DE ZEEDW Van bedriegelijke schittering TWEEDE BLAD. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON Uit de Pers. Uit de Provincie. VAR MAANDAG 20 JAN. 1930, Nr 93. Ouderen onder ons, weten wat we be doelen. als we spreken van den school strijd. En ook de jongleren doen goed, als ze telkens weer eens een nurtje gieven, om te lezen en op te merken, hoe er om des beginsels wille in ons laxiid /yobeden en gestreden is voor de school met den Bijbel. Dat zijn moeilijke jaren geweest, waarin het meer dan eenB scheen, of alle bidden en werken tever geefs zou- zijn. Wat werd er al niet tegen het christelijk onderwas aangevoerd? Ook, dat het minderwaardig was wat het gehalte betrof, ook dat het farizeërs kweekte en de natie verdeelde. Het is een werk van vele jaren ge weest, om te doen zien, ook voor het oog van den bestrijder, dat het hier gold niet een liefhebberijtje, maar een zaak van het beginsel. Dat bijl het christelijk gezin behoorde de christelijke school. Er zijn buiten den christelijken kring mannen en vrouwen geweest, die hebben erkend,, dat het hier ging om een begin sel,, die dat hebben moeten erkennen., Maar velen ook hebben het zoo ver nog niet ge-bracht, zij. zijin nog niet verder dan bet station: dulden en verdragen van wat men toch niet meer veranderen kan. Het lijkt wel of weer veld wint de gedachte, dat de eeniige bevre digende .oplossing niets anders is dan de verplichte neutrale staatsschool. Ziji, die in onzen tijd dat creatuur nog als de hoogste wijsheid voor heel -ons volk prediken,, toonen daardoor toch wel, dat ze blijkbaar ziende blind en hoorende doof zijn. We weten wel, dat zij laag neerzien op be krompen en achterlijke wezens, als wij zijn, maar zelf hebben ze uit de lessen van het 'verleden en uit die van het heden blijkbaar nog niets geleerd. E-r is een .oud spreekwoord, dat zegt: wien do goden willen verderven, slaan ze met blinclhei-d en daarvan blijkt ook hier veel waar. Zienderoogen gaat, de beteekenis en de invloed der openbare school, dat „troetelkind" der natie, achteruit; niette genstaande alle propaganda verliest ze meer en meer terrein. Vooral in de groote steden is dit heel duidelijk te cons-tatee- ren en met de cijfers te bewijzen. En wij hebben sterk den indruk, dat juist zjj die de beste propagandisten voor de open bare school moesten Zijn, n.l, de openbare onderwijzers, haar het meest afbreuk doen. Maar wij wilden pp iets anders wijlzen. In de Residentie heeft dezer dagen de rector van het Vrijzinnig Cfcr. Ly ceum een voordracht gehouden over School en Godsdienst. In het persverslag over deze rede vonden we een paar zeer merkwaardige uitspraken. Deze rector betoogde, dat men vroeger in de school zag een instrument, dat uitsluitend beoogde nuttige kennis bij te brengen, maar men heeft geleerd, dat die school gezien moet worden als een 'le vende mensciiengemeenschap, die door re ligie ciebonden is. Deze vrijzinnige op godsdienstig gebied, betoogde, dat het ook in, de school gaat om levensbezinning, om inzicht in den samenhang aller dingen. Hoogste doel der school is, volgens hem, ook hoogste doel der Kerk. Godsdienst heeft dus inder daad met de school van nature te maken. Deze uitingen bevatten voor ons natuur lijk niets nieuws, maar ze zijn van betee- kenis, omdat ze komen uit den mond van een godsdienstig vrijzinnige, die zelf op het gebied van, het voorbereidend hooger onderwijs een „eigen huisje" stichtte, naast het neutrale, omdat dit laatste geen bevrediging schenkt. Wij heb ben voor onszelf zulke uitlatingen niet no-odig, maar ze doen tweeërlei weer eens h-eel duidelijk zien. Allereerst, aan welk een geestelijke tyrannie zich het liberalis me van voorheen heeft bezondigd, toen door H. ZEEBERG. 8.) -o- Zonder het naaigoed voor den 'dag te halen, ging ze weer terug. Staroogend ging zij weer zitten denken. O, het leek wel, of ze gek zou wordeh; altijd maar door met die gedachte bezig te zijn. Op de knieën wilde zij zich werpen, en smeeke-n en bidden, maar ze kwam er niet toe. Ze kon nog niet als een boet vaardige zondares tot God gaan. Daarte gen kwam alles in opstand. Zij kon zich niet vernederen voor Hem. Had Hij dan medelijden met haar gehad, toen haar lieveling o,p d'r sterfbedje lag? Immers neen? Gedrongen werd zij een Bijibel te ha len en te gaan lezen de woorden, de ge wijlde woorden, die zij' thuis zoo dikwijls had gehoord, als vader na den maaltijd las. Maar d'r was geen Bijibel in huis! O ja, za had nog een klein Bijbeltje meegeno men van Friesland» dorpje, toen ze in Amsterdam ging dienen. Maar waar zou dat zijn? Misschien boven op den rom- het alles wilde dwingen om in te gaan door de deur zijner „neutraliteit". Maar dan ook, hoe kleinzielig en benepen som mige „hyper-verlichte" menschen in Onzen tijd zijn, die denken, dat zij het recht hebben, oom ons voor te schrijven hoe wij onze kinderen zullen doen onder wijzen en opvoeden. Voor ons is de godsdienst niet iets, dat buiten bet leven staat en er niet op inwerkt. Wee een Christendom, dat niet klopt in het leven van eiken dag. Ach, 's Zondags in de kerk Christen te zijn, ,er voor gerekend te worden, dat is heusch nog zoo zwaar niet. Maar ons Christendom moet er een zijn van den Zondagmorgen tot den Zaterdagavond. En dat overal. In ons persoonlijk leven. In dat van ons gezin, in het maatschap pelijk letven. Ook in het onderwijs en de opvoeding onzer kinderen. Daarin moet de band van het beginsel spreken. Ik weet het wel, dat er in dezen tijd van individualisme en vervlakking groote gevaren voor ons Christelijk onderwijs dreigen. Die onderkend en bezien moeten worden. Maar dat doet niets af aan den eisch der eenheid tusschen school en huis vo-cr wat betreft de groote waarde van den godsdienst. Het geloof komt er ook nog niet bij in ons leven, als wat franje, als een ver siersel. Maar bet moet in 'dat leven wer ken, het leiden en beheerschen. Dat maakt het leven niet eng en benauwd. Integen deel, dat geeft een sterk leven, dat vrucht draagt. Onze voortrekkers in den schoolstrijd wisten dat. Als ze op hun knieën voor God lagen, San waren ze zwak, dan had den ze veel te belijden en veel te vragen. Maar als ze opstonden, als ze weer ston den in de bres, dan hanteerden ze in de eene hand den truffel en in de andere het geweer. Dan kende men ze niet terug. Het geloof maakt geen slappelingen, geen menschen, die altijd een vraagteeken lijken, maar het doet den mensch gaan op die wegen, w;aarop hij 'door zijn God tot alle goed werk volmaaktelijk wordt toege rust. J. H. De premies der Ziekteverzekering. Over dit onderwerp- schrijft de „N e - dorian dor": Bij Koninklijk Besluit zijn thans de pre mies vastgesteld voor de w ettelijk-gerei, gelde Ziekteverzekering, welke op- 1 Maart a.s. in werking treedt. Deze premies gel den alleen voor de verzekeringen, geslo ten bij de ziekenkassen van de Raden van Arbeid. De bedrijfsvereenlgingen zijn in hiet bepalen van de premie, welke de bij haar aangesloten werkgevers zul len betalen, v r ij. Echter zullen deze werkgevers van -het loon hunner arbei ders geen hooger bedrag aan premie mo gen terugvorderen, dan de helft der mi nimum premie, in het Koninklijk Besluit bepaald. Onze eerste indruk van het Koninklijk Besluit is, dat het bedrag der premie tegenvalt. Er was gefluisterd, dat de premie on geveer 2 pet. van het loon zou bedra gen, waarvan de helft zou komen voor rekening van den werkgever en de helft voor den werknemer. Vooral voor de land- en tuinbouwbe drijven ware een belasting met 2 pet. reeds vrij hoog, in verband met de moei lijkheid. ,tot bet bedingen van redelijke verkoopprijzen voor de producten. En in verband met het ziektecijfer voor 'deze bedrijven, zou 2 pet. vermoedelijk ook voldoende zijn gebleken. Echter de premie is nu vastgesteld op 2.3 pet. van het loon, z-oodat on dernemer en werkman elk 1.15 pet. van bet loon aan premie hebben te offeren. Maar bovendien maakte de Minister een ruimer gebruik, dan verwacht was, van de bepaling van Artikel 600 der Ziekte wet: „dat voor een of meer groepen van verzekerden boogere premiën worden vastgesteld, in verband met het grootera gevaar voor ziekte, dat de uitoefening van bun beroep voor die verzekerden oplevert." Voor 28 bedrijven (onder welke de ttnelzolder, ergens diep in een of andere kist verborgen. Ze wist het niet. En steeds maar weer kwamen de zelfbeschuldigin gen, dat ze haast nog erger was dan een heiden. Alles verwenschte zij: haar leven, haar komen naar Amsterdam, 'haar uitgaan daar, haar v-erloofd-geweest-zijn, haarhu- -welijk; alles, alles wenscht.e zijl, dat het. maar niet had bestaan. Maar nu stond zij er vóór, neen, zij stond er in, en zij moest mee met het leven, waarvan zij de lasten zo:o goed kende, al waren het dan geen financieele bezwaren zooals vroeger thuis. Thuis 1 Hoe zou het thuis zijin? Zou moeder niet Opgeschrokken zijn van de oorlogs ter uchteini? Natuurlijk zoiu ze dat. Z-e incest immers haar zooien'afstaan aan de Koningin. Zóó drukte Herman het uit. Maar hij deed het cynisch: hijj spotte er mee, met koud sarcasme. „Wat vaderland I Ik heb geein vaderland. Waar ik geld verdien, daar is mijln vader land 1" Maar zoo zouden, dat wist ze maar al te goed vader en moeder er niet over denken. Moeder zou haar zonen afstaan, omdat zij overtuigd was, dat de mobilisatie van God kwam, als een straf aan het Neder- lamdsche volk als volk, omdat het af- glasfabriekem, de kaarsenmakerijen, de veraisstokerijen, de kap-o-kfabrieken, de bontwerkerijen, de metaalfabrieken, 'de suikerraffinaderijen, enz.) zar de premie bedragen 3.4 pet. van hét loon, waarvan dus 2.25 pot. te betalen door den werk gever. Voor het mijnwezen en het hoogoven- bedrijf zal de premie stijgen tot 4.9 pot. van het loon, waarvan dus door de on dernemers 3.75 pet. moet worden geÜra- gem. Wij vreezen, -dat deze booge premiebe dragen wel eenige ted-eoirsteling zullen brengen. Wij zeggen niet, dat deze bedragen te zeer zijn opgedreven. Zij berusten onge twijfeld op bestaande statistische gege vens. Het ziektecijfer zal in de se bedrij ven zeker hooger zijn dan bij andore ondernemingen. Maar het zal de belang hebbenden eene ontgoocheling zijn, dat deze premiebedragen werden vastgesteld, zonder dat daaromtrent m-et hen eanïg overleg was gepleegd. En -ons is het eene teleurstelling, nu er toch zoo belangrijke verschillen zullen zijn, dat niet getracht is, althans v-oor den land- en tuinbouw, de premie niet hooger te brengen dan 2 pet. van het loon. Opgravingen te Sluis. Bij de werkzaamheden aan de rioleering in de Hoogstraat te Sluis is Donderdag door werklieden een groen kannetje gevonden, dat na onderzoek bleök een zoogenaamd „Xapoba-kannetje" te zijn. In d,at kan netje zat een rolletje (papier) perkament, dat rond een ander pap-ier gewikkeld zat, op welk papier de volgende woorden stonden: „per ordonnantie van d'lieer henderick Monteuis begraven in de hoovin- ghe van Biarthlomeuis duaghter dieses huijls twaalf apostilleres des God- delijckö woords en de constwerke dezer stede Sludjs den XIII ffiaijl 1604. Cornells Rubbers." Men vraagt zich af of deze vondst in verhand kan staan met aldaar loopende geruchten, als zouden te dier plaatse ter voorkoming van vernieling tijdens den beeldenstorm 12 massieve gouden beelden onder de-n grond zijn gestopt, waarvan later gieten spo-or meer is ontdekt. Het do cument zal ter onderzoek aan een oud heidkundige- worden opgezonden. Nog niet ontcijferd. Een pompoen van 57 pond. 't Z-eeiuwsch-N. Brak Landbouwblad repro duceert een foto van een pompoen, die 56 pond en 4 ons weegt. Deze geweldige vrucht, die een omtrek heeft van 142 c.m. en een ho-ogte van 59 o.M. is gekweekt door -den heer P. Priester, 'tHof Wilhel- mina te Borssele, die het ding afstond aan het Zeeuwsch Lan-dbouwhuis. De op de boot ontvluchte arrestant. Men schrijft aan de N. R. Courant: Betreffende het ontvluchten van een arrestant tijdens het vervoer van Terneu- zen naar Vlissingen met de Provinciale boot, wordt de mogelijkheid naar voren gebracht, -dat hij zich tijdens -zijn bezoek aan -de W. C. -daar heeft verkleed in vrüu- wenkleeren, die er -door 'hem bekende me dereizigers waren gedeponeerd. Zoo zou het mogelijk zijn, dat hij van boord is ge komen. 'Hierbij blijft -dan zeker nog wel de vraag over, hoe hij aan een kaartje is gekomen, want de -controle bij het verla ten' van -de boot is scherp en bet aantal passagiers op deze lijn is niet groot. Autobusconcessies. Inge trokken is het 'besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan J. -de Muijnck te Borssele concessie werd gegeven voor een dagelijkschen -dienst Krahbendijke-— Waarde naar Goes-, terwijl aan P. van Koeveringe te Waarde concessie werd verleend voor een -dagelijkschen dienst WaardeLuohtenburg en terug. Gewetensbezwaren. De Com missaris der Koningin schrijft aan de Bur gemeesters der Gemeenten in Zeeland: Da Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, schrijft mij d.d. 10 Januari j.l. het navolgende: „Blijkens de dezerzijdsche- circulaire d.d. dwaalde van Hem, den levenden God I Gewillig zou zij haar zonen geven, om dat zij was een Nederlandsche vrouw, een Hollandsche moeder. Wie zou ear alzoo den wapenrok aan moeten trekken? Zij moest eens nadenken. Haast wist zij niet meer, hoeveel broers ze had! Klaas natuurlijk. Die was waarschijnlijk reeds getrouwd, want hij was ouder 'dan zij. Dan had-je Piet. Die zou ook wel sol daat moeten zijn. Wie daarop volgde? O ja, Huib, die zou zoo langzamerhand ook wel negentien 'kunnen zjjh. Dan had ze drie broers in dienst. Natuurlijk zou czij ze niet meer ken nen. 'tWas ook al zoo lang -geleden. Zon d'r niet één in Amsterdam kunnen zijin? Daar lagen zoo ontzaglijk voel militairen. Maar och, dat zou toevallig zijn. En wat had ze 'r aan! Haar kwamen za niet opzoeken; het was immers haar eigen schuld 1 Had zij zélf niet gpb-roken? En was het niet aan haér, om terug te te-eren en vergeving aan haar ouders te vTagen? Maar dan zou ze'in openlijke botsing komen met haar man, met Her man. 'tWais toch haast al gieen leven meier! „Gade moet ge meer gehoor zaam zijn dan do menschen," fluisterde een inwendige stem. Ja, maar wat ging haar dat aan? Zij geloofde immers niet aan een- God Dan had zjj Hem toch niet te gehoorzamen? Maar 20 Juni '28, hebben mijn. Ambtsvoorganger en de Minister van Justitie zich pp het standpunt gesteld, dat gewetensbezwaren kunnen worden beschouwd als een in het twee-de lid van artikel 72 der Kies wet bedoelde geldige reden van verhindei- ring bij de nakoming van den wettelij- ken opkomstplicht. Met dit standpunt kan ik mij vereeni gen. In verband hiermede heb ik de eer U te verzoeken, de burgemeesters der ge meenten in Uwe provincie nader ook met mijne opvatting jn d^-zo in kennis stellen. miter mndotee'in-', dat ik mij bij de 8'rekking van ••■•o- - :n e de cir culaire aanslui-i." E 1 e c t. r i f i a i e. V x> aan'eg huisinsta la'iw in a'le p'attsen: T.f P> derman Goc- Tol, 121. ad-'. Middelburg. Vrijdag hield het leiarte- meint van de- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een algemeen© vergadering, onder voorzitterschap van mr II. Pleyte. De rekening van. de Hulpbank ov©i 1928 sluit met een bedrag van f 563.26, di-e van het B-adhuis met een batig saldo van. f377.37, die van het departement over 19281929 met een goed slot van f 221.14. P-e rekeningen werden go©. 1 gekeurd. Herkozen werden: tot bestuurslid van het departement mr H. Pleyte; tot be stuurslid van de commissie voor de Sp aarbank mr J. A. I-Ieyse; tot bestuurslid van de commissie voor het Badhuis, de heer W. C. No-ske; tot bestuurslid van de commissie voor de Hulpbank mr II. Dooremb-os, allen periodiek aftredend. Door -den beer A. Jeronimus, lid van den gemeenteraad, is aan dien -gemeenteraad voorgesteld de navol gende vragen tot B. en W. te richten 1. Zijn B. en W. nie-t van meening, dat waar uit -de geschiedenis hiij-kt, dat de £taat der Nederlanden zich niet af zijdig heeft gehouden, van betaling en onderhoud -der brandbluschmiddelen in Middelburg (spuit L aanschaffing en on derhoud d-o-or den Staat) voor de toe komst bij modemiseering dier weermidde len doorvoering van dit gevolgde beleid mag worden verzocht? 2. Zoo ja. welke maatregelen zijn of zullen te dezen aanzien genomen wor den? 3. Zijn B. en W. bereid de overeen komst over te leggen, waarbij de aan schaffing, onderhc-ud en bediening der tegenwoordige spuit L zijn geregeld. 4. a. is de bewering van het bestuur der brandweer in zijn rapport van 12 December j.l. uitgebracht aan B. en W. -dat „reeds jarenlang een 6 duims wa terleidingbuis als dwarsverbinding van Blindenhoek naar Dam zou zijn toege zegd" juist? b. Zoo ja, -door wien en wanneer is deze toezegging gedaan? o. Zoo ja, waarom is aan de toezegging geen nader gevolg gegeven Ter toelichting dient, dat een der hand spuiten m-et slangenwagen geplaatst is in de Abdij, dus vlak bij de Rijksgebouwen, en 'dat die gemerkt is L en in den volksmond „de rijkssp-u.it" wordt ge noemd. De volgens het bestuur van de Brand weer "toegezegde 6 duims b-uis zou loo- pen -door de Abdij ©n een en ander is dus van groote beteekenis vo-or de be scherming de-r Abdij, waar zoo-veel rijks gebouwen van groote historische en ar-, ohitectonische waarde zijn gevesti-gd. Gisterenavond had ©en ongeveer 13- jarige jongen, di-e op de Markt aan het spelen was, het ongeluk te vaüen en daarbij zij-n been te breken. D-e jongen werd naar het gasthuis overgebracht. Vlissingen. Het is den laatsten tijd meermalen sukkelen met de eleotrisoh© tram, herhaaldelijk komen verkeersstorin- gen v-oor zeer ten ongerieve van het publiek en vooral van ben, die van de tram gebruik maken -om hun werk te bereiken of rekenen o-p aansluiting met andere verkeersmiddelen, met name de Provinciale booten. De storingen worden veroorzaakt door kortsluitingen in de bovenleiding, di-e nu bijna 20 jaar dienst doet en alleen voor een .gedeelte is vernieuwd. Niet alleen op -de ]jjn VlissingenMiddelburg, maar ook op de stationslijn wordt van. een Hij bestond! Maar al te goed wist zij' het. Zij maakte zich diets, dat het niet waar was, wilde meegaan met Hermans redCheering van vrijdenker. Maar dal lukte haar niet. Doen wilde ze het, maar zat daar en hoorde, en kon niets do-en, was haast nog -erger dan een hulpeloos wicht V. 31 Juli 1914. In het school vertrek hangt een zoele atmosfeer; al de ramen staan open. Ma.ar er is geen aasje wind. De bladeren van de groote linde op de speelplaats han gen strak en onbeweeglijk. Geen tochtje komt door de ramen. Snikheet is het er. Hangerig en lusteloos krijgen de kin deren naar het hord öl op het werk, dat vóór hen ligt, om te worden afgedaan. De -onderwijzer, een jongeling nog, is óók niet bij z'n werk. Maar bij hem is bet- niet alleen de warmte, die het 'm levert. Den ganschen dag denkt hij na over de geruchten, die de ronde hebben gedaan: geruchten van oorlog, van mobilisa tie. Vanmorgen, toen hij in school kwam, begon het hoofd er direct over. Die had uit goede bron, dat den vorigen avond de Landweer-kus.twacht was opgeroepen. Misschien zou het daar wel bij blijven, maar het zou ook anders 'kunnen zijn. en ander last ondervonden en zelfs moest men verteden week er toe overgaan in den stationsdienst met autobussen te voorzien. Het is te hopen, dat spoedig afdoende maatregelen worden genomen om deze stoornissen te voorkomen, zulks in het belang van het reizend publiek. Kruinlngen. De vereen, tot stichting en instandhouding van scholen met den biji bel alhier, kwam in jaarvergadering bij een. Aanwezig 22 leden. Na de opening wordt over 1929 verslag uitgeb-acht door den secretaris, den penningmeester,, den penningmeester van de as-istentcommis- sie en het hoofd der school. Vastgesteld worden de balans per 31 Dec. 1923 en- de b:g oodng voor 19.30 met oen to-taaJ ad f 12511.10 aan inkom®,en en uigaven. l it het verslag van hot su,pP-let;etend-, blijkt dat over 1929 de uitgaven Ziier ge ring waren. De aftredende bestuursleden Chr. D. Hovestadt, C. v. iwaarden en .1. Kommejan werden herkozen. Bij de rondvraag werd gesproken over een na dere- regeling der vacantiën in verband met de werkzaamheden, in 'land- en tuin bouw. Iii-erna sluiting. Walphaartsdijk. Vrijdagavond vergader de in de Chr, school alhier de vurooniging vo-or Chr. onderwijs op Geref. grondslag. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, den heer D. P. Goetheer. Hij heette a'.l-e aan wezigen welkom en sprak zijn blijdschap u.t, dat weer velen aan den o-pro-ep van het bestuur hadden gehoor gegeven. De secretaris, de heer J. L. Goetheer van Üud-Sabbmge las de notulen, bracht zijn jaarveistag uit eu gewaagde van de ze geningen, die we in het afgeloo-pen jaar weer hadden genoten. De penningmees ter, de heer J. Remijnse, deelde den toe stand der kas mode. Daarna was aan de orde de verkiezing der bestuursleden De hoeren J. v. d. Schraaf en J. Remijnse werden herkozen en lieten zich hun her benoeming welgevallen. Na de gezellige- pauze kwam de heer J. van Wuijckhuijse aan het wo-ord om een on ander mede te deelen over hel leven e-n den arbeid van den Zwitse-rschen paodago-og J. II. Pestalo-zzi. Hij stelle in het licht, welke beteekenis hij gehad heeft voor het latere onderwijs. De inleiding Werd m-et aan dacht aangehoord. Er volgde nog eenige bespreking op. Nadat bij de rondvraag nog verschillende zaken waren bespro ken. eindigde de heer Van Wijk het aan gename samenzijn met dankgebed. Heiukena/find Vrijdagavond werd alhier een vergadering gehouden 'door het Be stuur der VeiJingsvereeniging „Zuid-Be veland" te Goes voor de leden dier yer- eeniging. Het doel was een bespreking der Statutenwijziging, die door het be stuur werd to-eg-elicht. Ongeveer 80 leden van Heinkenszand en omstreken waren opgekomen. In verband met de bespre king werden verschillende o-p- en aan merkingen der lieden behandeld de vei ling betreffende, waaruit bleek, dat de veiling nog niet in alle opzichten in staat is alle ongewensc.hte toestanden te on dervangen. Van verschillende opmerkingen werd door het bestuur nota genomen. Waarde. Donderdagavond we-r.l hier ©en vergadering, gehouden om- te komen tot stichting van een Vereenigings-geb-ouw. Deze vergadering was belegd door het bestuur van de Muziekvereeaiging „Voor uit". j l Een voorlo-o.pigie commissie van tien leden (uit elk der opgekomen vereemigi.ni- gen een bestuurslid), zal trachten een plan voor deee zaak te ontwerpen. Knudekerke. Donderdagavond kwam een groote schare in -de Herv. kerk alnier bijeen om de rede te hooren van I)s F. Postma uit Haarlem, vroeger te Kou de- kerk e, over: „Jeugd en Kerk en Kerk en Jeugd". Op -de groote gevaren van bios coop en dancing voor de 'hedendaagsch-e rijpere jeugd werd gewezen, 't Gemis aan gehoorzaamheid werd geconstateerd. Ook de schuld van de Kerk werd ge constateerd met haar paardentramgange tje. Volgens spr. is de periode van de rij pere jeugd de meest ontvankelijke tijd voor godsdienstige indrukken. Het dui ventilachtige in- en uitvliegen in de ge zinnen, het niet meer als gezin gezellig samenzijn, wreekt zich. Laat de Kerk -de 1 tsmuunaimte' „Bij jij van lichting '15, Jansen?" had het hoofd gevraagd. „Neen mijnheer, najaarsploeg '14. Maar als het werkelijk mobilisatie wordt, zal die lichting al heel gauw worden opge, roepen, om te worden afgericht. Ik -den-k haast tegelijk met de anderen". „Zoo gauw al?" Die uitroep kwam van de onderwijzeres van het „driemansschooltje". 't Was er uit, eer ze er erg in had. Maar in haar toon van vragen, in haar angstuitdrukking op het gelaat, zag Huib Jansen genoeg, om te weten, wat hij zoo gaarne wilde weten. Dat hij haar liefhad, wist hij reeds lang Hij had nog niet durven vragen om we derliefde. Maar zij had zichzelf verrad- den nu. Met een 'blos op het gelaat wend-de zij zich vertrouwelijk tot een kind van haar klas, haalde het aan, liefkoosde het. Het hoofd, een echt menschenkenner, had ze bei-den met een fijn lachje aange zien, maar vervolgde, o-m ze uit de span nende situatie te redden: „Nu, misschien loopt het wel los, is het niet zoo erg". Daarmee was het gesprek afgeloopen. Maar Huib Jansen -dacht er nog steeds over na. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5