Gemengd Nieuws. De avonturen van een verkeersagente. Rechtzaken Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Jeugd en de Jeugd de Kerk elkaar tooi niet loslaten. Het was merkbaar, dat de gloedvol uit gesproken rede indruk maakte op de ve len. Dat de vroegere herder en leeraar nog een ruime plaats heeft in het hart van velen, bleek na afloop in de consistorie kamer en ook den volgenden avond, toen op de 11de jaarvergadering der C. J. V. „Bidt en Werk" Ds Postma, de oprichter der vereeniging, het openingswoord sprak De pastor loci was wegens lichte onge steldheid verhinderd. Het was een ge noeglijke avond. Ernst en luim wisselden elkander af. Opstellen, jaarverslagen, sa menspraken, voordrachten, enz. maakten deel uit van de agenda. Moge de C. J. V. onder leiding van den ijverigen voorzitterr, C. Luteyn, bijgestaan door eere-leden als W. Roose, W. Ovaa, en anderen, de rijpere jeugd tot eeuwigen zegen zijn. Vrijdagavond werd alhier weer de jaarlijkschc ouderavond gehouden onder leiding van den voorzitter der vereeniging voor lager onderwijs op Geref. grondslag, welke door een flink aantal vaders en moeders van schoolgaande kinderen en belangstellenden bezocht was. Het bestuurslid, dhr J. de Buck, hield een leerzame rede naar aanleiding van de vol ende punten: 1. De beteekenis van het onderwijs voor het kind in haar eenheid, in verband met het doel der opvoeding; 2. De beteekenis van den schoolstrijd in de historie bekend; 3. Wat dit voor ons in onzen tijd te zeg gen heeft. In de pauze werden ververschingen aangeboden. Als tweede spreker trad op de onder wijzer J. Potappel met het onderwerp: „het liegen onzer kinderen". Leerzame gedachten werden naar voren gebracht, waarin voèral uitkwam, hoe groot het ge vaar is, dat de ouders de kinderen zelf lee- ren liegen. Een vaste regel om den leu gen bij onze kinderen te bestrijden be staat er niet, maar een groot voorrecht heeft de C'hr. school boven de openbare, dat men de kinderen kan wijzen op Gods alwetendheid en Gods wil en wet.. Op beide inleidingen volgde een aange name en leerzame bespreking. Ds Heij ging voor in dankgebed. HOUDT DAT GIJ HEBT. Onder de groote zegeningen, welke wij, Gereformeerden, van onzen God mochten ontvangen, neemt onze Vrije Universiteit zoo niet de eerste, dan toch een zeer voorname plaats in. Zij is een V r ij e Universiteit, slechts gebonden (maar dan ook onvoorwaardelijk) aan de Gerefor meerde beginselen. Zij is een Universi teit, die geheel gedragen wordt door de liefde en trouw, door de offerbereidwillig heid van het Gereformeerde volk in Ne derland. Om een Universiteit in het aanzijn te roepen en voorts (dat is veel zwaarder) in stand te houden is een reservoir van geestelijke krachten onmisbaar. Er is een levensbodem noodig, waaruit zulk een stichting haar sappen moet betrekken. En nu is het een blijk van Gods onuit sprekelijke genade geweest, dat Hij on middellijk èn bij de oprichting èn bij het voortbestaan onzer Vrije Universi teit mannen heeft gegeven, die in de we reld van het wetenschappelijk denken van zoo rijke beteekenis zijn geweest. Mannen als Kuyper en Rutgers, Lohman en Fabius, Woltjer en Bavinck (om en kelen te noemen) blonken als sterren van ongewone lichtschittering aan den weten- schappelijken hemel. Zulke geleerden, mannen van zoo groote luciditeit, worden door eiken wetenschaps-kring begeerd en gezocht. Deze mannen waren mee- rendeels Gereformeerd in merg en been, al was er onder hen nuanceering van gevoelen. Ze ademden voortdurend in de sterke lucht der Calvinistische begin selen. Het waren geloofs-mannen, hel den in hun soort, die nimmer deinsden, ook niet in het wetenschappelijk tour- nooi. Ze waren daarom zeer geliefd bij het Gereformeerde volk, dat hen hoog achtte en gedurig voor hen bad. Zoo hebben wij in onze Vrije Universi teit een ons van God geschonken stich ting van onvergelijkelijke waardij. Eén Christelijke Universiteit is meer waard dan honderd legers des heils (Bavinck). Jan Luyken zingt (zij het in een ander verband) „Al wat hoog is en verheven Daar komt het water afgedreven En vlooit in het allerlaagste dal". Dit geldt ook van de wetenschapsbe oefening van onzo Vrije Universiteit. Van dezen Olympus van geleerdheid vloeien de wateren der Gereformeerde we tenschap naar de diepste dalen van ons volk, drenken groot en klein en verkwik ken alle levensterrein. Wie waagt het den rijken zegen af te wegen, die deze Universiteit gedurende de bijna 50-jaren van haar bestaan heeft mogen verspreiden. Wat wij hebben? Een Gereformeerde, echt Calvinistische Hoogeschool, klein en gering in haar aanvangen, geboren onder pijnlijke wee- en, maar allengskens tot een flinke Uni versiteit uitgegroeid. Houdt dan wat gij hebt! Onze lands-universiteiten zijn ontaard. Natuurlijk, ook daar hebt ge groote ge leerden zelfs van internationale vermaard heid. Maar deze mannen blijven meeren- deels bij de stoffelijke en tastbare waar den der natuurlijke schepping staan. Tot God klimmen zij in hun studiën niet op. Zij gelooven niet, dat God heel Zijn we reld uit den schoot van het niet heeft te voorschijn geroepen. De landsacade- „Sobuttevaer" weer in het land. Na zijn mislukte reis naar Amerika onderneemt „Schuttevaer" een tocht door Europa. Zijn aankomst in de haven te Roermond. mire zijn voor onze zonen onbruikbaar. Zelfs Dr Bronsveld schreef eens in een zijner leekendichtjes, namelijk in M öc- d e r kl ac h t: „Zij hebben hem mij van het hart [gescheurd Met al hun twijfelen en vragen Mijn jongen, dien ik 't eerst zoo lief [heb gehad En onder het hart heb gedragen." Onze Vrije Universiteit behoeft niet mee te golven met al de deiningen van de we tenschappelijke gedachten-spinsels, die aan onze lands-universiteiten den opper toon voeren. Nu heeft God deze Vrije Universiteit als een heilig pand in onze handen ge legd, opdat wij het trouw zullen bewaren. Houdt dan wat gij hebt. 't Kan verkee- ren. In 1592 verklaarde Jan van Hout in zijn opening van het Leidsche Staten college: „De voornaamste bewegende oorzaak van de stichting der Leidsche acade mie ('t zij mij geoorloofd het geheim te openbaren) was de Theologie." Maar dan de Gereformeerde Theologie. Philips II, Spanje's Koning, verbood in 1582 aan de Leidsche hoogeschool te stu- deeren, omdat zij „openbare professie deed van de Calvinistische secte,,. En toch, deze Leidsche wetenschapsschool is de vuurhaard geworden, waarnaar de li beralen en modernen in ons Vaderland hun verkleumde handen hebben uitge strekt. 't Is in Leiden geworden: Ikabod! Houdt gij dan dat gij hebt. H. KAAJAN. Schore. Benoemd tot onderwijzeres aan de BijzWilhelmlnaschool te Dordrecht moj. J. F. M. de .Visser te PemA, vroe ger alhier. Kiahoendhkt' Geslaagd voor het Mer- curius-diploma boekhouden D. Meloen J. Dz., leerling van den heer A. van Haxn Az. te Kra&bendijke. Benoemd met ingang van 1 April aan de Herv. Chr. school Lange Weg te Koudekerke Mej. Molendijk te Drie! bij Arnhem. Kapelle. Als onderwijzer is aan de Chr. school te Kapelie-Biezeling© benoemd dhr P. Borstelaar tei Souburg. Geslaagd voor het Federatie-examen 'boekhouden (Mercurius) de heer J. G. van Willegen te Kapelle (Z.) Schip met man en muis ver gaan? Gelijk reeds Zaterdag werd ge meld., maakt men zich ernstig ongerust omtrent het lot van het Duitsche s.s. „Freya" van Je reederij Emil. R. Retzlaff t© Stettin. Tengevolge van een mededeeling van den 'kapitein van het Letlandsche stoom schip „Skauts", dat Zondagnacht op de Vliehors is gestrand, is deze ongerust heid aanzienlijk toegenomen. Genoeind.e kapitein toch, de lieer J. Kraukles, heeft thans gerapporteerd, dat hij kort vóél de stranding van zijn schip ter hoogte van do Eierlandsche gronden een vaar tuig in Zinkenden koestand heeft gezien. Zeer waarschijnlijk is dit de „Freya" ge weest. Berekeningen immers hebben Bit- gemaakt, dat de ,,'Freva" zich toen op die hoogte kaai hebben bevonden. Men vreest, dat het schip met man en muis is vergaan. Reeds is een reddingsboei aangespoeld. Kaslooper verdwenen. Vrij dagmiddag moest een Looper van de stoomlinnenfabriek J. Elias te Eindho ven naar een bankinstelling aldaar om een bedrag van f5000 bestemd voor de uitbetaling van loonen op te nemen. De man heeft het geld geïnd doch is sindsdien spoorloos verdwenen. Hij ge noot het volste vertrouwen en deed deze boodschappen reeds vele jaren. Twee wagons van een snel trein ontspoord. Zaterdagmorgen om ongeveer 11 uur ontspoorden hij het station Bovenkarsped van den sneltrein, die om 10.37 uur uit Enkhuizen vertrok de achterste twee wagons, één derde klasse- en een eerste en twee klasse rijtuig. De sneltrein stoomde juist met een snelheid van zestig kilometer het emplacement Bovenkarspel binnen. Bij een wissel sprong de voorlaatste wagon uit de rails en sleepte den laatsten mee. De derde klasse-wagen die dicht bezet was met passagiers werd een honderd meter meegesleurd naast de rails zon der om te vallen. Gelukkig brak toen de verbinding tus- schen don derde-klasse wagen en dat laatste rijtuig. Dit drong diep in den grond en ligt dwars over de rails. De trein stopte onmiddellijk. Geen enkele pas sagier heeft eeJiig letsel bekomen, allen waren uiteraard wel erg geschrokken. De ontspoorde rijtuigen zijn zwaar be schadigd, terwijl de spoorlijn over een afstand ran 100 motor romiold 5». Van hot station Alkmaar is terstond eon hulptreim mot werklieden en mate riaal vertrokken om de lyn weer vFy te maken. Ziekte door aap overge bracht. In eon gemeente by Stade wer den 7 personen uit een gezin onder ern stige verschijnselen ziek, zonder dat de oorzaak van de ziekte kon worden vast gesteld. Thans is by het bacteriologisch onder zoek te Stade vastgesteld, dat men met emstiigo gevallen van 'buikloop heeft to Uoen. Hot gezin had ©enigen tijd geleden van builen! and sche familieiodeu een aap t©n 'geschenke gekregen, liet is zeker, dat do ziekte yam den aap op de menschen is overgebracht. Hot jongste kind, een meisje van 2 jaar, is overleden. De ovo- rigo patiënten verkoeren buiten gevaar. Een fantast. Bij twee surveil- leerendo politieagenten te Dilthoven kwam zekere 20-jarige L. uit Utrecht zich mel den mot. de mededeeling, dat hij op den Paltzeweg was aangehouden door een individu, dat hem om vuur had gevraagd en daarna om geld, onder bedreiging met een revolver. De aangerande had den aan rander toen een dusdanigen opstopper gegeven, dat deze -omver tuimelde, den revolver liet vallen en zijn heil in de vlucht zocht. De aangerande had toen de revolver opgeraapt en kwam deze thans den surveilleerenden politiemannen ter hand stellen, terwijl hij een omstandig signalement van den aanrander gaf. De politie ging er aanstonds met speurhon den op uit, doch vond niets. Wel bleek spoedig, dat de zoogenaamde aangerande het geheele verhaal had verzonnen en dezer dagen de revolver zelf van een in gezetene te De Bilt had gekocht. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen hem wegens valsclie aangifte. Bureaucratie. Zoo nu en dan worden ontstellende staaltjes van bureau cratie bekend. Hier is er een van recen- ten datum: De Nederlandsehe Spoorwegen geven toegangsbewijzen tot de perrpns uit, wel ke een jaar geldig zijn. Is dat jaar om, dan moet men de kaarten terug zenden, waarna voor het nieuwe jaar andere wor den verstrekt. Nu gebeurde lhet echter, dat de inspecteur-vervoer der Ned, Spoorwe gen te Rotterdam aan een onzer stadge- nootcn bericht zond, dat de ingeleverde oude kaarten zoo gehavend en vuil wa ren, datf2 moest worden gezonden. Waarvoor die f 2 moeten dienen, is aller minst duidelijk. Men bedenke, dat het hier kaarten betreft, die vervallen zijn en niet meer gebruikt behoeven te worden. De terugzending is alleen noodig in verband met de verstrekking van nieuwe kaarten. Wat de toestand, waarin die vervallen kaarten verkeeren er toe doet, zal waar schijnlijk niemand begrijpen. Een boete op het niet voldoende schoonhouden kan hot toch bezwaarlijk zijn! Maar wat dan wèl.als het niet het toppunt van bu reaucratie is? (Haagsche Grt). Deoplich tervan kloosters aangehouden. Aan meerdere kloos ters in Oostelijk Noord-Brabant vervoeg de zich in den loop der laatste weken een persoon, wiens komst te voren schrifte lijk was aangekondigd. Dit schrijven was onderteekend met den naam van den rector van het missiehuis te Malmedie. De persoon in kwestie werd daarin aan gediend als een postulant van hét missie huis te Tongeren in België, en te zijn ge zonden om giften voor de missiën in ont vangst te nemen. Terwijl de man zijn tochten van dorp tot dorp voortzette, ble'ek inmiddels, dat men met een oplichter te doen had. Te Beek en Donk wist de rijks veldwachter, juist toen deze persoon zijn opwachting maakte hij de Zusters van 't klooster te Lieshout hem aan-te houden. Het bleek te zijn de 24-jarige student J. F., afkomstig uit Karken (Duitschland). Een groot gedeelte van het in verschillen de kloosters ontvangen geld was nog in zijn bezit. Hij werd ter 'beschikking van de Justitie te Roermond gesteld. 7. Doch toen ze geruimen tijd hadden gevlogen, woelde de vliegenier, dat er iets aan zijn machine haperde en hij besloot een noodlanding to doen. Ge lukkig was de kust niet var en weldra werd het strand bereikt. Keesiie was wat blijde, toen- hij weer op den be- gancn grond stond, „Als jo met een vliegmachine een reis maakt, dan weet je wel wanneer je weggaat, doch niet wanneer je weer terugkomt", dacht het agentje. 8. Al spoedig wist de vliegenier wat de machine scheelde en geholpen door Keesie, die zich heelemaal niet lui toonde, waS het vliegtuig in een dag gereed om weer op te stijgen. De gereedschappen worden weer naar binnen gehaald en men was klaar om te vertrekken. „Ik hen toch maar blij, dat ik niet zooveel radertjes en schroefjes van binnen heb", zei het agentje bij zichzelf. Waarschuwing!. De commisBa- ris van politie in de vijfde afdeéling, bu reau Nassaukade te Rotterdam, waar schuwt bij horhaling tegen de gedragingen van de firma K. uit de Poortstraat. Ver tegenwoordigers van deze firma loopen langs de huizen om portretten op te ha len, welke op emaille of op broches zul len worden goreproduoeerd. Men moet de helft vooruit betalen, waarvoor men dan een bon krijgt. Verder hoort men niets meer vein de firma. Wot houder contra dagblad. Do rechtbank te 's Hortogonbosch deed uitspraak in de civiele procedure van den heer F. Smits van Oycn, wethouder te Eindhoven, contra het „Eindhovenscho Dagblad". Do heer Smits van Oyen achtte zich beleed igd door do wijlze, waarop het „Eindhovensche Dagblad" critiek oefende op do kostbaro dienstreizen, golyk die door hem verdedigd en in practyik ge bracht werden. Ook de gemeenteraad van Eindhoven heeft destijds op deze dienst reizen critiek geoefend. De heer Smits van Oyen diende een aanklacht in tegen ge noemd blad wegens smaad en vorderde in civiele procedure een schadeloosstelling van f 2000, alsmede, publicatie van het vonnis in genoemd blad. De rechtbank, uitspraak doende, heeft den eisch van den heer Smits van Oyen afgqwezen en hem veroordeeld in de 'kosten van het ge ding, zijnde f 350. In dit verband kan nog worden gemeld, dat toen destijds het „Eindhovensche Dagblad", hangende de procedure, tot pu blicatie der stukken van beide partijen overging, de heer SmitB van Oyen in kort geding den president der Bossche recht bank verzocht openbaarmaking dezer stuk ken te verbieden en hem (Smits van O1.) een schadevergoeding toe te kennen van f 10.000. Ook deze eisch werd toen door den president afgewezen. II e t „Volksgericht" te Z u i d- laren. Het vorig jaar was do varkens koopman L. T. te Zuidlaren samen gaan wonen mot de vrouw van eon zekeren I'. aldaar, en de geruchten gingen, dat de vrouw door hein was gekocht voor f 1000. De dorpsjeugd te Zuidlaren maakte daar om het plan eon bezoek to brengen aan de woning van T. Aldus geschiedde en in den avond van 5 October trokken zij daar heen en bombardeerden de woning van T., zoodat ei" geen ruit heel bleef. T. en do vrouw die,zich in huis bevon den, hadden zich niet durven laten zien. Vrijdag moest een dertiental personen voor dit feit voor de Rechtbank to Assen terecht staan. Het waren II. J. D. te Noord laren, K. H., G. J. B., L. S„ C. B, S. M. V., allen te Zuidlaren, Jan L. en 'Jan S. te Schuilingsoord, Harm II., Jan K., G. v. d. M., A. M. en Jan R. te Zuid laren. In deze zaak werden een 16-tal getuigen gehoord. Eerst stonden de zeven eerstgenoemde verdachten terecht, die allen een volle dige bekentenis aflegden. Het O. M. eisch- te voor ieder dor verdachten 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr Huges pleitte voor een voorwaardelijke straf of een geld boete. De overige verdachten ontkenden. Tegen ieder van hen werd drie maanden gevan genisstraf gerequiroerd. Uitspraak over 14 dagen. Programma van Maandag 20 Jan.: HUIZEN, 1875 M. 7.15—7.45 n.m.: En- gelscli voor beginners. 8.018.30 Con cert door het Omroeporkest. 8.30 Viool-voordracht. 8.45 Voortzetting con cert. 9.40 Voortzetting Viool-voor- dracht. 10.10 Voortzetting concert. 11.00 Aansl. Carlton Hotel te A'dam. HILVERSUM, 1071 M. N.C.R.C. 7.00— 8.00 Voor de rijpere jeugd. 8.00 Con cert. Orkest, koren-en orgel. Sprekers. DAVENTRY, 1554.4 M. 7.00 Pianore cital. 9.55 Kamermuziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert, orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20 Concert Orkest, sopraan en tenor. Daarna tot 11.20 Orkest-concert. Stoomvaart Mij Nederland. CHR. HI1YGENS, uitr., pass, 17 Ouessant. KAMBANGAN 18 v, Ainst. n. Mildlesbro, POELAU LALT, tliuisr., 18 v. PU Said. POELAU ROEBIAK 18 v. /\mst, n. Java. S1MAL0ER, uitr., 18 v. Suez. Kon. Ned. Stoomboot Mij. ACHILLES 17 v. Alexandria n. Tarra gona. BODEGRAVEN, uitr., 17 v. Dover n. Curasao. STELLA 18 v. Canadia te Smyrna. VAN RENSSFLAER, thuisr., pass. 17 de Azoren. Rotterdamscbe Lloyd. MENADO, thuisr., 18 v. Pt. Sudan. KOTA GEDF, uitr., p. 18 Perim. AMELAND 18 v. Rott. n. Batavia. GORONTALO, uitr., pass. 17 Perim. MERAUKE, thuisr., 17 v. Padang. S1BAJAK, thuisr., 17 v. Sibajak. TJERIMAI, uitr., 17 v, Marseille. VLIELAND, thuisr,, 17 v. Marseille.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6