Zaterdag 18 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HILLESHÖG" PUROL 4ÏV ROTTERDAM 1930 Hendrikse Go's Bank N.V. Goes N.T. Hollandsch-Zweedsche Zaad-P VAN DEN BOSCH Co. Vrouwenhanden EERSTE BLAD. Plattelandsbelangen. EEN GESCHONDEN GELAAT KRAKAM HUIDZALF KRAKAM HUIDZEEP Buitenland. SS SUIKERBIETENZAAD Van origineel Zweedsch stamzaad geteeld in Nederland. y a. Sarphatistraat 9 - Amsterdam ZAAD HANDEL - TELEF. HO. 89 - GOES. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Alle Bank- en Effectenzaken. Belangrijkste Nieuws. Binnenland BERTELS'„KUNSTK0RREL" ®ERTEIS^5«AMSTERDAH Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE STAM MET ÖE HOOGSTE SUIKEROPBRENGST PER HECTARE EN MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS! Verlang van Uw fabriek of inkoopvereeniging VQOR INLICHTINGEN: 11 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, GöSs. Tal.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKtK.i. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ,f3.«s<- Losse nummersfO.OB Prijs der Ad verte ritïBni 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Naar aanleiding van wat wij de vorige wieek schreven orver kleine boeren en arbeiders, ontvingen wij nog meerdere, niet voor publicatie bestemde brieven, waarin verschillende door ons besproken punten nog nader worden 'belicht. Wij stellen dat op hoogen prijs. Het geldt hier to Oh een even belang rijk als ingewikkeld onderwerp, dat ze ker waard is van alle kanten te worden bezien, en wij zullen dan ook gaarne te zijner tijd verschillende opmerkingen, die daarvoor in aanmerking komen, nader behandelen. Dat wij hierover thans nog iets zeggen, heeft geen andere bedoeling dan meerde re brieven uit te lokken, opdat wij ons zelf beter kunnen oriënteer en en opdat we straks de lezers daarvan kunnen la ten profiteeren. Sommige schrijvers hebben er op gewe zen, dat wij de kwestie niet veel verder hebben gebracht en dat wij in het aange ven van middelen tot verbetering van oen toestand op het platteland niet sterk wa ren. Daarvan zijn we ook zelf overtuigd. Met des te meer belangstelling 'azen we dan ook het vervolg van dergelijke brieven, maar helaas, zonder dat we daar door meestal veel wijzer werden. Op sommige p.unten werd van verschil lende kanten vrij eenstemmig geoordeeld. Wjj willen er een paar noemen. 1. De positie van vele landarbeiders behoeft, althans in somimige streken van Zeeland, werkelijk verbetering, maai1: in zeer vele gevallen keert 'hier de wal het schip. 2. De positie van 'de kleine boeren is over 't geheel er zijto ook gelukkige uitzonderingen ver van gunstig op het ©ogenblik. Door een enkele wordt hier aan toegevoegd, dat hetzelfde ook van de g'roote boeren kan worden gezegd. Ook bij hen is het volstrekt geen vetpot. D'at dit niet altijd zoo duidelijk blijkt is een- gevolg hiervan, dat zij over 't algemeen meer weerstandsvermogen hebben en nog over eigen kapitaal beschikken. 3. De oorzaak van den minder gunsti- gen toestand is te zoeken in de hooge land prijzen en de lage prijlzen der pro ducten, zoodat met verlies wordt gewerkt. 4. De belastingen, de grondbelasting b'.v., zijn te zwaar. 5. Regeerinig en volksvertegenwoordi- ing rekenen bij' het maken van wetten en et nemen van maatregelen in de eerste plaats met de belangen van de stadsbewo ners en niet of in de laatste plaats met die van het platteland, welks belangen goeddeels verwaarloosd w-ordeni. '6. Door de bevoorrechting van industrie en ambtenaren is de positie van de plat telandsbewoners naar evenredigheid ver slechterd en is de ontevredenheid en de onwil grooter geworden. Gevolg: een po gen om het platteland te ontvluchten. Over de vraag hoe hierin verbetering te brengen zou zijn, hoe zoowel de po sitie van de boeren als die van de ar beiders versterkt zou kunnen worden, loo- pen de meeningen nogal uiteen. Van verschillende kanten werd aange drongen op het voeren van een meer actieve handelspolitiek, opdat onze pro ducten niet van verschillende- markten worden verdreven en betere prijzen zullen kunnen worden bedongen. Een der briefschrijvers een landbou wer geeft in overweging een wettelijke verkorting van den arbeidstijd voor land arbeiders, waardoor de productie zou ver minderen en de prijzen verbeteren. Hjj .lijkt van oordeel te zjjn, dat de meer- iere uitgaven voor arbeidsloon, meer dan gecompenseerd zouden worden door de ho-ogere prijzen. Zooals gezegd, wij hopen op verschil- ende punten nog wel nader terug te komen en zullen het op prijs - stellen in- lien meerderen hun porde-el over den al gemeen en toestand en over de arbeids- rerhoudingen willen kenbaar maken. Dat er iets hapert, is duidelijk. Als bij een rijken oogst, als we dit jaar nochten hebben, aan alle kanten ge klaagd wordt, dan moet er toch iets liet in prde zijn. Wanneer de bevolking van een pro vincie, met een rijken bodem, voortdu rend afneemt, niet omdat er geen ge boorte-overschot is, maar omdat de trek naar elders steeds grooter wordt, dan moet er toch iets haperen. Laat -een ieder, die hier van voorlich ting- kan dienen, zich uitspreken. Met genoegen zagen we, hoe van meer dere zijden hartelijke instemming betuigd werd, met wat wij opmerkten over het wensche-lijke van georganiseerde samen werking van patroons en arbeiders. Dahr moet het heenl j Het betreft hier een gemeenschappelijk belang, dat niet door strijd, maar door samenwerking bet best gediend wordt. is geen sieraad. Huidlijders, tracht direct Uw zieke huid te genezen met behulp van de heerlijk geneeskrachtige Verkrijgbaar o. a. bij Drogisterij GEBR. MULDER te Goes en M. KOOMAN te Wemeldinge. De pokken te Londen. Te Londen zijn thans 498 gevallen van pokken in behandeling, wat het hoogste aantal sedert 1901 is. De -epidemie heeft zulk een goedaardig karakter dat de gevallen licht voor griep aangezien en dientengevolge de .gewone voorzorgsmaatregelen verwaarloosd wor den. Dit werkt de versprei-ding van de ziekte in de hand. Postdiefstal te Londen. De brutaalste postdiefstal vaM de ze ventig, die er in de afge-loopen maanden in Engeland zijn 'gepleegd, heeft gistermor gen plaats gehad in de Kingsway. Een donkerblauwe auto reed -omstreeks half acht de Kingsway op en neer en station- meerde tegen acht uur in een zijlstraat. Toen ©en ambtenaar van het ministerie van Luchtvaart de postzakken, die vo-o-r het departement bestemd waren, in omt- vajngst nam, reed bij ze met een handkar naar een anderen ingang vaJn' het iiep-ar- temient. Op dat oogenblik kwam' de don kerblauw© auto langzaam aanrijden, een jomg-e man sprong er uit, greep twee geregistreerde postzakken van den hand wagen en vloog daarmee weer in de auto, die daarna in snelle vaart naar Hol- bom reed. Dozijnen mensohen waren van bet voorval 'getuige. Men kon de auto echter niet doen stoppen. Later werd verklaard, dat ©r waaxsohjjtuljjk g'eea be langrijke geheime stukken in de gestolen zakken zitten. Ben Reuterbericht meldt dat de gestolen postzakken naar men meent officieele do cumenten in cijferschrift en geheime do cumenten over de vluchten van een nieuw vliegtuig bevatten. Men acht het niet waar schijnlijk dat geld d© drijfveer van den diefstal was. De Sklarek-affaire. Volgens het „Berliner Tageblatt" is het onderzoek tegen de drie gebroeders Skla- rek thans zoo-ver gevorderd, dat de fei ten: corruptie, valschheid in geschrifte en oplichting, als vaststaand kunnen won den .aangenomen. In totaal zijn tegen 19 personen be schuldigingen ingebracht. De koude in Amerika. hol het N.W. der Ver. Staten neemt d© koude voortdurend toe. Tot dusver zonden en. 100 personen tengevolge van, d© koude zijn omgekomen. Het midden-westen wordt d-oor een nieuwe -koudegolf en sneeuwstormen ge teisterd. „Te Chicago heerschte gisteren ©en temperatuur van 37 gtr. 0. onder juul. Manchesier voor bescherming. Het bestuur van de kamer van koop handel te Manchester heeft een motie aangenomen, waarin .gewezen wordt op den nadeeligen invloed, welken de on zekerheid ten aanzien van de politiek der regeering in het aanstaande budget op handel en nijverheid heeft. Vrees voor nieuwe belastingen ondermijnt het ver trouwen in de toekomst De vooruitgang en ontwikkeling der betrokken bedrijven worden bedreigd door de mogelijkheid, dat e-enige der be-staande invoerrechten zullen opgeheven worden, en het bestuur is van oordeel, dat die rechten onver anderd moeten blijven. Dit besluit heeft sensatie verwekt. Man chester is de burcht van vrijhandel en Cobdenisme, en de kamer van. koophan del had zich nog in 1925 krachtig verzet tegen de rechten op zij-de. Of de kamer met .haar bestuur zal meegaan, moet nog worden afgewacht. Manchester ljjdt ontzettend van een de pressie in zijn gro-ote stapel-industrie, welke voor een .groot deel veroorzaakt i-, geworden door de concurrentie ,yan volken met e-en lagere-n levensstandaard. Katoenen goederen uit Japan, komen thans o-p de- markt van. Manchester tegen prijzen, waarmede Lancashire onmogelijk comcur- reeren kan. Onder deze omstandigheden, constateert de „Morning Post", is de zakenman verstandig en -eerlijk genoeg zjjh meening te herzien. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank döor Sovjetschepen door den Bosporus. Gistermorgen om 10 uur trokken twee panterschiepen van Sovjet-Rusland1 zon der voorafgaande kennisgeving door den Bosporus -naar de Zwarte Zee. Rusland, dat geen -onderteekenaar is van het ver drag van Lausanne, weigerde zich 'te ge- dragenl 'volgens hét reglement van 'Qe commissie, voor de zeeëngten. Korte berichten. In het dorp Almaden (Spanje) zijn 60 personen vergiftigd tengevolge van het eten van bedorven worst. Zes stierven en de toestand van Vele vergiftigden is ernstig. De oude Rockefeller had verleden maand 100.000 dollar gegeven voor lots- verbetering van oude o-f zieke 'doopsge zinde geestelijken. Daarop is nu dezer dagen nog een 800.000 dollar voo-r ©en- zelfde do-el gevolgd. Hiermee bracht de oude Jo-hn D. het totaal van zijn schen kingen voor liefdadigheid, onderwijs, phi- iantrophie en openbaar nut op 600 mil- lio-en dollar. Te Co-blenz is Donderdag het pro ces begonnen te-gen de koo-plieden Dun- ke-1 en Kuhnen, "benevens tegen 8 spoor wegambtenaren, beschuldigd van bedro-g,. ten nadeele van de spoorwegen gepleegd mkel moet voor 500.000 Mark opdracht „jut omkooping hebben ontvangen, ter wijl de spoorweg-ambtenaren zich daar door met 60.000 Mark hebben .verrijkt. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is het gisteren verschenen rammei van de „Rote Fahne" wegens eeii opruiend artikel in beslag genomen. Te Wilhelmshafen zijn enkele communistische propagandisten in h-echtenis genomen, die opruiende gel schriften onder de bemanning van1 den kruiser „Emden" en die van andere mar rinevaartuigen verspreidden. Het Journal Officiel deelt m-ede, dat de wijnoogst in Frankrijk het afgieloopen jaar 62.901.443 H.L. heeft bedragen tegen 58.415.278 H.L. in 1928. In Algerië is de .opbrengst over 1929 geringer geweest dan het jaar te vo-ren: 12.832.430 H.L. tegen 13.666.623 H.L. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Binnenland. Maandag sluiting der Haagsche conferen tie. Proefboringen op d© lijn Rotterdam Utrecht. Verschillende boioten op „de Schelde" om- hio-oggievaren. Buitenland. Weer postdiefstal ia Engeland. Koude in Amerika. Pokken-gevallen te Londen. Inschrijvingen op bovengenoemde uitgifte a 97'/» worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen door De Ziektewet. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de geldelijke bijdrage doior de Raden' van Arbeid en de erkende bedrijfsvereenigim gien ,ta Storten ia het fonds, bedoeld in artikel 123, eerste lid, der Ziektewet, op een vierde per duizend van het loon, dat in' het afgetoopen kalenderjaar voor de premiebetaling in rekening is gebracht, is vastgesteld. Art. 123 der Ziektewet bepaalt, dat er een fonds wordt gevormd, waarvan de gelden bestemd zijn tot het nemen of bevorderen van maatregelen, welke strek ken -om ziekte van ingevolge de Ziektewet verzekerde personen te voorkomen of welke -de geneeskundige behandeling ten goed© komen. Uitbetaling nnderwijzerssalarissen. Het Tweede Kamerlid Van Za-delhoff heeft den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, 'dat eerst -den 27steu van elke maand het geld, noodig voor de uit betaling van de -onderwij-zerssalarissen, door het rijk wordt -gestort bij de bank van -de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten? 2. Zoo ja, moet daarvan dan niei het gevolg wezen, dat vele kleinere gemeente besturen die niet over voldoende kasgeld beschikken, in moeilijkheden geraken met de tijdige uitbetaling van de onderwijzers salarissen, waarvan dan tenslotte de be trokken onderwijzers de dupe worden? 3. Is bét -daarom niet mogelijk, dat de minister maatregelen neemt, dat de be trokken gemeentebesturen, evenals de Rijksontvangers, de noodige -gelden reeds den 24sten van de maand ontvangen' 4. Zoo ja, is de minister dan bereid maatregelen te nemen, die daartoe zou den kunnen lei-den? (Volledig Pluimveevoeder5) daar deze uit ideale grondstoffen is vervaardigd en qéén vischmeel bevat. Alles vereend in één korrel.niets by voeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrijkt met Bertels'.Kunstkorrel'het welenscbao pelQk ideale, voordeeliger en volledige voeder voor kuikens, kippen,eenden enz waarin de granen.vleeschmeel, vitaminen.voedinqszoutert enz. in één korrel zijn vereeniqd en waarmede ver kregen wordt; arbeidsbesparing, lagere productie- hosten en betere bevruchtinq v.h.ei.qrooteren sm v lijker eieren.sterker en mooier dieren en 30%nv: eieren dan rr.et de omslachtige dubbel voedering met Ochtendvoeder en qemenqd graan. Alle foutief voederen, waardoor nog millioenen verspild wor- den.wordt dogr de. Kunstkorrel "in eens opgehe ven. In Nederland voert men reeds 2 rnillioen kippen en eenden met !&&CteJs\Xu#LsikoViel" 50 ki'° ft*) postw. Vraagt brochure I 'te. wacht Uwen Octrooi reeds verkregen in België.Canada.Enqelc-1 Frankrijk, Italiè, Hongarije, Polen,?parije,Zuid-Affika.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1