No. 94 Dinsdag 21 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ECEELPIJN F0RMAMINT yï_p.flesck Hendrikse Co's Baak N.V. Sees Belgisch Geld EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeeBige koersen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Caruso luidspreker ook voor Radio-Centrales en elk radio-toestel geneest gy spoedig Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkanfoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bj] abonnement belangrijke korting. vr*' V Gezin en huwelijk. In öe samenvatting van het program van actie voor de stembus 1929 werd er de nadruk oip gelegd, dat de strijd van de A.R. partij allereerst gaat voer de Bewa ring van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, waarbij o.a. met name genoemd werd„Het tegengaan vande invloeden die de ontkerstening der natie bevorderen en de handhaving van ons huwelijksrecht en de beveiliging van heft 'gezinsleven". Hoe noodzakelijk het is, aan deze pun ten aandacht te schenken, wordt duidelijk als we letten1 op de zware stormvloeden waarmede in onze dagen het Christelijk huwelijk bedreigd wordt. Uit Berlijn werd onlang^ gemeld, dat de vijf bestaande echtscheidingsfcarners van het Landgerechtshof te Berlijn op geen stukken na meer in. staat zijn de za ken behoorlijk af te werken. Vandaar dat besloten werd nog tien nieuiwe schei- dm]glsk,amers in te stellen. Als men nu bedenkt, dat iedere kamer wekelijks twee zittingen houdt ter "behandeling van 20 30 echtscheidinglsgevallen, dan ia het duidelijk, hoe sterk daar de echtschei dingskoorts woedt. In Wennen is het al even erg. Blijkens gepubliceerde statistieken had men daar in 1890 in totaal 545 schei dingen waarvan 54 tusschen tafel en bed. In 1928 was het aantal echtscheidingen tienmaal zoo groot. Men telde toen te Ween'en 5559 scheidingen, waarvan 533 tju'sschen tafel en bed. Voor ons land zijh deze cijfers ongetwij feld gunstiger. Maar toch, Mr E. L. van Einden schreef onlangs in „Het Vaderland" dat er in de Residentie eiken Donderdagmiddag min stens v ij f t i 'g candidaten voor een van beide scheidingsvormen voor den pre sident der Rechtbank komen. Daar ieder twee keer moet komen, beteekent dit 25 gevallen per week, of 1300 per jaar. En nu is het waar, dat zoo'n scheddingsf- procedure niet altijd slaagt, maar het hu welijk, Mr v. E. zegt het terecht, is er niet minder mislukt om. - Deze ciifers hébben aas wat te .zeggen. Ze loeren ons welke gevaren hier voor ons volksleven dreigen. Er blijkt uit, hoe het huwelijk in en buiten ons land al meer in 't gedrang klomt. We leeren er uit, hoe er aan de Chris- lelijke 'grondslagen van ons volksleven ge wrikt wordt. Ze zeggen ons, hoe noodzakelijk het is dat de Christasbélij'ders ook in dit op zicht zijn wat ze behooren te wezen: een zoutend zout, een lichtend licht, een stad op den berg. Maar ook: hoe noodzakelijk het is, dat allen die nog vasthouden aan de Christe lijke grondslagen samenwerken om door eendiachtig optreden, ook door mid del van de staatkunde deze gevaren zoo veel mogelijk af te wenden. En voorts welk een gevaarlijke politiek zij voeren, die er voortdurend op uit zijn de eendracht te breken en zoo de kracht van het Christelijk volksdeel te verzwakken. ,,Secteschooltjes". Die „Middelb. Ort." geeft een hoofdarti kel over „Vredesbevordering door objec tiviteit". Een zonderlinge titel voor een artikel waarin o.a. de volglende tirade voorkomt: „Men mocht in Nederland zelf echter óók wel eens nagaan, .of er hier in eigen land nog niet wat op te knappen valt. Worden de kindertjes op onze sekte-schooltjes b.v. ook niet wel eens wat veel opgevoed in eenzijdigheid, op dat, of in elk geval zoodat, zijl later, als volwassen menstóh, hun mede-Ne derlanders van anderen geloove min of meer als „allegaar slechte menjschen" zullen leeren zien?" Slechts rustige objectiviteit, zoo beéluit de 'schrijver, kan den bodem vormen voor een echt supra-nationalen volkeren-zin. Mooi gezegd. Maar of de vredesbeweging gediend wordt door beschouwingen als deze, waarin zoowel de objectiviteit als de vre- desgezindheid absoluut zoek is waar om anders die .trap naar de .„sekte- schooltjes"? wagen wij toch tenetwijl- felen. Iemand die .er nog zoo benepen opvat tingen op na ho,udt als hier tot uiting komen, deed beter van „objectiviteit" en „vredesgezindheid" te zwijgen. Onschendbaarheid van het Kanaal? De „Daily Tel." komt nog eens terug op de kwestie van de onschendbaarheid van het Kanaal, welke volgens het blad misschien op de vlootconferentie ter spra ke zal worden gebracht. Het denkbeeld zou zóó verwezenlijkt kunnen worden, dat Frankrijk en Enge land zich verplichten, de onschendbaar heid te handhaven en België en Neder land tot de garanten zoudep toetreden. Van Fransche zijde wordt hieraan toe gevoegd, dat 'het nutteloos zal zijn, tech nische details voor de vlootontwapening te bespreken, zoolang het vraagstuk der veiligheid niet is geregeld. De massagraven uit den wereldoorlog. Verschillende Fransche bladen brengen bizonderheden over de schandalige wijze, waarop de firma's, die zich belast had den met het opgraven van het stoffelijk overschot der soldaten, die in den wereld oorlog gevallen zijn en het vervoer der lijken naar de daartoe aangelegde kerkho ven, zich van hun opdracht hebben ge kweten. Zoo had de ondernemer Perret aange nomen, een terrein bij Atrecht uit te gra ven, waar 770 Fransche soldaten in een massagraf gelegd waren. Nadat hij had verklaard, dat de werkzaamheden ge ëindigd waren, werd het terrein aan een Belgischen steenfabrikant verkocht. Toen deze eveneens graafwerk deed verrichten, om grondstoffen voor zijn bedrijf te win nen, stiet men op een 'diepte van 1Y M. op talrijke mensohenheenderen en scher dels, zoodat de werklieden tenslotte wei gerden, verder te graven. Naar de „Intransigeant" meldt, heeft men voor het opgraven van 850.000 lijken 46 millioen francs 'betaald, terwijl volgens de berekeningen van deskundigen deze werkzaamheden nog geen 22 millioen fr. hadden behooren te 'kosten. De R 100 boven Londen. Het Britsohe luchtschip R 100 maakte gisteren wederom een proefvlucht. Tegen negen uur werd het gevaarte losgemaakt van den ankermast te Cardington en on geveer een uur later hoorde men het gé- ronk der motoren boven Londen. Door de laag hangende wolken was het luchtschip dat op drie motoren met een snelheid van 50 mijl per'uur op 2000 M. hoogte vloog, aanvankelijk niet goed waar te nemen. Na eenigen tijd om de city gecirkeld te hebben, verdween het luchtschip uit het gezicht, doch korten tijd laterverscheen het weer hoven de Theems, waar het eenigen tijd bleef heen en weer kruisen, terwijl op de bruggen en langs de kaden duizenden het schouwspel gadesloegen. Nieuw conflict tusschen Bolivia en Paraguay. Volgens te Washington ontvangen be richten uit Buenos Ayres is tusschen Bolivia en Paraguay een nieuwe span ning ontstaan. Tusschen de strijdkrachten van beide landen zou het reeds tot een botsing zijn gekomen. De regeering van Paraguay heeft haar zaakgelastigde te Washington opdracht ga- geven, d© aandacht der Vereen. Staten op het incident te vestigen. De gezant van Paraguay deelde gisteren mede, dat Boli via aan de grens een groote activiteit ontwikkelt. Koude en overstroomingen in Amerika. Volgens de laatste berichten is de kou- de-golf in de Vereenigde Staten aan' het afnemen. Zoo is gisteren te Chicago de temperatuur gestegen van 26 tot 6 graad onder nul. In het overstroomde gebied van den staat Indiana staan de huizen tot aan de tweede verdieping in het ijs. Uit Memphis (Tennessee) wordt gemeld Vijfhonderd huisgezinnen hebben hun wo ningen verlaten, doordat het ijskoude wa ter uit de rivier Sint Francis 50.000 acres land in het Zuid Oosten van Missouri en het Noord Oosten van Arkansas heeft overstroomd. De dijk is op vijf plaatsen doorgebroken. Het kanaal Antwerpen-Luik. Op het protest van de „Indéplendahee Beige" tegen den minister van openbare werken, die, via een Belgische onderne ming, de werken voor het eerste deel van hef kanaal Antwerpen-Luik aan twee Duit sche firma's heeft gegund, Laat de Belgi sche minister het volgende antwoorden: „Brusselsohe bladen hebben zich er te gen verzet, dat het bouwen van het eerste vak van het kanaal Antwerpen-Luik toe gewezen werd aan een Brusselsche firma, bijgestaan door twee Duitsche firma's. Zij voegden erbij dat dit kanaal Antwerpen- Luik aan militaire defensieve doeleinden beantwoorden moet en het dus onaanne melijk is dat Duitschera met de uitvoering vah die werken zouden belast worden. -J>e heer van Gaenegem, minister van openbare werken, doet thans opmerken, dat bijna alle firma's, die aan de aanbe steding hebben deelgenomen, bet gebruik van Duitsch materiaal voorzien, daar het technisch materiaal voor dergelijke wer ken in België niet voorhanden is. Die heier van Gaenegem! zegt ook, dat da werken, die binnenkort zullen aangevan gen worden, geen verband houden met militaire verdediging of strategie en het dus van weinig belang is, of de grond en nivelleering'swerken, waarom het hoofdzakelijk gaai, door Duitscbers of Bel gen uitgevoerd worden. Ten! slotte laat de minister van open bare wérken uitschijnen, dat door de aan besteding toe te wijzen aan de firma Mennoyer, geholpen door Duitsche firma's de Belgische staatskas een bedrag van .130 millioen francs uitspaart. Dubb.MA6HEET5YSTEEM ƒ30' 4 pdig ANKER5Y5TEEM ƒ40- jh Gv&za£v&ih/uwSaaA NV Peters Prinsengracht 220/24 VÏtUKIJ kSV AMSTERDAM" Tel. 48682 redenen tot het volgende jaar worden uitgesteld. Evenals in 1925, zal met de nieuwe volkstelling ook een beroepstel ling gepaard gaan. Zondagnacht is brand uitgebroken in den bekenden Bremer raadskalden De brand duurde enkele uren. De omvang van de schade is nog, niet bekend, doch in .ieder geval is de waterschade belang rijk. Ook vreest men, dat de bekende wandschilderingen geleden hebben. met de keelontsmeiiende tabletten In alle Apoth enDrog, Korte berichten. In verschillende steden van Pruisen is het tot botsingen gekomen tusschen de politie en communisten, die ondanks het verbod van den minister van bimienland- sche zaketn, toch optochten wilden ho,u- den. Vrijdag heieft in de meubelfabriek! Die Goen'e, een der bekendste van Bélgië, ■een hevi'ge brand gewoed. De gelieele inboedel in den winkel ging in vlammen oip. I)ie oorzaak .van dezen brand is niet bekend. Na een heftig debat verleende het Ameiikaansche Huis van Afgevaardigden ecu crediet van 15 millioen dollar voor de uitvoering van het drankverbod in het jaar 1930—1931. Volgens statistische gegevens heb ben in 1929 dertig duizend Duitsche arbei ders in Frankrijk gewerkt, de helft van dit contingent vond werk in de omgeving van Parijs. In den loop van bet jaar 1929 hebben meer dan 600 Duitsc'he studenten de Fransche Universiteiten bezocht. In verhand met het bericht van de „Observer" over een mogelijk deelnemen van Duitschland aan de vlaotconferantie wordt in officieel© kringen te Berlijn ver klaard, dat tot dusver van een desbetref fend verzoek der vijf mogendheden die aan de vlootconferentie deelnemen, aan Duitschland niets bekend is. Naar gemeld wordt, zal de volks telling in het Duitsche rijk, die dit jaar moest plaats hebben, wegens bezuinigings- Nederland en België. In een artikel, getiteld: „La nouvelle écluse de Terneuzen" komt bet te Gent verschijnend blad „La Flandre .Libérale" met aandrang öp voor een spoedige re geling jusschen Brussel en Den Haag, buiten de Nederlandsch-Belgiscbe onder handelingen om, van de kwestie der nieuwe zeesluis te Terneuzen welke de Gentsche handel onontbeerlijk acht. Onze route naar den Rijn is en "blijft het kanaal van Terneuzen, de Westen schelde tot Hansweert, het kanaal door Zuid-Beveland, de Oosterschelde „en het Hollandsch diep naar Dordrecht. Er is sprake van, Brugge met Sluis en Breskens te verbinden door middel van een kanaal, toegankelijk voor Rijn- schepen. Het zal nog langs denzelfden weg zijn, dat de verbinding met den Rijn wordt verwezenlijkt. De haven van 'Gent evenmin als die van Brugge heeft dus eenig belang bij het graven van het Moor- dijkkanaal; het tegendeel is waarschijnlijk juist. Wij kunnen dus niet aanvaarden, dat men het bouwen van de nieuwe sluis te Terneuzen afhankelijk zou maken van het succes of het echec der aanstaande besprekingen betreffende do herziening van de tractaten van 1839, den. aanleg van het Moerdijkkanaal inbegrepen. Met de vaart, welke de dingen thans nemen, zal da oplossing van het vraagstuk niet vóór tien jaar gevonden zijn. Verder betoogt de schrijver van het stuk in de „Flandre Libérale", dat de Belgische regeering ongelijk heeft gehad, .sedert den oorlog het vooroorlogsche spe ciale regime, waarbij de haven van Ter neuzen, voor wat. de Belgische spoorweg tarieven betreft, gelijk gesteld werd met de Belgische havens, op te heffen. Men heeft gemeend zich aldus nog een troef meer in de hand te spelen, ten nadeele van Nederland, terwijl met deze onbehen dige politiek juist het tegenovergestelde zal worden bereikt indien er, van hoo- gerhand, niet wordt van afgezien, want de sluis te Terneuzen en de haven van Gent zijn geen zaken van. plaatselijk be lang alleen. De j,Flandre Libérale" zegt nog, geen reden te hebben om te veronderstellen, dat de Nederlandsche regeering thans een andere houding zou aannemendan deze welke in 1895 en 1902, telkens wanneer de sluizen of het kanaal van Terneuzen moesten worden verbeterd of verbreed, met zooveel welwillendheid tot uiting kwam en trekt dan ook de conclusie, dat geen enkele beschouwing, van welken aard ook, een nieuwe contactneming tus schen de beide regeeringen in den weg mag staan." Nederlandsche kolen naar Duitschland. De Nederlandsche Regeering bad zich in 1929 tot Duitschland gericht met het verzoek het invoercontingent voor Neder landsche kolen te verhoogen van 80.000 op 160.000 ton. Op het oogenblik worden, aldus de Börsenkurier, onderhandelingen in deze aangelegenheid gevoerd, tusschen Berlijn en Den Haag. De Reichskoblen- kommissar heeft zich tegen de verhooging van den invoer van Nederlandsche kolen uitgesproken, daar deze kolen, die langs den goedkoopen waterweg naar Duitsch land. komen, als een concurrentie voor de Duitsche jkolen en wel voornamelijk Binnenland. De slotzitting der Haagsche conferentie. Een drama in een aandeelhoudersverga dering te Rotterdam. De drooglegging van de Wieringermear. Overleden dr J. G. de Man te Iersefce. Buitenland. De Vlootconferentie vandaag geopend. Conflict tusschen Bolivia en Paraguay. Koude en overstroomingen in Amerika. in de districten Aken, Rijnland, Westfalen en Zuid-Duitschland dienen te worden be schouwd. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 17 Jan. is aan J. G. M. van Griethuijlsen, op zijn verzoek met ingang van 15 Februari, eervol ont slag. verleend als burgemeester der ge meente Oegstgeest, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in zijn betrekking bewezen. De Bond van Radio-handelaren. In de gisteren te Amsterdam gehou den nieuwe vergadering van den Neder- landschen Bond van Radiohandelaren is een uitvoerige discussie gehouden over het beleid van hel hoofdbestuur inzake de licenties van Philips. Tenslotte kwam aan'de orde de motie van den heer Blonk, waarin gezegd wordt, dat de belangen van den Bond niet lan ger veilig zijn in handen van dit be stuur. Deze motie werd in stemming gebracht. Van de 254 uitgebrachte stemmen wa ren er -S blanco, 124 voor en 122 te gen de motie. De motie werd dus aangenomen. Het bestuur was niet bereid dé loo- pende zaken af te doen en ging onder applaus been, waarop dr Rutgers aan de bestuurstafel plaats nam en een woord van dank bracht aan het afgetreden be stuur. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe ledenvergadering worden bijeen geroepen. Werktijdenbesluit voor winkels. In "het feit, dat een enkele Midden standsorganisatie aandrang uitoefent op den Minister, om dezen tot wijziging van het Werktijdenbesluit in voor de bedien den ongunstigen zin aan te sporen, heeft de Nederlandsche Vereen, van Ghr. Kan toor- en Handelsbedienden aanleiding! ge vonden een adres te richten tot den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Zij merkt daarin op, dat van aan de practijik ontleende bezwaren nog nauwe lijks sprake kan zijn en dat in ieder geval nog 'geen enkele serieiuiz© poginlg is giedaan om aan deze bezwaren zonder wijziging van het Werktijdenbesluit tege moet te komen. Het zou dan ook volgens bet adres al zeer voorbarig zijh, reeds nui een dusdanige wijziging in het Werk tijdenbesluit aan te brengen, waardoor de bedienden op hun z.g. vrijien halven dag van 's middags 1 tot 'is avonds 8 of 9 uur met onderbreking van slechte een half uur, arbeid zouden moeten verrich ten. Het adres verzet zich eveneens tegen 'een .wij'zi'gtógl in het Werktijdenbesluit, waardoor dit op filiaalhouders niet van tjoepassi'ngj zou zijh ing|eval deze dit vrijl- willig schriftelijk verzoeken. Immers de filiaalhouders, wier sociale positie uiter mate zwak is, zouden in de meeste ge vallen op straffe van verlies van hun be trekking, genoodzaaM zijh zulk een ver zoek te doen1. Een dergelijke bepaling zou! dan 'ook niet in overeenstemming met de goede zeden genoemd kunnen worden. Het adres verzoekt den Ministelr de bedoelde wijzigingen niet aan te bren gen en in het algemeen slechts tot wijl- ziging over te gaan, nadat de organisaties der bedanlghebbende werknemers zijn ge hoord.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1