Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. jaarverslag over 1929. Hieruit bleek o.m. dat door de vereeniging is aangekocht 102500 K.G. brandstoffen voor f 1797.90. Het ledental verminderde door vertrek met 3 leden en door overlijden met 1 lid, zoodat de vereeniging thans 67 le den telt. De secretaris gaf nog een kort geschied kundig verslag der vereeniging. Hieruit bleek, dat de vereeniging zeer in omvang is toegenomen tijdens haar 35-jarig be staan en een nuttig werk heeft gedaan. Daar dhr A. de Pagter vanaf de oprich ting bestuurslid is, werd hij hiermede door den voorzitter gefeliciteerd. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat het winstsaldo over 1929 was f 36.46, zoodat de stand der kas op het oogenblik is f 252.62. Van het bestuurslid Joh. de Visser was een schrijven ingekomen, dat hij voor een herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Dhr J. de Buck werd als bestuurslid herkozen en in de vaca ture J. de Visser werd gekozen dhr C. J. Koppejan. Als kolenschepper werd her benoemd dhr S. van der Linde. Ooetkapelle. Woensdagavond hield de aid. Oostkapelle. van den Bjlz. Vrijiw. Landstorm haar plaatselijke vergadering. Die voorz. der plaatsel. commissie, Jhr W. L. v. Teijlinigen, burgemeester dezer ge meente, opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de vele aanwezigen. Daarna sprak de secr. van het Zeeuwsch Verband, dhr Laernoes uit Vlissing'en. In kernachtige woorden we'kte hij op' om steeds otp onze hoede te zijn voor de nog altjd vele gevaren der revolutio naire propaganda. De foto's van 'den Landstormdag 1928 werden ultgedeel{l. De plaatselijke leider, dhr K. Louwerse, sprak daarop de verg. toe, welke na het zingen van het Wilhel mus werd gesloten. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Tricht, P. v. d. Staaij 'te Renesse en Noordwelle. Bedankt voor Joure, J. A. T. 'ten Bok- kel Huinink te Numansdorp. Geref. Kerken. Beroepen te Amersfoort, L. Oranje Cz. te Laren (N. H.). Bedankt voor Leens, H. J. 'Hoetk te Gaast. Voor Stellendam, E. J. van Voorst te Kootwijk. ■Ohr. Geref. Kerk. Beroepen Ke Rotterdam (Centr.), S. v. d. Molen te Lisse. D s M. C. W ij h e, Ned. Herv. Pred. te Nieuwveen, heeft zich, naar de N e- derl. meldt, aangesloten bij de S.D.A.P. Ellewoutsdijk. Óp Woensdagavond 15 Januari is overleden de heer A. Oosthoek, ouderling der Ned. Herv. Gem. van El lewoutsdijk. Jarenlang diende hij de ge meente als diaken; het vorige jaar werd hij tot ouderling gekozen. Voorts heeft hij de gemeente met trouw en toewijding gediend als voorlezer. Reeds geruimen tijd sukkelde hij, totdat zijn ziekte acuut werd en hij tegen 1 Januari 1.1. het voor lezerschap neerlegde. Hij was een man vol kinderlijk geloof en blijmoedige overgave. God trooste zijn weduwe en kinderen, en zijn heengaan zij ook ons tot een prediking. K. Jr. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Stellendam, no. 1 der voordracht, de hear P. D. Blomaard te Goes, tevens no. 2 te Sc'hie- broek, thans werkzaam als tijdelijk on derwijzer te Heinkenszand. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het Mercuriusexamen Duitso'he Handelscorres pondentie de heer J. K. van Dullemen te Goes. De Unie-collecte bracht op te Hein- ken s zand f54, Serooskerke f 54.09 en te Westkapelle f86. De verzakking van den spoordijk bj! Nieuwerkerk. Naar wij vernomen, is de toestand van den spoordijk bij1 Nieuwerkerk, waar Zondag over een grooten afstand een grondver zakking plaats vond, ondanks de genomen maatregelen nog geenszins verbeterd. In tegendeel, wordt de situatie zeer precair.. Sinds Zondag zijn dagelijks twee zand- treinjen in de 70 M. lange grondverzakking gestort, maar ondanks dezen dagelijkschen toevoer van 500 kuib. M. zand, blijft de linkerkant van den dijk wegzakken. Op lederen vierkanten meter is nu reeds in totaal 20 kub. M. zand gestort en nog heeft men geen vasten ondergrond ver kregen.. De grond blijft werken en aan de buitenzijde van den spoordijk komt het veen nog geregeld naar boven. Terwijl Dinsdag een zandtrein was gearriveem, zakte de grond weer plotseling 60 c.M. omlaag. De spoorwegen 6taan hier voor een zeer moeilijk probleem. De situatie van den spoordijk is zeer gevaarlijk en vooral- oor men den toestand volkomen meester is, zou het onverantwoordelijk zijin het treinverkeer weer over beide lj'non toe te laten. Naar wij vernomen, zullen de Spoor wegen thans met grondboringen beginnen, omdat men giezien hoeft, dat eenvoudige zaadstortingen hier niets uitwerken. In elk gieval zal dit baanvak nu voor p;oed onder de gevaarlijke zJ3nes worden ondergebracht, waar alleen met een zeer beperkte snelheid mag worden gereden. Dit bete-ekent natuurlijk voor het snelver keer van Rotterdam op Utrecht een blij vende hindernis van belang. Uit een en ander volgt, dat de maat regel van het rijden over één spoor tus schen Gouda en Nienwerkerk voorloopig zal worden gehandhaafd. De aanranding te Voorst. Naar uit Deventer wordt gemeld, kwam de politie bij het onderzoek naar de vermelde aanranding in de Klaren - beeksche bosscken tot de conclusie, dat hier fantasie in het spel moest zijn. Zij vond n.l. ter plaatse eenige scherven waaraan bloed zat. De betrokkene werd daarom.' aan een scherp verhoor onderworpen en bekende tenslotte, dat bij zich zelf met de scher ven had verwond en zijn jas had stuk gesneden. Op do vraag, waarom hij deze comedie in scène .had gezet, wist H. geen ver klaring te 'geven. Wegens een valsche aangifte is tegen hem proces-verbaal op gemaakt. Inbrekersbende ingere kend. De politie te Kiel heeft een ben de van negen inbrekers ingerekend, die niet minder dan 25 inbraken op haar ge weten beeft. De hoofdman van de bende werd reeds een paar dagen geleden gear resteerd, doch joeg zich toen hij naar bet politiebureau werd geleid, een kogel door het hoofd. Onder de 'gearresteerden bevinden zich enkele brandkastspecialis- ten, die van- hun zuurstof-apparaten een veelvuldig gebruik hebben gemaakt. Tragisch. Te Böhmdsch-Keimnits geraakte door het te hard stoken van een kachel het bed van een verlamde en doofstomme in brand. Hoewel de moe der alles in het werk stelde, cwn haar zoon te redden, kwam haar hulp te laat. Zij moest met zware brandwonden over dekt vluchten, terwijl haar zoon in de vlammen omkwam en haar geheele meu bilair een prooi der vlammen werd. Een bandelaar in blanke slavinnen aangehouden? Men meldt uit Roosendaal: De grensbeambten in België hebben vermoedelijk een gewichtige aanhouding gedaan. Eenige kommiezen op surveil lance op een binnenweg onder Wildert nabij (de grens ontmoetten daar een vreemdeling, dien zij naar zijn papieren vroegen. Vermoedende, dat deze vreem deling België langs Hulsbergen tersluiks was binnengetrokken, verzochten zij hem ter nader onderzoek mede te gaan naar de kazerne van de gendarmes te Esschen. Nauwelijks op weg, wierp de onbekende zich op een der kommiezen en gaf dezen met een stok een hevige klap. Beide kom miezen weerden zich duchtig en sloegen den aanvaller tegen den grond. Daarop vroegen zj assistentie van de gendarmen te Esschen, die den man daarheen .ver voerden. Een dokter moest worden ge roepen, omdat de man deed of hij be wusteloos was. Evenwel bleek, da.t hij si muleerde. Op den man waren bij foul- leering papieren gevonden.. Toen de com mandant der gendarmen deze wilde in zien, sprong de bewustelooze eensklaps op, greep de papieren en wilde ze in het vuur werpen. Men was hem 'daar voor en ontnam hem de stukken. Daarop werd hij naar Antwerpen overgebracht. De rechter van onderzoek stelde vast, dat de vreemdeling P. heette en Duitschler van afkomst was. Zijn antecedenten waren van dien aard, dat men het noodig achtte de Duitsche politie van de aanhouding op de hoogte te stellen. Van deze kwam be richt, dat deze P. verdacht werd van han del in blanke slavinnen en als zoodanig sinds langen tijd werd gezocht. Zijn uit levering werd gevraagd. Naar nader wordt gemeld, vermoedt men sterk, de hand te hebben gelegd op een een in bijna alle landen gezochten man, die door telkens andere meisjes en jonge vrouwen te trouwen en deze dan naar Amerika te brengen, op deze wijze al een respectabel stel vrouwen heeft doen Verdwijnen. De Benwyvis vlot gebracht. Het op 8 December gestrande s.s. Ben wyvis is gisteravond vlot gebracht door de sleepbooten Oceaan, Volharding en Stortemelk van de Reederij Doeksen. Het schip werd naar Terschelling gesleept. Bespannen rijtuig met drie menschen te water. Gistermorgen reed een met een paard bespannen dog- kar der Amsterdamsohe Rijtuig Maat schappij, waarin drie personen waren ge zeten, langs den Sloterweg. Ter hoogte van den in aanbouw zijn den. ringspoor- weg schrok het paard voor een snel pas- seerenden auto. Het dier maakte een1 zij sprong en kwam met den wagen in een sloot naast den weg terecht. Eén der inzittenden zag kans nog bij tijds uit het rjtuig te springen, da twee anderen geraakten echter te water en werden door spoedig toegeschoten hulp uit hun. netelige positie gered. Hoewel niet ernstig gewond, werden zij naar één der Amsterdamsdhe ziekenhuizen ver voerd. Het paard en de dogkar werden Bpoe- dig weer op het droge gebracht. Een zeldzame operatie in den Indischen Oceaan. Het stoorn en vrachtschip Tosari van den Rotterd. Lloyd bevond zich dezer dagen in den Indischen Oceaan. Een der matrozen kreeg ernstige appendicitis. De man moest of stervep of oogonblikkelijk geopereerd worden. Aan boord bevond zich als scheepsarts de jonge dokter J. G. Wisse, dis ten vorigen jars ja Amsterdam pro moveerde tot doctor in de medicijnen. De patiënt werd in de salon op tafel gelegd. De eenige helpers waren de eerste ma chinist, de eerste stuurman en 'de hof meester. Geen van allen had ooit een operatie bijgewoond. De flinke jonge dok ter deed zijn werk midden op zee, op een slingerend, stampend schip, een ge wichtige operatie. Ieder hield zich prach tig. De operatie gelukte schitterend. 'Thans is de patiënt goed herstellend. Over een paar dagen komt de Tosari te Rotterdam aan met den van den dood geredden man aan boord. Met uitbreker Dijkmans ge reden? Een inwoner van Schoonhoven, zekere S. T., heeft, naar „De Crt." meldt, de stellige overtuiging, dat hij gister avond op den weg van Gouda naar Rot terdam gereden heeft met den Scheve- ningschen uitbreker A. Dijkmans. Hij ver liet om halfvier Rotterdam op zich per auto huiswaarts te begeven. Even buiten de stad stond een jongeman op den weg, die hem aanriep en vroeg mee te mogen rijden. Het verzoek werd toegestaan en het jongmensch nam plaats naast S. De man vertelde, daf hij naar Utrecht moest en geen geld had om te reizen. Van be roep was hij krankzinnigenverpleger en hij werkte ook aan de film. Hij deed zeer nerveus en maakte de zonderling ste opmerkingen. Toen S. hem bij het licht van een lantaarnpaal eens goed kon opnemen werd hij getroffen door 'smans opvallende gelijkenis met het signalement van den eenige weken uit de gevangenis te Scheveningen ontsnapte Dijkmans. Hij bracht het gesprek op de ontvluch ting, waarop de jongeman over iets an ders begon te praten en merkbaar stil ler werd. Vlak bij Gouda verklaarde hij niet verder te moeten en wilde uitstap pen. Het volgend oogenblik was hij in de diepe duisternis verdwenen. Bij zijn thuiskomst heeft de heer S. terstond de politie van zijn ontmoeting in kennis gesteld. Toen hem de foto van Dijkmans werd getoond, werd hij in zijn overtui ging gesterkt met dezen man gereisd te hebben. De politie te Schoonhoven stelt een onderzoek in. Ongelukken. Op de scheeps- bouw-Mij te Leeuwen-Beneden is de 28- jarige arbeider W. door een vliegwiel ge grepen en eenige malen rongeslingerd. Hij werd vreeselijk aan gelaat, beenen en armen verminkt. De 18-jarige arbei- derr B. te Roswinkel is usschen de dorsch ma'c'hine geraakt, waarbij hem een been gedeeltelijk werd afgeknepen. Zijn toe stand is ernstig. 'Op den Oostsingel te Delft is de 26-jarige wielrijder G. v, V. ■die plotseling den weg overstak, aangere den door een auto. v. V, bekwam een ernstige söhedelfractuur. In zorgwek'ken- den toestand is hij door de politie naar (het gasthuis vervoerd. Installatie Commissle-Borel. De Minister van Defensie, Dr Deckers heeft gistermiddag geïnstalleerd de com- missie-Borel betreffende het Vooroefet- niingsinstituut, met een rede, waaraan i.s ontleend: Spr. wees er op, dat de belangen bij de voor-oefeningen betrokken, inderdaad van velprlei aard en groote beteekenisi zijn. Terwijl toch vóór de verkorting van den eerste-oefeninigistijd van het hoofdwapen, de infanterie, van 8Vs tot' 5i/a maand de houder van het bewjte van voorge- oefendheid nog tot een verblijf onder de wapenen van 4 maanden en later, inge volge de Miniliewet van 1912, van zelfs 6 maanden was gehouden, moet thans de bij1 de vooroefeningen verkregen geoe fendheid waarborg vormen, dat met 6 weken dienst bjj het vaandel kan worden volstaan om den dienstplichtige de uitein delijke geoefendheid als veldsoldaat in troepenverband te doen verkrijigen. Is deze waarborg tot dusver verkre gen? Het oordeel van de in deze verantwoor delijke legerautoriteiten luidde, vooral in den aanvang, in verschillende opzichten gunstig. Zijn er thans teekenen, die op verbeteringen wijzen, het is noodig, da.t de graad van geoefendheid toename, mede door de wijze, waarop de opleiding bij liet Vooroefeningsinstituut plaats vindt. Door het vervroegde tijdstip der loting voor den dienstplicht, zal het Vooroefe ningsinstituut nog in beteekenis stijgen. Gebiedende eisoh is, dat het instituut in al zijn geledingen zoo goed mogelijk wexke en beantwoorde aan zijn doel als overgangsinstituut tussohm burgermaat schappij en leger. De op te leiden jongeman zal dus de waarborgen moeten vinden, dat hij bij veel ijver en goede inspanning zijnerzijds in het instituut kan vinden datgene waar voor zijn aanleg'en ontwikkeling het in zicht openen: hij heeft hierop aanspraak. Van den anderen kant zou het leger er onherstelbaar nadeel van ondervinden, indien het Vooroefeningsinstituut, in zijn militaire taak te kort mocht schieten en bij het leggen van de laatste hand aan de opleiding van den soldaat en het ver der bekwamen van het landstormkader op onvoldoende grondslagen gebouwd zou moeten worden. De voorzitter der commissie, generaal- majoor J. H. Borel, beantwoordde de rede van den minister. Rijmpjes en gezegden op Januari. „Do vorst, dia voor Januari komt, telt niet af". Geeft Januari muggenzwerm, Dan hoort ge in Oogstmaand licht gekerm". „Als de muggen dansen in Januari, woedt de boar «en bedelaar". „Als ex gras groeit in Januari, dan groeit het slecht het gansche jaar". „Knapt Januari niet van kou, Men zit in Oogstmaand in den rouw!" „Als Driekoningen is in 'tland, Komt de vorst in 't vaderland. De koningskinderen en de sovjet.... De „Residentiebode" schrijft: Het spreekt van zelf en daarom hebben we er niet éér op gewezen dat een blad als de .Communistische Tribune" vuur en vlam spuwt tegen de „twee konings kinderen", die dezer dagen gehuwd zijn. En dat dit schimpblad ook de andere partijen, die berichten over dat huwelijk opnemen, „er tusschen" neemt, is óók al van zelf sprekend. We zullen ons niet vermoeien met het lezen van de brallerij op dit stuk. Maar we moeten toch even melding maken van een schoone tegenstelling'. Ter wijl het Hollandsche Sovjetblad zoo raas kalt tegen de Koningskinderen, komt er volgend telegram uit Italië: „Giornale d'Italia" meldt: Op het oogenblik, waarop te Rome heit huweljk werd gesloten van den kroonprins, las ten de schepen, hehoorende tot de Sovjet- Russische vlootdivisie, die zich in de haven van Cagliari bevindt, salvo's ter eere van het jonge paar". De Communisten bieden veel stof tot verontwaardiging, maar bier moet men toch wel lachen, of men wil ojf niet. Wisselkoersen. Amsterdam ,16 Jan., half drie. Berlijn 59.42-59.44 Brussel 34.6434.66 Parijs 9.76—9.79 Londen 12.11%—12.11% New-York 2.483^—2.48% AMSTERDAM. Volgens bij de K. L. M. ontvangen berichten is het zevende re tourvliegtuig vandaag te 13.55 te Bangkok gearriveerd. Alles was wel aan boord. AMSTERDAM. Het Gerechtshof te Am sterdam heeft heden uitspraak gedaan tegen de 31-jarige vrouw te Amersfoort, die indertijd gepoogd had haar man door middel van sublimaat te vergiftigen. Zij werd, overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Utrecht, veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, met aftrek voorar rest. HERWIJNEN. Woensdagavond is de rivierventer D. v. D. te Brakel, die zijn bootje aan een afvarend schip wilde vastbinden, ter hoogte van het Brakel- sche veer achterover uit zijn boot gesla gen en verdronken. BRUSSEL. Zooals gisteren gemeld werd was door een bank hier ter stede op 8 Januari j.l. een pakket inhoudende 80.000 fr. aan bankbiljetten verzonden aan een bank te Roermond. Thans wordt verno men, dat bedoeld bedrag bestemd was voor de Nederl. Landbouwbank te Roermond. GENEVE. Bij den aanvang van de zit ting van den Raad van den Volkenbond had hedenmorgen een kleine herdenking plaats van het 10-jarig bestaan van den Volkenbond. De Voorzitter hield een rede, waarin hij zeide, dat de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet gezien en dat er reden bestaat te hopen, dat in de komende 10 jaren de werkzaamheden van den Volkenbond nog meer vrucht baar zullen zijn. De ontvluchte arrestant gesnapt? Hedenmorgen werd ons gemeld: Naar wij vernemen is v. D., die gisteren van de Prov. boot, waarmee hijl onder- leiding van marechaussee's naar Vlissin,- gen werd overgebracht, te Biotrsselen is ontsnapt, vanmorgen onder 's Gravenpol der gearresteerd. Deze Van D., die Zondagavond1 op het publiek te Sluiskil vier schoten heeft gelost, is ©en buitengewoongoed zwem mer, Hij moet te Borsselen op een zeer hajudige manier de boot hebben verlaten! en zich al zwemmende in veiligheid we ten gesteld te hebben. Dit is zeker een. kras staaltje, daar in! de nabijheid der boot toch altijd een sterke zuiging ia het water ontstaat. Ook is hij door niemand opgemerkt, toen hij zich te water bevond. De Directeur van den Prov. Stoom- bootdlenst heeft gisteren persoonlijk de terugreis met de boot naar Terneuzen meegemaakt en aan boord alles nauwkeu rig onderzocht. Maar de vogel was ge vlogen. (Bij informatie te 's Gravenpolder bleek ons, dat daar van de arrestatie van be doelden vluchteling niets bekend is.) KATTENDLTKE. In de hedenmiddag gehouden Raadsvergadering, kwam aan de orde het bedanken als Raadslid van den heer G. Molhoek. D'hr Molhoek had, naar hij mededeelde, een drietal .brieven gezonden, waarin hij op zijn bedt. ten te rug kwam en verzocht weer op de lijst ge plaatst te worden. De voorzitter had echter den heer M. Zandee benoemd verklaard (die op de lijst-Timmerman voorkwam). Hierop werd door de beeren v. d. Kemp Hundersmarc'k en Molhoek scherpe cri- tiek uitgeoefend. Ook werd het door deze heeren gelaakt, dat de stukken, hierop betrekking heb bend, niet ter inzage hebben gelegen. Tenslotte werd met 4 tegen 3 «temmen besloten den heer Zandee als raadslid toe te laten. De tegenstemmers deelden mede, van dit besluit bij Ged. Staten in hooger be roep te zullen gaan. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft in hooger beroep terecht gestaan Jacob A„ drogist te Venhuizen bij Hoorn, die door het kantongerecht te Hoorn wegens* het onbevoegd uitoefenen der geneeskun de was veroordeeld tot f 200 boete of 200 dagen hechtenis. Hijl had den brandstoffenhandelaar J. Stam, die reeds 30 jaar sukkelde aan een open beenwond en aan pijn in den rug, geneeskundig behandeld. Hij' liet de wond| met soda uitwasschen en had daarna een bruine zalf (Appel's wondbalsem) veit- strekt. Voor de behandeling der rugpijn, schreef hij een drankje voor. Getuige Stam verklaarde, dat deze bet- handelingen hem hebben genezen; ver schillende doktoren, die hem te voirem| hadden behandeld, hadden hem ongenees lijk verklaard. Verdachte zei, dat hg geen bdooniniej voor de behandeling had genoteerd, maar bad geaccepteerd wat getuige hem bad gegeven. Een zestal getuigen kwamen mlededee- deelen, dat verdachte ook hen van allerlei kwaleh em kwaaltjes radicaal had ge nezen. -V/' ito v Eisch was bevestiging van heft vonnis van den kantonrechter te Hoorn. Da arme Amerlkaanscbe diplomaten. In dezen democratischen, critischen tjjd verliest heel wat veel van zijn, luister. Ten eerste, omdat de menschen er voor bedanken om bun geld te spendeeren aan dingen, die hun geen winst brengen: en ten tweede, wijl de massa zich over het algemeen minder laat imponeereni door bet geschitter van gou<&. en. zilver op gewaÖen en uniformen. .i Over het algemeen gaat het weliswaar nog steeds op, dat de kleeren den man maken maar die man moet toch zélf iets zijn, indien hij wat bereiken wil., Vroeger was dit af en toe nog wel anders. Er waren er heel wat, die pr dank zj pomp en praal tusschen door glipten en indruk wisten te maken, niet door hun persoonlijkheid, doch door hun; uiterlijke, zorgvuldig op effect berekende! verschijning. Het spreekt overigens van zelf, dat de macht van het uiterlijke ook nog in dezen 'tijd bestaat. De talrijke Köpenickiades bewijzen hei Er is echter een groote ommekeer ge komen, niet bet minst door de Umwer- tung aller W'efrte, die de wereldoorlog ons beeft gebracht. De wereldoorlog eij alles, wat daaraan is vooraf gegaan. De revoluties hebben menigeen de kroon van het hoofd genomen en niet alleen bj koningen en vorsten. Wie vroeger in gala, gezeten in een gouden koets en! omzwermd door gegaloneerde dienaren er op uit trok, gaat tegenwoordig ini oen confectiepak je. Vroeger zond Frankrjk zjn edelste prinsen als gezanten naar vreerafde hot ven, tegenwoordig journalisten. (Hierme de wordt qjet geziegd, dat journalisten! liet tegen de edelste prinsen moeiten af leggen). Een gezantschap kostte in dgpi goeden ouden tjd, toen heele volkstam men voor het plezier van enkelingen! werkten, schatten gelds en heit vertrek van een gezant leek op een soort volks verhuizing. Tegenwoordig stapt een gezant in den sneltrein, dikwjls zelfs zonder secretaris* want die vindt hj wel in het gezant schapsgebouw op de plaats van zjn be stemming. Zijn salaris is vaak van die®, aaid, dat hij armoede zou lijden, indien hij zelf niet vermogend was. De Nederland- sche gezanten het is algemeen beleend behooren tot deze officieele armoe!- lijders. Gelukkig zijn de meesten hunner rijkelijk met aardsche goederen gezegend en dan is het wel prettig, gezant te zjn. We noemen hier de Nederlandscihte get- zanten als menschen, die in vergelijking met de uitgaven welke Ze zich moeiten getroosten, karig worden betaald. Maar er zjn nog andere gezanten, die hun lot deelen en waarvan men het niet zou ver wachten. i De gezanten van het land, waar vol gens de sage het goud op de keien ligt, klagen steen en been. Ze vertegenwoor digen bet rjkste land van de wereld, doch ontvangen .mjnder salaris dan de vetrtegemwooordigers van menig arm land Onlangs hebben nog achtereenvolgens de gezanten der Vereenigde Staten in Ca nada en China him ontslag 'ingediend, omdat ze het financieel niet konden bol werken. De Yankees zijn altjd onverschillig ge weest ten opzichte van h|un vertegen woordigers in het buitenland en reeds sinds de eerste jaren van do Amerikaan- sche republiek heeft het te Washington klachten geregend van diplomaten en con suls. Toen John. Adama in 1785 gezant te Londen was, beklaagde hij zich er over, dat da arrogante onverschilligheid en dei koele wjze, waarop de Engelsohen ham behandelden, te wjten viel aan het -gei- ringe tractemen't, dat zjn regeetring hem uitbetaalde, waardoor "hij nieft eens in! slaat was als een fatsoelijk edelman te leven, laat staan als gezant. John Quincy Adams, die buitenland- sche zaken had in den tjd, waarin de Monroeleer geformu|leerd en een oorlog met Engeland op het laatste nipper tjd vermeden werd, moest alle staatsstukken zelf schrijven en deed dat soms met kramp in zjn vingers. Hj was jarenlang gezant geweest.... 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3