No. 95 Woensdag 22 Jannari 1930 44e Jaargang 4 Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK Hendrikse Oo's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. „HERZ-GOLD" A. C. VAN DER REST BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Alle Bank» en Effectenzaken. a 4 Rentevergoeding. Binnenland )UW. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-oontröle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. VERSTERKINGSMIDDEL Belangrijkste Nieuws. Zuid-Holl. Zeeland. tuinbouw- Eilanden" tterdam 25 morden her- teur, deelde ander om- ol moeilijk- blikken ge- rwoog. Het op do be- ouwen. ewichtigste ngsvereeni- rd de oude tond opge- ig. En da leken reeds ïinbouw op i slechts 'n geheel an- ude-grond- en kassen- mevens het de veiling he eiland Ongeveer n den om- g. Haam- ooral sterk naar de r H o g e- jentr urn en tuin- band moet 'tramweg- n, die veel ering in de en winter- Lingsysteem luwuitvoer- in de goede heeft zich de veilin- rnt), Ter en), Z i e- een samen- erd is, dat en uit haar i naar Rot- jubileeren- ifwikkeling e verkoop- >antsche en lihankelijik- eening, dat geïsoleerde koopkracht, dat ze toch n. Natuur- et U. G. B. er Controle rak nog de lollandsche zullen wor- Westland. uur ook de i,r ten deze n den heer nen te zijn. T- en fruit- linggebouw bleek de ebouw, dat trokken en sd zal zijn, ïomen. Ook blijken, dat ïog te klein idag 22 Ja- 00 Concert udiemuziek ïg door Dr crisis. 5.30 .45 Gramo- irt. 0—9.45 1 oortzetting iek. ér 6 0.30 ihep, iert uur n. Korte Geref. 11.30 oncert. 2,00 ectuur. 3.15 ïcert. 5 JO jtrotechniek rekeningen, gezang 8,30 W, N. het lingen Ir touwen van ilcfoon". oonmuziek 'oonmuziek. Concert, tl. 8.05 Re- zetting- con- 25 M. 12,50 05 Concert. Gramofoon; 6.20—7.20, foonmuziek. 0—7.50 Or- (ramma. 12.15 Gra- oncert. 7.50 0.50 Con- joirlog *a- ;no i'1,8 19911 •4 !1'K( Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.<— Losse nummersf0.05 Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Stad en platteland. Wij moeten er ons voor wachten, het platteland eenzijdig te verheffen boven de stad. De zonde werkt overal. De onzedelijkheid maakt niet alleen in de groote steden hare slachtoffers. De goddelooze theorieën, die er op gericht zijn het Christelijk huwelijk en het ge zinsleven te ondermijnen, dringen ook op het platteland door. Het is niet noodig dit te ontkennen. Maar toch: de kweekplaatsen van ongerechtigheid en onzedelijkheid zooals in de groote steden, vindt men niet op het platteland, waar de zonde toch altijd ook nog een ander karakter draagt. Teekenend is wel dat hij een statistiek omtrent het aantal echtscheidingen in Oostenrijk de opmerking gevoegd werd: Merkwaardig is, dat van alle echtschei dingen slechts ongeveer 3 pet. in families van landbouwers voorkomen. Wat volgt hieruit? Niet, dat we het met de gevaren, die ons volksleven bedreigen op het platte land niet zoo ernstig behoeven te nemen. Maar wel, dat we volle aandacht heb ben te schenken aan het in meer dan één opzicht ernstige verschijnsel van de ont volking van het platteland en den trek naar de groote steden. Daarin ligt een gevaar voor onze volks welvaart. Maar ook een gevaar voor de Christe lijke zeden, die nog altijd vormen het fundament en het cement voor onze Christelijke samenleving. Daarom dient aan dit verschijnsel ern stig aandacht te worden geschonken, niet het minst door de Regeering. Meermalen moet worden geklaagd, dat het platteland stiefmoederlijk wordt be handeld. Dat het eerst en 't meest rekening ge houden wordt met de belangen van de steden en de stadsbevolking en eerst daarna met die van het platteland, voor al als het zich wat ver van het centrum bevindt. Zulk een politiek is niet in het belang van land en volk. Meer dan tot nu toe, behoort daarom aandacht te worden geschonken aan de belangen van het platteland en zijne bevolking. De Londensche conferentie Niettegenstaande de voorbereiding zeer grondig geweest is, valt te vreez-en, dat zich bijna onoverkoombare moeilijkheden op de vlootoonfereintie zullen voordoen. De duur der conferentie wordt op twee drie maanden gjeschiat. Meer en meer toch blijkt, dat de ver schillende -standpunten zeer ver van el kaar, vaak diametraal tegenover elkaar staan. Tussobem Amerika en Engeland bestaat overeenstemming over het beginsel der pariteit, maar de „maatstok" om deze te meten is nog hopeloos zoek. Amerika en Japan staan scherp tegen over elkaar, Wat de kwestie van het verhoudings-cijfer betreft. Terwijl Tokio onvoorwaardelijk een verhouding 10:7 eischt, wil Washington deze in g.een geval toestaan, wijl daardoor de geheele rege ling met Engeland in de war zou- ge raken. - Het onderzeeërsvraagstuk vindt de vijf mogendheden in de grootst rAogelij'ke ver deeldheid. Amerika eischt afschaffing, En- geland weasebt afschaffing, Frankrijk eischt handhaving, terwijl Italië en Ja pan hun houding van éventu-eele con cessies aan hun standpunten afhankelijk schijnen te stellen. Frankrijk en Italië eischen eveneens pariteit, en bet Italiaansche verlangen is te dezer zake zoo vurig, dat het de con ferentie op dit punt zou willen doen mislukken. Als Frankrijk echter in dit punt toestemt, verliest het zijn overheer- sc'bende beteekenis als Middellandsche zee-mogjend'heid en stemt bet toe in een Italiaansche suprematie. Uit het voorgaande volgt duidelijk, dat het vraagstuk der maritieme ontwapening niet op de allereerste plaats een tech- Een door doktoren aanbevolen De naam duidt de waarde ten volle aan Te GOES uitsluitend bij Ass. APOTHEKER, Lange Kerkstraat 42. Telefoon 168. nisoh, maar vooral een politiek karakter draagt. Voorgeschiedenis en opsomming der te behandelen kwesties geven dus geenszins tot veel optimisten aanleiding. Alleen de vastberaden wil om den wereldvrede te dienen zal de moeilijkheden kunnen dom overwinnen. Of deze inderdaad aanwezig is-, zal, zoodra de arbeid begonnen is, spoedig blijken. Zooals reeds gisteren gemeld heeft de Koning van Engeland de conferentie ge opend. Zonder indrukwekkend vertoon had de openingszitting plaats. Eenvoudig in civiel gekleed en zonder escorte of eerewacht was de koning van Buckingham Palace naar Westminster ge reden. In de straten hing een tamelijk dichte mist, en de weg, dien de koning volg de, was niet afgezet door troepen; ge wone Londensche Metropolitan politie stond langs den weg opgesteld. Een groote menigte menschen had zich echter verzameld bij Buckinghatn Palace en bij Westminster en juichte den koning luide toe hij zijn eerste openbare op treden na zijn ernstige ziekte. Bij den ingang van het House of Lords weid de koning verwelkomd door den eersten minister MacDonald en door Chamberlain, die hem naar de Royal Galery leidden. De zaal was dicht bezet met gede legeerden, plaatsvervangers, secretarissen en deskundigen. "Ook de gereserveerde plaatsen waren .alle bezet door minis ters leden van het corps diplomatique en andere vooraanstaande personen. Toen de koning binnentrad, verhieven alle aanwezigen zich van hun zetel en bleven staan tot de koning plaats ge nomen had in het midden aan 'de tafel der gedelegeerden, waar de microfoon stond opgesteld voor de uitzending der zitting. Nadat zijn rede in het Fransch was weergegeven verliet de koning de ver gaderzaal. Nadat enkele gedelegeerden een kor tere of langere speech hadden gehouden, werd de conferentie verdaagd tot a.s. Donderdag in het St. James Paleis, wan neer de leiders der delegaties de behoef ten van hun landen zullen uiteenzetten. Alle beschikbare Amerikaansche draad- locze stations waren in dienst gesteld, om de Amerikanen in staat te stellen, de rede van den Engelschen koning ter opening van de Londensche vlootconfe- rentie te beluisteren. De openingsrede werd door bijna 150 stations gerelayeerd. Toen de koning zijn rede begon was het te New-York 6 uur des ochtends en te San Francisco 3 uur in dan morgen. Naar Reuter uit Washington seint, was Hc-over des ochtends om vijf uur opge staan om aan het radio-toestel deope ning der Londensche vlootconferentie bij te wonen. De B. B. C. heeft gisteravond voor de luisteraars, die des morgens verhin derd waren geweest 's Konings openings rede te hooren, deze rede nogmaals via Dave-ntry uitgezonden met ,'s Konings eigen stem. Klaarblijkelijk is zij dus in de Troonzaal door een phonograaf op genomen en 's avonds alweer uitgezonden. Het diner, dat de Engelsche regeering gisteravond aan de vlootdelegaties aan bood, was het schitterendste, dat ooit door de Britsche regeering i^ gegeven. Meer dan 450 personen namen er aan deel. MacDonald presideerde. De, premier bracht een toast uit op den koning van Engeland en de staatshoofden der andere landen. Ook de receptie, die daarna in Lan caster House plaats had, was druk be zocht. Ieder, die in Londen een plaats van aanzien inneemt, in de offioiëele, di plomatieke en parlementaire wereld, was tegenwoordig. Het was -een brillante samenkomst. De premier en zijn dochter Ishbel' namen de plichten van gastheer en gastvrouw waar. De taal in het Belgische onderwijs. De parlementaire commissie, belast met de voorbereiding van een nieuwe talen- re-geling bij het lager en middelbaar on derwijs, hield Dinsdagmiddag ee.n belang rijke vergadering, waarin de meerderheid der leden zich vereenigde met het prin cipe der eentaligheid van ieder der beide groote landsde-elen, met dien verstande, dat de gemeenten van het Vlaamsche land niet kunnen worden verplicht offici- eele Frans-che lagere scholen op te rich ten, evenmin als Waalsche gemeenten voor lager onderwijs ten behoeve van de kinderen van uitgeweken Vlamingen zullen moeten zorgen. Door de liberale leden werd heftig ge protesteerd tegen deze opvatting, welke naar hun oor-deel de vrijheid van hec. ge zinshoofd op ernstige- wijze in het gedrang brengt. Als correctief werd aangenomen, -dat particulieren steeds vrij blijven in het op richten van scholen met een andere on derwijstaal dan die van het gewest, en voor deze scholen subsidie te vragen. Heden Woesdag wordt een nieu we vergadering gehouden, welke, indien geen andere oplossing wordt gevonden, wel tot het uittreden der liberale leden uit de commissie zal kunnen leiden, wat een aanzienlijke politieke hetee-kenis zou hebben. Vervaischingsaffaire op groote schaal. Naar -het blad „Tempo" meldt, is de politie van twee continenten sedert maan den in de weer om opheldering te bren gen in een vervalschingszaak, waarvan de omvang nog niet geheel is te overzien. Het gaat o-m Amerikaansche bankbil jetten van 100 dollar, die zoo uitstekend zijn nagemaakt, dat zij door geen der groote Europeesche bankinstellingen als valsch zijn -herkend. Eerst toen de biljet ten bij de federale reservebank ter inwis seling werden aangeboden, is de verval- sching aan het licht gekomen. De biljetten, die klaarblijkelijk langen tijd in omloop zijn geweest, vertoonen slechts op één plaats een nauwe lijks merkbare afwijking van de echte. Intusschen schijnt er voor een bedra g aan millioenen aan -deze biljetten in omloop te zijn gebracht. De verscherpte controlemaatregelen van de detectieves der Amerikaansche ban ken en der Europeesche politie brengen thans dagelijks nieuwe valsche biljetten aan het licht. Te Berlijn heeft het onderzoek, dat de politie naar de centrale der vervalschers die klaarblijkelijk over onbeperkte midde len beschikken, heeft ingesteld, reeds tot een positief resultaat geleid. Men kent een -der personen, -die de ver- valschte biljetten in omloop heeft ge bracht. Dit is de communist Franz Fi scher, die gewoonlijk onder den naam Voigt optreedt een vroeger een tijd lang een rol in de partijbeweging heeft ge speeld. Fischer is ook een tijd in Rusland ge weest en later langs een omweg naar Duitschland terug gekeerd, waar hij ver leden jaar October met de nog onbekende vervalschers in verbinding is gekomen. Naar het genoemde blad verder bericht zochten de vervalschers de geziene en oude Berlijnsche bankfirma Sass en Mar tini in de Jagerstrasse nit om hun val- sche biljetten te verzilveren. De firma deed in -November een beta ling aan de Duitsche Bank in biljetten van 100 dollar. Deze biljetten belandden ten slotte, na dat zij door verscheidene banken voor echt geaccepteerd waren, bij de federale reserve bank te New York, waar de ver- valscbing werd geconstateerd. De communist Fischer, van wien de biljetten afkomstig waren, is spoorloos verdwenen, doch men neemt aan, dat hij •zich nog te Berlijn ophoudt. -Op zijn aanhouding is een belooning van 1000 mark gesteld. De communisten-actie in Duitschland. In de bureaux van het communistische blad „Der Klassenkampf' is gisteren door de recherche huiszoeking gedaan. Doel van het optreden der politie was om be wijsmateriaal voor een aan den gang zijnd justitiëel onderzoek op te sporen. De huiszoeking duurde verscheidene uren, gedurende welke het bedrijf stil stond. De politie had het gebouw gedurende dezen tijd afgezet. Te Breslau is het gisteren bij een pro ces tegen vijf communisten tot rumoe rige tooneelen gekomen. Daar 'n 200 par tij genooten plaats hadden genomen op de publieke tribune, besloot de rechtbank het proces in de kleine zaal voor straf zaken te houden, waartegen beklaagden protesteerden, zoodat zij met geweld naar de andere zaal moesten worden gebracht. Intusschen was ook het publiek zeer ru moerig geworden en trachtte een groote menigte het gebouw binnen te dringen, zoodat de politie ten slotte de aangren zende straten moest schoonvegen en het gebouw afzetten. De communisten hadden zich te ver antwoorden wegens het verwekken van oproer en verzet tegen de politie bij ge legenheid van een optocht, welke de roode bond van vrouwen en meisjes het vorige jaar Juni had gehouden. Een der beklaagden werd tot 10 maan den, een andere tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld, terwijl drie beklaag den vrijgesproken werden. De nalatenschap van Bramwell Booth. Het gerecht te Londen heeft aan de executeurs testementaires van wijlen ge neraal Bramwell Booth de verplichting opgelegd, alle goederen van het Leger des Heils, waarvan de waarde op ver scheidene millioenen p. st. wordt geschat, over te dragen aan den nieuwen generaal Higgins. Hiermede is dus de kwestie van de overdracht wettelijk geregeld, terwijl de beslissing in overeenstemming is met hetgeen door den Hoogen Raad van het Leger des Heils is besloten. Korte berichten. Iü een statistiek over heit rijksper soneel -deelt de minister van financiën mede, -dat in 1929 het aantal ambtenaren en be-ambtan 98,181 bedroeg, d.i. 10,391 minder dan in 1923. Heit aantal „Ange- stell-ten" was 26,894, dat is 25,609 of bijna de helft minder dan zes jaar gel-e den!. In dienst van het rijk waren voorts 50,940 arbeiders, o-f 7263 minder dan in 1923. In de te Berlijn ander leiding van minister Severing gebonden conferentie, waarin de daling van bet g&boortecdjh fer is besproken, is een „rijkscommissie voor bevolkingsvraagstukken" gesticht, waarvan prof. Gottstein, voormalig- lei- deer van het Pruisische gezondheidswezen, tot voorzitter is gekozen. Ten behoeve van de vissoherij in de Noordzee wordt ook dit jaar van vliegtuigen gebruik gemaakt. Een water vliegtuig is opgestegen om een verkenning te doen naar de scholen van haringen en s-prot, die dit jaar later 'dan anders hun! trek 'hanvangen. Dicht bij de kust van Sleeswijk-Holstein werden groote scholen van haringen en sprot gezien, waarvan terstond kennis werd gegeven aan de vissohers. Gistermorgen zijn dicht big het sta tion Erfurt de postwagen en twee rei- zigerswagoms van -den D-trein Frankfurt Dresden -ontspoord. Er is niemand ge deerd, doch de materieel-e schade »is be langrijk. Het verkeer over de lijn is voor- loopig gestoord. De eerste geweldige mist van den winter heeft gisteren het geheele verkeer in het Zuid-Oosten van Engeland volko men ontwricht en te Londen liepen al- Kantoor Groote Markt 2! Telefoon 74 (2 lijnen) Binnenland. De bevolking van Nederland in 1928. De nieuwe verkeersweg op Zuid-Beveland. Vragen van het Kamerlid Kersten. Het collectief contract in de metaal-in dustrie. Buitenland. De vlootconferentie te Londen. Vervalsching van bankbiljetten op groote schaal. Communisten-actie in Duitschland. Koude en sneeuw in Amerika. leen de ondergrondsche tremen regel matig. Een deel van de stad Kanea (op Kreta) is door brand vernield. De scha de wordt op tientallen millioenen ge raamd. In het Noorden van Berlijn zijn een twintigtal gevallen van -typhus geconsta teerd. Drie patiënten zijn overleden. Het Engelsche.parlement is giste ren 'bijeengekomen. In antwoord op vra gen in het Lagerhuis, betreffende het plani tot hulpverleeni-ng aan de industrie en den handel, zeide minister Thomas, dat reeds duizenden aanvragen om hulp zijn ontvangen. De moeilijkheid bestaat hierin, dat men het kaf van het koren moet scheiden. Het aantal ingeschreven werkloozen in Engeland bedroeg op 15 dezer 1 milli- oen 467.300, d.i. 2.471 minder dan de week tevoren. Uit Memphis wordt gemeld, dat de dijken van de St Franciscusrivier op 10 plaatsen bezweken zijn, waardoor in een dal, ten Z.O. van Big Lake 250 gezinnen van de buiteriwereld zijn afgesneden. In Holcomb (Missouri) staan de straten blank. De toestand wordt nog verengerd, doordien er een barre kou -heerscht. Het verkeer op Zuid-Beveland. Hel Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van waterstaat de volgende vragen "gesteld: Is het den minister beke-n-d, dat de nieuwe verkeersweg doo-r Zuid-Beveland tot naar ruwe schatting ongeveer 75 M. van den óver het dorp voerenden weg verwijderd bleef? Dat aansluiting w-effd verkregen, doch dat dit verbindend weg-deel ongeveer twee meter smaller werd gemaakt dan de weg, die over het dorp voert? Is -de minister niet van oordeel, dat do-or dit smal gedeelte het verkeer zeer wordt belemmerd? Indien de minister dit oordeel deelt, is Zijn Excellentie dan bereid, maatrege len te nemen, o-m alsnog bedoeld smal weggedeelte te doen verb reeden? Verbinding tusschen Noord en Zuid. D-oio-r de fa. Van R-ossute en Co., Mau- ritskade 57 te 's Graverihage, is- aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat -een brief -gezonden, waarin zij, overtuigd zijtnde dat een zeer spoedige tot standko.- ming van minstens één directe brugye-r- bihding tulsschen het Noordelijk'deel van Nederland met de Zuidelijke provincies van het grootste belang zoiu zijn, voor een glro,otare opleving van -den handel in het algemeen en van den automobielhandel en zeer speciaal ook den handel in auto banden in het bijzonder, mededeelt, bij de Twents-tihe Bank te 's Gravenhage -een bedrag te hebben gestort van duizend: gulden voor bovengenoemd -doel ter be schikking van de-n Minister. Wij erkennen, aldus bedoeld schrijden, dat dit slechts een zeer kleine bijdrage ie, vergeleken bjj1 de enorme kosten, welke het geheele project zal bedragen, tnaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1