Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Warmwater. Aanleg centrale ver warming en warmwater: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Middelburg. Onze moderne brand- bluscbmiddelen. In de stampvolle kleine Concertzaal hield Zaterdagavond het Departement Middelburg van de Ne der landsche Maatschappij voor Nijverheid en handel een bijeenkomst, waarin de heer Ir. H. B. J. Aikema, lid der Kon. Ned. Brandweervereeniging, Comman dant der Brandweer te Schiedam, een le zing hield over: „Onze Moderne Brand- bluschmiddelen". De voorzitter van het Departement, de heer W. Berdenis van Berlekom, heette alle aanwezigen welkom, onder wie wer den opgemerkt de Commissaris der Ko ningin, burgemeesters, wethouders en raadsleden van Middelburg, Vlissin- gen en enkele andere gemeenten op Wal cheren, bestuursleden van brandweerbe- sturen en -vereenigingen, brandmeesters en vele anderen, die op een of andere wij ze met de brandweer in aanraking komen. De voorzitter wees er op, dat de heer Aikema gaarne bereid was na afloop der lezing vragen van algemeenen aard te beantwoorden, maar geen van plaatselij ken aard, omdat hij uit den aard der zaak daarvan minder op de hoogte is. De heer Aikema wees er in den aan vang van zijn lezing op, hoe door 'het groot aantal licht brandbare artikelen het gevaar voor het ontstaan van brand ten zeerste is toegencmen en hoe daarom ge zorgd moet worden, dat men over goede brandbluschmiddelen beschikt. Hierna heeft spr. aan de hand van een serie lichtbeelden 'betoogd, hoe een goede zochte vergadering van do hoofdbesturen der bjj het N. V. V. aangesloten organi saties plaats gehad ter bespreking van de verdere deelneming van 'de moderne vakbeweging in de N. V. De Arbeiders pers, en ter behandeling van een voor stel van bet bestuur van het N. V. V. inzake de vervanging van "bet veertien- daagsch orgaan „De Strijd" door een weekblad. Wat het eerste punt betreft, werd op voorstel van het Verbondsbestuur beslo ten tot het verleenen van verderen, finan- ciëelen en moreelen steun ten behoeve van de uitbreiding van de arbeidere pers. Met betrekking tot "bet tweede punt werd op voorstel van het Verbondsbe stuur besloten „De Strijd" te vervan gen door een weekblad voor het kader in uitgebreiden zin opgevat der mo derne vakbeweging. Dit blad zal een oplage hebben van ongeveer 20.000 exemplaren per week. Nederlandsche spoorwegen. Naar gemeld wordt, zullen de Nederl. Spoorwegen met ingang van 1 Februari a.s. aan gezelschappen van honderd en meer personen, reizende op gezelschaps biljetten voor volwassenen in binnen- landsch verkeer, een extra-prijsverlaging toestaan en wel tot 31 December a.s. Deze extra-korting zal bedragen 5 pCt. van den prijs voor de eerste honderd deel nemers, 10 pCt. van den prijs voor deel nemers boven 100 tot 150, 15 pCt. van den prijs voor deelnemers boven 150. Jhr.Mr D. A. W. van Tets van Goudriaan overleden. Zaterdagavond is te Den Haag over leden jhr mr D. A. W. van Tets van Goudriaan, oud-minister van Buitenland- sche Zaken en oud-gezant te Constantino- Jped en te Berlijn. De overledene bereikte den leeftijd van 85 jaar. De overledene was een zoon van jhr mr J. G. H. van Tets van Goudriaan, die minister van Binnenlandsche Zaken is geweest in het kab inet- R oehussen-Van Bosse (185818C0). Hij zelf ging in de diplomatie en werd na een lange en verdienstelijke loopbaan benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij het Duitsche Kijk. In 1905 heeft hij in het Kabinet-De Meester de portefeuille van Buitenlandsche Zaken op zich genomen en is na het verwerpen van de oorlogsbegrooting in Februari 1908 met het geheele ministerie afge treden. In 1924 verleende de Koningin hem het grootkruis der Huisorde van Oranje- Nassau. Verzakking in de nieuwe sluis te IJmuiden. In verband met de loopende geruch ten, dat de opening van de nieuwe sluis te IJmuiden voor onbepaalden tijd zal werden uitgesteld, had „De Courant" een onderhoud met Ir Th. C. Heyning, een van de leiders van de werken. „Het is volkomen juist, zoo deelde hij ons mede, dat de opening voorloopig wordt uitgesteld. Natuurlijk is dit geen kwestie van jaren, doch hoogstens enkele maanden. De oorzaak er van is gelegen in het feit, dat door enkele verzakkingen, die vorig jaar plaats hadden, nadere voor zieningen noodig zijn en dat in de thans vrijwel gereed zijnde sluis nog werken zullen moeten worden uitgevoerd, die het geregeld scheepvaartverkeer zouden ver hinderen. Nu leek het de directie beter, eerst nog die voorzieningen te treffen en daarna definitief te openen, dan. eerst de opening te doen plaats hebben, om vervolgens weer de sluis eenigen tijd te sluiten. In geval van nood echter, als er iets aan de oude sluis hapert zal er gebruik gemaakt worden van de nieuwe terwijl hierdoor ook enkele schepen bij wijze van proef geschut zullen worden, zocdat dus de openingsdag niet de pri meur krijgt van de eerste vaart. motorspuit, het liefst voorzien van een centrifugaalpomp in elkaar zit en hoe de ze werkt; om vervolgens de mechanische ladder te demonstreeren, die hij liever af zonderlijk ziet, dan geplaatst op een spuit. Het slangenmateriaal behandelde spr. ook en vergat ook niet de wenschelijkheid van goede koppelingen uiivoerig te de monstreeren. Maar spr. bepaalde zich niet tot de waterblussching, ook het blus- schen van benzine en dergelijke licht- brandbaTe zaken, door middel van schuim passeerde de revue, waarbij spr. een che mische proef voor 't opwekken van blusch schuim ten beste gaf. Inzake 't personeel-vraagstuk bleek de inleider voor plaatsen, waar een vaste beroepsbrandweer financieel niet wel mo gelijk is, te voelen voor een vrijwilligers korps. Verder werd ook stil gestaan bij de ver schillende reddingsmiddelen en niet min der bij de watervoorziening, waarbij spr. o.a. als zijn meening naar voren bracht, dat bij het aanleggen van waterleidingen meer rekening er mede moet worden ge houden, dat ook deze voor het blusschings- werk geschikt moeten zijn. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd o.a. gebruik gemaakt door den heer Ir. J. Boelen, hoofddirecteur der ge meentebedrijven te Middelburg, 'die op kwam tegen de meening van den heer Ai kema inzake de waterleiding. De heer Boelen möeni, dat men eerst rekening moet houden met het hoofddoel der wa terleiding, het leveren van water voor de consuni tie, dat in wijdere buizen te lang zou kunnen blijven staan. I)e heer ikema meent, dat men dan de buizen op gere -< 1de tijden kan door spuiten. Te kwart voor elf sluit de voorzitter de vergadering met dank aan den spreker. Vlissingen. De af deeling Vlissingen van den Chr. Nat. Werkmansbond, houdt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze af-deeling op Woensdag a.s. een open bare samenkomst in de Groote Kerk. Als sprekers treden op ds J. S. Hart jes, ds G. B. Westenburg van Rotterdam en ds E. H. Blaauwendraad. Goes De Gemeenteraad vergadert a.s. Donderdag. Punten van behandeling zijn: Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot wijziging tvari de subsidiebedragen voor wijkverpleging. Verzoek van de Goessche Wijkverpleging om verandering van het stelsel van subsidiëering der tuberculose bestrijding. Voorstel tot het 'doen uitvoe ren van verbeierings- en hors.ellingswer- ken aan het torenuurwerk en hot klok kenspel. Voorstel tot het aanbrengen van verwarming in het beursgebouw. Voorstel tct aanvulling van het tarief der beurs- rechten. Voorste! tot beschikbaarstelling van gelden voor betere bewapening der gemeente-politie. Voorstel tot aankoop van het Burgerlijk Armbestuur van een strook je grond aan de Scheldestraat. Voorstel tot het aanbrengen van meerdere ruimte voor het plaatsen van autobussen aan de Koepoort. Voorstel om de Gemeente te doen aansluiten bij de Koninklijke Ne derlandsche Brandweer-Vereeniging. V. V. V. Vanwege het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer schrijft men ons: Naar wij vermennen zullen in de maand Juli te Goes twee congressen gehouden worden, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat daar nog een derde bij komt. Een bewijs, hoe men buiten Zee land in dit opzicht hoe langer, hoe meer belangstelling voor onze stad en omge ving gaat toonen. Dat geeft hoop voor de toekomst en eischt een onverflauwde propaganda. Het Bestuur van V. V. V. begrijpt dat, en hoopt binnenkort nit te komen met een. nieuwen folder over de Bevelanden in 4 talen en een reclameplaat. Waar 'teen: en ander aan de kas der vereeniging hooge eischen zal stellen, wekken we gaarne èn belanghebbenden èn belangstellenden op het V. V. V.-werk 4e steunen door ais lid of begunstiger toe te treden. Hansweerl Het schip „Sakoera", schip per Mensch, geladen met steen, van Door nik naar Wieringen is hier met lekkage binnengekomen. De pompboot „Dorus Rij kers" ligt langszij te pompen. Men zal Later is het lek met een noodrepara- tie gedicht en kon het schip naar de be stemming vertrekken. Het meergemelde schip „Rheinfahrt 103" is nadat de lading kolen in lich ters was overgeladen naar een werf te Pa,pandrecht gesleept om gerepareerd te worden. Het s.s. „Tamsa 37", geladen met pek is buiten Wemeldinge omhoogge- varen. Nadat een deel der lading was overgeladen in een lichter is het schip vlot en te Wemeldinge binnengebracht. De geloste lading wordt nu weer te ruggeladen. Wemeldinge. Benoemd tot brugknecht aan de Postbrug alhier dhr R. H. W. Franken, laatstelijk woonachtig te Utrecht. Met ingang van 1 Febr. a.s. is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare School alhier dhr P. J. Mille- naar te Hulst. Domburg. Vrijdagavond werd alhier ge houden de Algemeene Vergadering van de afdeeling „Domburg" der vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren, waarvoor groote belangstelling bestond. Zij werd bijgewoond door den mede oprichter den heer P. Dourleijn van Kou- dekerke en het hoofdbestuurslid den heer L. Onderdijk van Middelburg. Uit het ver slag van do secretaris-penningmeester, dhr M. Rejjnhoudt Jr bleek, dat de afdeeling op 1 Jan. 1930 663 leden telde, zoodat in 1929 305 nieuwe leden werden inge schreven. Vier leden hadden in het afge- loopen jaar uitkeering ontvangen. De voor zitter, dhr J. de Jonge, deelde mede, dat een viertal voorstellen zijn ingediend, met verzoek tot overneming aan het hoofdbe stuur, becogende regeling van het stem men op de algemeene vergadering te Mid delburg, het doen vertegenwoordigen door de aldeelingen in het Hoofdbestuur, het toezenden van het financieel jaarverslag aan de afdeelingen benevens het in stu die nemen van de mogelijkheid om de kesten voor chirurgische behandeling in den vervolge eveneens uit te keeren. eventueel met of zonder verhooging van contributie. Deze voorstellen .zullen wor den overgenomen, om te- worden bestu deerd. Door het hoofdbestuurslid, dhr L. Onderdijk werd een duidelijke uiteenzet ting gegeven, inzonderheid van deze voord stellen en de houding van H. Bestuur, om ten slotte de afdeeling geluk te wen- schen met haar bloei en haar opgewekt vereen igingsleven, daarbij de bestuursle den dankende voor hetgeen zij tot dozen bloei hebben bijgedragen. De voorzitter dankte den heer P. Dour leijn voor zijn vele werkzaamheden ver richt voor de de afdeeling tijdens zijn verblijf alhier. De heer J. de Jonge werd als bestuurs lid herkozen, terwijl in de vacature P. Dourleijn gekozen werd de heer D. Triel ier Az. Koudekerke. Zaterdagmorgen ontstond een schoorsteenbrand op 't Zand ten hui ze van de familie Kousemaker, tegenover het vereenigingsgebouw. Met een door de gemeente 'bij den brandmeester Boone ge plaatste minimax werd het vuur in den sc'hoorrsteen gablucht, terwijl het behang, dat ook reeds vlam 'had gevat met em mers water werd geblucht. Grijpskerke. Vrijdag hield de Chr. land- arbeidersvereen. een vergadering onder voorzitterschap van den heer J. Dekker. Aanwezig 24 leden. Behandeld werd het program van wenschen om te komen tot een collectief contract met de werkgevers voor 193Ö. Ritthem. Het fanfarecorps „Oefening na den Arbeid" gaf Vrijdagavond in de school een openbare muziek- en tooneeluitvoe- ring. Een 9-tal muzieknummers werden door het publiek met bijzondere aan dacht aangehoord. De uitvoering, onder leiding van den directeur P, Meijers, was dan ook zeer goed. Vooral het Duo voor Sax.-sopraan en Bugle oogstte een wel verdiend applaus. Op 't laatste solisten concours van den Bond te Goes was met dit nummer een tweede prijs behaald. De Bibliotheek hield Zaterdagavond haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat zij zich in een bloeienden toestand mag verheu gen. In 'tjaar 1929 zijn dan ook ruim 2700 boeken uitgeleend. De catalogus telt reeds 730 nummers. Er werden 45 nieuwe boeken aangekocht. Er zijn thans 76 leden. Volgens het verslag van den penningmeester is 't batig saldo over 1929 12.46. De aftredende bestuursleden W. Boogaard, P. J. Cornells en B. J. de Meij werden als zoodanig herkozen. Kortgene. Vrijdagmiddag vergaderde al hier, de uit 117 leden der afdeeling paar den en 79 leden der afdeeling melkvee- verzekering bestaande, onderlinge veever zekering Maatschappij „Noord-beveland". De voorzitter, de heer A. Hartog, sprak bij de opening zijn spijt uit, dat zoo wei nig leden waren opgekomen, doch meen de niettemin daaruit te mogen afleiden, dat de leden er mee wilden te kennen ge ven, dat het bestuur hun belangen zoo goed behartigt, dat zij ten volle bevre digd waren. Er is dan ook geen enkele klacht bij het bestuur ingekomen. Uit het jaarverslag bleek, dat het afgeloopen jaar voor de beide afdeelingen zeer ongunstig is geweest. Niettegenstaande het slechte jaar, werd echter voor de paarden slechts gemiddeld plm. 3.4 pCt. en voor de koeien 3 pCt. aan premie betaald, hetgeen het gemid delde der vorige jaren ©enigszins over treft. De bestuursleden A. Hartog en J. M. Bom, respectievelijk voorzitter en vice- voorzitter, werden als zoodanig herkozen. VKO^-ST- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Monnikendam, D. M. Gijs man te Nieuwe Pekela. Te Glanerbrug, J. Th. Meijer te Gendt. Te Joure, B. Tuinstra te Soesferberg. Aangenomen naar Woltersum, Joh. Aai- bers te Wapserveem Bedankt voor Nieuwpoort, J. Haring te Benthuizen. Voor MidwoldeLeek, P. G. Dijkema te Engelum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Boskoop (2e maal), N. Bijdemast te Rotterdam-West. Ds G. H. Kersten. Naar de „N. H. Crt." verneemt, zal dominee G. H. Kersten, lid van Se Tweede Kamer, bin nenkort benoemd worden tot reserve- legerpredikant. Ds J. Hoogenraad. f Zaterdag is te Breda, op 73-jarigen leeftijd over leden Ds J. Hoogenraad, em. pred. der Ned. Herv. Gemeente te Leiden. De overledene werd op 13 Februari 1881 te Polsbroek in bet ambt bevestigd. In 1888 vertrok hij naar Wageningen en in 1898 naar Leiden, waar hem in 1921 eervol emeritaat werd verleend. Legaten. Wijlen de heer B. H. Mellema te Nieuwe Pekela heeft een be drag van f8000 gelegateerd, waarvan f 1000 aan de Geref. Kerk aldaar; f 1000 aan de diaconie dier kerk; f 1000 aan de Geref. Kerk van Nieuwe Pekela voor het onderhouden van graven, en aan tien Ge ref. vereenigingen en corporaties elk f 500 alles vrij van successie-rechten. Vierde predikant. De kerke- raad der Geref. Kerk te Leeuwarden be sloot in zijn jongste vergadering tot het beroepen van een vierden predikant over te gaan. Tevens zal aldaar een vierde Geref. Kerk verrijzen. Schoondijke. Zondagmorgen werd de nieuwe predikant der Geref. Kerk alhier de beer D. J. de Vries, theol. cand. bevestigd door zijn zwager Ds H. S. de Jong van Boerakker met een predi katie over 1 Cor. 4:1 en 2. Aan de handoplegging werd mede deelgenomen door Ds v. Wijk van Oostburg. Des na middags deed Ds die Vries zijn intrede met een .predikatie over 2 Cor. 520. Beide malen was de kerk geheel gevuld. Aagtekerke (Geref. Gemeente.) Woens dagavond half zeven Ds G. H. Kersten. (Zie advertentie.) In het „Vlissingsch Predikbeurten blad" deelt ds J. S. Hartjes mede, dat liij voor den grond voor een nieuw te bou wen kerk van de Ned. Herv. Gem. thans in het geheel f 4717 heeft ontvangen. De kerkeraad der Gerf. kerk gaf hem bericht, dat er te zijner tijd door dezen kerkeraad geen bezwaar zal gemaakt wor den tegenover de autoriteiten, dat de nieuwe Ned. Herv. Kerk. komt te staan op „Levenslust", als afsluiting van de Scheldestraat. Zondagsschoolconferen- t i e. Zaterdag werd te Middelburg in 't gebouw der C. J. M. V. in de Singelstraat de eerste conferentie van de Nederland sche Zondagsschool gehouden. De voorzitter, de beer H. A. de Boer, opende de vergadering op de gebruikelij ke wijze en sprak daarna een woord van welkom tot de ongeveer 90 personen, on derwijzeressen en onderwijzers van ver schillende Zondagsscholen op Walcheren. De heer J. Hesseling uit Amsterdam, hield een inleiding over: „Het lastige kind", waarop een uitvoerige discussie volgde. Na bezichtiging van de geëtaleerde uit gaven van de Nederlandsche Zondags- schoolvereeniging werd een broodmaal tijd gehouden. In bet tweede deel der vergadering sprak de beer H. A. de Boer over: „De kunst van het vertellen". Ook op deze in leiding volgde een discussie. Besloten werd deze conferentie door an dere te doen volgen, terwijl de heer J. Lorier Jr., Beenbouwerssingel 70 te Mid delburg, werd opgedragen na te gaan, wat in het belane van den Zondagsschool- arbeid oo Walcheren kan worden gedaan. De toestand in de Herv. Kerk. In het Confess. Herv. Weekblad „De Geref. Kerk" doet een inzender een denkbeeld aan de hand, om, nu de Sy node het reorganisatie-voorstel verworpen beeft, een organisatie op breede rechtz. basis te stichten, die verder voor een reorganisatie zal werken. Schr. meent, dat er toch wel iets gewonnen is, on danks de verwerping, en vervolgt: „Doch hoe nu die winst te behouden? Naar het mij voorkomt, is daartoe noo dig, dat de gewonnen eenheid en een heidsbeweging geconsolideerd, bestendigd en voortgezet wordt. En hiertoe nu schijnt het mij zéér gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk allen, wier éénheid in geestelijk en kerkelijk opzicht uitkwam, zich open barend, in hunne instemming met het „éénheidsrapport", dat wij allen één blijven en georganiseerd worden in één verband (bond of vereeniging) „dat dus zoowel de „confessioneelen" in en bui ten de Confess. Vereen., alsook de Bonds- gereformeerden, èn alle hnderen, óók z.g. „rechts-ethischen" zal moeten omvatten, die reorganisatie en reformatie onzer Kerk begeeren in den geest van het bo venbedoelde rapport. „Dit lijkt me juist zulk een groote winst, die we in dat éénheidsrapport heb ben verkregen, dat dit zoo uitnemend zou kunnen dienen als basis voor de vorming van zulk een organisatie, waarbij de Con fess. Vereen, en de Geref. Bond zouden kunnen blijven bestaan (zoolang zulks nocdig of wenschelijk mocht blijken) ge heel zooals ze n u bestaan. Misschien zou zelfs bepaald kunnen worden, dat de le den dezer vereenigingen automatisch lid worden van de nieuwe organisatie (b.v. „Bcnd voor Kerkherstel" te noemen) En voorts zou de vorming dier organisatie vooral ook van groot belang zijn met het ook op de zeer velen, die om allerlei redenen geen lid kunnen worden van een der bestaande vereenigingen." De eind-redacteur van het blad, dr J. Chr. Kromsigt te Rinsumageest betuigt instemming met deze gedachte. Benoemd tot onderwijzeres te R i I- 1 a n d - B a t h. (school der Geref. Gem.) mej. F. Harms en te Kampen. Voor tijd. Veilingen in Zeeland. De provinciale commissie nit de veilin gen in Zeeland heeft na een uitvoerige gedachten wisseling over de voor- en na doelen, verbonden aan verplicht veilen en. de mogelijkheid om dat voor alle producten iin te voeren, besloten dat reeds iin 1930 door de veilingen, welke op dit gebied in 1929 hebben samengewerkt, zal worden, gestreefd naar een algeheel e vei lings ver p IichtingGetracht zal woir.len, in de algemeene vergaderingen der veilings- vereenigingen een desbetreffend bestuurs voorstel te doen aannemen. Men zal eclb ter vrij blijven in de keuze der veiling, terwijl voorts bepaald is, dat het be sluit komt te vervallen, wanneer niet alle veilingen de veilingsverplidhting aan vaarden. Een bedrag van f 290 werd beschikbaar gesteld voor de bestrijding van den bas- taardsatijnvlinder. Aan schoolkinderen, die onder leiding van hun onderwijzer mede helpen de nesten te vernietigen, zal een belooning worden toegekend. De omzet der aangesloten veilingen be droeg over 1929 2,46 millioen gulden, tegen 1,84 millioen gulden in 1928. De aardappelvoorraden op 15 Jan. 1930. De ervaringen, die bij de op 15 Ja nuari en 15 April 1929 gehouden op nemingen van de aardappelvoorraden wer den opgedaan, zijn van zoodanigen aard geweest, dat er aanleiding bestond deze inventarisaties voort te zetten. Na ge pleegd overleg met de organisaties van verbouwers en handelaren is door de directie van den Landbouw, evenals biet vorig jaar, weder een onderzoek inge steld naar omstreeks 15 Januari bij' de verbouwers aanwezige aardappelvoorra den. Ook thans werden de gegevens ver strekt door de burgemeesters van die gemeenten, welke geacht kannen worden te zijn gelegen in een gebied, waar aan merkelijk meer aardappelen worden ver bouwd dan voor de consumptie daar noodig zijn, waarbij de gemeentelijke oom- missies van bijstand voor de landbouw- statistiek, zoomede de afdeelingen van organisaties van landbouwers en hande laren, hunne medewerking verleenden. In totaal werden in de gemeenten, waar een inventarisatie gehouden is, in 1929 verbouwd 44.936 H.A. kleiaardap- pelen en 65.731 H.A. zand- en veen- aardappelein, terwijl de voorraad bedroeg res,p. 44 pet. en 15 pet. der betrokken aardappelgroep, tegen 43 pet. en 16 ct. op 15 Januari 1929. Een specificatie voor de verschillende deelen des lands is op genomen in Stct. no. 17. Het voornemen bestaat in April opnieuw een inventarisa tie te doen. plaats vinden. Paard en motor. Reeds verscheidene malen hebben wij aandacht gewijd aan de malaise der paar denfokkerij en aan de kwestie „paard of motor". Thans kregen wij in handen het rapport dat door de Ned. Landbouw Handelska mer op verzoek van het Stamboek van het Ned. Trekpaard is samengesteld over de vraag: paard of motor. De voordeelen der beide tracties wor den schematisch als volgt aangegeven: In het voordeel van do paardentractie zijn de factoren: a. lage aanschaffingskosten. b. gebruik in alle terreinen en op alle wegen. c. aanpassing van de trekkracht aan den last. d. elk paard is afzonderlijk te gebrui ken, terwijl een motor van b.v. 40 P.K niet deelbaar is. e. minder slijtage aan trekkracht en wagen. f. geringer kans op ongelukken dan 'bij motortractie. g. het besturen van paard en wagen is eenvoudiger. In het voordeel van de motortractie zijn de factoren: a. men kan langere wegen afleggen met grootere snelheid. b. de vrachten kunnen zwaarder zijn, terwijl het voertuig minder bergplaats eischt. c. bij niet gebruik zijn er geen onkosten. Het zware paard, hoewel het óók ter rein heeft verloren, 'heeft zich beter kun nen handhaven en in 't landbouwbedrijf is het paard nog steeds de trekkracht bij uitnemendheid en zal, zoo de teekenen niet bedriegen, dit voorloopig ook wel blij ven. In onzen landbouw met zijn overwe gend kleine perceelen is de tractor niet op zijn plaats; bovendien kleven het ge bruik van dit werktuig bezwaren aan als groote grondpersing, versmeeren van den grond, enz. Op 1 Januari 1928 waren er in ons land 454 tractors en het ziet er naar uit, dat dit aantal nog aanmerkelijk zal toe nemen. In Duitschland schijnt men de zelfde ervaringen te hebben opgedaan. On danks alle middelen, om den afzet te be vorderen, als b.v. gemakkelijke 'betalings voorwaarden, waren er in 1927 in Prui sen slechts 6995 werkzaam, die 3.6 pet van de beteelde oppervlakte bewerkten. De beteekenis van den tractor bepaalt zich vooral tot werkzaamheden als stop pelen, cultivateren, en het zaaiklaar-ma- ken, e.d. Ook voor ooerstmachines wordt hij gebruikt. Als b.v. alle paarden noodig ziin voor bet binnenhalen van den oogst, kan men met den tractor het stonneUand sraan bewerken; hij is dus van aanvullen de beteekenis. De warmblopdfokkerij heeft weinie toe komst, niet alleen voor Npderland. Voor de koudbloeds zijn de vooruitzichten gun stiger. Bij het in cultuur brengen van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2