Kerknieuws. Gemengd Nieuws. De avonturen van een verkeersagente. Posterijen en Telegrafie Scheepstijdingen. en de procuratiehouders te VllS9ingen, Terneuzen en Axel zullen een tegelta bleau aanbieden van de drie kantoren met de wapens ran genoemde gemeen ten. Goes. Naar wfl vernemen, ia met den heer G. Westdorp, sleeper aj- hier, door een Maxgar inef abriek gecon tracteerd, om met drie span Zeeuwsche paarden met koetsier en vijiftien boerenmeisjes in Zuid-B-evelandsche kleederdracht, het land door te trekken ami reclame te maken voor het merk „Da Zeeuwsche Boerin". Getracht wordt o|m echte Zuid-Bevelanders, dus geen ver- kleede boeren .of boerinnen, te krijgen. Wemeldlnge. Bij de heden gehouden inventarisatie naar den voorraad aardap pelen oogst 1929 bleek dat nog pl.m. 16700 HJL. aanwezig zijn; alzoo 39 pCt. van de^eheele oogst welke was geraamd op 42000 H.L. larseke. Benoemd tot directeur van bet muziekgezelschap „Moznrt", dhr J. Krijn- Ee te Waarde. Koudekerk*. Bevolking. Van 1—15 Jan. Ingekomen: J. de Vpogd, Bi 154 uit Maaxsseveen; L. den Engelsman met ge zin, E 174 uit ^Middelburg; W. Torbijin, E 6 uit Middelburg; mej. J. Hoekman, D 132 ,uit Zierikzee; B. Blaasse met gezini, A 150 uit Wissehkerke; Cl de Munter, B 115 uit Middelburg; Mej. A. 0verweel, D 115 uit Middelburg; Mej. J. M. den Engelsman, E 180 -uit Eindhoven; J. P. F. Geera met gezin, E 101 uit Middel burg. Vertrokken: J. Corbijtn met gezin van A 150 naar Rotterdam; W. K. Meulmeester met gezin, van Eu 178 naar Vlissinlgen'; Mej. J. W. van Meerendonk, van E 3 Baar Middelburg; miej. de Wed. P. P. Gaers geb. Pauwels, van E 109 naar Ter- Beuaen; Mej. de Wed. L. Minderhoud geb. Adriaans®, van E 63 naar O. en W. Souburg; F. de Groot, van B 68 naar Gxijpskerke; Mej. J. den -^Toonder, van D 1 naar Middelburg; L. dien Engelsman met gezin van E 174 naar Middelburg. Afscheid. Ds A. Burger, pred. der Ned. Herv. „Gemeente te Oosterwie- rum, .die het beroep aannam naar N. en St. Joosland, nam Zondag afscheid van zijne tegenwoordige gemeente. Tot tekst had hij gekozen 2 Cor. 13 vers 13. In de predikatie herdacht Ds Burger zijn zesjarige arbeid in deze ge meente en bedankte kerkeraad, kerkvoog den, Jroster gemeente, voor huinne medewerking ©n tevens den burgemeester en de collega's voor hunne aanwezigheid. Ds C. J. Oskam van Goënga sprak hem toe namens kerkeraad en geimeieinta D© Meisjesvereeniging zong Ds en mevrouw Burger een afscheidsgroet toe, terwijl nog staand© werd toegezongen door de aan wezigen psalm 121 vers 4. Be toestand ln de Ned. Herv. Kerk. Een Herv. pred.-medewerker van het Handelsblad (rechtz.) schrijft naar aanleiding van de verwerping van het reorganisatie-voorstel door de Synode: „Al naar men gevreesd had of gehoopt, is de echo van het Synodale neen in het bewustzijn. De vrees is veranderd in blijdschap, de hoop in teleurstelling of zelfs smart. Smart, want er zijn er stellig geweest, bij wie de uitslag tranen in de oogen heeft gebracht. Heusche tranen in heu- sche oogen. In de steden, waar men de couranten drukt en voor 't grootste deel ook schrijft, weet men dat misschien zoo niet. Maar er zijn ook nog „de stillen in den lande" en onder hen echte leerge- voelige zielen, wier leven is hun geloof, de bijbel, de Kerk, en de kerkbode, en die zoo vurig hadden gehoopt, dat „Zion zou worden verlost". Bij anderen is blijdschap. De zucht is daar zucht van verlichting, om de Kerk die nu vooreerst blijft overeenkomstig hun wensch, bij dezen en genen ook om hun eigen lot en positie. Want men kan wel dreigen met georganiseerd verzet, ten slotte is er ook recht, dat beschermd wordt, en voor een formule komt ook het geweten te staan. Een zucht van verlichting zal er niet het minst zijn bij de onzekeren, die nu niet gedwongen worden straks voor de classicale vergadering hun ziel te ver moeien met het heen en weer wentelen van een probleem, waarvoor zij toch niet de oplossing vinden. Wat zal er nu gebeuren? Men zegt, dat er waren die met pak en zak ge reed stonden om bij verwerping van het voorstel de Kerk uit te stappen, 't Zal hier en daar wel gebeuren ook. Geen wonder, waar op vergaderingen en in kerkbodes de zonden der Kerk zoo breed zijn uitgemeten en 't geweeklaag zoo hoog steeg, dat menigeen bij 't falen van dit redmiddel de hoop op herstel wel moet opgeven. Intusschen zullen de leiders der schare wel hun best doen dezulken voor dezen stap terug te houden en voortgaan met taaien moed de reorganisatie-idee te be pleiten in vertrouwen op uiteindelijke verwerkelijking. En evenzoo zal men aan den anderen kant met alle middelen blij ven voortgaan eigen positie te versterken om bij een lateren aanval zoo sterk mo gelijk te staan. De vrees voor komende leertucht heeft vooral het ontwerp doen tuimelen. Voor komende leertucht? Wij zitten er al mid den in. Wij zitten er al lang in. Aan alle kanten oefent men leertucht. Is zij niet in de Kerk, zij is wel in de gemeen ten. In orthodoxe gemeenten als Amster dam, waar zelfs schakeeringen van eigen richting niet of slechts noodgedwongen worden toegelaten. In vrijzinnige gemeen ten, waar ook aan aanzienlijke minder heden geen preekbeurt wordt afgestaan. De roep om reorganisatie zal blijven. Wat mij intusschen vooral wenschelijk lijkt is dit, dat wij ons gaan bezinnen op onze woorden, beginselen, leuzen, en bezonnen nadenken over de gronden van onze principes. Dat wij bijvoorbeeld nu eens, nu 't strijdrumoer voor een oogen- blik van de lucht is, rustig denken en ook rustig met elkaar trachten te pra ten over vragen als deze: wat is een Kerk naar protest, beginsel, is de leer tucht al of niet nieuw-testamentisch, „schriftuurlijkheid" van de ambten, als dikwijls zoo gladweg wordt beweerd." Sadhoe Soendar Singh. Mevr. E. van Boetzelaar van Dubbel damv. d. Hoc*p van Slochteren schrijft iö Timotheus: Van iemand, die in Britsch-Indië reist, en «He, gedurende een verblijf in Lahore, ojpi 18 Deo. 1.1. maar Sabathoe ginig, om ter plaatse de laatste §n betrouwbaarste berichten omtrent het verdwijnen van den Sadhoe Soendar Singh te verkrijgen, kwa men met de laatste luchtpost de volgende bijzonderheden binnen, die gedeeltelijk reeds bekend zijn. Toen Soendar Singjh in het voorjaar van '28 van Sabathoe naar Tibet wilde reizen., kreeg hij, op zijki tocht door de bergen, in Rishikesh aan den Ganges (aan den voet van het Himalayah-get bergje) een bloedspuwing. Hij wilde echter zijta plan niet opgeven en zette den tocht voort, totdat een tweede bloedspuwing hem noopte terug te keeren. Toen werd hij) door zijn Tibetaansche 'réisgenooten teruggebracht naar het eindstation van lm trein, vanwaar hij de reis naar buis alleen kon maken. Daar deze ver schijnselen zich niet herhaalden, meende hij, dat hij! beter was. Zijn vriend, mr Wat son, ried hem meermalen aan, het advies van een dokter te vragen, maar hij stel de dit steeds uit; toen hij het eindelijk deed, vond de dokter niets bijzonders. Zijn hart was goed, alleen wat overspan nen. Daar hij in het gewone leven weinig beweging nam, alleen wat heen en weer wandelde in de buurt van zijn huis, was hij niet goed jn training om den groeten, vermoeienden tocht te maken, die hem naar Tibet moest brengen. Ook war v;* na zijn herstel in '28 nogal zwaar geworden. Hij vertrok opnieuw 18 April 1929. Soendar Singjh had met zijta vrienden afgesproken, dat hij, bij terugkomst, zoo spoedig mogelijk zou telegrafeeren, en dat hg, zoo hem in Tibet iets overkwam, en het eenigszins mogelijk was, een bood schap zou zenden. Hij kende daar eenige Christenen, die dit zeker voor hem zou den willen doen. Hoewel hij gewoonlijk geen vaste plannen had, was hij nu toch vast -besloten, uiterlijk begin Juli terug te zijn. Hij zou eerst den pelgrimsweg volgen, die leidt naar Radrinath, waar een Hindoesch heiligdom is., langs de Alaknandarivier, om over de Nitipas in Tibet te komen. Door het groot aantal pel grims, dat langs dien weg reist, is het niet gemakkelijk, ja, bijna onmogelijk, het spoor van één man ta» volgen. Verder- op reizen weinig menichen en is de politie zeer waakzaam, weet ook wie er langs komt. Onder de pelgrims op den weg naar Badrinath heersohte in het voor jaar de cholera; als er een zieke stierf, werd zijn lijk in de rivier gpworpen. Het is niet onmogelijk, dat dit ook het lot is geweest van Soendar Singh- Alle nasporingen op andere wegen heb ben ook niets opgeleverd. Soendar Sinigih had als reisgenoot een man, die zuilk een algemeenen naam draagt, dat het hopeloos schijnt hem nog op te sptoren. De vraag rijst, waarom deze man niets van zidh laat hooren, en of hij wellicht ook aan de cholera is bezweken? Zooals reeds bekend is, zijtai ook de pogingen van het Gouvernement, om iets over den Sadhoe te weten te komen, vruchteloos geweest. Twee andere vrienden van Soendar Singh, dr Taylor en mr Riddle, zijn tot bij de Nitipas gereisd, zonder eenig spoor te vinden. Dinsdag ;rijn te Rotterdam met het s.s. „Zeta" de overige geredde leden der bemanning gearriveerd van het s.s. Hofplein" dat aan de Noorsche kust is ven gaan. De geredden. Geheel rechts de directeur van Millingen's Scheepvaart-Mij de heer G. A. Spli-ethof, daarnaast de 2e stuurman met zijn vrouw en kind. Daar naast kapitein Schaap met zijn zoontje. De grootste waaredhijkilij'kheid is wel, dat hij niet tot aan de grens van Tibet gekomen is. Mocht dit echter wel het geval wezen, en hiji daar vermoord zijtn, dan is het niet onmogelijk, dat, na ver loop van tijd, er nog. berichten komen dooT de handelaars, die steeds tusschen Tibet en India heen en weer trekken. Wij willen niet hopen, _dat _yijianden een einde hebben gemaakt aan dit kostbaar leven. Maar, al moeten wij in onzekerheid blijden over de wijze waarop bijl stierf, dit weten wij toch, dat hij in leven en in sterven bet eigendom is van tien Heere, Dien bij met zoo groiote trouw heeft ge diend. Geheimzinnige dood van „Bleeke Willem". Sinds eenige we ken verkeert donker Amsterdam in span ning door allerlei vermoedens, die rond den dood van een van zijn bekende typen, bijgenaamd „Bleeke Willem' zijn ont staan. De politie heeft hier zelf.s aanleiding in gevonden, in deze zaak een ernstig on derzoek in te stellen, dat evenwel nog tot geen enkele zekere conclusie geleid heeft, terwijl het zich niet liet aanzien, dat 'b deze zaak, zoo zij inderdaad zooveel ge heimzinnigs verbergt als men thms ge looft, spoedig licht zal komen, ,,'t Volk" meldt, dat in den morgen van 2 Januari „bleeke Willem" in zijn kamer aan de Spuistraat dood in bed is gevonden, ter wijl de gaskraan openstond. De man stond tijdens zijn leven bekend als koopman en hij handelde inderdaad in gouden en zil- eren voorwerpen, die een onbekende her komst hadden. Hij werd geacht er goed bij te zitten, ingewijden-schatten zijn ver mogen op f 40.000 en hij nam liet er warmpjes van. Voorts had hij de gewoon te steeds een bedrag van eenige duizen den guldens op zak te hebben. Het is ech ter aanstonds -opgevallen, dat deze op den morgen, waarop hij dood gevonden werd, niet aanwezig waren. Dit doet alles hooze vermoedens oprijzen, temeer daar op „bleeke Willem" de naam van vroolijke Frans eveneens zeer toepasselijk was en 'hij -den vorigen avond gezond en opge ruimd naar bed was gegaan. Van den an deren kant zijn er ook weer gewichtige gegevens, die er op wijzen, dat men hier i met een ongeluk te doen heeft. Zoo is ge bleken, -dat de gaskraan, een 'kraan voor een leiding van een nog niet aangeslo ten gaskachel, zeer gemakkelijk opengaat, wat de meening zou kunnen wettigen, dat „bleeke Willem" bij het uittrekken van zijn schoenen tegen de kraan geschopt en haar opengestooten zou hebben, zonder het zelf op te merken. De politie 'helde dan ook aanvankelijk naar deze meening over. Tal van medeedelingen en anonyme brieven van personen, die blijk gaven in donker Amsterdam -goed thuis te zijn, 'kwamen echter bij 'haar binnen, zoodat zij thans het onderzoek weer in andere richting hervat heeft. Zooals gezegd, tot een resultaat is men nog niet gekomen. De aanwijzingen, waarover de politie mo menteel beschikt, zijn alle zeer vaag, zoo- dat zij vrijwel in het duister rondtast. 'Onder de gegevens, welke zij nader on derzoekt, behoort er ook een, volgens het welk „bleeke Willem" in verband zou ge staan hebben met een eenigen tijd gele den voorgevallen gefingeerde berooving op 't Koningsplein, waarbij een bank- jon-gen van een bedrag van f 65.000 be roofd is. Het valt echter nog absoluut niet vast te stellen, of deze vermoedens waarheid bevatten. Ver-duisterende fotografen. Door de marechaussee te Steenbergen zijn twee Belgische fotografen aangehou den, die er 'hun werk -van maakten in W est-Brabantsc'he plattelandsgemeenten orders op te nemen voor fotografieën, welke dan vooruit moesten worden be taald ennooit geleverd werden. Brand in een matrassen en dekenfabriek. Gisteravond brak door tot nu toe onbekende -oorzaak brand uit in in rakkamer van de matrassen- en dekenfabriek der firma S. I. Swarts te Oldenzaal. Spoorbeambten ontdekten den brand, die ontstaan was in ter verzending ge reed staande goederen in de pakkamer. Dit brandbare materiaal leverde aan de vlammen -gretig voedsel, zoo-dat nog voor men hulp kon bieden de vlammen zich mededeel-den aan het aangrenzende pri- vékantoor. De brandweer van Enschedé werd ge alarmeerd om assistentie te verleenen, doch toen zij arriveerde, behoefde zij geen water te geven. De Oldenzaalsche brand weer had het vuur reeds met drie stralen weten te beperken. De pakkamer en 'het privékantoor wer den verwoest, terwijl verschillende archief stukken verloren gingen. Ook een nieuwe 3. De motoren begonnen te draaien. Nadat iedereen afscheid van den vliegenier had genomen en hem en 'het agentje een goede reis had toegewen-scht, danste de ma chine nog even over 'het veld en ging toen statig de -lucht in. Het was den agent alsof 'alles, plotseling onder helm verdweenBeneden zag hij de mensohen wuiven en klonk „hoera'-geroep. Een rivier, nu als een sloot ge lijk, kronkelde zich door het land. I 4. Keesie, zooals de verkeersagent werd genoemd, zag zijn oogen uit. Nooit was 'hij zoo hoog geweest en nu kon hij goed het eigen land zien. Daar was de aardige watermolen, o-m te zorgen, dat 'het polderland niet te veel water krijgt, wat verder boerderijen en een kanaal met rijen van wilgen, die altijd zoo lekker groeien aan den waterkant. Daar ging ook een schuit door het water en Keesie zag ook de landerijen. machine, die nog niet in gebruik genomen was, werd vernield. De schade is aan zienlijk, doch wordt door verzekering ge dekt. Storing in de eleotrioi- teitsvoorzieningi. Gisteravond on geveer half zeven ig er stagnatie ontstaan in de electriciteitsvoorziening te Gorini- chem, welke ig aangesloten bijl de elec- trische centrale te Dordrecht. Eenige con- tinu-bedrijven ondervonden veel last van deze storing. De oorzaak van deze storing, waar door de geheele Alblasserwaard van elec- tricit-eit is verstoken, is niet bekend. Administratieve mogelijk heden. Te Amersfoort doet zich op het gebied van de gemeente-administratie een eigenaardig geval voor. Zes jaar geleden is de marktknecht K. aangesteld op een weekloon van f 12.75. Toen hiji in dienst was_, werd hij per uur betaald, en kwam nooit aan dat bedrag. Nu js K. eervol ont slagen en krijgt pensioen. In afwachting daarvan heeft K. aan de gemeente ge>- vraagd het hem te weinig betaalde loon uil te keeren, ten bedrage van ongeveer f 1500. Men heeft niet gemerkt, dat er op dat deel van den dienst een jaarlijksch overschot was op den post loonen van ongeveer f250. Wat den consumenten be spaard bleef. Dezer dagen heeft de heer P. H. van D-i assen, directeur van het openbaar slachthuis te Uithoorn, met den heer E. Vos de Wael, burgemees ter, D J. Halstein, keurmeester, en twee gemeenteveldwachters, een inval gedaan bij slachters aldaar, die verdacht werden van handelingen in strijd met een richtige uitvoering van de Vleeschkeuringswet. Bij slag-er H. v. d. S. werden onder een bedstede tien geslachte varkens aan getroffen, welke in beslag werden geno men, naar het abattoir vervoerd en voor d© consumptie afgekeurd, wijl het goed keuringsmerk ontbrak en de dieren lijden de waren geweest aan varkenspest. Bij slager C. V. werden gevonden twee van kens, eveneens zonder goedkeuringsmerk, welke ook naar het abattoir werden ver voerd en afgekeurd; deze dieren waren! ook lijdende geweest aan genoemde ziek te. Bij slager B. werd een half varken aangetroffen, ook niet voorzien van een goedkeuringsmerk. Ook dit werd in be slag genomen, naar het abattoir vervoerd en afgekeurd. Tegen de slagers is procesverbaal op gemaakt. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Middelburg. Maand December 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f 43.546.63 en terugbetaald f 37.162.95. Derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 6383.68. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 33. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven f 3050. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 3050. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 2. Opgave betreffende het postkantoor Goes. Maand December 1029. Aan bo\engenoemd kantoor werd in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 23.447.89 en terugbe taald f 12.207.90. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 11.239.99. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 14. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1800 en afge schreven f 750. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 1050. Posterijen en Telegrafie. De -diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand De cember resp. opgebracht f 4.506.994 f570.228 -en f 1.372.241 tegen f4.452.010, f571.804 en f 1.156.703 over dezelfde maand van het vorige jaar. B-ij een gelijk matige verHeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, zcu de opbrengst bedragen hebben resp. f4.725.565, f583.749 en f 2.144.906. I®. totaal bedroeg de opbrengst over 1929 f 48.752.883, f 7.632.280 em f25.035.642 te-gen J 48.560.649, f7.497.169 en f22,920.027 in 1928, terwijl de ra ming voor 1929 beliep: f47.395.095, f7.196.500 en f 23.585.400. Stoomvaart Mij Nederland. CERISTIAAN HUYGENS, uitr., 15 te Southampton. J. P. Co-en, uitr., 15 te Sabang. POELAU BRAS, uitr., 14 te Sabang. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr. 15 v. Suez. POELAU LAUT, thuisr. 15 v. Djeddah. Kon. Ned. Stoomboot Mij. ARES. JRott. n. Algiers, p. 15 Gibraltar. BENNEKOM, 15 v. Rott. te Duinkerken. BOSKOOP, thuisr., 13 v. Corral. DOROS, 14 v. Calamata n. Algiers. NERO, 15 v. Odense n. Gothenburg. THESEUS, 15 v. Lissabon te Livorno. ULYSSES, 14 v. Salonica n. Smyrna. Rotterdamsche Lloyd. SAMARINDA, uitr., 14 te Soerabaja. SIBAJAK, 15 v. Batavia n. Rotterdam. TAMBORA, thuisr., p. 16 Perim. VLIELAND, thuisr., 15 te Marseille.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6