DE ZEEUW Van bedriegelijke schittering TWEEDE BLAD. DDELBURG nstbode AANBOD. ten MELKWIIK, De Londensche Conferentie Uit de Provincie. BOOMEN UISHOUDING. /AN WESTEN s een van de n- en Kin- naar maat roomer en Karn, FEU I L L ETON. De Tweede Haagsche Conferentie. nschrijving: P. NIEUWEN- jke. 'anuari bij C. D. elle. 3d: EEN HOF- ot 40 H.A., voor ngeving Middel- :n St, Joosland. khandel DHUIJ, POP: etaardappelen en Bravo's, een- J. GOETHEER ordrecht in een an flinke 5. 2748 Advert. S, Dordrecht. vr. DENEVERS Middelburg. die uitsluitend UJDAGS wordt igenomen kleine ogstens 5 regels ruitbetaliDg STEN, GOES. )emba-Film in de rens, 's avonds 7 rijgbaar bij de e en Dingemanse ingang. school te Kapel le J LP. Inl. ver- eester ]OZ. DE 30 Januari. en, Rozen en Hees- Aanbev. W. Ver ier, Haringplaats pec. adres voor htboomen. ij, 500 El Vitrage e bij iemand die werken in depót 21 Bureau van n Pepermunt- 't Tramstation erugbezorgen of ning Korte Delft Prima eigen ge- Jladreuzel, Rund- arkt, Middelburg. O P SER. Landbouw- ^eg. OP: kt voor alle werk, n, geschikt voor VIELEMAKER, Iburg. lelburg, groot of Ritthemscheweg jmstandigheden et omzet Eieren, toebehooren. HUBREGTSE, Middelburg. ENSTE. en gevraagd, per maand, eau „De Zeeuw" agd wegens hu- irdige shoudster, E, Landbouwer, tan bekwaam atst. Br. met opg. ifschrift get. aan DER PEIJL te Maart jchl, r, bij A. rinadorp. DE VAN DINSDAG 21 JAN. 1930. No. 94. Geperking en vermindering der vloten. Vandaag wordt te Londen de Confe rentie der vijf voornaamste zeemogend heden (Engeland, Amerika, Japan, Italië <hi Frankrijk) geopend, waarvan gehoopt wordt, dat zij tot een beperking en ver mindering van de bewapening ter zee zal leiden. In de Buitenlandsche Kroniek van het jongste nummer van „Stemmen des Tijds" geeft 11. L. Baarbe, expert op dit gebied, een uiteenzetting van de beteekenis van deze conferentie. Ter oriënteering van onze lezers, laten wij van dit artikel hier een gedeelte vol gen „Drie euawon lang, bijna onafgebroken, heeft Engeland de zeecn vrijwel be- heerscht. De wereldoorlog heeft ech.er aan deze hegemonie een eind gemaakt. De twoe-ilugendiieden-s andaaldEnge- lands vloot minstens even sterk als die van de sterkste twee andere landen teza men, bleek niet. 'langer houdbaar, toen het rijkste land der wereld, de Ameri- kaansche Unie, het ondernam, juist in verband met den eersten oorlog, waar-' in het naast Brittanje streed! aan dien standaard een einde te maken. De Ameri- kaansche admiraliteit en het Congres be sloten reeds in 1916, dat de Unie een vloot moest hebben, „gelijk aan de mach tigste, door welk ander land ter wereld ook in stand gehouden". Het begrip „pa riteit" was daarmee geboren. In practische pvlitiek werd dit begrip voor de eerste maal omgezet door het ac coord, in 1922 te Washington aangegaan. Dit betrof toen uitsluitend de grootste vechtschepen, van gemiddeld 30.000 tons waterverplaatsing. Hierbij heeft echter Amerika hot niet gelaten. Het was vast besloten de pariteit door te .voeren over de geheele linie, met name voor de krui sers van 10.000 tons, op poene van an ders een wedloop in bewapening te be ginnen. Dat Engeland ook op dit stuk tenslotte zou toegeven, was te voorzien, toen in Downingstreet de nieuwe leus werd opgeheven, die samenwerking met de machtige republiek overzee als eersten eisch van internationale verzoeningspo litiek afkondigde. Maar er blijven ook zoo nog heel wat moeilijkheden te overwinnen. Immers de door Amerika beoogde pariteit sluit nog meer in. Tot en met den wereldoorlog gold de factor, dat Brittanje elk land waarmee het in oorlog was en dat het wilde blokkeeren, ook kón afsluiten. Duitschland heeft het tot zijn bitter leed ervaren. Voortaan echter zal Engeland al leen dan een blokkade effectief kunnen bewerkstelligen, als het bij voorbaat zeker is van Amerika's goedvinden. Tijdens den volkeren krijg kon de Unie haar aanspra ken om ook met Duitschland handel te mogen drijven, niet doen gelden. Ze wist zich de zwakkere partij. In een altoos nog mogelijken volgenden oorlog staat achter die aanspraken een vloot, die, naast de Britsche, de sterkste ter wereld is. Dat zegt alles voor de totaal veran derde verhouding. Een nieuwe kans alzoo op geweldige machtsconflicten in de toekomst, tenzij het probleem van de vrijheid der zeeën ten genoege van beide partijen wordt op gelost. Zal dit gebeuren, nu of later, om aan het te treffen vlootaccoord de sterkst mogelijke sanctie te geven? Men mag het hopen en vertrouwen, doch vergete in middels niet, dat er voor een vlootbe- perking over héél de linie, die toch inzet is van de straks te houden conferentie in Londen, nog heel wat meer komt kijken. Zullen er voor de andere Mogend heden: Frankrijk, Italië en Japan, ver- houdingscijfers kunnen worden vastge steld, waarbij niemand zich verongelijkt of achteruitgezet acht? Dat geldt met name voor het aantal groote kruisers, die voor elk land een speciale beteeke nis hebben. En dan is daar ook nog de cjuaesti© der door H. ZEEBERG. 9.) ——o Hij zag zich al in het soldatenpakje in een groote kazerne, in een samenleving, die nu eenmaal een gedwongen leven is. Hij kon zich absoluut niet voorstellen, hoe het was. Veel had-ie er ovee hooren pra ten door zijn broers. Maar die hadden in vredestijd gediend. Twee waren d'r geweest. Piet, met wien hij één jaar in leeftijd verschilde, was v. d. lichting '13. Die was rog maar zes weken thuis Voor dien was ;et al heel erg, als de mobilisatie kwam. Maar voor Klaas zou het óók erg zijn. letrouwd zijn en reeds drie kinderen te ebben, en dan nog te moeten dienen. En rie weet, voor hoelang! Hoe zou dat aan? Zou z'n vrouw dan vergoeding -rijgen? Ja, dat zou toch wel. onderzeeërs, het wapen der zwakke Sta ten, die hun kustlijn tegen een sterker vijand hebben te verdedigen. Men weet uit de bladen van Japan's verzet tegen de afschaffing van het onder- zeesche wapen, en daar bekend is dat er in Frankrijk openlijk en in Italië, hei melijk althans, precies eender over wordt gedacht, staat al bij voorbaat vast, dat de oude Britsche wensch nopens de af schaffing der duikbooten, niet zal vervuld worden. Doch dit heeft men te Londen vermoedelijk al eenigen tijd ingezien, en bedenkend, dat Keulen en Aken niet op één dag zijn gebouwd, zal men al blij zijn als er voor de kruisers een formule wordt gevonden en een regeling getroffen, die alle partijen bevredigt. Trekken Amerika en Engeland in alles één lijn, dan mag men tenminste hopen, dat de anderen zich zullen schikken, om niet de gunst en .den steun dezer mach tigste Zeemogendheden te verspelen. In ieder geval zal hooge staatsmanskunst het uiterste beproeven om een splitsing in twee kampen te voorkomen, die vroeg of laat, m stêe van tot voortgezette ont wapening, tot een nieuwe worsteling om de heerschappij zou leiden." De slotzitting. De sluitingszitting van de Haagsche 'Conferentie nam gisteren te 4.40 uur een aanvang, aangezien een informeele bij eenkomst daaraan was voorafgegaan. De zaal was weder ingericht op dezelf de wijze als bij de openingszitting, Op de tribunes en in de loges bevonden zich tal van journalisten, verschillende leden van het corps diplomatique, verscheidene da mes en verdere belangstellenden. Onder de gedelegeerden trok de heer Venizelos met een,zwart kalotje op de aan dacht. Naast den president van de con ferentie, minister Jaspar, waren aan de linkerzijde gezeten de heeren G'héron, Lou- cheur en Snowden, aan zijn rechterzijde de heeren Hijmans, Francqui en Curtius. Achter den president zat de secretaris generaal, Sir Maurice Hankey. Nadat de president de zitting had ge opend, deed hij voorlezing van de slotacte en verzocht hierop den gedelegeerden over te gaan tot onderteekening van de ver schillende stukken, in die slotacte be doeld. De gedelegeerde van Tsjecho-Siowakqe maakte eenige reserves. Ubrich (Portugal) vroeg, of de reserves die vorige dagen waren gemaakt, van kracht bleven, ofschoon zij niel, in Jiet proces-verhaal van deze zitting waren op genomen, dan wel, of zij moesten worden herhaald. De president antwoordae dat zulks onnoodig was. Hierna kon men tot de onderteekening overgaan. De documenten, die vau roode zegels voorzien waren, werden met oran je-strikken bijeengehouden. De ondertee kening door den president geschiedde met dezelfde gouden vulpen, waarmede het protocol van de eerste zitting door hem was onderteekend en die hem door de conferentie was geschonken. Hierna stelde de president van de con ferentie voor, het volgende telegram tot H. M. de Koningin te richten: „Aan het einde van haar werkzaamhe den gekomen, vertrouwt de conferentie mij de eer 'toe, Uwe Majesteit haar eerbie digen dank te betuigen voor de nieuwe welwillende ontvangst, welke haar door Uwe Majesteits regeering is bereid. Tipt heeft de conferentie 'bijzonder verheugd, te 's Gravenhage een werk te hebben kun nen volbrengen, dat zal bijdragen tot de ontwikkeling der vruchtbare samenwer king tusschen de volkeren". Bij acclamatie werd tot verzending van dit telegram besloten. De onderteekening van het groote aan tal documenten duurde van 4 u. 50 tot 5.35 uur. De „Maasbode" geeft omtrent de slui ting van de Haagsche conferentie nog de volgende 'bijzonderheden: Tegen vier uur betrokken wij- voor 'het laatst de wac'ht op het Binnenhof. Want wachten was ook wat dit tweede gedeelte betreft der Haagsche conferentie, het ken schetsende voor den journalist. Het moet gezegd worden, dat de groo te mannen van de wereldpolitiek, die'hier bijeen waren, tot het laatste oogenhlik op zich hebben laten wachten. Op het aangegeven uur kwamen de ge- Over de financiën 'dacht Hiyb Jansen al heel gauw. Hij had maar al te veel armoede gekend. Wat hadden z'n ouders moeten werken en ploeteren om door het leven te komen! Reeds vroeg had-ie ?pllen helpen. ïln hij, de leer- en weetgierige, had het niet durven vragen, te mogen ^tudeeren, toen de tijd was aangebroken, dat hij van school moest. Hij zag immers wel, dat 't toch niet ging. Neen, hij moest ook maar een spade grijpen en meewerken, meeverdienen. Dat was geen schande. Dat wist hij wel. Maar hij zou het toch doen met pijn in het hart. 'Gebogen zat hij liever over zijn boeken, nasnuffelend alles, wat 'hij wilde weten. 'God had het echter anders gewild. Het hoofd der school praatte er met de ouders over. „Neen, meester, het gaat niet. 't Is on mogelijk. Waar moet ik al dat geld van daan 'halen? 'Boeken zijn zoo duur. En 't is een gezonde jongen. Hij eet voor drie. Dat kunnen wij niet bekostigen". Meester ging teleurgesteld heen. Zoo veel moesten er leeren van hun ouders, hoewel ze er absoluut niet voor geschikt waren 1 delegeerden achtereenvolgens binnen, som migen, die gerekend hadden, dat de slot zitting te vijf uur zou aanvangen, wat later. Tegen de poort op het Buitenhof groe peerden zich de belangstellenden, scherp bewaakt door de politie, die ook de overi ge toegangen tot het Binnenhof herme tisch afgesloten hield. Bij het gebouw van de Eerste Kamer had zich de Koninklijke Militaire Kapel opgesteld. Minister Beelaerts, gouverneur Van Kaïnebeek en burgemeester Patijn ko men te voet naar de conferentiezaal. Het zal maar even duren Naar gelang de minuten verstrijken stijgt de spanning. Men wacht op het his torisch oogenhlik van de onderteeken.ng der protocollen. Te half vijf wordt den hoofdcommissa ris van politie medegedeeld, dat, wanneer minister Jaspar zijn handteekening zal beginnen te zetten, uit het derde raam van het inspringende deel van het Ka mergebouw een teeken zal worden ge geven, waarop de kapel met haar koraal- muziek kan beginnen. De blikken wijken thans niet van het derde raam. We zien boden heen en weer loopen en hollen een juffrouw van de garderobe, die telkens juist door het be wuste raam komt kijken, houdt de span ning er in een agent aan de binnen zijde der poort, die met een forsch „ja" zijn collega aan den buitenkant elk oogen hlik waarschuwt voor een vertrekkenden auto, doet ons evenveel malen opschrik ken. Dan, om tien minuten voor vijf, gooit een bode het derde raam open en wuift met duidelijke wenken. Het volgend oogen hlik klinkt het „Nun danket Allen Gott" over het Binnenhof. Een enkele hoed gaat er schuchter af, doch wordt dra weer opgezet. Andere dee- len uit Valerius' „Gedenckklanck" vol gen. Nogmaals ruischen de stemmige to nen langs de grafelijke zalen en regee- ringsgebouwen. Het historisch oogenhlik, van zoo groot belang voor de vredesgesohiedenis van de wereld en vooral van Europa is daar. Omtrent de eigenlijke werkzaamheden wordt nog het volgende gemeld: Een van de voornaamste punten waar omtrent een regeling werd getroffen, be treft het accoord tusschen de crediteur- staten en Duitschland. Dit accoord bevat de definitieve aanvaarding van het plan- Young als volledige en definitieve rege ling, ten opzichte van Duitschland, van de financieele kwesties, voortvloeiende uit den oorlog en de plechtige verbintenis der Duitsche regeering om de annuïteiten, in het plan voorzien, te betalen. De vroegere verplichting van Duitsch land is dus volledig vervangen door de in het Nieuwe Plan voprziene verplichting. De crediteurstaten verbinden zich van hun kant, van de aanneming van het Nieuwe Plan af, de liquidatie van de Duitsche bezittingen te doen eindigen. Het accoord voorziet vervolgens in het eindigen der betrekkingen tusschen de herstelcommissie en Duitschland en de opheffing van het bureau voor de herstel betalingen en van de daarmee verbonden organen te Berlijn. De functies van deze verschillende organen, waarvan de hand having door het Plan is noodig gemaakt, worden overgedragen op de Internatio nale Bank door bemiddeling van een spe ciale commissie, belast met de afwikke ling der overdracht. Vervolgens komt de verklaring-van de Duitsche regeering, dat zij alle krachten zal inspannen om het afkondigen van een moratorium te voorkomen en om niet tot do afkondiging over te gaan dan na tot de conclusie te zijn gekomen, dat de wis selkoers en het economisch leven ernstig geschaad zouden worden door de beta lingen. Het laatste artikel van het accoord is een arbitrage-clausule. Zij bepaalt, dat elk geschil, hetzij tussóhen de regeeringen, die het accoord geteekend hebben, hetzij tusschen één of meerdere hunner en de Int. Herstelbank omtrent de interpretatie en de-aanvaarding van het plan zal wor den gebracht onder voorbehoud van de speciale 'bepalingen voor zekere bijzondere gevallen voor een scheidsgerecht van vijf leden, voor vijf jaren benoemd en samen gesteld uit een Amerikaanschen president, twee neutralen, één Duitscher en een ver tegenwoordiger der crediteurmogendhe- den. En deze jongen, die al spelende leerde, zou z'n kostelijk talent moeten begraven en op het la.nd gaan werken. Meester vond het hard en peinsde peinsde Zouden er dan geen liefderijke rnoti- sohen zijn, die konden en een flinken 'on- gen wilden vooruit helpen? Eindelijk werd een oplossing gevonden. Het gelukte hem voor zijn leerling een beurs te krijgen. Huib Jansen behoefde zijn talent niet te begraven, maar vertrok naar de Chr. kweekschool voor onderwijzers in Fries- lands hoofdstad. Daar had hij het goed, veel heter dan thuis. Dit laatste echter werd door hem niet vergeten. Hij hing aan z'n vader en aan z'n moeder. En het voorlaatste jaar konden zij het merken, zijn leeraars en zijn medeleerlin gen, dat er thuis wat aan schortte. Dat was toen zijn ouders zoo moeilijk zaten, toen zij dreigden onder te gaan. Hij was ook te weten gekomen, dat er aan Gor in Amsterdam was geschreven, en het antwoord van haar, althans van haar man in haar naam geschreven. Ook hem» had het pijn gedaan, al kon hij zich overigens zijn 'zuster maar zeer moeilijk Omtrent de niet Duitsche her- steibepalingen, wordt nog gemeld: De met Oostenrijk getroffen regeling komt neer op de onvoorwaardelijke ophef fing van de verplichting tot herstelbeta ling en van het algemeen pandrecht en voorts op het wederzijds afzien van alle uit het verdrag van St Germain voort vloeiende financieele aanspraken. In een resolutie werd de wensch van den kant van Frankrijk uitgesproken, dat de voor-oorlogsche schulden van 0J5leu- rijk en Honeari.ie binnen zrs maanden be regeld worden. De bondskanselier beloofde hieraan voor zooveel mogelijk te zullen voldoen. Namens de Roemeenseho delcuutio maakte Titulesco een voorbehoud mel be trekkin?- tot f'nancPele aanspraken wel ke reserve de bondskanselier als eenzijdig verlangen kenmerkte. Buitengewone Statenzitting. De Commissaris der Koningin is bij K. B. van 13 dezer gemachtigd tot het bijeenro© en der Staten in buiton.iewome zitting tot behanle'ing van onderwerpen, betrekking hebbende op de eleotriöiteits- voorziening en de Prov. Stoombooidien- sten, welke zitting zal worlen gehouden op Dinsdag 13 Februari a.s. dei avonds te 71/2 uur en de daaropvolgende open bare vergadering op 13 Maart d.a.v. te 2 uur n.m. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer L. Moerland, bureelambtenaar bij den Prov. Waterstaat te Zierikzee, met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag verleend. Onweer. Aanleg en beproeven van bliksem-afleiders. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. De Burger Gast- en Wees- huiskwestie te Aardenburg. Men meldt uit Aardenburg, dat de overige bezittingen (behalve dus het gebouw) van thiert Burger Gast- en Weeshuis te Aardenburg publiek zul.en worden ge veild. De «wachtgeldregeling der betrok ken ambtenaren zal vermoedelijk nog. in den loo') dezer maand door den raad van beroep in werking worden gesteld. Vlissingen. Politieke actie. Op Vrijdag 24 Januari a.s. houdt de A.R. Kiesvereeniging alhier in de Geref. Kerk een, openbare vergadering waarin als spre^ ker zal optreden de heer J. J. C. van. Dijk, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp „Ontwapening?" Een belangrijk onderwerp. Van zekere zijde wordt toch een sterke propaganda gevoerd voor de z..g. eenzijdige natio nale ontwapening, terwijl er de A.R. par tij een verwijt van wordt gemaakt dat zij in deze richting niet wensclit mee te gaan. Het loont dus zeker wel de moeite dit vraagstuk te hooren behande len, vooral als dit gedaan wordt door een bij uitstek deskundige, den heer Van Dijk, lid van de Tweede Kamer voor Zeeland. Gaarne wekken wij dan ook onze lezers niet alleen uit Vlissingen, maar ook uit de omgeving op, deze vergadering bij te wonen. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, is die toegang vrij voor alle belangstellenden. Borsselen. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad voor liet eerst in het nieu we gemeentehuis. De voorzitter wenschte de raadsleden een gelukkig nieuwjaar en sprak er zijn voldoening over uit, dat Borsselen thans een behoorlijk raadhuis bezit. Weth. Bruinooge beantwoordde ook namens zijn medeleden de goede wen- schen van den voorzitter. De verkochte olmeboomen blijken f 1744 opgebracht te hebben. Thans wordt aan de leden ter inzage gegeven de kaart der waterleiding voor de gemeente. De leiding komt van Ovezande. In den Mon- sterweg op de grens Ovezande-Borssefcn komt een watermeter. De voorzitter leest het ontwerp-contract tusschen de gemeen- .tefBloirsselein en de N.V. voor. De laatste ver bindt zichi voor 30 achtereenvolgende ja ren water te leveren aan Borsselen, ten hoogste 20.000 knb. meter per jaar, niet meer dan 100 knb. meter per etmaal en 15 kub. meter per uur. De gemeente- ver bindt zich o.a. geen water aan derden te leveren, minstens f 600 per kwartaal aan de Maatschappij te betalen, indien het meer voorstellen. Vast zou hij haar niet meer kennen. In die kritieke dagen had hij- juist va- cantie gehad. Hij had zijn ouders voorge steld, z'n studie te laten varen, op een kantoor te gaan en te verdienen, om den last te verlichten. Afgewezen, r met beslistheid, was dat voorstel. Dat mochten zij niet toestaan. Neen, dat zou niet gebeuren. Huib zag, dat z'n vader onder alles leed, -dat hij met den dag ouder werd. Dat deed hem zoo'n verdriet. Maar wat kon hij er aan doen? Het gedoetje was al be zwaard met 'n hypotheek. Daarvan zou dus niets kunnen komen. Zonder dat de crisis was opgelost, was hij weer naar Leeuwarden vertrokken met z'n bezwaard hart. Tot zijn onuitsprekelijke blijdschap hoorde hij eenigen tijd later, dat medelij dende menschen zijn ouders hadden ge holpen en zij nu, met hard werken, er weer bovenop konden komen. In z'n hart dankte hij God daarvoor en toog weer aan den arbeid. Toen hij z'n eindexamen had gedaan kreeg 'hij, weer door de zorg van zijn vroeger hoofd, spoedig een betrekking op dit dorp. De vloojconferentie te Londen vangt Dins dag 21 Januari aan. De microfoon wordt geplaatst, in de Roiyal Gallery van Ji.et House of Lords te Londen, waar de Engelsche Koning de begroetingsrede zal uitspreken. waterverbruik niet hooger is dan 10.000 kub. meter per jaar. Bij een meerder ver bruik wordt van 10.0)0 tot 13.000 kub. meter verbruik 20 ct. per kub. meter be taald, voor dat boven 16000 tot het maxi mum van 20.0)0 kub. meter f 0.175 per knb. meier. De raad verleent B. en W. machtiging het contract te teekenen. Het voorstel om een amiuïteitsleening voor de waterleiding aan te gaan ten betrage van f 35.000 tegen 4V'2 pot. 's jaars, af te lossen in 25 jaar wordt met algemeen© stemmen aangenomen. De heer De Ragt oppert het dankbeeld dat men de eigenaars van perceelen bui ten de kom ook zou kunnen doen bijdra gen in de te maken kosten met de bepa ling, dat zij dan, in droge tijden het water tegen den kostenden prijs zouden kunnen halen. Dit vindt algemeene in stemming, doch) zal later geregeld wor den. Daarna bomt ter tafel een schrij ven van den heer G. dé Krijger alhier, die verzoekt te mogen zorgen voor ale.c- trische installaties in da gemeentegebon- wen. De heer De Regt vindt het voorbarig in dezen nu reeds te beslissen, daar de voorzitter meedeelt, dat toch zeker dit jaar Borsselen nog geen electrisch licht zal krijgen. Alleen de beide wethouders blijken bij stemming er voor den adres sant de levering enz. te gunnen, tegen de 5 andere raadsleden. Nog wordt, meegedeeld, dat de storm schade aan de haven, waarvan het herstel is aanbesteed voor f470, met die som niet zal kunnen worden hersteld, daar 'bij den lievigen wind van 1.1. Zondag weer 6'0 M. is weggeslagen. Na rondvraag volgt sluiting. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr W. Glas kwam de vereöniging van Oud- leerlingen van de Tuinbouwcursuslsen te Kapelle in het lokaal Obadja in leden vergadering bijleen. De voorz. heette de talrijk opgekome- nen welkom op deze perste vergadering in 1930 en deelde mode dat dhr Adama te Goes 3 Febr. a.s. een lezing zal hou den over plantenziekten die minder re gelmatig optreden. De Penningni., dhr Oele, bracht verslag uit van de gehouden vergadering van Zee- lands Proeftuin. Nu behandelde de voorz. oip onderhou dende wijze „de Emelten". In den bree- d© schetste hij' de geschiedenis van dit insect, waarmede de aardbeienteler vooral zoo te kampen heeft. Sp'r. stond stil bij de leefwijze en de snelle verbreiding. Ten- Die vervulde hjj met liefde, want hij was onderwijzer met hart en ziel. Jammer, dat hij zoo spoedig zijn militie- plichten moest vervullen. Dan kwam er van zijn hoofdacte-studie ook zoo weinig. En dan moest hij het schooltje verlaten, -dat hem lief was geworden. En dan moest hij ook haar v„erlaten, wier beeld eerst on bewust in hem leefde maar dat langza merhand vaste vormen -had aangenomen. En daarom die bange, ontzettende ban ge geruchten van mobilisatie. Wie weet hoe spoedig of hij weg zou moeten! En als Nederland dan eens in oorlog kwam, als hij afscheid moest nemen van alles, wat hem lief wasen 'hij kwam niet. terug, omdat hij zijn jong, veelbelo vend leven had gegeven voor z'n land D'r over denken, o, hij kon het niet. 't Was alles zoo onverwacht gekomen, zoo plotseling Vanmorgen had hij het gemerkt, toen de onderwijzeres hem zoo bruusk die vraag deed, dat, met Gods wil, het geluk hem in de armen zou vliegenMoést hij dat nu op zoo'n manier weer verlie zen? (Wordt vervolgd.) mmm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5