DE ZEEUW Verstuikingen.Kneuzingen? 'C LINIMENT Voor allen die Sukkelen MQnbardt's Laxeertabletten DERDE BLAD. Uit de Provincie. DOODT PIJN De avonturen van een verkeersagentje. Radio-nieuws VAN ZATERDAG 18 JAN. 1930. Nr 92. RAADSVERGADERING TE KATTENDIJKE. De „Goesche Courant" van gisteravond bevat ook een verslag van de woelige Raadsvergadering van Kattendijke. Haar correspondent (de burgemeester) schrijft daarin o.m. het volgende: „Tot den verslaggever van de „Zeeuw" zei de heer Hundersmarck, dat hij' al het gesprokene moest opschrijven. Toen deze verslaggever dit met een hoofdknik be loofde, vroeg de voorzitt r of deze 'de klerk van den heer Hundersmarck was." Het spijt ons, dat wig! het schrijlven moe ten, maar de correspondent schrijft hier een onwaarheid neer. De verslaggever en ,dit verklaren wij pertinent beeft noch met woiord, noch met giebaar tegenover wien ook, beloofd iets te zuilen opschrijven of weglaten. Hij heeft alleen gelachen, om de eigenaardige vraag (geen bevel) van den heer Hundersmarck. Het was trouwens niet het eenige moment, dat er in die vergadering te lachen viel. Ook zij nog opgemerkt, dat de eigenaar dige opmerking van den heer Hunders marck (waarover de burgemeester hem di rect tot de orde had moeten roepen, om dat een Raadslid z'ich niet mag richten tot iemand uit het publiek) geen betrek king had 'op „alles", maar op een post van 1929, die volgens hem, in de rekening '28 was verzeild. Onze redacteur-verslaggever weet waar lijk Wel, wat hijl „moet opschrijven" en beeft aan geen advies van den heer Hun dersmarck o£ welk Raadslid of Burge meester ook, behoefte. Hij heeft ook Don derdag getracht van de rumoerige Raads vergadering van Kattendijke een zoo ge trouw, en volledig mogelijk verslag te ge ven en zal er wel voor passen in de Kattemdijfcscthe troebelen partij te kiezen. Bedoelde tirade moet natuurlijk dienst doen om de objectiviteit van onze Kat- temdijksche verslagen in twijfel te trekken en om den schijn te wekken, alsof er tusschen -de heeren Hundersmarck c.s. en onzen verslaggever eenige relatie be staat. Van .(lit laatste is echter niets, imaar dan ook niets, waar. Overigens begrijpen wij heel goed, waar aan wiji dezen sneer te danken hebben. De aanwezigheid van onzen verslaggever is den burgemeester reerls lang een doorn in het oog. Wij' zullen echter de vrijheid internen, daarmede geen rekening ta hou den. iHet electro-technisch- en radio-bu reau „Provincie Zeeland", firma Van Driel te Goes, is heden telefonisch aan gesloten onder no. 365. Adv. r— De bevolking van Zeeland. Hoewel nog niet van alle gemeenten, de loop der bevolking over 1929 is gepubli ceerd er ontbreken nog enkele kan toch wel gezegd, dat de vermindering in de bevolking van 'Zeeland nog niet is tot staan gekomen. Uit de tot heden opgenomen staatjes blijkt, dat nu reeds een vermindering met 214 zielen over 1929 kan worden geconstateerd. Schoonmaak. Electrolux stof- zuigers en parketboenders (ook te huren) J. M. Polderman, Goes. Tel- 129. Adv. Door God. Staten is benoemd als deskundige tot schatting van pachtwaarde van gronden gelegen in den calamtieuzem Nieuw Ne uzenp older de heer C. H. M. Plasschaert to St. Jarts teen en door den dijk raad dhr Abr. de Kraker Kz. te Zaam- slag. Da electrificatie van de Gemeente- gebouwen te N. en St. Joosland is ge gund aan het electro-technisch- en radio bureau „Provincie Zeeland", firma Van Driel te Goes. Telefoon 365. Adv. Middelburg. Met het onderwerp „Ar- beidsleed en Arbeidsvreugde" trad gister avond voor de Ontwikkelingscommissie van den Ghr. Besturenbond op de heer R. Zuidema te Goes. Nadat de voorzitter, de 'heer Meliefste, de vergadering had geopend, verkreeg de heer Zuidema het woord, die begon met er op te wijzen, dat de arbeid, al is zij na den val van karakter veranderd, toch niet beschouwd moet worden als een vloek, maar als een zegen van God over het mensChelijk geslacb't. Er zijn ech ter allerlei factoren, die de arbeidsvreug de hebben verkeerd in arbeidsleed, die de harmonie van het lied van den arbeid hebben verbroken, terwijl dit lied ook is overstemd (machines, enz.). Verder werd er op gewezen, hoe de vreugde van den arbeid wordt getemperd door de verbreiding der revolutionaire theorieën, zoodat inplaats van het lied van den arbeid, het lied van den haat wordt gezongen. Breedvoerig werd tenslotte door spr. nagegaan, welke taak ten opzichte van het arbeidsvraagstuk op de belijders van den Christus rust en boe zij er krachtens hun beginsel toe hebben mee te werken, om het leed van den arbeid te verminde ren en de arbeidsvreugde te bevorderen. Nadat enkele gestelde vragen door den spreker waren beantwoord, sloot deze de goed geslaagde vergadering niet dankzeg- gbog. Zaterdag 18 Januari begint in den. Dierentuin te Den Haag de groot© pluim- veetentoionstelling van Avicultura. Een 'kijkje bij de keuring der exemplaren. Vlissingen. Vrijdagmiddag is het keurig Dette gebouw van de nu 111 jaar be staande Nutsspaarbank officiéél in ge? bruik genomen in tegenwoordigheid van bet departementsbestuur, afgevaardigden van B. en W., van den Nederl. Spaar- bankbond en van het spaarbankbureau en enkel© andere genoodigden. Het gebouw bevat beneden de wacht kamer, de balieruimte voor het publiek een bedienden-kantoor met telkamertje en een kamer voor den directeur. Verder een brandvrije ruimte voor berging van bet kaartsysteem, enz. In den kelder be vindt zich een brand- en inbraakvrije kluis, met ©en wachthall en knipkamer- tjes. De kluis bevat spaarsafe-loketten en safeloketten van grootere afmeting.. Op de eerste verdieping zijn ondergebracht de vergaderzaal met vestiaire en een huisbewaarderswoning. Het gebouw is van centrale verwarming voorzien. De voor gevel is gemetseld van geel grijze klin kers, genuanceerd met mondsteen, de on derbouw bestaat uit groen syeniet, de lateien en dorpels zijn van zandsteen. Het gebouw werd uitgevoerd naar de plannen en onder leiding van de Archi tecten vander Heijden en Van Nieu- wenhuijzen te Rotterdam. De uitvoering van bet bouwwerk geschiedde door den aannemer, den heer "M. Vader te "Vlis singen. Nadat de genoodigden zich in de ..ver gaderzaal hadden vereenigd, nam de voor zitter van het spaarbankbestuur, de -heer J.P. Vermaas 'twoord en heette allen welkom, inzonderheid den theusaurier, dhr Boom, die van een langdurige ziekte is genezen. Spr. bracht dan in herinnering over leden bestuursleden en hen, die Vlissingen verlieten. Spr. 'bracht dank aan de ar chitecten en uitvoerder en hoopte, dat dit gebouw zal voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte. Reeds voor den oorlog gingen stemmen op voor een betere huisvesting. Het gestadig toenemen van het aantal spaarders bracht steeds meer ongerief. Spr. zcide, dat er einde 1920 3700 spaar ders "waren, eind .1925 5000, thans ruim 6000,, met een „tegoed van resp. f 757 duizend; f 1.200.000 en nu bijna twee millioen gulden. Na een gelukwensch tot den directeur, den heer Kamermans, en het personeel, verklaarde spr. dit gebouw in gebruik genomen als Nuts-spaarbank voor de ge meente Vlissingen en omstreken. Dhr C. A. v. Woelderen sprak als burgemeester van Vlissingen en als eere voorzitter van bet departement en wees er op, dat de spaarbank heeft prima Com missarissen, een prima directeur en daar door ook een prima toekomst. Spr. wees er o.a. op, dat er in 1890 slechts 1200 spaarders waren en nu 6000. Speciaal bracht spr. hulde aan den Di recteur, die in 1908, toen 1400 spaar ders stonden genoteerd, die betrekking aanvaardde en aan wien het zeker voor een groot deel te danken is, dat de in stelling er een van groot belang is ge worden Dlir P. Dumoni Tak uit Middelburg! sprak als vertegenwoordiger van het be stuur van den Nederl. Spaarbankbond en verzekerde, dat dit bestuur altijd met belangstelling alles op dit gebied volgt, en zeker als het een lid van den Bond geldt. Spr. jvenschte1 geluk met dit nieuwe, rustige, kalm© gebouw, dat daardoor een idee van -soliditeit geeft. Als voorzitter van het spaarbankbestuur te Middelburg bood spr. o.ok gelukwenschen aan en bracht hij dank voor de goede en aange name samenwerking. Dhr Kolf, voorzitter directeur van' bet Spaarhankbureau, zeide dat het ge bouw getuigt van goeden bloei en groei der spaarbanken. De piarticuiiere spaar banken zijd de Rijkspostspaarbank reeds voorbijgestreefd. Men js dan ook niet meer passief, maar ook actief en heeft veel werk voor het publiek op zich ge nomen. Hier kent men geen dividend en tantièmes. Dhr J, C. Paap; voorzitter van het departement wees er op, hoe in 1903 de spaarbank een afzonderlijke in stelling is gjewurden en is zeer erkentelijk voor alles wat bestuur en di recteur voor de dochter van het departe ment hadden gedaan, om haar te maken tot een der meest soliede instellingen.) Spr. juichte het ook toe, dat de biblio theek in het oude spaarbankgebouw kan blijven gevestigd. Het departementsbestuur heeft een blijvend aandenken aan de ope- ning willen 'geven. Spr. mist nog een klok in de vergaderzaal en biedt er een aan, aan te brengen in overleg met de ar chitecten. Dhr J. F. op den Zieke sprak namens de kleinere instelling van het departement en wenschte bestuur en di recteur 'kracht en lust toe om op den ingeslagen weg voort te gaan. Een 13-tal bloemstukken waren toege zonden, w.o. een van het personeel en dei) concierge in den vorm van een sp aar busje. Hansweert. De zeeboot „Clauss, waar van wij meldden, dat deze op de Middel- plaat omhoog was gezet, om zinken te voorkomen, is gisternamiddag met hoog water met behulp van 2 booten vlotge- bracht en is naar Antwerpen vertrokken. De sleepboot „Dordrecht" van de firma Volker is tijdens dikken jnist op de platen van Valkeniss© omhooggevaren en blijven zitten. De boot zit geheel droog en zal vermoedelijk met boog water vlot- komen. De Belgische sleepboot genaamd „Deux Soeurs" is gisterenavond tijdens dikken mist bij Lillo omhooggevaren en blijven zitten. De boot zit hoog tegen den dijk en zal vermoedelijk met een zeer hoog tij pas vlotkomen. lerseke. 5 Februari a.s. zal van de Gcesche Damclub I een' 8 a 10-tal leden van de beste spelers, een vriendschappe- lijken wedstrijd komen houden met de beste spelers van de Ierseksche dam club. Kapalle. Daartoe uitgenoodigd vanwege het Pi Comité van Chr. Winterlezingen, trad in de Geref. Kerk op dhr Nonhebei uit Middelburg, met het onderwerp: Kijk jes in en om de rechtzaal. Indien een ernstige kneuzing of verstuiking U verlamt, gebruikt onmiddellijk Sloan's Liniment Onnoodig in te wrijven, omdat het liniment van zelf doordringt. De inflammatie verdwijnt in een oogenblik, de opzwelling slinkt en de pijn bedaart geheel. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. De Spr. werd ingeleid door dhr F. P. de Graaf. Dhr Nonhébel bepaalde zijn gehoor hij de latente misdaad, de sporen van den misdadiger, het bran distich ten, de bloed- spatten, haren, photo's, en zelfmoord. De gerechtelijke scheikundige weten schap heeft, aldus spreker, zeer groot voordeel aangebracht 'bij het ontdekken van de misdaad. Rilland-Bafh. In de gisteren gehou den raadsvergadering hebben de stemmen gestaakt over een adres van de meerder heid van den kerkeraad der Geref. Ge meente om des Zondags de herbergen te sluiten. Vóór A.R., C. H., en St. Ger., te gen Lib., V. D., en R. K. Wolphaarftdijk. Volgens gedane raming zijn in deze gemeente nog 70.000 H.L. aardappelen aanwezig, gelijkstaande met 40 pCt. van de totale opbrengst. Westkapelle. Zooals reecjs gemeld, spoelde aan den zeedijk een licht- tevens beiboei uit zee aan. Bij onderzoek bleek dit een Belgische boei te zijn. Toen een paar dagen later de politie Jbij den boei kwam, bleken daarvan een achttal ijze ren platen, elk ongeveer 60 K.G. wegende, benevens een aantal bouten en moeren te zijn ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Meliskerke. Woensdagavond werd door de kolenvereeniging alhier haar gewone jaarvergadering gehouden. De voorzitter H. Schoe, opende deze met een welkomst- woerd. Door den secretaris werd het jaar verslag 1929 uitgebracht, waaruit bleek, dat door de vereeniging was aangekocht 94 H.L. notenkolen, 971 H.L. steenkool, 2011 H.L. eierkolen, 36 H.L. anthraciet, 9050 turf en 21920 K.G. bruinkool. Het ledental bleef gelijk, namelijk 137 leden. Totaal werd ontvangen f 5540.351/2- De uitgaven bedroegen f 5300.89V2- Zoodat de stand der kas op het oogenblik is f 239.46. De drie aftredende bestuursleden, de heeren H. Schoe, C. Davidse en A. Ko- mejan werden allen herkozen. Donderdagavond werd door het Vee- en Varkensfonds alhier de gewone jaar vergadering gehouden. De voorzitter, J. Geschiere, opende haar met ©en welkomst woord. Daarna werd het jaarverslag 1929 uit gebracht waaruit bleek, dat in 1929 20 n oodslacbtingen zijn vergoed, met een gezamenlijke waarde van f943.32. Drie noodslachtingen daarvan warden voor de consumptie .goedgekeurd en ver kocht. Deze brachten op da som van f 232.45. Door de leden onderling is uit betaald de som van .f 710.87. Dit in ver gelijking gebracht met het jaar 1928 (toen meest door de vereeniging vergoed wor den f 1656.06) is dat een verschil van f 712.74. Wat de financiën der vereeniging betreft, deze zijn gunstig. De ontvangsten bedragen f 47.31, de uitgaven f 23.70. Zoo dat het batig saldo 1929 bedraagt f23.61. Thans kwam aan de beurt verkiezing bestuurslid. Dhr E. de Korte, had als zoodanig bedankt. "Gekozen werd dhr Kr. Dekker. N.- en St.-Jooslaml. Vrijdagvoormiddag is meh in deze gemeente met den aan leg enz. der electrische verlichting oolkl zoover klaar gekomen, dat stroom kon geleverd worden. Nadat de directeur der P.Z'.E.M. voor de Middengroep, dhr Sloo'- ves, een 'uiteenzetting had gegeven van de inrichting en de aanwezige stroom- 5. En al hooger steeg de vliegmachien. Over met sneeuw en ijs bedekte bergen en door wolken, zoodat Keesle geen hand.voor de oogen kon zien. Hij wist niet, dat het de Alpen waren, do hoogste bergen van Europa. Maar over de wolken, die hem het vergezicht henamen, wa« ons 'Keesle niet te spreken, 6. Maar de wolken verdwenen en de bergen verdwe nen en men vloog over zee. Water, niets dan water, waar- over de zon scheen, zoodat het scheen of de koppen van de golven, die over elkaar rolden, van gloeiend goud waren. Keesio had geen oogen genoog om al dat moois op te nomen, In de verte, Iheel beneden hem, zag hij een schip, uit den schoorsteen gleed een klein wolkje. geleidingen in het transformatorhuisje, verzocht h(f den heer burgemeester de schakelaar om te draaien. Nadat deze daaraan had voldaan bleek men „licht" ta hebben dus aangesloten te zijn. Deze plechtigheid werd mede bijgewoond door de wethouders, eenige raadsleden, secre taris, de Ingenieur van de P.Z.E.M. dhr de Recht, benevens een tweetal opzich ters, den aannemer der leiding' en eenige belangstellende ingezetenen. Na afloop heeft men op het raadhuis zich ook nog overtuigd van het gemak dier aan sluiting en van het mooie licht, jlammer dat het aantal aansluitingen zoo gering ia ini deze gemeente. Gaping©. Op verzoek der landbouwver- een. hield Donderdagavond de fieer Van Varik, directeur der Goöp. Melkinrichting „Walcheren" een lezing over: „De Ooöp. in dienst der Melkveehouderij". (De Verga dering, welke gepresideerd werd door den heer Louwerse, burgemeester van Vro'uwepolder, was goed bezocht. Nadat spreker terloopfe stilgestaan had bij' de verschillende soorten van Coöpe ratieve Vereenigingen gaf hij' een uitvoe rig overzicht over NëderLand als land bouw- en veeteeltland en verduidelijkte met cijfers de waarde der zuivelproducten! ■en het aandeel dat deze hebben in onzen exporthandel. Vervolgens besiprak spr. de wijze van .verwerken der melk in ons vaderland en toonde daarbij aan dat liet leeuwenaandeel door de Coöperatieve Zub velfabrieken wordt verwerkt. Aan de hand der historie besprak spire- fcer de ommekeerin het zuivelbedrijf van boerderij! tot 'fabriek en gaf weer wat door de Göperatieve Zuivelfabrieken!, Provinciale Bonden en de F.N.Z. tot stand is gebracht, maatregelen die er ten zeerste toe hebben bijgedragen, om den goeden naam onzer zuivelproducten, welke in het laatst der vorige eeuw grootendeels verloren was gegaan, weer te heroveren, Aan het slot zijher lezing stond spreker stil bij den, toestand zooals die thans op Walcheren heerscht. Ook nu weer geeft de toestand van het landbouw- en veeteeltbedrijf geen ratten tot optimisme. In de huidig© maatschappij heeft de een ling afgedaan. Aan de Coöperatieve Zui velfabrieken mag men niet direct alleen een 'financieel© zijde zoeken, maar meh moet ook den moreelen kant bekijken. Houdt men daarmede rekening, dan helpt men de veehouderij op een hoogler peil brengen. Ook voor den landbouw geldt: „Een voor allen, allen voor een". Onze concurrenten wonen wiet zoo zeer in ons land, maar men moet ze zoeken in Denemarken, Australië en Nieuw-Zeet- land o.a. Iedere concurrentie is tot schade van den producent. Stp:r. gaf den aanwe zigen! in overweging over deze zaakeenis ernsLig na te denken en zich zelf eens af te vragen "wat hen te doen staat Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. Door den spreker werden deze op 'dui delijke wijze beantwoord. Na afloop dankte de voorzitter, nadat ktiemand 'moer iets te vragen had, don isprekcr voor zij'n leerzame lezing en de Uahiwezigen voor hunne opkomst en sloot daarna de vergadering. Oud-Vossemeer. Alhier is plotseling overleden op 64-jarigen leeftijd do hoer W. A. van Nieuwenhuijzen, presidènt- keirkvoogd dor Ned. Herv. Gemeente, dijk graaf van den Hollarepolder, oud-dijk graaf van den Vanhaafdenpolder, voor zitter" van het Algemeen-Armbestuur en lid van het Weezen-Armbestuur. met Verstopping of moeilijken, tragen. ©n nnrogelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijp. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. HUTZEN, 1875 M. 12.452.00 Concert d,oo.r het A.V.R.O'.-Ocbet Boris Lensky, solo-viool. 2.30 Aansl. van het Con certgebouw te Amsterdam. Het Concert gebouw-orkest. 6.15 Vrij'z. Kerkuitz. van uit de .Ncd. Herv. Kerk te Zaandam. 8.15 C.oncart. Het versterkte Omroep orkest. HILVERSUM, 1071 M. 9.50 N.O.R.V. Kerkdienst vanuit de N. Westeikerk te Rottexidam'. (Voorganger dr A. Kuy- per. 12.301.30 Concert. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Broek op Lanlgenidijlk (Voorganger ds Van Baaien). 8.2010.45 Concert. Orkest en bas. j DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk-ctan-' tato nr. 13 van Bach, Orkest, orgel, vocale- eini instrumentale solisten. '4.05 Bij bellezing. 5.20 Concert. Sopraan, collo, militair orkest. 6.508.15 Kerkdienst. 9.25 Concert. Tenor, »ymphonie-orkest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9