No. 93 Maandag 20 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Wankelende fundamenten. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3>— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Er valt, wanneer we in dezen tijd om ons 'heen zien in de wereld, veel goeds te ontdekken. Ontwikkeling en beschaving nemen toe. Het pauperisme, zooals dat ongeveer een halve eeuw geleden nog veel voor kwam, is vrijwel verdwenen. De volksinvloed is vermeerderd. En op internationaal gebied is er een krachtig streven om het oorlogsgevaar, zooal niet geheel weg te nemen, dan toch te verminderen. Het schijnt alles even mooi. En er is ook veel goeds, dat we mogen waar- deeren en waarvoor we dankbaar kunnen zijn. Dit geldt echter in hoofdzaak de b o- v e n b o u w van onze samenleving. Maar evenals op elk gebied, is ook hier de bovenbouw, van hoeveel belang ook, toch niet het voornaamste. De vraag, waarop het in de eerste plaats aankomt is: of het met de fundamenten in orde is. Men kan een schitterend gebouw heb ben, maar als de fundamenten niet deu gen, als de fundamenten gaan wankelen, dan ziet het er slecht uit, en zal er van die schittering op den duur bitter weinig overblijven. Welnu, wanneer we gaan letten op de fundamenten van onze hedendaagsche sa menleving, dan is er alle reden om be zorgd te zijn. Van den 'bovenbouw moge dan veel goeds te zeggen zijn, met den onderbouw met de fundamenten ziet het er treurig uit. En dit behoeft ook eigenlijk geen ver wondering te baren. Jaar in, jaar uit, wordt er van alle kan ten geijverd om door het verbreiden van goddelooze theorieën en door het toe passen van die theorieën de 'Christelijke grondslagen te ondergraven en de fun damenten om te stooten. Ontstellend is, wat in verband hier mede gemeldt wordt, niet alleen uit Rus land, maar ook uit landen als Oostenrijk en Duitschland. Het huwelijk komt steeds meer in dis- crediet, het gezinsleven wordt almeer on dermijnd, en de onzedelijkheid neemt hand over hand toe. De bij zonderheden die hieromtrent; wor den gemeld, zijn te gruwelijk en te schan delijk om ze hier neer te schrijven. In nauw verband hiermede staat het beangstigend groot aantal zelfmoorden. Het „lustige" Weenen, zoo schreef on langs een D'uitsch blad, is tegenwoordig een stad, waar zelfmoord aan de orde van den dagl is. Het is een soort van heel zware griep, die zich met ontzag lijke snelheid verbreidt. De zelfmoord is in den meest letterlijken zin geworden tot een gezellig spelletje met een oynisch- luchthartig'en boventoon. In Diuitschland, met nam© in de groioto steden, valt hetzelfde verschijnsel waar te nemen. En in Zwitserland is het niet minder erg. De laatst© statistiek meldde in één jaar 1027 gevallen van zelfmoord. Een bataljon otp oorlogssterkte gaat jaar op jaar vrij willig den dood in. En het zijh niet alleen of in de eerste plaats bejaarde, afgeleefde menschen, maar het overglroote deel van deze zelfmoordenaars' bestaat uit mannen en vrouwen in de kracht van hun levein. In ons 'land is de toestand gelukkig nog! minder ongunstig. Maar dezelfde theoriën die in andere landen hun invloed doen gelden, worden ook hier gepropageerd. De vloed van het Atheïsme die over de wereld gaat, laat ook ons land niet on beroerd. En wie God verlaat, wie de goddelijke inzettingen veracht, heeft smart op smart te vreezen. Dat zal ook in pns land blijken. Als de fundamenten worden ondergra ven, dan moet vroeger of later het trot- sche gebouw van de moderne cultuur ineenstorten. De steenkolenconferentle zonder eenlg resultaat uiteengegaan. De voorbereidende steenkolen-confe rentie te Genève .is gesloten, nadat ver geefs gepoogd was nog een meerderheid te vinden voor eenig voorstel omtrent de bepaling van bet maximumeijfer der conventie voor den arbeidstijd in het mijn werk ersbedrijf. De conferentie heeft thans in haar rap port aan den beheersraad van het inter nationaal arbeidsbureau moeten schrijven dat het onmogelijk is gebleken voor eenig voorstel betreffende den maximum-ar beidsduur in de mijnen, een meerderheid te verkrijgen. Nadat aldus het cijfer voor den arbeids tijd blanco is moeten blijven, stelden de werkgevers de vraag, of het nu wei mo gelijk was het advies te handhaven, 'dat het gewenscht is de kwestie van den ar beidstijd in de mijnen, op de agenda van de internationale arbeidsconferentie van Juni van dit jaar te plaatsen. Nadat Mgr Nolens en Albert Thomas op handhaving van het advies in beves tigenden zin hadden aangedrongen, heb ben de werkgevers er zich bij neergelegd zoodat de steenkolen-conferentie de mee ning heeft uitgesproken, dat dit onder werp rijp'voor behandeling op de interna tionale arbeidsconferentie van dit jaar is. Voordat de conferentie gesloten werd heeft de Belgische vertegenwoordiger der mijnwerkers uit naam der aanwezige so cialistische mijnwerkers, zijn teleurstelling uitgesproken over de houding der werk gevers en eenige regeeringen en de hoop uitgesproken, dat men desniettemin pp de a.s. internationale arbeidsconferentie tot een positief resultaat zal kunnen ko men. Onze landgenoot, de heer Peltzer, vertegenwoordiger der Christelijk© mijn werkersorganisatie, verklaarde zich bij hot woord der socialistische vertegenwoordi gers volkomen agn te sluiten. Hierna werd de conferentie gesloten. Schoolplicht in Rusland. Volgens een bericht uit Moskou heeft de raad van volkscommissarissen beslo ten met 1 Mei a.s. in alle steden van Rusland ^en schoolplicht in te yoeren. Voor het platteland zal de schoolplicht eerst 1 Januari 1931 worden ingevoerd. De Russische oorlogsschepen door de Dardanelles Het feit, dat twee Sovjet-Russische oorlogsschepen van de Baltisc'he vloot door de Dardanellen naar de Zwarte Zee zijn gevaren, heeft in talrijke kringen op schudding verwekt. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Konstantinopel seint, dat de komst der beide schepen wel degelijk aan de commissie voor zee-eng ten was medegedeeld, hoewel de Russi sche regeering daartoe geenszins was verplicht. De schepen zullen vermoedelijk te Sebastopol blijven. Sinds maanden werd hun aankomst in de Zwarte Zee ver wacht. Werkloosheid in Roemenië. De Roemeensche minister-president, Maniu, heeft een deputatie van arbeiders uit de staats-machinefabrieken medege deeld, dat de regeering alles zal doen, om den nood der werkloozen te lenigen. Om te beginnen zal hiervoor twee millioen lei worden uitgetrokken. De minister van financien, Madgearu, verklaarde dezelf de afvaardiging, dat de regeering ter be strijding der werkloosheid den staatsfa brieken belangrijke leveringen zal opdra gen: vooreerst den 'bouw van 30 locomo tieven, waarvoor de regeering wekelijks 50 millioen lei zal overmaken. De vlootconferentie. Mac Donald heeft Zaterdagmorgen den Italiaanschen 'gedelegeerde Grandi in zijh ahïbtswoninig ontvangen en hij! is drie kwartier met Grandi in conferentie ge bleven. Na het vertrek van Grandi kwa men de Amerikanen, die ruim een uur bleven. De Engelsche premier was van plan de Framschen gistermorgen te ontvangen e(n vanmorgen ©en informeele bespreking te honden met alle gedelegeerden. Rriand, de Fransche minister van bui ten] andgche za'ken, is Zaterdagavond te Londen aangekomen. Hij werd aan het station door Henderson, den Franschen ambassade ut en den zoon van MacDonald begroet. Wanneer de conferentie morgen door den koning voor geopend zal worden ver klaard, zal deze het woord richten tot het grootste gehoor, dat ooit is toegesproken. De B.B.C., de Caaadeesche Omroepver- eeniging, de Transatlantische telefoon- en continentale Telefoon diensten zullen alle worden aangewend om de speech van den koning i# mïllioenen huisgezinnen in lal van landen te doen hooren. Uit Rome wordt gemeld: Vrijdaigmiddag is de Italiaansohe delegatie ter vloot conferentie begeleid door twee admiraals naar Londen vertrokken. Het pessimisme ten opzichte der confe rentie wordt steeds gjroater. De „Tevere" verklaart, dat de toestand op het gebied dier ontwapening van conferentie tot conferentie steeds 'duisterder wordt. Het is twijfelachtig, of er nog een uitweg uit de misverstanden gevonden kan gor den. Ook de „Popoio d'Italia" richt een1 scherpen aanval op- de Fransche xlootp'oli- tiek. De „Daily Herald" ontving van zijh Geneefschen correspondent de miededee- linig, dat de Italiaansche regeering van plan is, een sensationeel© verklaring af'te leggen bij de oipening der a.s. vlootconfe rentie. Korte berichten. De werkgevers' in 't diamantbedrijf te Antwerpen besloten dat van heden Maan dag af de arbeiders een' week zulten werken om vervolgens een week .te sta ken, tot d© gang van zaken verbeterd zal zijh. E'en, telegram! ust Washington zegt, dat het departement van posterijen een inschrijving geopend heeft voor 12 post diensten over den Oceaan; de inschrijvers moeten zich verbinden om 30 nieuwe schepen .te boiurwen tot een bedrag van ongeveer 35 millioen dollar. De werf van Vickers Armstrong te Barrow heeft haar grootste opdracht ge kregen in de laatste tien jaar, n.l. den bouw van twee kapitale schepen voor re kening van de Peninsular en Orient-line. Aan dezen order zullen 2500 ar beiders ruim 2 jaar vast werk hebben en de vreugde in Barrow, waar 60 pet der geschoolde arbeiders werkloos was, is -groot. Het Fransche departement van ko loniën deelt mede, dat 'hevige onweders met regen meer dan twee dagen achter elkaar Manandjara op Madagascar ge teisterd hebben. Er is groote schade aan gericht aan de bestuursgebouwen. De helft van de inboorlingenstad is vernield. Er worden geen persoonlijke ongelukken gemeld. Van het Hof. De Koningin is gistermiddag per auito van 'Het Loo te 'sGravenhage terugge keerd en heeft zich eerst begeven naar de Koningin-Moeder, bijl wie ziji met den Prins en Prinses Juliana bleef noenma len. De postvluchten Nederland-lndië. Aneta seint uit Bandoeng: Een volledige staat van alle postvluchten tusschen Ne derland ©n lndië vice versa gemaakt, toont aan, dat Van der Hoop meebracht 2S1 mailstukken, Koppen 2092, mee voerde en 4632 terug. Daarop voerden 4 toestellen, voor de Kon. Ned. Ind. Lucht vaart Mij', uitgebracht, aan achtereenvol gens 20.882, 12.854. 14.893 en 16.558. Vervolgens schommelde het aantal in bei de richtingen tusschen 7105 en 28.795. Dit laatste getal werd bereikt door het toe stel van Smirnoff, dat op 18 Deo1, uit Nederland vertrok en op 28 Dec. in Ban doeng aankwam en dat de nieutwjaara- stukken meebracht. Uitvoering Ziektewet. Controle bij ziekte. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft een commissie benoemd, bestaande uit. twee voorzitters van Ra den van Arbeid, deri voorzitter van het R. K. Werklieden-Verbond en een hoofd ambtenaar bij Centraal Beheer, om het vraagstuk van de controle bij ziekte in Duitschland te bestudeeren en daarover rapport uit te brengen. Het Hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij ter Bevorde ring der Geneeskunst had den Minister verzocht, nog een geneeskundige aan die Commissie toe te voegen, aan welk ver zoek is voldaan. Thans is den Minister rapport uitgebracht. De conclusies daar- f van luiden als volgt: I. De in Duitschland ontvangen in lichtingen geven grond om aan te ne men, dat het raadzaam zal zijn hier te lande de controle voor de ziekteverzeke ring en de geneeskundige behandeling van de zieken geheel van elkander ge scheiden te houden. II. Op het platteland kan het echter wenschelijk zijn, dat de behandelende geneesheeren zich bereid verklaren, te gen een passende vergoeding, aan de uit voeringsorganen der ziekteverzekering 'n schriftelijke verklaring te verstrekken, waaruit blijkt, dat de arts den verzeker de onder behandeling heeft genomen. III. Het is noodzakelijk, dat de behande lende geneesheeren hunne medewerking verleenen tot 'n goede uitvoering van de Ziektewet door de controle in geen enkel opzicht te bemoeilijken en aan de contro- leerende geneesheeren op hun verzoek die inlichtingen te verstrekken, die zon der inbreuk op de verhouding tusschen patiënt en behandelend geneesheer te maken, redelijkerwijze door de behande lende geneesheeren verstrekt kurnen worden. IV. Een belangrijk gedeelte van de con trolewerkzaamheden kan door leeken ge schieden. De controledienst door leeken zal echter slechts hulpdienst kunnen zijn. Het eerste controle-onderzoek zal zooveel mogelijk door een geneeskundige moeten worden verricht. V. Wanneer door leeken aan de con trole wordt deelgenomen, zal het wen schelijk zijn, dat in een instructie de taak van de leekencontroleurs nauwkeurig wordt omschreven. VI. Het moet wenschelijk worden ge acht, dat door Raden van Arbeid en be- drijfsvereenigingen in gemeenschap pelijk overleg een schema wordt opgesteld van de bepalingen, die op duidelijke en beknopte wijze aangeven, waaraan de verzekerden zich in geval van ziekte moeten houden. VII. De in Duitschland ontvangen in lichtingen hebben ondergeteekenden ver sterkt in hunne meening, dat samen werking tusschen de verschillende risi co-dragers ten aanzien van de contröle wenschelijk moet worden geacht. Echter moet uit het vernomene worden afge leid, dat die samenwerking slechts in de practijk zal kunnen groeien. De Commissie bestond uit de heeren: Mr Dr J. van Bruggen, A. C. de Bruyn, Dr H. J. W. Drooglever Fortuyn, Mr J. J. Hage en I. G. Keesing. HET NOTARISVRAAGSTUK. Een commissie uit het Kon. Nederl. Landbouwcomité heeft ©en uitvoerig rap port uitgebracht over het z.g. notaris- vraagstuk. Daaraan is het volgende ont leend: Het tarief van het honorarium van de notarissen is vastgelegd bij de wet van 31 Maart 1847. Het spreekt vanzelf, dat deze tariefregeling verouderd is, zoodat redelijkerwijze niet mag worden verwacht, dat de notarissen zich eraan zullen hou den. Zij hebben in dit verouderd zijn der tarieven op eigen en veelal willekeu rige gelegenheid voorzien, zich daarbij beroepend op plaatselijke gebruiken, wei- ka over bet geheel zeer uiteenloopen. Met inbegrip van registratierechten gel den bij publieken verkoop van vast goed de volgende tarieven: ^Friesland 69 pet, Noordelijk Groningen 43/<t—53/4 pet, Veen koloniën 5 pet. Drente '61/27 pet, Over- ijsel 8—11 pet, Gelderland 71/2'10 pet., Utrecht 61/2—81/2 pet., Noord- en Zuid- Holland 6—81/4, Zeeland 681/2, Noord- Brabant 71/2—10, Limburg 68V2 pet. Bij verkoop van roerend goed: Gronin gen, Friesland en Drente 5 pet, Overijssel en Utrecht 5—10 pet, Noord Holland, Zuid Holland en Noord-Brabant 10 pet., Zee land 8—10 pet. De kosten van publieke verhuringen die ten laste van den verhuurder komen zijn voor Friesland 58 pet., Drente 5—7 pet., Overijsel 510 pet., Gel dexland 10 pel Het spreekt vanzelf, dat de bedragen, welke d© notaris op deze wijze ontvangt, geen zuivere verdienste zijh. Hij heeft te betalen voor registratierecht 21/2' pet., ze- gelkosten en kosten van overschrijving bij het kadaster. Wordt, zooals in Noordelijk Binnenland. Vanmiddag slotzitting der Haagsche con ferentie. De controle op de naleving der Ziekte wet. De premies der ziekteverzekering. De landbouw en het notariaat. Moord te Barneveld. Buitenland. De steenkolenconferentie zonder resultaat gebleven. Leerplicht in Rusland. Vreeselijk ongeluk in Galifornië. Zestien dooden. De vlootconferentie. Mijnramp in West-Virginië. bij Groningen, bij publieken verkoop van on roerend goed 43/453A pet, 'in rekening gebracht, dan kan aangenomen worden, dat de netto-verdiensten van den notaris 21/4—31/4 pet. bedragen. Voor een normale Groninger kleiboerderij wordt dit f2000 k f3000. De kosten van het vestigen van hypo theken loopen zeer uiteen; soms bedra gen zij 1/4— 1 pet. en meer, soms een zeker percentage plus een vast bedrag, welk laatste kleiner wordt bij groote hy potheken. In het algemeen is het vestigen van kleine hypotheken onevenredig duur. Het tarief voor onderhandsehen verkoop loopt eveneens in verschillende streken zeer uiteen. Men kan over het algemeen aannemen, dat de kosten, die de notaris heeft 33A pet. bedragen, zoodat zijn ver dienste is bet verschil tusschen dit bedrag en het geldende tarief. Geconcludeerd kan worden dat een no taris met voldoende cliërrtèle verzekerd is van een behoorlijk inkomen. Dat er zijn die ©en bescheiden bestaan hebben, zal geweten moeten worden aan bet groote aantal notarissen. De reden dat de notarissen straffeloos kunnen afwijken van het wettelijk vastge stelde tarief, is gelegen in bet feit, dat bet voorgeschreven tarief alleen ziet op de wettelijke werkzaamheden van den no taris; het ontwerpen van veilingsbiljetten, bet zorgen voor de advertenties, het geven van .inlichtingen, het nazoeken van erf dienstbaarheden enz. zijn z.gji. extra-le gale werkzaamheden, die afzonderlijk mo gen worden beloond zonder dat er een bepaald bedrag voor is gesteld. Wat le gale en wat extra-legale werkzaamheden zijn, is bezwaarlijk uit "te1 maken. Hieruit volgt, dat met wij'zi- ging van het wettel ij k tarief niets te bereiken is. In de eerste plaats is het niet hoog, maar ook al werd het verlaagd, dan zou den de notarissen door verhooging van hun belooning voor extra-legale werk zaamheden toch weer in rekening kun nen brengen, hetgeen op hun wettelijk salaris in mindering wordt gebracht. Als middelen ter verbetering noemt bet rapport: 1. Men zou het notarisambt tot een staatsambt kunnen ma ken, den notaris tot ambtenaar. Het gewoonlijk hiertegen aangevoerde be zwaar dat de notaris een vertrouwens positie bekleedt, is niet geheel en al aan vaardbaar. Vele ambtenaren toch doen dit; bijv. kantonrechter in kleine plaat sen. Met inachtnemmg van bepaalde over gangsmaatregelen, Teneinde candidaat-no- tarissen niet te zwaar te treffen, zou het notarisambt kunnen worden omgevormd tot een ambt als dat van inspecteur van de registratieof hypotheekbewaarder. 2. Het ten laste.van den op drachtgever brengen van de n o- tariskosten bij verhuringen zou kunnen worden uitgebreid tot die van de verkoopingen. De Registratiewet zou in verband hiermede gewijzigd dienen te worden. Voor het strijkgeld ware een minimum van 1 pet strijkgeld ware een maximum van 1 pet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1