten maar op de mestplank kruipen. Over het algemeen moet men er voor waken, dat de kippen 's avonds niet ergens apart gaan zitten in een hoek je van het hok.' Zet zulke dieren 's avonds als het rustig is voorzichtig op de zit stokken en doe dit eenige dagen achter een. Ze leeren dan deze gewoonte wel af. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6