BOLS Binnenland „Eiken dag een Glaasje" Uit de Provincie. vroeger kwamen hier herhaaldelijk aard verschuivingen voor. Reeds zijn in de ge meente Bensuno bij een aardverschuiving 7 menschen om het leven gekomen. De sprinkhanenplaag in Noord-Afri- ka heeft dit jaar een buitengewoon ernstig karakter. De zwermen, die in do huurt van Rabat alles kaalgevreten heb oen zijn thans tot aan de hoofdstad genade.d De toegangswegen tot de stad zijn me', mill,- oenen sprinkhanen bedekt. Men tracit de dieren te vernietigen door groote va ren aan te steken. De Berlijnsche huishuren zullen op 1 Februari met 4 pet en op 1 Maart op nieuw met 4 pet worden verhoogd. Het heeft op de hoogvlakten van Entre-Sambre-et-Meuse, in de provincie Namen en het Zuid-Oosten der provincie Henegouwen, fel gesneeuwd. Ook in de omstreken van Charleroi is veel sneeuw gevallen. Elders in het land blijft de tem peratuur 'het jaargetijde in acht geno men vrij hoog. Blykens officieele gegevens kan thans worden vastgesteld, dat in het afge- loopen jaar in de Vereen. Staten in to taal 20.500 personen zijln gedood ten ge volge vagt motor- en auto-ongevallen. In de boeken der firma Sklaxek zijin in totaal 7 a 8 millioen mark eerlijke rekeningen en voor ongeveer 20 mil lioen geheel of gedeeltelijk vervalschte rekeningen aangetroffen. De bijzonderhe den worden nog onderzocht. Te Pretoria zijln, zeven blanken over leden aan een soort van pest, opge daan, naar men gelooft, door de aanra king van een haas, die dood in een veld gevonden werd. De eerste 380 boerewviuchtelingfeln uit Rusland zullen vandaag van Hamburg naar Brazilië vertrekken. Op 29 Januari volgt een tweede transport eveneens .uit Hamburg' naar Zuid-Amerika. In een verbeteringsgestlcht te Stet tin sloegen de jongens die aldaar zijn ondergebracht, aan het muiten. Ze ver brijzelden alle ruiten en wierpen de meu belen uit het raam. Het personeel poogde hen met waterstralen tot bedaren te bren gen en toen dit niet lukte werd de politie ontboden. Deze moest van den gummi stok gebruik maken, vooraleer de orde kola worden hersteld. Te Oostende hebben de arbeiders der scheepswerven onverwachts zander de minste waarschuwing het werk ge staakt. Hun eisch luidt 10 pet. loonsver- hooging. Te Beutzen is gistermiddag een krachtige aardschok waargenomen. In de mijn Heinitz heeft de schok een instorting ten gevolge gehad, waardoor 22 man be dolven werden. Tien heeft men later on gedeerd boven kunnen brengen, 6 ande<- ren waren licht gewpnd. Van de overige 6 arbeiders was nog niets beleend. MIen hoopt ze spoedig te kunnen redden. Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft ter gelegenheid van haar vertrek uit Katwijk aan den burgemeester der gemeente, Mr Dr J. Sohokking, een gift van f 1000 ter hand gesteld, om die te doen verdeelen onder de verschillende Diaconieën te Katwijk. Pensioenkwestie der typografen. De administratie van het Pensioen fonds voor de 'Grafische vakken heeft thans aan de leden van den Al'g. Ned. Typografenbond, die geweigerd hebben premie te betalen voor 'het fonds schrif telijk medegedeeld, dat zij als lid van het bedrijfspensioenfonds geroyeerd zijn. Van de zijde van het bestuur van den A. N. T. B. wordt medegedeeld, dal er in het geheele land 160 leden een dusda nig royementsohrijiven van het fondsbe stuur ontvangen (hebben. Het bondsbe- etuur zal nu ook gevolg geven aan zijn verplichting, zoo deelde men verder mede, om betrokken weigeraars als lid der or ganisatie to weren. Waarschijnlijk zullen tegen Donderdag 23 Januari de roye- mentsbrieven daartoe verzonden worden. Volgens het collectief contract, aange gaan met de Federatie van Werkgevers organisaties in het Boekdru'kkersbedrijf, mogen, tengevolge de bepalingen van bet verplicht lidmaatschap, naar bekend ie ongeorganiseerde gezellen niet wer ken bij georganiseerde patroons. Ontvangt dus een weigeraar van premiebetaling de volgende week Donderdag de mededee- ling, dat 'bij als bondslid geroyeerd is, dan kan hem het dienstverband door zijn werkgever, wanneer deze lid is der werk geversorganisatie, opgezegd worden. De ontslagen uit de dienstbetrekking zouden veertien dagen na royement door de or ganisatie reeds kunnen ingaan. De huiszoekingen en arrestaties in Indië. Op de vragen van het Eerste Kamer lid den heer Mendels betreffend© maatre gelen van het Ned.-Indischa Gouverne ment ten opzichte van besturen en lei ders der Indisch-Nationale Partij heeft de minister van Koloniën geantwoord: Enkele dagen, vóórdat tot de in de vra gen bedoelde maatregelen tegen eemige leiders der Partai Nasional Indonesia, werd overgegaan, stelde de G.-G. van Ned. Indië den minister er telegrafisch medo in kennis, dat in verband met de omstandigheid dat in de allerlaatste dagen van verschillende zijden berichten waren ontvangen nopens de voorbereiding van ongeregeldheden, welke tegen het ein de der maand December of in hot begin van Januari zouden plaats vinden, de procureur-generaal bij het hooggerechts hof met 's landsvoogds instemming aan da plaatselijke autoriteiten had opgedra gen, om 29 December bij de leiders der genoemde partij huiszoeking te doen ver- richten, correspondentie in beslag te net- men, personen te verhooren, enz. Aard en inhoud dezer telegrafische me- dedeeling konden uit den aard van de zaak den minister vooralsnog geen aan leiding geven tot een andere dan een afwachtende houding. In de op 10 dezer door den Regeerings- gemachtigde voor algemeene zaken in den Volksraad afgelegde verklaring, welke den zelfden dag hier te lande door het dep. van Koloniën in extenso is gepubli ceerd, zijn de 'motieven, die de Indische Regeering tot de vorenbedoelde maatrege len noopten, uitvoerig uiteengezet en de voorloopige resultaten medegedeeld. De inheemsche bevolking, in groote meerderheid, beseft ten .volle de noodza kelijkheid, in bepaalde omstandigheden, van deze en dergelijke Overheidsmaatre gelen, .welke in de eerste plaats ten doel hebben, haar-zelf te beschermen tegen destructieve handelingen en oogmerken van revolutionnaire elementen in de sa menleving. De minister is van oordeel, dat de Indische Regeering het te recht tot haar plicht heeft gerekend, om in te grijpen op de wijze als is geschied. Het Werktijdenbesluit voor Winkels. Bij Kon. besluit is een wijziging Vastge steld van het Werktijdenbesluit voor .win kels /Staatsblad nr 587). Behalve enkele redactioneels verbeteringen van het hei- sluit, bevat de wijziging o.a. bepalingen inzake het verrichten van arbeid in de week van St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar, in de perioden der Israëliti sche feestdagen en op marktdagen. Voorts brengt de wijziging enkele nieuiwe voor schriften betreffende de arbeidslijsten. Daaraan antieenen wij: In 'een onderneming, staande onder be heer van twee of meer hoofden of be stuurders, behoeft de onderteekening yan de arbeidslijst slechts te geschieden' "door een dier hoofden Of bestuurders'. I Het hoofd of de bestuurder vami een onderneming, waarin arbeid wordt ver richt in een winkel, behoeft niet te zor gen, dat in dien winkel een arbeids lijst wordt opgehangen voor de arbeiders, wier regeling van arbeids- en rusttijden duidelijk is aangegeven op een in den winkel opgehangen rooster, ten opzichte waarvan overigens het bepaalde in Ar tikel 68, vierde, vijfde, zevende, acht ste, negende en tiende lid, der Arbeids^ wet 1919 wordt in acht genomen. Het districtshoofd kan voor ©en bepaal de onderneming den vorm van den roos ter vaststellen. Indien de arbeidsregelingen van ver schillende ploegen van arbeiders in een winkel regelmatig omwisselen, mogen deze arbeidsregelingen op eenzelfde blad van de arbeidslijst zijn vermeld, mits hierop de wij',ze van omwisseling duidelijk is aangegeven. De snelle groei van Eindhoven. In de Maandagavond gehouden raads zitting heeft de voorzitter, burgemeester A. Verdijk, ©en en ander medegedeeld olmtrent hetgeen de laatste 10 jaar in deze gemeente is tot stand gekomen. Ten op zichte van de volkshuisvesting zéide hij', dat in die 10 jaar gemiddeld 800 wo ningen per jaar werden gebouwd en de meente voor bijlna f 18.400.000 in den wo ningbouw heeft deelgenomen. De schuldenlast der gemeente, die in '20 f5 millioen bedroeg, is tot f25 millioen gestegen, waarin echter, giezien de verhou dingen en omstandigheden, naar het oor deel van den burgemeester niets veront rustends is gelegen. De bevolking, die ojp 31 December 1920 47.946 bedroeg, was oip 31 Deo. 1.1. tot f 89.622 zielen, geste gen. Er werden 19 nieuwe scholen ge bouwd. De kosten voor werkverschaffing die in 1920 f174.979 beliepen, waaronder f 106.442 aan arbeidsloonen, waren in 1929 nihil. De kosten voor steunverleening, in 1920 f52.384, bedroegen in 1929 nog Slechts f4944 en bepaalden zich sedert 1925 tot uitkeering aan „uitgetrokken" crisis-weric- loozen, door ©en subcommissie uit het burg. armbestuur. „Patrimonium". Vorige week vergaderde het Verbonds- bestuur van Patrimonium in Amsterdam. Goedgekeurd werd 'het besluit der Mo- deramen-vergadering, om een commissie in te stellen, die zal rapporteeren over de principieele noodzakelijkheid van Christelijke Patroons-vakvereenigingen. De actie tot versterking van de princi pieele positie van 'het Verbond werd be sproken. Een door het bureau ontworpen circulaire Zal met aanbeveling van en kele in onze 'kringen vooraanstaande per sonen worden rondgezonden. Gerapporteerd wordt over een samen- spreking met het Bestuur van den Bond van 'Gereformeerde Mannenvereenigingen. Uit dit rapport blijkt, dat in de 'bespreking enkele misverstanden uit den weg zijn geruimd en men tot nader overleg be reid bleek. Na een breede discussie werd een resolutie geformuleerd, die aau het voornoemd bestuur zal worden toegezon den en, zoo noodig besproken, waarna deze resolutie als uitspraak van beide or ganisaties zal worden geformuleerd. De commissie voor het jeugdwerk deed verslag van haar arbeid en stelde voor: meer leiding te geven aan hot Kampwerk, dat door enkele afdeelingen van Patrimo nium reeds geruimen tijd wordt verricht. Getracht zal worden deze arbeid uit to breiden en een kampgelegenheid te ope nen aan den zeekant en een meer bereik baar voor de Noordelijke Provinciën. Een crediet voor dezen arbeid wordt toege staan. De Jeugdcommissie zal contact zoeken met verschillende Jeugd-organisaties, ten einde zoo mogelijk ten opzichte van de Jeugdherbergen iets te kunnen bereiken. Het contract met den uitgever van het orgaan wordt definitief vastgesteld. Over wogen zal worden, de afdeelingen, die voor al hun leden een abonnement op bet blad hebben genomen, op den abonne mentsprijs een reductie toe te staan. Rapport wordt uitgebracht over de in November georganiseerde propaganda campagne. Wijl nog niet alle gegevens binnen zijn, zal hierover nader worden gerapporteerd. Reeds nu staat vast, dat onderscheidene afdeelingen een krachtige actie hebben gevoerd en dat de aanvankelijke resul taten niet onbevredigend zijn. Dit laatste mag ook gezegd over den bijzonderen arbeid door den heer A. Vin gerling in Zuid-Holland verricht. Op 31 Maart zal door den Verbonds- secretaris een radio-rede worden gehou den. De Verhondsvergadering zal dit jaar worden gehouden in Arnhem, vermoede lijk omstreeks half October. Verband van Anti Revolutionaire Propagandaclubs. Woensdag kwam het verband van An- tirevol. Propagandaclubs in jaarvergade ring te Utrecht bijeen. De Voorz. der Commissie van Uitvoe ring, de heer J. Sch-outen, sprak een openingsrede uit over: „Ons werk in den tegenwoordigen tijd", waaraan wij het volgende ontleenen: De tegenwoordige tijd kenmerkt rich voor ons naar mijn gevoelen o.m. hierin: le. dat onze partij, blijkens de stem busuitslagen -vrijwel over de geheele li nie, zoowel absoluut als relatief genomen, eenigszins achteruitgaande is in aanhang onder het volk; 2e. dat de toestanden op kerkelijk ge bied een toenemenden invloed 'gaan uit oefenen op het politieke leven en wel ia dezen zin, dat de groepeeringen op 'het terrein van de- kerk als instituut tot op zekere 'hoogte in de hand werken een for matie van en een indeeling der politieke partijen, welke met de kerkelijke groe peeringen overeen komen; 3e. dat de locale gesteldheid van ons politieke leven op vele plaatsen gaat ver- toonen een gebrek aan contact met het volk in zijn diverse sehakeeringen op godsdienstig, politiek en sociaal gebied, mede veroorzaakt door het wegvallen van kader, dat vertrouwen en gezag had, steu nende op genoegzame principieele kennis en toereikend inricht in de werkelijke verhoudingen, terwijl de daardoor open- gekomen plaatsen niet in voldoende mate konden worden of werden bezet. Nadat deze punten nader in den breede ontwikkeld waren, kwam Spr. tot de vraag: welke in het lic'ht van een en an der de taak is der propagandaclubs, welke taak door Spr. aldus werd geteekend: Het werkzaam zijn voor de verdieping van het inricht in onze beginselen; voor de verkrijging van nauwkeuriger kennis der staatkundige geschiedenis; voor de ontwikkeling van het vermogen tot het zien van het verband tusschen de diepere de universeele 'beginselen en de verschijn selen van den tijd, in de politieke partijen en verhoudingen waarneembaar; voor de bevordering van het contact tussc'hen ouderen en jongeren op politiek gebied, zoowel principieel als practisch gezien, om door een en ander de beste waarbor gen te verkrijgen voor een regelmatige vervulling van de opengevallen plaatsen in 'het kader door personen met organisa torische, principieele en practisc-he ken nis, -die ernst en gezag hebben en -dit ver krijgen en behouden in den localen kring waar zij de aanvoerders zijn van een keurbende. Van den aanvang af is in 't woord pro paganda in verband met de propaganda clubs primair geweest de inwendige pro paganda en secundair de uitwendige pro paganda. Primair de verdieping der ken nis, de studie van bet A. R. beginsel, otm zich onder te dompelen in de geschiedenis van den Anti revolutionairen kamp in ons vaderland. Het eerste en voornaam ste en blijvende deel van de taak der pro pagandaclubs is steeds geweest de pro paganda naar binnen, opdat we zelf zulk een kennis en inricht in het princiep be komen, dat we s o 1 i e d e anti revolutio nairen worden, en geschikt, als God dat op onzen levensweg brengt, om te 'kunnen plaats nemen in het kader der anti rev. partij, inzonderheid voor localen en ge- westelijken arbeid. Spr. kwam dan tot de organisatie der A. R. J. A., waarvan hij betreurt, dat zij niet reeds in den aanvang geleid is in een richting, dat zij één organisatie on der gemeenschappelijke leiding zou ver men met de propagandaclubs. (Applaus). Neen, applaus is niet noodig, en zelfs verkeerd. Ik heb, aldus Spr., niets tegen de A. R. J. A., maar alleen tegen de af zonderlijke organisatie daarvan. Er is tot mij gezegd: maar wat hebt ge toch tegen die A. R. J. A., als toch de tijden veran deren, veranderen de behoeften en er is nu klaarblijkelijk behoefte aan politieke organisatie, speciaal voor jonge men schen, niet in de partij en niet in de pro pagandaclubs, maar afzonderlijk, om zelf te kunnen doen aan de studie der anti rev. beginselen. A1 s er nieuwe behoeften zijn, dan be- hooren die te worden bevredigd, maar o-bjectief gesproken en heusch ik kan in deze zaak heel makkelijk objectief oor- deelen is er in al wat ik gehoord en gelezen heb ter verdediging van de A. R. J. A. en ter toelichting van het ontstaan der beweging, niets geweest, dat moest doen zeggen: wij kunnen dat n». doen in samenhang en samenleven met net Ver band van propagandaclubs. Ik moet bet eerste daarvan nog zien. Men zou kun nen zeggen: laat de zaak toch loopen, als het werk op zichzelf maar goed is. Maar afgescheiden van de vraag, of men, als ik dat gedaan had in mijn kwaliteit van voorzitter van het Verband van Pro pagandaclubs, zoo'n houding goedgekeurd zou hebben, zou ik toch, als ik geen voor zitter van dit Verband geweest was op een of andere wijze mij over deze zaak hebben uitgelaten. Ik heb niets tegen het doel en niets te gen het ondernemen van dezen arbeid, maar ik betreur de methode, die men daarvoor gekozen heeft. Deze zaak, vervolgde Spr., is van veel grooter beteekenis dan de menschen in de gewone practijk van het leven thans er varen. Het is geen versterking, maar een verslapping en een verzwakking van den band aan elkaar. Ieder begrijpt, dat, wat ik 'hier zeg, niet gericht is tegen eenige persoonlijkheid of tegen de doelstelling, maar alleen ziet op wat de ervaring ook in betrekking tot de studie der anti rev. beginselen geleerd heeft. Ik hoop, dat spoedig allerzijds het inzicht moge 'ko men, dat er eenheid moet komen, niet opgelegd door een despoot, maar door 'n innerlijk begeeren, door een verlangen en een zucht, die overheerschend is: de zucht en het verlangen naar de eenheid. Dit zal dan het summum geven op het gebied van het meest economische ge bruik der kradhten in het practische en principieele werk, mede, omdat het aan brengt het samenbindend cement. De secretaris, de heer R. A. den Ouden deed eenige mededeelingen. 37 propagan daclubs waren vertegenwoordigd, 2 pro vinciale verbanden en 1 centrale club. Een 26-tal clubs zond bericht van ver hindering. Van 41 clubs werd geenerlei bericht ontvangen, en 34 clubs bleken reeds lang te zijn opgeheven of vergade ren niet meer en verkearea das in sla- penden toestand. Het aantal betalende abonné's op Nederland en Oranje steeg met 100 en bedraagt thans 1730. In de middagvergadering was aan de orde de bespreking van het referaat van D r K. D ij k van Den Haag over: De overheid en Gods ordinantiën (de grond gedachte van Art. 35 van Ons Pro gram). Spr. lichtte bet volgende schema toe. I. De eerste vragen, die bij dit onder werp o-nze aandacht vorderen zijn: A. Welke 'ordinantiën zijn bedoeld? Hierbij moet zuiver onderscheiden wor den tusschen la. de beginselen, die recht streeks voor de overheid en haar eigen terrein gelden, en 2o. de beginselen voor alle terreinen en levensverhoudingen, waarmede de overheid in aanraking komt. De principiën b.v. voor het sociale le ven zijn geen beginselen voor de over heid rechtstreeks, maai' hebben voor haar beteekenis, waar de overheid ook een taak heeft voor het sociale leven. Bij ons onderwerp moeten wij ons beperken tot do eerste. B. Waar zijn deze ordinantiën te vin den? Het antwoord is in de openbaring Gods, waarbij wij ook te denken hebben aan Gods openbaring in de Schepping, in de historie en het hart van den mensch, welke algemeene openbaring bij het licht der Schrift zuiver gekend wordt. Deze ordinantiën vinden wel haar grond principe in de Zedewet, voorzoover zij van de overheid spreekt, doch moeten gezocht worden in het gansche Woord van God. C. Hoe zijn ze te kennen? Hier ligt de taak van /le Christelijke Staatkunde, die te rekenen heeft met den arbeid van kerk en theologie, met den ontwikkelingsgang der historie en de traditie eto., terwijl voor deze studie met name de Jurid, Fao. der V. U. een bijzondere roeping heeft. II. De tweede reeks van vragen betref fen da gebondenheid aan deze ordinan tiën Gods, en zijn. A. Waarom is de overheid gebonden? Niet omdat een of andere kerk dit zou clecreteeren, maar omdat God Zelf zulks eischt. De gebondenheid vindt haar diep- sten grond in het goddelijk karakter van deze ordinantiën, die gehoorzaamheid aischen, omdat zij goddelijk zijn, afge dacht van haar erkenning doior de men schen. B. Hoe is de overheid gebonden? Uit het bovenstaande vloeit voort, dat deze binding, die primair rust in da goddelijk heid der ordinantiën, subjectief alleen kan plaats vinden wanneer de overheidspersoi- nen zich in hun consciëntie, of overtui ging, of geloof gebonden weten aan de openbaring Gods, hetzij bewust als prin cipieel© gehoorzaamheid, of onbewust als onderworpenheid aan de algemeene nor men Gods. C. In hoeverre is de overheid gebon den? Deze binding kan niet het karakter dragen van de gebondenheid van Israël, omdat er nu van een theocratie geen sprake meer is. De overheid heeft zich alleen te houden aan die ordinantiën, die klaar en duidelijk in Gods openbaring voor haar gegeven zijn; zij heeft Zijn wet te handhaven op haar terrein en voorzoover zij daartoe een roeping ont ving; hier is voor alles noodig zuivere onderscheiding en moet vermeden wor den alle onwaarachtig beroep op de Hei lige Schrift, dat tenslotte leidt tot Schrift- misbruik. III. De laatste reeks van vragen betref fen de praktijk van deze gebondenheid, en zijn: A. Wat is do positieve taak van de overheid? In de Art. 4 en 5 worden en kele dingen genoemd, die aldus zijn sa men te vatten, dat de overheid op haar terrein zich houde aan de normen, die Vraag „Bols" en Iet op, dat ge 't ook krijgtl PRIJS FL 4— MÈT KRUIK God stelt; hierbij komen ter sprake de vragen van. den eed, van de Zondagsrust, van de openbare godslastering, van de houding tegenover de kerk etc. B. Wat is in verband hiermede de ne gatieve taak van de overheid? Vooral art. 4 somt enkele dingen op, die de over heid niet moet doen, waarbij op den voor grond moet staan, dat zij alles moet ver mijden, wat haar zou brengen buiten de grenzen van haar bevoegdheid, en dat bijzonder wat betreft de verhouding tus schen. Kerk en Staat. Deze twee terreinen moeten scherp gescheiden blijven. C. Heeft de kerk deze taak voor te schrijven? Deze laatste vraag wordt ten overvloede hieraan toegevoegd, omdat het noodzakelijk is ons hiervan rekenschap te geven, dat een artikel over de overheid in een kerkelijke confessie niet thuis- behoort, wijl dit ligt op het terrein der ethiek en indien men een of andere uit spraak wil, men zich beperke tot het we zen der overheid en haar scherp begrens de taak naar Rom. 13. Zelfs de formu leering van het in 1905 „herzien art. 36" gaat te ver. Nadat Dr Dijk zijn referaat had gehou den werden tal van vragen door de aan wezigen gesteld, die door den referent werden beantwoord. Referaat en discus sie daarop zullen worden gepubliceerd in „Nederland en Oranje". Na een opwekkend woord van den Voorz. ging Dr Dijk in dankzegging voor. Zondagsschoolconferentie. Op Zaterdag 25 Jan. a.s. zal te Mid delburg in het gebouw der G. J. M. V. een 'Zondagssc'hoolconferentie worden ge houden, waar dhr H. A. de Boer Aizn, se cretaris van het Hoofdbestuur der Ned. ZondagssChoolvereeniging zal spreken over: „De kunst van het vertellen" en dhr Joh. J. Hesseling van Amsterdam over: „Het lastige kind". Ook zal er gelegenheid zijn tot het be zichtigen van leermiddelen. Goes. Naar wij vernemen zal op Don derdag 24 April a.s. door de Goesche Christel. Radiovereen. in het Schutters hof een stedenavond worden gehouden, die door middel van de radio zal worden uitgezonden. Waarschijnlijk zullen een tweetal sprekers het woord voeren. Mede werking is toegezegd door het Chr. Gem. Koor en door „Hosanna". In een gisteren (Woensdag) avond gehouden vergadering is besloten tot op richting van een plaatselijke afdeeling van de Landelijke vereeniging tot ver zekering tegen de nadeelige gevolgen van Werkloosheid en ziekte gevestigd te Rijs wijk. 15 personen gaven zich als lid der af deeling op, terwijl als bestuursleden wer den gekozen de heeren A. Verbeem, P. Kribbe en G. Daane. Klcetinge. Woensdagavond hield de C. J. V. „Immanuel" alhier 'haar 45e Jaar vergadering. Zondagavond j.l. was 'dit feit reeds (herdacht met de gemeente in de Ned. Herv. Kerk, waar Ds Raams en Da Homburg het woord voerden. Woens dagavond was het vereeni'gingsgöbouw geheel gevuld, toen om 7,30 uur de voorz. Ds Raams met een toespraak over de waarde en 't gevaar van de vriendschap de samenkomst opende. De verslagen van secretaris-penning meester en bibliothecaris getuigde van een goed vereenigingsleven. Opstellen over de Sillem'hoeve en den Bondsdag deden hooren, dat de afgevaar digden der vereen, daar veel hadden mo gen genieten. Ernstige en luimige voordrachten wis selden elkaar af. Vooral de samenspraken werden met zorg gekozen. „Hannes in 't panopticum" wekte begrijpelijker wijze de lachlust op; de beide andere: „Kolen vuurs" en „Weer gevonden" waren van meer ernstigen aard. Wilde Kolen vuurs ons leeren, dat er nog hoogere waarden zijn dan die, wel'ke men in getallen 'kan uitdrukken, „Weer gevonden" bepaalde op aangrijpende wijze onze aandacht er bij, hoe slechte vriendschap een leven kan doen mislukken. Op uitnemende wijze werden deze samenspraken vertolkt. Ook eenige muzieknummers, viool en orgel, oogstten veel bijval. Kortom, het was een goede avond. Ongeveer half twaalf sloot de voorz. de samenkomst en keerden de vele bezoekers voldaan huiswaarts. Ellewoutsdijk. Dinsdag 21 Januari a.s. wordt een belangrijke avond; de heer A. Broen, propagandist te Enschedé, komt spreken voor den Christelijken Nationa- len Werkmansbond. In dezen tijd van verwarring en verkeerde voorstelling van zaken is zulk een avond hartelijk toe te juichen. Alleen de spreker reeds is het hooren de moeite waard. Aanvang half 8 in de Consistoriekamer der kerk. De toegang is vrij en vragen zijn toegestaan. Ritthem. De kolenvereeniging „Eens gezindheid" hield Woensdagavond haar 35ste jaarvergadering. Na de notulen der vorige vergadering gaf de secretaris het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2