No. 90 Donderdag 16 Januari 1930 44e Jaai 5 Dagblad voor de Provincie Zeeland 'tti Zov/ i °!o ROTTERDAM 1930 Hendrikse Co's Bank N.V. Goes II EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. j Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OuDS 15 Opwekkend en Versterkend om ar uit Len, dat regent, is merkt feni, die ral is. vergade- eland". ieve Sui- »p Zoom, ene ver gaan op peratieve es lands, verkoo- jdeeühouders deze gen» „De atieve Sui- men ons: )öperatieve is in be- juist. Wij plaats niet verschillen llen omtrent voorstellen, ider protest kunnen la- van de wordt ge daan heeft honderd- ;n betalen men wor- bewerin- is echter et bestuur kon voor- zou zijn. tiet artikel en vragen, loop der r geweest aaien is het I van de Al- |dat is geno- bestuur in, bweest. Vele plag der be ienken. Het achteraf n Wij moe- alsof door fan geldver- gesproken. beslissin- voorbereid, nomen wor- |)opend zijn, een over- nen blijken leteekenis te niet over men binnen- |tspreken. is om niet pij ten in de brhoudingen •euren daar- |e fabrieken baat geno- nvoudig tot |onze kring- |rig de toe- op de Al- plaats om kippen. ten wij: vastzitten voorzomer l/ond ik een laarna weer kende lever, zag dat alle reik voedsel S: kunstkor- vonds hard ochtendvoer en bij ex- i levertraan, en met het ochtendvoer kt oud brood h voer en als Tl (rabarber Igelsch zout lieven in de veen en de Iteld. luder roemt |e legpresta- doode kip De kip zit nest, komt |ek van een frstokontste- gevolge van [sing in dit straffe leg- erd vermin-/ [erproductie lippen mee bouw. dproducti enoogst èr gaande iet van aaim>- van niar groot dien rdappelrreel kan geAxst inkrimping l. Het staat .at de aard- olgand jaar 80 pet. van appelen zul- Oirecieur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraai 70, Goès. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening Na. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.«*- Losse nummersfO.Oö Prijs der AdvertentiSn; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. In het jongste nummer van A. R. Staat kunde, geeft Ds J. S. Post te Axel een principiëele beschouwing over de ma- ritale macht Met grooten ernst waarschuwt de schrijver tegen de steeds krachtiger wor dende pogingen om het Christelijk huwe lijk als fundament weg te rukken. Een gedeelte van dit gespierde betoog waarop wij gaarne zeer in 't bijzonder de aandacht vestigen, laten wij hier vol gen: „Het mfeast noodlottige middel tegen over heilige dingen als deze is wel ver giftiging van de volksopinie door de leugen. Dit is met betrekking tent de onderha vige kwestie nimmer op meer geraffi neerde wijlze toegepast clan in den aller jongsten tijd. Vooral omdat als voorwerp van bewerking wordt genomen d e jeugd. Als hoofdfeit mag hier zeker wel ia aanmerking komen de verschijning in onze taal, de toejuiching, en de gretige ontvangst van de boeken van B. Lind say, den TAmerikaanBchen kinderrechter, Het Is er mij hier niet om te doen de boeken van Lindsey te bespreken. Ik noem ze slechts als zeer belangrijk verschijnsel met betrekking tot de materie, die we behandelen. Slechte wil ik aanto» nen, waarom deze boeken van uit ons oogpunt beschouwd, zooveel nadeel wer ken. Voorop ga de erkenning, dat "het pro bleem van de „Opstandige Jeugd", waar in Lindsey een oplossing tracht te geven, een vraagstuk is, dat ook van onze zijde ernstige overweging verdient, en dat men er zich tegenover hem niet met e enige groote woorden en een paar bijbelteksten vanaf kan maken. Het gaat hier in dit verband echter alleen om het constateeren van de schrik kelijke verwoestende werking ingaande te gen ,de dingen, die ons heilig zijn, en naar onze overtuiging als waarden van de eerste orde voor de menschelijke samen leving hier, moeten worden bewaakt en verdedigd. L. kent geen scheppingpbegin- selen en geen goddelijke wetten, waaraan de mensch gebondesn zotu zjjln. Alles wat wjj daaronder verstaan is voor hem con ventie, die, waar de jeugd heden ten dage iets anders begeert, zoo snel moge lijk moet worden opgeruimd. De eisdh, dien hij stelt, noemt hijzelf dynamiet, maar hoewel hij geen anderen waarborg biedt dan zijn goed vertrouwen ijn de mensdhheid en in de toekomst, in navolging van alle revolutionairen, schrijft hjj toch zijin boeken niet in de laatste plaats voor de jeugd, en dan voornamelijk voor hen, die in botsing geraakten met de conventies. Daarbij neemt hij den schijn van vroomheid aau, en meent zich zélfs hier en daar te kunnen beroepen ojpl Jezus, die naar z$n overtuiging ruim ge noeg van opvatting was, om, wanneer hij tegenwoordig leefde, evenzoo over deze dingen te denken ate hij, Lindsey,1 zelf. i Hg maakt wel de conventies in zijn eigen land (Amerika) bespottelijk, maar waar de Amerikaansche huwelijkswetge ving in de meeste staten ten opzichte van echtscheiding etc. veel toegeeflijker is dan de onze (een feit, waaraan m.i. de schrik kelijke ontaarding in de nieuwe wereld niet het minst te wijten is) daar blgft van de Nederlandsche bekrompen eischan en in elk geval van de maritale macht voor den lezer niet anders over dan een be lachelijk spotbeeld. De strekking van Lindsey's eerste boek „Opstandige Jeugd", waarvan (hoewel het groote ien dure boeken zgln) in Nederland in 8 maanden tjjd 25Q0 exemplaren ver kocht werden, koant in 'tkort neer op den eisch: Maak scheiding tusschen het huwelgk aa de geslachts daad. Houd dan hot huwelijk in stand zoorzoover een man en een vrouw kinderen te bescher men hebben. Maar st el de huwe lijksdaad buiten dit huweljjk voor iedereen volkomen vrij. Het tweede boek „Huwelijk in i&ame- OUDS FUNE OUDE «ua QETBOKKEN OP KINABAST Per 3/4 Uleech /1.7a. Per i Lfl. >.20' raadschap" is de handhaving van het eer ste, maar nu voor degenen, die gehuwd salmon willen leven. De gehuwden' moeten er niet om geven, wan neer de man of de vrouw de ge slachtsdaad buiten het huwe lijk met een andore vrouw of man pleegt. Ik behoef er niets mieecr van te zeiggen. Het Nieuw Malthusianisme is de red dende engel, die boven deze samenleving zweeft, maar overal staat toch het onge- wenschte kind in den weg, en daardoor komt men voortdurend in botsing met. do conventie, die door de Wetgeving wordt gesanctionneerd. Zulke mensch-ont- eerende lectuur dringt zich tegenwoordig op aan opvoeders en aan kinderen. Ik noem de boeken van Lindsey mis dadig. En ik spreek dit oordeel niet uit op grond van conventie of vooroor- -deel, maar op grond van de woorden van den schrijver zelf, waarop zooeven reeds werd gezinspeeld, die zegt zich be wust te zijn, dat hij speelt met dynamiet, terwijl toch zijn toekomstbeeld, naar zijn eigen getuigenis, geen vaster grondslag heeft dan zjjn eigen geloof in de goed heid van den mensch. Van de heldhaftigheid en da dapperheid van den dynamiet-bommen-werper blijft voor mij niet veel over, wanneer ik lees, hoe hjj, na erkentenis, „dat het in wer kelijkheid vol dynamiet zit", de verant woordelijkheid voor zijn propaganda van zich ai tracht te schuiven1, door het ge vaar te betrekken op het feit, dat pu eenmaal bestaat. B&n propa geert Lindsey dus niet, maar consta teert slechts iets, waaraan hij doodon schuldig is. Dit is altijd da heldenmoed van den revolutionair. j „Ik geef toe," zegt hij, „dat het wer kelijk vol dynamiet zit. Hoofdzaak is, dat het (de overspelige dadeh der kinderen m.l.) gebeurt, terwijl buiten beschouwing kan blijVen, af heit u 'en mijl veromitrust, en ons al of niet hindert. Ik weet niet waar het op uit zal loopen, en volg de verandering met groote belangstelling." Hoe naief poseert nu de bommenwerper als belangstellend toeschouwer. Doch, al stellen we den bommenwerper niet hoog, zijh daad mag als een vree- selijfc evenement beschouwd worden. Het mag dan werken als dynamiet of als glf- n, ik meen niet, dat ik te veel gezegd i, wanneer ik miet betrekking tot den stand der kwestie,, die ons bezi^hduid-t de snelle vergiftiging der volksopinie, als een zeer belangrijk moment naar voren heb gebracht." Incidenten te Berlfjn. Zooals gemeld heeft Zorgiebel de Ber- lijnsche hoofdcommissaris van politie al le betoogingen verboden die voor gisteren op den verjaardag van het overlijden van Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg wa ren aangekondigd. De politie vreesde ech ter dat de communisten zouden trachten het verbod te overtreden en in den loop van den avond op verschillende punten van de stad toch zouden demonstree- ren. Zij had dan ook de noodige maat regelen getroffen tot het handhaven van de orde. Volgens een nader bericht in het ook inderdaad op verschillende punten van de stad tot botsingen met de politie geko men. In de Potsdammer Strasse had zich een stoet gevormd van ca. 300 commbunisten, OA vele jongelieden in de uniform van den Rooden Frontstrijdersbond. Toen de agenten order gaven den optocht te ont binden, werd de Internationale aangehe ven. De eerste rijen gingen over tot hand tastelijkheden tegen de politie, zoodat deze verschillende waarschuwingsschoten moest lossen. Eerst nadat versterkingen aangerukt waren, kon men de straat schoonvegen. Op de Zionskirchplatz viel een troep van ongeveer 50 communisten twee poli- tie-agenten aan: zij werden met stokken en boksbeugels bewerkt Betoogingen kwamen ook voor op de Weddingplatz, waar de politie van den gummiknuppel gebruik moest maken te gen ca. 900 opgeschoten jongens, die een relletje opzetten. Te Neukölln is het Rijksdaglid Blenkle, die de communisten aanspoorde zich niet aan de voorschriften der politie te sto ren, opgebracht. Ook hier moest de gum- miknupel zijn werk doen. In het geheel zijn ongeveer 20 personen aangehouden. Plunderingen in China. De boeren uit het hongersnoodgebied van China scholen samen en hebben de stad Foekien bezet. De politie werd ontwapend, de levens middelenzaken werden geplunderd en verwoest en alle leege opslagplaatsela van levensmiddelen in brand gestoken. De regeering heeft over het honger snoodgebied in de provincie Sjensi den staat van beleg afgekondigd. Er zijn militairen gezonden om de orde te her stellen. De strijd tegen den godsdienst in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld werd te Leningrad besloten de klokken van de oude Russische kathedraal te Leningrad van den Heiligen Isaaky af te nemen. Deze klokken zullen voor de industrie gebruikt worden. Bovendien werd beslo ten de kleine kerk, die ter eere van Alexander II werd opgericht, af te bre ken. De Russische regeering heeft ver klaard, dat waarschijnlijk alle kerken te Leningrad gesloten zullen worden. Communistische onlusten te Worms. Dinsdagavond en in 'den loop van den nacht is het te Worms zeer onrustig ge weest. Nadat Maandag reeds een groote betooging van werkloozen was gehouden was voor Dinsdag een nieuwe betooging aangekondigd. Aangezien opgemerkt werd dat talrijke communisten van elders in den loop van den dag naar Worms kwa men, werd een af deeling Sc'huppo uit Darmstadt ter versterking van de politie ontboden. Toen deze samengekomen was, begon men de pleinen en straten, die door de betoogers reeds bezet waren, schoon te vegen. Tegen den avond werd bij den Meis ter thor uit de menigte een schot op de politie gelost, waardoor een agent in het been werd gewond. De politie maakte daarop eveneens van haar vuurwapenen gebruik met het ge volg, dat een jonge man door een schot in het hoofd werd getroffen, zoodat de dood terstond intrad. Nadat de politie 'herhaaldelijk met de communisten was slaags geweest, gelukte het eindelijk de communisten naar de Judengasse terug te drijven en daar opgesloten te houden. De communisten nestelden zich echter op de daken der huizen en openden van daar het vuur op de politie, die van haar 'kant antwoordde. Het vuurgevecht bleef den geheelen nacht aanhouden. In de ochtenduren wilde de politie een groote actie ondernamen, om alle huizen in de Judengasse te onderzoeken. De commu nistische Pruisische landdagafgevaardig de Muller uit Frankfort werd wegens ver zet tegen de politie Dinsdagavond gear resteerd en in den loop van den nacht met nog zes andere gearresteerde commu nistische leiders zwaar geboeid per auto naar het huis van. bewaring te Mainz gebracht. Koning Boris als treinmachinist. Koning Boris, de tsaar van Bulgarije, is een goed treinmachinist. Wij hebben vroeger wel eens verteld, dat de koning over beele afstanden op de locomotief stond en daar volkomen de plaats van den machinist innam. Dat heeft hij ook Zondag gedaan toen hij via den Brenner, Italië verliet. Toen de trein te Roverdo stilstond, begaf koning Boris zich naar de locomotief en vroeg den ingenieur Rosa, den chef van tractie te Verona, die den trein begeleidde, vergunning om den trein tot Trento te mogen rijden. Het verzoek werd dadelijk ingewilligd. De koning verbaasde het locomotiefpersoneel door zijn vakkennis en handigheid, maar nog meer misschien was de heer Rosa verbaasd, toen de koning hem onder den rit haarfijn de fundamenteele verschillen uitlegde tusschen de Italiaansche locomo tief, waarop hij zich bevond en de Bul- gaarsche locomotieven. Even voor Trento, waar de prefect en andere hooge beeren te zijner ontvangst gereed zouden staan, keerde koning Boris naar zijn rijtuig te rug, voldaan, dat hij weer eens aan zijn liefhebberij had mogen toegeven. Een slachting onder de papegaaien in de Vereen. Staten. De papegaaienziekte heeft in de Ver. 'Staten verderen voortgang gemaakt, zoo dat thans in het geheel ongeveer 50 per sonen door de ziekte zijn aangetast en nieuwe sterfgevallen voorgekomen zijn. Hoewel de gezondheidsdienst verklaart, dat de ziekte slechts door pas ingevoerde papegaaien wordt overgebracht, is toch een waren papegaaienmoord in de Vereen. Staten begonnen. Bij honderden worden de dieren om het leven gebracht. Menige eigenaar, 'die het niet over zijn hart kan verkrijgen de dieren te dooden, laat ze eenvoudig vrij. De vlooiconferenfie. De Amerikaansdhe delegatie voor de vlootconferentie wordt vandaag te South ampton verwacht. Van boord van de „George Washington" wordt gemeld, dat het schip full speed vaart, om zoo tijdig aan te komen, dat de delegatie Vrijdag te Londen kan zijn. Tijdens het week-end zullen dan be sprekingen tusschen de leiders der Ame- rikaansche delegatie, Tardieu, Grandi en waarschijnlijk ook met den leider der Japansche delegatie plaats hebben. De Vlootconferentie begint Dinsdag a.s. Zij zal met een toespraak van den koning worden geopend. Daarna zal Mac Donald het woord voeren, terwijl de Amerik&an- sche minister van buitenlandscbe zaken de derde spreker zal zijn. Vervolgens zul len Tardieu, Grandi en de leider der Ja pansche delegatie spreken. Briand, die vandaag van Genève naar Parijs vertrekt, wordt Zondag te Londen verwacht. Sprinkhanenplaag In Mare'tko. De sprinkhanenplaag waaronder Noord- Afrika en in het bijzonder Algiers en Marokko, elk jaar te lijden hebben, heeft dit jaar al een zeer ernstig karakter aan genomen. Nadat de dieren in de omge ving van Rabat het grootste deel der ge wassen had verwoest, zijn zij thans voort gedrongen tot de stad Marrabesj zelf. De straten zijn met een dichte laag sprink hanen bedekt, zoodat de bewoners van de buitenwijken stro» en teervuren bran den om ze te bestrijden. Ook ten Noor den van Rabat zijn zwermen van mil- lioenen sprinkhanen neergedaald en heb ben zij groote schade aangericht. Veertig kinderen blind geworden. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft zich in de kliniek van ooglijders aldaar een bijna ongelooflijk geval van noncha lance voorgedaan. In een zaal, waarin pas te voren lijders aan een besmettelijke oogziekte waren verpleegd, 'bracht men 40 kinderen on der, die slechts aan een onschuldige oogkwaal leden. Niet eens de meest pri mitieve desinfecteeringsvoorzorgen wer den genomen, met het noodlottig gevolg, dat alle kinderen door de besmettelijke Binnenland. Vood. Verslag Tweede Kamer. Indische begroeting. Het werktijdenbesluit voior winkels. Verzakking spoordijk bij Nieuweikerlfi. De Tweede Haagscbe oomferantia De toestand op Curaijao. Verband A.R. Propagandaelobs. Buitenland. Communistische onlusten to Worms. Onlusten te Berlijn. Hongersnood in China. Inschrijvingen op bovengenoemde uitgifte a 971/» worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen door oogziekte werden aangestoken en voor hun leven blind zijn geworden. De minister voor de Volksgezondheid heeft persoonlijk het onderzoek in deze affaire ter hand genomen en de arresta tie der schuldigen bevolen, meldt de Te legraaf. De scholen moeten toe in Chicago. Men weet, dat het met de financiën der stad Chicago heel leelijk mis is. De voor zitter van den onderwijsraad heeft nu medegedeeld: Het schoolstelsel in Chica go is bankroet en we zullen een paar we ken moeten sluiten. Ik heb bericht gekre gen, dat de anticipatiebiljetten (op de be lasting) niet in Chicago of New York verkocht kunnen worden, als de onder wijzers en de andere employe's van den onderwijsraad niet gratis willen wer ken, waarschijnlijk een kwestie van maan den nog wel. Als er geen uitkomst komt, zijn de scholen veroordeeld. Ik heb alles gedaan, wat menschenmogelijk is, maar ik ben nu aan het eind van mijn Latijn en kan me niet meer keeren of draaien. Hij voegde er nog aan toe, dat de onder wijsraad al een schuld 'heeft van een 'klei ne 500.000 dollar. Hongersnood-ellende In China. Een Amari'kaansch journalist, Grover Clark, die een reis (heeft gemaakt door de provincie Sjensi, verklaart, dat in mid den Sjensi twee millioen menschep, bin nen een jaar tijds gestorven zijn, terwijl vermoedelijk nog 2 millioen voor Juni ten doode gedoemd zijn, zoodat dan twee derde der bevolking van zes millioen, door hongersnood en koude om bet leven zal zijn gekomen. Hij meent, dat niets ben redden kan. In tientallen dorpen trof de journalist geen enkel levend mensch meer aan. In andere plaatsen smeekten ouders hem, op hun knieën, hun 'kinderen als geschenk mee te nemen, daar zij van honger zou den omkomen. Clark wijt het gebeurde aan het feit, dat vijf oogsten achtereenvolgens mislukt zijn, voorts aan de onverschilligheid der regeering en aan de zware lasten, die de militaire leiders de bevolking opleggen. Hij gelooft, dat steunverleening niet mo gelijk is, daar de verbindingen zijn ge stoord. KWÏB bgrlchftm. De Belgische ministerraad besloot de salarissen der ambtenaren en om- ployé's te verhoogen, en wel met 12 tot 37 pet. De vermeerdering van uitgaven, die biervan het gevolg zal zijn, bedraagt 350 millioen francs. Het eiland Bradsey in de nabijheid van de kust van Wales is tengevolge m den storm reeds eenige weken gelsciev/ 'i. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot der bewoners. In een vergadering van nationaal-s» cialisten te Kopeniok sloegen de commu nisten met stoelpooten en bierglazen op de nationaal-sodalisten in. De politie moest de zaal ontruimen, waarbij twee communisten werden gearresteerd. In de buurt van Belluno mpe^-i een gemeente geheel worden ontruimt, <Lar een groote aardverschuiving dreigt. Reeds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1