No. 91 Vrijdap 17 Januari 1930 44e Jaarpiig Dagblad voor de Provincie Zeeland liga**/ 41i ROTTERDAM 1930 Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. 4f egrafie gen. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-confrdie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. yOELT HOE Binnenland Belangrijkste Nieuws. >ruik genomen ictiade is aan- Forzekering ge- eleotrioi- isteravond ODr gnatie ontstaan ling te Giorinf bij de elec- Eenige con- reel last van storing, waar- aard van elec- bekend. e mogielijk- et zich op het ministratie e©n jaar geleden (esteld op ee® hiji in dienst raid, en kwam K. eervol ont- In afwachting gemeente ge- betaalde loon van ongeveer merkt, dat er een jaarlijksch st loonen van aen ten be- dageni heeft sen, directeur te Uithoorn, el, burgemees- ester, en twee inval gedaan rdacht werden et een fiohtige keuringswet. werden onder varkens aan- werden geno- Foerd en voor wijl het goed- dieren lijüen- rkenspest. Bij den twee van keuringsmerk, werden ven dieren waren enoenade ziek- half varken ■zien van een werd in be- .ttoir vervoerd lesverhaal op- nk. postkantoor ber 1929. oor werd, in >aarbankboek- terugbetaald dan terugbe- egeven spaar- dit kantoor itsschuldboek- erhalve meer 1. geven staats- t postkantoor 9. antoor werd spaarbank en terugbe- neer ingelegd 1. geven spaar der kantoren schuldboekjes 800 enafge- neer in- dan irafie. en, Telegrafie La maand De- f 4.506.994 ,n f4.452.010, ver dezelfde Bij een gelijfc- maanden van de inkomsten, hebben resp. .44.906. ibreogst over 632.280 en 49, f7.497.169 nrwijil de ra- f 47.395.095, erland. uitr., 15 te ibang. Sabang. lEN, uitr. 15 v. Djeddah. >t Mij» 15 Gibraltar. Duinkerken, ■rrah Algiers, othenburg. :e Livorna Smyrna, oyd. Soerabaja. Rotterdam, erim. Marsedlla- f- -i Directeur-Haofdredacteur: R. ZUIDEMA. VERSCHIJNT ELKEN WERKBAU. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redaiiie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.*— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Landvoogdelijk beleid. In het „Politiek Economisch Weekblad" wordt door Prof. Nederburgh critiek ge oefend op de redevoeringen, waarmee de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië de zittingen van den Volksraad pleegt te openen. Deze redevoeringen hebben een ander karakter dan de „troonrede" en worden door den G.-G. gebruikt om zijn beleid in een samenhangend geheel, ten aanhoore van de bevolking, toe te lichten en te ver dedigen. Prof. Nederburgh acht dergelijke rede voeringen niet alleen overbodig, daar de Regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken kort na de opening een soortgelijke uiteenzetting geeft en niet verstan dig omdat deze persoonlijke vertoogen van den vertegenwoordiger des Konings verwarring en misverstand veroorzaken. De goede bedoeling van den Land voogd staat boven allen twijfel verheven, maar verder kan de waardeering van den schrijver dan ook niet gaan. Het streven van den Landvoogd is er op gericht vertrouwen te winnen. En door zijne daden heeft hij zich in ern stige omstandigheden dit vertrouwen waardig getoond, maar door zijn woor den heeft hij misschien het tegenover gestelde bereikt. In verband hiermede wordt dan gewe zen op een uitspraak van een Chineesch afgevaardigde, den heer Yo Heng Kam, die in den Volksraad betoogde, „dat het nationalisme onder hooge aanmoe diging in de laatste jaren abnormaal snel is ontwikkeld" en op een uitspraak van het inheemsche Volksraadslid Moe- lia, een verklaard nationalist, maar die het noodig achtte de vraag te stellen of het wel ligt op den weg der Regeering „om ons al te ver in dat nationalisme te volgen en zoodoende de idealen steeds in hooger vlucht te voeren, zoodat wij ten slotte öf den zin voor realiteit en alle nuchterheid uit het oog verliezen öf aan overschatting zullen worden overge leverd." Wanneer men dergelijke uitspraken leest, dan is het duidelijk welke (zeker niet bedoelde) uitwerking de „Landvoog- delijke boodschappen" hadden. Aan de andere zijde werd meermalen ontevredenheid gewekt bij de Nederlan der-vertegenwoordigers, door onvoorzich tige uitlatingen, die leken op een voor trekken der inheemschen. Het gevolg van een en ander is, dat de Landvoogd zich meermalen genood zaakt zag, nadere toelichtingen te geven en „legenden" te bestrijden, waardoor aan den eenen kant de bijzondere waarde van bepaalde uitlatingen verloren ging, echter zonder dat aan de andere zijde de een maal opgeroepen onrust kon worden be zworen. „Zoo zien wij een tijdperk aanbreken en voortduren van beurtelings vermanen en waarschuwen, of geruststellen, nu naar deze, dan naar gene zijde, zonder dat daarvoor rust en evenwicht worden be reikt of bevorderd. Integendeel, de be treurenswaardige tegenstellingen zijn ver scherpt, het ontbrekende vertrouwen is niet gewonnen, het eenmaal gewekte wantrouwen is hoogstens tot zwijgen ge bracht, niet overwonnen." Prof. Nederburgh besluit met te vragen of het niet verstandiger zou zijn de Ame- rikaansch getinte Landvoogdelijke bood schappen te vervangen door openingsre den naar Nederlandsch model, welke min der „boeiend" mogen zijn, maar den be langstellende als 't ware toeroepen: wacht op mijne daden... De regeering kan dan, als 't juiste mo ment daar is, een uiteenzetting geven, welke niet voor tweeërlei uitlegging vat baar is. Zij blijft meer boven- de zich ontwik kelende tegenstellingen. En waar noodig, kan zij beter dan nu, als handhaver der eenheid optreden. Zoo zou dan ook hier weer blijken, dat als spreken zilver moge zijn, zwij gen of althans minder spreken, met goud is te vergelijken. Een Schelde-dag in België. Om de beteekenis aan te toonen, welke de Schelde voor geheel België heeft, is de Belgische Zeevaarthond, heter hekend on der den naam Ligue Maritime, van plan een Soheldedag in te richten. De datum moet nog worden bepaald, maar de opzet schijnt reeds vastgesteld. De bladen zouden een artikel aan de Schelde wijden; in alle klassen der lage re, middelbare en hoogere scholen zou de rol der Schelde in 't nationaal-, han del- en nijverheidsleven door de leeraars worden uiteengezet, terwijl in alle steden voordrachten zouden gegeven worden over de Schelde-kwestie. Aldus hoopt men hij het Belgisch pu bliek meer belangstelling te kweeken voor de Schelde en de Scholde-kwestie. Want om dit laatste zal het de Ligue Maritime vooral te doeh zijn. Deze bond vaart in nationalistisch vaarwater; zijn leiders behooren tot het oude annexionis- tische leegr en hij was het, die de vlag getjes ging uitstrooien in de Wielingen. Wanneer de Ligue Maritime dan ook de leiding neemt hij de organisatie van de zen Scheldedag, dan kan men nu reeds bepalen, in welke richting het daarmee gaan zal De opening der vlooiconferentie. De Ëngelsche koning zal Maandag voor de opening der vlooiconferentie uit San- dringham naar Londen gaan. 's Middags ontvangt Z. M. dan de delegaties ter con ferentie. Do receptie zal het karakter van een particuliere begroeting dragen. De koning zal zich Dinsdag in een ge wonen auto zonder bijzondere plechtig heid voor de opening der conferentie naar het Hoogerhuis begeven. Dinsdagmiddag vertrekt Z. M. weer naar Sandringham. 9e Duiische Sociaal-democraten en de Haagsche Conferentie. In zijn gisteren gehouden zitting heeft het bestuur der sociaal-democratische fractie in den Rijksdag met algemeene stemmen een motie aanvaard, zeggend, dat naast de Rijksregeering in geen geval een regeering van de Rijksbank, zooals dr Schacht beoogt, die misbruik van zijn bevoegdheid maakt, kan worden gedoogd. De Rijksregeering zal door de sociaal democratische fractie worden uitgenoo- digd terstond na terugkeer van de Duit- sche delegatie de mogelijkheid te onder zoeken om de wet op de Rijksbank in dier voege te wijzigen, dat door het Rijk wat meer invloed op de leiding van dit instituut kan worden uitgeoefend. In de zitting werd voorts het feit ge hekeld, dat dr Schacht het sluiten van buitenlandsche leeningen door gemeenten blijft belemmeren. De bestrijding van de werkloosheid wordt hierdoor uiterst be moeilijkt. Men besloot deze aangelegen heid ook te bespreken in een conferentie waaraan ook het bestuur der sociaal-de mocratische partij en voorts de leiders der moderne vakbeweging zouden deelnemen. Storm en overstroomingen in Palestina. Een geweldige storm heeft sinds Woens dag in Palestina gewoed en het geheele spoorwegverkeer was gisteren ontredderd. Tusschen Jaffa en Jeruzalem zijn groote rotsblokken op de rails gevallen en bij Gaza is een stuk spoordijk ter lengte van 2 mijl door overstroomingen wegge spoeld, zoodat geen enkele trein uit Je ruzalem naar Egypte kan vertrekken. Men hoopt vandaag een noodverbinding over Askalon tot stand te kunnen bren gen Complot te Leningrad. Volgens een bericht is te Leningrad een complot van het vroeger Russische dra gondersregiment ontdekt, dat ten doel had, het staatsgezag te ondermijnen door valsch geld in omloop te brengen. Beweerd wordt, dat de officieren ge tracht hebben, groote hoeveelheden valsch geld in omloop te brengc n, dat door mede plichtigen in Duitschland zou zijn ver- vaardigd. Steeds meer Chineesche zeeroovers. Volgens een bericht uit Shanghai heb ben zeeroovers, die zich voor rivierpo litie uitgaven, zich Dinsdagavond in de buurt van Tsjinkiang meester gemaakt van een Chineesch stoomschip, dat zij tevoren met machinegeweren hadden be schoten. Een Chinees werd daarbij doodelijlt ge wond, terwijl een ander over boord werd geworpen. Den zeeroovers is ongeveer 400 pond opium in handen gevallen. De buitenlan ders werden niet lastig gevallen. Gestook tegen Duitschland. De „Independance Beige" het blad van minister Hij mans, protesteert in een scherp artikel tegen het feit, dat de mi nister van openbare werken het eerste deel der werken voor het kanaal Ant werpenLuik via een Belgische onderne ming heeft toevertrouwd aan twee Duit- sche firma's. Het blad zegt, dat de Duitschers bier mede gedurende zes jarei tijd r illen heb ben op een der meest strategische punten van de Maas, wr ■"•"Rn; zij dus geheel het verdedigingssysteem zullen kennen, een nieuwen inval in België voor te bereiden. De vrouw en de openbare ambten. Naar uit Oslo gemeld wordt, werd in de troonrede bij de opening van het Noor- sche storting een wetsontwerp aangekon digd om den vrouwen toe te staan, alle openbare ambten te bekleeden. Reeds thans worden de vrouwen in Noorwegen tot de meeste openbare amb ten toegelaten. Volgens de nieuwe wet zullen de vrou wen alle functies mogen bekleeden, d.w.z. dat zij Lutheraansch geestelijke, diplo maat en theoretisch hoofd-officier zullen kunnen worden. Van verschillende kanten karnen even wel protesten tegen dit onderwerp voor zoover het den vrouwen toestaat geeste lijke te worden. Eenigen tijd geleden heeft de regee ring de kerkelijke autoriteiten uitgenoo- digd, haar meening over deze kwestie kenbaar te maken. De meerderheid der kerkelijke autori teiten heeft zich thans tegen het toelaten van de vrouw tot het ambt van geeste lijke uitgesproken. Er wordt op gewezen, dat de vrouwen reeds het recht hebben het doctoraal exa men in de theologie af te leggen en dit moet voldoende zijn. De stad Weenen verrijkt zich, maar de zakenmenschen gaan failliet. De socialistisch bestuurde gemeente Weenen heeft, naar de „N.R.C." meldt, in de jaren van 1923 tot '29 bouwgrond ter waarde van bijna 45 millioen schil ling aangekocht en in denzelfden tijd haar bezit aan huizen voor een waarde van ongeveer 560 millioen schilling ver meerderd. Voorts heeft zij voor 70 mil lioen haar waterkrachtcentrales uitge breid, haar effectenbezit vermeerderd met 15 millioen en ongeveer 260 millioen be steed aan kapitaaluitgaven voor de gemeentebedrijven. Ten slotte heeft zij nog een bankreserve van on geveer 150 millioen, zoodat zij in zes jaar tijds meer dan een milliard rijker is ge worden (ruim 350 millioen gulden). Uit de statistieken, waaraan deze cijfers ont leend zijn, blijkt echter tevens, dat deze verrijking van de gemeente het parti culiere bedrijfsleven vernield heeft. In 1923 telde men te Weenen 56.000 gerechte lijke executies, in 1929 reeds 240.000. Tus schen 1923 en '28 zijn er in Oostenrijk ver over de 3000 faillissementen en bijna 14.000 surcéances van betaling geweest, waarvan het meerendeel 'te Weenen. Voorts zijn er de laatste maanden bijna 8000 bezwaarschriften tegen de Weensche belastingaanslagen en meer dan 13.000 verzoeken om uitstel van achterstallige belastingen ingediend. Overstrooming in de Vereen Staten. Tengevolge van hoog water der groo- tere rivieren zijn uitgestrekte gebieden van Indiana, Illinois en Ohio overstroomd. Oorzaak hiervan is de sterke regen of sneeuwval van den laatsten tijd. De over strooming heeft groote materiëele "schade veroorzaakt. De bewoners van de streken langs de rivieren ruimden reeds voor het meerendeel hun woningen. In de nabijheid van Ottawa en Ohio zijn ongeveer driehonderd families in hun huizen ingesloten. Men is er echter toch in geslaagd, hun van levensmiddelen te voorzien. Tien jaar droog Amerika. Gisteren was het tien jaar geleden, dat in het geheele gebied der Vereenigde Staten de alcohol in den ban gedaan werd. Deze herdenkingsdag wordt niet in vreugdevolle stemming gevierd; het is een jubilé van wetsovertredingen. Nog dezer dagen heeft Hoover in een boodschap aan het congres verklaard, dat de laatste jaren meer dan de helft van het aantal arrestaties in de Vereenigde Staten met overtredingen van de drank wet in verband staan; 1980 schuldigen en onschuldigen- zijn in dit decennium door de organen van de drankwetpolitie tij dens gevechten gedood; 20.450 gevallen van alcoholvergiftiging zijn officieel aan gegeven. De doorvoering der drankwet is een der ernstigste binnenlandsche problemen geworden. Voor de orde in een land be staat geen grooter gevaar dan dat de wetten massaal en stelselmatig ontdo ken worden. In zijn groote rede bij zijn ambtsaan vaarding heeft Hoover verklaard, dat het doen naleven van de wet zijn grootste zorg zou hebben. Nu, na bijna een jaar, zijn de resultaten nog uj^eimate, poover. steecis Wybert-tabletten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Korte berichten. 1 Te Bourges is de redacteur van een communistisch blad wegens opruiing en aansporing v. soldaten tot ongehoorzaam heid in hechtenis 'genomen. Dit is reeds de achtste redacteur van dit blad, 'die dit lot ondergaat. In het Westen der Vereenigde 'Staten en in Los Angelos is gisteren een aard schok gevoeld, 'die een 'halve minuut aan hield. De „Meteor", het vroegere jacht van den Ex-Keizer, dat na den oorlog door den Indiër Mody was gekocht en toen den naam „Minekai" heeft gekregen, is gisteren in de haven van Marseille door een brand grootendeels vernield. Genius Wondbalsem springende handen geneest. Voelt hoe de pijn wegtrekt, ziet hoe de zalf diep in de huid 'dringt en zeg: „Ja, 'Genius Wondbalsem, dat helpt ten minste". 25 en 50 ets. De vliegende winkels en het werktijden besluit. s Op de vragen van den heer van Hel- lenberg Hubar betreffende wijziging van de Arbeidswet tot het brengen van vlie gende winkels onder genoemde wet en 1 Werktijdenbesluit voor winkels, heeft ae heer Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende geant woord: In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal nopens het ont werp der Arbeidswet 1919 wordt bij ar tikel 3, met betrekking tot vliegende winkels, het navolgende opgemerkt: „Ook vliegende winkels vallen, naar de meening van den ondergeteekende, onder de definitie van winkel. Verkoopt iemand gedurende een eenigszins lan gere tijdruimte, bijv. één of meer weken achtereen, op dezelfde plaats, dan pleegt hij op die plaats te verkoopen. De rech terlijke macht zal hebben uit te maken, waar hier in een bepaald geval de grens moet getrokken worden." Het aantal gevallen, waarin een vlie gende winkel een zóó kort bestaan heeft, dat niet van „plegen" in bovenbedoelden zin gesproken kan worden, zal, maar de ondergeteekende voorshands meent te mogen aannemen, niet zóó groot zijn, dat daaruit voor werknemérs en gevestig de winkeliers een ongewensehte toestand zal ontstaan. Hij wenscht daarom af te wachten, of de ervaring de noodzakelijkheid eener wetswijziging aantoont, alvorens zooda nig wijziging te bevorderen. Binnenland. De Haagsche conferentie. Beantwoorde vragen over extra-treinen op Zondag. Gemeenteraad ven Katten dyke. Weder om scherpe debatten. De vliegende winkels en het werktijden besluit. Een bankbiljet van f 50 ingevoerd. Buitenland. Overstrooming in Amerika. Storm en overstrooming in Palestina. De zeerooverij in China. Inschrijvingen op bovengenoemde uitgifte a j 71/» °/o j worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen door Wij plaatsen.' hierboven een photo van wijlen mejuffr. P. Janssen te Goes, die vorige week Zaterdag overleed. De Hoïïand-InSië-vluchten. Omtrent het vertrek van het zevende retourvliegtuig uit Bandoeng meldt Ane- ta nog: Hedenmorgen om vijf uur was op het vliegveld alhier zeer groote belang stelling bij het vertrek van het voor loopig laatste retourvliegtuig naar Hol land. De aanwezigen schaarden zich om een groot bloemstuk in den vorm ■"an een anker, terwijl men den piloot Tepas een krans om de schouders hing. Mr G. W. Wormser, directeur van het A. I. D. de Preangerbode hield een toespraak en sprak daarin de hoop uit, dat de vliegers een goede reis zouden hebben, doch dat zij spoedig naar Indië zouden terugkee- ren. Het bloemstuk is bestemd voor de directie der Kon. Luchtvaart Maatschap pij en bestaat uit bloemen, die bijeen worden gehouden door een rood lint en waarop met gouden letters geschreven staat: „Directie van de K. L. M., voor een spoedige hervatting van de postvluchten zal Indië u dankbaar zijn. Het A. I. D. de Preangerbode." "Voorts wérd Tepas een krans aange boden met een groen lint, waarop met zil veren letters stond: „Piloot Tepas, een goede reis met uwe kameraden. Indië roept allen K. L. M.- ers een hartelijk tot weerziens toe. A. I. D. de Preangerbode." De ontslagen bij de E. N. K. A. Omtrent de inkrimping van personeel bij de E. N. K. A. te Arnhem kunnen wij nog mededeelen, dat, evenals de vo rige week, ook deze week 70 meisjes ontslagen worden. Gedurende de volgende weken zullen er nog werkkrachten in kleiner of grooter aan tal worden ontslagen. To veel geheven veilingsprocenten. Naar men verneemt, heeft de minister van Financiën bij resolutie aan de direc teuren der directe belastingen medege deeld, dat hij het wenschelijk acht in het vervolg de terugbetaling van te veel geheven veilingsprocenten en te vee' r.» gehouden fusthuur niet meer met divi dend- en tantième-belasting te treffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1