No. 9 Godsdien De avonturen van een verkeersagente. Gemengd Nieuws. dig. Da sector Hulst lag als het waro -v;>< Dit numma heer J. de Bruijne, werden de huishou delijke zaken afgedaan en o.a. 12 nieuwe leden voorgesteld. Door den heer C. Vader werd daarna een onderwerp ingeleid, luidende: „De be- teekenis der Christelijke sociale beginse len voor onzen tijd". Spreker constateerde, dat er twee rich tingen zijn, die dezelfde grondfout heb ben, n.l. die het sociale van het geeste lijke willen scheiden en zij die Christe lijke sociale actie absoluut veroordeelen. De Christelijke sociale beweging echter omvat het geestelijke en het stoffelijke. Het gaat ook hierin om het recht des Heeren in do eerste plaats en niet om het recht van den mensch. Christenen moeten hier op aardo zoe ken Gods gerechtigheid, ook in sociale dingen. De sociale verhoudingen mogen wij nooit zien buiten God om. De liefde van Christus moet ons drin gen te zoeken het goede voor alle men- schen. Dus niet van één groep zooals de aanhangers van den klassenstrijd dit willen. Valsche berusting, welke nog zooveel op Christelijk erf gevonden wordt, is daar om verkeerd. Dit leidt tot Tolstoïsme. Het individualisme heeft geleid tot li beralisme en dit weer tot socialisme en communisme. Het Christendom moet zich alzijdig openbaren en stellen Gods recht in het brandpunt van alle vraagstukken. Deze overtuiging zal ons dringen, voor al in dezen veel bewogen tijd, om ook op het sociale terrein op te komen voor het recht der Christelijke sociale vakbe weging. Op dit onderwerp volgde nog eenige bespreking. Goes. Gisteravond kwam de afd. Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond in 34e jaarvergadering bijeen. Na de gebruike lijke opening door den Voorzitter, vr. C. K. Maartense, werden achtereenvolgens de notulen der vorige vergadering en het driemaand, verslag van den Penn. be handeld, waarna de jaarverslagen de re vue passeeren. De Voorzitter deed daar na de mededeeling, dat de tegenwoordige Penningmeester, vr. J. Wolferts, wegens vergevorderden leeftijd zijn functie als- zoodanig wenschte neer te leggen. Be sloten werd op de eerstvolgende vergade ring den nieuwen functionaris bekend te maken. Verder werd een gift van f 50 beschikbaar gesteld voor het Kinder- en Herstellingsfonds „De Dr De Visser-stich ting" (T. B. C.-bestrijding door den Chr. Nat. Werkmansbond). De aftredende be stuursleden, de vrienden J. de Graaff, J. Wolferts en C. Kuijper, werden bij accla matie herkozen, terwijl in de vacature M. Kok, wegens vertrek uit Goes, werd gekozen vr. C. de Beste. Het Bestuur be staat thans uit deze genoemde vrienden met als secretaris vr. G. Gorsse en C. de Graaff Jz. als commissaris. Tot lid van de fin. comm. werd vr. P. Steutel her kozen. Na nog eenige besprekingen de nieuwe Ziektewet betreffende, werd deze vergadering, welke tamelijk goed was be zocht, door vr. J. de Graaff met dank gebed gesloten. Kruiningen. Woensdagavond vergaderde de afd. Kruiningen voor Ziekenhuisver- pleging; aanwezig waren 35 leden, hoof den van gezinnen. Uit het verslag bleek, dat de afd. 735 betalende leden telt, dat ruim f 1700 is ontvangen en de rekening sloot met een batig saldo van f 49.47. Dhr D. Duindam (voorz.) werd herkozen, terwijl in de plaats van dhr J. I. Visscher tot penning meester werd gekozen dhr M. Baveco, tevens bode. De C. J. V. „Ora et Labora" organi seerde een sjoelwedstrijd waarvoor veel 1 belangstelling bleek. Uitslag is als volgt: le prijs Joh. Kievit met 154 punten; 2e pr. J. Waverijn 134 p; 3e pr. J. Blauw- kamer 133 p.; 4e pr. M. v. Nieuwenhuijse 132 p.; 5e pr. H. v. d. Velde 130 p. Vijf nieuwe leden gaven zich dien avond op. In de a.s. Dinsdag te houden gemeen teraadsvergadering komt o.a. voor: onder zoek geloofsbrieven als raadslid van dhr J. Witte. Deze is opvolger op de lijst der S. D. A. P. en komt in de plaats van dhr .T. I. Visscher, die op 1 Jan. de gemeente heeft verlaten. Biggekerke. Onder leiding van haar voorzitter, den heer P. Janse Azn., kwam Donderdagavond de kolen verceniging „Helpt Elkander" in jaarvergadering hij een. Uit het verslag van don secretaris, den heer P. Wijkhuijs, bleek, dat acht personen dit jaar als lid toetraden, zoo dat de vereen, thans 137 leden telt. Over hot gcheele jaar is door do vereen, ont vangen en geleverd 3115 H.L. kolen, 12155 K.G. bruinkool en 4665 stuks turf, terwijl zich in do opslagplaats nog een goede voorraad bevindt. De penningmees ter de heer J. Dekker, deelde mede, dat de ontvangsten bedroegen f 2095,60. De uitgaven f 1583.36. Alzoo een goed slot van 1' 512.24. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. de Witte en Joh. Jobse. Tot bode werd herbenoemd de heer A. de Witte. Met algemeene stem men werd aangenomen het bestuursvoor stel: het bestuur een jaarlijksche vergoe ding voor zijn arbeid te geven van f 15. Medegedeeld werd, dat uit 't aanwezige kassaldo aan de leden zal worden uitge keerd f 140, te verdeelen naar het door de leden afgenomen kwantum kolen. Ook zal zeer binnenkort onder de afnemers van stuk- en notenkolen terugbetaald worden een bedrag van f 65.97. Na rege ling van enkele huishoudelijke zaken sloot de voorzitter deze door 21 personen bezochte vergadering. St.-Laurens. Donderdag hield de Bur gerwacht haar 9e jaarvergadering, onder Do Coöp. tuinbouwveiling „Dei Zuid-HoUandsche Eilanden" te Rotterdam heeft, zijn zilveren jubileum, gevierd. Van 1. n. r.J. de Romp, W. Barendrecht, A. Kooy- man, J. v. d. Burg, M. Droogleeveir Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, J. J. v. d. Pols, W. v. d. Polder en. A. Reedijk. leiding van den heer P. Boon. De jaar- slagen van den secretaris-penning meester gaven een overzicht van wat in het afgeloopen jaar was verricht; de ont vangsten bedroegen f 158.93; de uitgaven f 145.61, zoodat de rekening, welke werd goedgekeurd met een batig saldo van f 13.32 sloot. De begrooting voor 1930 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 170.92. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Boon. Van den Burgemeester was bericht ingekomen, dat hij verhin derd was de vergadering bij te wonen, waarom op verzoek van den voorzitter wethouder Van 't Hoff de verworven di ploma's on kruizén uitreikte met een toe passelijke toespraak. Het kruis met di ploma B verkregen de heeren J. M. Hou terman, Joh. Marinissen, C. Willemse Jr en P. v. d. Putte; het diploma C de heer A. Willeboordse. Door het bestuurslid J. W. Davidse werd mededeeling gedaan van een door hem gemaakte percents gewijze berekening van het aantal be haalde punten voor het schieten met scherp, marga en cylinder, waaruit bleek dat M. v. d. Putte was nr 1 voor scherp- schieten en A. v. d. Putte voor marga. Besloten werd nog jaarlijks voor elke groep 1 of 2 prijzen voor de beste schut ters beschikbaar te stellen. Grijpskerke. Donderdag hield het Var kensfonds „Helpt Elkander", alhier zijn jaarlijksche vergadering, onder voorzit terschap van dhr A. Clarisse. Uit het ver slag van den Penningmeester bleek, dat dit jaar ontvangen was f 323.68 en goed slot vorig jaar f 150.81, samen f 474.49. Uitgaven f 258.65, zoodat in kas is f 215.84. De rekeningen worden door de heeren Jac. Mesie en A. Dommisse nagezien en in orde bevonden. Dan was aan de orde verkiezing be stuursleden, aftr. de heeren A. Clarisse, J. Vlieger en A. P. Koster, welke met bijna algemeene stemmen werden herko zen. Ook werd nog eenige wijziging gebracht in het uitbetalen van doode varkens. Dit wordt nu van 1 tot 25 K.G. 110 der marktwaarde; van 25 tot 75 K.G. 80 en boven de 75 K.G. 75 Ten slotte wordt nog een wijziging gebracht in art. 8, zoo dat iedere houder van drachtige zeugen deze ook tegen het werpen kan verzeke ren tegen f 5 per dracht. Er zijn dit jaar 6 doode varkens ver goed en van 1 gedeeltelijk. De vereeni- ging telt thans 79 leden. Dit jaar zijn er 7 bijgekomen. Aanwezig 20 leden. Oud-Vossemeer. De 'heer F. W. O. Wis- kerke te Oucl-Vossemeer, die sedert 1. Juli 1904 de betrekking van secretaris- penningmeester van het Algemeen Arm bestuur vervulde, hoeft tegen 1 April a.s. aan den Raad ontslag verzocht. AAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENS TIJDENS DE MOBILISATIE. I. Wij lezen in „Ons Leger": Hoewel de belangstelling voor .de ge beurtenissen tjjdens de mobilisatie van het Nedorlandscbe leger steeds minder wordt, en spoedig vergeten is, wat de weemacht in dien tijd heeft verricht (liet gevaar is immers al zoo lang voor bij), waag ik het toch om nog eens wat uit dien tijd te yertellen. Misschien zijn er nog wel 'Nederlanders, die met vol doening zullen vernemen, hoe in het be gin van den oorlog onze soldaten pa.) hebben gestaan, goed besef van hunne verantwoordelijkheid hadden en op lof waardige wijze hun plicht deden. ik kan daartoe putten uit de aantee- keningen, die gemaakt zijn door den com mandant van de 4-11-14 R.I. (een Com pagnie van ons Zeeuwsche regiment dus) die tijdens den val van Antwerpen ge legerd was in het Oostelijkste deel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de hand van enkele andere aan- teekeningen, wil ik eerst mededeelen, hoe de compagnie in 0.-Z.-Vlaa.nderen kwam en wa.t zij daar le doen kreeg, tot de beëindiging van de interneering; dat is dus van 23 Augustus tot eind October 1914. Aanvankelijk was de grensbewaking in O.-Z. Vlaanderen toevertrouwd aan een detachement landweer, onder commando van een luitenant van het Indische leger met als hoofdkwartier 'Hulst. Daar dit detachement zwak, en een nauwkeurige grensbewaking daarmede dus Gnmogelijk was, had de commandant al zijn mannen op rijwielen gezet, en zoo een bereden politie gevormd, die het zeer groote bewakingsvak afpatrouilleer- de. Dit detachement trad meer op als veldpolitie in het grensgebied dan dat het de grens bewaakte. Als zoodanig heb ben die landweermannen vele goede dien sten bewezen, aangezien een goed politie toezicht in het grensgebied zeer noodig was. Er dwaalde namelijk heel wat ver dacht gespuis rond, dat er geen been in zag om kippen of konijnen to stelen, soms zelfs heele varkens. De bevolking van het platteland was clan ook zeer inge nomen met deze buitengewone politie. Toen echter do-Duitsche troepen België binnendrongen en Antwerpen bedreigd werd, was deze z.g. grensbewaking ge heel onvoldoende en werd eorst dén, daarna nog een tweede bataljon van het 14e Reg. Inf. naar Zeeuwsch-Vlaanderen gezonden. Den 23 Aug. 1914 te 1 uur ontving 11-14 R.I., dat nog te Middelburg was, bevel om ,naar Z.-Vlaanderen te gaan, waar te 9 uur 's avonds te Neuzen voet aan wal werd gezet. Het begon al don ker te worden, toen de boot met 600 man en 9 voortuigen aanlegde aan de ponton. Het was laag water en daardoor was het aan wal brengen van de zwaar geladen voertuigen moeilijk. De troepen rustten intusschen achter de aan rotten geplaatste geweren, op de kade. Door die wachtende troepen werd toen spon taan het oude Wilhelmus aangeheven. Dit oude dierbare lied, ons eenig vader- landsch lied, dat tot ons spreekt ais geen ander, was de uiting van wat die ilinke Zeeuwen in die oogenblikken voel den. waarschijnlijk zonder zich zelf daar van goed rekenschap to geven. In den donkeren avond en onder die omstan digheden klonk dat gezang plechtig en zelden zal het mot meer ernst en aan doening gezongen zijn. De 4e compagnie was bestemd voor den sector Hulst, de oostelijkste van O Z. Vlaanderen. Van Neuzen ging het nu per trein naar Hulst. De spoorweg-Mij Mechelen—Temeuzen, een Belgische on derneming, had echter geen wagons doch enkel kolenwagens beschikbaar, zoodat daarin het vervoer plaats had. Tegen 12 uur des nachts weni Hulst bereikt, waar dank zij een telegram uit Neuzen ver zonden, de burgemeester gewaarschuwd was om te rekenen op ongeveer 250 gasten. Do burgemeester had zich duchtig ge weerd zoodat ieder een plaatsje kreeg. De laak voor de compagnie, die tijdens de overtocht eerst bekend word gemaakt, was: Hot afsluiten van de wegen die van uit België over de grens voerden en waken tegen schending van onze neu traliteit. Deze taak moest door deze eene compagnie verricht worden langs een grens van ruim 25 K.M., voorwaar een niet eenvoudige opdracht. Na bestudeering van de kaart en na een terreinverkenning bleek, dat mins tens noodig zouden zijn 7 wachten. Daar het bezwaarlijk was deze dagelijks af te lossen vanuit Hulst, bleven die wach ten met hunne aflossingen aan de grens. Het was echter niet mogelijk om meer dan eene aflossing te geven, zoodat de manschappen om $en anderen dag op wacht kwamen. De wachtdienst zelf was niet licht, want van de 24 uren wacht dienst stonden de manschappen 12 uur op post. Afzonderlijke patrouilles indee- len was niet mogelijk, de afgeloste pos ten patrouilleerden naar de wacht terug. De eigenlijke patrouilledienst werd daar om opgedragen aan de bereden landweer mannen. Elk detachementje ontving dagelijks de levensmiddelen in natura uit Hulst, en koekte zelf; een regeling, die zeer in den smaak viel. Een voordeel van het samenblijven van wacht en aflossing was, dat zoo noodig de wacht tijdelijk onmiddellijk verdub beld kon worden. Te Hulst bleef een kleine reserve, waar uit een 'politiewacht gegeven werd en de wachten op sterkte werden gehouden. De opstelling was zeer ijl en zwak, zoodat het bieden van weerstand van eenig belang uitgesloten was. Zij had iets van een ijle voorposten-opstelling, achter welke echter geen hoofdmacht aan wezig was. De f ourier van de compagnie, die met de verpleging was belast, bad een zware taak te zorgen, dat elke voorpost dage lijks het zijne kreeg en niet minder zwaar had de facteur het te verantwoorden, die dagelijks per rijwiel alle wachten afreed, dus dagelijks ongeveer 60 K.M. over slechte, soms erg bemodderde, wegen al- hobbelde. De compagnies-commandant zelf be zocht dagelijks eenige wachten, aanvan kelijk per rijwiel. Dit kostte zeer veel tijd en er moest van een etmaal nog wat overblijven om den papierstroom, toen die begon te vloeien, weer te doen terug vloeien. Er werd dus getracht een auto ter be schikking te krijgen, doch dat gelukte niet. Toch was zoo'n snelvervoermiddel noo- 13. De vogel wist wél raad. „Al kan je niet vliegen", zeide hij tegen Keesie, „ik kan het wel en ik zal je ergens heen brengen. Je bent niet zwaar en ik kan je gemakkelijk dragen. Wil je?" „En of', zeide Keesie. 14. De vogel vloog met hem weg, naar een donker woud vol hooge hoornen en met breede kruinen. „Daarheen breng ik je", vertelde de vogel aan het agentje, dat zich met beide handen stevig vasthield. tegen do stelling van Antwerpen. Gebeur- do er iets bij de wacht in den Prosper- polder, dat was de oostelijkste wacht, dan duurde het minstens eon uur voor do commandant 'daar kon zijn. In spoed eischende gevallen kon echter gerekend worden op de welwillendheid van de weinige auto-bezitters, die om beurten hun auto gaarne ter beschikking stelden. (Wordt vervolgd.) Iets wat niet elke dag go- beurt. Eein boerin te Kergouan in Bre- tagne bemerkte eenige dagen geleden, dat men ingebroken had on op 'de zolder eon kistje had weggenomen mot haar geheeie vermogen. Het gelukte de politie niet een spoor van do inbrekers te vinden. In do streek sprak men zoer over den diefstal en over den 'jammerlijken toe stand, waarin de weduwe zich bevond sinds ze van haar schat was beroofd. Gis teren thuis komend was ze niet weinig verbaasd haar fortuin op een bank te zien uitgestald: 47 biljetten van 1000 francs en een pak effecten waren zorg vuldig uitgespreid. Het bleek dat aan de gestolen som niets ontbrak. Men vermoedt, dat de dief berouw heeft gekregen .en zelf de gchat heeft teruggebracht. Kindermoord? Op het terrein van de gemeentelijke vuilverbranding aan de Brielscbelaan te Rotterdam is het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het was gewikkeld in een vrouwenhemd. Het lijkje is vermoedelijk aangebracht met een vuilnisschuit. Het is niet uitgesloten, dat hier van kindermoord sprake is. Wapens in beslag g enomen. De politie te Sneek heeft bij iemand, die nog maar kort in die gemeente woont, in beslag genomen 11 geweren, 19 revol vers, 4 buksen, 1000 patronen en een hoeveelheid kruit Het s. s. „Freya" als verloren te beschouwen. Tot heden is nog steeds geen bericht ingekomen omtrent het vermiste Duitsche stoomschip „Freya" uit Stettin, zoodat met vrijwel zekerheid kan worden aangenomen, dat bedoeld stoomschip, dat een bemanning van 17 koppen had, tijdons den jongsten zwaren storm nabij onze kust is vergaan. Bij de roederij „Retzlaff" te Rotterdam kwam hot bericht binnen, dat nabij Den Helder een reddingsboei van het s. s. „Freya" was aangespoeld. Aanrijding op 'n onbewaakten overweg. Gisterenavond is bij den onbe- waakten overweg aan dien Broekweg te Warmond een met twee paarden, bespannen wagen door den electri&chan trein Amster damRotterdam gegrepen. Ben der paarden werd vermorzeld. Het andere paard en de bestuurder zijn onge- deerd gebleven. De wagen en ook het mo torrijtuig van den trein wierden vrij ern stig beschadigd. Het treinverkeer ondervond een half uur vertraging. Ernstige brand te Schiedam. Gisterenavond heeft een felle brand gewoed m de kurkfabriek der firma L, van den Toorn te Schiedam. De brandweer verscheen onmiddellijk ten] plaatse met groot materiaal. Aanvankelijk werd met zes, later met 13 stralen, waar van 3 op de waterleiding, water gegeven en het brandend perceel zooveel mogelijk inge sloten. Een oogenblik dreigde het vuur naar alle kanten te zullen uitslaan en een zware vuur kolom baande zich een weg door de daken, hetgeen met een hevige rookontwikkeling ge paard ging. In de [grooto voorraden kurk en afval von den de vlammen gretig voedsel doch door dat er geweldige jvatermassa's in de vuurzee wer den geworpen, kon men uitbreiding voorko men. Het inwendige 'der fabriek met eenige daar aanwezige machinerieën is totaal uitgebrand, Omstreeks ,half elf kon de brandweer zich beperken tot het nat houdien der nog smeu lende massa's. De panden zijn op beurspollis verzekerd, Omtront de oorzaak is niets bekend, Ver meldenswaard is, dat «enigen tijd geleden, de gebouwen van genoemde firma ook door brand werden vernield. Wiin kei dievegge betrapt. Een deteclieve van den Eerstan 'a-Gravenhaagschenj Nac, hl veiligheidsdienst, die sedert eenige da gen surveilleerde in een zaak in zijden stof fen in de Veenestraat aldaar, heeft eergis teren een goeden slag geslagen. Hij gemerk te, dat iemand, die zich als koopster voor dood, iets onder haar mantel verborg. Z« word aangehouden en het bleek, dat zij een en ander had weg genomen, De politie vond bü deze juffrouw thuis oen waar pakhuis van horloges en armbanden en andere kost bare dingen, van zyden .stoffen, handschoe nen en nog veri meer. Er bleek ook al wat van het gestolen® verkocht te zün. De .po litie heeft de juffrouw in verzekerde bewa ring gesteld. Een plotseling: sterfgeval in den gemeenteraad van Leiden. De heer H. i\V|, Spendöl, R. K. raadslid te Lei don, is gisterenavond in den- gemeenteraad, toen hij1 lover de begrooting het woord voer de, door een hartverlamming getroffen an overleden, Die heer S pendel was een zeer geziene fi guur in 4en raad en had een belangrijk aan deel in het maatschappelijk leven te Leiden. Ten teeken van rouw werd de gemeente raadszitting geschorst. Onze zachte winter, Op eenige plaatsen in de gemeente Karkrade, n.l. te Kaalheide en te Onderepelchols, staan prui men bowmen in vollen bloei I A»\ iri9 ioI3 02 'ub ■ieb o<ï eü nd Direc Bureau: Tel.: Redacti Post Bijka Firma F. P. eer; Op de vra; botoekenis voor staat velen, ook zoo direct zm mond antwoc Er zijn m« tische overwB inog zioo kwa; tijd als we de rast en Natuurlijk •waar. Zeker, alle revolutie eisch den va den anderen het scherper scherp zwaar* onvrede. Immers h< dat hij zal zm schen, maar wet boven al de wereld leven te ric* Heeren. Dat brengt kelt tot verze te en strijd. Zoo is hei het blijven. Als een dienen, dan geworpen. W Gods hooger schen, dan den, ten doo wordt verwet ring brengen ning niet we: den ze gegea ders van de lus' dagen overal tegeng_ De hervorm beni eveneens verstoord, om hooger stelde En zoo is anders. Ook maken met schouwd als deriiugen vr< Dit neemt onzen tijd be de verkiezin. Christelijke dat zij prijs de Chr. begi die partijen veilig achten Op maatscl verschijnsel Er zijn ond ders onversc godsdienst, Christelijk p omdat zij zien van de Wij mogen te dankbaar Maar aan deze waardee weer niet te we niet verge dreigen. Dit gevaar heidsmensche gesteld zijn dat voor ons wat Gods W< in overeenste maar hoe kunnen bewa Dan gaan toch vooral r. al te princip eerste plaats nigt. Men dingen breed krompen, nea naai" voelen En zoo misschien verkeerden de scherpe eind van de groot en ster innerlijke kra

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6