Maandag 27 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 4<Ho AMSTERDAM 1930 Hendrikse Co's Bank N.V. Goes N.V. Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes, EERSTE BLAD. Buitenland. KRACHTVOEDERS >ii flat-Koud Weer Belangrijkste Nieuws. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking. Specialiteit in GRONDNOTENKOEKJES N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" GOES. 98'/4 °/O Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Huwelijk en echtscheiding. Wij hebben de vorige week uit de mede- deelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek enkele cijfers gegeven om trent de toename van het aantal echt scheidingen. Daaruit bleek, dat op 1000 gehuwde pa ren in de jaren 1915—1919 voorkwamen 1.27 echtscheidingen, welk cijfer in 1928 was gestegen tot 1.84. Dat is dan op elke ongeveer 500 hu welijken één echtscheiding. Een zeker niet onbelangrijk getal. Toch is 't zeer goed mogelijk, dat velen zullen zeggen: dat valt mee. En met recht tot op zekere hoogte. Wanneer men rekening houdt met de moderne begrippen omtrent huwelijk en gezin, en als men ziet wat er in tal van andere landen op dit gebied gebeurt, dan is -dit cijfer zeker niet ongunstig. En dat is, met dankbaarheid mag het geconstateerd, één van de vele vruchten van de zooveel gesmade Christelijke po litiek, één van de vele voordeelen van de samenwerking der rechtsche partijen. Hier werkt nog de invloed van onze op Christelijke basis staande huwelijkswet geving. Terecht schrijft Ds Post in zijn reeds eerder aangehaald artikel over de mari- tale macht in „Antirevolutionaire Staat kunde": Het zij ons een oorzaak van dank, dat God ons volk ook nu weer een regeering geschonken heeft, van welke in dit stuk geen kwaad te vreezen is, en in "t bijzon der een minister van Justitie, die in de zen pal staat. De aandrang is zeer sterk. Wat betreft de echtscheiding leeft heel onze rechterlijke macht reeds lang in overtreding van de landswet, die in dezen in overeenstemming is met Gods Wet. Een kleine loshaking is slechts noodig om het Nederlandsche volk onherstelbaar de christelijke basis des levens te ont nemen; door de huwelijkswetgeving prin cipieel in overeenstemming te brengen met de eischen des tijds, dat zijn de eischen der Revolutie." Zoo is het. Onze wetgeving werkt tot nu toe be warend. Maar er is slechts een kleinigheid noo dig om, wat van verschillende kanten reeds lang gepoogd, maar door de recht sche partijen krachtig tegengestaan werd den wagen op het verkeerde spoor te brengen. Met hartelijke instemming laten wij hier dan ook volgen wat Ds Post verder opmerkte: „Bovenal moet het allen weidenkenden ten spoorslag zijn, om zich met het oog op deze schrikkelijke gevaren als één man te verbinden, om alle bijkomstige, per soonlijke of fractioneele redenen van ver deeldheid achter te stellen, en zich te be zinnen op deze heilige dingen, die het menschelijk leven en de eere des Schep pers betreffen, en met meer kracht dan tot dusver den strijd aan te binden voor het huisgezin." De Londensche vlootconferentie. Terwijl bijna de geheele pers tegenover de vlootconferentie een welwillend af wachtende houding aanneemt, gaat de invloedrijke „Daily Telegraph" voort met het verspreiden van alarmeerend nieuws- hetgeen des te gevaarlijker is, daar de reputatie van dit blad een bijzonder ge wicht verleent aan hetgeen het zegt. Zaterdagmorgen drukte zij met groote letters het volgende nieuws van haar diplomatieken medewerker af. „Ik verneem, dat de heer Tardieu en de Fransche delegatie met een karakteristie ke vermetelheid en listigheid, zich gereed maken, om den geheelen grondslag der conferentie omver te werpen. Deze werd vastgelegd in de uitnoodi- gingen, die door de Britsche regeering werden gezonden naar aanleiding van de Engelsch-Amerikaansche overeenkomst, die werd bereikt tusschen President Hoo ver en Mac Donald te Washington. Hij hield in, dat de conferentie bepaal de verhoudingen zou vaststellen tusschen de vlootsterkte van de deelnemende mo gendheden, in overeenstemming met de voorafgaande EngelschAmerikaansche overeenkomst betreffende pariteit en den eisch van Japan om een verhouding van 710, ten opzichte van de sterkste zee mogendheid, in de kruiser- en andere hulpcategorieën. In plaats daarvan wil Frankrijk eischen, dat de formuleering van de vloot- programma's, berekend naar de natio nale behoeften en niet allereerst met be trekking tot de andere mogendheden, maar in absoluten zin, het uitgangspunt van de bespreking zullen zijn." Dit artikel draagt een onverholen anti- Fransch karakter. MacDonald krijgt het verwijt te hoo- ren, dat hij zich ten opzichte van Frank rijk veel te toegevend toont, in plaats van de hand te reiken aan Italië, dat in zijn maritieme opvattingen veel dichter bij Engeland staat en dat niets liever zou wenschen dan met de Engelschen schouder aan schouder te marcheeren. Toch heeft naar het „Hbld." meldt, deze torpedo van de „Daily Telegraph" zijn doel gemist, omdat zij oud nieuws bevat te, en zoo grof was gesteld, dat men zelfs in Engelsche kringen, die de Britsche de legatie zeer na staan, sterke afkeuring over deze manier van optreden heeft uitgesproken. Toch vonden de Franschen het noodig, Zaterdagavond de pers te ontvangen, en deze reeds van te voren getypte verkla ringen te geven. Tardieu wenschte het artikel in de ,;Daily Telegraph" niet nader te guali- ficeeren, maar uit de gansche houding van Tardieu en Briand bleek duidelijk, dat er van eenige spanning op het oogen- blik geen sprake is. Zaterdagmiddag hebben de Franschen een lang onderhoud gehad met de Italia nen, dat door Tardieu als zeer hartelijk werd gekenschetst, maar over den in houd waarvan hij niets wenschte te ver tellen. Intusschen neemt de veroordeeling van het artikel in de „Daily Telegraph" niet weg, dat de daarin gemaakte tegenstel ling tusschen Frankrijk en Brittannië wel degelijk bestaat, en dat het moeilijk zal zijn deze kloof te overbruggen. In overeenstemming met een zeer voor zichtig gehouden bericht in de „Times" constateert Pertinax echter, dat men in de besprekingen tusschen de Fransche en de Engelsche delegaties ter vlootconferen tie ten aanzien van twee punten overeen stemming heeft bereikt, en wel: 1. Voor slagschepen en onderzeeërs zal een onveranderlijke tonnage worden vastgesteld, d.w.z. dat het afzien van het bouwen van schepen in de eene klasse niet tot gevolg mag hebben, dat de ton nage van de andere klasse wordt ver hoogd. 2. De bewegingsvrijheid blijft beperkt tot kruisers onder de 10.000 ton en tot torpedojagers. Pertinax verklaart verder, dat de moei lijkheden ondanks dit voorloopig accoord nog zeer groot zijn. Hongersnood in China. Een, vreeselijike hongersnood teistert de Noordwestelijke provinciën van China Geconstateerd moet worden dat aan het geen er in het verre Westen van China omgaat, slechts geringen aandacht wordt geschonken. Dat is natuurlijk wel te verklaren. Wat weten we eigenlijk van de toestanden in het Chineesche binnenland. Ma,ar wat er nu omtrent den toestand in do Chineesche provincie Sjensi en de naburige provincies békend wordt, toont toch wel, dat de ramp die de be volking aldaar getroffen heeft van bui- temgewonen omvang is. Oip initiatief van de Chinese International Famline Relief Commission (de C.I.F.R.C.) heeft het Amerikaansche "Roode Kruis een com missie van onderzoek naar C'hina .gezon den. Uit het rapport van deze commissie blijkt, dat de noOd tot het hoogste is gerezen, dat alleen in Sjensi reeds eenige millioenen slachtoffers zijn gevallen. Een jaar geleden telde de bevolking in -de val lei van de Wei-rivier nog een zes mil- Iioen zielen. Maar in het afgeloop-en jaar zijn -er niet minder dan twee miillioen gestorven, in hoofdzaak tengevolge van den honger, die door oogstmislukfcing al eenige jaren in dit gebied woedt. Pogingen om hulp te "brengen uit andere deelen van China mislukten, omdat er geen vol doende transportmiddelen waren. De trek beesten werden geslacht en de wagens van de TEL. 162. IS en karren werden vernield om brand hout te bemachtigen. Een uiterst strenge winter deed de ellende toenemen. Gebrek aan brandstof, dat zelfs noopte tot af braak der huizen over te gaan, ver zwaarde het lijden der ongelukkige be volking. Diaarbij. kwam nog, dat in bet gebied van de Wei-rivier zich niet minder dan 300.000 soldaten van generaal Fengs legermacht ophouden, die met geweld zich nog van het der bevolking restende voed sel meester maken. Volgens de Amerikaansche commissie echter is hulp vrijwel uitgesloten. Van een buitenlandsche hulpactie van eeni- gen omvang zal, meent zij,, geen sprake kunnen zijn. Zij meent n.I. dat de toestand in de Chineesche noordwestelijke provin ciën niet in de eerste plaats een gevolg is van het gebrek aan voedingsmiddelen, tenlgevolge der slechte oogsten, maar voor al ook rno-et worden veifclaard door den „burgeroorlog", de bemoeilijking van het verkeer, het gebrek aan opslagplaatsen, dp plaag der roovende benden, het 'belasting systeem, het gebrek aan goede wegen en aan de overbevolking. Maar de conclusie der Amerikaansche bezcekers, die meenen de heerschendf. ellende dus maar werkloos te moeten aanzien, heeft zoowel bij de Chineezen als bij vele in China gevestigde of ver toevende Westerlingen, die onder den die- pon indruk verkeeren van de vreeselijike berichten, die over het lijden der geteis terd© bevolking bekend worden, tot heftige critiek aanleiding gegeven. Verschillende vereenigingen hebben zich alreeds tot den Volkenbond gewend, ^qp- dat deze nu het initiatief tot een hulpactie zal nemen. Maar tot dusver schijlnt men te Genève om verschillende redenen hier toe niet bereid te zijn. Zou het werkelijk mogelijk zijn wat door de Amerikaansche commissie van onderzoek wordt ontkend, om op eenigs zins groote schaal hulp te brengen aan het noodlijdende Chineesche binnenland? na elk geval is dit dan toch een vraag, die in de eerste plaats door de Chinee- zen zelf moet worden beantwoord en men zal dus moeten afwachten, hoe de houding zal zijn van de Chineesche dele gatie te Genève tegenover de pogingen, welke thans in het werk worden gesteld urn uen steun van den Volkenbond voor ■dia bestrijding der hongersnoodgevolgen in China te winnen. .een paar Wybeit- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. De hulpverleening aan Byrd. Naar uit Oslo gemeld wordt, heeft de Amerikaansche gezant aldaar Vrijdag stap pen gedaan bij het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken in verband met da hulpverleening aan Byrd. Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft zich vervolgens tot de Vereeni- g'ing' van Walvischvaarders gewend, wel ker bestuur na een bespreking yan den toestand tot de conclusie kwam, dat de vrees van Byrd ongegrond moet zïjln, voorzoover onder zijn metgezellen geen I zieken voorkomen, die onmiddellijk hulp noodig hebben. De voorzitter der Ver- I eenig'ing verklaarde verder, dat het ijs in dit gedeelte van het jaar geregeld breekt. Het grootste gevaar voor invriezen bestaat ■eerst in Maart. Wanneer echter mocht blijken, dat de ijstoestand dit jaar anders is dan gewoonlijk, dan zullen alle po gingen in het werk gesteld worden om Byrd te "helpen. In het gebied, van waar uit hem hulp verleend kan worden, liggen thans vijf kraanschepen en 27 walvischvaarders. Voor de kofcerij'schepen zijn dunne vlotten gebouwd en het zou zeer gevaarlijk zijn daarmede naar Byrd te gaan. Aan boord van dik kokerschip bevinden zich drie honderd personen, zoo-dat een ongeluk ernstige gevolgen zou hebben. Hierbij komt de kwestie der verzekering en bo vendien de verliezen, die die 'walvisch vaarders lijden door het stopzetten van de vangst. Bolivia en Paraguay. De gezant van Paraguay te Parijls heeft eeta, tweede beschuldiging tegen' Bolivia aan den Volkenbond meegedeeld, van on geveer -dezelfde strekking als de eerste. Opnieuw zou ©en draadloos bericht onder schept zijn van den generaal Kunz aan de vierde divisie van het Roliviaansche leger. In dit draadlooze bericht worden inlich- lingen -gevraagd over de .sterkte van een patrouille en wordt order -gegeven voor de voorbereiding van een algemeen offen sief tegen Paraguay. De regeering van Paraguay voegt er aan toie, dat da in het draadlooze bericht genoemde patrouille dezelfde is die on langs troepen van Paraguay heeft aange vallen. Deze feiten worden, aldus de nieuwe mededee-ling van Paraguay, ter kennis van den Volkenbond gebracht, op dat, wanneer de vrede zou worden ver stoord, vaststaat op wie de ernstige en misdadige verantwoordelijkheid rust. Inmiddels is ook een telegrafische me- dedeeling van Bolivia ontvangen, waar van echter de inhouid nog niet is gepubli ceerd. Men kan echter aannemen, dat Bidivia ook deze tweede beschuldiging van d-e hand wijst. Albanië en Griekenland. In verband met een systematische cam pagne, welke den laatsten tijd gevoerd i.s door een deel der pers te Athene, zelfs door Grieksche regeeringsbladen heeft het Albaneesche ministerie van binnen- landsche zaken speciale instructie aan den vertegenwoordiger van Albanië te Athene gegeven, om krachtig te protes teeren tegen bedoelde campagne, die de grens van het duidbare overschrijdt. Stormschade op Borkum. Op Borkum heeft eeu regeeringscom- missie d-e schade ppgen-omen, door de jongste stormen aan de kust van het eiland aangericht. Die schade blijkt zeer groot te zijn daar verscheidene zeewerin gen zijn weggeslagen en het strand veel smaller is geworden. De oommissie is dan ook tot de slotsom gekomen, dat de huidige beschermingsmaatregelen ten eenen male onvoldoende zijn en zij acht dit te bedenkelijker, daar het eiland voor de kust vau Oost-Friesland een natuur lijke verdediging tegen stormschade vormt. De oommissie heeft de Pruisische re geering daarom in overweging, gegeven, onverwijld doeltreffende maatregelen te nemen. Korte berichten. Een groep hofbouwers uit de óm- geving van Gent heeft 30.000 hagoniar bollen aan de stad Parijs aangeboden. Deze zullen in de tuinen der Tuilerieën worden geplant. Bij het opmaken van een jaarlijksche balans van de te Westerholt (bij Buer) gevestigde spaar- en leenbank zijn uitge breide verduisteringen aan het iioht ge- Binnenland. Voorstellen voor de buitengewone Staten- zitting. Idem voor de gemeenteraden van Middel burg en Goes. De moderne vakbeweging en de S.D.A.P. Buitenland. De vlootconferentie. De verhouding tus schen Engeland en Frankrijk. Albanië en Griekenland. Bolivia en Paraguay. De hulpverleeniug aan Byrd. Hongersnood in China. Inschrijvingen op bovengenoemde uitgifte a worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen door komen, welke begaan zijn door een 24- jarig employé, die op zoo geraffineerde wijze te werk ging, dat hij zijne practij- ken geruim-en tijd heeft kunnen voort zetten zonder ontdekt te worden. In totaal blijkt een bedrag van 62330 M. te ont breken. De schuldige is sedert Donder dagmiddag voortvluchtig. Volgens een bericht uit Londen is het werk aan do Oceanic op de werf te Belfast gestaakt. Dit stoomschip- van 60.000 ton was bestemd, het grootste van de wereld te worden. Naar ver luidt, is er geen kans op hervatting van het werk. Wegens een loongeschil zijn te Bel fort 6500 arbeiders in de metaal-industrie tot staking overgegaan. De stakingsbewe ging is ook op een katoenspinnerij over gegaan. Bij groote banken te Berlijn zijn nieu we vervalschte dollarbiljetten opgedoken, die er volkomen echt uitzagen. Zoo is er eien biljet gedeponeerd, dat reeds in October door een ervaren geldwisselaar aangegeven werd en door dezen weer in beslag was gegeven. In de petroleumraffinaderij der As- tra Romana bij het station Ploesti ont stond bij bet opstellen van nieuwe ma chines een ontploffing, waardoor twee arbeiders giedood werden. Vier andere ar beiders kregen zware brandwonden. Den door de ontploffing .ontstanen brand was men spoedig meester. Vrijdag kwam het in den stads schouwburg te Lodz bjji de opvoering van het stuk „Cyaankali" tot een incident Een jongeman wierp van de galerij een met traanverwelckend gas gevulde bo-m naar beneden, zoodat de bezoekers weg vluchtten. Nadat de zaal gelucht was kon de voorstelling worden voortgezet. Er is -een aanslag gepleegd op den avondtrein van Boekarest naar Brail a Twee uur voor de trein zou voorbijgaan ontplofte op de lijn. een lading dynamiet. Een goederentrein kon den passagierstrein tijdig waarschuwen. Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Het ledental van bo-vengenoemden bond is in 1929 belangrijk vooruitgeloopen. Het bedraagt thans ruim 3300 leden. De voor uitgang in 1929 bedraagt ruim 450. Deze vermeerdering is aan alle groepen, waar uit de Bond is samengesteld, ten goede gekomen, in het bijzonder aan de groe pen gemeente-ambtenaren en verplegen- den. Overigens ging het ledental der groe pen Rijksambtenaren en Provinciaal Per soneel eveneens flink omhoog. Het voor uitzicht bestaat, dat binnenkort in enkele plaatsen van ons land een afdeeling zal worden opgericht. Het aantal afdeelingen op 1 Januari j.l. bedroeg 52. De Bond hoopt op 22 Mei a.s. zijn Algemeen e Vergadering te Amersfoort te houden. Arbeiderspers en vakbeweging. Vrijdagavond heeft, naar „Het Volk" meldt, te Amsterdam een zeer druk be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1